Midden- en kleinbedrijf sag in 1962 geldomzetten stijgen In diverse branches stijging echter geringer dan in 1961 Eerste vrouwelijke kinderarts HET RAADSEL Alfredo POND LICHTER IN 10 DAGEN f. 2.40 DE FLUIT MET ZES SMURFEN Moord in de Moskee ASPRO DAGPUZZEL rï? SS W - Christine Bader Trampvrachten flink hoger in januari f h H, R. pagina Winst bijna 40 pet. hoger Excelsior Onderhandelingen over samenwerking met Republic Steel BREUK IN KVP TILBURG? OLIFANT TE KOOP DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 Kleinere winstmarges Bestaansrecht behouden Wfaj.- Ned. Middenstandsbank ÈRIC DE NOORMAN 11. Heer Ulfa slaat de ogen niet neer voor Erics doordringende blik en langzaam knikt de Noorman. „Het is goed, Heer Ulfa, ge kunt u met uw schip bij ons aansluiten, als ge tenminste in dezelfde richting gaat. Onze reis is naar het noorden." „Dat komt dan goed uit," zegt de vreemdeling, „daarheen gaat ook mijn weg." En zo besluiten zij dus samen te reizen. De scheepjes worden zeilklaar gemaakt en wanneer de wind goed is, steken zij in zee. Peinzend kijkt de Noorman naar de op en neer deinzende boeg van zijn tochtgenoot. Dat er iets niet deugt met die kerel, is duidelijk, maar wat? Wat kan de ander in zijn schild voeren? Met zijn éne schip kan hij niet veel uitrichten tegen Erics twee goedbemande boten, dus... korzelig haalt hij de schouders op; wat kan hem gebeuren? „Kijk hem daar als een waakhond achter ons aan varen," gromt Sveln naast hem. „Ik denk, zogezegd, wel eens, dat het een spion is, Noorman. Eentje, die er op uitgestuurd is om ons in een val te lokken." „Waarom juist ons?" vraagt de Noorman, maar het antwoord op die vraag weet hij zelf wel. Als de een of andere piraten- bende er de wind van gekregen heeft, dat hij, Koning der Noren, met slechts twee scheepjes ergens in de Baltische Zee rond zwerft, zou het begrijpelijk zijn, als er jacht op hem gemaakt zou worden, al deden ze het maar om het losgeld. „Als er ergens gevaar dreigt," mompelt de Noorman, dan is het bij de zeeëngte, die de toegang tot de Baltische Zee beheerst. Als een of andere bende zeerovers daar op ons ligt te wachten, komen we er nooit door." de maaltijd in een koekje Pak voor 3 6 maaltijden TOVEfJAARS! door MARTIN MONS Bescherm q tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: O* AMSTERDAM, 19 febr. De Neder- landsche Middenstandsbank heelt in haar jaarverslag ook een beschouwing gewijd aan de omzetontwikkeling in het midden- en kleinbedrijf in 1962 en aan de toekomst van het midden- en klein bedrijf. Voor de omzetontwikkeling was van belang, dat het volume van de particuliere consumptie, voornamelijk als gevolg van loonstijging, belasting verlaging en verhoogde AOW-uitkerin- gen, met ca 1 pet. toenam. Daar ook het consumptie-prijspeil een lichte stij ging te zien gaf, waren de totale con sumptieve uitgaven naar schatting 7 pet hoger dan het voorgaande jaar. De geldomzetten in detailhandel en am bacht, zoals die door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf worden gepubliceerd, bleken dan ook over de gehele linie boven 1961 te liggen. In verschillende branches was de procentuele omzettoenemlng t.o.v. het voorgaande jaar evenwel geringer dan die in 1961. Met name wat betreft de voedings middelenbranches dient men hierbij in aanmerking te nemen, dat prijsstijgin gen en de daling van het aantal ver koopplaatsen de in de bijgaande statis tiek genoemde geldomzetten mede be ïnvloeden. By kruidenierswaren is het verschil in omzetstijging tussen bedie- nings- en zelfbedieningszaken opmerke lijk. In de sector van de duurzame consumptiegoederen werd vooral de textielhandel benadeeld door de ongun stige weersomstandigheden in het voor jaar en de zomer van 1962; de meeste andere branches boekten een bevredi gende omzetvermeerdering. De indruk is voorts dat in 1962 ook in de sectoren van het midden- en kleinbedrijf, die niet in deze tabel zijn opgenomen, over het algemeen van toe genomen geldomzetten sprake was. Een omzetstijging impliceert echter nog geenszins een hogere winst. Het laat zich aanzien, dat het effect van de omzetstijging op de nettowinst in vele gevallen is teniet gedaan door een aanzienlijke stijging van de kosten m.a.w. dat de verkleining van de nettowinstmarges niet door omzetver- groting werd gecompenseerd. In het af gelopen jaar zal zich dit verschijnsel in meerdere mate bij midden- en klein bedrijven dan bij grootbedrijven heb ben voorgedaan. Er zijn aanwijzingen in het bijzon der ten aanzien van de detailhandel dat het markt aandeel van het midden- en kleinbedrijf is teruggelopen en der halve de omzettoenemlng bi) het groot bedrijf sterker Is geweest. Voorts vormen lonen en huren in het midden- en kleinbedrijf over het alge meen een groter deel van de totale lasten dan in het grootbedrijf, ten ge volge waarvan een stijging van deze kostenposten (zoals in 1962 het geval was) een zwaardere druk uitoefent op de exploitatierekening. Daarbij komt dat door berekening van de kostenstij ging in de eindprtjzen óf door ver scherpte concurrentieverhoudingen óf door het loon- en prijsbeleid van de overheid meestal niet kon worden ge- effectueerd. Gehoopt mag worden, aldus de Mid denstandsbank, dat het nieuwe sys teem van loonvorming in 1963, waar bij ten minder gedetailleerd over heidsingrijpen met betrekking tot loonstijging en prijsrepercussies wordt beoogd, het midden- en klein bedrijf in de praktische uitvoering ervan een wat grotere oewegingsvrij- heid zal laten. Dit klemt temeer om dat in het kader van de Euromarkt het Nederlandse loonkostenpeil zich in opwaartse richting zal blijven be wegen, als gevolg waarvan vooral het arbeidsintensieve midden- en klein bedrijf gevoelig kan worden getrof fen. De geleidelijke verwezenlijking van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen zal voorts in het bijzon der de detailhandel met aanzienlijk stijgende arbeidskosten confronteren. Niet alleen de conjuncturele, ook structurele ontwikkelingen hebben in 1962 het midden- en kleinbedrijf be roerd Daarvan stonden de activiteiten van grootwinkelbedrijven en warenhui zen het meest in de belangstelling. De zich in snel tempo voltrekkende structuurveranderingen hebben ertoe geleid, dat onder vele bij het midden- en kleinbedrijf betrokkenen een zekere ongerustheid voor de toekomst is ge wekt. Men wijst op het dalend aantal middenstandsbedrijven, op de terug lopende bijdrage van het midden- en kleinbedrijf tot het nationale inkomen, op de succesvolle acties van het groot winkelbedrijf en op de penetratie daar van in de nieuwe winkelcentra. Men constateert dat massa-produktle en massa-distributie in een door de EEG vergroot marktgebied sieeds meer het beeld zullen gaan beheersen, dat de automatisatie de kansen voor het groot bedrijf versterkt en men trekt uit dit alles de conclusie, dat het midden- en kleinbedrijf onder toenemende concur rentiedruk terrein aan het grootbedrijf zal verliezen en mogelijk In bepaalde sectoren zelfs vrijwel geheel door het grootbedrijf zal worden verdrongen. Is aeze vrees reëel?, zo vraagt de Middenstandsbank zich af. De onder gangstheorie met betrekking tot het midden- en kleinbedrijf is niet nieuw. Reeds sedert het begin van de industri ële revolutie en sedert de komst van de eerste warenhuizen, grootwinkelbe drijven en verbruikscoöperaties kunnen uitlatingen en voorspellingen van deze aard worden opgetekend. In feite heeft het grootbedrijf weliswaar een belang rijke plaats in het bedrijfsleven ingeno men, doch tot heden is het midden- en kleinbedrijf noch ten onder gegaan, noch als historische restgroep aan te merken. Volgens berekeningen van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf wordt in Nederland ca 60 pet van de totale consumptieve bestedingen vla het mid den- en kleinbedrijf geleverd; de Raad, stelt voorts, dat bij een personeels- criterium van SO werkzame personen per onderneming, wellicht ca 90 pet van alle bedrijven tot het midden- en kleinbedrijf gerekend kunnen worden (gegevens over 1960). in de Ver. Staten werden in 1961 4,7 miljoen ondernemin- GELDOMZETTEN BIJ DE MIDDENSTAND (januari t/m november stijging in t.o.v. de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar) Duurz. consumptiegoederen 1961 1962 Voedingsmiddelenbranches 6 9 textiel 8 meubelen ed7 glas. aardewerk, porselein en huishoudelijke artikelen 7 boeken 4 kantoorboeken e.d. 6 goud, zilver en juwelen 12 schoeisel 5 Genotmiddelen alcoholhoudende en -vrije dranken 8 banketbakkersbedrijf 8 tabaksartikelen 1 groenten en 11 7 7 10 6 11 5 2 aardappelen, fruit bakkersbedrijf kruidenierswaren (bedienigs- kruidenierswaren (zelbedienlngszaken) melk- en zuivelprodukten slagersbedrijf Overige branches drogisterijbedrijf kappersbedrijf schoenherstellersbedrijf 1961 1962 5 12 7 7 8 4 8 11 7 25 8 2 8 7 11 2 5 S (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. Dokter Christine Bader is vrijwillig de eenzaamheid in gegaan. Zij sukkelt de laatste tijd een beetje en laat slechts zeer, zeer weinigen toe in haar stille bungalow in het bos van Kleuterzorg, waar de statige laat negentiende-eeuw- se villa staat, die haar naam draagt, het Christine Baderhuis. Gisteren is deze merkwaar dige vrouw 85 jaar geworden. Bijna zestig jaar is zij kinderarts; tij was de eerste vrouw in dit landdie dit specialisme be oefende, nadat ze haar opleiding in het begin van deze eeuw had voltooid bij de destijds beroemde kinderspecialist prof. Finkelstein te Berlijn en bij zijn al even beroemde Franse collega, prof, R. Marfan te Parijs. Voor Chris tine Bader aan haar specialis tische studies begon had zij in 1904 aan de Leidse Universiteit met succes haar artsexamen af gelegd, iets uitzonderlijks voor een vrouw in die dagen. Het leven van dokter Chris tine Bader staat in het teken van de kleuter. Reeds als Leids studente trok zij er, samen met enkele medestudenten, met kinderen uit volksbuurten op uit, de natuur in, die voor deze kinderen een openbaring was. Velen hadden nog nooit een schaap gezien en zelfs de zee niet, hoewel die van heiden uit wandelend te bereiken was. Deze ervaring is haar bij gebleven. Toen zij als jonge vrouw van 27 jaar werd benoemd tot tweede geneeskundige aan het Kinderziekenhuis te Arnhem besloot zij zich voortaan uitsluitend aan de kleuter te wijden. Zij stichtte consultatiebureaus en moedercursussen en zelfs een melkapo- theek ter bestrijding van de vele voedingsstoornissen bij jonge kinderen. Daardoor werd zij een beetje de risée van medici, maar aanvankelijk ook van vaders en moeders, die dat allemaal een beetje gek vonden. Geleidelijk echter werd de betekenis van haar pionierswerk erkend. Dat blijkt uit het verzoek van vele moeders een soort gezondheidskolonie voor kinderen te stichten. Daartoe kwam in 1926 de Vereniging Kleuterzorg tot stand. Deze opende in 1928 het eerste openlucht kleuterdagverblijf in Nederland, het Christine Baderhuis. In het huis is ook een kleuterschooltje voor gezonde kinderen gevestigd, die overigens alleen bij slecht weer binnenshuis bezig zijn. Christine Bader heeft de opleiding van kleuterleidsters zelf ter hand genomen en deze jongedames worden nog altijd in „eigen beheer" met de opvattingen van dokter Bader vertrouwd gemaakt De opleiding is er op aericht de kleuters lichamelijk, geestelijk en moreel gezond te houden. De verdiensten van Christine Bader werden openlijk erkend in haar benoeming tot officier van Oranje-Nassau en ereburger van Arnhem D°kter B"der werd op 18 februari 1878 te Zoeterwoude geboren. Van was Z'J geneeskundige aan het Kinderziekenhuis te Arnhem. Van schoolarts en van 1921-1933 inspectrice van de Volksgezondheid. Zij bezocht tot op hoge leeftijd internationale medische congressen en genoot de voldoening, tal van leidende figuren uit Europa en Amerika op bezoek te krijgen ter bestudering van haar kleuteronderwijsmethoden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimimiiimimmm AMSTERDAM, 19 febr. De Neder- landsche Middenstandsbank ontving in 1962 aan baten in totaal 36,8 (29,8) miljoen een stijging van bijna 26 pet, bestaande uit: interest 20,7 (16,2) min en provisie 16,1 (13,1) min. Na aftrek van: onkosten ad. 6,93 (5,98) min, salarissen en sociale lasten ad 16,3 (13,8) min en premie en koopsommen pensioenfonds ad 2,01 (1,23) min, res teert een winst van 11,6 (8,3) min een stijging van bijna 40 pet. Zoals bekend wordt een dividend van 8 pet. (onv.) uitgekeerd over het tot 46.050.000 36.840.000) verhoogde gewo ne aandelenkapitaal. Voor belastingen wordt gereserveerd 5,1 (3,5) min, naar algemene reserve gaat 1,1 (1) min, naar bouwreserve f 400.000 300.000), naar reserve tegen bedrijfsrisico's 900.000 (800.00), terwijl tantièmes ver gen f 460.500 (297.498). De directie deelt 'n haar jaarverslag mede, dat zjj het bereikte resultaat be vredigend acht. „Weliswaar was de las tenstijging ook in 1962 weer aanzien lijk, doch hierbij dient bedacht te wor den dat een groot deel van deze stij ging voortvloeit uit een op zichzelf zeer gewenste en welverdiende optrekking van het salarispeil van onze medewer kers". Door de gunstige ontwikkeling aan de batenzijde, kon deze verzwaring van de lasten ruimschoots worden op gevangen. iiiiiiiiiiiMiliHiiiiliiiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii gen geteld, waarvan niet minder dan 4,5 miljoen behoorden lot wat men al daar onder kleinbedrijf (small busi ness) verstaat. Blijkbaar behoudt het midden- en kleinbedrijf zUn bestaans recht, ook ln een met de Euromarkt vergelijkbaar marktgebied en in een land, waar de automatisatie verder is voortgeschreden dan ten onzent. Ook daar waar de optimale bedrijfs omvang niet zonder meer valt aan te wijzen, is het vaak juist het kleinere bedrijf dat ei® behoeften van de afne mers op een goedkopere of betere wijze kan bevredigen. In ons economisch bestel is het midden- en kleinbedrijf onmisbaar. Deze onmisbaarheid, aldus de Mid denstandsbank, houdt echter nog niet in, dat het midden- en kleinbedrijf te allen tijde een even ruime plaats in het geheel der produktieve bijdra gen zal blijven innemen. Of ln de toekomst van vooruitgang dan wel van achteruitgang sprake zal zijn, hangt in de eerste plaats af van de wijze waarop de door het midden- en kleinbedrijf vervulde functies worden verricht. Het ligt voor een belangrijk deel aan de kleine en middelgrote bedrijven zelf of zij de aan de gang zijnde ontwikke lingen tijdig onderkennen en op tijd de bakens zodanig verzetten, dat hun positie beouden Blijft of wordt ver sterkt. Waarschijnlijk zullen de kansen voor het midden- en kleinbedrijf ln West- Europa, waar de verscheidenheid in wijzen van behoeftebevrediging steeds zeer groot is geweest, hoger kunnen worden aangeslagen dan in de Ver. Staten, De specifieke kansen van het midden- en kleinbedrijf liggen in het vlak van specialisatie (op goederen en diensten en-of categorie van afnemers), kwali teit en dienstbetoon. Daarmee wil niet gezegd zijn. dat midden- en kleinbedrij ven, die zich hierbuiten begeven, geen toekomst zouden hebben. Zi) zullen er echter rekening mee dienen te houden, dat voor de juiste vervulling van die functies ln de meeste gevallen een ver groting van de bedrijfsomvang en een nauwere samenwerking noodzakelijk zullen blijken, waarbij vooral ook het financieringsaspect de aandacht vraagt. In het bijzonder op het terrein van massaproduktie en massadistribu tie zal de concurrentie van het groot bedrijf zich ongetwijfeld nog verder verscherpen. LONDEN, 19 febr. De vrachtin dex voor de wilde vaart, berekend door de Engelse Chamber of Shipping, is in de maand januari met 5,3 punten ge stegen. De index (basis 1960 is 100) werd becijferd op 93,1 tegen 87,8 in de cember. In het bijzonder gaf de index voor kolenvrachten een forse stijging te zien, t.w. van 75,7 tot 86,4. Voor de graan en ertsvrachten liep de index resp. op van 89,8 tot 95,4 en van 69,4 tot 78. Het cijfer voor hout kwam op 102 (was 101,4). Een daling vertoonde de suikervrachten (van 98.4 tot 97). De index voor timecharters gaf een kleine stijging te zien, t.w. van 80 tot 80,4. MOCO (Advertentie) Van bereikt wordent Het heerlijk resultaat van SikS. Vraag maar na I SlkS, de smakelijke manier om ge makkelijk slank te worden slank te blijven zónder honger. SlkS, voedingsrijk, calorleênarm. SikS, de prettige weg naar een jeugdig figuur een jong gevoel. SikS, de maaltijd in een koekje! Maak er een goede gewoonte van.., Apoteker en drogist hebben SikSI OOSTERHOUT. 19 febr. Meteaai- huizenfabriek Maatschappij Excelsior en Republic Steel Corporation (V.S.) over wegen een samenwerking bij de ver vaardiging van met polyethyleen bekle de stalen buizen. Onderhandelingen hier over zijn in een ver gevorderd stadium. Republic Steel heeft in de Verenigde Staten al veel succes gehad met derge lijke buizen en men ziet ook op de Euro pese markt grote mogelijkheden. Omdat de samenwerking tussen biede maatschappijen zich zal beperken tot dit ene produkt zal Republic Steel geen financieel belang nemen bij Excelsior. De buizen zullen in Oosterhout wor den vervaardigd; Excelsior produceert de stalen bulzen, terwijl Republic Steel het materiaal om het polyethyleen aan de buizen te bevestigen levert. De samenwerking zal voor Excelsior geen belangrijke investeringen vergen. Het kapitaal hoeft derhalve niet te wor den uitgebreid. In Europa bestaat nog vrijwel geen concurrentie op het gebied van het plastic bekleden buizen. (Van onze correspondent) TILBURG, 19 febr. Het door het gemeentebestuur gevoerde beleid ten aanzien van volkshuisvesting en stede- bouw heeft opnieuw stof doen opwaai en. Het raadslid C. E. A. M. van de Mortel, die in een open brief aan alle (KVP-leden in Tilburg de aandacht heeft gevraagd voor zijn kritiek nadat het afdelingsbestuur van de KVP zpn verzoek om een speciale vergadering over deze kwesties en het rondsturen van een brief, waarin de heer Van de Mortel zijn kritiek zou samenvatten, had afgewezen. Reeds geruime tijd gaan er geruch ten, dat een breuk in de Tilburgse KVP niet onmogelijk zou zijn. De heer Van de Mortel zou zich met enige volgelingen willen distanciëren van het standpunt van de raadsfractie. (Advertentie) Natuurlijk, die echte Olifant-borrel van Melchers-Schiedam is overal te koop. Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE Proost 20 „Ik veronderstel dat het dat minderwaardig heidscomplex is, dat haar ln de armen van de Islam dreef. Gecombineerd met de persoonlijkheid van hadj Ibrahim El Hoesselni. Na de voorgeno men bedevaart naar Mekka, die zij zag als een climax, maar die voor haar wel eens op een grote teleurstelling kon zijn uitgelopen, zou haar enïhou- 'asme, vrees ik, wel gedoofd „Waarom denkt u dat zo?' „Och, tante Heieens bevliegingen duurden nooit lang. Dit was al een record. En ik geloof niet, dat het leven van een vrouw in orthodox Islamitische kringen, dat ze op haar pelgrimage zou hebben moeten leiden, veel aantrekkelijks voor haar zou hebben gehad. Het Zen-boeddhisme is in Amerika al erg in de mode in progressieve kringen. Ik ver onderstel, dat tante Heieen na die bedevaart naar Mekka..." „In dat geval zou het legaat aan die mijnheer, hoe heet hu nu ook weer, natuurlijk worden her roepen." „Als u hadj Ibrahim El Hoesseinl als de moorde naar ziet, bent u mijns Inziens op het verkeerde spoor. Ik mag de man niet. Hij vertegenwoordigt de Islam in zijn meest primitieve, meest bekrompen vorm. Hij is heerszuchtig, fanatiek en grof sensueel. Hij haat al wat Europees is. Maar een moordenaar is de man niet. Ik bedoel een moordenaar om wat geld. Eerlijk gezegd begrijp ik niet, wat zo'n man bij een dergelijke missie doet. Zijn voorganger, een Pakistani, was een heer en een man van grote ontwikkeling „En deze El Hoesseini is...?" „Een Arabier. Als Ik me niet vergis uit Egypte." „Dus als ik het goed begrijp, lag u met uw tante overhoop, omdat u geheel verschillende opvattingen had?" „Neen. Dat is toch nog geen reden om met Iemand overhoop te liggen, vindt u wel? Van mijn kant tenminste niet. Wel van de hare. Maar dat viel van een vrouw van haar type moeilijk anders te verwachten. Neen, als ik om iets het land aan haar had, en dat had ik, gruwelijk was het om de grofheid, waarmee ze altijd haar zin wou doordrijven en probeerde anderen naar haar hand te zetten. Ze stampte gewoon over je heen. Of je bt1 die operatie onherstelbaar beschadigd werd, zou haar een zorg zijn. Tante Heieen kon alles en wist alles. Tante Heieen had altijd gelijk. De mensen ln haar om geving waren alleen maar marionetten die moesten dansen al naar zij aan de touwtjes trok. Neemt u mi] mijn uitbarsting niet kwalijk," eindigde hij wat schaapachtig. „Volstrekt niet," antwoordde Perguln, terwijl hij dacht, dat de aversie tussen Luuk Verweert en zijn tante toch wel gevaarlijk groot was geweest. Het zou hem spijten als de jongeman de schuldige bleek, maar hij Iron er moeilijk omheen, dat Luuk Verweert een van de protagonisten in dit drama was, wiens gangen op die bewuste vrijdag en in de periode kort daarvoor nauwkeurig dienden te worden na gegaan. Zijn zwijgen scheen Luuk Verweert wat van zijn stuk te brengen. „Ik hoop met, dat ik u gekwetst heb?" zei hi) verlegen. „Ik had me niet zo moeten laten gaan." „Waarmee zou u mi) nu gekwetst moeten hebben, mijnheer Verweert?" vroeg Perquin wat verbaasd. ,,Nu, het zou immers best mogelijk zijn dat u er net zo over denkt als tante Heieen deed." „Maakt u zich daarover maar niet ongerust, dat is helemaal het geval niet," antwoordde Perquin glimlachend. „Dat is dan maar een geluk, want ik heb zo het gevoel dat lk er toch al met te best op sta." „En waarom niet?" „Nu, om die ruzie." „Ja, die ruzie is natuurlijk een post op uw debet zijde. Maar daartegenover kunnen we het feit dat u geen enkele poging hebt gedaan die botsing te ver zwijgen op de creditkant boeken, dunkt me." „Ziet u de zaak maar niet mooier dan ze is, inspecteur," zei Luuk Verweert met een scheef lachje. „Het was een ruzie onder getuigen, niet waar? Wat zou het mij geholpen hebben haar te verzwijgen?" Onder het naar huis rijden keerden hoofdinspec teur Perqulns gedachten telkens weer naar die woorden terug. Wat had Luuk Verweert daarmee bedoeld? Alleen maar wat hij gezegd had? Of had er een bedekt verwijt in gelegen. Had hij ermee willen zeggen, dat hi1 er geen ogenblik aan twijfelde dat een van de bij die scène aanwezigen zich wei gehaast zou hebben de hele geschiedenis bij zijn verhoor onder aandacht van de politie te brengen? En wie had h(j dan op het oog gehad? Zijn broer of het meisje Welmoet? En waarom was Welmoet de Pauw zo vreselijk nerveus geweest? Veel zenuw achtiger dan de dood van een aangetrouwde, haar ver van sympathieke tante zelfs in deze omstandig heden kon verklaren? Het was wel merkwaardig, dat juist de beide familieleden, die dank zij hun meegaandheid in be trekkelijke vrede met de vermoorde vrouw hadden geleefd, haast geen enkel symptoom van nervositeit vertoonden. Terwijl de beiden, die met haar over hoop hadden gelegen, zo bijzonder overstuur waren. Een meisje in de moeilijke jaren en een jonge man van vierentwintig, die in haar ogen pen held was. een miskende, vervolgde held. Zou dat kind...? En zou die jongen dat weten of vermoeden en proberen de verdenking van haar af te wenden? Of was juist de jongen dc dader en probeerde dat meisje...? (Wordt vervolgd Advertentie wm 1 284567 8 JO Horizontaal: 1 stom; 2 sluw, .,\vifl{j dwaas, vertrek; 4 ziekelijke vernai v van aders; 5 noot, Frans lidw?° meest doelmatige bedrijfsvoering,^, nikkel (scheik. afk.J, klooste ^o0u lichaamsdeel; 8 zijde van kasboek. ^g0r 9 streling, vroeger; 10 halsjuk. jee<i. eenmengen (vervoeging); 11 bitter officierstafel (Eng.) Verticaal; 1. plechtig: 3. onderdeel van vaa spe dei -p;.2' artuvnv te< lijnse zender; 4 medicijn. Pers.,:ft; Techn. Commissie, geheimschr ,ji waterstand, een beroep: 7 vveglat" f» strument; 8 druk pratend, sf? heiliÉk- vier; 9 gekheid, getaltekens; 10 1 jjaP® een bij de slag bij Waterloo naarsch8 leon overgelopen Franse ®aa een beroep. OPLOSSING 18 FEBRÜARI 6 hefrf Horizontaal: l opa; 4 poort; o j4 r® 8 al; 9 ha; 10 vol; 11 eer; 12 et. 15 noorman; 18 neeen 19 rot ,-4 Pell Vertikaal: 1 oor; 2 pose: 3 aji,eO» ton; 5 Teheran; 6 haven; ergo; 16 oer; 17 met. t\>i; "ie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4