„ALS TWEE DRUPPELS Ambitieuze film van Rademakers geen verantwoorde synthese Echter alle waardering voor zijn vakbekwaamheid Kijken naar de koningin Ver keer s actie 0-11 wordt voortgezet Minister onjuist Religieuze en seculiere geestelijkheid werken nauwer samen rf - Tweeslachtige indruk Soemokil denkt er niet aan strijd te staken iBB HRSB Minister Klompé over ontspoorde Surinamers Kiesraad schrijft 24 partijen in Gratieverlening Succes voor Toon Hermans in België finest scotch whisky. «er-7*1 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1963 55 I wiens F°ns Rademakers, nieuwste speelfilm „Als lep twee druppels water" gis- a^°nd tijdens een galapremière the Amsterdamse Calypso- ij ater ten doop werd gehouden, merkwaardige figuur, die Unieke plaats inneemt in de deriandse speelfilmindustrie. rkvvaardig, omdat hij de criti- W Veeleer bewondering, althans afdwingt door zijn zelf- ^«"ouwen, zijn doorzettingsver- liq ^en en de ernst van zijn bedoe- o^en, dan door zijn talent. Uniek, -■ dat hii de eniee Nederlandse af- hij de enige k„^«ilmer is, die nimmer heeft laten doen aan zijn Pj-^ieke integriteit door finan- iwf tegenslagen en zich nooit Sj ®ft laten verleiden tot conces- W aan wat de commercie pleegt h a te duiden als „de Smaak van t,0 Grote Publiek", hoewel nog y, *t iemand bij benadering heeft en te omschrijven, wat die eigenlijk is en hoe hij zou nen worden bevredigd. S$te«nde i^Pftnde pijnen voor en na jju °P«ttJgen<l murbrandt 0h^ies binnen het vuur J^Udellijk. Ambitieus Varianten Ir. Manusama (RMS): Pater P. Wesseling naar Suriname Gesprek in Paramaribo Niet logisch 5? Zes nieuwe waaronder Liberale Staatspartij Verkiezingen P.v.cLA.-groslijsten ongewijzigd Afschaffing verplichte feestdagen in Limburg om Jol Wijn te ♦s avonds Wijn verwarmt, ijn is gejond en ijn schenken is gemakkelijk als de televisie kijkt. ljj, ja, uic i iijiiuici m- vÏÜ. 'tin nieuwste speellilm, die zich fh f?°udlng tot „Dorp aan de rivier" 11 siii ^ers staakt uw wild *«k, geraas Hjn beweegt, heeft Rade- opnleuw een literair gegeven Kfw «pmouw ecu ïiiciaix kckovcu JjtU £nde roman „De donkere kamer ?ei^Uamocles" van Willem Frederik i-a<h|",s> waarin deze de onvermoede '•,>n,rn sc'hetst, die onder bepaalde er,üke toestanden, zoals de be- «jna ^oor de Duitsers van ons va- was, kunnen losbreken in de ziel. „De donkere kamer ijJMr^'oocles" was dan ook meer een ^"-analyse dan een verzetsroman, (Advertentie) 6 h ^WV^tstellen prompt het verstoorde ®v6J™jch,t de maag en maken zo het i eht h 8 2uur onschadelijk. Op 't mo- U Rennies neemt en deze smel- hiitL e tong, zakt de pijn om na enkele B] n,geheel te verdwijnen. Rennies - °<vanerige reme^ie: smakelijk en.. zoals ook „Als twee druppels water' meer wil zijn dan een verzetsfilm. Dat de verkoeling, die tussen Hermans en Rademakers was ontstmn tijdens de verfilming van de roman, na het ge reedkomen van de film heeft plaats gemaakt voor waardering, mag wor den beschouwd als een bewijs, dat de cineast, althans in de ogen van de door een literaire bril kijkende auteur, diens werk recht heeft doen wedervaren. Alvorens nader in te gaan op de mé rites van de film als zodanig, waarbij het juist zaak is, zich zoveel mogelijk los te maken van de roman, omdat een filmer nu eenmaal moet streven naar herschepping en niet naar een slaafse beeldweergave van het oorspronkelijke werkt, lijkt het 't beste, eerst een kor te samenvatting te geven van het film- verhaal". Het is naar pas later uit het verloop der gebeurtenissen blijkt in de eerste helft van het jaar 1944. Nederland voelt de hiel van de Duitse onderdrukker pijnlijker dan ooit. In Voorschoten drijft de kleurloze Ducker zijn sigarenwinkeltje. Hij verdraagt lijdzaam de nukken van zijn eeuwig klagende vrouw, die hem bedriegt met een NSB-er. Zijn enige echte genegen heid gaat uit naar zijn moeder, die geestesziek is. Zijn enige ontspanning is zijn wekelijkse bezoek aan een judo clubje. Maar diep in zijn hart hunkert hij naar het grote avontuur en naar het stellen van opzienbarende daden. Dit grote avontuur dient zich bij hem aan in de persoon van Dorbeck, een uit Engeland afkomstige parachutist, die in de nabijheid van zijn woning neerkomt en wiens bevelen hij blinde lings opvolgt. Ducker, de bloodaard, nationaal plichtsbesef dan wel om uit- wordt een voor niets terugdeinzende durver. Hij verovert stormenderhand vrouwenharten en schrikt voor geen moord terug, of hij die nu pleegt uit drukking te geven aan zijn haatgevoe lens jegens de vrouw, die hem be droog. Hij lijkt niet alleen op Dorbeck hij Is Dorbeck, die door de Duitsers wordt gearresteerd en uit hun handen weet te ontsnappen om na de bevrij ding als landverrader te worden ge vangen genomen op last van de Ne derlandse autoriteiten. Al zijn pogingen om, zich beroepend op de geheimzinni ge Dorbeck, zijn onschuld aan te tonen, blijven vergeefs, tot een kogel tijdens een wanhopige ontvluchtingspoging een eind aan zjjn leven maakt. Ducker-Dorbeck onderneemt een van zijn desperate pogingen om, zijn ware identiteit te doen blijken. sodes in -.e menselijke ziel kunnen op treden en men zou de werkelijkheid geweld aandoen, door wat er raadsel achtig is aan deze krachten, niet raad selachtig te laten. De toeschouwer twij felt er niet aan, dat Dorbeck werkelijk heeft bestaan, maar Ducker kan dit niet bewijzen en het feit dat Dorbeck als twee druppels water op hem lijkt, maakt het bewijs alleen maar moei lijker. Zodoende is de na de oorlog spoorloos verdwenen Dorbeck symbo lisch voor de veranderingen in Duckers persoonlijkheid. De bezetting maakte wonderen mogelijk: een ogenschijnlijk kleurloze persoonlijkheid wordt een held. Maar als de bezetting is afgelo pen en het normale leven weer gezag krijgt, verdwijnt de held en moet de kleurloze persoonlijkheid opdraaien, voor wat de held heeft gedaan. Zelf wijst Fons Rademakers, die boek en film wil zien beschouwd als twee varianten op eenzelfde thema, er in een toelichting op, dat alle mensen in hun jeugd de nei ging hebben, zichzelf groter en sterker te zien dan zij later onder pijn en te leurstelling ondervinden te zijn. Bij het intreden van de volwassenheid begra ven zij hun „super ego", zoals de psychologen zeggen, en leggen zich neer bij de omstandigheden. Maar er zijn episodes in de geschiedenis, waar in de alledaagsheid plotseling lijkt in te storten. De film moet dus worden gezien als een allegorische voorstel ling van de krachten, die in zulke epi- ^iiniTniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiTiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Rademakers als cineast. Hij mist nog altijd, zij het in mindere mate dan voorheen, de gave om met beelden een logisch verlopend en samenhangend verhaal te vertellen. Enerzijds demon streert hij herhaaldelijk, dat hij meer is dan een geduldig verzamelaar van microfoon- en cameranotities, ander zijds missen zijn beelden echter al te vaak een dramatische synthese. Even zo hebben de in zijn film optredende acteurs (Lex Schoorel als Ducker-Dor beck, Mia Goossen als zijn vrouw, Elise Hoomans als zijn moeder, Nan Los als Marianne, Guus Verstraete als de Duitser Ebernuss) geen reëlere en le vensechtere persoonlijkheid meegekre gen dan hun door beeld en montage van Rademakers werd geschonken. Er zijn momenten, waarop men in hen kan geloven, maar het volgende ogen blik maakt een sterk overspeelde en hoofdzakelijk met toneelmiddelen be reikte scène: Jos Gevers als oom Frans, Ko Arnoldi in het hospitaal van het gevangenkamp en de volkomen uit toon en stijl vallende aalmoezenier, aan alle gewekte illusies een einde. In deze scènes treden ook de fouten, die zelfs de meest geslaagde Nederlandse films, met uitzondering van „De Overval", hebben aangekleefd: krampachtig, overdreven spel en een gesproken woord, dat de natuurlijke intonatie mist en soms moeilijk is te volgen, het sterkst aan het licht. Nu en dan heeft Rademakers op een doeltreffende wijze gebruik gemaakt van het brede beeld, waarvan hij zich bediende, elders echter heeft hij zich nauwelijks enige moeite gegeven tot een verantwoorde vlakverdeling. Soms accentueren muziek (van Jurriaan An- driessen) en geluid, maar vooral de stilte, op bewonderenswaardige wijze een dramatisch moment, maar even vaak dient de muziek alleen om een dramatiek te suggereren, die niet in de beelden te vinden is. En tenslotte is Rademakers vervallen in een fout, die reeds naar aanleiding van zijn film „Dorp aan de rivier" moest worden gesignaleerd: met betrekking tot be paalde schokkende situaties (b.v. de moord op het NSB-meisje, de mishan deling van Ducker door de Duitsers en de moord op Ducker's vrouw) een ge brek aan beheersing, waarin juist de meester zich pleegt te tonen. Door dit alles maakt Rademakers' film een tweeslachtige indruk, temeer omdat hij er niet in is geslaagd, het in zijn toelichting aangekondigde voor nemen, een allegorische voorstelling te geven van de menselijke zielckrachten, met zijn beelden volledig te verwezen lijken. Het verstand kan alle waarde ring hebben voor de vakbekwaamheid, waarmee de filmer Rademakers met medewerking van Raoul Coutard zijn beelden heeft verzameld en gemon teerd. Maar emotioneel wordt de toe schouwer niet door een dramatische en ritmisch verantwoorde beeldsynthese geraakt. Ftn. (Calypso en Cineac-Damrak, Amster dam'; Bijou en Rex - Den Haag; Cineac, Rotterdam - 18 jaar). Rest thans nog de vraag, in hoe verre Fons Rademakers er in is ge slaagd, om aan deze zeer ambitieuze opzet het uitwissen van de grens tussen werkelijkheid en fantasie en het geven van een psycho-analyse van de verzetsheld een beeldge stalte te geven met aan de film eigen middelen. Rademakers tekent voor scenario, draaiboek, regie en pro- duktie. Het is dus gemakkelijker dan in de meeste andere gevallen, waar in de vervaardiging van een film ploegwerk is van specialisten, de verantwoordelijkheid vast te stellen. Rademakers heeft zich echter aan de camera laten assisteren door nie mand minder dan Raoul Coutard, die o.a. de fotografie heeft verzorgd van „Tirez sur Te pianiste" en „Jules et Jim". Maar Fons Rademakers is geen Truffaut, die het door Coutard verschafte prachtige materiaal tot een strakke en volledig verantwoor de filmsynthese heeft weten te bren gen. „Nog" geen Truffaut durven we haast schrijven, want al blijkt Rade makers ook in „Als twee druppels wa ter" nog altijd niet een geheel eigen filmstijl te hebben gevonden, er vallen steeds meer tekenen aan te wijzen, dat er een eerlijke, artistiek bewogen vak man aan het werk is, die de mogelijk heden van de innerlijk gedreven kun stenaar in zich bergt. Dit neemt intussen het vermoeden niet weg, dat de invloed van de ster ke en ervaren persoonlijkheid als die van Raoul Coutard zich verder heeft uitgestrekt dan gewoonlijk bij een ca meraman het geval is. Deze invloed doet zich naar onze smaak het sterkst voelen in de suggestieve lief desscènes in Franse „nouvelle va- gue"-stijl, die overigens noch vol doende zijn ingeleid door de vooraf gaande beelden, noch logisch voort vloeien uit de in die beelden ge schetste individuen en omstandighe den. (Advertentie) VAT 69 Dis riLL-fcRs. SCOT I. A NI.) LIITH. IMP, OUD HAARLEM Ducker bij zijn arrestatie door de Neder landers. EINDHOVEN, 20 febr. Het hoofd van de diplomatieke missie van de Ré publiek der Zuid-Molukken in Neder land, ir. J. A. Manusama, noemt het bericht over de overdracht van vlag gen door de president van de Repu bliek dei Zuid-Molukken, de heer Soe mokil, „te dwaas om te geloven" en „echt Indonesisch". ,Op de elfde van de maand heb ben wij een brief van Soemokil ont vangen, waarin hij uitdrukkelijk stelt, dat men er niet aan denkt om de strijd op te geven. Antara heeft in de afgelopen tien jaar al vijf keer een bericht verspreid dat Soemokil gesneuveld is, gevangen is genomen of naar Nieuw-Guinea is gevlucht. Wij vinden het wel prettig dat men nu weer met zo'n bericht komt: we ko men daardoor weer in het nieuws en over een paar dagen moet men toch weer toegeven dat het niet waar is. Wjj maken ons helemaal geen zorgen en kunnen er slechts om lachen", al dus ir. Manusama. Hij wijst erop dat de militaire kracht van de Republiek der Zuid-Molukken op Ceram in de af gelopen tien jaar voortdurend is toege nomen. Begin 1951 waren er ca. 1.200 tot 1.500 man, nu zijn er drie regi menten met in totaal een sterkte van ongeveer 4.500 man. Dit moet worden toegeschreven aan het feit dat velen uit de omliggende, door Indonesië be zette, eilanden naar Ceram komen om zich bij de troepen van de republiek aan te sluiten. Daarbij zijn ook mensen die gedeserteerd zijn uit het Indone sische leger. Van de twaalf man ster ke militaire missie, die vorig jaar van Ceram naar Nieuw-Guinea is gezon den, en die later naar Nederland is overgebracht, waren drie man afkom stig uit het Indonesische leger. Ook het hoofdbestuur van de stich ting „Door de eeuwen trouw" bestem pelt het bericht van Antara als „je reinste misleiding". „Wij kennen de Ambonezen langzamerhand voldoende om enige kijk te hebben op hun uit houdingsvermogen", aldus de secreta ris van de stichting de heer Buiten. Hij stelt overigens voorop dat de stich ting onpartijdig is. „Zij heeft geen doel in zichzelf, maar wil alleen hulp bie den waar die gevraagd wordt. Zolang de regering van de Zuid-Molukken dit doet zullen wfl hulp blijven verlenen. Ails zij zich inderdaad zou overgeven, zouden wjj ons bij de situatie neer leggen. De jongste berichten die wij hebben geven ons echter de overtui ging dat van een overgave geen sprake is." DEIN HAAG, 21 febr. Dinsdag ver trekt pater P. Wesseling CssR naar Pa ramaribo. Hij zal daar in de kathe draal de vastenconferenties geven en enkele malen voor de radio spreken. Pater Wesseling keert voor Pasen te rug; in verband met deze plotselinge reis heeft hij zich genoodzaakt gezien alle voorgenomen conferenties in Am sterdam en elders af te zeggen. ADELAIDE, 21 febr. (Reuter) Op een tuinfeest, dat gisteren in de Austra lische havenstad Adelaide ter ere van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh werd gegeven, hebben hon derden gasten zich als beesten gedragen. Elegant geklede vrouwen drongen en vochten zich naar voren om toch maar zo dicht mogelijk bij het Britse konink lijk paar te komen. Daarbij werden hoe den afgeslagen, hakken gebroken, kousen vernield en tafels en stoelen omgegooid De politie kon de koningin en de prins slechts met grote moeite ontzetten, al dus een bericht in de Melbourne Age (Rtr.). it alles legt nog eens extra het accent op de reeds naar aanlei ding van zijn vroegere films ge signaleerde zwakheid van Fons SITTARD, 20 febr. Het bestuur van de gevestigde stichting „O11" de organisatie, die de verkeersonvei ligheid wil gaan bestrijden door de na men van weggebruikers, die zich na enkele waarschuwingen blijven schuldig maken aan overtredingen van de ver- keersvoorschriften, aan de politie door te geven ziet in het afwijzende stand punt van de minister van Justitie, geen aanleiding de 1 februari gestarte aktie te beëindigen. Dit is ons gebleken, toen UTRECHT, 20 febr. KNP) Giste ren is te Culemborg een bijeenkomst gehouden van de Federatie van Neder landse Priester-religieuzen, welke werd bijgewoond door abten en provinciaals, die tot deze federatie behoren, alsmede door de Nederlandse bisschoppen. Op deze bijeenkomst, belegd ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de federatie, is het probleem van de ge zamenlijke verantwoordelijkheid voor de zielzorg in Nederland aan de orde gesteld. De oprichting van het Hoger Kate- chetisch Instituut is een bewijs, aldus pater dr. G. de Gier MSC, voorzitter van de federatie, dat het contact met het episcopaat en de samenwerking met de priester-religieuzen de laatste jaren sterk gegroeid is. De geregelde besprekingen van het dagelijks bestuur met het episcopaat vormen een ander bewijs voor de wil tot nauwere samen werking. Ook de nieuwe studie, die gewijd wordt aan de gezamenlijke missie activiteiten in Nederland toont aan, hoezeer de religieuze en seculiere geestelijkheid naar coördinatie streven. Dr. De Gier legde er de nadruk op, dat de religieuzen bereid blijven in toe nemende mate <leel te nemen aan de culturele en apostolische taak in de Wereldkerk, vooral ook in Nederland zelf. Kardinaal Alfrink heeft in zijn ant woord gezegd dat het episcopaat deze ontmoeting van veel waarde acht, om dat zjj de goede verhouding en de wil om heel de Kerk te dienen brengt ons lanse kerkprovincie te dienen demon streert. „Wil zjjn elkander in deze tijd wederzijds beter gaan zien. Onze wil om heel de kerk te dienen brengt ons ertoe in oprechtheid de problemen te zien en naar een oplossing ervan te zoeken". wU de bestuursleden commentaar vroe gen op de door de minister gedane mededelingen. De voorzitter van de stichting, dr. L. Blom, chemicus bij de staatsmijnen, onthield zich van commentaar, maar gaf wel te kennen, dat O11 de aktie gewoon voortzet. Dit laatste bevestigde ds. J. Offers, eveneens bestuurslid, vol gens wie de minister onjuist is voorge licht, met name door de pers. „Ik kan niet inzien", aldus ds. Offers, „waar om onze organisatie niet datgene zou mogen doen (het signalereren van ver- keersfouten)wat elke individuele Ne derlander wèl mag doen". Drs. E. N ij sen, leraar en rij-exami- nator, die als secretaris-penningmees ter aan de stichting is verbonden, merkte op, dat de omstreden organi satie hoopt te kunnen aantonen, dat haar aktie wel degelijk zin heeft. „Wij moeten de kans krijgen te bewijzen, dat wij gelijk hebben. Mocht in de praktijk het tegendeel blijken, dan zullen wij niet aarzelen de aktie te beëindigen". De heer Nijsen zei verder onder meer: „Een van de oogmerken van 0-11 is het verzamelen van studiemate riaal voor wetenschappelijk verkeerson- derzoek. Hoewel ook dit uitdrukkelijk in het oprichtings-communiqué werd ver meld, is hierop geen enkele reactie ge komen. Toch moet ook dit onderdeel van het programma van O-ll minstens even belangrijk worden geacht als hef attent maken van mede-weggebruikers op hun onjuiste handelingen. Het be stuur hoopt zeer binnenkort de plannen hieromtrent meer in concreto te kun nen bekendmaken". Volgens de heer Nijsen komen de eerste meldingen al by O-ll binnen; circa honderd medewerkers zjjn bij het werk van de stichting ingeschakeld. Mr. A. van Wessem, advocaat-procureur al hier, die bij de oprichting van O-ll eveneens deel uitmaakte van het be stuur, heeft zich gezien de reacties in de pers, uit de omstreden organisatie teruggetrokken. I Advertentie/ (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. 20 febr.In verband met misdaden zijn de laatste tijd meer dan eens Surinamers in ons land In het nieuws geweest. De frequentie waar mee berichten over criminele activitei ten van deze groep in de dagbladen verschenen, trok de aandacht van „Maatschappelijk Werk". De betrokken afdeling van het ministerie heeft het probleem onder de loupe genomen en is tot bepaalde conclusies gekomen. Dit „probleem van de ontspoorde Surina mers" overigens een klein deel in verhouding tot de grootte van de groep Surinamers in Nederland heeft de minister voor Maatschappelijk Werk tijdens haar verblijf in Paramaribo met de Surinaamse regering bespro ken. Zij heeft aan die zijde een zelfde be zorgdheid om de rond de Surinamers in Nederland ontstane situatie gecon stateerd. Dr. Klompé heeft er op een persconferentie vóór haar vertrek uit Paramaribo op gewezen, daj. het voor Nederland niet mogelijk zou zjjn om toelatingsrestricties toe te passen, om dat de Surinamers tenslotte in het koninkrijk wonen. Zij die naar Neder land gaan en onvoldoende zijn voorge licht, komen in 'moeilijke omstandig heden als zij niet aan werk komen of redelijke huisvesting krijgen. In hun moeilijke omstandigheden vallen zij dan vaak in verkeerde handen, gaan het pad van de misdaad op en dragen door hun daden bij tot het bederven van de reputatie van de groep als geheel. Wel schijnt vast te staan dat dé individuele ontsporingen veelal een ex cessief karakter aannemen. In dat ge val houden de betrokkenen zich veelal op aan de zelfkant van de samenleving, zoals ook het geval was met de in het Rotterdamse Katendrecht gepakte Su rinamer die een zeeman neerstak. Of er algemene maatregelen tegen het kleine deel van de groep zouden kunnen worden genoijnen, komt pas aan de orde als alle andere wegen zijn bewandeld om deze zaak in goede ba nen te leiden. Van de 130.000 strafzaken, die jaar lijks in Nederland worden gevoerd, zjjn er 140 waarbij Nederlanders die in Su riname zjjn geboren, betrokken zijn. Dit ligt niet eens zo ongunstig, wanneer men bedenkt dat er ongeveer 8.000 Su rinamers in Nederland wonen. Het komt echter te vaak voor, zo menen officiële kringen in Paramaribo, dat He gevallen waarbij Surinamers zijn betrokken, door publikaties te na drukkelijk in de publieke aandacht worden gebracht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 20 febr. De Kiesraad heeft vanmorgen zes nieuwe politieke partijen met naam en afkorting gere gistreerd. Tot deze partijen behoort de Liberale Staatspartij (L.S.P.), waar voor het verzoek om inschrijving bij de Kiesraad is ingediend door mr. L. R. J. Ridder van ïlappard, burgemees ter van Gorcum, prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaard, buitengewoon hoogle raar aan de Technische Hogeschool te Delft, de arts J. Kappers uit Amster dam en jhr. mr. J. A. de Jonge. Verder is o.a. geregistreerd de par tij „Veilig Verkeer en 100,000 woningen per jaar". Het verzoek tot registratie van deze partij is uitgegaan van het Amsterdamse gemeenteraadslid H. van Veen en de heer A. .G Hamers, welke laatste vorig jaar niet tot de Amste» damse Raad werd toegelaten, omdat hij niet in de hoofdstad woonachtig was. De overige vanmorgen ingeschreven partijen met de resp. afkortingen zijn: de Partij Economisch Appèl (PEA), die in haar programma pleit voor lagere belastingen; de Europees Christelijk Democratische Unie (ECDU)de Libe rale Unie (LU) en de Partij Woning bouw (PW) uit Nijmegen. De inschrij ving van deze partijen betekent niet dat zij al aan de komende verkiezin gen zullen deelnemen. Door de registra tie zijn zij er echter van verzekerd, dat niet anderen van hun naam gebruik zullen maken. In feite is de registratie dus het octrooieren van de naam en afkorting. Thans zijn bij de Kiesraad in totaal 24 partijen ingeschreven. Naar de re gistratie van een 25ste partij wordt op het ogenblik nog een onderzoek inge steld. De Kiesraad komt volgende week woensdag opnieuw bijeen en zal zich dan bezighouden met de Partij van de Vrije Burgers, die zoals bekend in twee groepen is uiteengevallen. Beide groe pen menen recht te kunnen doen gel den op de naam Vrije Burgers. De leider van een van beide groeperingen is het Haagse gemeenteraadslid Fabius. AMSTERDAM, 21 febr. Het bestuur van de P.v.d.A. deelt mede dat de schriftelijke stemming onder de leden over de groslijsten voor de verkiezing van de Tweede Kamer (zoals die wa ren vastgesteld op de partijraadsverga dering van 5 januari) geen verande ring in deze groslijsten heeft gebracht. ROERMOND, 21 febr. (KNP) Bij beslissing van de congregatie der riten zijn op verzoek van de bisschop van Roermond vier liturgisch verplichte feestdagen afgeschaft: Driekoningen, Sacramentsdag, Petrus en Paulus en de feestdag van de plaatselijke patroon heilige. Weliswaar is de verplichte vie ring door de beslissing opgeheven, in de praktijk zullen deze feesten in Lim burg met avond-missen worden gevierd. Copyright Stichting Wijnpropaganda De Eerste Kamer heeit in de afge lopen dagen uitvoerig gediscussieerd over de argumenten pro en contra het verlenen van gratie aan Kotalla, Fischer, Aus der Fünten en Lages. Het is goed dat de Senaat, nu de zaak toch eenmaal in de publiciteit is gekomen, zijn bijdrage tot de oor deelsvorming van de minister heeft geleverd. Het is ook goed dat minis ter Beerman zich nauwelijks in die discussie heeft gemengd. Minister Beerman heeft terecht gezegd, dat een beslissing niet in het gewoel van de publieke opinie maar in stille over weging moet worden genomen. Alleen een minister van Justitie kan beschik ken over alle gegevens en adviezen en kan zich een beeld vormen van alle aspecten, algemene en indivi duele, waarop het besluit elk be sluit in deze tere kwestie moet zijn gebaseerd. Hij alleen is ook de ver antwoordelijke man, verantwoordelijk tegenover zijn eigen geweten en maar dan pas achteraf tegenover de volksvertegenwoordiging. Daarom geloven wij ook, dat mr. Cammelbeeck met een antwoord op zijn pertinente vra,ag of gratieverle ning wordt overwogen, niet veel verder zou zijn gekomen. Elke be slissing in deze zaak is zo afhankelijk van het individuele inzicht van de betrokken bewindsman. dat zijn ambtsopvolgers daardoor niet kunnen worden gebonden. iiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiimimiiiii BRUSSEL, 21 febr. Drie Neder landstalige Belgische kranten overtref fen woensdag elkaar in hun lof voor de nieuwe ..one man show" van Toon Hermans, die hij deze week vier keer voor uitverkochte zalen in de Koninklij ke Vlaamse Schouwburg in Brussel voor het voetlicht brengt. De „Standaard" schrijft, dat de nieu we show „zo mogelijk nog beter Is dan de eerste". „Men moet van Hermans' show niet veel vertellen, men moet hem zien en horen, meer dan eens zelfs, zijn wijsjes, zijn woordspelingen, zijn type ringen. Het is alles even grandioos en toch zo eenvoudig gedaan, precies als door een plezierige kwajongen, wiens le venslust overborrelt zodat ze een volle zaal onder stoom zet." „Het Volk' schrijft onder meer: „Een avond van intens geestelijk genot, een avond boordevol prettige ontspanning. Een show, die zo mogelijk nog beter is geslaagd dan de eerste," „Het Laat ste Nieuws" formuleert het als volgt: „Toon Hermans is een fenomeen, een uitzonderlijk artiest en zjjn one man show is een parel van kleinkunst." Overigens is bij voorbaat het succes van Toon Hermans ook in Antwerpen, waar hij na Brussel gaat optreden, ver zekerd. Voor een reeks avonden zijn al geen plaatsen meer te krijgen. Aan de schaatstocht Urk-Enkhuizen v.v. hebben gisteren circa 2000 perso nen deelgenomen. De oudste deelnemer was de vader van de winnaar van de Elfstedentocht, Reinier Paping.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 15