Economie van Zwitserland is zeer nauw met EEG verweven Bern acht associatie én neutraliteit mogelijk Voorstel bouwpatroons tot de vakantie op de zaterdagen dóórwerken De verzorging van Sebastiaan door Jacques Blanchard i Engeland wil associatie van de Zeven met de Zes Jaarvergadering KAJ uit het diocees Haarlem DE DIAMANTEN KONING Typografen dreigen met staking buiten bonden 01H Ministerraad van EVA-landen begint vandaag in Genève Een op elke drie arbeiders is een buitenlander SPREEUWEN OP SLAAP- TREK YORSTSCHADE REDUCEREN Twijfel bij iwerk nemersbonden Escher blijft bij zijn weigering Opvallende aanwinst voor Rijksmuseum wmmm Subsidiëring uitzending vredescorps in middelpunt der belangstelling J. Ritselaar overleden F. van Turenhoirt in ziekenhuis Patroonsdelegatie bepaalt morgen standpunt ■3SSSS9 Geen muziek hij tweede ,De Perzen serie AUTODIEFSTAL Ledikant in brand EEG MOET INITIATIEF NEMEN MIJN UIT EERSTE WERELDOORLOG Drie Feijenoorders in voorlopig Oranje Vijf spelers van Ajd^ 9-jarig meisje met vriendinnetjes op pa^ voor de dieren Leuvense universiteit over Softenonproces MAANDAG 18 FEBRUARI 1963 PAGINA J Zwitserse frank Neutraliteit In Waterland naar bed" Los van politiek door Francis Durbridge PAUL VLAANDEREN V BERN. 15 febr. Zwitserland is, I De binnenlandse kapitaalmarkt staat ook al staat het buiten de Europese ook zonder buitenlands aanbod onder te Economische Gemeenschap, in feite grote druk en een voortgaande stijging economisch zozeer met de zes ver- van de binnenlandse investeringen vlochten, dat men van „geïntegreerd" zou kunnen spreken. Men maakt zich in regeringskringen in Bern dan ook niet alleen zorgen om de politieke ont wikkeling in West-Europa als gevolg van de Franse houding ten aanzien van Engeland en de Verenigde Staten, doch ook over de economische conse quenties van het afbreken van de on derhandelingen tussen de EEG en En geland. Zoals bekend was het de bedoeling van de landen der Europese Vrijhan delsassociatie, dat Denemarken, Noor wegen en Engeland volledig lid van de EEG zouden worden, dat de drie neutralen (Zweden, Zwitserland en Oos tenrijk) bij de vergrote gemeenschap zouden worden geassocieerd en dat voor Portugal het zevende EVA-land, speciale regelingen zouden worden ge troffen. De zeven zullen zich nu nog wel even moeten bezinnen op de gewij zigde omstandigheden als gevolg van de crisis in Brussel, doch voor Zwit serland staat in ieder geval als een paal boven water dat er een regeling met de gemeenschap moet komen, zo verklaart men in regeringskringen in de Zwitserse hoofdstad. Meer nog dan de andere landen der Europese Vrijhandelsassociatie dreigt Zwitserland in economische moeilijkheden te komen als het buiten de tolmuur rondom de EEG (het ge meenschappelijk buitentarief) blijft die in de komende jaren gelei delijk op hoogte wordt gebracht. De Zwitserse economie is in feite met die van de gemeenschap geïnte greerd. sterker nog: Zwitserland is nauwer met de zes verstrengeld dan de zes zelf. Zo kopen de Zwitsers twee-en-een-half maal zoveel op de gemeenschappelijke markt als Duits land, vijfmaal zoveel als Frankriik en achtmaal zoveel als Italië. De Zwitsers zijn zelfs betere EEG-klan- ten dan de drie Beneluxlanden, on danks hun vérgaande vervlechting Het grote probleem is voor de Zwit sers zelfs, dat ze jaarlijks voor niet minder dan 3,5 miljard Zwitserse frank meer op de EEG-markt ko pen dan verkopen. Ook op het gebied van het vrije ver keer van arbeiders doet Zwitserland niet onder voor de EEG. Er werken op 'het ogenblik een 75.000 buitenlanders in de Zwitserse bondsstaat, wat bete kend dat er op elke drie werknemers een buitenlander is. Als,gevolg van de hoogconjunctuur heeft Zwitserland tot op heden nog geen nadelige gevolgen van de EEG ondervonden. De moei lijkheden staan echter voor de deur, nu de zes gemeensehapslanden hun na tionale douanetarieven t.a.v. de buiten wereld op een gemeenschappelijk ni veau brengen, voor landen met lage tarieven als Nederland komt dit neer op een verhoging, dus een bemoeilij king van de concurrentiepositie voor hiet EEG-fanden. En dat terwijl 65 pet van de Zwitserse buitenlandse han del van en naar de EEG loopt en deze handelsbalans reeds een enorm tekort aanwijst. Tot op heden kon dit deficit goed gemaakt worden. Niet door de in komsten uit het toerisme, die worden ongedaan gemaakt door het loon dat de vele buitenlandse arbeiders naar huis overmaken, doch door het geldverkeer en de opbrengst van investeringen in het buitenland. Het vertrouwen in de Zwitserse frank ls zo groot in de wereld, dat er zich nergens spanningen kunnen voordoen zonder dat de Zwitserse banken het bemerken. Zo werd er tijdens de Cu baanse crisis in anderhalve dag tijds voor 215 miljoen dollar aan Zwitserse franken opgekocht. De moeilijkheid «net dit vluchtkapitaal is echter, dat men het niet op de binnenlandse kapi taalmarkt kan toelaten, het moet in quarantaine worden gehouden. maakt het probleem van het groeien de aantal buitenlandse arbeiders steeds groter. Investeren in het buitenland doen de Zwitsers al van ouds. al is men na de grote crisis van vóór de twee de wereldoorlog veel voorzichtiger ge- mimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiimiiii worden. De enige uitweg die men voor het ogenblik voor een verdere expansie nog ziet, zijn de onderontwikkelde lan den. Om de export van kapitaal en goederen naar die nieuwe markten te stimuleren, heeft de Zwitserse rege ring een aahtal verdragen gesloten ter verzekering van Zwitserse investerin gen. Voorts wordt de uitvoer naar die landen gestimuleerd door exportgaran ties. Dit alles kan evenwel het doorslag gevende belang van de Europese markt cn de noodzaak van een regeling met de EEG niet wegnemen. In regerings kringen in Bern verklaart men met na druk, dat van een associatie geen voor- VELSEN, 18 februari Vooral In deze lange en barre winter geven de mensen hun ogen buiten beter de kost, al was het alleen maar om te zien of de sneeuw nu eindelijk eens gaat verdwijnen. Doch niet alleen daarom. Er wordt ook meer gekeken naar dat wat leeft in de natuur en Inzonderheid naar de vogels. Daarbij is het bewo ners van Santpoort opgevallen, dat zo tegen het vallen van de avoncj de lucht plotseling zwart ziet van de vogels. De zwermen zijn zo dicht, dat je bijna zou denken aan een herhaling van de pla gen, die Egypte troffen, voordat de Joden toestemming kregen van de pharao om dit land te verlaten. De vogels komen uit het gebied van Duin en Kruidberg en trekken dan in noord oostelijke richting. Het zijn spreeuwen, die dan op „slaaptrek" zijn. Een korte trek slechts, want doel van hun reis is Waterland. Ook uit andere gebieden trekken zij en masse naar Waterland, waar zij de nacht doorbrengen om de volgende morgen weer op pad te gaan. De kiok kun je er niet op gelijk zetten, maar je kunt er wel de stand van de zon mee bepalen. De „sleeptrek" wordt namelijk een half uur voor zonsondergang on dernomen. De bewoners van Waterland zijn er niet erg gelukkig mee. De spreeuwen zijn namelijk nogal woelige slapers. Ze kwetteren 'de hele nacht aan een stuk door, kennelijk hardop dromend of hun ervaringen van de dag uitwisselend. Men hééft al geprobeerd ze te verjagen, ze te dwingen een andere „bedstee" op te zoeken, maar het mocht niet baten. Er zijn er zoveel, dat er geen beginnen aan is. En kennelijk zijn de spreeuwen zozeer aan hun Waterland verknocht, dat ze er toch iedere avond weer heen trekken. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 15 febr. De raad van de samenwerkende patroonsverenigingen In de bouwbedrijven te Amsterdam (SPV) meent dat de door de langdurige strenge vorst verloren produktietijd moet worden ingehaald door na het einde van de vorstperiode tot aan de bouwvakantie van dit jaar eike zaterdag vijf uur te werken. De SPV acht een dergelijke maatregel van groot algemeen belang, in het bijzonder in verband met de wo ningnood in de hoofdstad. Natuurlijk zouden overheid en toeleveringsbedrij ven hun medewerking moeten verlenen. Hoe zullen op dit voorstel de werkne mers reageren? De SVP is zo optimis tisch te veronderstellen dat zjj er geen bezwaren tegen zuilen kunnen hebben. Dat optimisme kon wel eens Iets te ge waagd zijn, gehoord een aantal reacties. De heer A. J. Janmaat, voorzitter van de Amsterdamse afdeling van de katho lieke bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph" zei ons onder meer: „Zo'n verlengen van de werkweek zou alleen maar op vrij willige basis mogen geschieden. En dan zal er toch overeenkomstig de C.A.O. een toeslag van vijftig percent op het uur loon moeten worden gegeven. Het is echter de vraag of de werknemers voor dat werken op zaterdag veel zullen voe len, temeer daar de meesten tóch al, door de vaak lange tijd die zij nodig hebben om naar het werk en weer naar huis^te gaan. veel meer dan 45 uur per week in touw zijn. Maar misschien kan er in overleg met de arbeidsinspectie wel iets worden bereikt". Deze zaak was voor de heer Janmaat ook aanleiding nog eens te wijzen op vergaande rationalisatie in de bouw, die wellicht de achterstand in de produktie voor een groot deel had kunnen voorkomen. De heer D. van Commenee, secreta ris-penningmeester van de hoofdste delijke afdeling van de christelijke bond van werknemers in de hout en bouwnijverheid, vertrouwt het be roep dat de SPV doet op het algemeen belang niet helemaal. „Daarvan heb ben we in het verleden jammer ge noeg ook nooit veel gemerkt. Het was meestal alleen het belang van de patroons dat telde. Overigens staan wij tegenover dit voorstel niet on sympathiek, al zal het niet gemak kelijk zijn onze leden van dat alge meen belang te overtuigen." Volgens de heer Commenee zal een en ander wellicht ter tafel kunnen worden gebracht in het overleg van volgende week, waarbij werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid op ministerieel verzoek bij elkaar komen om zich over „dóórwerken in- de win ter" en de gevolgen van de vorst te beraden. Hij herinnerde er nog aan, dat de werknemers een voorstel, aan werken op zaterdag een koudetoeslag te kop pelen, hebben verworpen. Juist van daag is nu een „vrije" toeslag uitge keerd. De voorzitter van de afdeling Am sterdam van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de heer A. Buys, toonde ook al verwondering over het feit „dat de partoons zich nu opeens zo bezorgd maken over het algemeen be lang." „Al in het verleden," zo zei hij ons, „hebben wij moeite gedaan tot een vorm van dóórwerken tijdens de vorst te komen. Maar de patroons hebben alle voorzieningen, zelfs al het simpele af dekken van materiaal, achterwege ge laten. Was dat wél gebeurd, dan had dat héél wat meer produktie opgele verd dan een eventueel doorwerken op zaterdag. Nee, ik geloof er niet hard in. Alleen in overleg en op vrijwillige basis kan er misschien iets van terecht komen. Van een voorgeschreven ver lenging van de werktijd zal in elk ge val geen sprake kunnen zijn. De drie afdelingsvoorzitters bleken toen wij hun commentaar vroegen nog niet door de SPV van het voorstel op de hoogte te zijn gesteld. delen worden verwacht die de zes el kaar niet kunnen bieden of die niet op wegen tegen de offers die men ten be hoeve van het algemeen welzijn brengt. Zwitserland moet als gevolg van zijn neutraliteit de mogelijkheid behouden om een eigen handelspolitiek te voeren. Men zou echter speciale maatregelen kunnen uitwerken om te voorkomen dat de Europese gemeenschap daardoor ge schaad wordt. Verder moet Zwitserland in staat zijn de associatie op te zeggen als door oor log of oorlogsgevaar de neutraliteit haar volle gewicht in de schaal gaat werpen. Tenslotte wijst men er nog op, dat een associatie van Zwitserland maatgevend zal zijn voor de betrek kingen tussen de EEG en Oostenrijk. In tegenstelling tot de opvattingen in Brussel gelooft men in Bern dat de Europese economische samenwerking, evenals de culturele, los van het poli tieke eenheidsstreven kan staan, of met andere woorden, dat er binnen een gro te groep van economische zich inte grerende landen een kleine groep lid- gebied kan bewandelen. Een voorspel baar gevolg van de dreigende econo mische moeilijkheden is overigens wel, dat ze steeds zwaarder zullen gaan we gen in de interne discussies in Zwit serland over het primaat van de neu traliteit en de directe democratie bo ven volledige deelneming aan het Euro pese eenheidsstreven. AMSTERDAM, 16 febr. De onder handelingen. die de directie van de „Nieuwe Komedie" vrijdag heeft ge voerd met de componist Rudolf Escher zijn zonder resultaat gebleven. De heer Escher weigert de door hem gecompo neerde muziek voor ,,De Perzen" van Aeschylus ten gehore te laten brengen bij dc nieuwe serie voorstellingen, die van 16 tot 23 maart in theater Carré zal worden gegeven. De pogingen van de directie van de „Nieuwe Komedie" de heer Escher tot andere gedachten te brengen hebben niets opgeleverd. De componist blijft op zijn standpunt staan, dat hij alleen toestemming wil geven als de oorsrponkelijke partituur gebruikt wordt, aldus de directeur van de „Nieu we Komedie", de heer A. E. Greida- nus „en dat is voor ons onmogelijk". SANTPOORT, 18 febr. Op de Santpoortse Dreef tussen Hagelinger- weg en Kruidbergerweg werd zaterdag avond negen uur een personenauto on beheerd aangetroffen, die in Haarlem bleek te zijn ontvreemd. Veertig minu ten later poogden twee mannen in de Molvenveltstraat een daar geparkeerde personenauto weg te nemen. Zij namen de vlucht toen een buurtbewoner thuis kwam. Die zette hen nog achterna, maar gleed uit waardoor het tweetal kon ontkomen. IJMUIDEN, 18 febr. Zondagmiddag tegen drie uur zag een bewoonster van de Pres. Steynstraat rook achter de ramen van de bovenverdieping bij de buren. Wetende dat haar buren enige tijd tevoren waren uitgegaan, alar meerde zjj de brandweer die een ledi kant met beddegoed in lichterlaaie aantrof. Zonder waterschade kon het brandende spul naar buiten gewerkt worden. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is de brand veroor zaakt door een 5-jarig dochtertje dat graag met lucifers speelt. n de Franse afdeling van de Ere- stierf twee jaren na zijn benoeming, op Boven de zorg om de klassieke en toch galerij in het Rijksmuseum hangt de jeugdige leeftijd van 38 jaar. dynamische opbouw van de compositie sinds enige weken een opvallende zijn auteursdhap van dit werk was en fraaie, bedwongen schildering nienwe aanwinst: een groot schil- aantoonbaar aan de hand van een era- van de figuren, klinkt toch een oprech- derjj van de Franse schilder Jacques vure d- werk van zjjn tijdgenoot te bewogenheid door met het drama- Blanchard met als onderwerp de met Garnier wel'ke Blanchard als de ma- tische gebeuren Het fraaiste voor- pIjlen doorschoten St. Sebastiaan ver- ker h schiiderij vermeldt beeld van deze Franse benadering is haar help- T, van „f e zonder twijfel het befaamde schilderij De marteldood van St. Sebastiaan van hetzelfde onderwerp door Blan- was een geliefd onderwerp bij de schil- Chards tijdgenoot Georges de la Tour Blanchard werd in 1600 geboren in ders van de Renaissance. Hoewel een (Berlijn) Parijs en ging, na een leertijd als schil- christelijk motief, bood het toch de ge- der in zijn geboortestad, via Lyon naar legenheid voor het schilderen van een Blanchards werk is een belangrijke Italië, waar hü in de kunstcentra van jongeling met het uiterlijk van Apollo, aanwinst van de Franse afdeling van Rome en Venetië rijpte tot een geëerd Opvallend bij de Franse schilders is het Rijksmuseum, die geleidelijk aan schilder, die bij zijn terugkeer in Parijs echter dat de christelijke benadering betekenis wint, al mist men er nog no- werd benoemd tot „peintre du roi". Hij van het gegeven de boventoon voert.de vele belangrijke meesters. zorgd door de H. Irene en sters. GENEVE, 18 febr. (UPI) Uit Ge nève wordt vernomen dat Engeland be zig is een politiek beleid uit te stippe len, dat gericht is op enigerlei vorm van associatie van de zeven landen van de Europese Vrijhandelszone met de zes landen van de Europese Economi sche Gemeenschap. Volgens gezagheb bende bronnen in Genève zal Engeland HAARLEM, 18 febr. Het was voor de bijna driehonderd afgevaardigden van afdelingen en districten van de K.A.J. uit het diocees Haarlem een grote ver rassing toen de bisschop van Haarlem, mgr. J. A. E. van Dodewaard, een kijkje kwam nemen op hun jaarvergadering: stelling kajotters, die gisteren uit bijna alle streken van de provincie Noord-Holland gekomen waren, kwam bovendien van de zijde van verschillende aalmoezeniers en vertegenwoordigers van de Nationale K.AM. De waarnemend voorzitter van het Diocesaan bestuur, de heer J. Terluin, spoorde in zijn openingsrede de kajotters aan duidelijker te bewijzen dat de K.A.J. zin heeft. Zin voor anderen, in Neder land en de ontwikkelingsgebieden en zin voor de kajotters zelf, die zich in deze "ijke tijr de idealen van de K.A.J. onpersoonlijke tijd kunnen warmen aan Natuurlijk stond het onlangs door de regering genomen besluit de uitzending van vredescorpsen te subsidiëren in het middelpunt van de belangstelling. De heer Terluin was ervan overtuigd dat de Nationale K.A.J. flink gereageerd had door te protesteren tegen de beslis sing dat middelbare schoolopleiding voor opname in een vredescorps vereist zal worden. Kajotters zouden daardoor veel al van uitzending door de regering uit gesloten worden. Later op de dag werd, tijdens een algemene rondvraag, nader op de kwestie ingegaan. Men kwam toen tot de conclusie, dat de vredescorpsen de kajotters, die door de Wereld-wijd- actie naar de ontwikkelingsgebieden gezonden worden, niet noodzakelijk in de wielen behoeven te rijden. Er is werk genoeg voor iedereen. Maar dat maakte een gesprek in Den Haag niet overbodig. En misschien zou een dergelijk gesprek zelfs geldelijke voordelen kunnen op leveren voor de K.A.J., die voorheen nooit enige subsidie van de regering mocht ontvangen. Van de programmapunten voor hel volgend jaar noemde de heer Terluin een onderzoek naar de arbeid sociale voorzieningen, verhouding werkgever tot werknemer enz. dat door de kajot ters van alle aangesloten landen zal worden ingesteld. Daartoe zal per bus een reis gemaakt worden door verschil lende landen. In Straatsburg zal ten slotte het onderzoek met een massale bijeenkomst worden afgesloten, in de maand augustus. Aalmoezenier H. Bertels, die vervol gens tot de kajotters sprak, ging dieper in op de zin van het K.A.J.-werk. Het was de taak van de kajotters te be wijzen, dat vrede niet een zaak is van angst voor vergelding. Vrede moet ge baseerd zijn op liefde en respect voor elkaar. In deze tijd moeten instellingen als de K.A.J. laten zien dat mensen wat voor elkaar kunnen opbrengen. Ook mgr. Van Dodewaard, die in een korte toespraak op de woorden van de aal moezenier inging, drukte de kajotters op het hart daden te tonen en niet te veel te verwachten van vergaderen en organiseren. De bisschop, die in verband met dringende Concilie-werkzaamheden spoedig de vergadering moest verlaten, werd door de kajotters uitgeleide ge daan met een enthousiast gezongen „Er groeien idealen". Tijdens het tweede gedeelte van de vergadering werd het nieuwe Diocesane Bestuur gekozen, terwijl de heer J. Ter luin zich definitief voorzitter van het bestuur mocht noemen. Van het aftre dend bestuur, dat door de nieuwe voor zitter hartelijk dank gezegd werd voor het enthousiasme dat zij voor de K.A.J. getoond hadden, viel de heer A. Umans, de actieve ex-voorzitter van het diocees een extra-huldeblijk ten deel. Hem werd door dankbare kajotters een lang speelplaat overhandigd. 's Middags werd tijdens de viering van het Wereld-wijd-feest een bedrag van ruim ƒ13.000,— aan het Diocesaan Be stuur overhandigd voor het kajotter3- werk in de ontwikkelingsgebieden. Het §eld was door de K.A.J.-leden tijdens e jaarlijkse u.:rloon-actie bijeenge bracht. De heer Norbert Balie, secre taris van de Internationale K.A.J., was uit Duitsland naar Nederland overge komen om het Wereld-wijd-feest mee te vieren. De bijeenkomst van de kajotters werd afgesloten met een dansavond in de grote zaal van het Haarlemse con certgebouw. zijn plannen vandaag aan de zes part ners in de Vrijhandelszone voorleggen Dit gebeurt op de ministerraad van de Zeven in Genève, die vandaag bijeen komt. Edward Heath, de Britse onder handelaar op de Brusselse bespre kingen, waarbij Engeland van de EEG werd buitengesloten, zal de zes andere landen van de EVA verslag uitbrengen over het verloop in Brus sel. Engeland schijnt er nu van over- tuigd te zijn, dat een volledig lidmaat schap van de EEG niet mogelijk is. Elke andere oplossing zal volgens Heath niettemin politieke en econo mische afspraken tussen de zes en de zeven in moeten houden. Volgens de bronnen in Genève om vat het nieuwe Britse beleid de volgen de punten: 1. Als associatie *ussen de Zes en de Zeven mogelijk blijkt zonder dat de Ze ven volledig lidmaatschap van de EEG verwerven, dient een aanbod tot asso ciatie tussen beide blokken te komen van alle zes EEG-landen gezamenlijk. Ook Frankrijk zal dus tot de aanbie ders moeten behoren. 2. Onderhandelingen over een asso ciatie tussen beide groepen mogen niet tot in den treure worden voortgezet, iets wat wel gebeurde met de Brussel se onderhandelingen over Engelands toelating, die anderhalf jaar in beslag namen. 3. Alle deelhebbers aan de onderhan delingen over een associatie tussen de Zes en de Zeven dienen vóór het begin van de besprekingen blijk te geven van hun goede wil. Engeland wil op dit punt de nadruk leggen, omdat velen aannemen dat De Gaulle reeds afke rig stond van een Brits EEG-lidmaat- schap toen de onderhandelingen in Brussel begonnen. 4. Indien de Zeven een associatie met de Zes aangaan, dient het initiatief hiervoor te komen van de Zes. 5. Alle landen van de Vrijhandels zone dienen het van te voren eens te zijn over dit door Engeland uitgestip pelde beleid. De leden van de Vrijhandelszone zijn: Engeland, Oostenrijk, Zwitserland, Por tugal, Denemarken, Noorwegen en Zwe den. Finland is geassocieerd lid. (Rtr) De secretaris-generaal van de EVA, Figgures, heeft zondagavond op een persconferentie gezegd, dat vol gens hem onder de huidige omstandig heden slechts één ding kan worden ge daan: Binnen de Vrijhandelszone krach tig voortgaan met de vorming van een ei„en vrije markt. Figgures bepleitte een nieuw programma voor het verder afbreken van de tariefmuren binnen de EVA. De tarieven bedragen momen teel vijftig procent in vergelijking met die van 1960. Men wil, wat de tariefver lagingen betreft, gelijk' tred houden met de EEG, die de interne tariefmu ren tegen 1967 volledig gesloopt wil hebben. HILVERSUM, 18 febr. In de leef tijd van 80 jaar is zondag de heer J. H. A. M. Kitse'laar in zijn woning aan de Utredhtseweg overleden. Hij is tal van jaren een vooraanstaande figuur geweest in de kringen van de paarden sport. Hij was van 1945 tot 1959 ere voorzitter van de paardensportbereni- ging Hilversum en voordien voorzitter van deze organisatie. De huidige voor zitter, de heer H. A. de Groot, heeft de overledene gistermiddag tijdens de draverijen op het sportpark herdacht. Het publiek nam enkele ogenblikken stil te in acht. De heer Kitselaar was directeur van de n.v. Pax, was- en schoensmeeTfa- briek in Hilversum. De plechtige requiemmis wordt don derdag opgedragen in de St. Vituskerk door een zoon van de overledenen, pas toor H. Kitselaar, uit Obburgen bij Dieren. De begrafenis vindt plaats om kwart over twaalf op het St. Barbara- kerkhof aan de Bosdrift. IJMUIDEN, 18 febr. Bi) de Noord- pier is zaterdagmiddag tussen vier en vijf uur het deksel aangespoeld van een oude zeemijn, die nog uit de eerste wereldoorlog afkomstig bleek te zijn. De politie heeft de eventueel nog ge vaar opleverende delen uit dit min stens 45 jaar oude oorlogstuig verwjjr derd. h6& HILVERSUM, 18 febr. i' Frits van Turenhout, studiochef jje K.R.O., verblijft momenteel bL.?ew>tsw kernhuis in 's Hertogenbosch. HU enkele dagen geleden met zvn jflj nabij Hedel, tegen een vrachtwagen-^ brak enkele ribben en 'liep een op. DEN HAAG, 16 febr. Het voorDP'j Nederlands elftal speelt woensdag0*^ in Geleen tegen Fortuna in de vols opstelling: Doel: Pieters Graafland (Feijenoo Achter: Haak (ADO) en Ouderlan (Ajax): oroB" Midden: Van Wissen (PSV), "r (Ajax) en Muller (Ajax); j Voor: Swart (Ajax), Henk Gr (Ajax), Van der Linden (DOS), meester (Feijenoord) en Moulijn (Fey oord). Reserves: Lagarde (Enschede), hoen (Feijenoord), Kruiver (Feijeno".^ Kreijermaat (Feijenoord) en Vul"1 (ADO). SANTPOORT, 18 febr. De 9-j A Anne Schilt, uit de Molenstraat 1'„c Santpoort, heeft een mooi voorbeeld K, geven hoe kinderen zich kunnen ten voor de dierenbescherming. A ie" wil dierenarts worden en misi komt het daardoor wel, dat zij al den geleden, toen er nog geen SP was van sneeuw en ijs, al het plan (V vatte om de dierenbescherming handje te helpen. Met haar vriendin tjes Marian Drijver en Irene Drost spr zij af, dat zjj telkens een paar zaUcen opzij zouden leggen. Zij gingen sP0, voor de dierenbescherming. i Natuurlijk ging dat niet zo erg fr^-ji want zo groot was hun zakgeld nu "O weer niet. Maar onlangs vond de va van Anne het toch tijd worden oiri irlp; postwissel naar de Dierenbescherin»:^ te sturen, met hun geld er op, want j<" t in deze tijd met de voederacties zou j geld wel goed van pas komen. Daar Anne trouwens wel van. Regeim» gaat zij met asylhouder Dijk op pad voer te strooien, bijten in het ijs te n»{( ken en zo meer. Geen karwei is haar vies of te zwaar. ,er De Dierenbescherming is bijzon", trots op deze postwissel. Niet vanwerj de grootte van het bedrag. Als er IL week zo'n dikke honderd gulden steedt moeten worden aan voer, nu al weken aan één stuk gebeurt, een kinderpostwissel niet alle uitkon brengen. Maar het gaat om de t0® lUjl ding van deze meisjes, die zo spont0^ meedoen. De gemeente doet ook m Die heeft ook al een bijdrage gegev* voor de voederactie. Maar als er d naast niet gauw hulp van particuHe' komt opdagen, wordt het voor de P® p ningmeester van de vereniging zorgwekkende zaak. LEUVEN, 16 febr. (KNP) Teg^ met de vastenbrief van de Belgi'c kardinaal-primaat Suenens van len over het Luikse softenon-pro' heeft de Leuvense faculteit der gen1 kunde een verklaring over deze' kwestie uitgegeven. De faculteit verklaart: „dat zjj, in het onderwijs als in de genees»!*, dige praktijk, de noodzakelijkheid klemtoont van de eerbied voor het m g, seljjk leven vanaf het ogenblik der g vruchting. Geen enkele beweegr®n,j, van pathologische, psychologische, tieke of eugenetische aard laat toe ap verplichting van de natuurwet te v onachtzamen. Op grond van de eer" voor het' menselijk leven verwerpt faculteit der geneeskunde elke vo* van euthanasie, zowel in verband n,, misvormingen als in ongeneesbare doeningen, evenzeer als alle vormen v genocide. a De faculteit der geneeskunde ves% verder de aandacht op de noodzaken^ heid van een ononderbroken onderz°tg teneinde aangeboren misvormingen Jj, voorkomen, en vraagt, meer in het zonder een strenge controle op nieuwe geneesmiddelen. oP' Mee"* ,ce* ,1*1' (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 18 febr. Morgen avond vergadert de volledige delegatie van de patroons in de grafische bedrij ven ter vaststelling van het standpunt inzake de vakantieregeling. Zoals bet kend is dit het enige punt waarover bjj eerdere onderhandelingen tussen de werknemersbonden en werkgeversorga nisaties geen overeenstemming is be reikt. De georganiseerde werknemers heb ben geen genoegen willen nemen met het voorstel der werkgevers, bemidde ling te vragen aan de Stichting van den Arbeid. Op dit ene punt is de onder handeling tot herziening van de c.a.o. grafici toen gestrand. De hervatting der besprekingen bleef daarop afhan kelijk van het nadere beraad in werk- geverskringen over de werknemers-eis tot verlenging van de vakantie. In dit verband is de voor morgen avond uitgeschreven vergadering van de patroonsdelegatie voor de onder- handelingen, bijzonder belangrijk. uitschrijven van deze vergader schijnt de verwachting te motive» dat het overleg tussen werkgevers g(/ werknemersbonden zal worden opend. a. Intussen hebben groepen grafici ten de drie grote vakbonden orn -j> bijeenkomst belegd en besloten tot jeji staking gedurende een etmaal "Gjiif! vóór donderdag geen overeenstem"1 is bereikt over de nieuwe cao. van jj vergadering, waarin deze beslissing^)! genomen, hebben de drie bonden zoals wjj reeds meldden gedis De typografen die zaterdagmiddag (fl Amsterdam bijeen kwamen besloten^ staking woensdagavond om zeven -j» te beginnen, zodat er donderdag kranten zouden verschijnen. Reeds vandaag vergaderde het Hjks bestuur van de Ned. Kath. g.t,i.i' sche bond St. Jan om de ontstane „„ie tie te bespreken. Ook in de andere den is druk overleg gaande oog op de in grafische kringen ne spanning na de vergadering vaJI terdagmiddag. st Voorafgaande aan de bijeenkomt van de ondetrtianctólingsdeleg'a't1® i0 patroons op morgenavond, komen vJiii Utrecht de districtsbesturen bijeen tie» de Federatie van werkgeversorgani» in de grafische bedrijven. .NftTÜÜttfSgg, MOET IK GELOVEN DDT MADAME TO BAAS IS BH, PAUL.- 0IT TS MICHELLEKAN ZE MORGEN MEE RIJDEN NAAR CALAIS IK GA NU NAAR HET 6UREAÜ OM TE CONTROLEREN OF HET SIGNA LEMENT VAN DIE' MAN OVERAL IS DOORGEGEVEN,.. TOT STRAKS DAN NATUURLIJK MAAR.PICOT, IK MOET BUITEN DEZE ZAAKBL'JVEN ORDER VAN M'JN VROUW ALLEEN VAN NACHT. IK REISDE PER AUTOBUS HIERHEEN OP WEG NAAR HUIS IN HET NOORDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2