Drie mannen gearresteerd voor diefstal op Thuntank Classificeerders ontvreemden eigendommen van slachtoffers HET WOLVEN Alfredo M SOVJET-OLIE VOOR BRITSE SCHEPEN? Voorwaarde bouw Russische schepen in Engeland DE FLUIT MET ZES SMURFEN C5 In de binnenlanden van Australië Moord in de Moskee DAGPUZZLÉ 2 1 L V isserijpersoneel voelt wel voor verre visserij Nog deze week berechting Tankwagen voor botersmokkel DURE KLAP Londen voor moeilijke beslissing Met VELPONzie je er geen barst van! bever Liebrechts trekt zich op aan Jonny Nilsson Nederlands elftal tegen West-Duitsland Op de valreep van dienstplicht vrijgesteld Sportflitsen Brand rubberfabriek hindert treinverkeer 93 m 'ge A WOENSDAG 6 FEBRUARI 1963 PAGINA 2 Verkoudheidsbacillen f. I.IÓ ERIC DE NOORMAN protektie tegen infektie A voor eters die wat beters willen „modern form" fornuizen Technisch fantastisch! Ook voor elektriciteit. JUNKER* RUH VLAANDEREN neem de voordelige grote tube. door MARTIN MONS jl 12 3 3 k 5 5 (Advertentie) IPruebe y compare! proef en vergelijk... en ook U zult In BOBADILLA de perfecte Sherry vinden,. Mtft^ACOBUS BOF.LKW) DEN HAAG, 6 febr. Over de om standigheden, waaronder de beman ningen ter verre visserij moeten wer ken en leven, kan men het best bij die bemanningen zelf informeren. Dit is de mening van ir. W. Polderman, voorzitter van de coöperatie, die door een aantal rederijen is gevormd ter uitvoering van het door de regering te subsidiëren experiment met de verre visserij. Zoals men weet hebben de drie vakbonden, waarin visserijpersoneel is opgenomen, hun leden geadviseerd niet voor de proefreizen aan te monsteren. Vorig jaar, zo stelt ir. Polderman, hebben enkele Nederlandse sehepen gevist op tot nu toe nog niet geëxplo reerde visgronden in de buurt van IJs land. De bemanningen hebben toen van ganser harte meegewerkt, hoewel bij de besomming op te tellen premie van vijfhonderd gulden per vangdag, die bij de nieuwe subsidieregeling hoort, toen niet bestond. Wat de zwaarte van de arbeid be- treft merkt ir. Polderman op, dat het kaken van driehonderd of zevenhon derd kantjes haring of_ het strippen van een hoeveelheid wijting ter Noord- zeevisserij vrij arbeidsintensief is. Het behandelen van de grovere vissoorten op de verre visserij is minder arbeids intensief. Ook betekenen de uitreis en de thuisreis elk een periode van vier dagen tijdens welke met gevist wordt. Bij het ministerie van Landbouw en Visserij vertelde men, dat het overleg tussen het ministerie en de reders over de wijze van uitvoering van de proef nog gaande is. Een inventarisatie van dertien geschikte schepen is opge maakt. De tien schepen, die aan het experiment mogen meedoen, zullen daaruit worden gekozen. Primair is echter de vraag of er voor de proef voldoende belangstelling bestaat en volgens het ministerie staan de reders nog niet te dringen om in aanmerking te mogen komen. Ir. Polderman liet zich over die be langstelling positiever uit. Van de tien rederyen, die in eerste instantie gele genheid kregen zich aan te melden, hebben er negen ja gezegd. En toen de tiende (de enige aangezochte rederij in Scheveningen) weigerde stond er prompt een andere rederij klaar, die de opengevallen plaats wilde innemen. Overigens moet de definitieve beslis sing over die tiende plaats nog vallen. Advertentie) zijn als de dood voor catani» eo ROTTERDAM, 6 febr. De recher che van de rivierpolitie heeft dit week einde drie arrestaties verricht naar aanleiding van diefstallen, die in de Maasstad veel verontwaardiging heb ben gewekt. De misdrijven werden namelijk gepleegd aan boord van de Dit doosje betekent: KRISTINEHAMN, 6 febr. Rudi Liebrechts heeft gisteren de 5000 meter gereden in 7 min. 55,4 seconden de op één na beste tijd ooit door een Ne derlander gemaakt. Hij verbeterde zijn persoonlijk record met 4,9 seconden. Liebrechts reed tegen de Zweed Jonny Nilsson, die met 7.51,3 het Zweedse record met bijna zes en een halve se conde verbeterde. Ivar Nilsson slaag de er daarna echter in met 7.49,8 een nog snellere tijd te maken. Zee werd vierde (8.7,6). ALMA ATA De Russische Lydia Skoblikova heeft een nieuw wereldre cord gevestigd op de 1000 meter. Zij deze afsta reed afstand in 1.32,2. DEN HAAG. 6 febr. Op 18 novem ber zal in Amsterdam het Nederlands voetbalelftal een wedstrijd spelen te gen West-Duitsland. De laatste wed strijd op 21 oktober 1959 in Keulen, verloor Nederland met 7-0. Dl KNVB heeft, naar aanleiding van geruchten over een noodcompetitie voor het amateurvoetbal meegedeeld, dat daarover nog niet Is gesproken. Eerst als bekend Is hoe groot de ach terstand op het speelschema is zal men zich over de zaak beraden. Zweedse kusttanker „Thuntank VH", toen die voor inspectie bij een motoren- fabriek in de Waalhaven lag. De buit bestond uit eigendommen van de elf slachtoffers, die bij de ramp op de Noordzee veertien dagen geleden om het leven zijn gekomen. De rivierpolitie Kreeg zaterdagavond laat de tip, dat enkele arbeiders aan boord van het schip voorwerpen had den ontvreemd. Onmiddellijk werd het terrein afgezet en al vrij snel werden op drie mannen aktetassen, laarsen, schoenen, gereedschappen, een kos tuum en Zweeds geld aangetroffen, die toebehoorden aan de reder of de op varenden van de „Thuntank". De mannen waren in dienst van het classi- ficeerbedrtjf, dat werkzaamheden op het schip verrichtte. Behalve het drie- (Van een verslaggever) ZWOLLE, 8 febr. Onder de vele duizenden jongens, die zich vanmorgen vroeg reeds met het weekend-tasje in de hand naar het station spoedden om ge volg te geven aan de oproep voor eerste oefening onder de wapenen te komen, bevonden zich een paar bijzonder geluk kigen, die op de valreep kregen te ho ren dat zij voor vrijstelling in aanmer king kwamen. Het gebeurde vanmorgen om half tien op het station in Zwolle. De restauratie zal vol met honderden jongens die stilzwijgend de loop der ge beurtenissen afwachtten. Plotseling kon digde een harde stem via de luidspre kers op alle perrons af: „Hier volgt een mededeling voor Gjelt Blomhof uit Veenwoude en Hendrik Sloots uit An- nen. Beiden kunnen naar huis terug keren, omdat zij voor vrijstelling in aan merking komen". En daar zat op dit vroege uur al een rondje aan vast. Voor de Drietanden judowedstrijd West-Duitsland, Frankrijk en Neder land, 16 februari in de sporthal van Lübeck, zijn in de Nederlandse ploeg opgenomen: Lichtgewicht: Linskens, Kuipers, Boelen. Middengewicht: V. Es, Mackaay, Snijders. Zwaargewicht: Van Ierland, Stroes, Gouweleeuw. Opnieuw zijn 67 omgekochte spelers, die bedragen hebben ontvangen om de uitslagen van wedstrijden te beïnvloe den, in Joegoslavië geschorst. TEUGK, 6 febr. Het anders zo rustige Teuge in Gelderland is opge schrikt door de gevolgen van de aan houding van een „smokkelwagen" op de weg bij Vreeswijk-Vianen, die bleek te zijn gel»ouwd in Teuge. Een com plot van botersmokkelaars heeft voor zijn winstgevende handel van deze tank wagen gebruik gemaakt. Een onderzoek van de douane in sa menwerking met de rijkspolitie is gis teren afgesloten. De tankwagen was voorzien van een tweede tank, die in de eerste was ge bouwd. De binnentank werd gevuld met boter en daaromheen spoelde de ruwe olie. Bij een onderzoek kwam vast te staan, dat in deze zaak een groot aan tal personen is betrokken waarvan er enkele uit Teuge afkomstig zijn. De tankwagen was in Teuge gekocht en omgebouwd. Een landbouwer in Teuge heeft zijn erf beschikbaar gesteld voor het laden van de boter. Een landbou- zijn erf beschikbaargesteld voor wersknecht is daarbij behulpzaam ge weest. Binnenkort zullen de verdachten in Breda terecht staan. MAARSSEN, 6 febr Een felle brand beeft gisteravond gewoed in de rubberfabriek en vulcaniseerinrichting van de N.V. Norden aan de Westka naaldijk. De brand is waarschijnlijk ontstaan in de zogenaamde ruwerij en is daarna overgeslagen naar een twee tal loodsen, waarin zich grote voorra den rubbermateriaal en banden bevon den. De rookontwikkeling was zodanig, dat de spuitgasten cie grootste moeite hadden tot de vuurhaard door te drin gen. Een grote zorg was voorts de be scherming van twee enorme olietanks, die gevaar liepen in brand te geraken. De vonkenregen sloeg over de spoor baan en hinderde het treinverkeer. Een trein moest worden omgeleid. De brandweer wist evenwel het vuur te localiseren en beperkt zich nu tot het nablussingswerk. De schade bedraagt veie tienduizen den guldens. Vorig jaar oktober Is op dezelfde plaats brand uitgebroken. De schade was echter aanzienlek minder. tal, dat bekende, werden nog drie mannen aangehouden, omdat er aan wijzingen waren, dat meer arbeiders zich aan diefstal schuldig hadden ge maakt. In de loop van de zondag wer den deze mannen evenwel weer m vrij heid gesteld. De politie en justitie in Rotterdam nemen de zaak hoog op. De officier van justitie mr. A. Wendels streeft er zelfs naar de mannen reeds vrij dag door de politierechter te laten berechten. Zij zullen morgen aan hem worden voorgeleid. De „Thuntank" is Inmiddels door twee sleepboten naar de werf van Verolme op Rozenburg gesleept, waar de tanker nu in het Prinses Margriet- reparatiedok ligt. Inspecteurs van de Nederlandse en de Zweedse scheep vaartinspecties stellen een onderzoek in naar de oorzaak van de ramp, die thans nog een mysterie is. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 6 februari. Tot een maand onvoorwaardelijke gevangenis straf heeft de Utrechtse politierechter gisteren een 33-jarige loswerkman, bij genaamd „Rode Frits", veroordeeld wegens mishandeling van de aannemer G. de V. Op een avond had hij zijn slachtoffer met een ploertendoder neer geslagen, omdat deze hem geen kwart je had willen geven om in een auto matiek een verversing te kopen. De aannemer liep hierbij een gebroken neusbeen op. De dag voor de rechtszitting had de verdachte een van de getuigen in zijn zaak bedreigd, indien hij voor hem in de rechtszaal een ongunstige verkla ring zou afleggen. Dit was mede de oorzaak van de extra zware straf. 114. „Hier, neem hem mee, want wij willen hem niet meer," bromt de oude aanvoerder, als hij even later met de sidderende Skapti voor Eric de Noorman staat. Van de zelfverzekerde, hardvochtige, fiere burcht heer is niet veel meer over. „Het is goed," wendt Eric zich tot de aan voerder van het landvolk; „mij dunkt, de kerel is genoeg gestraft. Laat hem lopen." „Ja maar," protesteert de oude, „het is een schurk, Heer. Hij is gevaarlijk." „Gevaarlijk? Deze angstige landloper gevaarlijk?" zegt de Noorman spottend. „Komaan, jullie zijn gevaarlijker voor hem dan hij voor jullie. Daarom, wees grootmoedig en laat hem met rust." En alsof het onderwerp daarmee van de baan is, overhandigt Eric de oude aanvoerder een klein buideltje. „Wees zo goed dit te overhandigen aan de oude Ormilda en haar dochter voor de gastvrijheid en warmte, die wij in haar kleine hut ondervonden hebben. „Dank Heer," stamelt de oude, en er glinstert wat in zijn ogen. „Hiermee doet ge een goed werk, want die twee vrouwen behoren tot de armsten." Zonder Skapti verder een blik waardig te keuren, nemen de boeren nu afscheid van Eric en zijn mannen en even later glijden ook de Noorse schepen zee waarts. In de verte zien zij de roerloze gestalte van Skapti, die hen nakijkt, kleiner worden. „Kijk," zegt Svein dan, „hij krijgt zogezegd gezelschap, nu zijn ze met hun tweeën." En aan de oever van de rivier staart Skapti wezenloos in het gelaat van de oude kluizenaar. „Kijk, daar zit je nou, hè," zegt de oude zonderling hoofdschuddend. „En ik heb je nog zo gewaarschuwd. Je had dat wolvenjong nooit moeten meenemen; dat is vroeg of laat iedereen te slim af. Let op mijn woor den. Maar kom, jij hebt honger en dorst, zie ik. Ga mee en wees mijn gast, want hoe gek het ook klinken mag, ik heb op het ogenblik zowaar nog meer dan gij!" EINDE ©PIB C0PÏNMGEH 3090 (Advertentie) Alles is in deze gasfornuizen verenigd; o.a. Veiligheid, Duurzaamheid, Mooie vorm. Prijzen Vanaf f 333.- Vraag bij uw handelaar. O (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 6 febr. Er wordt ver wacht dat de Britse minister van Han del, de heer Erroll, de volgende week in het Lagerhuis nSdere inlichtingen zal verschaffen over een Russisch aanbod een aantal schepen te laten bouwen in Engeland, mits Brittannië toestemming geeft voor de invoer in Brittannië van een zekere hoeveelheid Russische ruwe olie, als deel van de betaling voor de te bouwen schepen. Aangezien de meeste Britse scheeps werven zijn gelegen in zwaar door werkloosheid geteisterde gebieden, zou den Russische orders voor nieuwe sche pen meer dan welkom zijn. De scheeps bouwers in het noorden, bij wie Rus sische vertegenwoordigers navraag heb ben gedaan, schatten het totaal bedrag gemoeid met de eventuele Russische or ders om vissersvaartuigen en tank schepen op 200 miljoen gulden. Naar verluidt, zou Rusland als te- fenprestatie voor het plaatsen van e order jaarlijks 2 miljoen ton Rus sische olie willen invoeren in Brittan nië. Brittanniës totale olie-import be draagt jaarlijks 70 miljoen ton, me rendeels afkomstig uit het Midden- Oosten. Het gaat derhalve slechts om een gering percentage. Maar de Britse regering heeft reke ning te houden met de Britse mijnwer kers, die hun bestaan bedreigd zien door verhoogde invoer van buitenland se olie. De regering heeft eveneens re kening te houden met de olie-politiek van de Amerikaanse regering, met de belangen van de olie producerende Arabische landen en met de Britse benzinemaatschappijen. WAT!.. HOOOETHBT NIET ZOALS IN veevACHTre. ZE VERANDEREN HUN K0ERS...ZE HEBBEN ONS- GEZIEN, SCHAT. CHARLIE, ZIE JE DffT FLIKKER LICHT MIDDEN IN DE WOESTUN- WAT ZOU DATZUN? HET IS EEN 5-0.5 CIRKEL ER EENS OMHEEN. (Advertentie) „Ais je nog denkt over een deelgenootschap in dat accountantskantoor, wil ik je wel helpen," zei hij in een spontane behoefte iets van zijn waardering te doen blijken. „Dat zou erg vriendelijk van u zijn, oom Abdoel- lah," antwoordde Leo, terwijl hjj hem met een eigen aardige uitdrukking in zijn ogen aankeek. Welmoet kwam binnen en bracht een vleug frisse, koude lucht mee in de oververhitte kamer. „Wel?" begon ze. Maa dan zag ze hun gezichten. „Is... Is tante...?" vroeg ze haast fluisterend. „Tante Ohadidja is dood," zei Leo Verweert schor. ,,Ze is vanmorgen gestorven, even voordat oom Ab- doeliah kwam. O, ik wou, dat we hadj Ibrahim maar hadden gewaarschuwd, Ze moet ernaar hebben ver langd hem te zien." „Dat is allemaal heel erg voor u, oom Aart." Ze deed haar best overtuiging te leggen in haar stem, een droefheid uit te drukken, die ze niet voelde. Maar ze hoorde zelf hoe haar stem vlak en onge ïnteresseerd klonk. „Ze zeggen... ze zeggen, dat zij is vermoord." Leo Verweerts stem klonk schor. Welmoet maakte een heftige beweging van afkeer. „Praat toch niet zo'n nonsens, L'O. Je weet net zo goed als ik, dat tante bloedvergiftiging had opge lopen door een spijker in haar schoen," zei professor De Pauw. „Ja, maar ze schijnen het gek te vinden, dat die spijker zo vreselijk vergiftigd was. Vind jij dat ook niet gek, Welmoet?" „Waarom moet ik dat gek vinden? Er sterven toch meer mensen aan bloedvergiftiging?" vroeg ze stug. „Natuurlijk, er sterven meer mensen aan bloed vergiftiging. En ik zóu ook niet weten, wie het in zijn hoofd zou krijgen een vrouw als tante Chadidja te vermoorden. Jjj wel?" „Je moest dit onderwerp nu maar eens laten rusten, Leo," zei De Pauw scherper dan in zijn bedoeling lag. Je maakt er jezelf en ons maar overstuur mee. Bovendien is het, zoals je zelf zegt, nonsens. Tante Chadidja had geen vijanden. Tenminste geen vijan den, die in staat zouden zijn tot een moord." „Natuurlijk niet, oom Abdoellah," zei Leo Ver weert dociel. HOOFDSTUK IEL „Het is maar een heel eenvoudig zaakje," zei com missaris Van Waveren bijna verontschuldigend. „Het zal maar weinig tijd kosten. Op zijn best een dag of vier, daar ben ik zeker van. „Maar ik zou eind van de week met verlof gaan," protesteerde hoofdinspecteur Perquin. „Mijn dokter zegt, dat ik die ellendige bronchitis nooit kwijt raak, als ik niet een poosje in de warmte zit." „Ja, maar of je die warmte nu twee of drie dagen later opzoekt, dat zal toch niet zo'n verschil maken. Bovendien geloof ik niet eens, dat je je reis ook maar een dag zult behoeven uit te stellen. Je hebt nog bijna een week. Ik zou het werkelijk niet vragen als we niet zo verduiveld krap in onze mensen zaten." „Waarover gaat het eigenlijk, commissaris." „Moord." „O, juist, alleen maar moord." „Ja, maar een heel eenvoudige moord." „Dat zou dan de eerste eenvoudige moord zijn, die ik in al die jaren tegenkom." „Ik bedoel maar, dat de kring van verdachten heel klein is. Alleen maar de huisgenoten. Dat zijn vier personen. De man, twee neven een eindje in de twintig en een nichtje. Dat nichtje is nog wat ze in mijn jonge jaren een bakvis noemden." „Dat zegt niets," meende Perquin sceptisch. „Weet ik. Nu ja, dat zijn dan de vier. Ik bedoel dan ook niet, dat je haar moet verwaarlozen." „Waarom moet de dader nu juist onder die vier zitten?" „Omdat de toegepaste methode alleen mogelijk is voor een huisgenoot. Er is gebruik gemaakt van de toevalligheid, dat er een spijker in een van haar schoenen stak om die spijker te vergiftigen met een rommeltje, dat ze ook voor het vergiftigen van pijlspitsen gebruiken." „Strophantus? Had een van de huisgenoten dat dan in zijn bezit?" „Juist, strophantus. Natuurlijk moet iemand van de huisgenoten dat hebben gehad, anders had hij het toch niet kunnen gebruiken," antwoordde de commissaris wat wrevelig. Hij hoopte vurig, dat Perquin nu niet moeilijk ring worden. „Weet u dat niet zeker? Maar uzei toch, dat alleen een huisgenoot de moord kan hebben ge pleegd?" „Natuurlijk. Hoe zou nu een buitenstaander die schoen te pakken hebben kunnen krijgen?" „Ais u mij eens wat tueer zou willen vertellen?" vroeg Perquin wat achterdochtig. „Wie is eigenlijk het slachtoffer?" „Een zekere mevrouw De Pauw, de vrouw van een professor, een oriëntalist; Helena Catherine de Pauw-Verweert. Zich noemende en schrijvende Chadidja de Pauw." Commissaris van Waveren sloeg zijn ogen op van het papiertje, waarvan hij deze bijzonderheden had afgelezen en keek hoofd inspecteur Pleter Auguste Perquin over zijn brille- glazen aan. ,,Ze was... hum... mohammedaans. Wist jy, dat er hier mensen waren, die mohammedaan zgn? Hollandse mensen, bedoel ik?" „Ja, er moet hier een mohammedaanse missie zijn. Ze hebben een moskeetje ergens in nieuw Zuid. Erg veel bekeerlingen hebben ze niet gemaakt in de jaren, dat ze hier werken, geloof ik. Maar ik vertrouw dat het mohammedaanse zijn van die mevrouw de Pauw met haar moord wel niets te maken zal hebben?" „Natuurlek niet, Ik vond het alleen maar curieus. Kan me niet begrijpen hoe een Europese... Nu ja, dat was natuurlijk haar zaak. Een tante moet ze niet geweest zijn. Tja. En: De avond voor haar dood zijn ze dan naar die moskee gegaan, zij en haar man en een neef..." „En droeg mevrouw de Pauw toen die schoenen met de spijker?" (Wordt vervolgd). LETTERGREEPRAADSEL n Horizontaal en vertikaal woorden invullen. sluier - 2 hagedisachtig v'e prettig 4. feestdag (mv.) wachter - 6. lengtemaat. OPLOSSING VAN 5 Horizontaal: 1. spahi, r.s.v dieus; 3. entropie; 4. Tiel, gf' acrobaten; 6. Niagara, 0IÏ1'S- 1 soda; 6. li, gassen; 9. kiezere Erin. de; 11. reseda, pijl- pêPjji' Vertikaal: 1. Smetana, L''%; line; 3. alteratie; 4. horloge, rei bangerd; 6. pips, A.R., a£ia' .„o^1 sen; 8. suède, Oss 9. V.S.. al' 10. B.P., mangeL in de jaren 1910 t.m. 19« Nederlands kampioen op 1500 meter werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2