Radio filharmonisch orkest Monumentale vertolking van Igor Strawinsky's „Sacre du printemps" Klachten over de verwarming in Schalkwijk voorbarig Aöeoda voor Haarlem Zuster Floris uit Heemstede binnenkort naar Nigeria Mejuffrouw Alette Smit 80 jaar Herinnering aan 3 cents-sigaren Mimmumexportprijzen voor de Beneluxlanden Peter Derijks maakte opnieuw film over Haarlem Grandioos spel van Russische cellist Mstislav Rostropovitch Aanpassingsmoeilijkheden van de bewoners oorzaak klachten Bergholtz speelt als rechtsbuiten Structuurplan 22 mei in de raad Bloemencorso 1963 Aalsmeer Nova Zembla9 ZATERDAG GECOSTUMEERD IJSFEEST B. EN W. VAN HAARLEM IN NOTA Produktschap voor Siergewassen Ijsbaan Kleverlaan vanavond gesloten v. DUIVENB0DEN Geen opdracht aan beroepscineasten voor jaarlijkse documentaire PAGINA 3 deze luxe radlo/grammo- •poncomfainatie in teak of Opnker-noten uitvoering. 24 manden voUedige ga rantie op het hele appa raat Dit kan alleen met ®en toestel dat technisch •ohnaakt is! 2 hiidspre- 'u OoHbereiken w.o. - hoge en lage toon- - aansiuitmoge- ••jKheid voor bandrecor- ?,er. en extra luidspreker. Volautomatische platen- jy'sselaar, klaar voor Hi- en stereo weergave - Tfnelheden. Zonder aan- S^flechts f5.- per 'veek. Altéén bii Nieuwe Groenmarkt 2 Gen. Cronjéstraat 18 Harlem tel. 15220-57900 Burgerlijke Stand Haarlem ZAANDAM ...LÜJ! Keiler Macdonald VOOR ARIST0NA TV Films Muziek Toneel Diversen T en toonstellingen aluminium jaloezieën Burgerij kan mee- spreken J. SCHEEPERS DIRIGENT KATH. KINDERKOOR I— H -'A Haarlem. 6 febr. Toen Igor Stra vinsky in 1913 zijn Sacre du printemps' y! de muziekwereld lanceerde was dat ais werd plotseling een lont in een Kruitvat aangestoken. Alle heilige (mu- -huisjes werden omver geworpen, raasde een orkaan door deze mu- die ,je toehoorder met stomheid j, De eerste uitvoering in Parijs, in Jr}. Théatre des Ohamps-Elysées op 28 j 1913. ontketende een groot schan- "r*1- Het was zó erg, dat Strawinsky ..vu ziCh gedurende de gehele voorstel- VnS achter de coulisen schuil moest nouden. Volgens zijn eigen „chroniques" Wist hij zich later niets meer van deze Première te herinneren dan alleen het énorme tumult vanuit de zaal, als reac tie op zijn muziek. Toch heeft het stuk, dat oorspronkelijk werd ontworpen voor ballet, zich later als zelfstandig orkest werk volkomen kunnen handhaven. De teldzame felheid der samenklanken, die geheel onderworpen is aan de ritmi sche spankrachten, is zonder meer vi sionair. Strawinsky heeft in zijn Scare" ®on muziek geschreven, sterk van Seest, en groots van inventie. Zou Stra vinsky niet anders dan dit werk heb- ®en geschreven dan zou hij alleen daar door al voor eeuwig grote roem heb ben vergaard. Het Radio Filharmonisch Orkest dat Sisteravond in de Haarlemse concert zaal onder leiding van Jean Foumet gast-orkeet concerteerde, in de dins- gSavondserie van het Noordhollands fuilharmonisch Orkest, heeft het stuk ffa monumentale vertolking gegeven, f^ot spel was overrompelend. Jean Four- 5J.®t leidde met sober gebaar. De uitvoe- nS betekende een ongekend hoogte- Advertentie) TEU- RAMA De Russische cellist Mstislav Rostropo- vitsh, die gisteravond met het Radio Filharmonisch Orkest onder leiding van Jean Foumet in de Haarlemse Concert zaal heel veel bijval oogstte met zijn spel in het cello-concert van Schumann en de Rococo-variaties van Tschaikowsky. punt in het Haarlemse concertseizoen. Maar er was nóg meer deze avond. Het Russische cellofenomeen Mstislav Rostropovitch zette aan dit conceirt bij zondere luister bij. In de Sovjet Unie is Rostropovitch onder meer onderschei den met de ere-titel „Verdienstelijk ar tist van de USSR". In onze taal heeft het woord „verdienstelijk" een bij smaakje, vooral als het in verband met een culturele prestatie wordt gebruikt. Het betekent dan zoveel als: „het was wel aardig". Niet meer en niet min der. Het lijkt daarom ongepast Ros tropovitch een „verdienstelijke" kunste naar te noemen. Als het woord niette min gebruikt wordt in een officiële aan kondiging als een programma, dan moet daaraan bepaald een andere betekenis worden gehecht. Want Rostropovitch speelde de solo-partijen in Schumann's cello-concert en in de Rococo-variaties van Tschaikowsky met een zeldzame noblesse. Bij de verzorging van de fijne détails verloor hij nimmer de grote lijn uit het oog. Zijn toon was en bleef edel, gedecideerd en gaaf. De voordrachts stijl was voortdurend zuiver en vooral groots door eenvoud. Na een aanvanke lijke ontroering bij de vele luisteraars (speciaal na de variaties van Tschai kowsky) ontlaadde de bijvalsbetuiging zich in een groot enthousiasme, zoals wij dat nog nooit in de Haarlemse Con certzaal hebben meegemaakt. In die spontane hulde werd ook het Radio Filharmonisch Orkest betrokken, dat vol uit gelijkwaardig was aan en een in ieder opzicht ideaal ensemble vormde met het begenadigde spel van de ar tist Rostropovitch. Het orkest had het concert geopend met de ouverture „Le Carnaval re main" van Berlioz. Toen openbaarde zich al de delicate klank van het ra dio-orkest. Een prachtige concertavond die niet gauw vergeten zal worden. JAN LAARVELD AALSMEER, 6 febr. Zaterdag 7 september zal het Aalsmeerse bloe mencorso onder de titel „Parels van Aasmeer" weer een tocht door de hoofdstad maken. De buurtcomité's zul len gelegenheid krijgen suggesties naar voren te brengen en de ontwerper, de heer A. Noyons, zal trachten daarvan ontwerpen voor wagens te creëren, die als parels aan de bloemenkroon van Aalsmeer de reputatie van het corso zullen handhaven en verstevigen. Zoals bekend zal het corso na af loop van de tocht naar en door Am sterdam niet naar Hamburg gaan in verband met gerezen bezwaren van Duitse bloemenkwekers. BEVALLEN van een dochter: 5 febr.,: A. J. Verheijdt-Vergers; M. C. Bak- huisen Warmerdam; L. Lokman-Ducro. BEVALLEN van een zoon: 4 febr.: W. A. van Leeuwen-Wienk; C. W. M. Stolvoort-Pollé; C. de Flart-Wrublewka; 5 febr.: N. Saarloos-Pellicaan; H. Bles graaf-Van Amstel; E. W. Schnieders-van Herwaarde. OVERLEDEN: 2 febr.: J. Holmans, 74 j„ Velserstraat; 3 febr.: N. Meijer, 73 j„ Mamixstraat; A. A. Vogelesang- Welman, 75 j„ Kamperlaan; P. M. Gel deren Heij, 86 j., Westerhoutpark; W. F. Itjeshorst, 65 j„ Gasthuisvest. 4 febr. J. de Jong, 70 j„ Hazepaterslaan. ONDERTROUWD: 6 febr.: J. J. van Waveren en Ph. A. J. Zwart; J. Mar- chand en E. M. Koning; H. Knol en M. Vergers; J. Bos en I. M. Groen; J. Vrugt en G. C. van Gelder; J. B. M. Hummeüng en E. L. Heesbeen; W. ter Heide en L. de Regt; G. Roubos en R. B. C. van der Kuur. GETROUWD; 5 febr.: H. P. J. v. d. Broek en G. P. Wempe; J. v. Kam- Sen en M. H. Spoor: R. Hollander en I. J. Buijs; C. F. H. Kooien en G. R. Nap. SPAARNDAM, 6 febr. Zaterdag avond organiseert de ijsvereniging No va Zembla in Spaarndam op haar ijs baan een gecostumeerd ijsfeest. Ieder een kan aan het feest meedoen en men kan zich er voor opgeven bij het club gebouw vanaf zeven uur 's avonds. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Het feest begint om half acht. Zondag zijn er op „Nova Zembla" kortebaanwedstrijpen over 140 meter voor vrouwen. Er zijn prijzen van zes tig, veertig, twintig en tien gulden. De wedstrijden beginnen om twee uur. Tot 1 uur kan men zich opgeven bij het clubgebouw. Telefonisch is dat mogelijk op nummer 02504-292. Deelnemers moe ten in het bezit van een startkaart zijn. (Advertentie) VERZEKERT ZIEKENHUISKOSTEN AAN: "VEZENO".ZAANDAM Westzijde 212 - Tel.: (02980) 63441 I Ik zou gaarne Inlichtingen over verzekering I tegen ziekenhul8-/operatlekosten ontvangen, i adres: woonpl./tel.^ De aan het bureau van installateur Boerboom verbonden ingenieur en mon teur hebben voortdurend de klagers te woord gestaan. Klachten werden gecon- troleed en zonodig verholpen. Dit is o.a. geschied door het ontluchten van ver schillende leidingen, het bijstellen van regelkranen van leidinggroepen en waar nodig het herstellen van techni sche installatiefouten, zoals de kleine convecloren. Bij blokverwarming moest men warmte leveren, telkens wanneer een nieuw blok woningen of zelfs maar één portiek van een flatgebouw met 6-8 woningen klaar kwam. Door mid del van regelingskranen is dit mogelijk. Nu alle woningen klaar zijn, is de in stallateur doende de eindafstelling van de warmtetoevoer te regelen. Van de totaal ingediende klachten le ken na controlemeting 45,3 pet onge grond. Klachten inzake de bouw we gens te sterke spouw-ventilatie of tocht van beweegbare ramen 25,5 pet. Wer kelijke klachten wegens geluidshinder door lucht in de leidingen bij het be gin van het stookseizoen, door het in regelen van de installatie en wegens te kleine convector 29,2 pet. Alle klach ten over een te sterke spouw-ventila tie en toch van »-amen worden thans verholpen, maar door de abnormale weersomstandigheden zijn deze werk zaamheden vertraagd. B. en W. gelo ven, dat het aantal gerechtvaardigde klachten gering te noemen is. Zij wijzen er op, dat er voor onrust geen reden is, en herinneren aan hun voortdurend streven het moderne comfort in de woningen en zeker :n woningwetwonin gen, zonder excessieve huurverhoging, te bevorderen. PARIJS, 6 febr. Zoals werd ver wacht zal Berglholtz de geblesseerde Piet Kruiver vervangen in het elftal van Feijenoord, dat vanavond in Parijs uitkomt tegen Stade de Reims voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker. Bergholtz speelt ech ter rechtsbuiten. Voor het overige is de opstelling dezelfde gebleven als in dit nummer op de sportpagina wordt aan gegeven. HAARLEM, 6 febr. B. en W. heb ben een nota gepubliceerd over de cen trale verwarming in de woningcomplex en in Schalkwijk A-I. Op 9 januari zeg de het college de raad deze nota toe in antwoord op vragen van de heer A. Ton (PvdA) over de vele klachten die zouden zijn geuit door de bewoners van deze complexen. B. en W. hebben voorts de heer Ton antwoord gezon den op zijn schriftelijke vragen over deze kwestie Daarin wordt meege deeld, dat de meeste klachten onge grond bleken en dat voor het overige inmiddels aangetoonde tekortkomingen zijn verbeterd. In hun nota aan de raad stellen B. en W„ dat zij gekozen hebben voor het zg. Synterpiez-systeem van prof. Scha- lente. Dit bleek het voordeligste omdat de kostprijs per woning voor een stook seizoen van 200 dagen bij een verwar ming van de woonkamer tot 20 graden C van de slaapkamer tot 15 graden van de badcel tot 22 graden bij een bui tentemperatuur van -10 graden C vrij wel gelijk was aan die van kachelver warming voor één kamer. Vrijwel alle woningen in Schalk wijk A-I zijn per complex op een gro te verwarmingscentrale aangesloten. Na een technische uiteenzetting van het systeem merken B. en W. op dat vele nieuwe bewoners van Schalk wijk gewend waren aan kachelver warming en nu enige aanpassings moeilijkheden ondervinden. Men mist de directe uitstraling van een kachel. Geconstateerd is, dat deze aanpas singsmoeilijkheden vlug aanleiding gaven tot klachten. Ook trachtte men niet verwarmde ruimten te verwar men door het openlaten van een deur van verwarmde vertrekken. Zeer lan ge gordijnen sloten soms de warmte bron af,waardoor in de kamer te weinig warmte kon circuleren. Advertentie) Zijlstraat 56 Telefoon 11828 CINEMA PALACE, t/m wo.: De drie waar heden, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. Do.Ciske de Rat, 14 jaar. FRANS HALS: Bittere rijst, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: La Tricheuse, ontraden. LUXOR: Chans, ontraden. REMBRANDT: De Overval, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY t/m do.: Jonge zondaars, ontraden. STUDIO: Babies groeien nooit aan een boom, ontraden. MINERVA: Orfeu negro, volw. wo., 8.15 uur. Woensdag 6 februari. Concertgebouw, 7.30 uur: Interscholair Jeugdtoernooi Muziek. Donderdag 7 februari. Concertgebouw, 8 uur: Vrouwenkoor „Cantemus" o.l.v. Frite Mondriaan. Solisten Ans Bouter, piano en Jam Hesmerg, viool. Programma: Vivaldi, Frid, Pijper. Woensdag 6 februari. Stadsschouwburg. 8 uur: Thalia met „The white girl with the black blood". Regie: Paul Haanstra. Donderdag 7 februari. Stadsschouwburg. 8 uur: Thalia met „The white girl with the black blood". Regie: Paul Haanstra. Woensdag 6 februari. Frans Halsmuseum, 8 uur: Italiaanse schilderkunst. Eerste lezing van cursus Volksuniversiteit. Docente: mevr. dr. M Révész-Alexander. Gebouw St. Vlncentiusver., 8 uur: Lezing over „Zwerven ln Parijs" door de heer Henri George van Leeuwen door de r.-k. commissie „De vrije tijd". Brlnkmann, 8 uur: Wethouder W. F. Hap- pé spreekt over het Haarlemse structuurplan voor Ondememersoentrale. Donderdag 7 februari. Frans Halsmuseum, 8 uur: De Kennemer- dulnen. Eerste lezing van cursus Volksuni versiteit. Docent: dr. ir. E. C. M. Roder- kerk. Brinkmann, 8 uur: Lezing over „Het kas teel Dever te Lisse en zijn bewoners" door de heer A. M. Hulkenburg voor de Ver eniging Haerlem. Frans Halsmuseum. Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 105 uur. Zondags 1—5 uur. Teylers Museum. Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Ge- »pend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76. Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1.305 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 25 uur. Vleeshal, t/m 7 februari: „Bestuurde tril lingen", Tentoonstelling over electriciteit en electronics. „Het Huls van Looy", Kleine Houtweg. Groepstentoonstelling van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Geopend van 105 uur. Zondag 25 uur. Bovendien vrijdag 8—10 uur 's avonds Tot en met 10 februari. Kunstcentrum De Ark. Tentoonstelling van schilderijen van J. Möhlenpage. Ge opend van 95 uur en tijdens de concerten Tot 23 februari. Bloemenheuvel, Bloemendaal. Aquarellen, schilderijen, tekeningen en grafiek van Dick van Luyn. Dagelijks geopend van 106 uur, zondags van 25 uur. T/m 24 febr. Francina Floris (30) uit Heemstede streek met haar vrije tijd zal gaan popelt van ongeduld om Nederland te doen. „Er wacht zoveel werk,.dat ik verlaten. Niet, omdat het hier zo ijse- echt niet aan een vrijetijdsprobleem lijk koud is. Aan die kou raakt ieder- denk" een tenslotte zo'n beetje gewend. Er Omdat hot benodigde kapitaal voor zijn andere redenen, die haar met het te bouwen katholieke ziekenhuis in verlangen doen uitzien naar het mo- Osi nog niet bij elkaar is, is de r.k. ment dat zij in het vliegtuig kan stap- Verpleegstersbond „Salus Infirmorum" pen voor de verre 5000 kilometer een actie gaan voeren voor financiële lange reis naar Nigeria (West Afri- steun. Er zijn al heel wat giften bin- ka), waar haar een nieuwe taak nen gekomen, maar veel geld is nog wacht: in dienst van de noodlijden- nodig. Vandaar dat de Nederlandse de mensheid. Credietbank te Utrecht (giro 190613) Francina Floris is verloskundige en haar rekening voor dit prachtige doel zij is van één ideaal vervuld: mee nog steeds open houdt, te mogen werken bij de verpleging ..Een ding is in ieder geval m mijn van de zieken, die in Nigeria wach- voordeel zei zuster Floris bij het ten op hulp. In Osi en omliggende nfscheid. „Ik kan beter tegen de gehuchten het doel van de reis warmte dan tegen de kou. Bij een ge wonen 13.000 mensen, waarvan enke- middelde temperatuur van 25 graden le honderden katholieken. De bevol- x,i king van deze streek is straatarm, de kindersterfte is er groot. Er be staat grote behoefte aan een zieken huis, maar dat ziekenhuis komt er, dankzij de hulp van het „Kardinaal Van Rossum Instituut" (KAROSI), het instituut dat met instemming van het Nederlandse Episcopaat in het leven werd geroepen om oplossing te bren gen in de problemen, welke de hui dige tijd oproept in die gebieden waar de Kerk missioneert. Zuster Floris zal naar Osi worden uitgezonden. Zij gaat daar haar landgenoot dokter P. M. Vos assisteren, die al enige maanden in Osi verblijft en druk bezig is met de voorbereidingen voor het inrichten van een nood-hospitaal. Op haar nieu we taak als leek in de missie, heeft Francina Floris zich grondig voorbe reid. Omdat zij met een Nederlands diploma haar taak als verloskundige in Nigeria niet zou mogen uitoefenen, volgde zij een opleiding in Ierland. Al zes jaar is zij in de verpleging, dri jaar in een ziekenhuis te Delft en op het ogenblik in het Amster damse O. L. Vrouwe Gasthuis. „Ik zou niet anders meer willen, het is een heerlijk werk", vertelde ons zus ter Floris in de ouderlijke woning aan de Iepenlaan. Zij is er van over tuigd dat haar werk in Nigeria een grondige verandering zal brengen in haar levenspatroon. Zo maakt zij er bijvoorbeeld helemaal geen probleem van, wat ze in deze primitieve land- heb ik in Nigeria geen winterjas of sneeuwschoenen nodig. Die laat i!k dan ook in Heemstede achter." ZUSTER F. FLORIS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimHiimiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiitik Ver van het Haarlemse gewoel leeft mejuffrouw Aletta Smit in een be jaardenpension. Zij slijt haar jaren van welverdiende rust in Huize St. WiHibrordus te Wassenaar. Daar hoopt zij zaterdag 9 februari haar tachtig ste verjaardag te vieren. De tijd gaat snel, en helaas zullen zeer vele men sen zich afvragen: wie is die mejuf frouw Smit? Is zij voor hen de grote onbekende geworden, voor een heel grote groep geboren en getogen, nu vaak zeer notabele Haarlemmers is zij nog steeds een begrip, een boek vol jeugdherinneringen, een stuk van hun jeugd zelf. Mejuffrouw Aletta Smit is een der befaamde leerkrachten geweest van de Cruquiussohool. Maar liefst veertig ja ren heeft zij daar voor de klas ge staan. Zo niet de laatste, is zij toch een der laatste representanten uit de dagen, dat de heer J. Roodnat de lei ding had van de school. Zij deed op 9 mei 1908 haar intrede in deze school, die toen nog aan het Kenaupark ge vestigd was. Twintig jaar oud, was zij nog kwekelinge-met-acte, die „Pijpen, tabak en sigaren zijn mijn levensattributen en het drijven van de zaak is m'n hobby", zegt de heer D. Schoen uit de Antoniestraat, die vrijdag 8 februari herdenkt, dat hij precies een halve eeuw geleden in het pand naast zijn huidige winkel een tabaks- en sigarenzaak opende. Er is in de loop van deze halve eeuw in de winkel veel veranderd. Alleen de ouderwetse gasaansteker, links op do toonbank, herinnert nog aan de tijd van de drie en vier cents-sigaren en de pakjes pruimtabak van een stuiver. De grote en kleine tinnen sigarentonnen, de koperen weeg schaal en de smalle standaards, waarin de ranke, witte goudse pij pen gracieus omhoog staken, zijn verdwenen. Alleen de indringende ta baksgeur is onveranderd gebleven. Hoewel de gouden tabakshandelaar de tachtig nadert heeft hij sinds de dag van oprichting geen moment vrij genomen. Het genieten van een rus tige oude dag, zonder het bijhouden van de kasboeken, het bestellen van nieuwe partijen en het helpen in de winkel, is er voor hem niet bij. De zaak is mijn hobby en de woning er boven is er alleen om te eten en te slapen. Zijn jongste zoon is al gerui me tijd deelgenoot in de zaak. Niet temin neemt hij in het drijven van de zaak het leeuwenaandeel voor zijn rekening. Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit, dat de sigaar in zijn leven favoriet zou worden. Wel heeft het bezit van een eigen zaak de heer Schoen altijd voor ogen ge staan. „Dat is zo'n beetje traditie in onze familie. Mijn vader had een water- en vuurzaak". Nadat hij enke le jaren op het Haarlemse slachthuis had gewerkt, kreeg hij genoeg van het gebonden zijn aan een werkgever. Hij huurde het pand naast zijn hui dige winkel voor vier gulden per week en begon voor zichzelf. In 1921 liet hij naast zijn winkel de hui dige zaak bouwen. De zaken gingen goed, want negen jaar later opende hij een tweede zaak in de Spaarn- wouderstraat, waarin thans zijn oud ste zoon zit. Vooral de intrede van de sigaret zette zoden aan de dijk. De heer Schoen heeft een legertje vaste klanten. Meestal zijn het oude slechts moaht invallen voor een ziek geworden onderwijzer. Langer dan een paar weken zou zij niet blijven. In een circulaire, die bij haar afscheid werd rondgestuurd, werd juffrouw Smit heel karakteristiek als volgt ge tekend: „Zij was vol moed en brand de van verlangen om aan de slag te gaan. Zij was een der meest veel belovende élèves geweest eener op leidingsschool te Heythuyzen, aldaar onlangs geslaagd, en nu tot aan den rand gevuld met jaartallen, tiendeelige breuken en bijvoegelijke naamwoor den. Indien zij haar oogen sloot, kon zij van Delfzijl naar Maastricht va ren, zonder één plaatsje over te slaan. Zij noemde alle graven van het Hol- landsehe en Henegouwsohe Huis uit het blote hoofd op alsof zij dagelijks met hen omging. Zij kon een ton stroop laten leegloopen van zooveel inhoud met een straal van zooveel dik te en wist dan precies, wanneer die ton leeig was. Zij kon arbeiders put ten laten graven van zooveel diepte en wist dan op den minuut, wanneer de put klaar was. Ook kon zij twee wan delaars A en B laten vertrekken van X en Y en wist dan het punt P te bepalen, waar zij elkaar moesten te genkomen. Zij kende de producten van Bali, Lombok, Soemlbawa en Soem- ba, de middelen van bestaan der in woners van Paramaribo, en de klei ne lettertjes der Cathedhismus. Dit alles kende zij. Alleen in Nat. Hist, was zij zwak. De vereenigde leer krachten van Heythuyzen hadden haar met moeite het verschil kunnen bij brengen tusschen een kikker en een hagedis; zij vond deze „griezelig" en „enig" en deelde deze opvatting met alle meisjes van 20 jaar. Doch wie onzer is zonder zwakheden?" Met deze badinage is voor verschil lende generaties Cruquianen de figuur van mejuffrouw Smit treffend gete kend. Zij kwam dus voor een paar weken in de school Roodnat. Het zou den veertig jaar worden. Per 1903 kreeg zij haar aanstelling en werden haar de eerste twee klassen toege wezen. Zij trdk mee naar het nieuwe schoolgebouw aan de Cruquiusstraat. Twintig jaar werkte zij met Rood nat, de andere twintig jaar berustte de leiding van de school bij de heer H. Reith. In die jaren werd zij een symbool. Op 1 juni 1943 nam zij af scheid. En met haar ging een bijzon der stuk schoolgeschiedenis uit Haar lem. Dat zij overigens nog steeds in veler herinnering leeft, zal wellicht za terdag blijken, wanneer zij haar tach tigste verjaardag viert. D. SCHOEN getrouwen, die de zaak, zoals ze vroeger was, kennen en met wee moed terugdenken aan toen ze voor anderhalve gulden een kistje met vijftig sigaren op de kop tikten. Zij zullen ongetwijfeld de heer Schoen vrijdag 8 februari met het vijftigja rig bestaan van de zaak komen fe liciteren. De feestsigaren staan al klaar, maar die zijn voor de heer Schoen zelf taboe: reeds vanaf zijn 55-ste jaar rookt hij niet, op dokters advies. „De dozen en kisten zijn ja renlang een kwelling geweest voor me. Maar alles went". DEN HAAG, 6 febr. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewas sen heeft tijdens de openbare bestuurs vergadering gisteren een record gebro ken. In minder dan tien minuten had men een acht punten tellende agenda behandeld en kon voorzitter dr. A. J. Verhage de vergadering weer sluiten. Dat wil zeggen: de openbare, want ver volgens ging het bestuur in besloten zitting en begon de vergadering eerst tóén pas goed. Nu de export van zgn. tonnegoed van narcissen naar het buitenland is toege staan dat gebeurde op verzoek van Frankrijk als (halsstarrige) partner in de EEG was het nodig dat een bin nenlandse minimumprijs werd vastge steld, mede in verband met het feit dat ook voor de Beneluxpartners Bel gië en Luxemburg een vaststelling van deze prijs noodzakelijk is. Het bestuur vond het kennelijk allemaal best. Er werd in de openbare vergadering geen woord over gezegd. De minimummaten van verschillende soorten bollen en knollen hebben de laatste jaren enige wijzigingen onder gaan. Nu stond men voor het feit, dat er verschillen ontstonden tussen de bin nenlandse en de buitenlandse minimum- maten. Van sommige artikelen was de exportmaat kleiner dan de binnenland se minimummaat. Teneinde aan deze ongewenste situatie een eind te maken, had de Commissie van Bijstand gead viseerd de binnenlandse minimumma ten gelijk te breien met de buiten landse. Ook hierover werd met geen woord gekikt. De Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur had het PVS destijds laten we ten dat er een aanvrage om subsidie ingediend zou worden i.v.m. de plan nen die de vereniging in voorbereiding had wat betreft de stichting van een be drijfseconomisch bureau. Deze plannen konden niet gerealiseerd worden omdat de standsorganisaties meenden dat de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur zich ging bewegen op een terrein dat typisch is gereserveerd voor die vak- en standsorganisaties. Het secretariaat van de vereniging heeft het PVS nu laten weten dat men besloten heeft af te zien van de oprichting van een der gelijk bureau. De heer Sterringa had zich afgevraagd of hier geen coördine rende taak lag voor het PVS. Dr. Ver hage zei de zaak onderzocht te hebben. De organisaties brengen echter ook ar gumenten op levensbeschouwelijk ter rein naar voren en op dat vlak wil het PVS zich liever niet bewegen. De verordeningen minimumprijzen Benelux Bloembollen en die van de mi nimummaten en kwaliteiten binnenland se detailhandel in bloembollen gingen zonder meer onder de hamer door; mededelingen waren er niet; voor de rondvraag toonde men ook al geen be langstelling. En zo kon dr. Verhage na tien minuten de openbare vergadering reedr sluiten, waarna men achter ge sloten deuren verder ging. HAARLEM, 6 febr. Vanavond zal de ijsbaan aan de Kleverlaan voor het publiek gesloten zijn. (Advertentie) De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165-13608-18657 Vraagt prijsopgaaf HAARLEM, 6 febr. De behande ling van het Haarlems structuurplan in de gemeenteraad is uitgesteld van woensdag 10 april tot woensdag 22 mei. Het Seniorenconvent heeft daartoe ver leden week beslist, nadat de heer Van Liemt (KVP) er tijdens de raadszitting op had aangedrongen. De heer Van Liemt was van mening, dat de raad onmogelijk alle recht zon kunnen doen aan de reacties van de burgerij op de grote structuurplantentoonstelling, die van 8 tot 24 maart in de Vishal ge houden wordt. De bezoekers van de tentoonstelling worden middels enquêteformulieren in de gelegenheid gesteld hun mening over de structuurplannen van de ge meente kenbaar te maken. Deze reac ties zullen nu gebundeld worden en mede basis vormen voor het raadsde- bat op 22 mei, zodat de burgerij vol op „zijn woordje mee kan spreken." HAARLEM, 6 febr. Evenals vorig jaar heeft de Haarlemse amateur-ci neast Peter Derijks een film gemaakt van de belangrijkste evenementen in Haarlem. Hij heeft een overzicht sa mengesteld van Haarlem in 1962, ook nu weer onder auspiciën van de Stich ting „Haarlems Bloei". De film, die in kleuren is uitgevoerd, is (nog) niet van commentaar en muzikale illustratie voorzien. Het schijnt niet de bedoeling te zijn, dat alsnog te doen. De film is onlangs gedraaid voor de leden van het algemeen bestuur. Tijdens de af scheidsavond van de Bloemenmeisjes lichting 1962, zaterdagavond in Brink mann, is de film als attractie vertoond. Naar de voorzitter van de Stichting „Haarlems Bloei" ons vanmorgen me dedeelde, zal de film niet in openbare vertoning komen. Ook komt er geen vertoning in een min of meer besloten gezelschap, zoals vorig jaar in de Gra- venzaal van het stadhuis. Of de heer Derijks ook voor dit jaar een opdracht zal krijgen, is nog niet bekend. Op onze vraag, of misschien aan be roepscineasten een opdracht zou wor den gegeven, jaarlijks een documen taire te maken van Haarlem, .gaf de heer Geluk, een ontkennend antwoord. Zo'n documentaire is natuurlijk wel aardig, aldus verklaarde hij, maar ze blijft alleen interessant voor de Haar lemmers. Ze kan één keer vertoond worden, en dan is het afgelopen. Naar buiten kan met de film niets gedaan worden. De niet-Haarlemmer zegt zo'n documentaire heel weinig. De film, die nu door Derijks gemaakt is, schijnt beter van opzet te zijn dan die van het vorig jaar. De evenemen ten van 1962 gaven trouwens ook meer kansen tot spectaculair werk. In een tijdsbestek van ongeveer twintig minu ten worden beelden gegeven van het Hildebrandmonument, de onthulling daarvan, de Frans Halstentoonstelling, de Schuttersdag, het Koninginnefeest, het bezoek van de koninklijke familie aan Haarlem en het grote défilé van Noord-Holland, en natuurlijk de Bloe menmeisjes. HEEMSTEDE, 6 febr. De heer J. Scheepers is benoemd tot dirigent van het katholiek kinderkoor in Heemstede. In studie is genomen de operette „Re pelsteeltje". De eerste repetitie vindt plaats zaterdag 9 februari in gebouw „Anno Santo" aan de Achterweg, 's middags om half drie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3