PRINSES MARGRIET TEMIDDEN VAN OUD GEDIENDEN Geen actie Veilig Verkeer Zonder opschepperij Miljoen ligt niet voor het opscheppen Godsdiensten in Nederland Onkerkelijkheid is bij Hervormden het grootst KASKI ontbijtkoek DAAR VAREN KOKOSNOTEN VOOR PLANTA VOORBIJ L wa i Zaalhandbaltitel voor Blauw Wit Denemarken moet vraag beperken Studie van de O.E.S.O. EEN ANALYSE VAN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1963 pagina® Dinsdag heeft prinses Mar griet een bezoek gebracht aan het koninklijk militair invalidenhuis op Bronbeek ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het huis. Deze dag valt samen met de verjaardag van wijlen koning Willem 111, de stichter van het huis. Kwartaal-acties Indonesië koopt in Engeland een tinbaggermachine Onofficiële benadering door Nederlandse fl.ma O U kent gesneden brood. U kent gesneden roggebrood. En nu maakt Peijnenburg gesneden ontbijtkoek. Dkt is gemakkelijk! 25 voordelige, even dikke, gladde sneetjes kant-en-klaar! Nèt op de juiste dikte om lekker te zijn. ieder plakje kersvers door de dubbele, beschermende verpakking. Zonder moeite, zondersnijplanken mes,trakteertunu op heerlijke ontbijtkoek. Peijnenburg's gesneden ontbijtkoek, dat gaat er nu echt in als gesneden koek. mm de fabriek die zoveel honing in haar koek doet. 'I,s T'Ühj forc Warme landen, overvloedige oogsten. Bananen, sinaasappelen, koffie, thee, rijst en cacao. Rijpe vruchten uit zonnige streken. Daar komen ook de lichtverteerbare plantaardige vetten voor Planta vandaan. Planta heeft een natuurlijke, zuivere smaak waar U van houdt. Bovendien is er nóg een voordeel voor UPlanta is ongezouten. Vergeet ook daarom straks Uw pakje Planta niet. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 20 febr. De reus achtige campagne van het Verbond van Veilig Verkeer, die eind van het vorig Jaar als een „veldslag tegen de op schepperij" werd aangekondigd, gaat voorlopig niet door. Gebleken is dat er niet voldoende animo bestaat om deze actie, die ongeveer een miljoen gulden zou gaan kosten, te financieren. Het geld lag niet voor het opscheppen. Men wilde de actie „Zonder Opschep perij" financieren door belangrijke per sonen uit te nodigen „bescherm-ridder" te worden. De vereiste bijdrage om een ridderslag te ontvangen zou tenminste vijfhonderd gulden bedragen. Als tegen prestatie zou de „bescherm-ridder" een oorkonde op naam en een verzilverde plaquette op naam bestemd voor het mstrumentenbord van zijn auto ont vangen. Al terstond na het lanceren van dit plan werd van vele kanten de opmer king gemaakt, dat er iets tegenstrij digs school in het voornemen een ac tie tégen de opschepperij te bekosti gen uit bijdragen van mensen, wier pdelheid men met oorkondes en pla quettes beoogde te gaan strelen. Zou de beschermridder, getooid met plaquette en oorkonde, niet het risico lopen zélf voor „opschepper" te wor den uitgemaakt? Het is een vraag gebleven, want de belangstelling voor e ridderslag bleef ver beneden de verwachting, en de plannen zijn der halve naar de ijskast verhuisd. Als oorzaak van de geringe deelname wordt ook genoemd, dat het financiële klimaat in Nederland tijdens de re- crutering waren er drie acties, onder meer „Open het Dorp" niet erg gun st! gw as. Het eerste deel de geldwinning is dus geen succes geworden; toch was dit een actie, die, voor het eerst, door psychologen en reklame-deskundigen (op eigen initiatief) was bedacht en voorbereid. En het motief „verkeer zón der opschepperij" was niet dan na zeer veel studie gekozen. Door met de op schepperij te gaan spotten, zo werd ge zegd, wordt gepseculeerd op het zelf respect. Niemand wil graag te kijk staan als „opschepper".. AH jaren ge leden is overigens in ons land gepleit (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 20 febr. De paar honderd toeschouwers waren het na afloop roerend met elkaar eens: de beslissingswedstrijd tussen AHC en Blauw Wit om het kampioenschap eer ste klas heren, district West A, van de zaalhandbalcompetitie, gisteravond ln de sporthal-zuid alhier gespeeld, had een uitermate spannend verloop gehad met op behoorlijk peil staand spel. Blauw Wit legde met een punten verdeling van 16-16 beslag op de titel, aangezien de bepaling gold, dat bij ge lijke stand het doelgemiddelde van de competitie de doorslag zou geven. Aanvankelijk leek Blauw Wit doel bewust op een overwinning af te gaan, omdat het met meer technische en tactische vaardigheid een voorsprong van 4-0 nam. AHC liet zich hierdoor echter niet van de wijs brengen, werk te zich onder de druk uit en kwam op zeker ogenblik tot een gereduceerde achterstand van 7-6, waarna de rust inging met slechts 8-7 in het voordeel van de Blauwwitters. Het iets minder geroutineerde AHC pakte na de hervat ting de zaken energiek aan en het slaagde er met een grote dosis wils kracht in via 9-8 en 10-10 een voor sprong van 10-12 te nemen. Deze tegen slag inspireerde Blauw Wit tot. een uiterste krachtsinspanning, die leidde tot. een score van 12-12. Beurtelings troffen beide partijen hierna doel, tot dat onder hoogspanning de eindstand van 16-16 werd bereikt. De doelverde- digers Honig f AHC) en Middelink weerden zich voortreffelijk. voor een gerichte propaganda voor Vei lig Verkeer met medewerking van psy chologen en reklame-deskundigen. Inmiddels zal het Verbond voor Vei lig Verkeer ook dit jaar weer normaal de z.g. kwartaal-acties organiseren, zich te houden aan de maximumsnelheids- bepalingen. In het tweede kwartaal zal het rechts houden en voorsorteren wor den behandeld, in het derde kwartaal wordt voorlichting gegeven over vakan- tieonderwerpen (in het buitenland afwij kende verkeersregels, de houding te genover buitenlanders in het verkeer enz.) en in het vierde kwartaal wordt de conditie van voertuig, weg en wegge bruiker aan de orde gesteld. Uit het actie-programma blijkt ver der, dat het verbond werkzaamheden op internationaal terrein gaat ontwikkelen. De documentatie-uitwisseling van de in ternationale overkoepelende veilig-ver- keersorganisatie „La Prevention Rou- tière Internationale", waartoe inmid dels twee en twintig landen behoren, zal verder worden uitgebreid. Het ligt in de bedoeling maandelijks vanuit Pa rijs een documentatie te distribueren. Het Verbond treft bovendien voorbe reidingen voor een grootscheeps opge zette campagne, die eind 1963 of begin 1964 wordt gevoerd met het oog op de introductie van de nieuwe verkeersre gel in Nederland. In de loop van dit jaar zal ook wor den gestart met een regelmatig ver schijnend persbulletin met veilig-ver- keersnieuws uit binnen- en buitenland. De schoolverkeerscompetitie krijgt dit jaai een internationaal accent: winnen de finalisten van de wedstrijd voor leerlingen van het voortgezet onderwijs zullen naar Parijs worden gestuurd om daar de handschoen op te nemen tegen jongeren uit andere Europese landen. Tenslotte zullen twee nieuwe films een over bromfietsen en een gericht tot de jeugd aan de verzameling van het verbond worden toegevoegd. PARIJS, 19 febr. In de komende maanden dient de druk van de vraag in Denemarken sterk te verminderen en de betalingsbalans te verbeteren als gevolg van de beperkende maatrege len. welke ln 1962 zijn genomen, waars onder vooral het invoeren van een om zetbelasting waardoor wederom een be langrijk begrotingsoverschot is ont staan. Dit is een van de conclusies van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.) in haar verslag van een in januari jl. ingesteld onderzoek naar de economie van Denemarken. Er kan echter een kleiner overschot op de begroting 1963-64 en een verde re stijging van lonen en salarissen wor den verwacht met als resultaat een toe neming van de vraag, vooral de con sumptieve, in de zomer, aldus het ver- Daar de ruimte voor een grotere vraag beperkt is en een verbetering van de betalingsbalans vereist, moet het eco nomisch beleid er op gericht zijn de gern gewenste montaire en budgetaire be perkinigen te handhaven. Er dienen krachtige pogingen te worden onderno men een overmatige stijging van de in komens te vermijden, zowel om een re delijk economisch evenwicht te handha ven als een verdere verslechtering van de concurrentiepositie van de Deense industrie te voorkomen. Volgens het verslag is een bevredi gende groei in Denemarken op lange termijn natuurlijk sterk afhankelijk van een voortdurende expansie in de overi ge lid-staten van de E.V.A. Zelfs onder gunstige omstandigheden in het bui tenland is een bevredigende oplossing van de meest dringende problemen, vooral het voorkomen van een verdere relatieve stijging van de Deense kos ten, volstrekt noodzakelijk voor de ont wikkeling van de economie op de lange duur. Het verslag komt tot de slotsom, dat mits een voldoende stabiliteit van de inkomens wordt bereikt, het voor De nemarken aanbevelenswaard zou zijn een iets grotere toevloeiing van buitenlands kapitaal te bewerkstelligen teneinde de handhaving van een hoger investerings- peil en de noodzakelijke structurele aanpassingen van de Deense industrie en landbouw te vergemakkelijken. LONDEN, 18 febr. (U.P.I.). Indone sië zal tinbaggermachines kopen waar gunstige aanbiedingen worden gedaan, onverschillig in welk land dat is. en is onofficieel zelfs van Nederlandse zijde be naderd. Dit is door dr. O. R. I. Bako, financieel directeur van de centrale raad der Indonesische staatsinmijnonderne- mingen, tegenover U.P.I. verklaard toen hij een toelichting gaf op het contract dat hij j.l. vrijdag in Londen heeft ge sloten voor levering van een tinbagger- machine van 2.8 miljoen pond. De machine die, naar wordt verwacht, medio 1965 zal zijn afgebouwd, is een van de 15 welke Indonesië zal kopen tijdens zijn economisch achtjarenplan, vertelde de heer Bako. De heer Bako legde uit dat vóór de diplomatieke betrekkingen zijn hervat tussen Indonesië en Nederland, geen zaken kunnen worden gedaan met Ne derlandse ondernemingen. Desalniettemin hebben zij ons onofficieel benaderd. Dit was gedaan, vertelde de heer Bako, door de Internationale Handels Combinatie. DEN HAAG, 19 febr. (KNP) Ne derland is nu voor 40.4 percent katho liek, voor 28.3 hervormd en voor 9.3 percent gereformeerd. Van Nederland kan dus niet meer worden gezegd, dat het een protestantse natie is, zoals in het buitenland veelal nog wordt ge daan. Tegelijk met de verschuiving in de godsdienstige gezindheid treedt een toeneming van de onkerkelijkheid op. Het percentage buitenkerkelijken be draagt 18.4 In een analyse van de cijfers der volkstelling 1960, dat het KASKI voor het episcopaat heeft geschreven wordt vastgesteld, dat de toeneming der on kerkelijkheid in den lande slechts voor een klein deel ten laste van het ka tholieke volksdeel komt; de meeste bui tenkerkelijkheid komt voor bij de her vormden wier teruggang zich sinds 1947 heeft voortgezet en wel van 31 procent tot 28.3 procent. In 1849 bedroeg het aantal hervormden 54.5 procent, terwijl dat der katholieken vrijwei constant 38.1 procent bleef bedragen Indien echter het percentage katho lieken stijgt, moet men niet geloven aldus KASKI dat dit niet gepaard gaat met toeneming van randkerkelijk- heid en onkerkelijkheid. Ook het pa troon van het katholiek-zijn verandert: er worden steeds minder katholieken aangetroffen die zichzelf maximum ei sen stellen: de minimalisten nemen toe. Omtrent de randkerkelijkheid van de katholieken voert KASKI enige gege vens aan, die verband houden met het zondagsmisbezoek. In industrie-dorpen b.v. bleef het aantal kerkbezoekers be neden 70 procent der zondagsplichtigen. Dit percentage kan in stedelijke agglo meraten tot 25 procent dalen. KASKI voert voorts als bewijs enkele cijfers over communie aan, daarna en kele gegevens over de priesterroepin gen. Vast staat dat de eerste aanmel dingen voor de seminaries zeer ver schillend liggen, maar in het bisdom Rotterdam tot een uiterst laag peil ge komen zijn. Vast staat dat de overige roepingen in 1961 gedaald zijn tot 70 procent van 1957. De relatief zeer snelle daling van het geboortecijfer bij de katholieken kan naar KASKI meent voorts dienen als bewijs, dat de religieuse en kerkelijke binding verzwakt is. Als laatste indicatie noemt KASKI de statistieken over teruggang van „poli tieke orthodoxie" Dij de katholieken d.w.z. hét aantal katholieken dat zich bij de volkstelling als katholiek opgaf en dat KVP stemt neemt constant af. Bovendien is er een evenredigheid tus sen niet KVP-stemmers en de non- paschanten. Duidelijk is aldus concludeert Kaski de weerstand van het katho lieke deel van de Nederlandse bevol king tegen de formele onkerkelijkheid. Dit geldt met name in het zuiden van het land, waar het behoren tol de ka tholieke kerk als het ware nog integre rend onderdeel is van het cultureel en sociologisch systeem. Doch ook in de confessioneel gemengde delen van ons land is de weerstand vsn de katholie ken tegen een formele afval sterk. Is er by de katholieken slechts mar ginaal sprake van een toegenomen on- kerkeiykheid, de indicaties voor een allerwegen toenemende onkerksheid zün evenzeer duidelpk. De onkerksheid heeft voodal in de oude geïndustriali seerde stedelpke gebieden hier en daar ernstige vormen aangenomen; zü schrpdt vooral snel voort in de gebie den, die het langst weerstonden aan de neergang van de kerksheid. g e s aa|e;d|e|n v;' AVJJtP.GX.209 Planta zuivere plantaardige margarine PlasmT plantaardige MARGARINE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8