De overwinning op de Lavaredo Sport leve prestatie maar ook belangrijk voor de wetenschap Portret Claudine van Oranje? Interessante beschouwingen in Kunsthistorisch Jaarboek E Dit jaar voor de opnieuw Festival werkende jeugd w TILBURG ZET ZIJN PLANNEN DOOR Concurrent wekte verwarring met reclame-opschrift V olvo-assemblage in Groningen Mona Lisatrok half miljoen bezoekers Speciale spijkers Meer dan 40 graden onder nul 800 spijkers WsmmmË Philips wint geding In Washington DINSDAG 5 FEBRUARI 1963 PAGINA 6 DIT IS HET VERHAAL VAN DE voorberei dingen voor de klimpartij in de Dolomieten, welke ten doel had de noordelijke wand van de Cima Grande, ofwel grote top van de berg Lavaredo te „ovenvinnen", zoals dit in het spraakgebruik der Alpinisten heet. De Lavaredo is drieduizend meter hoog. Bij de massieven en toppen in de Himalaya vergeleken is dat niet zo heel veel. De Mount Everest meet immers 8888 meter. Maar hij heeft niet als helling zulk een zo goed als loodrechte wand, vijfhonderd meter hoog en met sneeuw en ijs gepantserd. Feitelijk is de Lavaredo een gletsjer, die als het ware recht tegen de hemel op staat. De zuidelijke kant is niet zo steil en veel gemakkelijker te beklimmen. Drie jonge Duitsers hebben dit jaar de moeilijkste gekozenf omdat hij nog nooit beklommen is. Ze hebben zich bij velen de bijnaam van „de drie dwazen van de Lavaredo" verworven. Echter, zelfs de meest geoefende berggidsen hebben moeten bekennen, dat ze als weinig anderen zowel geestelijk als lichamelijk alleszins in staat waren, om het adembenemende waagstuk te ondernemen. Peter Siegert, Reiner Kauske en Gert Uner Drie gezworen kameraden uit München, waarheen ze overigens gekomen zijn, na uit Oost-Duitsland te zijn gevlucht, hetgeen op zichzelf eveneens een waagstuk is. De eerste twee zijn elektricien van beroep, de derde is metaaldraaier. Ze leerden in de Beierse bergen de meeslepende bekoring van het Alpinisme ken nen. De bergsport werd hun hobby. Ze leerden skiën als de besten en beklommen de ene top na de andere. Toen hoorden ze dat daar ginds in de Dolomieten een bravourstukje uit te halen viel. En ze gingen er zich op voorbereiden, ten eerste om het geld voor zo'n expeditie bijeen te brengen, ten tweede in het klein te proberen, wat ze straks - - S' r Dit zijn de drie toppen van de berg Lavaredo in de buurt van de bekende wintersportplaats Cor tina d'Ampezzo in de Dolomieten. De middelste is de Grande Cima. De foto werd in de zomer ge nomen. In de cirkel staat één der steilste punten aangegeven, waar de rotswand overhangt. in het groot zouden ondernemen. Hiertoe gingen ze alvast in een koelhuis slapen! Verleden jaar beklommen ze een uiterst moeilijke, ofschoon toch meermalen „veroverde top" met een wand, die wel iets weg had van die van de Cima Grande. Kort te voren waren er twee Alpinisten op omgekomen. Het lukte hun en ze stelden de grote klimpartij voor dit jaar vast, lieten zich niet door de berichten over de bijzonder strenge vorst ontmoedigen. Hun plan was gemaakt, ze waren in goede conditie. Nu of nooit, zei het drietal. Eigenlijk een viertal, want Siegerts broer Horst was ook van de partij. Hij zou de lang niet gemakkelijke taak op zich nemen, als tussenschakel op te treden tussen de bergbeklimmers en de Alpenhut, waarin hun materiaal en voedselvoorraad werd opgeslagen, onder aan de noordelijke wand. Een andere broer van Siegert fungeerde eveneens als assistent. De Alpenhut, het Rifugio Auronzo, ligt nog enkele kilometers van de noordwand verwijderd. Voor een bekwaam skiër is dit geen beletsel, al valt het niet mee, een rugzak vol materiaal en mondvoorraad te vervoeren, vooral, wanneer er een harde wind waait en stuifsneeuw het gezicht belemmert. Horst heeft evenwel even hardnekkig vol gehouden als de „drie dwazen" en het is mede aan hem te danken, dat ze behouden de top bereikten. Een keer heeft hij de dood in het aangezicht gezien, toen een lawine hem bereikte. Hij wist er zich evenwel uit te bevrijden. Het was gelukkig op de terugweg, zodat hij door zijn vracht niet in zijn bewegingen bemoeilijkt werd. We zeiden zoeven, dat dit verhaal van de voorbereidingen is. Het kan voor lopig nog niets anders zijn, aangezien het drietal zich verbonden heeft, zijn belevenissen uitsluitend in een West-Duits blad te publi ceren. Dit kocht ook het alleenrecht op de foto's, 750 gulden voor elk rolletje film ...- Links Peter Siegert (26), in het midden Reiner Kauschke (24) en rechts Gert Vner (22), de drie dappe ren, die de Grande Cima bedwongen. '*V !§iy* ''"WSWi Drie jonge Duitsers hingen 17 dagen en 16 nachten aan ijswand i WAT DE BERGGIDSEN in de Dolomieten vreesden, ls gebeurd. Ondernemingen als die van de drie Duitsers: de beklimming van de moeilijkste wand van een der top pen van de Lavaredoberg, kost je tien jaar van je leven, zei er één. Of dit laatste werkelijk zo is, zal bet drietal wellicht pas later ge waar worden. Maar er wordt thans gemeld, dat Peter Siegert te Cor tina d'Ampezzo in een ziekenhuis is opgenomen, in verband met een storing in zijn bloedsomloop. Deze zou veroorzaakt zijn door een te snelle overgang uit een tempera tuur van minsten 30 graden onder nul naar die van 25 graden boven nul in het hotel, waar hij na de klimpartij de nacht doorbracht. Gert. Uhner, die inmiddels naar München is gereisd, is daar even eens in een ziekenhuis opgenomen, in verband met het bevriezen van twee tenen, wat hij pas later ge merkt heeft. Men hoopt, een am putatie van de voet te kunnen voor komen. De derde, Kauschke, lichamelijk de sterkste, heeft naar het schijnt de koude goed kunnen doorstaan. De overeenkomst werd gesloten, toen het drietal nog pas halverwege, maar mede door radio en televisie al een sensatie geworden was Men •chat, dat het totaal een vijfduizend gulden aan zijn onderneming zal ver dienen. Deskundigen betwijfelen inmid dels, of ze er iets van over zullen hou den, want de kosten er van moeten aan zienlijk zijn geweest. Men schat ze zo waar op 20.000 gulden! Wie het vijftal de drie bergbeklimmers en hun twee assistenten financieel gesteund heeft is onbekend. De „drie dwazen" hebben gedurende enkele dagen, voordat ze de grote tocht ondernamen, de bergwand tot onge veer tweehonderd meter hoogte ver kend en uitgeprobeerd. Ze maakten ook toen reeds gebruik van speciale spij kers, die, wanneer ze in de rotswand ge slagen zijn, uitzetten en er aldus als een plug stevig in vast blijven zitten. In de wereld der Alpinisten wordt dit materiaal enigzins met 'n scheef oog be keken. Men acht het niet sportief en te kunstmatig, zou liever gezien hebben, dat de drie jongemannen zich van de ge woonlijk gebruikte spijkers bddiend zou den hebben. Het heeft inmiddels geen en kel risico willen nemen en was er van overtuigd, dat het aan de waarde van hun prestatie geen afbreuk zou doen, indien ze dit speciale materiaal ge bruikten Ze waren trouwens over het al gemeen uitgerust op een wijze, waaruit duidelijk bleek, hoe ze het karwei en de daaraan verbonden moei lijkheden van alle kanten bekeken had den. Honderden alpinisten togen naar de al penhut en ze waren verbaast over de met ganzeverem gevoerde windjakken, de ste vige slaapzakken, waarin de Duitsers als in hangmatten de nacht en een groot gedeelte van de dag zouden doorbrengen. Voorts over het gecondenseerde voedsel dat het drinken van water of andere dranken vrijwel overbodig maakte en de praktische „walkie-talkie", waarme de ze zo lang mogelijk een verbinding met hun helpers beneden wilden onder houden. Dit laatste is gelukt. Tot op een tachtig meter afstand van de top, op een rand, vanwaar de bestijging iets gemakkelijker was en geen overhangen de gedeelten extra moeilijkheden ople verden, konden ze met „de bodem" spre ken. Dat was psychologisch van groot belang. Niet minder dan zeventien dagen en zes tien nachten heeft het drietal langs de bergwand gehangen. Het grootste gedeel te van de tijd brachten ze in hun slaap zakken door Van slapen kwam evenwel betrekkelijk weinig. Vele uren brachten ze door, met de voeten te Vnasseren om die voor bevriezing te behoeden. Af en toe woei er een ijzige nachtwind met een snelheid van minstens honderd kilo meter per uur! En soms daalde de ther mometer tot meer dan veertig graden onder nul. Alleen een sterk lichaam, een nog sterkere geest en een enorme wilskracht stellen een mens in staat, in een dergelijke toestand te blijven en le ven en te werken. Want er moest ge werkt worden en hard Overigens vier uur per dag Langer was niet mogelijk Dan stond het transpiratievocht op hun rug en moesten ze zich in hun slaap zak wringen, om zich snel van de voch tige kledij te ontdoen en droge aan te trekken, die onderwijl door de helpers lanjgs een lijn naar boven gehaald werd. Het drietal wierp dan de onbruikbare en tevens gevaarlijk geworden kleren naar beneden, waar ze door de helpers uit de sneeuw werden gevist, om ze in de alpenput weer bruikbaar te ma ken. voor de volgende dag In Jotaal heeft het drietal achthonderd spijkers in de rotswand geslagen. Eerst moest het ijs weggekapt worden en wan neer er weer enkele spijkers stevig vastzaten, konden ze enkele meters ho ger klimmen! En dan was het meestal zaak, een gunstige plek uit te zoeken, om te overnachten. We hadden het zo even over het slapen. Ze moesten zorgen, elke twee uur wakker te worden, om niet voor goed in te slapen, in die vrese lijke kou. En dan wag het weer masse ren, met een taaie energie. Zulks met de wetenschap, dat ze boven een diepe af grond hingen! Alleen in de zestiende nacht konden ze hun slaapzakken bijna horizontaal aan de voet van een terug wijkend gedeelte van de rotswand neer leggen, uiteraard met de nodige voorzor gen. Maar ze genoten nu toch enige be scherming tegen de moordende wind. En zo kwam dan het einde. De man nen, die hen boven opvingen ze wa ren langs een gemakkelijker bestljgba- re helling geklommen, ontwaarden geen dodelijk vermoeide, ultgepntte zwoegers, maar lieden, wie het dank zij een bijna wetenschappelijke verdeling hunner re serves gelukt was, hun geestelijk even wicht te bewaren en wier lichamelijke conditie hen In staat gtelde, spoedig de tocht naar beneden te aanvaarden. Het werd een 'ware triomftocht, want van alle kanten waren de bergbewoners en vele Alpinisten naar de „Grosse Zinne", zoals de Duitsers de Grande Cima noe- m&r, gekomen, op ski's en in helikop ters. In het eerste dorp, dat ze passeerden, moesten ze een ware ovatie in ont vangst nemen. Iedereen was vol respect voor het bereikte record. Nog nooit heb ben bergbeklimmers gedurende zoveel dagen en nachten achtereen op een berg wand vertoefd, zich een weg banend door keihard ijs! Dezelfde dag nog, toen het bericht van hun overwinning de we reld ingezonden was, bereikte hun het verzoek, of ze wilden deelnemen aan een Duitse expeditie in het zuidpoolge bied. Ze weten intussen nog niet, wat ze zullen doen, want ze hadden al het plan gemaakt, naar de Himalaya te gaan, zulks in navolging van o.a. van de drie Amsterdamse helden van de Nilgiri-top! Ofschoon het banen van de moeilijk ste weg naar de top van de Grande Cima van de Lavaredo In de eerste plaats een sportieve prestatie ls, zijn de geleerden het er °ver eens, dat hier wederom het bewijs geleverd werd, dat de mens zich ook onder zeer ongunstige weersomstandigheden zal kunnen hand haven, 'mits hij van een doelmatige uit rusting voorzien is, maar vooral, in dien hij gr geestelijk tegen opgewassen ls. Voor de toekomstige ruimtevaart is het van het grootste belang te weten, hoe groot dit weerstandsvermogen nu wel is. Maar aan ruimtevaart denkt het drietal nog niet Wat de felle koude voor moeilijkhe den kan opleveren, ondervond een opera teur van de Italiaanse televisie. Hij stelde zijn apparatuur in toen het drie tal zijn klimpartij begon Het was over dag en het vroor nog slechts twintig gra den. De man bemerkte opeens, dat zijn camera het niet deed en bij nader on derzoek bleek, dat de batterij bevroren was. Terwijl hij probeerde, een nieuwe, beter tegen de koude beschermde te mon teren. haalde hij zijn handen open aan het staal van de apparatuur, dat als vuur brandde. Overigens, al leek het, alsof het drie tal slechts weinig onder de geweldige lichamelijke en geestelijke krachtsin spanning had geleden, berggidsen in de Dolomieten vreesden toch voor 'n inzin king, na kortere 0f langere tijd. Zoiets, zei er een, maakt een mens tien Jaar ouder OBSERVATOR Horst Siegert onderhoudt met een valkie talkie" de verbinding met het drietal langs de rotswand. en interessante collectie kunsthis torische beschouwingen bevat het Dertiende Nederlands Kunsthisto risch Jaarboek x). Margaret Sco- lari Barr werpt licht op de steun, die door de Nederlandse Etha Fles werd gegeven aan de beeldhouwer Medardo Rosso, een Italiaanse impressionist wiens roem steeds in de schaduw werd gesteld door de alles overheersende Ro din. De beschouwing geeft een boeiend beeld van de nog weinig geëxploreerde kunstwereld van een halve eeuw terug. Portretten van de befaamde Amster damse achttlende-eeuwse collectioneur Ploos van Amstel worden vergeleken en besproken door J. W. Niemeyer. R. van Luttervelt waagt in een serie op stellen o.m. de veronderstelling dat het bekende damesportret van Mostaert (sinds 1957 In het Rijksmuseum) Clau dine van Oranje zou voorstellen, waar door ons land een belangrijk portret zou hebben verworven van de prinses die het geslacht Nassau verbond met de Oranjes. Tevens brengt van Luttervelt de schilder J. Gossaert naar voren als mogelijk de ontwerper niet de uit voerder van de veel bewonderde graftombe van Engelbert U en Oimfour- ga van Baden in de Grote Kerk van Breda. Boeiend is ook de analyse van het realisme der zeventiende eeuwse schil ders door E. F. van der Grinten. Daar in wordt geponeerd dat deze schilders niet zo fotografisch nauwkeurig en zo direct naar het leven werkten als men dikwijls veronderstelt. Vooral het ge bruik van ledepoppen meent van der Grinten in vele schilderijen te kunnen aantonen. Wolfgang Fischer begint een tweetal beschouwingen over de schil der Claude Vignon van wie onlangs een werk is geïdentificeerd in de pastorie van de Willibrordus Buiten in Amster dam (thans in het Rijksmuseum). Deze Vignon heeft via Pieter Lastman het vroegere werk van Rembrandt beïn vloed. Tenslotte zij nog genoemd een critische repliek van D. Bax op de nogal sensationele interpretatie van een aantal schilderijen van Jeroen Bosch die L. Brand Philips in het vorige jaar boek had gepubliceerd. x) Nederlands Kunsthistorisch Jaar boek 13. Uitgeversmij C. A. J. van Dis- hoeck-Bussum. a ft. ■«sa»*» (Van onze kunstredactie) TILBURG, 5 febr. Voor de tweede keer zal op de dagen rond Hemelvaart in Tilburg een nationaal festival voor de werkend- jeugd worden gehouden. Evenals vorig jaar wil men opnieuw een driedaagse ontmoeting organiseren tussen de werkende jeugd van 16 tot 23 jaar en een groot aantal kunstenaars. In 1962 trok dit eerste festival voor de werkende jeugd 424 deelnemers, afkom stig uit tachtig gemeenten. Dit jaar zul len 450 deelnemers toegelaten kunnen worden. Dit alles betekent dat het expe riment van verleden jaar over het alge meen een succes genoemd kan worden. Een dezer dagen heeft staatssecreta ris Scholten het dagelijks bestuur van de Stichting Festival voor de werkende jeugd ontvangen Initiatiefnemer en voorzitter Wim Bary heeft hem bij deze gelegenheid verslag uitgebracht over het vorige festival en hem de nieuwe plan nen voorgelegd. In principe heeft mr. Scholten toegezegd het festival van dit- jaar op woensdag 22 mei te komen ope nen. Het culturele feest duurt tot en met 26 mei. Wederom zal de Stichting WI- KOR in Den Haag al haar medewer king geven. In grote iijnen ziet het programma er uit als dat van verleden jaar. Voor de avonden zijn de volgende manifesta ties reeds definitief: donderdag 23 mei; ,,Wat u maar wilt" van Shakespeare door de Nederlandse Comedie onder re gie van Han Bentz van den Berg. Vrij dag 24 mei: Het Brabants Orkest onder leiding van Jan Out. Als solist is ge- engageerd de violist Pierre Jetteur, eerste concertmeester /an het Brabants Orkest. Zaterdag 25 mei zal het Neder lands Dans Theater optreden o.l.v. Hans v. Maanen. Overdag zijn er ontmoetingen tussen jeugd en kunstenaar. De meeste kunstenaars, die vorig jaar hebben mee- gewerkt, zullen ook nu van de partij zijn. 'e deelnemers zullen weer een vrije dag moeten opnemen, want ofschoon het bedrijfsleven wel financieel dit werk steunt zou het op moeilijkheden in het betrokken bedrijf stuiten wanneer voor de liefhebbers de uitzondering van de vrije dag wordt gemaakt. Gebleken is vorig jaar, dat de deelnemers diit offer tje gaarne brachten. Er is trouwens nog meer gebleken en men kan dit allemaal lezen in het ver slag van het eerste festival, waarin een enquête is opgenomen, door het festival- bestuur samengesteld, en waarin de jongelui een aantal vragen zeer vrije lijk hebben beantwoord. Zo ontdekt men dat het bedrag: van 16 gulden, dat de deelnemers vorig jaar zelf moesten beta len, over het algemeen aan de lage kant werd gevonden. Nu zal van de jongens en meisjes een bedrag van f 22.50 wor den gevraagd, waarmee zij dan uitslui tend de werkelijke pensionkosten beta- Carl van der Plas pratend over toneel. Een terugblik op het eerste festival de werkende jeugd te Tilburg. len. De festivalkosten per deelnemer bedragen 90. Men zal daarom opnieuw trachten het overige geld te verkrijgen van O. K. en W., Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, de gemeente Tilburg en straks van de provincies en gemeen ten, waaruit de deelnemers afkomstig zijn. Men kan zich vanaf heden aanmel den' bij het bureau van het festival. Louis Bouwmeesterplein 1 te Tilburg. Zo ziet het er naar uit dat Tilburg het eens stout gevonden plan een festival voor de werkende jeugd te organiseren ook dit jaar kan uitvoeren. Wil zo'n jeugdfestival een succes zijn, dan wordt meer verlangd dan alleen maar recep tieve aanwezigheid. Het betekent in - te drie dagen van studie, met divei/L kunsten als onderwerp. Er wordt alleen gekeken en geluisterd, maar m» bezoekt de kunstenaars en men komt een gesprek. Het jeugdfestival van Y^L- voor de studerende jeugd gaat dit voor de vierde keer van de grond, ygj werd tijd dat ook de werkende een dergelijk voorrecht van ontmoet1,, met de kunst werd geboden. Ook in ts berdam zal men dit jaar zo'n ontnWj, ting organiseren. Maar dat zal meer e^e Rotterdams karakter dragen. Het ïSJf hopen dat men daar een even goede heeft als verleden jaar in Tilburg. fel' DEN HAAG, 5 feb. De president van de rechtbank jhr. mr. G. Witsen Elias heeft, zoals Philips had geëist, bepaald dat de importmaatschappij „Acoustical" het verhandelen van dia manten en saffieren grammofoon- en ander naalden in de huidige verpak king moet staken. Ook moet de uitgifte van catalogi worden stopgezet. De in omloop zijnde catalogi moeten binnen acht weken worden gecorrigeerd. Het betreft hier de verkoop van naalden zonder dat op de doosjes duide lijk vermeld staat, dat deze niet afkom stig zjjn van Philips. Ze zijn door een fabriek in Zwitserland, waarvan Acous tical in Nederland de vertegenwoordi ging heeft, vervaardigd. Op de doosjes staat de naam Philips vermeld, om aan te geven dat de naalden ook voor Philips-apparaten geschikt zijn. Naar Philips meende, werd echter de indruk gewekt, alsof de naalden yan haar fa briek afkomstig zouden zijn. De president bepaalde een dwangsom tegen overtreding van de uitspraak van duizend gulden per dag. DELFZIJL, 5 febr. De Zweedse fabrikant van de Volvo-personenauto overweegt de vestiging van een assem- blagebedrijf in het EEG-gebied, en wel in Delfzijl of in Groningen, zo neemt men hier aan. De Volvo-fabrieken zelf hebben overigens tot dusver geen con crete mededelingen willen doen. Ook de burgemeester van Delfzijl, mr. Goldberg, heeft zich van commentaar WASHINGTON. 5 febr. (Reuter) Met een zucht van verlichting hebbe® jj) zaalwachters van het Nationale MuSnflf' maandag afscheid genomen van Le® do da Vinci's „Mona Lisa". H« x.ee' roemde schilderij, dat zo enorm kijkers heeft getrokken, is -.aar loof>' York gebracht waar het ook tem f(># gesteld zal worden. Het doek heelt maand lang in het museum geha Ruim 518.000 mensen hebben het ^ii' gezien. Nog nooit eerder heeft he1 seum zoveel bezoekers gehad. ,kaaJi' Politie en agenten van de Ameri se geheime dienst, die speciaal president Kennedy hiervoor waren gewezen, begeleidden de zwarte YöP'j met de „Mona Lisa" naar New mm Het schilderij zal daar van dond pi af een maand lang te zien z m reed nog een extra wagen mee ev»> stoet naar New York voor hei o. dat er iets mocht gebeuren auto, waarin het beroemde sen zich bevond. fte' onthouden. De Nederlandse van Volvo's, een bedrijf in Ve° vf j, zei gistermiddag in antwoord i gen slechts, dat de Volvo-fabri ec oriënteert over een vestiging v jg y? bedrijf in het EEG-gebied. E' gens de importeur geen enkele sing genomen. 3j,t<£ Ook twee Zweedse schoenfaw Gyj en de papierindustrie Papy1"1®. e® teborg zouden overwegen v'v0et vestiging in Nederland vast'e krijgen binnen de muren van m markt. Zoals bekend gaat, w automobielproducent Scania oPr ,,W Zwolle een assemblagebedrtP 0o» ten. In mei wil men met van een fabriekshal beginnen. tff

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6