OPMERKELIJKE TOURNEE DOOR NEDERLAND Zwitserse Maria Becker speelt Von Kleists „Penthesileia" Graanhandel pleit voor redelijk EEG-prijspeil Europese socialisten zijn niet voor represailles jegens De Gaulle unaniem Kernstop-beraad vandaag hervat Aantal inspecties blijft het struikelblok DE DIAMANTEN KONING De week in E Westminster D Arbeidersbezetting gelijk, meer orders uit buitenland Geen prijsaanpassing voor Engeland is toegetreden GEHEIM BERAAD IN BRUSSEL Associatie EEG- achttien landen in „Frans" Afrika Conjunctuurtest voor januari In- en uitvoer lager in januari „Jn ons land geen woningtekort' Restauratie carillon in Delft Geringe winststijging bij Robeco in 1962 Wed nood bij gebrek aan' doorstroming Nieuwe maatregelen Europese monetaire overeenkomst Segewlfke hem'hXaSheri?: I Geen vertrouwen in Brittanniës toekomst MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 PAGINA 2 AMSTERDAM, 23 febr. De grote actrice Maria Becker, een van de leidende figuren van „Die Schauspieltruppe" uit Zürich, was dit weekeinde in Amsterdam ter nadere voorbereiding van een tournée, die haar gezelschap de volgende week door Nederland onderneemt. Daarbij wordt „Pen thesileia" van Heinrich von Kleist gespeeld met Maria Becker zelf In de titelrol. De rol van Zürich Amsterdam noch Rotterdam f 19.000 GESTOLEN BIJ „DiE VOLKSKRANT" Eigen visie Penthesileia BRUSSEL, 25 febr. Socia listische politici uit dertien lan den hebben tijdens het week einde in de Belgische hoofdstad beraadslaagd over de Europese eenmakingsproblemen. Het doel was tot een gemeenschappelijk standpunt te komen over de kwestie van Engeiands toetre ding tot de EEG. Er werd even wel geen enkele beslissing ge troffen en er werd ook geen resolutie goedgekeurd; wel werd GENèVE, 25 febr. (AFP, Rtr., UPI) De ontwapeningsconfe rentie zal vandaag worden voort gezet zonder de aanwezigheid van de voornaamste Sovjet-onderhan delaar, de onderminister Vassili V. Koeznetsov. Diens plaats wordt ingenomen door Simeon K. Tsa- rapkin, die naar de Russen verzekeren in rang gelijk staal aan de Westerse onderhandelaars zodat men uit het vertrek van de onderminister niet mag conclu deren dat het Kremlin de confe rentie thans minder interessant zou vinden. V.V.D.-CONGRES: door Francis Durbridge overeengekomer dat het bureau van de socialistische internatio nale volgende maand opnieuw zal vergaderen in Londen. uitlating" van enige jaren geleden toen gehad Emigreren, zelfs naar Zuid-Afrika VLAANDEREN Leeglopen (Van onze verslaggever) Maria Becker is, ook als men haar buiten het toneel ontmoet, een bijzonder boeiende vrouw, donker expressief ge zicht, helemaal geconcentreerd op wat zij zegt, zozeer dat zij, na een op haar afkomende vraag opeens even van haar a propos af is. zich pas dan weer de werkelijkheid om haar heen realiseert. Een pose is dit niet, want zij vertelt over Penthesileia, over haar ervarin gen bij en haar kijk op het toneel en dit alles met een intensiteit, waaruit r..en kan afleiden hoe zij speelt. Met een volle overgave, een intense gela denheid, maar er op getraind, om dit door tekenende gebaren, door expres sieve mimiek ook zichtbaar te maken. Maar dit dan zo, dat het uiterlijk er niet boven op komt te liggen; het blijft ten nauwste met de innerlijke geladen heid verbonden. Dit moet bij haar aard passen, maar door haar opleiding vervolmaakt zijn. Die opleiding heeft zij gekregen aan het befaamde Reinhardt Seminar in Wenen, maar in wellicht nog beslis sender mate aan het Schauspielhaus in Zürich. Deze stedelijke schouwburg im mers heeft in de jongste wereldoorlog, omdat zij een van de weinige vrije Duitstalige Bühnes was ongetwijfeld, maar ook door toedoen van haar huidi- ge directeur, toen dramaturg, Kurt [irschfeld, voor het Duitse toneel een bijzonder belangrijke rol gespeeld, waar van de invloed nu nog in de repertoire- politiek van de Duitse theaters merk baar is, in de tendens namelijk om alles vau het wereldrepertoire, dat de moei te waard is, te spelen. Iets, waarvan men in Nederland niet zal opkijken, aangezien het hier niet anders is. In Zürich evenwel zijn Frisch en Dürren- matt hun stukken worden er nu nog ten doop gehouden voor het eerst gespeeld, en dat is het begin geweest van beider wereldfaam. Een hele reeks belangrijke Duitse acteurs zijn er in de oorlogsjaren en als gevolg daarvan ook thans nog opgetreden Gustav geven van de manier waarop zij het speelt. Het citaat is nauwelijks te volgen, de spelimpressie is fascine rend en daardoor volkomen duidelijk. Deze eerste kennismaking met Die Schauspieltruppe belooft derhalve zeer boeiend te worden. De eerste voorstel ling in Nederland is op zondag 3 maart in Arnhem. Daarop volgen Tilburg op 4 maart, Den Haag 5, Eindhoven 7, Maastricht 8, Nijmegen 9, Enschede 10, Haarlem 11, Groningen 13 en Hil versum 14 maart. Inderdaad. Amster dam en Rotterdam komen er niet aan te pas: er is geen zaal beschikbaar. He laas, zegt Maria Becker. De liefhebber kan ook teerecht in het Théétre des Nations, waar deze voorstelling in april te zien is. DELFT, 25 febr. Het driehonderd jaar oude carillon in de toren van de Nieuwe Kerk is aan restauratie toe. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld daarvoor een crediet van ruim 80.000,- be schikbaar te stellen. Het Delftse caril lon is een van de laatste carillons van de bekende klokkengieter Hemony, dat nog niet werd gerestaureerd. Aanvan kelijk was het ook de bedoeling de speeltrommel te vervangen door een modem automatisch bandspeelwerk Hiertegen is echter ernstig verzet ge rezen van de zijde van de Nederlandse Klokkenspelvereniging die heeft mee gedeeld dat de speeltrommel van het Delftse carillon uit historisch oogpunt bezien het fraaiste in Nederland moet worden genoemd. AMSTERDAM, 25 febr. In het week einde hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het gebouw van „De Volkskrant" aan het Rokin. ZU brand den vakkundig de brandkast open en wisten ongemerkt met negentiendiuzend gulden te verdwijnen. Personeel van „De Volkskrant" ont dekte de inbraak zondagavond. De politie stelt een onderzoek in. Tot nu toe ont breekt van de ongenode bezoekers ieder spoor. ROTTERDAM. 20 febr. Op een al hier gehouden persconferentie heeft de heer W. J. de Vries, voorzitter van de vereniging De Nederlandse Graanhan del, de zogenoemde nota over het graan- prijspeil in de EEG geïntroduceerd. Aan leiding tot deze nota zijn de thans by de raad van ministers van de EEG in bespreking zijnde .criteria, die bij de vaststelling van de richtprijzen in acht moeten worden genomen" alsmede de door de raad te treffen maatregelen met betrekking tot de prijsaanpassing. De vaststelling van een gemeenschap pelijk EEG-graanprjjspeil is, naar be kend, een der moeilijkste vraagstukken, die op het terrein van de EEG land bouwpolitiek nog moeten worden gere geld. Met name van Duitse zijde wordt daarbij gepleit voor aanpassing aan het zeer hoge Duitse graanprijspeil. De graanhandel constateert een on derlinge tegenstrijdigheid tussen de door de Europese commissie opgestelde cri teria en acht de wijze waarop deze richtlijnen tegen elkaar zullen worden Knuth, Katihe Gold, Will Quadfieg, Walter Richter, om er enkele te noe men. De jonge Maria Becker speelde er in die oorlogsjaren de meeste vrou welijke hoofdrollen in een uiteenlopend repertoire. Dat is haar wezenlijke, praktische vorming geweest tot grote tragedienne. Het was wel een harde leerschool, want omdat het Schauspielhaus een be trekkelijk klein publiek bestreek kwam men er toe aan zo'n twintig premières per seizoen, een aantal, dat de Vlaam se gezelschappen met om de twee we ken een première ook wel ongeveer bereiken, maar dat voor Nederland ex orbitant hoog mag heten. Maria Bec ker noemde dat aantal niet, maar sig naleerde wel, dat Sartre's „Les Mou- ehes", dat in Zürich zijn wereldpre mière beleefde, maar voor zes voor stellingen publiek trok. Er is daarin wel groei te bespeuren, want Frisch en Dürrenmatt halen nu veertig voor stellingen. Hoewel dat ook aan de auteurs kan liggen. Het is begrijpelijk, dat spelers van formaat wel eens van deze repertoi- redwang afwillen om naar eigen in zicht en op eigen verantwoordelijkheid toneel te laten zien zoals zij vinden dat toneel moet zijn. Op deze grond richtte Maria Becker met Wil] Quad- flieg, met wie zij getrouwd is, en met Robert Freitag die zij als regie assistent had leren kennen bij een voorstelling van Torquato Tasso, waarin zij in Berlijn gestaan had een eigen groep op Die Schauspiel truppe, gedomicileerd in Zürich, maar welbewust een reistroep. Niet om aan de reislust te voldoen, maar omdat dit ook in het Duitse gebied de enige mogelijkheid is om zich werkelijk grondig te kunnen uitleven op één voorstelling, zonder zich, als zÖ nog maar net loopt, alweer te moeten bezig houden met de volgende. Uiteraard wilden z(j nieuwe stukken. Waar kan men die vinden? Kortom, zy kwamen bt) het oudere repertoire te recht en moesten daarbij gaan buiten de in Duitsland druk begane paden. Mo- lière's „Misanthrope" was de eerste- MARIA BECKER ling, met 97 voorstellingen, Toergen- jews „Een maand op het land" de vol gende, gekozen, nadat een gelukkige vondst was gedaan voor het decor, Ib- sens „Rosmersholm" werd gespeeld in decors en met costuums van Kokosch- ka. Bij Shakespeare's „Veel leven om niets" werd gestreefd in de richting van de originele zetting van het stuk, d.w.z. het werd gezien als de stijgende compositie van een reeks scènes, die, elkaar oproepen eu voortjagen. Hier ligt dan een raakpunt met de voorstelling van Von Kleists Penthesi leia, dat, na de vroege zelfverkozen dood van de auteur in 1811 (hij was 34), naar de berekening van Maria Becker maar zestien keer is uitge voerd in het „Kleistiaar" 1961 slechts eenmaal, in Frankfurt. Het neemt in het werk van Von Kleist „Der zerbrochene Krug". „Der Prinz von Homburg" en „Dar Katchen von Heilbron" zyn hier waarschijnlijk het meest bekend een uitzonderlijke po sitie in, nauwelijks een echt toneel stuk, alhoewel toch toneel, een poë- tisch-dramatische eruptie, waarin de woorden nauwelijks de gevoelens kun nen bijhouden, een opeenvolging van geladen scènes, die elkaar oproepen en voortdrijven. Maria Becker is er zo door gegrepen, dat zü zonder enige te rughoudendheid de bezwaren ertegen kan opsommen, in de waarschijnlijk nauwelijks bewuste overtuiging, dat zij ze aankan. Het is duidelijk, dat zij vol komen in de ban van het stuk is. Juist hierdoor kan zij bekennen, dat ze, toen eenmaal tot de opvoering ervan beslo ten was en zii opnieuw de tekst door nam, een innerlijke weerstand ertegen moest overwinnen. Zij haait Goethe •an, aan wie Von Kleist het stuk ge stuurd had en daarop als antwoord ont ving: het maakt mij treurig, ais ik jonge auteurs zie, die schrijven voor ee. theater, dat nog komen moet. Hier ligt de basis van haar geloof in het stuk. Het speelt in de oorlog om Troje Penthesileia is de aan voerster der Amazonen, die zich in de strijd mengen; de haat-liefde tussen haar en Achilles is er het thema van maar in de verzen worden beel den opgeroepen, die gemakkelijk cor responderen met de verschrikkingen, die aan de moderne oorlog herinne ren. Zelfs de Duitser heeft moeite met de taal in dit stuk, de Nederlander dus waarschijnlijk des te meer, maar Ma ria Becker demonstreert, dat dit nau welijks van betekenis kan zijn. Ook in dat opzicht was Von Kleist zijn tijd vooruit: men hoeft hem niet letter lijk te verstaan om te ondergaan, wat hij oproept, Zij overtuigt haar toehoor der ervan door een brokje tekst eerst te citeren, daarna een impressie te (Van onze Brusselse correspondent) Zoals bekend zijn de onderhandelin gen voorlopig vastgelopen op de kwes tie van het aantal inspecties bij een kernstop. De Amerikanen willen thans met zeven in plaats van de tot dus ver geëiste acht) inspecties per jaar op Sovjet-grondgebied genoegen nemen. De Russen willen niet verder gaan dan twee of drie inspecties. De leider van de Amerikaanse de legatie, William Foster, is gisteren in Genève teruggekeerd, na president Kennedy op de hoogte te hebben ge bracht van de stand van de onder handelingen. Bij zijn aankomst in Zwitserland verzekerde de Ameri kaanse diplomaat, dat de V.S. alles zullen blijven doen om tot een kern- stopverdrag te geraken. De acht neutrale landen op de con ferentie blijven aandringen op hervat ting van onderhandelingen over het stopzetten van de kernproeven. Zij zul len dinsdag bijeenkomen om een voorlo pige balans te maken van de toestand. De Russen hebben de afgelopen week een verklaring ingediend over een niet- aanvalsverdrag tussen de landen van het Verdrag van Warschau en de lan den van de NAVO. De Amerikanen heb ben hierop gereageerd met de mededeling dat de conferentie nu niet het geschik te forum is voor overleg over een der gelijk verdrag, daar dit ook betrekking heeft op de veiligheid van vele landen, die niet op de conferentie vertegenwoor digd zijn. DEN HAAG, 22 febr. Uit de con junctuurtest die maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt genomen, blijkt dat de arbei dersbezetting bij de geënqueteerde on dernemingen (representatief geacht voor ca. 70 pet van de Nederlandse industrie excl. voedings. en genotmid delenindustrie en voor de gehele bur gerlijke en utiliteitsbouw) in januari over het geheel genomen vrijwel on veranderd is gebleven. De gemiddelde dagproduktie vertoonde in de bedrijfs takken, welke in het onderzoek zijn betrokken een lichte stijging. De voorraden onverkocht produkt werden ultimo januari, evenals ulti mo december door 75 pot der onder nemingen normaal, door 15 pet te groot en door 10 pet te klein genoemd. De orderontvangst nam in januari toe, met name door een toeneming van exportorders. De beoordeling van de orderontvangst was uiteenlopend. Door 45 pet (vorige maand 55 pet) der ondernemingen werd de orderont vangst normaal genoemd voor de tijd van het jaar, door 25 pet (vorige maand 20 pet) groot, en door 30 pet (vorige maand 25 pet) klein. De order- ontvangst werd in januari 1963 slech ter beoordeeld dan in januari 1962. De orderportefeuille, uitgedrukt in aantal maanden werk, vertoonde geen verandering ten opzichte van decem ber. De beoordeling van de order- positie was ultimo januari vrijwel ge- Zij werd lijk aan die van uit. december. DEN HAAG, 22 febr. Volgens door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in ja nuari van dit jaar 1.707 min (dec. 1.504) terwijl voor een waarde van f 1.268 min (1.370) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 74 pet. van de invoer (v.m. 91). De omvang van de buitenlandse han del is in januari 1963 ten opzichte van januari 1962 teruggelopen, de invoer met f 24 min of 1 pet.en de uitvoer met 46 min of 4 pet. Het invoersaldo was hierdoor 22 min hoger en het dek kingspercentage 2 punten lager. AMSTERDAM, 20 febr. Het Rotter- damsche Beleggings Consortium (Robe- co) heeft in 1962 een nettowinst ge mankt van circa 41 miljoen tegen f 42,4 miljoen in 1961, hetgeen een stij ging betekent van ongeveer 3,8 pet. In het jaar 1961 werd een aanzienlijk sterkere winststijging geboekt, en wel van 1 10,6 min of 33 pet. De onkosten zjjn in 1962 opgelopen tot 1 miljoen (v.j. 795.758), terwijl aan belasting f i3.712 (20.633) verschuldigd werd. Zoals wD ie vorige week leeds mede deelden zal Robeco in de eerstkomende jaarvergadering een dividend voorstel len van 9,25 (onveranderd;, in tegen stelling tot het vorig jaar zal echter geen 2pet. agiostock uitgekeerd wor den. l?9 door 70 pet (vorige maand 75 pet) der ondernemingen normaal, door 15 pet (vorige maand 10 pet) groot en door 15 pet (vorige maand 15 pet) klein genoemd voor de tijd van het jaar. (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 25 febr. „Afwijzing van samenwerking met de socialisten past niet in ons politiek beginsel; poli tieke samenwerking met anderen kan ons niet de eis doen stellen: volg de li berale politiek. Wel mogen wij echter verlangen, dat de anderen begrip heb ben voor onze denkmethode. Het feit, dat de P.v.d.A. Herhaaldelijk bewijst aan dit verlangen niet te willen voldoen, maakt samenwerking met de socialisten zo moeilijk", aldus de ondervoorzitter van de V.V.D., mr. H. van Riel, die wegens ziekte van prof. mr. P. J. Oud de sociaal economische conferentie van de V.V.D. zaterdag in de beurs te Rotterdam leidde. Een van de drie inleiders, mr. J. de Wilde, stelde, dat een eerste, duidelijke doelstelling en aanpak van het woning- beleid is gekomen van het kabinet-De Quay, dat blijkens een nota van 25 juni 1959 de juiste conclusies uit een des betreffend S.E.R.-advies heeft getrok ken, nadat de socialistische re-gering er eenvoudig niet uit was gekomen. Lonen en prijzen zijn na de oorlog sterk gestegen, maar het huurniveau is daarbij ten achter gebleven, aldus spreker. In 1938 werd 15,5 procent van het gezinsinkomen aan huur besteed, in 1958 acht procent. Ons 'and telt thans 3.030.000 woningen en ongeveer 2.850.000 huishoudens. In 1939 waren er twee mil joen en êvenveel woningen. Mr. de Wilde concludeerde, dat er geen woningtekort is, maar wel èen wo ningnood door gebrek aan doorstroming. „Er bestaat een volstrekt a-sociale ver deling van het woningbezit. Slechts een eerlijk politiek compromis zal uitkomst kunnen brengen". De tweedaagse besprekingen, zo werd na afloop nogal vaag meegedeeld, verliepen in een zeer vriendschappe lijke en constructieve geest. Het over leg, dat achter gesloten deuren plaats vond, schijnt zeer levendig geweest te zijn. Tot hoog oplopende meningsver schillen, zoals die van vorig jaar tus sen Spaak en Gaitskell, kwam het dit maal echter niet. De nieuwe leider van de Labourpartij, Wilson, was afwezig: door het slechte weer kon zijn vlieg tuig zondag in de Britse hoofdstad niet opstijgen. In zijn plaats werd het Brit se woord gevoerd door zijn adjunct Brown, die al een dag eerder in Brus sel was aangekomen. Over hetgeen hij zegde werden geen bijzonderheden be kendgemaakt. De bijeenkomst werd voorgezeten door de Westduitse partij leider Ollenhauer. De socialistische politici hoorden vier uiteenzettingen: de Belgische minister van buitenlandse zaken, Spaak, over de mislukking van de onderhandelingen tussen Engeland en de Zes; het SPD-bestuurslid Wehner over het Frans-Duitse vriendschaps verdrag; de Deen Haekkerup over het Scandinavische standpunt; en de Oos tenrijkse minister Kreisky over de jongste EVA-conferentie in Genève. Uit de daarop volgende discussie bleek in eik geval dat er geen eensge zindheid onder de socialisten bestaat om een politiek van represailles tegen De Gaulle te voeren Er werd slechts vastgesteld dat het huidige „slechte humeur" van verscheidene staatslieden de Europese zaak alleen maar schade kan berokkenen. Tenslotte spraken de deelnemers zich in meerderheid uit voor de definitieve ratificatie van de associatieovereenkomst tussen de Euro- markt en achttien Afrikaanse landen. Zoals bekend vormt deze laatste kwestie het voornaamste punt op de agenda van de ministerraad der Zes, welke vandaag in Brussel bijeenkomt. De Fransen wensen dat het reeds op 20 december geparafeerde associatie verdrag zo spoedig mogelijk wordt on dertekend door de betrokken landen, zo dat het op korte termijn in werking kan treden. De Westduitsers en de Luxem burgers en in zekere mate ook de Belgen, die aan de Congo te denken hebben, steunen het Franse voorstel. De Nederlanders en de Italianen daar entegen zijn voornemens de vaststelling van de ratificatiedatum op de lange baan te schuiven In Den Haag is men van oordeel dat na de breuk tussen Engeland en de Zes het verdrag een te scherpe lijn zou trekker tussen de vroegere Franse en Belgische kolonies, die bij de associatie zyn geïnteresseerd en de Afrikaanse Gemenebestlanden. In Rome deelt men die mening: nu de verkiezingen daar nakend zyn, schynt de anti-Gaullistische kaart er trouwens troef te zyn. In de Belgische noofdstad wordt dan ook verwacht dat de conferentie der ministers van buitenlandse zaken waarop overigens tenminslp drie mi nisters zullen ontbreken, met name Luns, Schroder, Piccioni tot geen resultaat zal komen deze week en dat het Eurafrikaanse verdrag misschien nog wei een jaar op zyn bekrachtiging zal moeten wachten. In EEG-kringen stemt dit vooruitzicht geenszins tot vreugde. Weliswaar begrijp' men best de motieven van de oppositie van Ne derland en Italië, dis geen reden heb ben om nu maar weer dadelyk naar De Gaulies pypen te gaan dansen, doch anderzyds acht men het verkeerd de betrokken Afrikaanse landen te doen boeten voor de fouten var de Franse president. afgewogen van beslissende betekenis- ^fg0 nadruk nu wordt door de Nederian graanhandel erkend, dat de agrari® ie* bevolking recht heeft op een redelUj'j.. komen. Onder de omstandigheden r. onder de Europese landbouw echter v. keert kan dit inkomen evenwel g voor alle produkten uitsluitend vljLi<jt prijs worden gerealiseerd. Dit 8®^ met name voor de granen waareti- de produktie door marginale en °rlg- dabele bedrijven geschiedt. Ter ver kering van een redelijk inkomen zou prijspeil dat niet tot zelf voorzien ten worden vastgesteld. De Nederlandse graanhandel dan ook voor een redelük graanprU^ peil. Als kernprobleem wordt de zondmaking van de Europese lan bouw door diepgaande struetuurhe vormingen genoemd. In samenha met de zeer belangrijke Nederland veredelingsindustrie wordt nog afz° derlök gewezen op het vitale be^alL voor ons land van een redeiyk graa a at niet tot zelfvoorzien prijs peild leidit. Als prealabele voorwaarden voor Atiê AIS CCtldDClC V (AW. W CKU UCil V a TV derlandse medewerking aan priJ|a passing worden tenslotte genoemd Onmiddeliyke aanpassing van hei' gen, restituties en dergelijke voor v edelingsprodukten. Lidstaten met een hoog prijsnive moeten in tenminste dezelfde mate a prijzen verlagen als de landen met e laag prijsniveau deze moeten verhos" Voor zolang Engeiands ildmaatzdh^J van de EEG door een der lidsta'1 wordt geblokkeerd, dienen volgens Nederlandse graanhandel geen °n u,g handelingen over de prysaamp»11" plaats te vinden. PARIJS, 20 febr. Er zyn twee nieU' we maatregelen goedgekeurd met be" trekking tot de Europese monetair overeenkomst, nl het stellen van e® grens aan het bedrag aan ponden s4e ling dat door centrale banken in lars mag worden ingewisseld en ee aanmeldingsprocedure voor „swap"'1®" gelingen en andere valutasteunregelm* gen van centrale banken. E cc wik; keling (O.E.S.O.) heeft" een commun' kué uitgegeven, waarin wordt medes deeld, dat men van mening is belangrijke veranderingen in de Eurw se monetaire overeenkomst zo veei m geiyk voorkomen moet worden. De beperking op de inwisselbaarh®' van ponden sterling houdt in dat e"jt centrale bank een limiet aanvaar voor het bedrag aan ponden stertm® dat zij tegen aollars kan inwisseif onder de wisselkoersgarantie van dein rilTÓa HOM Air »4 KA .irnrfl t Ve De raad van de Organisatie voor EC nomische Samenwerkng en Ontwu) twee van de overeenkomst, zo wordt het communiqué medegedeeld. Bank van Engeland aanvaardt een valent-limiet op het saldo aan EMjL valuta, dat zy tegen dollars kan ln ,2t selen onder de garantie, zo vervol» het communiqué. Het totaal der indivi duele limieten op sterling saldi is D' miljoen pond. By steunregelingen in de toekom®4' als speciale steur wordt ontvangen d°" een „swap" of een andere regeling zullen de overeenkomsten tussen ceL trale banken aangemeld worden by Bank voor Internationale Betalinge"j Deze bank zal op haar beurt rapPaL uitbrengen aan de bestuurscommi®®. van de monetaire overeenkomst, de raad van de O.E.S.O. over de wikkelingen kan adviseren iiiiiHiiiiiiiiiiiimiiNimmiiiiiiiiiiu11^ vergissingen welke Harold Mac- Kiezers hebben het geenszins nimmer zo goed millan als eerste minister heeft begaan, was een onvoorzichtige §j en van de meest ernstige politieke ofc hij zich over de Britse kiezers liet ont- O J J vallen: „Zij hebben het nog nooit zo I MilIllllllll positie nerd heeft aan deze onverstandige uit lating. Menig conservatief georiënteerd Brit, waaronder vanzelfsprekend talrij ke geestelijken, hebben de uitlating van Macmillan gebruikt als tekst voor de oude vermaning dat een mens niet leeft van brood alleen. Vandaag zou Macmillan zyn woorden zeker niet her halen. De economie stagneert. De werk loosheid is gestegen boven 800.000. De besprekingen te Brussel zyn mis lukt. en de nauwelyks beleden hoop dat het lidmaatschap van de EEG het nieuwe leven in de Britse brouwery zal brengen dat de regering tot heden zelf niet heeft kunnen scheppen, is ver dwenen Maar er is een ander symptoom van verval. Het is herhaaldeiyk gebeurd sedert het eind van de tweede wereld oorlog dat een economische of financiële crisis de Britse burgery nadenkend heeft gestemd. Hoe nadenkend kon men openlijk zien als men een bezoek bracht aan de Hoge Commissariaten van de blanke Gemenebestlanden, waar men de fi'les kon zien van jonge en minder jonge Britten die overwogen het Britse stof van hun schoenen te schudden en zich te gaan vestigen in Australië, Ca nada, Nieuw-Zeeland of Zuid-Afrika. En vandaag ziet men deze rijen opnieuw. De Daily Telegraph heeft een publiek opinieonderzoek doen houden, hetwelk heeft uitgewezen dat 45 pet van de jongere Britten zouden verkiezen te emigreren als zij daartoe de kans kregen. Op zyn zachtst gesproken is het onrustbarend dat een zo enorm percentage van de jongeren het eigen land wenst te verlaten. Er moge sprake zyn van ondernemingslust en van de begeerte iets van de wereld te zien, maar een dergelijk percentage van aspirant-emigranten onthult even eens een gebrek aan vertrouwen in de toekomst van het eigen land. In een hoofdartikel van gisteren erkende de Daily Tele-graph dat het allemaal erg mooi is als jonge Britten de blanke Gemenebestlanden helpen in hun ex pansie door te emigreren, maar dat er reden is tot ongerustheid. Het blad vroeg eveneens of er geen gevaar be staat dat het land tengevolge van deze emigratie beroofd zou worden „van onze eigen meest waardevolle burgers". En het blad wees verder op een rap port, dat eerder in de week verscheen, en waaruit bleek dat een zeer groot aantal vooraanstaande wetenschaps mensen Brittannië verlaat om zich el ders te vestigen, vooral in de Verenigde Staten. at er sprake is van een ongewone toestand biykt uit het merkwaar dige feit dat het aantal Britten dat emigreert naar Zu'd-Afriks de laatste tyd aanzieniyk is gestegen. Men mag als vanzelfsprekend aanne men dat de gemiddelde Bri< van nature weinig geestdrift bezif voor de binnen landse rassenpolitiek van de Zuid-Afri kaanse regering. Verder behoort men te bedenken dat Zuid-Afrika uit het Ge menebest is getreden en nu officieel geldt als een buitenlandse mogendheid. Desondanks is de Britse emigratie naar dit land aanzieniyk toegenomen. De conclusie lijkt onvermijdelijk: gebrek aan vertrouwen in Brittanniës toekomst. Australië is het iand dat het meest profyt trekt van de emigratiedrang. De Australische premier Menzies maakte op donderdag van deze week bekend dat hij verwachtte dat Australië in het jaar eindigend op 30 juni meer dan 125 000 nieuwe emigranten zal hebben verwelkomd. Van dit totaal zyn nj®,,*. dan de helft Engelsen. Op het "j|ji Commissariaat van Australië in Lona vervoegen zich de laatste tyd ëeïn„a, deld duizend Britten per dag om a p vraag te doen naar de mogelykheid %',s vestiging in Australië. In de ®^rAnO helft van ditzelfde jaar zyn 2 iiet Britten naar Australië getrokkeni financiële bystand van de Austral»®® regering. Een even groot aantal eV r<J wel is op eigen kosten geëmigre®jp naar Australië. Voor de kom®" maand mei alleen zyn er reeds zeV ep duizend passages geboekt op schepsh vliegtuigen coor naar Australië ver» kende (uitwykende?) Britten. En wat is de reden welke de Britt£a,' die navraag komen doen op het Au® Jli lische Hoge Commissariaat in Lonu geven voor hun voorgenomen vertr jeJl t°ek0d1eri 'e meesten verklaren dat zy emigreren omwille van de to van "nun kinderen, met andere woo' gt zy geloven niet langev in de toeko t van hun eigen land „Stemmen de voeten", is de uitdrukking .,vet' men in Brittannië bezigt voor fl" 0e& schynsel. Men kan het maar ai 4?Jfdui' begrlipen indien duizenden en t'rimeii zenden Oostduitsers gestemd Pfht.ré' met hun voeten tegen het Ulbrici gime door, toen zy nog de kans be. den in de voormuurlyke dagen, nen te nemen naar het Westen- „jjief Macmillan is moeilijk te verg® v0r- met mlinheer Ulbrioht Desondarm .piis- men zich de files op de Hoge Loi sariaten Er is hier ongetwijfeld Vg nif van een vreemde en verontrusten tie van wantrouwen. DAAN VAN DER VUF KILOMEIER V5ÜDE2 OPj^ r WE EST O GERUST, JUFFROUW. WE ZOEKEN EEN MAN, 6EEN AARDIGE Pm MEISJE SCHEEN NOGAL ZENUWACHTIG, Hè, PIERRE? OPEN BENTlcY NADERT... ÉÉN MAN, TWEE VROU- ongehoord; ONSCHULDIGEN AAN TE HOUDEN.' MEISJES. ICHEU.E AL5JE BLIEFT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2