Uitlevering of uitwijzing? Touwtrekken om Amerikaan Narcotica-handelaar zit „vrij" in Rotterdamse cel URTIH Rage Beneluxbeleid ontmoet in BONN niet alom Men herinnert zich de reis van De Gaulle naar Moskou begrip M H ASPRO Portret van een generaal Regeringsploeg Om nooit te vergeten. SPOTSPIEGEL Verdediger: „HU GAAT NIET HET LAND UIT 0=®" TOGSE Eert jaargeld voor Heintje Davids Dit jaar twaalf miljoen inwoners ACHTERGRONDEN VAN FEDERALE POLITIEK Het leiderschap van Amerika Politie noemt buurtonderzoek „verhelderend" Brigade-generaal Pieter van Santen bij IN NA VOLGING VAN KENNEDy'S KAg/NEJ DE QUAy DlTJAAf^ teraowt* Rotterdamse moord f ZATERDAG 16 FEBRUARI 1963 PAGINA AFSTANDSMARSEN HATKIST turgische weekkalender tondai —paars ^2.^.v-d-iondag —paars ZONNIG SPANJE TORREMOLINOS ikimaki Bij haar 75ste verjaardag GBENELUX Beleid in Duitsl Zo kort na het bezoek, dat de Amerikaanse onderminister van defensie, Rosswel Gil- patric, heeft gebracht aan Bonn, beseft men nog eens extra, hoe zeer de Duitse Bondsrepubliek in het spanningsveld van de Weste lijke alliantie een centrale plaats inneemt. Dat is niet alleen in militair opzicht zo, maar ook po litiek en economisch. Als het gaat om de kernbewapening van het Westen, dan richten zich aller blikken naar de kleine hoofdstad aan de Rijn om te zien, of de Bondsrepubliek zich van ganser harte schaart achter Kennedy's conceptie van een multilaterale kernmacht, of dat ze eigenlijk een geheime voorkeur onderdrukt voor nationale atoomstrijd krach ten, zoals de force de frappe van president De Gaulle. Moet er een antwoord komen op de vraag, welke gestalte Europa dient te krijgen binnen het kader van de Westelijke samenwerking en wel ke prioriteiten daarbij moeten gelden, dan wordt opnieuw met levendige belangstelling gewacht op hetgeen Bonn in het midden heeft te brengen. Wij maken op het ogenblik een periode door, waarin tal van politieke vragen worden gesteld. Daarom kan het van belang zijn een poging te wa gen om uit verspreide uitlatingen van de laatste tijd een enigszins coherent beeld op te bouwen van het Duitse standpunt, zoals dat in de laatste maanden van het tijdperk-Adenauer blijkbaar be staat. mg Fri Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: ROTTERDAM, 16 febr. De ver dediger van de Amerikaanse hande laar In verdovende middelen Carl William Wallace, de Amsterdamse ad vocaat mr. J. H. Smeets is vastbe sloten de plannen van de Nederlandse justitie om Wallace binnen een week vrijwillig of na die tijd onvrijwillig het land uit te krjjgen, te blokkeren. De heer Smeets wenst (uiteraard) niet te zeggen op welke manier hij de ver mende justitiële dwalingen zal bestrij den. ,,Het staat evenwel voor mij vast, dat de uifleveringsplannen van justitie op geweldpleging neerkomen, omdat mijn cliënt helemaal niet naar Amerika wil." Wallace's verzet tegen uitlevering naar Amerika is te Begrijpen: drie jaar geleden werd de Amerikaan door een jury in zijn land schuldig bevonder aan smokkel in verdovende middelen over de Mexicaanse grens. Hjj kon. zoals dat in Amerika mogelijk is, tegen betaling van een flinke borgsom vrij in zijn land rondlopen. Zijn paspoort werd, uit de aard der zaak, ingenomen. Enige tijd later verdween Wallace spoorloos; achteraf bleek, dat hij onder een valse naam de nodige papieren ha weten te krijgen en op een vracht boot de Atlantische Oceaan was over gestoken. In West-Europa nam hij de draad van zijn vorige „beroep" weer op en vormde er een goed geolied team van handelaren in verdovende miuc.elen. Eind 1960 liep bü in Neder land tegen de lamp en werd in maart van het jaar daarop door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf wegens smokkel van morfine, heroïne en marihuana. Hij zat als vreemdeling zijn straf uit in de Haagse strafgevangenis. Toen Wallace begin november 1992 de gevangenis verliet, begonnen de moeilijkheden pas goed. In Nederland wil men hem liever niet houden. Wal lace wil en kan niet naar Amerika, terwijl andere landen er niet aan den ken de Amerikaan binnen hun grenzen te halen. De plannen van het minis terie van Justitie worden vooral ge dwarsboomd door het feit, dat in het uitleveringsverdrag tussen Amerika en Nederland niet gesproken wordt over zogenaamde „narcotics". In afwach ting van verdere ontwikkelingen werd Wallace op last van de justitie overgebracht naar Rotterdam, waar hij onderdak kreeg bij de vreemdelin genpolitie. NADRUK VERBODEN 17 f ^9aar r,donr«/Uarl: Sex«geslma; eigen Srs- Pr#1- v. d. H. Drie-eenheid bM* ~-Spaa^slV' zondag: 2e geb H. fyjsr®da! if ö^^rlbll"kCridogiwu_d' kathedraal; H M" v'd'zondag ~paars- - H Uuius.P®tr"r Stoel; eigen Mis; 2e iw,4t«,„ d apostelen -wit— NÜa ^8» H n - r"kerkiPrafi'!r"8 Da|manu8, blsschop- VjJ.,,, 8r' M1» ln Medio -wit— Keh, HQuinquagesima; eigen 'e-^nheU Cred°i P»!f. v d. (Advertentie; (extra K.L.M.-vluchten) 15- en 22-daagse vakantie-vliegreizen naar aan de Middellandse Zee Volledig verzorgd van f 592.-, resp. f638.-af <1) ~0 O) c Kamer» bad en balkon Nuerlands eerste reisbureau voor een voor een goede rei» AMSTERDAM, 16 febr. Uit dank voor hetgeen u zo lange tijd voor de kunst hebt betekend". Dat is de argu mentatie in de brief, waarin het ge meentebestuur van Amsterdam Hein tje Davids vrijdagmiddag tijdens de re ceptie in theater Carré ter gelegenheid van haar 75ste verjaardag verraste met een jaargeld van f 1000 ingaande in 1963. Ontroerd zei de jarige tot mr. R. van den Bergh, die haar als waarnemend burgemeester had toegesproken: „Het gevoel dat men mij nog niet heeft ver geten is mij meer waard dan duizenden guldens". Mr. Van den Bergh had zijn persoon lijke bewondering voor Heintje Davids als volgt geuit; „Het is mij altijd on duidelijk geweest waarom men de kunst van de familie Davids kleinkunst noemt. Dat moet dan beslist kleinkunst met twee hele grote K's zijn". Honderden hebben van de gelegen heid gebruik gemaakt om Heintje Da vids te feliciteren. DEN HAAG, 16 febr. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statis tiek vastgestelde voorlopige gegevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar met ruim 168.000 inwoners (tegen 165.000 in 1961). Wel was het geboorte-overschot in 1962 lager dan het vorige jaar, doch de buitenlandse migratie bracht een aan merkelijk hoger vestigingsoverschot. Rekening houdend met de gemiddel de maandelijkse toeneming der bevol king over de laatste jaren, kan worden verwacht, dat het inwonertal van Ne derland eind september-hegin oktober 1963 de twaalf miljoen zal overschrij den. Inmiddels zit Wallace nu al ruim twe». maanden als „vrij" man in een cel. Gedurende die tijd hebben het mi nisterie van Justitie en mr. Smeets getracht een aanvaardbare oplossing te vinden voor Wallace, die zich in middels ongewenst vreemdeling liet verklaren, omdat hi) ln Nederland geen middelen van bestaan heeft. Het Ame rikaanse cons-'taat wilde de Amerikaan wel reispapleren verschaffen, maar al leen die voor een reis naar Amerika. Dit voorstel kon Wallace moeilijk aan vaarden in verband met zijn Ameri kaans verleden. Nu is het ministerie van Justitie gekomen met een ander „voorstel". Als Wallace niet binnen een week kan opgeven, welk land hem wil ontvangen, wordt hij naar de Ver enigde Staten uitgewezen. Mr. Smeets is het helemaal niet eens met de plannen. „Uitwijzen is juridisch onmogelijk en als het uitleveren moet zijn, kan dat al evenmin, in verband met de lacune in het uit leveringsverdrag", zo zegt hij. De heer Smeets ziet als enige oplos sing voor „de zaak Wallace" een vrije doortocht van de Amerikaan naar een land, waar de smokkel in verdovende middelen niet zo zwaar wordt opge nomen als in West-Europa en Amerika en waar Wallace wel wordt toegelaten. Daarvoor is echter een pas nodig en de Amerikaanse consul is naar het zich laat aanzien niet van plan er een beschikbaar te stellen ,.Pm een dergelijk paspoort voor mijn cliënt te vernrij;.en zou ik dan een proces tegen de Amerikaanse consul moeten begin nen en die is niet verplicht voor een Nederlandse rechter te verschijnen" aldus de heer Smeets. (Advertentie) ROSSO. BIANCO EN EXTRA DRY V, f 6.95 Vj fles f 3.55 Wij houden van dansen. Wij drinken en klinken op elkaar, op het feest. Met Martini Vermouth. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Kies maar uit en proef met smaak. Dat sméókt. Martini verklapt het heerlijke geheim van sfeer en vriendschap. Proost. MARTINI - iets bijzonders bij elke gelegenheid! Van Britse en Amerikaanse zijde wordt wei eens de vraag gesteld, of de mogelijkheid van een hernieuwd conflict tussen Frankrijk en Duitsland thans nog zo reëel is, dat daarvoor be slist het verdrag van 22 januari j.l. door president De Gaulle en bondskan selier Auenauer moest worden gesloten. Men vraagt zich ook af, of het tijdstip van deze ondertekening tactisch wel juist gekozen was. De Bondskanselier heeft er na zijn terugkeer uit Parijs de nadruk op gelegd, dat dit verdrag zijn oorsprong al vindt in de late zomer van 1962, toen de Franse president zijn tri omfale reiu maakte naar Bonn, Keulen, Hamburg en het Duitse industriegebied. Hij opperde toen het denkbeeld van een bijzondere samenwerking tussen bei de landen, een denkbeeld dat in Bonn v cl aansloeg. Na zijn terugkeer in Pa rijs riep De Gaulle het Franse kabinet bijeen om zijn plannen «erder uit te Werken. Frankrijk en de Bondsrepubliek Duitsland wezen daarop elk een paar hoge ambtenaren aan, en die hebben het verdrag in de herfst en winter op gesteld. Het voornemen om de onder- dig genoeg n tekening door de regeringsleiders op ser deze kritiek op Frankrijk gaarne. 22 januari te doen geschieden bestond al geruime tijd vóórdat de Franse pre sident op 14 januari zijn beruchte zoge naamde persconferentie hield. Op de toon en op sommige gedeelten van de inhoud van deze persconferentie was de Bondsregering niet voorbereid. Wie na wil denken over het al of niet relevant zijn van het Frans-Duitse verdrag, die zal er goed aan doen een weinig terug te gaan zoals men in Bonn ook gaarne teruggaat in de geschiedenis. Ten tijde van Bismarck waren Rusland en Duitsland verenigd in een bondgenootschap tegen Frankrijk. Een jaar na de afdanking van Bis marck bracht een Frans vlooteskader een bezoek aan Kroonstad en dat vorm de de inleiding tot een Russisch-Frans verdrag, dat gericht was tegen Duits land. In 1944 spoedde De Gaulle zich naar Moskou om dat oude anti-Duitse verdrag te hernieuwen. De Sovjets hebben waarschijnlijk, zo als wei vaker, de draagwijdte van hun handeling niet overzien, toen zij dit Frans-Russische verdrag in mei 1952 opzegden, als represaille voor de on dertekening door Frankrijk van het zo genaamde „Deutschland Vertrag". In fe;U namen ze toen elf een gewichtig beletsel voor het Frans-Duitse verdrag van 22 januari j.l. weg. Robert Schuman heeft altijd ge zegd, dat de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal een wezenlijke bijdrage leverde tot een Frans-Duitse verzoening, omdat zij de regeringen van beide landen in staat zou stellen over en weer kennis te nemen van eikaars produktle in een sector, die juist voor de bewapening van zoveel belang is. Men kan, ook om die re den, stellen dat een gewapend treffen tussen Frankrijk en Duitsland niet meer voor de hand ligt. Maar bij de Duitse overwegingen, die tot het ver drag van 22 jan. hebben geleid, moet men zeker ook rekenen de vrees, dat Frankrijk zich anders wellicht weer met Rusland tegen Duitsland zou ke ren. Bonn Is bereid heel wat boze gezichten van andere bondgenoten te accepteren, als het maar kan verhin deren dat er opnieuw een Einkrei- sung van Duitsland optreedt. en is er zich aan Duitse kant volledig van bewust, dat Euro pa zich op zijn eigen houtje militair niet staande kan hou den tegen Rusland. Om die reden is het van eminent belang, dat Amerika de leiding behoudt van de vrije wereld. Aar. de andere kant geloven de Duit sers niet, dat de Verenigde Staten overeind kunnen blijven, als Europa geheel onder Russische heerschappij raakt. Men meent over aanwijzingen te beschikken, dat in de Russische strate gie de wenselijkheid is verdisconteerd om in geval van oorlog het Duitse in dustriële apparaat en ae Duitse man kracht zo gaaf mogelijk in handen te krfgen. Die oorlog zal er niet komen, als Amerika en Rusland het eens kun nen worden over een gecontroleerde ont wapening. Die oorlog zal in ieder ge val door de Russen niet moedwillig wor den uitgelokt zolang in de wereld de atoombewapening van de Verenigde Sta ten de eerste plaats blijft bekleden. Men reageert in de bondsrepubliek soms wat ongemakkelijk op de opmer king, dat het moeilijk zal zijn de strate gische opvattingen van de Amerikaan se beschermer te rijmen met die van de Franse vriend. Het is bekend, dat bondskanselier Adenauer het als pure waanzin bestempelt, wanneer men het voorstelt, alsof hij zou hebben te kie zen tussen een Amerikaans en een Frans leiderschap. Maar dat neemt niet weg, dat het Gaul listische Frankrijk bitter weinig bij draagt gerekend in conventionele di visies aan de voorwaartse verdedi ging van de Bondsrepubliek. Merkwaar- ig genoeg horen lang niet alle Duit- Zij proberen veelal de Fransen te verontschuldigen en een van die excu ses luidt aldus, dat de Franse strijd krachten door de oorlog in Algerije zo ontredderd en gedesorganiseerd zijn, dat ze geen „Schuss Pulver" meer waard zijn. Met de reorganisatie en de opbouw van een nieuv- Frans leger is thans begonnen. De hier bedoelde Duit- si zijn van mening, dat men minis ter Messmer zijn tijd moet gunnen. et is bepaald niet zo, dat er overal in de Bondsrepubliek evenveel begrip bestaat voor de bezwa ren, die met name de kleine EEG-landen koesteren tegen een geslo ten gemeenschap, waarin Frankrijk en Duitsland de dienst uitmaken. De mi nisters Spaak en Luns genieten er ze ker niet die mate van populariteit die thans in het eigen land hun deel is. Er zijn ongetwijfeld vele Duitsers, die de belde heren beschouwen als que rulanten. Willen zij dan soms liever, dat Frankrijk en Duitsland met elkaar overhoop liggen, zo vraagt men zich af. En dan haalt men de verzuchting aan van de bondskanselier, hoe het toch mogelijk is geweest, dat de goede God in Zijn wijsheid heeft toegelaten dat wel de intelligentie van de mens is beperkt, maar niet ijjn domheid. De culturele uitwisseling, waartoe het Frans-Duitse verdrag aanspoort, is door Adenauer en De Gaulie bedoeld om de beide volkeren straks zo dicht bij elkaar te brengen, dat geen enkele toekomstige regering het meer zal aan durven zich in een bondgenootschap te gen de ander te begeven. Een diepgaan de Frans-Duitse verzoening, zo heeft de kanselier in de Bondsdag gezegd, is geen substituut voor een Europese inte- fratie, maar ze is er wel de voorwaar- e toe. Daarom meent men dat het ver drag ook in het belang van Italië, Bel- gië en Nederland is. Men heeft er in luitsland soms enige moeite mee onze bezwaren tegen een besloten, continen taal en wellicht protectionistisch Euro pa als reëel te onderkennen. Dat hoeft ons niet te ontmoedigen. Wij moeten er wel rekening mee houden. Onze grote vijand, zegt men in Duits land, is en zal dat nog zeer lang blij ven, het atheïstisch communisme, en geconfronteerd met dit gevaar zouden de Europeanen er goed aan doen elkaar mlr-der vaak en minder fel In de ha ren te vliegen. Onze twisten, zo zegt men, strelen het oog van Khroesjtsjev. H. J. NEUMAN jeugdige GRAZ, 16 febr. Twee Nederlanders zijn gisteren door de Oostenrijkse politie gearresteerd, toen ze een ruit van een juwelierszaak had den vernield en er met juwelen en horloges ter waarde van 50.800 schilling vandoor gingen. Ook een inbraak in een banketbakkerszaak wordt aan het tweetal toegeschreven. kJ De nieuwe rage in Ame rika is 80 kilometer wande len binnen de 20 uur. Zij stoelt op een oude, folklo ristische order voor de of ficieren van de marine uit het jaar 1908. En president Kennedy zelf heeft hem nieuw leven ingeblazen. Nu zijn niet alleen de officieren weer gaan wandelen, maar een goed deel van de bevolking is er achteraan ge trokken- Lelijk. Een typische staal van massaficatie. Nu wil er nog wel eens iets uit de nieuwe wereld naar de oude over waaien. Dat heeft de ervaring ons ge leerd. Een dollartje hier en een atoombompje daar. Dat jachtige wandelen echter moeten we niet hebben in het belegen Euro pa. Twisten is best, maar 80 kilometer in de 20 uur is onzedelijk. En 20 kilo meter in de 80 uur ligt ons beter. Wij lopen immers op onze laatste benen. En daarmee zelfs de hele we reld rond in een paar luttele dagen, als de geest over ons vaardig wordt. Maar dan is het ook Carnaval. (Var. een verslaggever) BOTTERDAM, 16 febr. De verón- derstelling, dat hef onderzoek zou zijn doodgelopen mist tedere grond. Het na gaan van schriftelllke, telefonische en mondelinge tips vergt zoveel tijd, dat we nauweijjks aan het eigenlijke re cherchewerk zijn toegekomen". Dit verklaarde gistermiddag hoofdinspec teur C. M. J. van der Weljden, belast met de leiding bij de speurtocht naar de dader van de dubbele moord in Rotterdam-Zuidwljk, een week geleden gepleegd. Met het horen van talrijke bekenden van de slachtoffers ts men nog lang niet gereed. Vijftien tot twintig man werken constant aan deze zaak. Ver schillende onderzoekingen worden aan de diverse afdelingen toevertrouwd. Een tiental mensen, werd na een eer ste verhoor, een tweede maal om in lichtingen gevraagd. Het buurtonderzoek gaat voort. Er zijn al opmerkingen uit voortgekomen, die verhelderend hebben gewerkt. Ook van buiten Rotterdam komen tips bin nen. Het terreinonderzoek, vooral ge richt op het vinden van het wapen, waarmee de moorden zijn gepleegd, zal worden hervat als de sneeuw ver dwenen is. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij DE OLVEH geborgen. (Advertentie) Griep Griekenland Atheense studenten, die gisteren demonstreerden voor ho gere subsidies voor het openbaar onder wijs raakten slaags met de politie. Ze ven studenten werden gewond. (AFP) Misschien komt majesteit, maar waarschijnlijk lijkt het me niet. Ik hoor, dat prinses Margriet er wel zal zijn. Dat is leuk. Oranje en Bronbeek, daar is altijd een sterke band tussen geweest. Mijn 93 zeer ouwe jongens, die hier leven als geen andere bejaarde in welk bejaardenhuis dan ook, hebben dat aan Oranje te dan ken. Aan Willem III. Wat Ma- jeseit" honderd jaar geleden voor ze deed, was progressief. Dal woord gebruikte overigens toen nog geen mens. Verder komt er de negentiende een sleep auto riteiten; we zitten dus op de receptie in de entourage van de hoge druk. Iedereen mag komen, al nodigen we op geen stukken na iedereen uit. Minister Visser komt ook. Weet je, dat Excel lentie hier gezien is onder mijn bejaarde kornuiten? Met St.- Nicolaas krijgen ze allemaal een doos sigaren met zijn handteke ning erop. Die bewaren ze, die handtekening. Vroeger moest je je benen uit je lijf lopen voor een handtekening van een mi nister, als je die dingen spaarde. Mijn jongens krijgen ze cadeau. Kijk maar niet naar de rommel; we zijn aan het opknappen, 't Wordt een fijn huis, dat kan ik met de hand op het hart verklaren, want ik heb er zelf geen steek aan gedaan." Dit zegt Nederlands meest onformele, snaakse generaal; Pieter van Santen (57), adjudant in buitengewone dienst van de koningin, zevende commandant van het Koninklijk Militair Invalidenhuis aan de Velperweg te Arnhem dat 19 februari officieel zijn eeuwfeest viert. Toen, honderd jaar geledenschonk Willem lil het heerlijke buitenhuis met zijn gazons en landerijen aan de Staat onder de voorwaarde, dat het zou blijven dienst doen als verzorgingshuis voor K.N.I.L.-militairen beneden de rang van onderluitenant. Generaal Van Santen is geen militair meer, maar burger in uniform. Hij heeft officieel brigade-generaal titulair. „En paar jaar geleden wilde ik als actief officier ontslag nemen wegens mijn defect gehoor. Dat namen ze niet. Ze vonden dat geen argument. Toen zei ik, dat ze me nog wel meer konden vertellen, maar dat een defecte officier ongeschikt voor zijn werk is. Dat was zeker nog nooit vertoond, dat iemand zichzelf wegens onge schiktheid als militair wilde opheffen Tenslotte kreeg generaal Van Santen in 1955 het gewenste ontslag als kolonel der Grenadiers en werd commandant van Bronbeek als opvolger van generaal-majoor N. L. W van Straten. „Je zal wel denken, wat zegt die man gekke dingen, maar ik ben heus altijd doodernstig. Dat feest op de negentiende wordt mooi. We krijgen twee witte pauwen als levende stoffering van de gazonds. Het is een echtpaar; dat kan wat worden. En de gemeente geeft een gestyleerd tuinstel. Ik kan er niet onderuit een toespraak te houden; heel kort, dat is altijd de juiste lengte. Die toespraak bereid ik grondig voor." Wie het voorrecht heeft, de prachtmens Pieter van Santen van nabij te kennen en niet slechts als de man op de gala-avonden van de NAVO- Taptoe, staande op de tribune onder een knipperlicht, met de hand aan de gala-pet, die weet, dat die toespraak, hoe kort ook, een van die onver getelijke dingen van het komend eeuwfeest zal zijn. Generaal Van Santen, drager van vele hoge onderscheidingen, waar onder het Ridderkruis van de Militaire Willms Orde 4e klasse, kan het niet laten, de dingen luchtig te relativeren, maar hi) kent precies de eisen van het protocol. Hij geeft ook de geringste medewerker alle eer, maar heeft zelf een eerlijke hekel aan eerbewijzen. „De inwoners van Bronbeek willen me als cadeau myn geschilderd portret geven. Toen heb ik gezegd: kalm aan, mannen. Een kunstenaar schildert liever de directeur van de Shell of de AKU dan mij, dat snap je. Gun de klandizie aan een goeie jongen. Geef b.v. een knaap van Kunst oefening de kans. En zo hebben ze de klandizie gegund aan een Betuwse jongen, die liefhebberij heeft voor het boerenbedrijf zowel als voor de schilderkunst. Da's gezond. Hij werd me aanbevolen door zijn leraar, 't Hangt in de salon Ze hebben tegen me gezegd: „Generaal, zo kijk je alleen maar als je thee drinkt." En dat valt dus wel mee, want ln zo'n gouden medaillon- lijst kan je misschien maar het best ernstig kijken." De generaal is ziek, ma ar hoopt de negentiende beter te zijn. Hij heeft een zware operatie met goed gevolg doorstaan en sukkelt nu in de genezende fase van een bronchitis. Daarom blijft hij in zijn vorstelijke huiskamer annex Renaissancezaal, Rode Zaal en Blauwe Zaal in het fijne paleisje Bronbeek. Het zal hem de negentiende verrassen, hoe mooi het vernieuwde interieur is geworden. Hij zal er de werkers, die er een jaar lang druk mee geweest zijn, van binnen uit zijn grote, goede hart alle eer voor geven. Voor zulke dingen is de snaakse generaal doodernstig. Generaal Van Santen werd 2 januari 1906 in Vlaardingen geboren. Op zestienjarige leeftijd kwam hij in dienst. In 1928 ging hij als K.N.I.L.-officier naar Java, later naar Borneo In 1938 werd hij belast met het civiel bestuur over de Zoelaheilanden. In 1939 ging hij naar Java terug, nam deel aan de acties tegen de Japanners en raakte in krijgsgevangenschap. Meteen na de bevrijding vormde hij een bataljon, dat de kiem werd tot het nieuwe K.N.I.L. Na te hebben deelgenomen aan de beide politiële acties verliet hij in Indonesië als laatste commandant van de zgn. Nederlandse rayons. In 1951 kreeg de toenmalige overste Van Santen het commando over de Limburgse Jagers te Roermond. Na zijn terugkeer uit Amerika, waar hij een cursus „nieuwe militaire beschaving" had gevolgd, werd hij commandant van het 41e Regiment Infanterie in de rang van kolonel der Grenadiers en in 1955 commandant van Bronbeek. Sedert 1954 is generaal Van Santen adjudant b.d. van H.M. de Koningin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5