Scholier naar huis gestuurd De KNSM in 1962 Tweede halfjaar compenseert een slecht eerste ,Mijn muziek moet iets doen HBT RAADSEL EGIL Alfredo DE FLUIT MET ZES SMURFEN Moord in de Moskee dagpuzzle Harold King Uit Florence gestolen kunst teruggevonden helpen sneller en beter dan ooit pagina i Onvriendelijk over Amerika geschreven V 0 Clausules Nederlands- Duits verdrag deze maand in de Bondsdag hoofdpijnhoofdpho... AKKERTJES cacUU Esso-directeur Barten overleden Oostduitse ijsbrekef beschoten? WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 DRY SUPERIOR PALE ::e: Lijnvaart Passagiersvervoer Dochter ondernemingen ERIC DE NOORMAN 12. „Nooit door, nooit door?" moppert Svein. „Dat wil ik zogezegd nog wel eens zien, Noorman. In ieder geval kan het een ouderwets vechtpartijtje worden. Ik denk, dat ik mijn helm zogezegd maar eens ga oppoetsen." En dat is inderdaad het enige wat ze doen kunnen; wapens nakijken en alles gereed maken om een mogelijke aanval het hoofd te bieden. Eric brengt zijn schip, zo dicht mogelijk als de rusteloze zee toelaat, bij dat van Erwin en schreeuwend deelt hij zijn zoon de te verwachten gang van zaken mede, waarop deze zich haast, ook zijn schip gevechtsklaar te maken. „En toch denk ik, dat er niets gebeurt", zegt Egil, die alle toebereidselen met nieuwsgierige ogen gadeslaat, tot de Noorman, „want ik heb zo fijn gedroomd vannacht. Ik zat °P een troon, een echte troon van een koning als het ware. Nou koninê' als..." „Dromen zijn bedrog," glimlacht Eric, „maar dat hindert rüe* hoor, droom jij maar lekker. Als je maar niet op mijn troon gaat zitten." Zoveel mogelijk probeert Eric de toestand voor Egil verborgen te houden, maar de stijgende spanning aan boord ontgaat de jongeI1 niet! En zo, in een stilte, die zwaar is van dreiging, koersen de twee scheepjes van Eric de Noorman, als een schaduw gevolgd door de boo van Ulfa, Noordwaarts. Vóór hen ligt, als een levensgrote val, "e zeeëngte. f Toveuaaes z/m ze, zee Asr/S wc bbloerp VWRPSN door MARTIN MONS Verkoudheids bacillen protektie tegen infeM' orerend, Dee; 9 oele, cijfers; 1° arts. Advertentie) SHERRY PALOMA IMP. OUD HAARLEM AMSTERDAM. 19 febr. - D« zeven- «enjarlge Maarten Abeln uit Albergen bfl Almelo Is In hoofdzaak om zijn on- vneodelijk (redrau jegens Amerika ver vroegd naar hnls gestuurd. HU was een van de vijftig Nederlandse scholle ren van zestien tot achttien jaar. die een jaar lang In het kader van een Uitwisselingsprogramma ln een Ameri kaans irerin zou worden opgenomen en er de high-school zon bezoeken. Voor Maarten Abeln duurde het verbUjf ln de staat Michigan evenwel maar acht maanden. P®.h?er,J- Barens, voorzitter van net Nederlandse comité van de Ameri kaanse organisatie „youth for under standing deelde dit mee. Volgens hem had Maarten Abeln zich niet aan de regels gehouden, o.m. door vervelende stukjes te publiceren. De Twentse scho lier was voor zijn vertrek naar de Ver enigde Staten zowel schriftelijk als mondeling uitvoerig ingelicht over de bedoelingen en de regels. De Nederlandse scholieren vervullen een missie in Amerika door de vriendschapsbanden hechter te ma ken. Jaarlijks komen honderd Ameri kaanse scholieren voor de duur van twee maanden naar ons land. De Ne derlandse scholieren blijven een jaar in Amerika. De directrice van het Programma in Amerika, mevr. R. Andresen, had net comité reeds eerder laten weten. !r moeilijkheden waren met Maarten Abeln. Wat zelden voor- kwam, hij verwisselde van adres. Verbetering bleef evenwel uit. „Hem werd ook een proeftijd geboden om zich cnders te gaan gedragen", aldus Lhr,Ba^. Toen de moeilijkheden bleven, werd besloten de scholier terug te zenden. 6 -i heer Barens voegde er aan toe, u Nederlands? comité hiertoe niets heeft ondernomen. Langs officiële weg moet een publicatie van Maarten -J" een Nederlandse krant op het State Departement in Washington zijn ge- Komen. De comité-voorzitter veronder stelde, dat van hogerhand aandrang is Uitgeoefend op mevr. Andresen om de jongen terug te sturen. De organisatie wordt nl gesteund door het gouverne ment. AMSTERDAM, 19 febr. Ondanks het feit, dat de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij haar aandeel in het vrachtvervoer in de door de maatschappij bevaren gebie den kon behouden en het totaal ver voerde vrachtvolume nog iets zag stijgen, oefenden de zich nog steeds in een niet te stuiten opwaartse ljjn bewegende exploitatiekosten een zware druk uit op de inkomsten van vr. laai; ae mstananouaing van net Korps het bedrijf. De K.N.S.M. zegt in haar officieren blijft echter zorgen baren. jaarverslag over 1962 dat" de open markt-vrachten, die in het afgelopen jaar een nieuw naoorlogse dieptepunt bereikten, er de oorzaak van waren, dat voor bepaalde in de trampvaart geëxploiteerde schepen geen lonend emplooi op de chartermarkt kon iiicnunrHi kou axcl iauuigattiiuuu naar nci v^aieu- worden gevonden. Dientengevolge bisch gebied, Centraal Amerika en de gingen steeds weer reders uit deze Westkust van Zuid-Amerika vertoonde sector als zgn. „outsiders" hun ge- luk beproeven op de routes van de traditionele lijnvaart. De krachts inspanning van de maatschappij was in het afgelopen jaar dan ook in het bijzonder gericht op een neutralise ring van deze verstorende Invloed op het aanbod van lading en op het niveau der vrachten. In de eerste helft van het verslag jaar vertoonden de resultaten een zeer zorgelijke daling ten opzichte van dezelfde periode van 1961. Geluk kig gaf de gang van zaken in het tweede halfjaar een duidelijke verbe tering te zien. Men kan slechts hopen, dat deze zidh in het thans aange- broken jaar zal handhaven. Uiteraard Is dit op het ogenblik nog een open vraag, wanneer men in aanmerking neemt dat het resultaat over 1961 gunstig werd beïnvloed door een ge realiseerde belegging, heeft het be drijfsresultaat over 1962 dat van het vorige Jear zelfs overtroffen. De verkoop van vier schepen liet een klein boekverlies, dat werd afgeboekt op de reserves voor vernieuwing en uitbreiding der vloot en overige eigen dommen. Dit jaar heeft men gemeend slechts een klein bedrag voor extra afschrijving op de vloot genoemde re serves te onttrekken, zoals onderstaan de verlies en winstrekening laat zien. Het euvel der vlagbevoorrechting breidt zich nog steeds uit, en bedreigt ook enige van de K.N.S.M.-trafieken. De consequenties schijnen slechts be streden te kunnen worden door tegen maatregelen in het handelpolitieke vlak. Het doet echter deugd, te be speuren dat ln enige landen toch het begrip veld wint dat vlagdiscriminatie een zware druk legt op de schatkist en de ontplooiing van de buitenlandse handel belemmert. Als gevolg van de Bonner Act, is een toenemende ont wrichting van het iijn-verkeer ten dele reeds een feit. De moeilijkheden op de lijnvaart hebben geleid tot grotere be- Advertentie) Een OLVEH polis nü, een OLVEH pensioen straks. Wrnsm De componisten zijn door Wouter Paap eens inge deeld in twee categorieën. De eerste componeert wel iswaar gedreven door een in nerlijke noodzaak, een inspira- tieve dwang, maar wanneer hij zijn geesteskind eenmaal ter we reld heeft gebracht legt hij het als het ware te vondeling; wie zich zijn lot aan wil trekken of ervan wil genieten laat hem onverschillig. Zijn taak is met het noteren van het slotaccoord afgelopen. De andere categorie componeert mede uit idealisme, opdat de kunst de mensen vreug de en ontroering geeft, kortom datgene wat het leven hun soms onthoudt; deze componisten trekken zich niet terug, wanneer de noten eenmaal op het papier staan, maar stellen zich vol ver wachting open voor de reacties van de muziekliefhebbers. Tot die laatste groep behoor ik zelf. Mijn muziek moet klinken en de luisteraars iets doen." Aldus spreekt ir. H. A. King, wiens strijktrio de jury van de Concertgebouw - Kamermuziek Prijsvraag zóveel gedaan heeft, dat het uit zevenenzestig inzen dingen bekroond werd door de t_y internationale jury. Harold King, die evenals zijn leermeester Henk Badings ir. voor zijn naam heeft staan, werd in 1S95 in het Zwitserse Winterthur geboren en trad, na zijn toekomstdromen van musicus en medicus opgegeven te hebben, in het voetspoor van zijn vader door zich een loopbaan als ingenieur op te bouwen. Hij studeerde eerst in horiden, vervolgens in Delft, waar hij cum laude zijn doctoraal examen behaalde. „Serieus muziek studeren had ik dus nooit gedaan. Ik hield als jongen al veel van improvi seren en mopjes spelen. Met veertien jaar werd ik door een toeval organist in de Engelse kerk in Düsseldorf, waar we toen woonden. Helemaal onvoorbereid moest ik invallen; er zat een heer links en een rechts op de orgelbank, die me met aanwijzingen over pedalen en registers door de dienst heen sleurden. Ik hield die „baan" drie jaar vol. Het bleef zoals gezegd, altijd maar improvisatie, ook in mijn Delftse studententijd, waar we onderling veel kamermuziek maakten en ook optraden op studentencon certen. Op een gegeven moment begon het ephemere karakter van mijn muziekbeoefening me te vervelen: ik kreeg een aanstelling als ingenieur en bedrijfseconoom bij het G.E.B. in Amsterdam en was daarnaast in de gelegenheid grondige theoretische lessen in harmonie, contrapunt en instru- mentatie te nemen bij Cornells Dopper Harold King staat op en neemt een lijvig boekwerk uit zijn vele wanden in beslag nemende bibliotheek: „Kijk, een exemplaar van Naumann's Muziekgeschiedenis uit 1885, één van de boeken, die ik later van Dopper gekregen heb. Ik heb ook zijn hoorn overgenomen. Bovendien bezat hij nog een trompet; als componist moet je eigenlijk met alle instrumenten vertrouwd zijn". Dat principe heeft King zelf konsekwent doorgegeven; we hadden de naam van mr. Romke de Waard al op één van de boeken- planken ontcijferd. Dat heb ik eens doorgewerkt vóór ik mijn grachten- muziek voor draaiorqel in 1961 componeerde. Ik herinner mij nog die zomeravond in een Utrechts park, waar vijfentwintig draaiorgels opgesteld stonden. Een uitstervend stuk folklore overigens niet meer te redden, want de orgeldraaiers kunnen niet meer van kopergeld leven en bovendien de vakmensen, die de technische kneepjes van bouw en reparatie kennen verdwijnen langzaam maar zeker." Met zijn „Klein verhaal voor beiaard netrad King ook originele paden, terwijl de Visser-Neerlandiaprijs en de eerste prijs van de Nederlandse Klokkenspelvereniging hem ten deel vielen voor zijn „Klokmuziek voor beiaard" uit 1958. Zelf beschouwt hij zijn liederen (ruim veertig totaal) als een van de meest geslaagde onderdelen van zijn totale oeuvre dat overigens bestaat uit orkestrale- en kamermuziek voor de meest uiteenlopende en uitzonder lijke instrumenten-combinaties. Hij toont ons de Donemusuitgave van Three Impressions voor cello-solo: een keurig en duidelijk handschrift, een ver schijnsel. dat King als gevolg van zijn „hoofdvak techniek" beschouwt. Hij vond dit bovendien een ideale oefenschool voor het exacte denken, dat de componist zich soms met veel training eigen moet maken. .Jdijn lessen bij Badings zijn me van veel nut geweest, hij was vreselijk streng tot in de kleinste finesses Ik was over de bekroning van mijn Strijktrio zelf nogal verbaasd Dat het technisch wel in orde zou zijn, nu ja. maar je wordt tegenwoordig al gauw als „te weinig geavanceerd" gedoodverfd. Volgens mij zit het niet in al die bizarrerieën. de artistieke kracht, dadr komt hel op aan Tot slot van het gesprek geeft King een toegiftje op zijn kamer klavier een origineel exemplaar van De Ruyter uit Breda, vervaardigd in het jaar 1225.Hij is dol op het heldere, licht vibrerende timbre van dit instrument, dat een ereplaats inneemt in zijn studeervertrek en waarvoor hij de Bech- steinvleugel en -piano in de suite beneden vergeet. Hij heeft het in Den Haag op de kop getikt en zelf tweeduizend werkuren besteed aan de restauratie ln 1.957 is er een reeks conrerten op gegeven in Museum Fodor waarbij de uitvoerenden in historische kostuums uit de achttiende eeuw optraden Bepaalde toekomstplannen? „Nee, er zijn verschillende werken onder handen. King zou zich bijvoorbeeld wel eens aan een opera willen wagen, maar waar haalt hij een geschikt libretto vandaanEen meer gehoorde Klacht, en misschien een idee voor onze opdrachten-uitdelende instanties. reidheid tot samenwerking tussen de bij deze verkeren betrokken lijnrederijen een samenwerking die zowel in als bui ten conferenceverband tot stand kwam. Er is daarbij een onmiskenbare ten dens tot integratie van belangen merk baar. In het afgelopen jaar ondervond de K.N.S.M. bi] het aantrekken van werk nemers voor de kantoren en havenbe drijven minder moeilijkheden dan in 1961; de instandhouding van het korps Men hoopt, dat binnen afzienbare tijd met de bouw van het nieuwe kantoor kan worden begonnen. Het ladingaanbod naar het Carai- oiscn geoiea, v-entraai sineiiM en ae Westkust van Zuid-Amerika vertoonde een geringe vermindering. De afvaar ten van Zuid-Europa met bestemmin gen op het westelijk halfrond konden worden verdubbeld. In enkele gebie den konden de vrachten, zij het in on voldoende mate, worden opgetrokken. In het thuiskomende verkeer was het aanbod van stukgoederen bevredigend. Htt vrachtenpeil veranderde nauwe lijks. De resultaten" van de V.S.-dien- sten zijn over 1962 beter dan over het. voorgaande laar. In het Inter- Amerikaanse verkeer blijft de con currentie van outsiders merkbaar. Niettemin konden voor enkele artike len vrachtverhogingen worden inge voerd. Door het tijdig treffen van voorzieningen werden geen schepen van de maatschappij getroffen door de havenstaking van 1 t.m. 6 oktober, in de Amerikaanse havens, d!- op 23 december hervat werd. Het aanbod van lading voor de Le vant ontwikkelde zich gunstig, zodat enige malen extra tonnage, dan wel grotere vlooteenheden moesten worden gebezigd. Het sinaasappelenvervoer uit Spanje werd ongunstig beïnvloed door het toenemende vervoer per spoor. In enige trafieken kon een gedeeltelijke aanpassing van de vrachten aan de kosten worden bereikt. De vrachten voor enkele seizoenartikelen werden echter ongunstig beïnvloed. De precai re toestand van de staatsfinanciën in enkele landen, leidde soms tot zeer aanzienlijke vertragingen in het over maken van de vrachtpenningen. De resultaten van het passagiersver voer vertoonden ten opzichte van het vorige jaar een geringe daling. In het transatlantisch passagiersverkeer wer den de uitkomsten mede bepaald door een verminderd aantal afvaarten (we gens de 4-jaarlijkse survey) der passa giersschepen. De belangstelling voor het maken van toeristische rondreizen met de vrachtschepen vanuit de Ver enigde Staten en met passagierssche pen in het Caraïblsch gebied, nam in verheugende mate toe. Naar het zich laat aanzien zullen de resultaten van de Verenigde Ne- derlandsche Scheepvaartmaatschap pij ten achter blijven bij die over 1961. De resultaten van de West-Indische Scheepvaart Maatschappij'waren min der gunstig dan in het voorgaande jaar. De exploitatieresultaten van de twee schepen, die zijn ingebracht in de Su rinaamse dochteronderneming waren eveneens lager. Het vervoer van de Nieuwe Rijn vaart Maatschappij nam in 1962 voor namelijk in stroomafwaartse richting af. Deze teruggang werd mede veroor zaakt door de uitzonderlijk lage water standen. Tengevolge van de sterk ge stegen kosten en het onbevredigende vrachtenpeil bleven de resultaten be neden die van vorig jaar. De vaste en overige eigendommen zijn vrijwel geheel afgeschreven. Bt de zee vloot zijn 4 (onv.) passa giersschepen en 85 (onv.) vrachtsche pen in de vaart, en in aanbouw 4 (v.j. 6) vrachtschepen; met een gezamenlijk draagvermogen van 349.338 ton. Er werden 4 schepen verkocht en 4 opge leverd. De oplevering van twee in aan bouw zijnde schepen wordt dit jaar te gemoet gezien, en van dc andere in 1962 bestelde schepen in 1964. Voorts zijn er 49 (onv.) Rijnschepen in de vaart, alsmede 93 lichters, dekschui ten, sleepboten en motorboten. De con tractprijs van de vloot beloopt 388.216.142 en van de schapen in aan bouw 22.614.000. Hierop is in totaal f 234.466.978 afgeschreven. De achttienjarige Piet Modder uit Warmenhuizen, die de laatste tijd steeds meer naar voren komt als klas- sementsrijder, heeft dinsdag de natio nale langebaanwedstrijden in Sint Pan- cras gewonnen. Modder zegevierde zo wel op de 1500 als 3000 meter. Op de 500 meter werd Jeen Wester eerste. MOCO BONN, 19 febr. West-Dultsland heeft aan Italië vijf kostbare schilde rijen teruggegeven, die aan het einde van de tweede wereldoorlog door een Duitse soldaat waren gestolen. Functionarissen van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken over handigden de schilderijen vandaag aan de Italiaanse ambassadeur in Bonn, Gastone Guidotte. De werken behoorden tot de tien schilderijen die uit een collectie van 307 waren verdwenen. Een woordvoer der van het Westduitse ministerie ver klaarde dat nu nog drie schilderijen van de collectie worden vermist. De Westduitse politie weigerde de naam van de persoon bekend te ma ken die de schilderijen in bezit had. Zij hoopt dat de man, die in Muenchen woont, haar zal helpen met het opspo ren van de andere drie schilderijen. Twee schilderijen werden onlangs in de Amerikaanse plaats Los Angeles ont dekt. Waarschijnlijk heeft een andere Duitse soldaat uit München, die later naar Amerika is geëmigreerd, deze tyvee Italiaanse werken meegenomen. De geschiedenis van de vermiste schilderijen begon in 1944, toen een Duitse officier, een kunstminnaar, de 307 schilderijen uit Florence naar Sankt Anton liet vervoeren, zodat zij niet kon den worden beschadigd door eventuele bomaanvallen. Toen de schilderijen na het einde van de tweede wereldoorlog naar Florence werden overgebracht, bleken er tien te zijn gestolen. Een woordvoerder verklaarde dat het niet meer mogelijk was de twee solda ten die de vijf schilderijen hadden ge stolen wegens diefstal te vervolgen. De schilderijen zullen tegen 23 februa ri naar Florence worden overgebracht. De kunstschatten van Florence wa ren destijds door de Duitsers naar het noorden meegenomen. In Noord-ïtalië zou een kist met tien schilderijen van een vrachtauto zijn gevallen. Zes van deze schilderijen waren afkomstig uit het Uffizi-museum en de overige vier uit het Pitti-paleis. De in Pasadena gevonden schilderijen waren „Hercules strijdt met de Hy- dia" en „Hercules strijdt met Anteus", beide van Pollaiuolo. De in Munehen ontdekte schilderijen waren een zelfpor tret van Lorenzo di Credi, een kruis afname van Agnolo Bronzini, „De ge lijkenis van de wijngaard" van Demo- nico Feti, eea annunciata uit de school van Bologna en „De kribbe" uit de school van Coreggio. De drie vermiste schilderijen zijn een stilleven van bloemen en vruchten van Johann van Huysum, „Sehristus aan het kruis" uit de school van Bronzino en een „Madonna met kind en heili gen" uit de school van Van Dyck. /AC K/EST AAAEEK/ DAT ZE ME AAS EEA/ EEA/ A/EBBEA/ AATEA/ JOAASSEA/Z/A/EEA/S l/OEADE/A/ME AEAEMAAA OP EU 1//EA /X AAABK// V/MD L /AC BE/ 7BOEA/AAOS/ VEODOAAzD///ET <SE~ AC/AC AACAVTME TOE.'... O/E TK/EE a/ebbe/b DC/S DE EAB/T0J Z/CA/J A/EOPEA.. BONN, 20 febr. (UPI) De Bonds dag zal deze maand de twee aan het Nederlands-Duitse verdrag toegevoegde clausules in voorlopige behandeling ne men. De clausules hebben betrekking op de grens in de Ëemsmonding ?n de schadevergoe 'ing aan Duitse aan deelhouders van een door Nederland na de oorlog overgenomen AKU-onder- neming Het verdrag is verleden jaar door bet parlement geratificeerd. De Bondsraad (Senaat) heeft de beide clausules verleden week in eerste le zing goedgekeurd; de Bondsdag zal in de loop van deze maand de clausules in eerste lezing oehandelen. Woord voerders van de drie fracties in het parlement verwachten geen moeilijkhe- Advertentie) den. Van regeringszijde noch van de zijde van het parlement wilde men gisteren commentaar geven op het de bat dat in de Nederlandse Tweede Ka mer gaande is. DEN HAAG, 19 febr. Na een vrij langdurige ziekte is gisteren hier over leden de heer F. J. C. Barten, in leven algemeen procuratiehouder van Esso Nederland n.v. en directeur van de Esso Tankvaartmaatschappij n.v. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. De heer Barten werd 19 januari 1900 in Meerlo in Limburg geboren. 1 februari 1921 trad hij in dienst bij de afdeling petroleum detailhandel van de Ameri can Petroleum Company te Rotterdam. In mei 1945 werd hij algemeen procu ratiehouder en vijf jaar later directielid van Esso's rederij, de Esso tankvaart maatschappij n.v. Daarnaast vervulde hij nog verscheidene maatschappelijke functies. Bij zijn 40-jarig jubileum bij Esso Nederland n.v. op 1 februari 1961 wer den de grote verdiensten van de heer Barten erkend door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Indonesië Door zware overstro mingen, die zich onlangs hebben voor gedaan op Oost-Java, staan zeventig dorpen onder water. Ongeveer 40.000 mensen zijn geëvacueerd. (Reuter) „Mevrouw was niet zo gemakkelijk, wel?" Juffrouw Vroegop sloeg de ogen hemelwaarts. „Mevrouw was... Nou ja, het mens is dood en dan is het niet behoorlijk kwaad van d'r te spreken. Of kwaad spreken? Als ik u zei, dat ze een varken was, zei ik geen woord teveel. Nou, afijn, Tonia zegt tegen me: -Het is weer hommeles, ik heb 21 Kom nu, het was toch heel normaal dat die beide iaatsten nerveus waren. Die ruzie aan tafel en dat dreigement met onterving gaven Luuk Verweert een ereplaats onder de verdachten, daar kon je niet omheen. En hij was zelf werkelijk intelligent genoeg om dat in te zien. Geen wonder dat hij zenuwachtig was. Ook een onschuldige zou in deze situatie zijn gemoedsrust verliezen. En het meisje? Dat arme kind maakte zich natuurlijk bang, dat men haar Luuk zou verdenken. Neen, die nervositeit zei niets, voor noch tegen hun schuld. HOOFDSTUK VI De lezing van juffrouw Vroegop. ,,Ik had er eerst zo gezegd helemaal geen erg in," zei juffrouw Vroegop terwijl ze een geschilde aardappel in de emmer liet plonzen. Ze zat breeduit op haar stoel, de voeten op de sporten en hield het aardappelteiltje tussen haar knieen geklemd. „Neen," herhaalde ze, „helemaal geen erg. Jij Tonia?" „Neen," zei het tweede meisje, dat bij het aan recht het zilver stond te poetsen. Ze had zo lang zamerhand wel geleerd nooit met juffrouw Vroegop van mening te verschillen. Juffrouw Vroegop. al was ze nu weer in dienst was getrouwd geweest en daar liet ze zich erg op voorstaan. „Ziet u," ging ze diepzinnig verder, terwijl ze met de rug van haar stevige rode hand lang haar baven- lip wreef, „als het elke dag bal is, let je er zo met meer op, als u me begrgpt." ik d'r niet maar aan. Tonia, schenk de brigadier nog es een kopje thee in. Nou, ik ga door, waar ik mee bezig ben... Wat deed ik ook weer, Tonia?" ,,U maakte de groente voor zaterdag schoon, om dat..." „Juist, ik maakte die groente schoon. En daar komt me meneer Luuk sebiet de keuken binnen, met een koffertje. Hij zag zo wit als een laken, als u me volgen ken. Waar, Tonia?" Tonia bevestigde, dat meneer Luuk zo wit had ge zien als een laken. „En ie zegt tegen me, juffrouw Vroegop, zegt ie, wilt u juffrouw Welmoet vragen de dingen, die ik heb klaargelegd ln mijn koffers te pakken voor mij? Ze worden morgenmiddag gehaald, wil u wel geloven, dat ze mi) met een veertje omver hadden kennen gooien?" Een volgende aardappel deed het water hoog op spatten. „Och tjeetje, op uws pak. Maar het geeft geen vlekken, hoor." Brigadier Steenslag zei, dat dat er helepiagl niet opaan kwam, want dat zijn pak ertegen kon. „Had meneer Luuk lang werk gehad met pakken van dat koffertje?" „La me es effe denken. Een klein halfuurtje mis schien. Nou, en net dat hij weg wil gaan komt juf frouw Welmoet met een behuild gezichie en valt hem om ie hals. Juffrouw Welmoet is verschrikkelijk Eesteld op meneer Luuk, veel meer dan op meneer eo, waar Tonia?" Tonia zei schichtig, dat meneer Luuk ook veel aardiger was. Meneer Leo was zo stilletjes. Ech saai was meneer Leo. „Meneer Leo is heel wat degelijker. Meneer Luuk is nog maar een hekkespringer. Maar daar kijken jullie jonge dingen niet naar, of een man degelijk is. Dat heb Ik, toen ik jong was, ook niet gedaan. En nou zit ik hier weer in een andermans keuken." „Nou, vin u meneer Leo dan maar zo degelijk," zei een opeens recalcitrante Tonia. „Omdat meneer Luuk niet met een uitgestreken gezicht loopt en houdt van een grapje, daarom zou die niet degelijk zijn? Meneer Luuk neemt in elk geval trouw zijn plichten waar, elke zondag. Die loopt niet om zijn tante te plezieren achter haar afgoden aan zoals meneer Leo." „Maak je niet zo dik, kind. Ik zeg maar je moet ieder vrijlaten in zijn..." „Zeker, zeker," zei brigadier Steenslag haastig. „Dus juffrouw Welmoet was erg bedroefd?" „Ze simde asm enen door. Wat ie allemaal tegen d'r heb gezegd, kon ik niet verstaan. Maar op het laatst lachte ze witjes en zie, dat ze zich flink zou houen. Nou en toen ging hij weg en juffrouw Welmoet kwam bü me om het gereedschapskissie. „Het gereedschapskistje?" „Ja, dat is zo'n kissie, waarin Ik van alles be waar. U mot zich daar nou ook niet te veel van voorstellen, hoor. Het is geen echte gereedschaps kist. 't Is zo maar een behulp, dat de boel niet wegraakt. - Tjasses, die aardappels lopen al hele maal uit. Het ken de mensen tegeswoordig geen cent meer schelen wat of dat ze je in je maag splitsen. - O ja, dat kissie. Nou daar zitten twee hamers in, een grote en een kleine. Enne twee schroevedraaiers. Enne een nijptang. En verders touwtjes en spijkers en punaises. Allemaal zo van die dingen, waar een mens inenen verlegen om ken zitten, als u me begrijp. En als je d'r geen vaste plaats voor heb, slingeren ze altijd overal rond. „Ik vroeg d'r of ze het nou stantepede moest heb ben, want als ze niet opschoot zou ze vast en zeker te laat komen voor het Lof. En daar is ze erg stipt op, vooral nou d'r tante was overgelopen naar de heidenen. Maar nee hoor, zo moest en zou dal kissie dalijk hebben. Na een ogenblikkie heb ze het weer terug gebracht..." „En toen?" „Nou, toen is ze naar d'r kamertje gegaan..." „Dus niet naar het Lof?" „Nre, daar stond d'r hoofd zeker niet naar na die sjeine van d'r tante, het arme schaap." Wordt vervolgd) Advertentie) zijn als de dood voor broodiiltet ViatdneVVige kooiVoo"*- Dit doosje beleef. BERLIJN, 20 febr. (DPA) Jif< Oostduitse ministerie van verkeer n bekendgemaakt, dat „Westberlijnse roristen" maandagavond hebben gjt schoten op een Oostduitse IJsbreker. ,ji op Westberlijns gebied tussen Po&v-sfl en Henningsdorf voer. De vrouw „p" de schipper zou hierbij een sch»1 schot hebben opgelopen. ,.ef De Westberlunse politie heeft [l> klaard dat maandagavond nergens West-Berlijn schoten zijn gehoord. LETTERGREEPRAADSEL' Horizontaal en verticaal woorden invullen. 1 tijding; „ja8 A. V" schappij; 3 armoede (Hebr.); „A, in Overijsel; 5 grondig; 6 vreug" OPLOSSING 19 FEBRUARI Horizontaal: 1 sprakeloos; ret; 3 Inept, cel; 4 stricturen; i 6 efficiency; 7 Ni, non, dij; 8 cr. ^15^ 9 aai, eerder; 10 haam, roert; 11 mess. S, Verticaal: 1 slissen, aha; 2 P°4Rt$ 3 roer, Rias; 4 aspirine, me; tr0jnl. code; 6 eb, tuinier; 7 lacune, JSe;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2