Schaatstocht bij fakkelschijnsel voor duizenden romantisch avontuur Vurige ïjspret bij nacht inister Luns: kandidaat voor nieuw kabinet Boeten is niet hetzelfde als zuinig leven" Bonte storm over Limburg in trance Massale verkleedpartij na geslaagde optochten m Volgens NIPO-enquête Vastenbrief: antwoord op Gods goedheid aardse waarderendoch niet als allerhoogste goed Zaken doen V' als liefhebberij Kistje uit KLM- toestel in Kano al ontvreemd Duitse ontvlucht in Roermond Het uitgespaarde moet van liefde getuigen Carnavalisten vrezen geen kou C. J. Palm ^ej. Klompé derde prof. De Quay gasvergiftiging overleden ^fe*BORG, 25 febr. MAANDAG 25 FEBRUARI INTERLAND, 25 febr. De i^te^?ee"nacht-fakkel-toertocht is ö^gavond onder ideale weers- fcj^.^digheden in vele op- Gn een merkwaardig ge- v6]eGb geworden, helaas voor Vi n^et even fascinerend en a's dit voor duizenden Vet, leo wel is geweest. Van zeer scu ;varen deelnemers en toe- bjj ,lIWers gekomen. We spraken Uit t, startplaatsen met mensen Rotterdam, Oud-Beijerland, Uit - ede en Texel en met velen de en Texel en met velen contreien van de Friese elf °n> we zagen zelfs buitenland- ^merborden op de eindeloze .auto's, die een fel wit lint 1)5 J^cht vormde op de besneeuw- te van de Gouwzee, geflan- 55 T 5?1 keerd op de retourbaan door het doordringende rood van vele achterlichten. verkouden ver kou.... ve.... AKKERTJES helpen sneller en beter dan ooit Si K. elÜk. Verdacht van inbraak In nachtgewaad ontsnapt uit bewaakt ziekenhuis Duizenden schaatsliefhebbers hébben zaterdagavond deel genomen a. d. romantische toertocht over de Gouwzee in het schijnsel van ontelbare fakkels bovenste foto). Ook aan toe schouwers ontbrak het niet; vélen reden met hun auto over de be vroren zee tussen Volendam, Marken en Monnikendam, terwijl het vuurwerk boven hun hoofd uiteenspatte. IJS-TOERTOCHT MET TRACTOR MISLUKT UTRECHT, 25 februari De traditie getrouw is zondag de laatste voor het begin van de vasten in alle Nederlandse kerken een bisschoppelijke vas tenbrief voorgelezen. De bis schoppen bieden de gelovigen een meditatie over de goedheid van God en de levensvernieu wing als antwoord op deze goed heid. Massaal verkleden Knillis onthuld Minder subsidie V. gouwzee in feestlicht (Van een verslaggever) (lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllll De grote driehoek Monnikendam Marken - Volendam was één zee van romantisch lidht; het zachte geel van (Advertentie) 23 febr. Enquë- th.iS? het Nederlands Instituut voor C.Nen ke Opinie hebben to honderden verspreid over en uit verschillende mi- ernstige vraag gesteld welke EM^nnen naar hun oordeel beslist ij 'ht* "mesten worden in het nieuwe dat na de Tweede Kamer-ver- ^iw'ftl 'n me' van 'üt Jaar gefor- V^de worden. Blijkens de ant- 0mag minister Luns niet ont- jJJqD 'eek hij enkele weken geleden Bouwman de meest populaire dkheid. ook in deze minister- O. ji .homt hij voortreffelijk voor de ^VnLsPant ('e kroon mei Ij, ^t. der stemmen. itiksl'^or-president dir. De Quay 1 tweede 1 met drieen- "^lf ^'°mpé werd eervol derde met h OvL"^k. zelfs in staat een handicap Jhp^fiwinnen. De enquêteurs hadden lik de vraaer gesteld: ..welke de vraag gesteld: „welke *ti 5?®ftnelqke kandidaten". De he- ra- Vondeling en Cals be- v h„ 'oder tien pet. der stemmen, 0*o.f;ei Suurhoff zes pet., de heren 6n Pous iBder viJf Pct' 1 Rot- haalde ook dr. Drees; mi- ii!' IjiRothals haalde de vier pet., de IivMep ottinck drie pet. Twee pet. en der stemmen kregen onder iiïiiL de heren Mansholt. Roolvink, - Van Aartsen, Veldkamp, Bur- SS» is in de nacht van zaterdag Cg/e 42-jarige c. N. de Vaal hier bi) zijn schoonouders toffB °m het leven gekomen. Het Ni ''eiirt hracht, samen met een Ni- *ijti nacht door in de kamer 'VSep zieke schoonouders. Zondag- faj htdekte een zoon de bewuste- 5? phheleden. Ijlings werd een JU ,6er i "6 politie gealarmeerd. Voor «V r Vaa' kwam de hulp te laat; oe^8 overleden. De heer en Smits werden naar het zie- i r "vorgebracht. Hun toestand is VI 'let er gisteravond nog niet M het •*vvat voor soort gasvergifti- üit l® geweest. De gedachten ^hjvbkhl-!3aar stadsgas, maar ook de bi van n'001?88. welke de "W IRnengedrongen zou zijn, on- «ton thans. ger, Beerman, Hofstra, Scholten, Oud, Samkalden, Vos, Visser en Van den Brink. Niet alle ondervraagden konden „na men noemen". Vierenveertig procent (meer vrouwen dan mannen) hadden „geen idee". Wist men een kandidaat, dan volgden in de meeste gevallen de andere twee vanzelf. De ondervraagden bleken bijna uitslui tend aan ministers en oud-ministers te denken. Af en toe klonk de naam van mensen die regelmatig voor radio en tele visie spreken. DEN HAAG. 25 febr. Het kistje met ruim negentigduizend gulden aan Frans Equatoriale francs, dat zaterdag 9 februari bij het uitladen op Schiphol uit een KLM-Dc 8 werd vermist, was al verdwenen in Kano. de plaats van verzending. Dit is de dienst bedrijfs- beveiliging van de KLM gebleken na een uitvoerig onderzoek ter plaatse van ruim een week. De Nigeriaanse politie heeft drie personen gearres teerd, die worden verdacht te hebben meegewerkt aan de ontvreemding. Het onderzoek wordt voortgezet. ROERMOND, 25 febr. Uit het St. Laurentiusziekenhuis alhier is gis termorgen een veertigjarige Duitse mevrouw Braun ontsnapt, die daar onder politiebewaking werd verpleegd. De politie houdt er rekening mee, dat zij behoort tot een internationale in brekersbende. Zq was in het ziekenhuis opgenomen voor een blindedarmopera tie en stond onder voortdurende be waking van de rijkspolitie. Gistermorgen omstreeks zeven uur merkte zij kennelijk, dat haar bewaker haar voor een ogenblik had verlaten. Zij heeft dat moment benut en zag kans ongezien in nachtgewaad te ver dwijnen. Men vermoedt dat zij van bui ten hulp heeft gehad, want in de buurt van het ziekenhuis is omtrent die tijd een Duitse grijze personenauto gesigna leerd. De politie heeft haar tot dusver niet teruggezien. de brandende fakkels, die bewogen op de cadans van duizenden schaatslief hebbers, daarboven tegen de donkere hemel bengaals vuur en pijlen, uiteen slaand in machtige waaiers van oranje, rood, groen en blauw. Organisatorisch evenwel liep de boel lelijk uit de hand, vooral op Marken, waar de enorme hoeveelheid deelnemers zowel vanuit Volendam als van Monnikendam niet te verwerken was. Bij honderden drongen de men sen met hun brandende fakkels sa men voor een klein hokje, waarin een heel beklagenswaardige Marker probeerde de hem van alle kanten toegestoken deelnemerskaarten van een stempel te voorzien. Dat er daar bij geen ongelukken zijn gebeurd met al die brandende fakkels is in feite het meest verwonderlijke van de hele avond. De stempelaar moest er gauw de brui aan geven, zeer tot teleurstelling van de deelnemers, die dachten door het ontbreken van een Marker stempel niet in aanmerking te zullen komen voor een herinneringsmedaille. Doch zo straf bekeken terecht de organisatoren het later niet. Het was overigens niet de enige misrekening. Duizenden die per auto het festijn wilden volgen, moesten retour maken, omdat men ver zuimd had afdoende maatregelen te ne men voor af- en aanvoer langs de smal le toevoerwegen. Kilometers lange fi les stonden te wachten bij Monniken dam, waar men toegang tot het ijs zou krijgen. Moe van het wachten reden honderden wagens door naar Volen dam, waar men echter met dezelfde moeilijkheden te doen kreeg. De auto's op het Ijs konden er op een gegeven moment niet meer af, en die op de wal er niet op. Rond half tien 's avonds bereikte het gemopper rond de Gouw zee een hoogtepunt. De allerijl versterk te politie wist ook zo rap geen oplos sing. Om het waarlijk grootse schouw spel, dat de duizenden toch werd ge boden, rekende men de fouten in de or ganisatie maar niet al te zwaar aan. Onder de verwachting bleef overi gens het aantal deelnemers, aan de schaatstocht zelf, dat men op tiendui zend had geschat; het bleek niet meer dan de helft te zijn. Tegen half twaalf werkten de laatste deelnemers zich te gen de vaste wal op. Kort daarna joe gen machtige mistbanken over de toen gelukkig door een ieder verlaten vlak te alsof de natuur wilde zeggen; het is nu welletjes geweest. STAVEREN, 25 febr. De heer Y. Zwart uit Medemblik, die gistermorgen bezig was met een landbouwtrekker een toertochtje Holland-Friesland over het ijs van het IJsselmeer te maken, moest dicht bij Staveren zijn voertuig ijlings verlaten toen dit door het ijs zakte. De trekker is onder het ijs en het ter plaatse ongeveer acht meter diepe wa ter verdwenn. „Wanneer u in het missaal bladert en kennis neemt van enkele misformu lieren uit de vastentijd", aldus de bisschoppen in hun brief, „dan zult u keer op keer die twee dingen aantref fen. U vindt er Christus, die de mensen laat zien hoe goed en hoe liefdevol de Vader is. U vindt er ook de mens die tegen God is, de mens die wan hopig is, de mens die zqn zondigheid erkent, de mens die echt zou willen geloven maar het nog niet kan. De mens in geheel zijn menselijke onvol komenheid, met ai zijn gebreken en deugden. En steeds zien wij, dat Christus hem verwijst naar de Vader. Liefdevol staat Hij tegenover en naast de mens, die in nederigheid open wil staan voor God en die God in zijn leven een plaats wil geven. Misschien zien wij, die toch in Chris tus willen geloven, de Vader nog altijd te weinig als ónze Vader. Hij is alleen maar goedheid, genegenheid en liefde en wel zó zeer, dat Hij de naam van ieder van ons afzonderlijk heeft ge. schreven „in de palm van zijn hand", zodat Hij ons, menselijkerwijs gespro ken, niet meer kan vergeten. Want hét wonder in het Nieuwe Verbond is Christus' goedheid en dus de goedheid Gods. Het hoogste bewijs van die lief de gaf de Vader toen Hij ons mensen, die zelf een breuk met God hadden veroorzaakt, Zijn Zoon Jesus Christus zond om ons „het vermogen te geven kinderen Gods te worden" (Jo.1,12). Door Christus nodigt de Vader ons uit in ons leven vorm en inhoud te geven aan het Kindschap Gods: vorm en in houd te geven aan ons antwoord op de liefde van God tot ons. „Dit is mijn gebod, dat gij elkander liefhebt, zoals ik u heb liefgehad" (Jo. 15,12). En daarmee gaf Hij ons het klimaat, dat wij behoeven om waarlijk als chris tenen te kunnen leven. Ons antwoord op die goedheid. Er wordt van ons gevraagd, dat wij met ons gezin, in het contact met onze medemensen en in onze gemeen schappen inderdaad leven in het kli maat van die goddelijke goedheid. Maar in alle eerlijkheid zullen wij ons mens moeten bekennen, mens met gebreken en tekorten, waardoor dat klimaat ernstig kan verkillen. We zeggen het zelf zo vaak, dat hier op aarde niets volmaakt is. Ook de mens niet. En als dus de Kerk in de veertigdagentijd heel bijzonder onze aandacht vraagt voor onze hou- Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. (Van onze correspondenten) MAASTRICHT, 25 febr. Met as sistentie van zijn „Marechal-Funke- leer" heeft prins Guus I gistermiddag op het Maastrichtse Vrijthof het zuide lijke feest van de dwaasheid ingescho ten. De elf schoten van het historische Momuskanon vormden het protocolaire startsein voor carnaval 1963. De mees te plaatsen in Limburg waren overi gens zaterdagmiddag al in carnaval stemming. De serieuze bestuurders droegen hun macht voor enkele dagen over aan de carnavaleske grootheden. In de Limburgse hoofdstad, het bol werk van carnavalvierend Limburg, was dit een grandioos festijn. De monumentale, bont versierde stadhuishal, diende als audiëntiezaal voor prins Guus. Op kolderiek-waardige wijze sprak hij zijn onderdanen toe. Het rumoer rond de annexatie-plannen werd rijkelijk „besproken" temeer daar de Maastrichtse prins Carnaval 1963 in de bedreigde randgemeente Heer woont Loco-burgemeester F. Gij- bels maakte hier enkele ondeugende toespelingen op. Hij verving burge meester mr. W. baron Michiels van Kessenich, die door ziekte de prins en zjjn „Tempelhieren" niet kon ontvan gen. Radiografisch was hij met de audiëntiezaal verbonden. Op verzoek van prins Guus kreeg „de minister van het protocol", Thei Bovens, van de ziekenhuisdirectie verlof om, zij het slechts enkele uren, het ziekbed te verruilen voor het spreekgestoelte ten stadhuize. Ook elders in Limburg hadden troonsbestijgingen plaats; gevolgd door recepties en hofbals, waarop ai vele verklede en gemaskerde carna valisten verschenen. De „bonte storm" komt traditiege trouw pas los op de eerste van de „drie dolle dagen". Ook carnaval- vierders hebben een zetje in de rug nodig. Maar zodra zij de optochten zien voorbijtrekken met de daaraan deelnemende ras-camavalisten raken raken zq in „trance", grijpen naar naar grime, naar snorren en maskers. Ook gisteren was dit, met name in Maastricht, Sittard, Heerlen en Weert het geval. Duizenden, nog niet gecostumeerde kijkers sloegen daar de bonte feest stoeten geamuseerd gade. De toeschou wers in Maastricht stonden zij vijf rijen dik trotseerden de kou en had den daar geen spijt van, want de door brekende zon verleende aan het bonte schouwspel een speciale glans. Het welhaast onuitputtelijke kleurengam ma van praalwagens en bont uitgedos te groepen kwam hierdoor des te beter tot zijn recht. De artistiek verzorgde, maar even zeer de primitieve en juis' daardoor vaak zó spontane carnavaleske uit beeldingen namen de internationale, nationale en lokale toestanden duchtig op de korrel. De E.E G. moest het ont gelden, en De Gaulle niet minder. De hondsdolheid was veruit favoriet, als ook de „huidige Ijstijd". Deze onderwerpen wisselden af met van plaats tot plaats verschillende lo kale thema's en werden tot één kilo meterslange guirlande aaneengeregen door kostelijk verklede eenlingen. Juist zij waren het, die overal in Limburg, vanaf het rijk van de „Mombakkese" in Gennep tot en met „de Druugsjlie- pere" van Eijsden, de kijkers dwongen tot een massale verkleedpartij. Gisteravond vertoonde Limburg weer het vertrouwde carnavalsbeeld van de echte „bonte storm". De windkracht was op de eerste carnavalsavond zó groot, dat de storm zeker niet voor dinsdag middernacht, zal bedaren. De onvermoeide zuidelijke carnavalsvier ders willen trouwens niets anders. Zij zullen drie volle dagen zorgeloos hos sen. DEN BOSCH Ook in Brabant kre gen de pessimisten, die meenden dat de kou een uitbundige carnavalsvie ring zou belemmeren ongelijk. Het was in Oeteldonk (Den Bosch) zeker zo druk als andere jaren. Prins Amadei- ro XVIII maakte zijn intocht temidden van een grootse stoet muziekcorpsen, carnavalisten en Oeteldonkse functio narissen. De prins onthulde op de Markt het standbeeld van Knillis, de grootste boer van Oeteldonk. Het feest kon beginnen. In Breda begon de „leut" op de Markt rond het standbeeld van Kiske en Wiske onder leiding van de nieuw- gekozen prins Ad I. In Eindhoven was men uitbundig verheugd over „de terugkeer van het luipaardvel", dat tijdens de Nieuw- Guinea reis van het 17e Infanterie. Ba taljon, nabij Eindhoven gelegerd, ver dween. Het vel behoorde tot de ere- attributen van het korps. Prins Car naval Citoerianus overhandigde het lui paardvel aan de burgemeester, ir. H. B. J. Witte, die het op zijn beurt weer aan het infanterie-bataljon schonk. Carnavalisten in Bergen op Zoom veranderden vele straatnaambordjes in de binnenstad. Daarna boden zij de burgemeester ir L. A. H. Peters, nieuwe bordjes aan die ogenblikkelijk door gemeenterwerkers werden aange bracht. Traditiegetrouw ging men na de optocht „tafelen". Tijdens deze boe- renmaaltijd verdedigde prins Wannes het carnaval tegenover Gedeputeerde Staten, die een gedeelte van de ge vraagde subsidie hadden geweigerd. ding tegenover Gods goedheid, dan wordt niet het onmogelijke gevraagd, wordt niet verlangd dat we proberen als een volmaakt mens uit de vasten tijd te voorschijn te komen, maar wel dat we trachten naar beste kun nen een eerlijk antwoord op Gods ■goedheid te geven. Een antwoord dat natuurlijk nog gebrekkig is maar waarvoor we oprecht ons best heb ben gdaan. Een goed antwoord geven. De H. Schrift vertaalt dit met: „Doet boete, bekeert u". Want evengoed als elke andere mens worden wij meegenomen door het leven van iedere dag; door het leven, dat ons betovert of teleur stelt. Wij geraken soms ir. een wan verhouding tot God doordat wij, ge trokken als wij worden tot de aardse goederen, eenzijdig onze aandacht daarop richten; doordat wij meer van het aardse verwachten dan het geven kan; doordat wij iets absoluut stellen, dat wel een grote waarde heeft, maar niet de enige en hoogste waarde is. De levensvernieuwing waartoe wij in deze veertig dagen moeten komen, kunnen wij niet verwerkelijken zonder boete. Met „boete" bedoelen wij niet te zeggen, dat aardse goederen slecht zqn of de christen minder passen. Wij moeten het aardse, onze lichamelijk heid, verkering, huwelijk en gezin, onze cultuur, onze arbeid, onze ontspanning en zoveel andere waarden, als waarden zien. Wij moeten ze waarderen als een groot goed, maar wq moeten ook in ons leven tonen, dat deze waardevolle goederen niet de enige en allerhoogste zijn. Wij moeten niet in het leven staan alsof wq met die waarden alles kunnen bereiken. Neen, deze waarden moeten in de juiste verhouding tot God ge plaatst worden. En dit is mogelijk als wij zelf in die juiste verhouding tot God staan. Vaak laten wij ons eenzijdig boeien door het aardse. Daartegenover zullen wij ook de moed moeten hebben uit drukkelijk te erkennen, dat de waarde van het aardse betrekkelijk is. Wij zullen tot een levenshouding moeten komen waarin wij aan het aardse be perkingen durven opleggen en er in bepaalde mate afstand van durven doen. Boete is niet: het aardse laag, als iets minderwaardigs waarderen. Het wil zeggen: het aardse op de juiste waarde schatten in het geheel van ons leven, dat door Christus is getekend en dat in Christus boven dat aardse uit stijgt. Het betekent, dat wij de dingen om Christus' wil dienstbaar laten zjjn aan ons hele mens- en christen-zijn. Het betekent dat wij geen slaaf worden van de dingen. Wij moeten om voorbeelden te noemen ons afvragen of wij dingen niet hoger waarderen dan mensen, of wij mensen niet op een ego ïstische wijze dienstbaar maken aan onszelf. Wij moeten ons beperkingen kun nen opleggen in de ontspanning, kun nen weerstaan aan de drang naar het sensationele, aan de neiging om steeds het nieuwste te kopen enz. Wij moeten ons durven beperken in eten en drinken, in snoepen er roken, in uitgaan en feestvieren. En nog maals: niet uit afkeer of onderschat ting, ook niet uit angst, maar omwil le van de inkeer, om alles opnieuw te plaatsen in het licht van Christus. Boete, de beperking, opgelegd aan de gewaardeerde aardse werkelijkheid omwille van Christus, is niet een mid del om zich in een ander opzicht weer te verrijken. Boete is niet hetzelfde als zuinig leven. Boete omwille van Chris tus en als middel tot levensvernieuwing in de Heer, moet voortkomen uit een innerlijke gezindheid, waarbij wij ons bewust zijn te leven in het klimaat van de goedheid van God. Christus nodigt ons uit om in dat klimaat te treden, en de aanvaarding van Zijn uitnodi ging moet gestalte krijgen in onze naastenliefde. Op allerlei terreinen van het leven en op allerlei wijzen zullen wij die goedheid, die naastenliefde moeten be leven en doen uitstralen. In ons huwe lijk en ons gezin, in ons beroep en onze arbeid, in ons samenzijn met vrienden en vreemden, in onze wijk en onze parochie, in onze steun aan massale nood en aan de nood van de eenzame mens, die wij op onze weg ontmoeten. Wat wij omwille van onze verbonden heid met Christus uitsparen door de aardse goederen de juiste plaats te geven, moeten wq wegschenken aan de noodlijdende mens, zoals dit van de vroegste tqden gebruik was in de Kerk. In deze veertigdagen-tqd moeten wq datgene wat wq uitsparen door ons be perkingen op te leggen, geven aan hen die in nood zqn, zoals we zo vaak in liefde en offerbereidheid grootmoedig nood helpen lenigen. Het gaat er niet om een aalmoes te geven om ons daar door ontslagen te achten van ome plichten in de vasten. Het gaat om de innerlijke gezindheid. Het weggeven van het uitgespaarde moet onze liefde tot uitdrukking brengen. Wq denken hier aan het vastenoffer. Dit vasten- offer moet een werkelijke gave zijn, voortkomend uit onze beleving van de veertigdagentijd als een tijd van goed heid en levensvernieuwing. De veertigdagentijd, dierbare ge lovigen, is geen sombere tijd. Integen deel, het is een tijd van blij en ver- trouwvol verwachten Het is een tijd waarin wij opnieuw de overvloed van genade erkennen en waarin wij ons intensief voor die overmaat van liefde openstellen. Wq maken ons klaar voor iets groots: de viering van de Verlos sing door Christus' lijden, dood en ver rijzenis; de viering van de goedheid die God toont voor de zondige mensheid. In deze veertigdagentijd overwegen wq onze eigen zwakheid en zondigheid en pogen wqj, met Gods genade, door vernieuwing van leven te groeien in verlangen naar de Heer. 'andaag viert de heer C. J. Palm, eigenaar van een der grootste reclame-adviesbu reaus in ons land, zijn zeventigste verjaardag. Dat „vie ren" moet u dan wel goed verstaan. De heer Palm, een joviale Amsterdamse Brabander (of omgekeerd) met een merk waardige afkeer van „openbaar vertoon", feesten, recepties en huldigingen, brengt deze dag door in de huiselijke kring. „Al dat gefeest is niets voor mij," zegt de heer Palm als wij tegen over hem zitten in zijn luister rijke directiekamer, van waaruit men iedere dag weer een „fees telijk" gezicht heeft op de Am- stel. „Al jaren heb ik huldigin gen, recepties en parties te mij ner ere weten te vermijden. Ik houd er gewoon niet van," zegt hij. En dat klinkt vreemd voor een geboren en getogen Tilbur- ger. Maar al mist de heer Palm dan deze voor een Bra bander bijna onontbeerlijke eigenschap, de zwierigheid, de welbespraaktheid en het vlijm scherpe zakelijke inzicht heeft hij dan toch van zijn geboorte streek meegekregen. In grote mate zelfs. Als „los-vast" medewerker van de Nieuwe Tilburgse Courant heeft hij in zijn jonge jaren de nodige commerciële en enige journalistieke ervaring opgedaan die hem later nog al eens te pas zijn gekomen. De heer Palm heeft mooie, in zakelijk opzicht zelfs fantastische jeugdjaren doorgemaakt. Na verschillende voor zijn leeftijd bijzonder belangrijke functies te hebben bekleed, werd hij kort na afloop van de eerste wereldoorlog benoemd tot directeur van de Verenigde Hollandse Sigarenfabrieken. Hij werd o.a. belast met de leiding van verkoop en reclame in Nederlands-Indië. Na enige jaren keerde hij terug naar Nederland en aanvaardde de opdracht de leiding te nemen in de sigarenfabriek van Otto Roelofs in Amsterdam, een dochtermaatschappij van de Ver. Holl. Sigarenfabrieken. De heer Palm genoot toentertijd een voor zijn leeftijd zeer hoog inkomen, dat ook nu nog een grote aantrekkelijkheid zou hebben. „Nee, struggle for life, heb ik nooit gekend," geeft hij eerlijk toe. De sigaren verwisselde hij daarna voor de sigaretten. De heer Palm werd directeur van de Kyriazi Frères sigarettenfabriek; Cairo in Egypte werd zijn domicilie. Hij werd belast met de exportbevordering naar Azië, Australië, China en Japan. Later benoemde men hem tot directeur van de dochtermaatschappij van Kyriazi in Amsterdam. Toen al boeide de heer Palm die wonderlijke wereld van de reclame. In 1928 kwam hij via een goede kennis in contact met de heer Grollenberg. Spoedig hierna werd hij aangesteld als mede-directeur van De la Mar. Hij bekleedde deze functie ruim drie jaar. Toen kwam er zoals dat tussen goede vrienden wel meer kan gebeuren een conflict. De heer Palm ver liet De la Mar en aanvaardde de directeurszetel bij Arc's. Negen jaar maakte hij deel uit van de directie van Arc's. In 1941, richtte de ondernemende heer Palm tenslotte zijn eigen reclamebureau op. Thans, 22 jaar later, is dit bureau, C. J. Palm n.v. Advertising - Marketing, uitgegroeid tot een der grootste bureaus van Nederland. Het hoofdkantoor is gevestigd in Amster dam; bijkantoren heeft Palm in Den Haag, Rotterdam en Brussel. Terugblikkend op zijn carrière, de groei van zijn bureau, zegt de heer Palm: „Kijk, je hebt in het zakenleven drie groepen. Je hebt mensen die van hun zaak een standbeeld maken, opdat men na hun dood er eerbiedig naar kan opzien. Dan heb je de groep die in het zakelijk leven helemaal opgaat. De mensen die niet anders willen. En tenslotte zij, die menen dat je toch iets moet doen in je leven en het zaken-doen eigenlijk als een liefhebberij zien. Tot die laatste groep behoor ik, geloof ik. Ik heb altijd met veel plezier gewerkt. Maar het blijft een liefhebberij." Een liefhebberij overigens die zich niet langer met duizenden, maar miljoenen guldens bezig houdt. Mensen uit de reclamewereld, dat wonderlijke, ongenaakbare, soms grillige wereldje waarin alles mogelijk blijftspreken met grote waar dering over de figuur van de heer Palm. Zijn personeel niet in de laatste plaats. Employés die studeren willen (soms ook moeten) krijgen hun volledige studiekosten door het bedrijf betaald. Op het gebied van sociale voorzieningen heeft de heer Palm alles voor zijn personeel geregeld. Voor al zijn mensen heeft hij een levensverzekering afgesloten. De polis wordt door de zaak betaald. Het is dan ook vanzelfsprekend dat het personeel de baas op handen draagt. Zeventig jaar is de heer Palm. Jaren van hard werken, jaren van voor spoed liggen achter hem. De financiële positie van het bureau is met het woord „gezond" eigenlijk nog veel te zwak omschreven. De leiding is in handen van uiterst kundige, voor de helft academisch gevormde mensen. Voor C. J. Palm n.v. ziet de toekomst er florissant uit. De heer Palm is nog lang niet van plan zijn werkzaamheden te staken. Mocht die dag toch eens aanbreken, dan blijft hem ruimschoots de tijd over om zich te wijden aan twee belangrijke hobbies: de internationale politiek en het lezen van kranten en tijdschriften. Het heeft op een bepaald moment in zijn leven niet veel gescheeld of de heer Palm was „in de politiek" gegaan. Het is niet gebeurd. Hij heeft er geen spijt van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5