T 1 ALS EEN KOSTBAAR JUWEEL Europese manifestatie in Ridderzaal Dr. Manshoit: „Engeland MOET in E.E.G. 7 o/o Opvattingen van prof. dr. Wemelsfelder stuiten op bezwaren van werkgevers POLITIEK GEBAKKELEI E w NIEUW V maskers Cg: Mi: Vakbeweging en loonpolitiek Sociaal commentaar Een jaartje wèl TSP1E GE L VER-- U Maurice Faure: De geesten moeten tot rust komen „Meer woningen dan huishoudens Sociaal-economische VVD-conferentie Oppositie hardnekkig negatief Waar dering voor ontwerp Algemene Bijstandivet „Als organist kan ie niet leven Han van Koert VAM ZIJN Sn», K n s~ 'fes n <d?7 DEM KA Katholiek overheids personeel acht kou toeslag onvoldoende Rapport Centrum voor Staatkundige Vorming ZATERDAG 23 FEBRUARI 1963 PAGINA 5 ltürgische weekkalender 2** „grigII; Hfe» KONINKLIJKE DEMKA STAALFABRIEKEN N.V. - UTRECHT TEL. 030-42824 1 Cn PERFECT L ACU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT NADRUK VERBODEN '1'S; 2p4 f*1"'uari: Quinquagesima: eigen H. |,«eb. H. Matthias; Credo; pref. v. Ia, le-eenheid —paars— -paars— s v. d. zondag —paars V v- d- zondag paars- q A n Aswoensdag; eigen Mis; pref. v. Daar.« v oa aswo.eigen Mis; pref. v. d. aswo.: eigen Mis; (Utrecht, vJ*eb. jj^otterdam, Den Bosch en Breda: V^arj^ Switbertus); pref. v. d. vasten i|r - Llt) teri 4a--yo.ejgen Mis; pref. v. d. Mi?.aart: le zondag v. d. Vasten; Credo; pref. v. d. vasten ofweI vanwege Eerste vrijdag; s v h H. Hart Advertentie) Ö-'; rust In het hart van een ingenieuze machine een glanzende matrijs. In eindeloze herhaling, duizenden malen per uur vormt dit wonderlijke werktuig met één slag een produkt: een mes, een bout, een onderdeel van uw auto, zonder zelf te veranderen of te vervormen, als was het gemaakt van diamant. Toch is het staal. Maar dan staal van een heel bijzondere samenstelling, een hoog waardige legering aangepast aan een specifieke taak. Deze hoogwaardige staallegeringen vormen een van de specialiteiten van DEMKA. DEMKA, een begrip dat staat voor kwaliteit en betrouwbaarheid, steunend op 60 jaren kennis en ervaring in de staalfabricage, nimmer af latende zorg en nauwgezethéid, voortdurende kwaliteitscontrole en constant wetenschappelijk speurwerk naar nieuwe toepassingen en mogelijkheden. Het streven naar een snelle ontwikkeling van deze mogelijkheden komt o.a. tot uitdrukking in de onlangs tot stand gekomen samenwerking met The Carpenter Steel Company, een van de bekendste speciaalstaalfabrieken in de Verenigde Staten. DEMKA produceert speciaalstaal van de allerhoogste zuiverheid en kwali teit, zoals snelstaal, gereedschapsstaal, corrosie- en hittebestendig stagjf gelegeerd en ongelegeerd constructiestaai - ook In de reeds bekende produkten als staalgietwerk en staal in gewalste, gesmede en getrokken uitvoering. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 febr. In dezelfde Ridderzaal, waar vijftien jaar geleden de leidende politici in Europa de basis (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM, 23 febr. Op een sociaal-economische conferentie van de V.V.D. heef) vandaag het liberale Eer ste Kamerlid, mr. De Wilde, gezegd dat het aantal woningen in Nederland groter is dan het aantal huishoudens. Het totale woninghezit bestaat thans uit ruim drie miljoen woningen, het aantal huishoudens bedraagt ca 2,85 miljoen. Het percentage van de gezinsinko mens dat aan huur wordt besteed, was in 1938 vijftien en in 1958 acht pet. Van de in 1961 gereedgekomen woningpro- duktie van 1.366 miljoen kwam 21 pet ten laste van de gemeenschap. Vo-lgens mr. De Wilde moet de woningwetbouw in de toekomst mede worden gericht op de ouderen van dagen, die daarbij voor anderen ruimte vrijmaken in het bestaande woningbezit. Per individueel geval zal de overheid uit de algemene middelen het verschil moeten bijpassen tussen de vastgestelde huur en het be drag, dat in redelijkheid van het be trokken gezin als offer mag worden ver langd. (Advertentie) van kas- op BELEGGING en geldmiddelen termijn. Interess mogelijkheden met 100 waarborg. Rentevergoeding tot 7 per jaar. Vragen om Inlichtingen worden strikt ver trouwelijk behandeld door: M. A. C. Pruys van der Hoeven, Bedrijfsadviseur, Scholten- straat 25, Leiden, Tel 01710—23797 legden voor de integratie van dit we relddeel, heeft de Europese Beweging gisteravond een manifestatie gehouden die niet het karnkter had van een her denking maar eerder Van bezinning op wat thans te doen staat. Drie buiten landers en een Nederlander hebben er hun hart gelucht over de moeilijkheden die president De Gaulle heeft doen ont staan. Wat zal er nu moeten gebeuren, na de mislukking van de pogingen En geland aan de E.E.G te binden? Mau rice Faure, de internationaal president van de Europese Beweging, bleek van oordeel te zjjn dat de geesten tot rust moeten komen en dat men niets moet forceren, om erger te voorko men. Dr. Manshoit, vice-voorzitter van de Europese Commissie, waar schuwde tegen een „ombuigen naar een vorm van vrjjhandelsunie of iets dergelijks, waardoor de Europese Ge meenschap wel eens voor goed onmo gelijk zou kunnen worden". Hij meent dat in elk geval Engeland tot de E.E.G. zal moeten toetreden; een al ternatief ziet hij niet. Dr. Manshoit waarschuwde echter ook tegen de mening van sommigen ook in E.E.G.-kring die beginnen te twijfelen of de kern van de E.E.G. wel behouden zal moeten blijven. Hjj acht permanent onderling overleg nodig, om met behoud van de zes landen, de Ge meenschap verder uit te houwen. Mis schien, aldus dr. Manshoit, heeft de cri sis dit voordeel opgeleverd, dat het in zicht is ontstaan dat een politieke orga nisatie onmisbaar is. De Britse minister G. R. Rippon ge tuigde van de waardering, die Enge land de laatste weken in toenemende mate ondervindt van de Europese lan den, die naar de aansluiting van het Britse Koninkrijk binnen de E.E.G. blij ven streven. Het Duitse christen-democratische parlementslid dr. K. Birrenbach wees op de doelstellingen van de Duitse bui tenlandse politiek, die nog altijd gericht zijn op een nauwe samenwerking binnen Europa en ook met de Verenigde Sta ten. Hij zei dat het Frans-Duitse vriend schapsverdrag, waarover zoveel moei lijkheden zijn ontstaan, onder geen voor waarde een alternatief kan zijn van het eenheidsstreven in Europa. Ook waar schuwde hij tegen het gevaar van on derlinge meningsverschillen, die thans dreigen te ontstaan en die de Europese geest zouden kunnen ondermijnen. Ook de Duitser wil naar een weder- opvatten van de onderhandelingen met Engeland op basis van de voorstellen van de Europese Commissie. Hjj vroeg echter tegelijkertijd een herziening van de politiek van Amerika, met name op het gebied van de atoombewapening. Zocoende zou een gemeenschappelijke nucleaire politiek binnen de NAVO kun nen ontstaan, waarbij het dan tevens mogelijk zou zijn een nieuwe Europese gemeenschappelijke atoom verdediging op te zetten naar het voorbeeld van de in 1954 mislukte Europese Defensie gemeenschap. UTRECHT, 23 febr Hel bestuur van de katholieke centrale van over heidspersoneel hier in vergadering hij een, heeft gisteren in een telegram aan de minister van Binnenlandse Za ken uiting gegeven aan zijn verontwaar diging over het besluit van de regering inzake de toekenning van een koude- toeslag. Het bestuur meent, dat het bedrag van deze toeslag en de gestelde sala- risgrens zodanig is, dat zij in genendele voldoen aan de behoeften, die zijn voort gevloeid uit de zeer langdurige koude- periode. Bovendien word betreurd, dat de regering heeft gemeend in dezen geen verantwoordelijkheid te hebben voor de gepensioneerden, alsmede, dat ook de ongehuwden, die een zelfstan dige huishouding hebben of in pension wonen, voor deze toeslag niet in aan merking komen. Het bestuur wijst ten slotte de koppeling van de koudetoe,- slag aan de "ogenaamde buitenwerktoe slag van de hand. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 23 febr. Zoals was te verwachten, kwamen er op de rede, die prof. dr. L. J. Wemelsfelder gister middag in de vergadering van de contactgroep van werkgevers in de metaalnijverheid over de loonproble- matlek hield, nogal wat reacties. In deze kring van werkgevers kon men kennelijk de laatdunkendheid, waar mee de Eindhovense hoogleraar over de funktie van de vakbeweging had gesproken niet goed zetten. Prof. Wemelsfelder mocht dan al verklaren, dat zjjn woorden geen ver wijt betekenen aan de vakbeweging als zodanig, maar dat zjjn bezwaren tegen hun funktie bjj de loonvorming voort spruiten uit de tegenwoordige structuur van de maatschappij een uitdruk king als „gehuurde officieren" over vakbondssecretarissen werd niet ge accepteerd. De hoogleraar wilde dan wel over generaals spreken, zei hij bij zjjn beantwoording van de sprekers, maar de ontstemming bleek daarmee allerminst weggenomen. Een opmer king, dat de vakbeweging terdege een grote opgave heeft met de werknemers voor te houden wat wel en niet moge lijk is, deed prof. Wemelsfelder af met te zeggen, dat bjj een kritische be schouwing van de vakbeweging be paalde ongunstige aspecten in het ge drang komen. De hoogleraar hield vol, dat de vakbeweging niet het algemeen be lang dient, maar dat van de leden. Om deze bewering te staven verwees hjj naar de discussie in de S.E.R., toen de vakbeweging bjj de beperkte ruimte voor loonsverhoging door het Centraal Planbureau aangegeven, als argument de zwarte lonen aanvoer de, waardoor onrust bij de leden was ontstaan. „Daarom wilde men meer hebben dan de nationale economie gemiddeld toeliet", zo zei hij. Enige sprekers voerden aan, dat prof. Wemelsfelder zjjn betoog geheel had gebouwd op het zich met meer voordoen van een crisis, „maar hand haaft u uw standpunt ook", zo werd gevraagd, „als er een depressie komt?" Loonvorming zo werd ge redeneerd wordt toch altijd automa tisch beheerst door de verhoudingen van vraag en aanbod. Prof. Wemels felder stelde, dat door de huidige structuur alle voorwaarden zijn ver vuld om een overproduktie op te van gen; hierbij doelde hij op de hogere uitgaven van de overheid. Bij zijn sug gestie. in plaats van loonsverhogingen Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. (Van een medewerker) en verkiezingscampagne zonder strijd is ondenkbaar. Strijd is met verkiezingscampagne even wezenlijk verbonden als met een voetbalmatch. Het gaat er immers om, het volk ervan te overtuigen dat de groepering welke men propageert, zó goed is dat het feitelijk een dwaasheid is, zjjn vertrouwen aan een andere groep te geven. En dat alles in het vertrouwen of minstens in de hoop één of twee zetels in het parlement te winnen en met de wetenschap dat het in de Nederlandse verhoudingen vrij wel uitgesloten is dat inderdaad spec taculaire verschuivingen in de stem verhoudingen zich zullen voordoen. Bij die Nederlandse strijd hoort ook enig gebakkelei. Echt felle ruzies, zoals we die in meerdere Europese landen wel kennen met persoonlijke ver dachtmakingen, lasterprocessen enzo voorts, zijn hier vrijwel ondenkbaar. De unfairheden waartoe wij ons laten verleiden, beperken zich als regel tot een soort van plagiaat: wat een be paalde partij zowel langs programma tische weg als door druk in het parle ment wist tot stand te brengen, schrij ven we graag op ons eigen tegoed. Uit de toon, waarop we dit alles stellen, is wel duidelijk, dat wij dit soort strijd en strijdmethoden welis waar niet kunnen bewonderen, maar dat we toch ook geen neiging hebben om daarover in de put te zitten. Zo nu en dan is het nodig de zaken scherp te stellen. Op het Overijssels appèl hebben zo wel de heren De Quay als De Kort geconstateerd, dat de oppositie, die door de Partij v. d. Arbeid de laatste vier jaar is gepoogd te voeren, vrijwel uitsluitend negatief was. Hierop zijn de heren Suurhoff en Vondeling boos ge worden en hebben de beide K.V.P.- sprekers tot een publiek debat uitge daagd. Het is niet voor het eerst, dat een dergelijke uitnodiging uit de socia listische hoek de K.V.P. bereikt. Als regel wordt hier, zeker in de verkie zingstijd, niet op ingegaan. De objektl- viteit immers laat juist in een zodanige periode vaak veel te wensen over. Wel heeft de heer De Kort dezer dagen in een Brabants blad als antwoord op de uitnodiging gesteld, dat men voor lopig in de socialistische kringen de nadere uitwerking van het Overijssels verwjjt maar eens moet afwachten en als men daarna nog behoefte heeft aan een debat, kan men het krijgen. Het Vrije Volk vindt dit een grenze loos arrogante houding. De reden daar van is ons evenwel onduidelijk. Wjj staan eerder aan de kant van de heren De Quay en De Kort, wanneer het er om gaat, de oppositie van de Partij v. d. Arbeid te kwalificeren. Logisch, zal men misschien denken, gij zit nu eenmaal in de K.V.P.-hoek. Maar nog maals, dat is voor ons geen criterium. Bij het beoordelen van de oppositie moet men zich op de eerste plaats niet beperken tot het optreden van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, maar dient men de sfeer waar te nemen, die van socialistische zijde ge tracht werd in Nederland te scheppen rond het beleid van het ministerie De Quay. En daar ontmoeten we dan de drie socialistische grootmachten V.A.- R.A., N.V.V. en P.v.d.A. met als publi citeitsmedia radio, televisie en het partjjdagblad Het Vrije Volk. De wijze waarop dit vrij compacte geheel zich vanaf de eerste dag van het optreden van het ministerie De Quay negatief heeft opgesteld, is misschien genoeg bekend, maar verdient hier nog wel eens een vermelding. Men luistere naar radiosprekers als Voskuil, Tans, De Kadt, Daams. Men leze de altijd weer negatieve rubrieken in Het Vrije Volk over het sociale beleid. Men zie zo nu en dan de „gekleurde" televisie uitzendingen. Het voortdurende negativisme erin wordt ook door de politiek weinig ge schoolden opgemerkt. Ja, zegt prof. Vondeling, maar we hebben in die af gelopen vier jaar 60 moties ingediend en er zijn er bij, die zelfs door ver tegenwoordigers van de regeringspar tijen werden gesteund. Het moest er nog bijkomen, dat ze allemaal onrede lijk of nutteloos zouden zjjn geweest. Het zou misschien goed geweest zjjn als hü eraan had toegevoegd, dat er van socialistische zijde ook tienmaal een interpellatie is geweest over het sociale beleid in het algemeen of over het loonbeleid ten aanzien van bepaal de groepen (buschauffeurs, metaalbe werkers, radiopersoneel enz.) in het bijzonder. Indien hij dat gesteld had, had hjj er ook aan toe moeten voegen, dat alle keren de interpellant een overgrote Kamermeerderheid tegen over zich had gevonden. M.a.w. wan neer men een interpellatie vergelijkt met een soort examen waaraan be paalde ministers worden onderworpen, dan liet de grote meerderheid van de Kamer de geëxamineerde ministers telkens met een „ruim voldoende" slagen. Kernpunt van deze interpellaties was bjjna steeds niet de resultaten van het loonsysteem, maar het loonsysteem zelf. Met hardnekkigheid zag men voorbij aan het feit, dat het in 1959 ingevoerde loonsysteem heus niet werd gezien als de oplossing voor alle kwa len. En ten bewijze daarvan vroeg de regering reeds begin 1960 aan de Stichting van de Arbeid een advies over verbetering van het systeem. Met instemming van de socialisten werd dit systeem per 1 januari 1963 inge voerd. aar men kan de zaak ook anders benaderen. Men kan ook b.v. het verkiezingsprogram van de Partij van de Arbeid 1959 als uitgangspunt nemen en dan eens be oordelen, of de eisen, die de P.v.d.A. tijdens de nu bijna afgelopen periode stelde, in enigszins redelijke verhouding staan tot de eisen, waarmee men aan de verkiezing 1959 heeft deelgenomen. We citeren een aantal punten uit dat verkiezingsprogram 1959: 1. „Nu de welvaart stijgt, allereerst opheffing van de gevolgen van de bestedingsbeperking door verhoging van lonen, salarissen en sociale uit keringen." N.V.V. en partij samen hebben begin 1959 meer concrete in houd aan dit begrip gegeven, o.a. door aan te sturen op een loonsver hoging van plm. 6 pet. Aan het eind van 1959 was de reële loonsverhoging in Nederland gemiddeld 10 pet. Men eiste een verhoging van de A.O.W., om te beginnen met 10 pet. Minister Veldkamp bezorgde een verhoging van 15 pet. 2. „Geleidelijke verkorting van de arbeidstijd." In nadere verduidelij kingen van partij en vakcentrale bleek duidelijk, dat men aan het uitsmeren dacht van de verwerke lijking van dit verlangen over plm. 3 tot 4 jaar. De werkelijkheid was, dat binnen anderhalf jaar het grootste deel van de Nederlandse werknemers arbeidstijdsverkorting kreeg met als klap op de vuurpijl de invoering van de vrije zaterdag. 3. „Invoering Weduwen- en Wezenwet, totstandkoming van een nieuwe In validiteitswet, verhoging van de loon grens voor de Wachtgeld- en Werk loosheidswet ten behoeve van de ge- salarieerden. Naast de waardevaste A.O.W.-uitkering een waardevast ambtenarenpensioen, zo mogelijk ook waardevaste bedrijfspensioenen, be perking van alimentatieplicht en ver haalsrecht." We willen er natuurlijk niet aan voorbij zien, dat we deze en nog veel meer verlangens ook vinden in het program, waarmee de Katholieke Volkspartij in 1959 startte. Het resul taat is: invoering van de Weduwen- en Wezenwet, een interim-regeling voor de invaliden, een verhoogde loongrens in de W.W.-wet, een begin van waardevast-maken van de ambtenarenpensioenen; alimenta tieplicht en verhaalsrecht werden be perkt. Maar daarnaast kwam de Al gemene Kinderbijslagwet tot stand. Dat die wat gehavend uit de strijd kwam is op de allereerste plaats te wijten aan de slechte oppositie van de Partij van de Arbeid, die zich in eerste instantie vóór noch tegen uitsprak en do K.V.P. daardoor tot een compromis dwong met liberale en christelijke groeperingen. Vervol gens hoopt de Tweede Kamer in de loop van de maand maart de Alge mene Bijstandswet van dr. Klompé te behandelen. Komt ook deze wet nog tot stand, dan is hiermee een voor treffelijk sluitstuk op ons stelsel van sociale zekerheden bereikt, ook al zullen in dit stelsel nog een aantal voorzieningen moeten worden getrof fen. Telkens nu, wanneer de regering een bepaald voorstel in de Kamer in behandeling deed nemen, kenmerkte de oppositie zich door te overvragen en als regel dan tot een peil. waarvan men zeker wist, dat de regering niet zou kunnen meegaan en waarbij ook wel mag gezegd worden, dat indien socialistische bewindslieden achter de regeringstafel zouden hebben gezeten, ze deze overtrokken eisen beslist zou den hebben afgewezen. Het verhaal is voor vandaag wat lang geworden, maar het heeft zin om zich op deze dingen te beraden nu we in fabriek en werkplaats, in cantine en forensentrein nogal eens een ge sprek moeten voeren over de politieke verhoudingen in ons land. De werke lijkheid zien is hierbij zeer belangrijk. DEN HAAG, 23 febr. Een daar toe ingestelde commissie van het Cen trum voor Staatkundige Vorming van de K.V.P. heeft in een rapport haar visie neergelegd op het door de mi nister van Maatschappelijk Werk bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp Algemene Bijstandwet. Grote bezwaren blijkt de commssie tegen het wetsont werp niet te hebben, zij spreekt er zelfs haar waardering voor uit. De commissie heeft de indruk, dat verschillende onderdelen op het gebied van het maatschappelijk werk tot een epenwichtig geheel zijn samengebracht en dat de regering door af te zien van een regeling van materiële en im materiële bijstand, in één wet het twee slachtig karakter van een dergelijke regeling heeft weten te vermijden. Veel waardering heeft de commissie voor de toelichting op het ontwerp waarin naar haar mening de achtergronden duidelijk gestalte hebben gekregen. In haar rap port gaat de commssie niet verder dan een beschouwing van de principiële uit gangspunten en rechtsgronden van het wetsontwerp en de belangrijke onder delen daarvan. Wat betreft de wettelijke plicht tot financiële bijsiand meent de commissie, dat deze plicht terecht >n Je nieuwe wet is gerealiseerd. Zij vraagt zich even wel a> of tegenover deze rechtsplicht van de overheid ook een recht van de bijstandbehoevenöe dient te bestaan. In dit verband wordt clan ook de vraag gesteld of in 'iet ontwerp naast de rechtsplicht ook het recht moet worden vermeld. De commissie juicht het toe, dat het basisminimum bij algemene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld. Op deze wijze kan een snelle aanpas sing aan de verandere omstandigheden worden verkregen. De commissie be veelt aan bij het vaststellen van de ver schillende normen de Soctaai Economi sche Raad te raadplegen. (Advertentie) l wij geven ADVIES 020-24.64.95 J U geeft ORDERS 020-24.93.21 JP. OUDHOF CO EFFECTEN; dam 2a - amsterdam beursbericht op aanvraag de prijzen te verlagen, opdat alle groe pen van de bevolking, ook gepensio neerden en renteniers, van de hogere welvaart profiteren, hield hjj naar het ooraeel van een debater geen rekening met de verhouding van ons land tot het buitenland. Daartegenover stelde prof. Wemelsfelder, dat ook in het buitenland een inflatieproces door het optreden var de vakbeweging gaande is. Zjjn bezwaar: er is geen enkele monitaire autoriteit in ons land bereid de buitenlandse inflatie buiten de deur te houden. De voorzitter, de heer J. M. Njjman Dzn, zei dat het goed was hoe vreemd zijn opvattingen mogeljjk ook hadden geklonken dat prof. Wemels felder de door hem behandelde zaken aan de orde had gesteld. „Door te spreken over een zogenaamde wel vaart", aldus de heer Njjman, „be staat de geneigdheid in te slapen". Nu wij het herstel van Neerlands onafhankelijk heid in 1813 gedurende bij na een jaar van 30 april 1963 tot eind maart 1964 gaan herdenken is het goed dat het Comité Nationale Herdenking ons van te-vo ren heeft doen weten dat het géén feest zal worden. Ik had de voetzoekers al in huis maar die kan ik dus nu allemaal tegelijk op konin ginnedag aansteken. Wat bewaren tot 2 februari 1964 is in .ieder geval niet nodig. En het staat zo pek als je op een gegeven moment joelend de straat oprent om 1813 te bejubelen en je komt tot de ontdekking dat het hele maal niet nodig is. Als er ooit een waarschuwing op zjjn plaats was, dan was het die van het Comité Nationale Herdenking. Een gewaar schuwd volk t_lt voor 12 miljoen. Geen nationale feestdag dus. maar ook „geen sluiting van bedrijven, geen beperking van het vertier, dal eind november valt waar te nemen". Dat laatste vooral is een bemoedigen de gedachte. Een periode van natio nale rouw hoeft het dus ook niet te worden. En Sinterklaas kan ge woon doorgaan Evenals het voet- en korfballen. Vooropgesteld natuurlijk dat de nationale vorstperiode dan inmiddels achter de rug is. Geen feest dus, geen koek happen en zakiopen, wél herdenken. Een her denken dan vooral, dat op de toe komst is gericht. Ofschoon men nau welijks mag hopen dat over een jaar of honderdvjjftig onze nationale onaf hankelijkheid nóg eens hersteld moet worden. Wjj hebben de pret van 5 mei 1945 per slot van rekening pas achter de rug. Tussen twee haakjes: in 1965 is ook dat toch al weer twintig jaar geleden. Iets vooi een Nationaal Herdenkingscomité misschien? Nee, die herdenking hoeft dan natuurlijk geen jaar te duren. Overigens, er mag op 30 april a.s. dan geen fontein van feestvreugde openspringen, er gaat wél iets ge beuren. Naar ik heb vernomen wor den reeds verschillende redevoerin gen voorbereid, die op 30 november de officiële herdenkingsdalum zullen worden uitgesproken, de P.T.T. is bereids bezig duizenden speciale herdenkingszegels aan te maken en elders in den lande worden weer speciale penningen geslagen. Ik spreek nu niet eens over de vooruit ziende studie-bjjeenkom.sten die waar schijnlijk mét de bollen zullen op bloeien. Ook het particulier initiatief heeft zich niet onbetuigd gelaten Ik heb gehoord dat ergens in den lande een tentoonstelling gaat ingericht worden, die „Van jachthoorn tot kampvuur" zal heten. Een onschuldig en didac tisch evenement naar het mij wil voorkomen, dat weinig aanleiding tot feestelijke uitspattingen za: geven. Verder zal onder leiding van Carel Briels in Nijmegen te zijner tijd een reconstructie plaatsvinden van de Slag bjj Waterloo. En dat dreigt dan wel een beetje de feestelilke kant uit te gaan. In ieder geval lijkt mij straks enig toezicht op de deelnemen de, strijdende makkers geboden, op dat de nationa.e herdenking niet on verhoeds explodeert in eer nationale ramp. En als de geruchten waar zijn, die willen dat Carel Briels zelve zich als Napoleon aan hei hoofd van enige troepen zal plaatsen zou ik het Comité Nationale Herdenking in overweging willen geven hem nog vóór de Slag naar Rottum te verban nen. De zaak za] je maar uit handen lopen. Maar de soep wordt meestal niet zo heet gegeten als zii wordt opge diend, dat weet het Comité Nationale Herdenking heus ook wel. En Ik ben er dan ook van overtuigd dat wjj een fjjn, lauw en stijlvol herdenkings jaar tegemoet gaan. Werkelijk, als ik goed nadenk, be gin ik het oprecht te betreuren dat wij in 1948 helemaal hebben ver geten een gebrek aan feest te hebben naar aanleiding van het feit dat het toen driehonderd jaar geleden was dat de Vrede van Munster werd ge sloten. Advertentie) an de organist van de Antonius Abt-kerk te Scheveningen, Han van Koert wonende te Den Haag, is de volgende uitspraak: Een organist begint als vakman en gaat als dilettant „de kist" in. De onlangs vijftig jaar ge worden componist en organist baseert zijn mening over het lot van de musici niet zozeer op een onvermijdelijke aftakeling als wel op het feit „dat geen mens van het orgel kan leven." Hij heeft zelf, naar hij zegt, een aanvaardbare middenweg ge kozen tussen van honger omko men achter de speeltafel en van beneden onmachtig naar de pij pen staren, denkend aan de auto voor de kerkdeur. Hij geeft drieëntwintig uren in de week les op een Haagse huishoud school, de overige uren zijn voor de muziek. Geen enkele parti culiere leerling hoeft bij hem aan te komen; „dan verkommer je helemaal." Van die drieëntwintig uur les geven moet hij grotendeels le ven. Want de frequentie, waar mee „Van Koert" wordt uitge voerd in Nederland, is van dien aard, dat zijn composities geen gouden bergen opleveren. Zonder zich uit te spreken of dit aan zijn werk voor orkest, koor, orgel en piano ligt. zegt de componist: „De dirigenten zoeken de weg van de minste weerstand. Vroeger gokte men meer, durfde men ook wel eens iets nieuws aan." Men begon zelfs wel een stuk te repe teren, waarvan het eind voor de toondichter nog niet eens in zicht was. Dat is hem zelf overkomen, toen hjj in 1939 passiemuziek schreef op een tekst van Kees Meekel. De K.R.O. had zoveel haast met de uitvoering, dat de onvoltooide partituur alvast maar in studie werd genomen. Het was een wedstrijd tussen componist en orkest." vertelt Han van Koert lachend. „Het papier ging nat naar het orkest." Op het ogenblik schrijft hij muziek voor Amerika. Er is hem gevraagd psalmbegeleidingen te maken in vrij ritme naar de stijl van de F ranse Jezuïet Geheneau. Met Amerika heeft hij goede contacten. Er is een plaat gemaakt van een Kerst-gospel, die hij heeft gecomponeerd en waarop Rjnn PtgsIiH c\p fpleef STlTPPlff Maar ook Nederland kent de Haagse toondichter. Verschillende kerk koren voeren missen van hem uit, hoewel dit niet op grote schaal gebeurt. Weer hetzelfde vraagstuk, volgens Han van Koert: „De kerkkoren zitten vast aan een oud repertoire." Veel werkt hij ook voor „Ons Lekenspel" Hij maakt zangspelen voor de jeugd en neemt daarbij niet alleen de muziek, maar ook het schrijven van het verhaal voor zijn rekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5