7 nieuwe gezichten Sociaal-economische sectie sterk vertegenwoordigd defensie- specialist fJÜST Vijf doden in het verkeer Leunen tegen Clark Gable Schipperskinderen verdronken Mr. Beernink lijst aanvoerder CHU Geen ontslag voor operaregisseur Ludwig Heintje Davids Vermiste student in Griekenland dood gevonden Dreigend tekort aan artsen Kandidaatstelling De vermakelijkheids belasting verlaagd ill mmK MAANDAG 11 FEBRUARI 1963 PAGINA 5 Philip Morris - the cigarette of quality and prestige 1.25 DEN HAAG, 11 febr. De zaterdag door de verkiezingsraad van de KVP opgemaakte voor lopige lijst voor kandidaten voor de Tweede Kamer geeft een sterke vertegenwoordiging te zien van de sociaal-economische „sectie". Ook op het gebied van het buiten lands en Europees beleid is de fractie flink bezet. Er is echter slechts één militaire specialist overgebleven, namelijk de heer Moorman, vice-admiraal b.d. en oud-staatssecretaris van Marine, waarbij de heer J. H. J. Maenen, evenals in het verleden, speciaal de personeelsaangelegenheden zal behandelen. «m er-nis felp IpTriÜ AMSfp GO FIRST CLASS IN EVERY COUNTRY SMART PEOPLE PAY A LITTLE EXTRA TO 8111111 MSi De voorlopige kandidaatstelling voor de nieuwe K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer heeft een indruk wekkende lijst van 111 namen opge leverd. Een wat nauwkeuriger be schouwing van de kandidaten en hun kwaliteiten leert, dat alle specia listische terreinen, alle landstreken ook, wel enkele of zei ff vele malen zijn vertegenwoordigd. Er is een voortdurende discussie aan de gang over de rol van de specialisten in het orgaan dat volks vertegenwoordiging heet. Dat er specialisten nodig zijn is. dunkt ons. duidelijk. Daarbij mag echter niet de sterkte van de groepen in de partij bepalend zijn voor de samenstelling van de fractie. Toch is bij de K.V.P., met haar zeer democratische wijze van kandidaatstelling, gebleken, dat het onderwijs en de defensie zonder krachtige, georganiseerde steun min of meer het kind van de rekening zijn geworden. Een partijbestuur kan dit o.i. alleen voorkomen door erkende deskundigen op deze terreinen met cracht naar voren te schuiven. Opdat de Kamer, juist door de aanwezigheid van een door het belang van bet onderwerp bepaald aantal specialis ten, een werkelijke volksvertegen woordiging is. DEN HAAG. 7 febr. - Bij K.B. is in Jamaica een ambassade van het Ko ninkrijk der Nederlanden, met zetel te Port of Spain, opgericht. De heer I. C. Debrot is, naar verwacht werd, be noemd tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur in Jamaica. Kandidatenlijst van K.V.P. (Advertentie) J 6(]p(Sï!0P^e kandidatenlijst van Ve voor de Tweede Kamer "P Vp„er'«eldt zeven „nieuwe" namen Mi- erKlesho„„ tv •'««sin* zeven „nieuwe" namen ^-i -| r r jesbare plaatsen. De overigen I rl "f" O ns reeds kamerlid of zii ziin k-JX^QvyXXLO l^v^XX glister ',ee^s kamerlid of zij zijn nuifij staatssecretaris in het j,: kabinet-De Quay. Van de ze- 11 fotnUUe 'eden drukken wij hier 8ev<.tls niet enkele persoonlijke ge- jjhi» jn/- M. Aalberse, 52 jaar, sinds 23 °®at Voorzitter van de KVP, is ad- hln Den Haag. Hij is een kwart pest estuurslid van St. Adelbert ge- SthoifJ. lange tijd secretjaris van de i» ii-olik Raad van Overleg en het een "k- Maatschappelijk Beraad. Hij z°on van oud-minister Aalberse. De verkiezingsraad heeft rekening ge houden met acht verkiesbare plaatsen cp de Limburgse lijst, vijftien op de weste lijke lijst, veertien op de Brabantse lijst en twaalf op de noord-oostelijke Hjst. De verschillende lijsten zien er als volgt uit; LIMBURG: J. H. J. Maenen, Heerlen, dr. ir. W. J. Droesen, Roermond, drs. W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris Alg. Zaken, Den Haag, mej. G. S. H. N. Kok, Hoensbroek, mr. A. M. I. H. Baeten, Maastricht, mr. Th. A. Bot, staatssecre taris Binnenlandse Zaken, Den Haag, drs. H. A. C. M. Notenboom, Roermond, A. E. M. Duynstee, Maastricht, drs. J. L. M. van Son, Echt, drs. A. P. Th. van Pol, Amsterdam, G. A. A. Horsmans, Konnigsbosch, mr. dr. J. B. Sens, Heer- lllllliiilliiiiiiiiiiltiliiiiliiilllliiiilli'iiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiliiiiii V JA Hp k Alommersteeg is hoofdredacteur h'-h *esings Historisch Archief. Hij Al jaren deel uitgemaakt van hpt&M lnOsbestuur van de K.V.P. te Von711' waarvan hij van 1956 tot orzitter was Velen kennen hem als radiospreker. De heer P. J. Engels, 25 september 1923 te Schaesberg in zuid-Limburg geboren, studeerde onder meer aan de Katholieke Sociale Academie in Eindhoven. Behal ve directeur van het provinciaal sociaal- charitatief centrum van Friesland is hij lid van de gemeenteraad van Leeuwar den en voorzitter van de afdeling Leeu warden van de KVP. {J u Je 't Schoemaker werd 4 decem- Deventer geboren, studeer- jHp- Nijmegen en promoveerde Deiden op proefschrift „De hl jg2"°ningbouw in nieuw licht". JekJkkjj "j 's mr. Schoemaker raadslid f-ƒ.958 wethouder van Sociale kÜn 0pResting en Personeelszaken ad, p^aots- Daarnaast is hij vocaat en procureur. Mej. A. A. M. Kessel, geboren in Bavel op 6 augustus 1918 en wonend in Breda, is landelijk voorzitster van de Katholie ke Arbeidersvrouwenbeweging. Daar naast bekleedt zij talrijke andere func ties in het maatschappelijk leven. On der meer is zij diocesaan leidster van de K.A.V. in het bisdom Breda, lid van het Nederlands Vrouwencomité en vice- presidente van de Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening. A r* f'ks 192r; Notenboom werd 31 (."l n Roosendaal geboren. Na tS Êconom? 5et aoc.toraal examen N - eco^tSChf. Hogeschool te Til- hJeJn°™s?h-s°ciologische rich- de ii l952 adjunct-secre- 2?*e fnstanriph Nederlandse Katholieke klU*1 ctip fn I95f> verruilde hij HotigKJ°T°.r die van directeur van Ljimburgse Middenstands bond. len, G. M. Beterams, Wanssum, J. H. A. Hennekens, Geleen, H. Th. Vrou- wenraets, Nieuwenhagen, J. J. G. Ton- naer, Hoensbroek, ir. C. E. P. M. Raedts, Heerlen, J. H. Ch. Persocm, Weert, J. H. Ortmans, Wittem, drs. F. M. Fey, Herkenbosch, mr. dr. J. D. D. van Banning, Geleen, jhr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, Maastricht. Zogenaamd „aangewezen zetel" op de Limburgse lijst is die van drs. Schmel zer. Als zijn plaatsvervanger is aangewe zen de heer Van Pol. WESTEN: dr. G. M. J. Veldkamp, minis ter van Soc. Zaken, Den Haag, C. J. van de:- Ploeg, Haarlem, mr. J. M. A. H. Luns, minister van Buitenlandse Za ken. Den Haag, mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag, mr. T. Brouwer, Wassenaar, mej. dr. J. C. H. H. de Vink, Utrecht, mr. K. Th. M. van Rijckevorsel, Zeist, C. F. Kleisterlee, Rotterdam, Th. Laan, Venhuizen, J. M. A. C. van Dongen, Aardenburg, A. C. M. Weijters, Den Haag, E. J. M. Kolfschoten, Roelof- arendsveen, dr. W. J. Schuyt, Den Haag, mr. R. J. Nelissen, Voorburg, mr. J. A. Mommersteeg, .Amsterdam, drs. J. C. Aarden, Voorburg, drs. H. E. Westerterp, Luxemburg, mej. P. F. M. van der Togt, Den Haag, mr. H. E. E. van Schaick, Maarssen, W. R. T. Dusar- duyn, Goes, mr. G. A. A. M. Boot, Den Haag. A. J. Hermes, Beverwijk, dr. S. H. Veringa, Rijswijk, H. B. P. A. Let- schert, Medemblik, J. F. J. de Lange, Alkmaar, dr. J. F. G. M. Meyer, Am sterdam, B. F. Borrée, Rotterdam, S. Menken, Leiden, drs. L. A. Ph. van der Ley, Den Haag, mevr. A. M. C. Groen- smit-van der Kallen, Beverwijk. Aangewezen zetels op deze lijst zijn die van mr. Luns, (plaatsvervanger drs. Wes terterp), mej. dr. De Vink (plaatsver vangster mej. van der Togt), mr. Van Rijckevorsel (plaatsvervanger mr. van Schaick), de heer Van Dongen (plaats vervanger de heer Dusarduyn) en mr. Nelissen. BRABANT: dr. W. L. P. de Kort, Ulven- hout, mr. V. G. M. Marijnen, minister van Landbouw, Den Haag, drs. F. Gij- zels, staatssecretaris van Economische Zaken, Eindhoven, drs. P. C. W. M. Bogaers, Laren, dr. N. H. L. van den Heuvel, Den Bosch, mr. F. J. F. M. van Thiel, Kamervoorzitter, Helmond, dr. Ir. C. J. van Meel, Hilvarembeek, dr. M. A. M. van Heivoort, Boxtel, dr. A. M. Lucas, Rotterdam, mr. J. de Vreeze, Utrecht, W. P. G. Assmann, Roozendaal, mr. P. A. Blaisse, Den Haag, B. J. van Buel, Oss, mej. A. A. M. Kessel, Breda, drs. A. A. M. Ver dijk, Moergestel ir. P. J. Lardinois, landbouwattaché te Londen,, drs. M. W. J. M. Peynenburg, Den Haag, dr H. Vesten (arts), Oisterwijk, mevr. N. M. J. H. Hustinx-Spoorenberg, Den Bosch, Th. B. M. van Eupen, Eindho ven, C. A. A. van Beek, Reuzel, L. A. M. de Bekker, Empel, K. J. van Laak, Waalwijk, mr. F. Reijnders, Gèldorp, M. F. Broos, Bergen op Zoom, A. J. C. Wagemakers, Den Bosch, mr. P. M. H. van Boven, Breda, J. M. Th. C. Ray- makers, Helmond, W. C. A. M. van Boxtel, Breda, H. M. van Kuik, Mier- lo-Hout. Op de Branbantse lijst zijn de aange wezen zetels: mr. Marijnen (plaatsver vanger lr. Lardinois), dr. Lucas (die op speciaal verzoek van het partijbestuur nog korte tijd zitting in de Kamer zal nemen om de nieuwe belastingontwerpen te behandelen. Hij zal daarna worden vervangen door drs. Peynenburg), mr. De Vreeze (plaatsvervanger dr. Vesten), mr. Blaisse en mej. Kessel (plaatsvervang ster mevr. Hustinx-Spoorenberg)Aange tekend kan nog worden, dat de heer Van Buel min of meer in de plaats is geko men van de KAB-voorzltter, de heer Middelhuis die zijn kandidatuur heeft ingetrokken. NOORD-OOSTEN: mej. dr. M. A. M. Klompé, Minister van Maatsch. Werk, Den Haag, mr. J. M. L. Th. Cals, Mi nister van O.K. en W., Den Haag, W. J. Andriessen, Bunmik, dr. L. A. H. Al- bering, Rijsbergen, H. C. W. Moorman, Voorburg, B. A. A. Engelbertink, Ol- denzaal, m:H. W. van Doorn, Baam, J. Zwanikken, Hilversum, drs M. A. A. Janssen, Zeist, P. J. Engels, teeuwar den, mr. H. H. Schoemaker. Deventer, J. H. W. van Koeverden, Buren, mr. F. A. A. M. Fievez, Arnhem, mr. F. H. J. J. Andriessen, Bilthoven, H. L. J. Weinans, Emmen, J. H. Jansen, Den Mr. R. J. Nelissen uit Voorburg, die by een eventuele verkiezing tot Tweede Ka merlid de middenstandszaken gaat be hartigen, werd op 4 april 1931 geboren in Hoofdplaat (Zeeuws-Vlaanderen). Hij is algemeen secretaris van de Nederland se Katholieks Middenstandsbond. BAZEL, 11 febr. Twee Nederland se schipperskinderen zijn gistermiddag in de Rijnhaven te Bazel in Zwitser land verdronken. Het zijn de driejarige Jan en de zesjarige Teunis Smallegange, kinderen van de kapitein van een Ne derlandse Rijnaak. Zij waren aan het spelen rond het door het ijs ingesloten schip van hun ouders. De moeder was inkopen gaan doen. Bij terugkomst miste zij haar beide zoontjes en ontdekte een gat in het ijs. De vader haalde een der kin deren uit het water. Het werd naar een kinderziekenhuis overgebracht. Pogin gen om de levensgeesten weer op te wekken met behulp van een „pull motor" waren vergeefs. Het andere kind is door een brandweerman uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling bleef zonder resultaat. DEN HAAG 11 febr.. De officieuze uitslag van de stemmingen in de groeps vergaderingen van de Christelijke His torische Unie voor de samenstelling van de kandidatenlijsten is zaterdagavond bekend geworden. Mr. H. K. J. Beer nink, lid van de Tweede Kamer staat als nummer 1 op alle kandidatenlijsten van de C-H.U. De negentien daarop vol gende kandidaten, die voor alle lijsten dezelfde zijn, worden bezet door: dr. I. N. Th. Diepenhorst (Epe); H. Kikkert (Zeist); drs. D. F. van der Mei (Rijs wijk); J. Th. Mellema (Nieuw Scheem- da); C. F. van der Peyl (Kloetinge); jkvr. C. W. I. Wttewaall v. Stoetwegen (Den Haag) mr. J. W. van Gelder (Amstelveen), allen lid Tweede Kamer, voorts drs. A. D. W. Tilanus (Arnhem); dr. H. A. Schuring (Aalten); W Schol ten (Den Haag); mr. C. A. Bos (Am sterdam); T. Polman (Oldeholtpade); P. Bode (Aalburg); mej. mr. E. A. Haars (Breukelen); drs. Joh. Boers ('s-Gra- venzande)- A. Wolting (Scheveningen): H. Schoonderbeek (Enschede); dr ir. G, A. Kluitenberg (Apeldoorn); jhr. W. H. de Savornin Lohman (Den Haag). De staartlijsten zijn per Kamerkring vastgesteld. Deze plaatsen zijn ingeno men door regionale kandidaten. Haag, J. W. M. van der Noort, Krag- genburg N.O.P., mevr. A. M. van de Werf-Terpstra, Leuvenum, H. J. van Heiningen Zaltbommel, drs. L. W. Reestman, Enschede, mej. mr. B. C. M. J. Twaalfhoven, Utrecht, P. J. Cram- winckel, Gendringen, A. G. D. M. Ver- couteren, Emmeloord N.O.P., J. A. M. Engelen, Lent, A. J. Brandsen, Almelo, J. G. J. C. Timmermans, Harmeien, H. H. Gröniger, Ter Apel, W. L. A. van der Zandt, Druten, J. G. Buyvoets, Bor ne, J. Bouma, Groningen. Plaatsvervanger voor de aangewezen zetel van de heer Andriessen sr. is mr. Andriessen jr. Het partijbestuur heeft aanvankelijk wel enige bedenking ge koesterd tegen de gedachte, dat eventu eel de zoon zijn vader zou moeten ver vangen. De doorslag heeft echter gege ven, dat het zittende Kamerlid Andries sen in de fractie de specialist op het ge bied van volkshuisvesting is en dat zijn zoon als directeur van het katholiek In stituut voor Volkshuisvesting, los van elke familiehand, de aangewezen man zou zijn om hem te vervangen. Verdere aangewezen zetels op deze lijst zijn: dr. Albering (plaatsvervanger de heer Wei nans) de heer Moorman (plaatsvervan ger lt.-kol. Jansen) en drs. Janssen. AMSTERDAM. 11 febr. Naar de Nederlandsche Bioscoopbond meedeelt, is opnieuw in een aantal plaatsen de vermakelijkheidsbelasting verlaagd, namelijk in Baarn (voor de tweede keer binnen een jaar). Het algemene tarief werd teruggebracht van 15 tot 10 pet, het tarief voor zogenaamde cul turele en Nederlandse films van 10 tot 5 procent), Castricum (van 25 tot 20 procent voor culturele en Neder landse films golden al speciale tarie ven), Kerkrade (van 25 tot 20 pet en voor culturele films van 15 tot 10 pet), Beesel (Van 20 tot 15 pet, terwijl het tarief voor culturele films (10 pet) werd afgeschaft)Geertruidenberg (van 20 tot 15 pet, het uitzo-nderings- percentage voor culturele films werd verlaagd van 15 tot 10), Hoorn (van 25 tot 20 procent), Eysden (van 20 tot 15 procent) en Heerlen (van 25 tot 20 procent)Er zal over verdere tariefs verlaging overleg worden gepleegd. Ook in Uitgeest is overleg gaande over een lager tarief. AMSTERDAM, 11 febr. Het ge westelijk arbeidsbureau heeft de door de directie van de Nederlandse Opera aangevraagde ontslagvergunning voor de sinds 1956 aan deze instelling ver bonden chef-regisseur Wolf Dieter Lud wig geweigerd. De directeur van het arbeidsbureau heeft bij deze beslissing overwogen, dat niet is aangetoond, dat de taakvervulling en de wijze van op treden van de heer Ludwig het verle nen van toestemming tot beëindiging der arbeidsverhouding zouden recht vaardigen. Namens de directie van de Neder landse Opera deelde mr. J. Daas me de, dat hij nog geen kennis had opge nomen van de motivering van het GAB. Het standpunt van de operadi rectie in deze zaak moet nog worden bepaald. ■,nfFr SMOKE THE BEST TILBURG, 11 febr. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft zich in Goirle op de Tilburgseweg een ongeluk voorgedaan, dat aan twee personen, de ongehuwde 23-jarige J. S. en de even eens ongehuwde negentienjarige A. B., het leven heeft gekost. Beide jonge mannen reden, komende uit de richting Tilburg op een bromfiets tegen een stilstaande auto. Door de botsing wer den beide jongens vrijwel direct ge dood. DONGEN Zaterdagavond is ten gevolge van de gladheid een personen auto, bestuurd door de heer H. van den Elshout, op de Eindhovensestraat geslipt en tegen een boom gebotst. De broer van de bestuurder ap S3-jarige (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzekering. T oensdag wordt Heintje \M/ Davids 75 jaar, hetgeen TT ze voor de televisie al min of meer gevierd heeft. Een jaar oj wat terug heeft ze op een klinkende avond in het Amsterdamse Tuschinski „de finitief afscheid" genomen van haar lange, woelige bestaan als revue-artieste, maar ze is toch blijven „draaien, altijd maar draaien" in velerlei program ma's. Ze had werkelijk een af stervend succes willen voorko- men, maar ze kon niet thuis blijven zitten. Ze werd er „ziels ziek" van, vertelde ze. Zelf heeft ze ervan af gezien om nog langer te koketteren met haar weinig Venus-achtige verschij ning, maar ze is zich fraai gaan omhullen met de best denkbare „japonnen voor afwijkende ma ten". En ze loopt de deur plat bij Mario, de coiffeur a la mode van verkwistende twens en een jeugdig artiestendommetje. Zodat men, alles bijeen, nog geregeld een florissante mevrouw Henriëtte Davids kan ontmoeten, met veelal een lach die plafonds kan doen scheuren. Men kan van vele van haar collega's ho ren dat zij Heintje bewonderen: „Een vakvrouw, die een volle zaal kan bespelen." En er zijn ook heel wat beginners in het artiestenvak die aan haar een goed advies danken, gebaseerd op een ervaring van meer dan een halve eeuw. Onlangs heeft Heintje Davids haar levensverhaal te boek laten stellen onder de titel „Altijd maar draaien". De bekwame (sport)journalist Jan Liber heeft er met dit boekje voor gezorgd dat er weinig nieuws meer te vertellen is over dit revue-fenomeen, dat merkwaardigerwijze zo weinig heeft van haar „onvergetelijke broer Louis" Laat ons daarom dus maar een scène uit het levensverhaal navertellen. Ze was enkele jaren na de oorlog naar Amerika gereisd om daar haar geluk te beproeven. In Los Angeles stapte ze brutaalweg het kantoor van mijnheer Mayer, van Metro Goldwyn Mayer, binnen. En met haar dertig beschikbare Engelse woorden maakte zij hem duidelijk dat ze de beste filmactrice was van Nederland met filmervaring vanaf haar zestiende jaar. Machtige Mayer gaf blijk van herkenning toen zij als een van haar films de „little jens" (De Jantjes) noemde. „1 was Nee Druppel, you see?" Maar van Naatje wist Mayer niks meer, zodat Heintje vertelde „Nee is an old woman and she sings the song Because I love you so" En haastig begon Heintje te zingen. Omdat het succes niet onmiddellijk zo daverend was, als zij gewend was, bereidde ze haar definitieve veroveringsslag voor Traag trok zij haar handschoen uit en liet een hand met de glinsterende Davids-ring onder de ogen van Machtige Mayer op het bureau rusten. Tergend argeloos blufte zij dat zij deze ring voor haar zestigste verjaardag ten geschenke had gekregen van de koningin. Dat van de koningin had zij in het vage willen houden, maar toen Mayer reageerde met „Queen Wilhelmina? That's wonderful," knikte Heintje met neergeslagen ogen van ja. En zij kreeg een filmtest mocht voor de foto even tegen Clark Gable leunen, Jeanette MacDonald begroeten en ging vervolgens met besnorde Clark eten. Hij roemde haar teder „Henny" Men stippelde voor Heintje uit dat zij de opvolgster moest worden van Mary Dressier. Ze moest echter een paar maanden geduld hebben, die zij benutte met verkenning van Amerika. Maar toen moest ze nodig een paar contracten in Nederland nakomen. Ze reisde terug, kreeg het weer zo druk dat Mary Dressier de Tweede helemaal op de achtergrond raakte. A. van den Elshout was op slag dood. De overige drie inzittenden zijn naar het Elisabethziekenhuis te Tilburg over gebracht. Daar is de vader van de be stuurder de 66-jarige M. van den Els hout gistermorgen overleden. De be stuurder is ernstig gewond. De derde passagier, de 65-jarige mevrouw Dijks werd licht gewond. Zij kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn naar huis gaan. LAREN De 52-jarige mevr. M. G. Nuij-Walraven is in de nacht van vrij dag op zaterdag bij een verkeersonge luk zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later is overleden. Mevrouw Nuij, die bij haar man achterop de bromfiets zat, was van Hilversum op weg naar huis. In de St. Jansstraat slipte het echtpaar, juist toen een taxi passeer de. Mevrouw Nuij is tengevolge daar van tegen het wegdek of tegen de auto gesmakt. Zij kreeg ernstige wonden aan het hoofd en is op weg naar het zie kenhuis overleden. ATHENE, 11 febr. De twintigjarige Amsterdamse student Alwin Westerhuis, die sinds 20 januari in Griekenland werd vermist, is om het leven gekomen. Giste ren heeft een Griekse kustwacht in de zee dicht by Athene zijn stoffelijk overschot gevonden in de auto, waar mee hij op 20 januari uit Athene was vertrokken voor een excursie naar Korinthe. De student was 15 januari in Grie kenland aangekomen. Hij zou er tien dagen blijven. 20 januari vertrok hij met een gehuurde auto naar Korinthe. Zfln bagage liet hij in zijn hotel achter. AMSTERDAM, 11 febr. In een ar tikel „Dreigend tekort aan artsen?" in het juist verschenen nummer van „Me disch Contact" wijst prof. R. Hornstra, hoogleraar in de sociale geneeskunde te Utrecht, er op dat thans een aantal symptomen zijn waar te nemen die er op duiden dat de „artsenmarkt" ook enigszins gaat delen in het alge mene verschijnsel van de overspannen arbeidsmarkt. Praktizerende artsen kunen heel moeilijk waarnemers krij gen. De universitaire instituten en la boratoria, die niet voor een specialis me opleiden, hebben de grootste moei te jonge medische medewerkers te vin den. De militair geneeskundige dienst kampt met een tekort. Bij praktijk overname is er beslist meer evenwicht tussen vraag en aanbod dan enkele ja ren geleden. Uit de statistische gegevens over de aantallen sedert de oorlog afgestudeer de artsen (met een raming van de aan tallen hunner die in Nederland blijven praktizeren) en de ingeschreven eer stejaars medische studenten conclu deert prof. Hornstra: „Er is alle aan leiding in de komende jaren een te kort aan artsen te verwachten, maar na een jaar of vijf zullen we over het dieptepunt heen zijn". UTRECHT, 11 febr. In het Aarts bisschoppelijk Museum zal van 19 fe bruari tot 15 april een tentoonstelling worden gehouden van ikonen uit de Zwitserse collectie Amberg, de grootste privéverzameling op dit gebied in West- Europa. Zij omvat voornamelijk Griekse en enkele vroeg-Russische ikonen van bijzondere kwaliteit. Tijdens de tentoon stelling zal iedere dinsdagavond om 20 uur een rondleiding warden gegeven. Van de 112 kandidaten zullen ei slechts circa vijftig werkelijk in de Kamer zitting kunnen nemen. En dan valt op, dat in de nieuwe K.V.P.- fractie slechts één defensiespecialist en wel met name voor de marine is overgebleven. Voor bet onderwijs zijn drie mensen afgevallen. Onder de nieuwe kandidaten bevinden zich de ministers Cals en Klompé. resp. minister en minister ad interim van O. K. en W. Het is echter niet waar schijnlijk dat zij, indien zij in de Kamer blijven, zich speciaal op het terrein van het onderwijs zullen be wegen. Dat beide departementen elk voor meer dan twee miljard op de begro ting staan is niet het argument dat bij de kandidaatstelling de belang rijkste rol mag spelen. Het valt echter niet te ontkennen, dat juist op het terrein van deze departementen waar de ambtelijke opbouw „zwaar" is en de problemen ook in de toekomst zeer ingewikkeld en technisch zullen zijn, het voor een Kamer moeilijk is effec tief tegenspel te geven. Wij betreuren daarom, dat deze sectoren bij de samenstelling van de nieuwe K.V.P.- fractie verzwakt uit de strijd zijn gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5