RIPPEN HET WOLVEN JONG Bevolkingsspreiding als politiek probleem „Ongelijkmatigheid zal eer toenemen dan afnemen" Alfredo Nederland vijfde op ranglijst van de burgerluchtvaart Proeffietsenin Delft DE FLUIT MET ZES SMURFEN <D i W Vier doen méér dan één! Moord in de Moskee DAGPUZZEL vip Zaalhandbalzege van V en K EXAMENS A.R.-rapport Zestiende-eeuws pand uitgebrand in Culemborg MENS EN MACHINE Hi/Hf/Hl/Ui/ DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 PAGINA 4 ERIC DE NOORMAN Goldschmeding Amsterdam: Raadhuisstraat 46-50 - Tel. 221404 (3 lijnen) Hoofdklasse A dames 113. Hoofdschuddend kijkt Eric de pedante jongen aan. „Nee jonge ling," zegt hij dan, „nu val je me lelijk tegen. Je vader zou er niet zo over denken, dat weet ik zeker. We zetten de reis, die jij zo lelijk onder broken hebt, gewoon voort en pas als je werkelijk iets geleerd hebt, mag je naar je vader terug. Je bent dapper genoeg; dat heb je bewezen. Sterk en handig ben je ook. Het zal dus geen moeite kosten om van jou een flinke vechter te maken. Maar dat is niet genoeg. Je moet weten waarvoor je vecht en dat weet je pas, als je onderscheid weet te maken tussen goed en kwaad, recht en onrecht, waarheid en leugen." „O, maar ik lieg eh... nooit," zegt Egil benepen. „Eh... bijna nooit." „Ja, ja, het komt allemaal wel goed," gromt Svein, die het gesprek stierlijk vervelend vindt. „Ga nu maar gewoon met Ome Koning mee, dan vaar je zogezegd een goeie koers, jongetje. Dan zal Ome Svein een beetje op je passen en dan word je nog wel een grote held zogezegd. Mijn groot vader zei altijd..." Wat Sveins grootvader zei, krijgt Egil niet te horen, want op dat moment waarschuwt Erwin hem voor de komst van een aantal tot de tanden gewapende boeren. „Ze hebben gevangenen bij zich, lijkt het wel," roept Erwin. „Wel verdraaid, dat is Skapti." Meer passagiers per schip over de Aitflanltósiche Oceaan Mijnwerker verongelukt Promotie Vier personen door gas onwel; onder gronds lek 99 Menselijke vermogens en „slavenarbeid" Woningbouwv e r entigi n*g bepleit doorwerken met extra-betaling De vier middelen, verenigd in Che- farine „4", helpen elkaar en werken daardoor bijzonder weldadig tegen pijn en griep. Eén der middelen zorgt ervoor dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Impresario buiten vervolging gesteld door MARTIN MONS cü* (Wordt vervolgd). Overleden e\% 5. he- num- V (Advertentie) Ei rijn vele redenen, -waarom Kippen piano's gekocht worden. De man, die overdag overladen wordt met problemen, wil 's avonds eens ontspannen door iets te doen dat hem bezig houdt en boeit: hij wil piano spelen en kiest een piano met een mooie klank en een goede aanslag een Rippen.Demuzikale vrouw, die piano speelt heeft nog een extra reden om een Rippen te kiezenhet sierlijke model en de verfijnde afwerking. De ouders die hun kinderen willen opvoe den met activiteiten in plaats van met louter passieve genoegens, gunnen hun kinderen een Rippen, omdat hij prettig speelt, mooi klinkt en een mensenleven meegaat. Fubllkatl* van PIANOFABRIIK De musicua let minder op het uiterlijk hij kiest een Rippen omdat het een instrument is, dat aan zijn hoge eisen voldoet en blijft voldoen. Voor schepen en restaurants wil men niet alleen een goede klank maar vooral ook een groot uithoudings vermogen en daarom kiest men een Rippen. Maar we kunnen niet alle redenen noemen, waarom een Rippen gekocht wordt - er worden er zoveel gekocht U kunt zelf vele redenen hebben wanneer U de Rippen piano's gehoord en gezien heeft bij één van de piano zaken die de vertegenwoordiging heeft. (Lijst op aanvraag). (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 5 febr. In verband met de drie interlandwedstrijden Frankrijk - Nederland, Zwitserland-Ne derland (beide heren) en Nederland- Frankrijk (dames) werd afgelopen weekeinde voor de hoofdklasse van de landelijke zaalhandbalcompetitie maar één wedstrijd gespeeld, te weten in A bij de dames, waar DES en V en K tegen elkaar binnen de lijnen kwamen. Deze ontmoeting was belangrijk met het oog op de „kandidatuur" voor het bezetten van de laatste plaats. Ook dit maal is het de Enschedese ploeg niet gelukt, wat opluchting te brengen in zijn benarde positie. Zowel technisch als tactisch toonde -het team uit Twello een betere spelopvatting, als gevolg waarvan het thuisspelende DES een sprekende nederlaag van 2-7 moest accepteren. Door dit resultaat sluiten Borger en DES nu met elk twee punten de rij, al is V en K, met nog twee ron den voor de boeg, allerminst zeker van ontsnappen, zoals deze stand aantoont: Zeeburg 15 uit 8, Niloc 15 uit 8, HCG 10 uit 8, V en K 4 uit 8, Borger 2 uit 8, DES 2 uit 8. UTRECHT, 5 febr. Rijksuniversi teit Apotheker le deel: A. Gfjzen, Heerlen: J. Hus, Bennekom; H. Kisters, Heerlen. Kand. Theologie: mej. C. Rou- bos, Zwolle; mej. A. Verbeek, Hilver sum en de heren N. van Oosterzee, Amersfoort: W. de Groot, Harmeien; C. Nettinga, Hilversum. Doet. rechten: W. de Muinck Keizer, Naarden; D. Mu- lock Houwer, Amersfoort; C. Star Bus- mann, Bilthoven; F. Plate, Voorburg. Doet. alg. taalwetensch.C. de Vree, Rotterdam. Semi-arts: A. Cremers. Amstenrade. DEN HAAG, 5 febr. Een commis sie van het college van advies der An ti-Revolutionaire party heeft een rap port opgesteld over de ongeiykmatige bevolkingsspreiding in Nederland als politiek probleem. Naar het oordeel der commissie zal mede in verband met de groei van de Euromarkt de ongeiykmatigheid in bevolkingssprei ding in de nabüe toekomst eerder toe nemen dan afnemen. Biyft zoals waarschijniyk is dit verschil in be volkingsgroei bestaan, dan zullen in de toekomst zowèl het westen, als de bekende „probleemgebieden" (het noorden en het zuid-westen) in ver sterkte mate de gevolgen gaan onder vinden, die aan een te grote ongeiyk- matigheid in de bevolkingsspreiding verbonden tyn. Ten aanzien van westelijk Nederland dringt het rapport er op aan, dat ter reinen, die voor de toekomstige eco nomische ontwikkeling van de Rand stad van fundamenteel belang zijn b.v. terreinen, gelegen aan diep vaar water voor deze bestemmingen be houden blijven. In dit verband wordt voorgesteld, dat de overheid in de Randstad bepaalde „kritische zones" zal afbakenen. Aan de in deze zones liggende gemeenten dient de centrale overheid bepaalde objectieve aanwij zingen van planologische aard te doen toekomen, welke er toe moeten strek ken dat nieuwe bedrijven, die voor de economische toekomst van de Rand stad niet van essentiële betekenis zijn, door de gemeentebesturen niet worden gemachtigd zich op economisch-essen- tiële industrieterreinen te vestigen. Als „kritische zones", waarbinnen aan de centrale overheid deze bevoegd heid tot het geven van specifieke aan wijzingen dient te worden toegekend, worden in het rapport genoemd: het IJmondgebied en de directe omgeving van het Noordzeekanaal (inclusief Amsterdam), het gebied van de Nieu we Maas en omstreken (inclusief Rot terdam), en de Haagse agglomeratie, ~~3ÖSZ ROTTERDAM, 5 febr. De Atlantic Passenger Steamship Conference, waar van alle grote rederijen met passagiers schepen op de Noord-Atlantische route lid zijn, heeft medegedeeld, dat in 1962: 34.000 passagiers méér dan in 1961 de aitlantische oceaan per söhip zijn over gestoken een toename van 4,3 pro cent. Er zijn meer dan 819.000 passa giers vervoerd van en naar Europa en de V.S. en Canada. SCHIPHOL, 5 febr. Op de wereld ranglijst, die de Internationale Organi satie der Burgerluchtvaart (I.C.A.O.) aan de hand van het aantal in 1961 verkochte ton-kilometers heeft opgesteld, prijkt Nederland op de vijfde plaats en wel met 385 miljoen ton-kilometers, hetgeen 1.9 procent uitmaakt van het wereWto- taai der geregelde lijnvluchen. Zoals steeds staan de Verenigde Sta ten onomstreden aan de kop: de Ameri kaanse maatschappijen vervoeren meer vracht en passagiers dan de rest van de ndet-communistische wereld tezamen. Op de tweede plaats volgt Groot-Brittannië, maar de I.C.A.O. wijst er op, dat een CULEMBORG, 5 febr. Gistermid dag heeft een felle brand een groot handel in meubelfournituren als crine en schuimrubber aan de Lange Haven- dyk in de as gelegd. Zelfs de „kleine kas" kon niet meer worden gered. Het korps van de Culemborgse Vrywillige Brandweer bestreed het vuur met groot materiaal. Met het pand is een stuk historie uit de Lekstad verdwenen. In de zestiende eeuw stichtte er Vrouwe Elisabeth van Culemborg een kapel voor het oude mannen en -vrouwenhuis, dat er tegen over gelegen was. Later werd deze om gebouwd tot bedrijfspand. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. GELEEN.. 5 febr. In de staatsmijn „Maurits" is gistermiddag de 46-jarige mijnwerker M. Houben uit Steln ver ongelukt. De man raakte in een steen gang 548 meter onder de grond - met zijn hoofd tussen een locomotief en een kolenwagen bekneld. Hij was op slag dood. De heer Houben was gehuwd en vader van drie kinderen. UTRECHT. 5 febr. Gepromoveerd tot doctor In de wiskunde en natuur wetenschappen de heer J. F. M. Dae- men uit Utrecht op het proefschrift: „Syntheses of phosphatidyl ethanola- mines and application of synthetic phosphatides in studies on blood coa gulation". Promotor was prof. dr. L. L. M. van Deenen. Amerikaanse maatschappij, Pan Ameri can World Airways, alleen al meer ver voert dan alle Britse maatschappijen samen. De lijst ziet er als volgt uit: miljoen ton-km procent 1) V.S. 7.257 540 2) Engeland 905 6.7 3) Frankrijk 731 5.4 4) Canada 520 3.9 5) Nederland 385 2.9 6) Australië 381 2.8 7) Brazilië 317 2.4 8) Scandinavië 273 2.0 9) West-Duitsland 226 1.7 10) Italië 211 1.6 11) Japan 177 1.3 12) India 170 1.3 Uiteraard eist de K.L.M. voor wat Nederland betreft het leeuwenaandeel van de genoemde 385 miljoen ton-kilo- meter op. In dit verband dient er op te worden gewezen, dat voor Frankrijk niet in die mate het zelfde geldt voor Air France, omdat dit slechts een der grote Franse maatschappijen is. Beziet men de lijst in verband met de Air Union, dan valt het op dat Nederland in 1961 weliswaar onder Frankrijk stond, maar dat het ver boven de andere part ners bleef, aangezien Duitsland .Luft hansa) en Italië (Alitalia) samen maai iets meer dan Nederland haalden- Bel gië (Sabena) komt onder de eerste 12 niet meer voor. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 5 febr. Toen gister middag omstreeks half v(jf de huis arts op bezoek kwam by familie Van V. op de Herenweg, omdat een der huisgenoten ziek was, rook hy een ster ke gasiucht. De 67-jarige heer des hui zes verklaarde toen dat hy zich onwel voelde. Zyn 63-jarige vrouw, 23-jarige dochter en een 34-jarige Hongaar, die daar op kamers woonde, bleken zich al evenmin in goede conditie te bevinden. De arts waarschuwde de G.G. en G.D., die met een ziekenauto kwam om de familie naar het beademings centrum van het academisch zieken huis over te brengen. De vader mocht 's avonds om tien uur weer naar huis, doch zyn huisgenoten waren toen nog niet zover opgeknapt, dat men hen kon 'laten vertrekken. Inmiddels was het personeel van het gasbedrijf ter plaat se gekomen om te onderzoeken waar zich een lek in de gasleiding kon be vinden Tot laat in de avond ls men bezig geweest. De vorst zat diep in de grond, zodat het werk niet meeviel. De Herenweg was afgesloten. Ook de gas- hond is er nog by gehaald Het gas was, zo wist men al vast te stellen, van onder het wegdek afkomstig. Van morgen werd het onderzoek voortgezet. DELFT, 5 febr. „Binnenkort zal in het laboratorium voor werktuigbouw kunde van de Technische Hogeschool alhier een onderzoek beginnen naar de leermogeiykheid en het gedragspatroon van de gemiddelde mens by het bedie nen van gecompliceerde technische apparaturen. By dit onderzoek zal ge bruik worden gemaakt van een op een stilstaande fiets gelijkend apparaat, waarop de proefpersonen dienen plaats te nemen. Door middel van een ver nuftige elektronische apparatuur kan men de proefpersonen de indruk geven dat ze een gewone fiets, een ouderwetse draisienne, of welk buitengewoon model rywiel ook berijden. Ook kan men hun onder het peddelen de impressie by- brengen dat ze tegen een sterke wind moeten optornen. De reacties van de proefpersonen en hun aanpassing aan veranderende situaties zullen daarbij BARENDRECHT, 4 febr. De wo ningbouwvereniging „Patrimoniums wo ningen" bepleit in een open brief aan de nationale woningraad te Amsterdam in 1963 in het bouwbedryf en de toele veringsbedrijven op de zaterdagen te laten doorwerken en de vakanties te laten vervallen. Zy die doorwerken zouoefi extra moeten worden beloond. De vereniging wijst op de enorme verliezen en produktieachterstand in de woningbouw als gevolg van de vorst en het grote aantal woningzoekenden. De open brief is ondertekend door de voor zitter en de secretaris van de woning bouwvereniging. nauwkeurig worden geregistreerd en bestudeerd". Met deze woorden ving prof. ir. R. G. Boiten het onderhoud aan, dat hij dezer dagen het ANP toestond. Prof. Boiten is hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool, waar hij college geeft in de regeltechniek en de toepassingen daarvan in de werktuigbouwkunde. „De regeltechniek", zo vervolgde de hoogleraar, „is een onderdeel van een wetenschap, welke de cybernetica wordt genoemd. De samenwerking tus sen mens en machine of zo men wil tussen een biologisch autonoom sys teem en een autonoom werkende ma chine of een automaton vormt een belangrijk deel van mijn leeropdracht. Hoewel er van oudsher tot nut van de mens machines zijn gebouwd, heeft men tot voor kort maar weinig aandacht geschonken aan de capaciteiten van hen die deze werktuigen moesten be dienen". Bij machines van eenvoudige con structie was dit niet zo bezwaarlijk, maar de moderne ingewikkelde appa raturen dreigen haar bediening vaak tot een „slavenarbeid" te maken, om dat deze riet aan de menselijke ver mogens is aangepast. Dit bleek by- voorbeeld bij de bediening van een nieuwe elektrische centrale In Grootr Brittannië, waar alles zo geautomati seerd was, dat men met twee schakel wachters kon volstaan. Ofschoon deze mensen fysiek geen zware arbeid had den te verrichten, werden ze psychisch zo zeer belast, dat ze vijftig percent loonsverhoging vroegen én verkregen. Het probleem van de samenwerking tussen mens en machine heeft thans in Delft de volle aandacht. Zo gaat men thans na hoe de besturing van drag lines en orkheftrucks dermate kan worden veranderd, dat de bedienende arbeider weet wat hy doet en niet al leen maar het gevoel heeft een „dom me machine" in handen te hebben, zo als de technisch geïnteresseerde Multa- tuli eens zei, toen hy staalwalsen me talen platen zag pletten. DA T IS GRAPP/gL- DPT IS LEUK/ (Advertentie) Vier middelen in één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken! BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 per aandeel over 1962 2,51 tegen 2,40 het voorafgaande jaar. Verkopen 1.169.239.000 (1.153.950.000.). AMSTERDAM, 5 febr. De recht bank heeft een Amsterdamse impresa rio tegen wie de AVRO-t.v.-producer Karei Prior in december 1961 een aan klacht by de officier van justitie had in gediend „wegens aantasting in eer en goede naam buiten vervolging ge steld. Volgens de directie van de A.V.R.O. zou de impresario, in een gesprek met haar de heer Prior ervan hebben be schuldigd steekpenningen te hebben aan genomen by het afsluiten van contrac ten o.a. met de Franse artisten voor Priors t.v.-programma „Domino". Tegen de impresario was een dagvaar ding uitgebracht. Op 24 januari zou de zaak voor de rechtbank dienen. De ad vocaat van de impresario, mr. P. Ko- kosky, had terstond bezwaar tegen deze dagvaarding ingediend. Na de behande ling van dit bezwaar heeft de recht bank 1 februari beslist dat de impre sario niet zal worden vervolgd. De of ficier van justitie heeft afstand gedaan van zyn recht tegen deze beslissing in beroep te gaan. „Dat zou dan zoiets zijn als „the mouse that roared". Of neen toch eigemyk ook weer niet. Als hij haar heeft vergiftigd, kan je dat moeilyk een vlammend protest noemen. EerderNu ja, laten we de arme man niet zonder een schimmetje van be- wys gaan beschuldigen." „Als het is, zoals je denkt, moet de dader in elk geval een huisgenoot zijn geweest. Ik zou niet weten, hoe een buitenstaander gelegenheid zou krijgen een met gif besmeerde spijker in een schoen te prakki- zeren." „Die spijker kan er best in hebben gezeten." „En dan nog? Zie ji1 kans om een spyker tn een andermans schoen te vergiftigen?" „Misschien als Ik er veel over huis kwam..." weifelde dokter Vreeswijk. „Kletsica." zei de chirurg. Terwyi hy naar huis liep door de rauwe, grijze voorjaarsmorgen probeerde Aart de Pauw vergeefs zijn gedachten te ordenen. Alles in hem verzette zich tegen het aanvaarden van de mogelykheid, dat Heieen niet zou zyn gestorven aan de gevolgen van een normale bloedvergiftiging. Als je iet woord normaal in zo'n verband mocht gebruiken. Elke ande re theorie was absurd. Al was het alleen maar omdat Heieen niet de soort vrouw was om het middel punt te worden van een sinister moord-drama. Er was niets dramatische geweest aan Heieen, ook al had ze zelf nog zo haar Dest gedaan de schijn ervan te wekken. Heieen was een wat burgerlijke dame eb was heerszuchtig geweest en niet gemakkelijk in de omgang. Maar om zulke redenen werd iemand niet vermoord. Waarom vermoordde je eigenlyk iemand? Uit haat of zucht naar geld. Maar ran moest die haat ook wel intens zijn. Hy kon hoe hy ook nadacht, niemand vinden, die Heieen op een dergelyke wijze zou haten. Daarvoor was zij, waren haar fouten nu net weer niet groot genoeg. Tenminste... Geld? Maar dat kapitaaltje van haar was toch werkelyk niet de moeite waard. En bovendien kon hij zich Leo noch Luuk als moordenaars voorstellen. Zelfs een onterfde Luuk niet. Neen, het zou wel biyken, dat het alleen maar een ongelukkige samenloop van omstandigheden was ge weest. Professor De Pauw bedacht, dat hij nu niet langer gedwongen zou zijn in een onesthetische hou ding op de grond te kruipen en zyn neus te ver stoppen in een stoffig vloerkleed. En met die voor lezingen uit de Koran was het nu, gelukkig, ook afge lopen. Hoe hy zijn best ook had gedaan, hy had die lectuur nooit anders dan stom-vervelend kunnen vin den. En die vreselijke kerel met zijn vochtige, volle lippen, die hadj Ibrahim hoefde hy ook niet meer te ontvangen. Het gaf hem een opwindend gevoel van vry te zyn, niet langer gebonden door allerlei factoren, die hem eigeniyk tegenstonden. Hy zou zelfs met Lily kunnen trouwen. Ofschoon... Haastig verdrong hy deze gedacht, als iets, dat geen pas gaf. Hy behoorde er zich toe te bepalen aan het verlies te denken, dat hij zo plotseling had geleden. Maar dat lichte, opwindende gevoel bleef. Vreemd, als iemand hem een dag geleden had gezegd, dat hij zyn vrouws dood zou ondergaan als een verlichting, zou hy zich gekwetst hebben gevoeld. Hy had aan zyn huwelyk nooit gedacht als een slecht huwelijk, laat staan als een hel. Heieen had nu eenmaal haar eigenaardigheden en die moesten ontzien worden. Dat was een axioma, waaraan niet viel te tornen. dat kan toch niet? Wie zou nu die arme lieve tante Chadidja hebben willen vermoorden? Wat een onzin, die man is niet goed wijs." „Dat lijkt het mij ook, onzin. Maar je zou me een groot plezier doen, Leo, als je me normaal oom Aart noemde. Ik heb me die Islamitische mallig heid aan laten leunen, zoals ik trouwens alle bevlie gingen van die arme Heieen over me heen heb laten gaan, omdat ze nu eenmaal zo labiel was, dat je heel voorzichtig moest zijn. Ik veronderstel, dat lij dat wel om dezelfde reden zult hebben gedaan. Maar nu is dat gelukkig allemaal niet meer nodig. En we maken er ons maar belachelyk mee." „Net zoals u wilt, oom," zei Leo gedwee. Maar ik hoop, dat u mij niet kwalyk neemt, als ik toch. Ik bedoel, dat ik het niet alleen om tante Chadidja heb gedaan... In het begin natuurlijk wel. Maar later heeft het my gepakt. Veel meer gepakt dan ik zeggen kan... en... „Je geeft er dus de voorkeur aan Hassan te blijven. Nu, beste jongen, ik zal je geen stroobreed in de weg leggen. Jy gaat je gang maar, hoor." „Dank u, oom. Het moet wel een zware slag voor a geweest zyn. En zo onverwacht. Zy laat een vreselyke leegte achter, tante Chadidja. Ze had na- V X viciltvi f I.U11 IC V/liCXUIUJtti 1.iu.v_f uu «3 O J X> tuuriijk haar eigenaardigheden, die hebben we ten- JO. niet (voorvoegsel), Ierland, jj« slotte allemaal. Waar of niet? Maar ze was een heel jvoort, 11. een kleur, richtmgaai Ergo had hy die eigenaardigheden ontzien en haar chiaf aan hem ter beoordeling gelaten. Hy geloofde_ te zin gedaan in wat die psychiater had genoemd „het redelijke". Hoever dat „redelijke" ging, had de man geweest, die geestelijk vrij onevenwichtig was. Ze werden nog dieper. „Moord? Maar oom Abdoellah, mogen zeggen, dat hy die grenzen ruim genoeg had getrokken, misschien zelfs iets te ruim. Enfin, van nu aan heette hy geen Abdoellah meer. Hy schrok, toen h;j zichzelf betrapte op een zacht gegrinnik. „Moord?" zei Leo en de rimpels in zyn voorhoofd Ma byzondere vrouw. En in-goed. Ik ben er zeker van, dat ze het met Luuk ook weer zou hebben goedge maakt. Ze kon driftig zijn, tante Chadidja. maar lang boos blijven was niets voor haar. Ik geloof dat Welmoet daar aankomt. Arm kind, wat zal ze schrikken. Tante Chadidja was de enige moeder, die ze ooit heeft gekend." Leo Verweert keerde zich bruusk om, z;1n schou ders schokten. Aart de Pauw hoorde een geluid, dat op een onderdrukte snik leek. En hb schaamde zich plotseling over zyn gevoelens. Of moest hij liever zeggen: zijn eigen gebrek aan gevoel? Waar om kon hy Heieen niet zien, zoals Leo Verweert haar zag? Waarom moest hy zo cynisch, zo onge voelig zyn? De jongen had immers gelyk, Heieen had ook haar goede punten gehad, Leo Verweert was zo fatsoenlijk zich die te herinneren, terwijl hy, haar man, zich alleen haar fouten maar te binnen kon brengen. DEN BOSCH, 5 febr. In het St. Ca- rolus-ziekenhuis is gisteren op 83-jariga leeftyd mgr. J. de Kroon overleden- Ondanks zijn hoge leeftijd heeft dez® actieve priester nooit een volledig emeritaat genoten. Hy was sinds 1951 rector van het ziekenhuis waar hij over* leden is. Vanaf 1906 heeft hy in d« parochie St. Pieter te Den Bosch werkt, eerst als kapelaan, sinds 192® als pastoor, waarna hij tenslotte het rectoraat van het St. Carolus-ziekenhui® aanvaardde, eveneens in deze parochi® gelegen. Mgr. de Kroon was Geheim Kamerheer van de Paus, kanunnik vad het kathedraal kapittel van St. Jan e" officier in de orde van Oranje Nassau- KRUISWOORDRAADSEL 1 23456 7 89 10 Horizontaal: 1. Turkse ruiteri' n woord s.v.p. (Fr. afk.); 2. zangerig!jj verlies van nuttig arbeidsvermogen ,e omzetting van warmte in mechanist 0 arbeid; 4. plaats aan de Waal, vroeg g politieke partij; 5. kunstenmakers; oemde waterval, voorzi nel; 7 6T j- violen, reinigingsmiddel; 8. Chin- g stondsmaat, methode om schade gedierte te vernietigen; 9. vrouw gerechtigd is haar stem uit te bre»^j* zer. ertikaal: 1. Boheems musi' schrobnet; 2. s-Hbioticum; 3. onts nis; 4. uurwerk, watervlakte; vormd esperanto, vreesachtig vuimu capciamu, v x ccoauu oxf i-. i' 6. p—s, politieke partij, zangstu»- citybags; 8. fyne leersoort. Noord-Brabant: 9. groot land jfl. positieve elektrode, lichaamsdeel, oprichter padvinderij (afk.), werkt" wasserij. OPLOSSING 4 FEB g. Horizontaal: 1. mol - nooitlh woerden - 8. et - 9. ga - 10. vak p rema - 12. eb - 14. le - 15. rede 18. leven - 19. kas. Vertikaal: moe - 2 oord - f- f- 4. notabel - 5. tegelen 6. weve namen - 13. leva - 16. dek - 17- n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4