Aandelen Vereenigd Bezit van 1894» risicospreiding, deskundig Beheer, rendement' In '62 kleinere groei van Frans-Nederlandse handel Ontwikkeling ten gunste land van ons UITBOUW ZOETERMEER ZAL MILJARD VERGEN Uitbreiding scheepswerven langs Winschoterdiep vraagt verruiming van kunstwerken HET RAADSEL Alfredo DAGPUZZEL DE FLUIT MET ZES SMURFEN Seizoenwerkloosheid door de winter groter dan normaal Moord in de Moskee CHEFAROX I Maria in de oude kunst Eindelijk plaats voor nieuwe raad gemeente Gemert Ruimtenood in Den Haaf Er heerst weer gl'lCp Maagklachten? DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 PAGINA Fransen bezorgd over concurrentiepositie Uit de cyfers van de Franse buitenlandse handel over het gehele jaar 1962, die hans gepbliceerd zijn, blijkt, dat de liberalisatie van de handel geen merkbare invloed heeft gehad op de uitbreiding der zaken, welke zich verder heeft voortgezet. De in- en de uitvoer geven over het gehele jaar een stijging te zien van ongeveer 10 Wel is ge durende de laatste maanden het evenwicht tussen de in- en uit voer verstoord. In december kon de uitvoerstijging nl. niet langer op hetzelfde niveau gehandhaafd worden. Tentoonstelling in Roosendaal Geert moeilijkheden bij oliewinning ran Iraq Petroleum ERIC DE NOORMAN j, „Voordat ik mijn mannen meegeef, wil ik eerst even weten wat voor vlees ik in de kuip heb," zegt Eric, „want ik geloof vreemdeling, dat er in deze streken nogal veel piraten voorkomen." De man lacht spottend. „Meent ge wellicht dat ik een piraat ben." antwoordt hij. „Mensenkennis hebt ge niet, merk ik. Haha, een eerbaar handelaar ben ik, uit de koers geslagen door de zware storm, waarbij mijn scheepje, zoals ik al vertelde, gehavend werd. Maar goed, als ge mij niet ver trouwt..." De zware slaperige oogleden worden weer half opgetrokken en met duidelijk misnoegen monstert de man de om hem heen staande krijgers. Inmiddels is Erwin, merkende dat er wat op zijn vaders schip aan de hand is, ook aan boord gekomen. Eric geeft zijn zoon een teken en, zo dat de bezoeker het niet horen kan, licht hij Erwin in. „Ik vertrouw die kerel niet helemaal." besluit Eric, „en daarom is het misschien wel goed, als jij met een paar man daar heen gaat, dan kun je je ogen eens de kost geven, en probeer er dan meteen achter ta komen of er nog meer schepen in de baai liggen." Erwin knikt kort en Eric deelt daarop zijn besluit aan de vreemdeling mee. Deze maakt een stijve buiging. „Ge weet werkelijk niet hoe verheugd ik ben," zegt hij. „Nee werkelijk, als gij mij niet had willen helpen, gaf ik..." Opeens zwijgt hij abrupt. Als Eric de starende blik van de man volgt, ziet hij Egil temidden van de krijgers staan. „O... hè... in ieder geval diep bedankt voor Uw hulp, edele heer," wendt de vreemdeling zich dan weer tot Eric, die verwonderd toekijkt. „Duizendmaal bedankt." En met nog een laatste snelle blik op Egil, haast de vreemdeling zich van boord. Benoeming m/... JtM.'HAi Nieuwe kerk te Weerselo dooi MARTIN MONS Man dood naast fiets gevonden Advertentie nui/criefine/ (Van een financiële medewerker ln Parijs) Zowel de invoer uit de Euromarkt- landen als uit de EVA-landen is in sterke mate gestegen: evenais de uit voer van Frankryk naar EEG en EVA. De waarde van de ingevoerde artike len uit genoemde landen geeft een stij ging te zien van 20 pet. Daartegenover staat slechts een vooruitgang van de uitvoer naar de Euromarktlanden van tl.6 en naar de EVA-landen van 8,7 pet. Door de hoge prijzen van de eigen produkten is de concurrentiepositie van Frankrijk in belangrijke mate ver zwakt en Franse handelskringen ma ken zich hierover grote zorgen. 9? ROOSENDAAL, 12 fe-br. In het oude raadhuis heeft burgemeester J. P. Godwaldt ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Brabants Nieuwsblad" de tentoonstelling .Maria in de oude kunst" geopend. Deze is door de jubilerende krant als feestge schenk aangeboden aan de bevolking van west-Brabant. De tentoonstelling omvat een grote collectie oude schil derijen. prenten, beeldhouwwerken en vooral ikonen. voor het merendeel af komstig uit particuliere verzamelin gen. Op de tentoonstelling zijn onder an dere te zien de grote collectie schilde rijen van dr. G. de Gruyter uit Vught en de verzameling ikonen van dr. Th. Suren uit Roosendaal en dr. H. van de Kar uit Steenbergen. Ze is geopend tot en met zondag 24 februari. De be langstelling is zeer groot. Alle dagen zijn vrijwel volgeboekt voor rondlei dingen van leerlingen van middelbare scholen uit west-brabant. ïkrnk inde Nederland betreft geven de indexcij fers een ontwikkeling te zien ten gunste van Nederland. De invoer van Neder landse produkten in Frankrijk bereikte een totale waarde van 1.424,7 min n. frs. tegen 1.246,7 min. in 1961; het geen een stijging betekent van circa 15 pet. Ook werden meer Franse pro dukten naar ons land uitgevoerd: en wel voor 1.251,9 min n.frs. tegen 1.174,3 min in het daaraan voorafgaande jaar. een stijging van 7 pet. Hierdoor is het Franse tekort op de handelsbalans van beide»landen, dat in 1961 nog 72,4 min n.frs. bedroeg, nu gestegen tot 172,8 min n.frs. De groei naar een evenwichtigere verhouding, zoals die in het eerste halfjaar te zien was, heeft zich dus niet meer voortge zet. Alleen al in de laatste vier maan den is h Franse tekort toegenomen met bijna 12 min n.frs. Overigens heeft zich de ontwikkeling van de Frans-Nederlandse handel in een bevredigend tempo voltrokken, hoe wel de vooruitgang geringer was dan in vorige jaren. De totale in- en uit voer kwam in 1962 op 2.676,6 min n.frs. tegen 2.421 min in het vooraf gaande jaar. Dit betekent een stijging van meer dan 10 pet tegen 17 pet van 1960 tot 1961 en 30 pet van 1959 tot 1960. Een nadere beschouwing van de cij fers leert dat de Nederlandse expor teurs de moeilijkheden, ontstaan door de revaluatie van de gulden, bijzonder vlug te boven zijn gekomen. Het schijnt dat de voordelen, welke devaluatie van de Franse franc in 1958 voor de Franse exporteurs bracht, langzaamaan zijn verloren gegaan. Advertentie voor* blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand GEMERT, 12 febr. Er is hier een einde gekomen aan de Impasse, waar in de op 28 mei 1962 gekozen nieuwe gemeenteraad was geraakt. Door een beroep van het ex-raadslid F. Bouw te gen de toelating der raadsleden, in eer ste instantie ingesteld bij Gedeputeerde Staten en later bü de Kroon, was ver hinderd, dat de nieuwe raad op de eer ste dinsdag van september in functie kon treden. Gomert deed zijn lopende zaken tot nu toe dan ook af met de oude gemeen teraad. Gisteren is bekend geworden, dat bij Koninklijk Besluit van 1 februari het beroep van de heer Bouw onge grond is vedklaard. Naar verwachting zal de nieuwe gemeenteraad nu spoedig bij elkaar komen om. na vijf maanden van werkeloos toezien, tot verkiezing van de nieuwe wethouders over te gaan LONDEN, 12 febr. De winning van olie in de gebieden van Kirkoek en Bassorah, resp. in het noorden en zui den van Irak, vindt zonder moeilijk heden voortgang, zo blijkt uit de laat ste op het Londense kantoor van de Iraq Petroleum Comnany ontvangen te legrammen. In het noorden gaat het vervoer van olie via de pijpleiding naar de Middel landse Zee gewoon door, terwül in het zuiden, waar de ruwe olie in Fao aan de Perzische Golf voor verder vervoer in tankschepen wordt geladen, de uit voer is onderbroken als gevolg van de sluiting van de Iraskse grenzen. De afleveringen van de bronnen zijn met de helft verminderd. Volgens de laat ste berichten zijn de grenzen echter weer opengesteld. De bureaus van Je maatschappij in Bagdad hebben hun werkzaamheden hervat. Tot dusver heeft echter nog geen enke! officieel contact tussen de vertegenwoordigers van de Iraq Petro leum en de nieuwe regering plaatsge vonden. In oliekringen wordt verwacht, dat men van Iraakse zijde wel spoedig het initiatief hiertoe zal nemen Vegadering H.B.B.M. In de eerste jaar lijkse vergadering van aandeelhouders in Heineken's Belegging en Beheer Maatschap pij na introduktie ter beurze werden de jaarstukken door de tien aanwezige aandeel houders zonder enige opmerking goedge keurd. (Van onze Haagse redactiel DEN HAAG, 12 febr. Vele uren heeft de gemeenteraad gisteren be steed aan de bespreking van een le^ vensbelang: de oplossing van het steeds nijpender wordende ruimteprobleem. Nog maar negenduizend woningen kun nen er hier gebouwd worden; dat bete kent, dat volgens de verwachtingen tot 1986 voor honderdduizend Hagenaars ruimte elders gevonden moet worden. Het debat werd gehouden aan de hand van de tweede agglomeratienota, die B. en W. over deze kwestie hebben uitge bracht. In deze nota worden nadere mededelingen gedaan over het overleg met Zoetermeer, de gemeente ln de pol- Advertentie) Belangrijk is het nu meer dan ooit verstandig en gezond te leven door overmatige vermoeidheid te vermijden en voor vitamineru'ke voeding zorg te dragen. Dan ver hoogt u uw weerstand tegen in fecties. Een uitstekende maatregel is het verder by de eerste griepverschjjn- selen Aspirin in te nemen. Aspirin met 3-voudige werking tegen griep. 1. stilt de pijn, 2. doet de koorts dalen. 3. activeert het organisme. Aspirin waar Bayer achter staat. Neem de grote voordelige gezins verpakking. Dan bent u goed voorbereid. (Van onze correspondent) „De martelgang van de Groninger scheepsbouw" was de titel die de bur gemeester van Hoogezand-Sappemeer, de heer G. Boekhoven, het door de NETO (Noordelijke Economlsch-Tech- nolog.sche Organisatie) ingestelde on derzoek over de scheepsbouw langs het Winschoterdiep en de situatie van de kunstwerken aldaar. meegaf. De scheepsbouwvereniging „Hoogezand" en het gemeentebestuur van Hooge zand-Sappemeer hadden nl. een rapport laten maken door de NETO om met dit wetenschappelijk onderzoek van een onpartijdige instantie gedocumenteerd de maar al te halsstarrig gebleken overheid te lijf te kunnen gaan. Want de conclusie van dit rapport Is, dat de verruiming van de kunstwerken in het Winschoterdiep stellig gewens» wordt geacht. Door de verruiming van de kunstwerken zullen de scheepswerven langs dit kanaal de mogelijkheid kra gen tot een verdere uitgroei. Indien niet zou worden overgegaan tot de uit voering is het gevaar zeker aanwezig dat de scheepsbouw langs het Winscho terdiep in dezelfde omstandigheden zal geraken als in de vorige eeuw, waar door de welvaart in de provincie Gro ningen ten zeerste, zou worden ge schaad. Zowel de voorzitter van de scheeps bouwvereniging Hoogezand ir. J. R. Smit als de burgemeester van Hooge zand-Sappemeer, de heer G. Boekhoven wezen er maandag op. dat bij herhaling in de afgelopen jaren is aangedrongen op verruiming van de kunstwerken in het Winschoterdiep. De provincie werd gebrek aan visie verweten en de rijks overheid hardnekkigheid om vast te houden aan een veel te benarde situ atie, enkel omdat de gewraakte brug- S»n ,,nog zo nieuw zijn". Het Is voor oogezand-Sapoemeer. waar de meeste scheepswerven gevestigd zijn. een le- msbelang dat de bakens nu eindelijk eens verzet worden. De huidige technische kennis en uit rusting maken het mogelijk a n de met name in het buitenland toenemende vraag naar het middelgrote seheeps- type van ca 2000-6000 BRT te voldoen. Deze scheepstypen hebben een breedte van 12 tot 16 meter, terwijl de door- vaartwijdte van de kunstwerken in het Winschoterdiep. ln tegenstellirg tot die in het Eemskanaal, beperkt is tot 12 meter Langs het Winschoterdiep voor namelijk tussen de stad Groningen er Hoogezand-Sappemeer ziln 22 scheeps werven gevestigd. Deze scheepsbou wers dringen er nu op aan dat in aan sluiting op de verbetering van de kunst werken in het Eemskanaa] ook de doorvaartwijdte van een viertal kunst werken in het Winschoterdiep op 16 meter wordt gebracht. De gebonden heid van de bestaande werven aan de lokale omstandigheden van personeels voorziening. toelevering en hulpverle ning^ alsmede de reeds voltooide mo dernisering van de bedrijven laten verplaatsing naar elders niet als een reële oplossing over. Bovendien is de scheepsbouw langs het Winschoterdiep vanuit een oogpunt van werkgelegen heid voor de wei vaart ln Groningen van bijzonder groot belang. Uit het rapport blijkt o.m. dat de 22 werven sedert 1946 voor rond f 20 mil joen in de vernieuwing van de bedrij ven hebben geïnvesteerd. Er werken rond 1550 personen in de scheepsbouw (het verloond bedrag ligt rond 7.200.000). Bovendien vinden in de provincie Groningen naar schatting nog wei ca 1500 personen een werkkring in de talrijke nevenbedriiven. die in hun bestaan voor een zeer groot deel afhan kelijk zün van opdrachten bestemd voor de werven. De vooruitzichten zijn momenteel minder gunstig Er is een sterke ten dens naar grotere schepen, maar de werven langs het Winschoterdiep kun nen deze niet bouwen door de onvol doende doorvaartwijdte van de kunst werken. ders ten oosten van Den Haag, die nu nog geen tienduizend inwoners telt en die tot honderdduizend inwoners wil uit breiden ten behoeve van de Hagenaars. Voor die honderdduizend mensen er wonen zal er meer dan een miljard gulden moeten worden geïnvesteerd, zo zei de wethouder van wederopbouw en stadsontwikkeling de heer G. W. Hylke- ma. Het is niet de vraag of dit kan, om dat het gaat om het veiligstellen van de toekomst van Den Haag. aldus deze wet houder. Het overleg met Zoetermeer be tekent niet, dat het contact met de buur gemeenten Rijswijk, Voorburg en Leid- schendam wordt verminderd, integen deel. Binnerikort. zo kondigde de heer Hylkema aan, zullen de plannen ge reed zijn om te komen tot een geco ördineerd huisvestingsbeleid binnen de vier gemeenten. Een suggestie van de heer K. Nieu- kerken (WD) om binnen Den Haag rulrpte te scheppen voor vhftigduizend bewoners namelijk om de Haagse tuln- bouwgronden bij Loosduinen op te offe ren, werd door de wethouder, maaj ook door anderen, als een ..wild idee" afge wezen. Na jarenlang beraad immers heeft men eerder al besloten deze uiter mate kostbare tuinbouwgrond zijn be stemming te doen behouden. Behalve dat het onmogelijk zou zijn op deze beslissing terug te komen, zou het ook volgens de wethouder onbetaalbaar zün Er is voor vele miljoenen in de grond geïnvesteerd. Zorgen maken diverse raadsleden zich ook over het dreigend verloop uit Den Haag naar de randgemeenten, wat ern stige financiële gevolgen kan hebben, omdat dit een verminderde uitkering uit het gemeentefonds zou betekenen, terwijl Den Haag als centrumgemeente toch de voorzieningen op peil zou moe ten houden. De „vrüe burger" Fabius vindt de relatie tussen de belde gemeen ten er een van een wonderlijk soort. Hii noemde Zoetermeer zelfs de concubine van Den Haag. De agglomeratienota werd door de raad voor kennisgeving aangenomen wat betekent, dat B. en W. is gemachtigd op de ingeslagen weg samenwerking met Zoetermeer voort te gaan. M0C0 WAGENINGEN, 12 febr. Ter ge legenheid van het vijftiende sympo sium over fytofarmacie en fytiatrie heeft het bestuur van de rükslandbouw- hogeschool te Gent naast enkele ande re buitenlanders vier Nederlanders tot ere-doctor benoemd te weten: prof. A. J. P. Oort, hoogleraar in de fytopa- thologie. prof. dr. J. de Wilde, hoog leraar in de entomologie, beiden aar de landbouwhogeschool te Wageningen dr. J. G. ten Houten, directeur van het instituut voor plantenziektekundig onderzoek te Wageningen en prof dr. G. J. M. van der Kerk, buitengewoon hoogleraar in de organische scheikunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht. 4 3 4 5 9 10 Horizontaal: 1 persoon die opvatting van een ander openbaai maakt; 2 ge roosterd brood, samengestelde klinker; 3. boom. scheepvaartondernemers; 4. eet gerei; 5. voor keur; 6. boom. reservans reservandis: 7. verstikkingsdood: 8. reeksen; 9. raaklijn (meetk.); 10. kwel geest. uitroep: 11 geluid om stilte, wa pen Verticaal: 1. halte; 2. type raket, zoog dier; 3. instelling voor hulp; 4 boom dysprosium (scheik afk.l, delfstof; 5. vervelend wezen, uitspatting; 6 plaats in Gelderland, verzorgt t,v-uitzendingen: 7 vagebonden; 8. opvoeder van Samu"! waterstand, voorzetsel: 9. Europeaan soort tijkstof; 10. plaats in Limburg, slede. Oplossing 11 februari. Horizontaal: 1 pad - 4 menig - 6 kan teel - 8 en - 9 na - 10 rit -11 sem - 12 el - 14 ge - 15 sleutel - 18 ambon - 19 sap. Vertikaal: 1 pen - 2 ante 3 die - 4 manilla 5 genegen 6 keres - lamel 13 tuba - 16 ems - 17 top. POLE*/.'OP KVPT/GSmP- BUPPS7PUD NOC, ZO ICWPPD U/ET.' POC/ OP MGTD/S PLU/TI DE ATOffrS-TE GffPP- ZOU DE M/usr LPU&Ei (Van onze correspondent) WEERSELO. 12 febr. - Het archi tectenbureau H. Koldewij uit Voorburg heeft opdracht gekregen een nieuwe kerk voor de parochie St. Remigius alhier te ontwerpen. Nog diit jaar hoopt men met de bouw te kunnen beginnen. Het ministerie van O.K. en W. heeft het gemeentebestuur toestem ming verleend de oude kerk, een waterstaatskerk die in 1833 werd ge bouwd. af te breken. Deze oude kerk is niet in aanmerking gekomen voor een subsidie voor herstel. Op de plaats van de oude kerk zal te zijner tijd een verkeersplein worden aangelegd. DEN HAAG, 12 febr. Ter gelegen heid van d-e verjaardag van prinses Marijke zullen de felicitatiereglsters ter tekening gereed liggen op maan dag 18 februari van 's morgens negen tot 's middags vijf uur in het paleis Lange Voorhout. DEN HAAG, 11 febr. Als gevolg van de strenge winter is in januari de seizoenwerkloosheid sterk gestegen. Hel voor hel normaal seizoen gecorrigeer de cijfer van de geregistreerde arbeids reserve is met 6000 gestegen tol 36.000. Onder deze abnormale omstan digheden kon, aldus het ministerie van Sociale Zaken ei. Volksgezondheid, niet worden vastgesteld of en Ir hoeverre de tendens tot lichte verruiming van de arbeidsmarkt welke in de vorige maanden kon worden waargenomen, zich in januari eeft voortgezet. Zoals gemeld, is het aantal werkloze mannen ln januari met een kleine 10.000 geste gen tot bijna 51.000. 13 „Aan een nudistenkgmp is ze niet toegekomen, Heieen. Ik twijfel er niet aan of dat zou op een goede dag ook wel gevolgd zijn. Ik ben geen klein kind inspecteur en ook geen idioot. Ik begrijp, dat het uw plicht is licht te brengen in dj omstandig heden waaronder miin vrouw gestorven is. En ook. dat het mijn plicht is u daarbij, voor zover het in mijn vermogen ligt, te helpen. Ik zal proberen u duidelijk te maken, hoe mijn vrouw eigenlijk was. Als ik daarin slaag, zult u het op het eind wel met me eens zijn. dat de gedachte aan moord in verband met haar waanzin is Mijn vrouw was enig kind en, ik mag wel zeggen van haar geboorte, redeloos verwend. Ze was ge woon aan elke impuls toe te geven. Laat ik er bij voegen, dat het nooit kwaadaardige impulsen waren Ze was alleen maar altijd op zoek naar nieuwe sen saties. Om elk misverstane te vermijden, zou ik u willen waarschuwen nu ook geen al te geweldig idee te hebben van de sensaties, die zü zocht. Daar was niets gedepraveerds of geperverteerds in. Het waren geen sensaties, waarvoor een keurig nette burger dame zich behoeft te schamen. Toen we een tijd getrouwd waren en ons buweiijk kinderloos bleef, nam die jacht op sensaties, op nieuwigheden, zulke afmetingen aan, dat ze een rustig leven onmogelijk maakte of tenminste sterk handicapte. Er is toen een psychiater geraadpleegd. Neen, neen, mijn vrouw was niet abnormaal. Niet in de zin. die men daar gewoonlük aan hecht. Volgens de haar be handelende psychiater had ze alleen maar een heel delicaat, labiel zenuwstelsel. Hü ried me daarom aan haar zoveel mogelijk toe te geven. In het redelijke, natuurlijk, voegde hij erbij." Professor Aart de Pauw lachte bleekjes. „Weet u, wanneer de grenzen van het redelijke overschreden worden? Worden ze dat, ais iemand een bevlieging krijgt voor het natuurlijk leven, van je vergt, dat je op de grond zit en alleen maar rauwkost eet? Of als iemand verlangt van je, dat je een paar uur achter elkaar een Tibetaans gebedsmolentje draait en Om mane padme om prevelt? Of als van je ge vergd wordt, dat je overgaat tot de Islam? Ik heb het allemaal zonder metmijn ogen te knipperen meegemaakt, zodat ik nu van Aart de Pauw veran derd ben in Abdoellah de Pauw. Als Heieen was blijven leven zou ik dit najaar hadj Abdoellah zijn geweest, want er stond een beevaart naar Mekka op het program." „Maar..." „Wat er daarna zou zün gebeurd? Daarna zou die arme Heieen weer Islamitische af zjjn geweest. Na die beevaart viel er aan de Islam verder niets meer te beleven. Eigenlijk zün die diensten een vrij saaie bedoening. Maar wat de volgende fase zou zijn ge weest, dat kan ik u met de beste wil ter wereld niet zeggen. U zult het echter wel met mü eens zün, inspecteur, dat niemand een dergelüke vrouw ernstig genoeg zou kunnen nemen om haar te ver moorden." „Tenzij hij voordeel had bij die moord, professor.' „Ik zou werkeiük niet weten, wie daarbij voordeel zou kunnen hebben. U bedoelt toch materiëel voor deel? Heieen was niet rük. Ze bezat maar een klein kapitaaltje, dat een rente gaf van nog geen drie mille jaarlijks. Daar vermoord je iemand toch niet voor? Hoofdinspecteur Perquin moest toegeven, dat zo iets heel onwaarschijnlijk leek. „Zo ziet u," zei professor Aart de Pauw op de triumfantelüke toon van een goochelaar, die een Ko nijn uit een hoge hoed heeft getoverd. „U heeft geen kinderen, nietwaar?" „Neen, dal wil zeggen geen eigen kinderen. We hebben twee neven van mijn vrouw, die hun ouders in Indië hebben verloren, aangenomen en een nichtje van mij, dat ook heel vroeg wees is geworden. Niet officieel geadopteerd, dat maken ze je vreselük moeilük. We hebben wel stappen gedaan in die richting, maar nu Heieen er niet meer is, wordt de kans het gedaan te krpgen natuurlük miniem. Bo vendien zijn de beide jongens al meerderjarig. De een stuueert nog, medieünen. De andere heeft eco nomie en accountancy gestudeerd en is geheel zelf standig. Wat niet belet, dat hü nog altijd bü ons woont. Hij was erg aan zün tante gehecht en is dan ook overgegaan tot de Islam. Ik veronderstel om haar te plezieren, hoewel hij bij hoog en laag vol houdt, dat het geloof zelf hem trekt." „Uw andere neef en uw nichtje hebben die over gang dus niet meegemaakt?" „O, neen. Noch Heieen noch hadj Ibrahim hadden bij hen een schün van kans. Ze zijn katholiek ge bleven. In het geval van mün nichtje zou ik haast willen zeggen, agressief katholiek. Ik hoop, dat u nu niet gaat denken, dat zü de schuldige wel eens zou kunnen zijn. Zij is een kind van vüftien en op die leeftijd ben je geneigd alles te overdrüven, ook Ie loyaliteiten." „U behoorde, voor u overging tot de Islam ook tot..." „Neen, neen. Ik ben altijd een agnosticus geweest. Als ik ergens thuishoor is het uiteindelük in de hu manistische hoek." „Maar u zit op het ogenblik in de islamitische." „Doe ik dat? Ja, ik veronderstel, dat ik dat doe. Ik zal hadj Ibrahim er kennis van moeten geven, dat ik uittreed. Kun je dat? Eigenlük weet ik er een bedroefd beetje van. Tenminste van de moderne Islam. De Islam placht indertijd nogal fanatiek te zijn, maar dat zal natuurlijk allemaal wei zün ver anderd. Hoewel hadj Ibrahim... Hü is een heel ander type dan zijn voorganger. Maar wat wil je, hij is een Arabier en de hyperorthodoxe Wahhabitische rich ting toegedaan. Zün voorganger was een Pakistani. Een füne oude heer, een spcialist op het terrein van de Perzische poëzie en mystiek. Daardoor hebben we indertüd contact gemaakt." „En hij heeft mevrouw bekeerd?" „Neen, neen. Heieen vond hem een saai oud heer tje. Het is hadj Ibrahim, die daar de eer van heeft. De arme man is zich natuurlijk geen ogenblik be wust geweest, dat Heieens bekeringen, waartoe ook. altüd maar van heel tijdelüke aard waren." „In dergelüke kleine gemeenschappen pleegt al tüd nogal wat wriiving voor te komen Zo van die kleine jaloezietjes, die toch verbazend giftig kunnen zün. Denkt u eens goed na. professor, bestonden zulke dingen ook niet in deze groep? En waren er ook onder, die betrekking hadden op uw vrouw?" (Wordt vervolgd). De bedrijvigheid werd vooral in d» voor het weer gevoelige bedrüfstakk®" ongunstig beïnvloed. Hoewel degen®" die (ioo*1 ue vorst hun werkzaamhede" hebben moeten staken, niet in de gel®' gistreerde arbeidsreserve zün opgen<£ men, kwam toch een vrij groot a®" tal arbeidskrachten dooi het uitblüv.e, van nieuwe werkgelegenheid zondf* werk. Daarnaast moest een groot a#"' tai kleine zelfstandigen, zoals venter»' marktkooplieden en schippers, worde" ingeschreven om in aanmerking te men voor een uitkering ingevolge 6* sociale voorzieningsregeling. \sn de dere kant stagneerde ie bemiddeling Door genoemde oorzaken liep de w®rT, loosheid in de afgelopen maand belahr rijk stekker op dan onder meei norm.® Ie omstandigheden het geval zou z"j geweest. De toeneming deed zich voor»' voor in de beroepsgroepen bouw, arbeiders en handel, terwijl ook hL aantal werkloze minder geschikten vr sterk toenam. Het aanbod van bouwvakarbeiders - voor een deel toegenomen als S<?v0'n van het gereedkomen van objecten hht n Af» niat nn namn lznwsA« i*uw «!<>U 1 bod het nog niet op gang komen var niph^hj nrojecten door het weer. He' »a"^t werd n.ede enigszins beïnvloed door - teruglopen van de pende; van Ned®, landse arbeldkrachten naar Duitsl®" tengevolge van de weersomstandiR" den. Het aanbod in de beroepsgroep taal nam voornamelijk toe door® het werk van o.m classificeerders constructiewerkers stil kwam re l'gSLd De kleine zelfstandigen die in verb®,, geschreven worden in hoofdzaak getroffen in de beroepsgroepen del, losse arbeiders en scheepvaart- Lf werkloosheid in de landbouw is 0 verhouding slechts weimg gestcg®"' DEN HAAG, 12 febr. Op de zuidenhoutseweg bij het Emmap®jjj,te- gistermiddag de veertigjarige naar A. den Duik dood naast ril" gevonden. De Haagse politie stelt onderzoek in. Canada. rab*^* De handelsbalans van t- „|,ot vertoont voor het jaar 1962 een °ves^,l van 79,5 min Canadese dollars tegen min Can. dollars tn 1961. De export het afgelopen jaar met 7 •Ut stee'' ti toegenome 6,35 miljard Can. dollars, terwijl de met 8.6 tot 6,27 miljard Can. dolla*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4