Met één aandeel 'Vereenigd Bezit van 1894' aandeelhouder in ca» 200 ondernemingen Hele N. O.-polder trekt zich lot van vogels en reeën aan Grootscheepse voederactie voor hongerende dieren m UNIFONDS Alfredo Oude DE FLUIT MET ZES SMURFEN f *3 Moord in de Moskee DAGPUZZEL m m m m m m m 0 Dagelijks 1500 kg. graan, vis, vlees en brood EEEassssa HET raadsel egil ESfSfl Hafl Zwarte kraaien liggen op de loer Tienduizenden vogels zijn omgekomen Toestand blijft kritiek Schaatskalender PTT in Den Haag mist nu iveer dertig mille Bovenverdieping hotel uitgebrand Aantal werklozen met 10.000 tot 50.000 gestegen V f DONDERDAG 7 FEBRUARI 1963 PAGINA 4 i 1 H EMMELOORD, 7 febr. Als grote pikzwarte inktvlekken in het onmetelijke witte polderland schap zitten zü er, de duizenden en nog eens duizenden honger lijdende en kleumende eenden, koeten, ganzen en zwanen in de open tochten, vaarten en sloten van de jonge Noord-Oostpolder. Wekenlang is dat nu al zo. De 30.000 zielen tellende bevolking van de welvarende polder werpt zich met een benijdenswaardig en aanstekelijk enthousiasme op voor de verzorging van deze mis troostige fauna. Bruisend van energie heeft iedere inwoner zich het lot van de vogels aangetrok ken. Schrokkend Luguber gespreide belegging In prima Duitse aandelen genoteerd ter beurze van Amsterdam huidige koers per 5 participaties ca. f 145 rendement uit inkomsten- en kapitaals uitkeringen 1961-62 7% Vraag verslag bi] uw bank, commissionair of bij LABOUCHERE, POSTBUS 154, AMSTERDAM LOGGER WORDT GESLOOPT 1. Onder een loodgrijze lucht doorklieven de twee scheepjes van Erie de Noorman de golven van de Oostzee. In de open boten is de reis in deze tijd van het jaar geen pretje, maar ondanks hun kleumende handen en de grimmige oostenwind, die door hun veel te dunne kleding snijdt, zijn de mannen goed gehumeurd. Over een week zal het leed geleden zijn. Dan zijn ze thuis, iw de warmte van hun sterke, houten huizen en veilig voor de winter, die voor de deur staat. Met een te vreden glimlach slaat Eric de jonge Egil, de zoon van Leif Olavson gade, die met krampachtige onverschilligheid over het dek scharrelt. Deze jongeling is uit het goede hout gesneden, dat hebben de gebeurte nissen van de laatste weken bewezen. Als zijn ondernemingszin en lust voor heldhaftige avonturen in goede banen geleid worden, kon deze wakkere knaap wel eens tot grote dingen in staat blijken te zijn. „Een beetje winderig, vind je niet, koning?" zegt Egil die een non chalante poging deed om op zijn benen te blijven staan. „Maar we schieten wél gauw op, zo." „Hou je maar vast, knaap," grinnikt Eric, „want zeebenen heb je nog niet." Egil waggelt weg langs de railing en Eric houdt zijn hart vast. Eén verkeerde beweging en hij slaat over boord. Kennelijk ziet de jongeling dit gevaar zelf ook in, want met een slinkse blik naar Eric, die snel de andere kant uitkijkt schuifelt hij naar het midden van de boot. Een gierende rukwind doet het schip sidderen. Binnen een half uur is de lucht inktzwart en een striemende regen dreunt neer op de scheepjes. Nijdige schuimkopjes lijken opeens de boten te omsingelen en even later barst het zo plotseling opgekomen noodweer in alle hevigheid los. -bO Q/— Kustvaarder Grietje in tweeën gebroken U proeft de moutwijn /yaisztvsse u sjbb/toeu re dphseaj.' soos maksm, mpfc oor ^lm Bsbodi -jilrall" ift öcrjBd/t ücs j® cincs door MARTIN MONS (Advertentie) --V J* -- v 'fc ::.;i f &fïtf A 1 v.U.'/s, ;r.i Bruisend van energie heeft de gehele bevolking van de Noord-Oostpolder zich opgeworpen de verhongering van de kleumende en hongerende fauna. Een van de meest enthousiaste vogelvrienden is de 58-jarige groentehandelaar M. J. Gaastra uit Lemmer die iedere dag opnieuw de bijtende kou trotseert om, bijgestaan door jongens van de jeugdvogelwacht, de gulzige menigte eenden en koeten haar dagelijkse maaltijd voor te schotelen. opzieners. Zij ztjn de centrale die het voer bestelt en verdeelt, drie de eindjes étan elkaar knoopt om de kosten te kun nen dekken. 1500 kilogram graan, vlees, vis, brood grit en levertraan verdwijnen iedere dag in de hongerige magen. „En nog is dit voor de dieren een minimale voe ding" vertelt de heer Grootenhuis. „Als wij het een dag nalaten, kun je dat de volgende dag al merken. Met honder- (Van een verslaggever) Het resultaat is een voederactie, die navolging verdient in alle streken van het land. Men kan gerust zeggen, dat de gehele Noord-Oostpolder buiten zHn normale bezigheden een bijzondere plaats inruimt voor de hongerlijdende vogels. De boeren staan gratis hun tweede soort graan al en sneden grote hompen brood ln korte tijd tot kleine eetbare brokjes. Personeel van het aba- toir verzamelt vlees. De bevolking schenkt giften voor de aankoop van vis, levertraan en andere vitaminen. Vrij willigers stellen kosteloos hun auto's ter beschikking om dagelijks het voed sel in de polder op te halen en naar een centraal punt te vervoeren. Jacht opzieners en personeel van Staatsbos beheer scharen zich onder de helpen den. Ook de schoolkinderen spelen hun rol. In steeds groter drommen trotseren zfl dagelijks in een onderlinge wedijver de snerpende kou voor een voedertocht naar de stille kavels in het boerenland, waar de grote zwermen vogels met dui zenden in permanente zitting bijeen zijn en reikhalzend uitzien naar het ogen blik dat het „hun uur" weer is. Zi) huizen in de vele lange tochten en kanalen die door het kwelwater nog geen dag bevroren zijn geweest. Als het hun tijd is werpen zij zich luid snaterend en schrokkend op het voer om 't binnen een paar minuten gulzig en bijna onwelvoeglijk naar binnen te werken. De naar schatting driehonderd ree- en, die in de reeds flink opgeschoten bossen van de polder huizen, houden er een heel wat schuchterder manier van eten op na. Zij treden tegen de schemer bedeesd uit het struikgewas om zich dan echter met evenveel eet lust op het hooi. de bieten en de aard appels te werpen, die zorgzame han den kwistig in de brandgangen heb ben rondgestrooid. De bezielende kern van deze massale actie wordt gevormd door ir. H. Eikel boom, ir. J. A. Grootenhuis. personeel van Staatsbosbeheer en een paar jacht- den tegelijk zitten de vogels dan dood in het (js vastgevroren, wij houden ze met het rantsoen net ln leven". In de polder zün 25 voerplaatsen voor vogel» en circa 50 voerplaatsen voor ander wild, dat voornamelijk in de bos sen huist. Bjj een Siberische tempera tuur van 18 graden beneden het vries punt zün wij gistermorgen gestart voor een tocht lang» deze plaatsen. Het was een bijzonder schouwspel de dieren op het voer te zien afschuiven. Zjj gunnen elkaar nauwelijks een stuk brood en le veren ware veldslagen. Het merendeel der vogels bestaat uit eenden en koeten. Vooral de meerkoeten zijn zorgenkinde ren van de strooiende bevolking. Zij hebben nauwelijks het besef, dat zij met natte poten uit het water gekomen, aan het ijs kunnen vastvriezen. Herhaalde lijk moeten zij worden losgekapt. Luguber is het aanzicht van de grote zwarte kraaien, die op paaltjes in de nabijheid van de voederplaatsen zitten te wachten tot hun slachtoffers zijn doodgevroren. Zij zijn „het heertje" in deze tijd van strenge vorst, en kunnen iedere dag naar hartelust bun menu samenstellen, evenals de sperwers, de buizerds en de uilen, uie ook een gouden tijd beleven. In groter getale dan ooit worden zij overal in de polder opge merkt. rustig en doeltreffend hun keus makend uit de circa 25000 half uitge putte vogels, die thans de polder bewo nen. Onder deze 25000 bevinden zich veel ganzen, zwanen en reigers, die van Scandinavië naar zuidelijker streken zijn komen afzakken. De reigers zijn slimme rakkers, die 's avonds bij het licht van de lantaarns als volleerde stropers de palingen uit het open water van de sluis bij Lemmer pikken. In groepen van dertig zijn zij daar reeds waargenomen. Aparte aandacht besteedt de actie ook aan vogels, die totaal uitgeput een zekere dood tegemoet gaan. Zij worden opgenomen in het z.g. „hos pitaal" bij Kuinre. Gisteren verbleven daar een roerdomp, twee grote wilde zwanen uit Scandinavië, een knobbel zwaan en een aantal koeten. Zij de den zich tegoed aan het voer, dat volop aanwezig was en koesterden zich behaaglijk in de ongekende warmte. De roerdomp wordt met veel geduld gevoed. Hij eet geen dode vis en „hospitaal-directeur" De Boer moet hem het voedsel letterlijk in de mond proppen en door de keel naar binnen schuiven. De Noord-Oostpolder waakt voor zijn fauna en het ziet er niet naar uit dat men de actie zal stopzetten, tenzij en dan betrekt het voorhoofd van ir. Eikelboom, terwijl hij zorgelijk rond kijkt men door geldgebrek het voe deren zoti moeten staken. Voor het ge mak laat h(j zijn adres maar achter, Berkenlaan 4 in Emmeloord, en het gi ronummer 871940. (Advertentie) iiifiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimimii EMMELOORD, 7 febr. „De Neder landse bevolking is voedermoe. Na de laatste dooiperiode, een week geleden, denkt men dat de vogels geen hulp meer behoeven. Juist op dit ogenblik echter verkeren de vogels door het aanbre ken van een nieuwe periode met strenge vorst, in uiterste hongersnood." Dit zei gisteren op een persbijeenkomst de heer Klaas Visser, secretaris van het lande lijk comité, dat zich met de voedering van de vogels bezighoudt. De heer Visser vervolgde: „Er hui zen in de Nederlandse tochten en vaar ten miljoenen vogels die in nood ver keren. Tienduizenden zijn reeds door honger en vorst omgekomen. Wanneer niet spoedig de enthousiaste voeder actie van het eerste uur weer ter hand wordt genomen, dreigt een desastreuze sterfte onder de vogels. Van de duizend roerdompen die ons land ongeveer telt, is reeds meer dan de helft gestorven. Dagelijks worden honderden vogels overal in het land totaal uitgeput en vermagerd uit het ijs van de vaarten en kanalen losgesneden." Behalve zijn dringende oproep voor voer, richtte de heer Visser ook een advies tot al diegenen, die gedurende de vorst een uitgeputte vogel liefderijk onderdak hebben verschaft. De heer Vis ser raadt aan deze dieren niet te snel los te laten, omdat recente ervaringen hebben uitgewezen, dat deze vogels dan toch nog zeer snel aan hun eind komen. „Houdt ze binnen tot het ijs uit de sloten is" luidt het advies van de heer Visser. Voor het geven van voer of giften kan men zich wenden tot het Nationaal Comité „Wintervoeding vogels", telefoon 070-112755, gironummer 656500. iiiiiiiimiiiimiiuiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiitiiiiiimii BAKKUM, 7 febr. Op het strand te Bakkum is men gisteren begonnen met de sloop van de logger „Voor waarts" (KW 140), die op 14 november aldaar strandde. AMSTERDAM, 7 febr. De KNSB- kalender vermeldt voor de komende da gen nog de volgende schaatsevenemen- ten: 8 febr.: Anna Paulowna: lange baan heren 500, 1500 en 3000 m; Aalst: wed strijd voor vrouwen over vijf km en voor mannen over dertig km 9 febr.: Almelo: nat wedstrijd schoon- rijden; Zevenhuizen: nat kortebaanwed- strijd dames; Vinkeveen: afvalwed- wedstrijd; Nieuwkoop: nat koppelwed strijd: Rijsoord: nat lange baan heren 500, 1500 en 3000 m.; Arkel: Lingetocht 20 en 45 km.; Assendelft: nat korte- baan mannen: Den Hoorn (bij Delft): toertocht 30 en 60 km en wedstrijd 120 km.; Vijfde plas Breukelerveen: met turven verlichte toertocht over de Breukeier plas; Maasland: prestatie tochten 20 tot 100 km. 9 en 10 febr: Waterland oost: toer tocht van 25 km.; Amstel en Piassen- toertocht, 30 en 60 km. 10 febr.: Uitgeest; korte baan voor vrouwen; Roelofsarendsveen: nat kop pelwedstrijd; Krapswolde (Gr); wed strijd op het Zuidlaardermeer 50, en 200 Km. 100 West- en Oost-Duitsland zullen zowel bij de Olympische Zomerspelen 1964 te Tokio als bjj de Winterspelen te Inns bruck worden vertegenwoordigd door een gezamenlijke ploeg, zoals dit ook het geval was bij de Spelen van 1956 en 1960. De ijshockey-ontmoeting tussen Hys Hoky (Den Haag) en Luik, die woens dagavond in Den haag werd gespeeld is geëindigd in een zege voor Hys: 14-5. O W rlB COJÏNKMStN MOCÖ (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 febr. Bij de PTT alhier wordt een geldzending vermist van naar schatting ruim 30.000. Dit is de tweede maal in enkele maanden t(jds dat de PTT met zo'n vermissing wordt geconfronteerd. De eerste keer betrof het een pakketje met 108 biljet ten van duizend gulden, dat werd ver mist vóór, tijdens of na het transport van het bijkantoor aan de Nassaulaan naar het hoofdkantoor. Het geld dat nu zoek is, moest enkele dagen geleden van het hijkantoor in De Bijenkorf naar het hoofdkantoor gezonden worden. In tegenstelling tot het eerste geval in welks onderzoek de postale recherche nog geen stap is gevorderd wordt over de recente vermissing door de PTT geen enkel détail openbaar ge maakt. DOUGLAS, 7 febr. (Rtr.) De Ne derlandse kustvaarder „Grietje" die dinsdagochtend bij het eiland Man op de rotsen liep en door de bemanning moest worden verlaten, is gisteren in tweeën gebroken en geheel verloren gegaan. Kapitein Boersma, die dit meedeelde zei: „Het is een verschrik kelijk verlies. Men raakt gewend aan ztjn schip; het is bijna alsof men er mee getrouwd is". Hij zal zodra het weer wat bedaard is met de zeven bemanningsleden naar huis terugke ren. EENRUM, 7 febr. Als gevolg van brand is vanmorgen de bovenverdie- Êing van hotel „Tivoli" alhier verwoest. >e benedenverdieping heeft ernstige schade opgelopen. Het meubilair kon echter tijdig worden verwijderd. Uit de achter het hotel gelegen stal wer den drie koeien tijdig in veiligheid ge bracht. (Advertentie) CVS HH/AJOUGEU OS D/SFLCVr SPEELDE BEGOM/XT ZOMPOe VOU.../A? *//L JBMBT COHTMEAJOGAC SCH/JHUJK. DPT ts vasr ee/v DSoom M/AT HBS PT PAT ALLSMAAL te aBTEKBKJEH 9 BH DPT WOQ HAAQ. LSSPTOO! MP AP HST M/AAB./H HAAV /SOEPESM LATEXf DAK/SEM.'..GSCOOP VS MS M/ET?H//L vsHeTGsws? GOEO DAM! DEN HAAG, 7 febr. De geregis treerde mannelijke arbeidsreserve is in januari met bijna 10.000 gestegen tot 53.381. Het aantal werkloze mannen steeg van 41.408 tot 50.965. Het aantal werkloze vrouwen bleef nagenoeg ge lijk: 5249 (5204). Het aantal openstaande aanvragen voor mannen daalde van 69.276 tot 66.969, dat voor de vrouwen steeg van 33.757 tot 34.197. (Advertentie) IMPORTEUR VOOR NEDERLAND NV BREDASCHE WIJNHANDEL BREDA. „Ja, en toen ze terugkwam..." „Hoort u eens, commissaris, het spijt me ver schrikkelijk, maar u weet dat mijn verlof om gezondheidsredenen eind van de week ingaat, geeft u dit zaakje liever aan iemand anders." „Maar waarom? Je krijgt het voor die tijd toch gemakkelijk rond. Alleen een huisgenoot kon die schoen..." „Dat is het hem nu juist. Behalve de huisgenoten waren er nog een onbekend aantal onbekende men sen, die ook een even, of tenminste bijna even, goede kans hadden." „Dat is klinkklare onzin en dat weet je," barstte de commissaris uit. „Het is alleen maar, omdat jij in dit zaakje geen zin hebt, omdat je bang bent dat er meer tijd in zal gaan zitten dan je zo op het eerste gezicht denKt..." „Dat zal er zeker, commissaris. Weet u niet, dat iedereen die een moskee binnengaat, eerst zijn schoenen moet uittrekken?" Commissaris van Waveren gaf een stevige ruk aan zijn neus. „Weet je dat wel zeker?" vroeg hij dan. „Ik bedoel, weet je wel zeker, dat dat nier ook zo is? Hier zijn we niet gewoon onze schoenen uit te trek ken om een kerk binnen te gaan. De mensen hier vinden dat natuurlijk gek. Zoiets is toch een ernstige handicap als je bekeerlingen wilt maken. Het zou best mogelijk zijn, dat ze er hier dispensatie van gaven." „Het spijt me verschrikkelijk," zei Perquin en hij had werkelijk een gevoel alsof dit islamietische ritueel zijn schuld was, „maar daar moet u zich geen illusie over maken." „Dus?" „Dus heeft mevrouw de Pauw voor zij de eigen lijke moskee binnenging, in de voorkamer of vesti bule of wat het dan ook is, haar schoenen uitge trokken," zei Perquin medelijdend maar beslist. „Dat wil dan zeggen, dat die schoenen daar, zo lang die dienst duurde, onbeheerd hebben gestaan? Dat iedereen, die die dienst bijwoonde, de gelegen heid had om... Dat is verdomd vervelend, Perquin. Maar je zei zoeven zelf, dat die mensen maar weinig bekeerlingen hadden gemaakt. Veel mensen kunnen daar dus nooit zijn geweest. Ze zullen er natuurlijk wel een ledenlijst op na houden. Als we die mensen eens even onder de loupe nemen..." „Het behoeft helemaal niet een van de leden geweest te zijn. Die moskee is om zo te zeggen een publiek gebouw. Gedurende de dienst kan iedereen naar binnen gaan... U stelde zich toch niet voor, dat ze daar een portier hadden en kaartjes innamen?" Het geforceerde optimisme van commissaris van Waveren begon Perquin kriegel te maken. „Maar dat zou dus betekenen, dat iedereen, maar dan ook iedereen, met die spijker heeft kunnen knoeien!" Commissaris van Waveren betastte voor zichtig zijn neus en zuchtte diep. „Tja, in dat geval kan ik natuurlijk niet van je vergen dat je je verlof uitstelt. Tenslotte is het een verlof om gezondheids redenen. Eens kijken, wie kunnen we dan met de leiding van het onderzoek belasten? Tolders mis schien?" Hoofdinspecteur Perquin schudde het hoofd. „Ik geloof niet, dat dit een zaak is voor Tolders," zei hij aarzelend. „Inspecteur Tolders' fort is de beroepsmisdaad, als ik het zo eens noemen mag. Hij hoeft maar even het terrein van de misdaad op te nemen om precies te kunnen zeggen, wie de dader is. Hij kent de werkwijze van elke inbreker, iedere ruitentikker of insluiper. Maar. zoals ik het zie, is de dader in dit geval geen beroeps, maar amateur. Dat zijn de meeste moordenaars, ama teurs. Daarom moet je bij moord nooit erop rekenen te kunnen werken volgens een vast schema. Je komt altijd weer voor verrassingen te staan. Neen. ik zou zeggen, dat Tolders, hoe bekwaam hij ook zijn mag, de laatste is om een dergelijk zaakje terang te krijgen." „Jammer, maar ik geloof dat je gelijk hebt. Tja, dan blijft alleen nog maar Verschave over. Hü is de enige, die niets om handen heeft dat van werke lijk belang is, op het ogenblik." „Dan kunt u nog beter Tolders maar nemen," zei Perquin vol afschuw. „Verschave! Als je van iemand zeker kunt zijn, dat hij de zaak zal ver knoeien, is het Verschave. Verschave pikt een verdachte uit zo volgens het systeem van ,God zegene de greep'. En dan gaat hij elk feit, dat hij te pakken krijgt, net zo lang verwringen tot het in zijn theorie past. Al naar gelang daarvoor nodig rekt hij het uit of vijlt hij het bij. Als hij daarmee klaar is, gaat hij die verminkte feiten arrangeren, zodat je een mooi schilderijtje krijgt met licht en schaduw precies zo verdeeld als dat in zijn kraam te pas komt. Het resultaat is dan, dat hij zijn zaak terang krijgt met vervalste feiten en een onschuldige dader." „Nou nou," protesteerde de commissaris, „over drijf je nu niet een beetje?" „Neen," antwoordde Perquin driftig, „ik overdrijf niet. Ik heb te vaak de brokken moeten redderen, die vriend Verschave gemaakt had. Hij heeft het indertijd zelfs gepresteerd een doodonschuldig mens achter de tralies te krijgen dank zij zijn grote mond en zijn monumentale stommiteit en üdelheid. Intussen had de schuldige, de ware schuldige, ge legenheid nog twee slachtoffers te maken. Wie u wilt, commissaris, maar niet Verschave. In 's hemels naam niet Verschave. Anders kunnen we er zeker van zijn, dat binnenkort iemand wordt veroordeeld, die kinderonschuldig is aan deze hele moord." „Jij hebt gemakkelijk praten, Perquin. Ji) gaat zielsrustig en prinsheerlijk met verlof. Maar ik zit er maar mee. Ik heb alleen maar Tolders en Verschave tot mijn beschikking voor deze zaak, nu jij uitvalt. Je hebt terecht gezegd, dat dit geen zaak is voor Tolders. Dat zijn gaven op een ander gebied liggen. Wat moet ik dan! De leiding van dit onderzoek aan Verschave geven? Ik kan immers niet anders? Het enige wat ik doen kan, is zoveel mogelijk een oogje in het zeil houden en hopen, dat de dader zo opvallend de dader is, dat zelfs Ver schave de verkeerde er niet uitpikken kan. Dat ben je toch zeker wel met me eens? Ik kan ook geen ijzer met handen breken." Hier gaf hij een heftige ruk aan zijn neus. „Nu. dat is dan dat," zei commissaris van Waveren (Wordt vervolgd). 1 2 4 5 6 7 8 9 10 "O ft «O C- c. Horizontaal: l. winnaar Elfstedentocht; zij (Eng.); 2. affiche; 3- bouwland. graJi pig; 4. autoped, schotel; 5. met elk^3^ riviertje; 6. naar, gravin van Holland; troef-negen, berg in Heilig Land; 8. s g. politieke partij, Engels voegwoord; beroep; 10. voorzetsel, werker in ebbe hout; 11. handelend optreden, sabel- Vertikaal: 1. hoofdpijp van orgel, d» regeluid; 2. notitie; 3. lastdier; 4. in moriam, onbeweeglijk putemmer; leger in bezet Nederland, bacil; 6-op e bepaalde manier lachon; 7. dreef, g, woord; 8. baliekluiver, slijpmidden 'e afsluiting. Engels bezit in Arabië. Fragj- vennootschapsvorm; 10. bepaald gere schap, motorwedstrijden Oplossing 6 februari. 4 1 voile - a2 leguaan - 3 aangenaam naamdagen - 5 gendarme - 6 meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4