Herman Popeyus niets in de weg Finalist Brosens brengt De Ruyter tot wanhoop gelegd CERAR schittert op turngala Zege in vierlandenwedstrijd voor het Westduitse team Dames van Landlust lezen AM VI de les Herly plaagtWolves pak Tweemaal een aag voor Cito Lot brengt OPERATIE de zaalhandbaltitel bestuur in stemming honkbal I RAYONSredden' OM DE TITEL COURSES Revanche voor Moutonnet BASKETBALL VOLLEYBAL Enig voetbal in Engeland Dames van Swift zijn Niloc twee keer de baas Merwede schalen voor 't IJ en De Robben waterpoloteaM Japanse Tanahd weer sneller Op 110 yards rugsl^ Goede dag voor stal Geersen Klenie Bimolt en Ada Kok op record jacht Florettitels voor Mak en Marion Crawfurd Overleg tussen KNVB en zomersportbonden Adrie Lasterie niet naar Zuid-Afrika TURNEN Thea Belmer en Jannie Vierstra dè Europese troeven Wegenis angina Muller tegen België niet van de partij geplaatst voor de Olympische Spelen Barrington dé man 111 Engelse cricketploeg Zweedse trainstef voor de turnsters, MAANDAG 25 FEBRUARI 1963 /AGINA HILVERSUM, 25 febr. Her man Popeyus behoefde zijn zwaar ste kanonnen niet te laten bulde ren. Hij behaalde gistermiddag de Nederlandse titel driebanden in een finale zonder emoties. Kalm en vastberaden legde hij in het duel met Brosens zijn papieren op tafel; met forse stappen baande hij zich een weg naar het succes, waarop hij meer dan ooit zijn zin nen had gezet. Popeyus wilde ein delijk zijn vleugels weer eens uit slaan. In de laatste drie jaar steeds op het beslissende moment overvleugeld door de slimme Hen- ny de Ruyter, was hij in deze vierdaagse strijd gereed om een nieuwe ontgoocheling af te weren. Hij pakte het finalegevecht be kwaam aan, liet bereids het scherm van de carotte neer, maar kon vrij spoedig alle voorzichtig heid laten varen, omdat zijn te genstander hulpeloos bleef steken. Het was een „walk over" voor Herman Popeyus, die de vorige avond nog met bezorgde gevoe lens dezelfde Brosens had zien excelleren tegen Henny de Ruyter. Onbegrijpelijk Doel gemist „Wonder" Broekhuizen Arm Cito Trage Amerikanen Zuidafrikaanse toernee Zwakke Nederlanders Constant Honkballers: „Wij zullen de tol moeten betalen voor de lange winter Nieuwe coach ei In de testmatch te ge*1 de Nieuwzeelanders ,tst* (Van onze special verslaggever) Hoe verdienstelijk Popeyus zijn zesde nationale driebandentitel ook naar zich toe heeft getrokken, de eindstrijd is een anti climax geworden. De stille hoop, dat dit toernooi der lage gemiddelden door een sterke wellicht sensationele finish zou worden gered, ging daarmee in rook op. De omstandigheden voor een verrassend slot waren gunstig. Behalve Popeyus en Brosens namen De Ruyter en Broekhui zen nog serieus deel aan de jacht op de titel, maar de sensatie stond of viel met het optreden van Brosens, omdat hij van Popeyus diende te winnen. Was deze last voor de jonge Bredanaar te zwaar? Tenslotte debuteerde hij pas twee jaar geleden in de ereklasse en stond hij nu tegenover een internatio naal erkende partij vechter, die zaterdag middag alleen door een fel spelende De Ruyter was verslagen. Brosens bezweek onder de druk van het „gevaarlijk" out sider zijn. Bleek en schuchter probeerde hij antwoord te geven op de normale score, waarmee Popeyus de partij op bouwde. Toc-i hij enkele tegenslagen moest incasseren, welke in de meeste driebandenpartijen voorkomen had hij al geen verweer meer. Popeyus nam geen risico's. Hij taxeerde alle problemen met de wetenschap, dat hem niets kon ge beuren, wanneer hij zijn rivaal moeilijke aanvangsstoten zou geven. Op dit pa troon voortbordurend en zelf regelma tig producerend, hield Popeyus de teu gels makkelijk ir banden Wat schortte e» aan dit toernooi? Waarom bleven de gemiddelden aanzien lijk beneden het peil, dat de laatste zes, zeven jaar werd bereikt? Een factor, die de prestaties ongetwijfeld nadelig heeft beïnvloed, is de strijdmethode geweest van enkele zwakkere deelnemers. Swee- ring en Louwers, die bij voorbaat kans loos waren voor de eindzege, deinsden er niet voor terug zo te manoeuvreren, dat hun tegenstanders „onmogelijke" stootbeelden kregen te verwerken. De meeste van hun partijen verzandden daardoor en kostten te veel, dure beur ten. Het motief van Sweering voor deze absoluut te laken spelopvatting luidde dat hij niet met een grote achterstand wenste te verliezen. Louwers' negatieve speelwijze was nog moeilijker te recht vaardigen. Als nieuweling in het gezel schap van ervaren driebandenspelers had hij maar één weg kunnen gaan: die van de leerling, wiens streven het is zo goed mogelijk voor de dag te komen, een re delijk moyenne te halen met verwaar lozing van de matchpunten. Sweering en Louwers zijn zelf in de kuilen gevallen, die zij voor anderen dachten te graven; hun gemiddelden en lage klasseringen vormen daarvan het be wijs. Maar zij hebben er voornamelijk toe bijgedragen, dat een goed willende en met positieve wapens strijdende ca- ramboleur als Doggen ver beneden zijn kunnen bleef en dat voor het overige ook de topspelers uit de goede koers werden gedrukt. Toch heeft dit toernooi in Hilversum duidelijk gemaakt, dat onze sterkste driebandenspelers niet zo vast in hun schoenen staan. Ook in België kent men afbrekende spelers, maar een Ceu- lemaos (en vroeger een Vingerhoedt) blijkt altijd in staat deze extra hinder nis te overwinnen en, zoals bij het laatste Belgische kampioenschap is ge beurd, met een gemiddelde boven de één te eindigen. Wat dit betreft zal de nieuwe nationale kampioen Popeyus zich geen al te grote illusies kunnen maken voor de Europese titelstrijd in Brussel, de volgende maand. Dat Henny de Ruyter, na driemaal op rij driebandenspeler nummer één in Ne derland te zijn geweest, zijn Waterloo heeft gevonden, is voor een belangrijk deel veroorzaakt door de onverwachte nederlaag, die hij zaterdag moest incas seren tegen Brosens. Nadat De Ruyter diezelfde middag korte metten had ge maakt met Popeyus (6049) leek niets her- meer in de weg te staan. Zowel Brosens als Broekhuizen had. meende men, niet voldoende „inhoud" om hem nog de voet dwars te zetten. Zou Popeyus eveneens zijn laatste par tijen tot een goed einde brengen, dan zou het gemiddelde beslissen ten gunste van de titelhouder uit Waalwijk. De voor spellingen kwamen voor driekwart ge deelte uit. Popeyus hield zich royaal staande, De Ruyter won van Broekhui zen, maar had geen repliek op de ver bazingwekkende produktiviteit van Bro sens. Dit toernooi schonk behalve de kam pioen alleen Jan Broekhuizen echte vreugde. Met zijn beperkte gezichtsver- morgen slaagde hij er in een hoofdrol te spelen, die slechts door vermoeidheid niet resulteerde in een eerste of tweede plaats. Broekhuizen eindigde als vierde. Het geheim van zijn wonderbaarlijke prestaties op 72-jarige leeftijc is terug te voeren tot zijn pensionering. Sinds de Arnhemmer de 65 is gepasseerd en niet meer hoeft te werken, kan hij zich zonder zorgen wijden aan het biljartspel en aan zijn liefhebberij, het driebanden. Hij is een sympathieke vechtjas, bijzon der sportief en meer dan vroeger, ken ner van de moeilijkste stootproblemen. Als Broekhuizen op deze wijze doorgaat, maakt hij zich bij een volgende gele genheid nog eens meester van de titel. pnt. car. brt. h.s a.g. Popeyus 12 409 525 7 0.778 De Ruyter 10 384 484 7 0.793 Van Oosterhout 9 r-i CO co 524 7 0.727 Broekhuizen 8 391 491 9 0.796 Brosens 8 349 474 11 0.736 Sweering 5 378 592 8 0.638 Doggen 2 363 576 9 0.631 Louwers 2 337 546 6 0.617 De eindstand luidt: Het toernooigemiddede bedraagt: 0.710. Niet minder dan vijf deelnemers zijn ge degradeerd, namelijk Van Oosterhout, Brosens, Doggen, Swering en Louwers. Nederland heeft nu nog slechts vier ere- klassers: Popeyus, De Ruyter, Broekhui zen en Teegelaar, die wegens persoon lijke omstandigheden niet in dit kam pioenschap kon uitkomen. Popeyus, weer kampioen driebanden. (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM, 25 febr. Opnieuw heeft Moutonnet het in het hoofdnummer van de courses tegen het veld moeten opnemen. Thans met succes, want in de eindstrijd met Uranus, die van kop af had geleid, wist Moutonnet zijn stalgenoot met een kleine voorsprong te kloppen. Vico B.S. was goede derde vóór Xenocraat. X Tello en Ar- mid werden uitgeschakeld en Winston Spen cer deed er weer niets aan. Was dit voor stal Geersen met een eerste en tweede prs ijs reeds een mooi succes, beide assistenten Vergay en Eerenberg deden hetzelfde in de Duchesse Mac-prijs, waarin zij met Al Prise en Argus D het eerst over de eindstreep gingen. Uitslagen Donna Silk B-prijs: 2040 m, 8 deeln. 1. Zeggers Hollandia (de Graaf) 1.32.5, 3.60, 1.40. 2. Zilver Kid 1.80 C 5.50. koppel 8.60. 3 Zélos van Veredenhof 2.30. Dubonnetprijs: 2000 m 9 deeln. 1. Y. Rose- marijn (de Bruin) 1.29.1, 12.80, 1.70. 2. Zilla 1.60 C 4.60, koppel 31.60. 3. Agfa 1.30. Duchesse Mac-prijs: 2040 m. 14 deeln. 1. All Prise (Vergay) 1.28.2, 2.90, 2.10. 2. Argus D 3.C 8.40, Koppel 9.20. 3. Atoom 3, Dutch Prideprijs (Amateurs) 2020 m„ 8 deeln. 1 Zee (W. Brouwer) 1.27.4, 2.30, 1.40. 2. Zus Scotch 1.40, C 3.50, Koppel 3.10. 3 Wita Pluto. Dyveke D-prijs: 2000 m. 9 deeln. 1. Mou tonnet (Vergay) 1.23.9, 2,—, 1.20. 2. Uranus 1.40, C 4.60, Koppel 5.40. 3. Vico B.S. 1.90 4. Xenocaat. Dalias Il-prijs: 2400 m. 6 deeln.. 1. Zus Hanover (Tesselaar) 1.28.5 2.70, 1.80. 2. Yan kee Erebus 2.20, C. 4.30, Koppel 8.70. 3. Yucatan. Dear GregorpriJs: 2000 m, 10 deeln. 1. Xylander Jr (J. Leeuwenkamp) 1.26.1, 11.80, 3.—. 2. Un Gamin 3.—, C 5.60, Koppel 10.40 3. Xirene Hollandia 4.90. Dehli M-prijs: 2000 m. 12 deeln. 1. Wit voet (J. de Leeuw) 1.26.9, 26.40, 8.10. 2. Al- ketis van E 4.60, C 13.10, Koppel 17.—. 3. Zephyr Magonan 2.30. Toto-omzet 1165.271,50. (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM, 25 febr. - Ademloze stilte. In het felle licht van de lampen stapt de Joegoslaaf Cerar naar het hoge rek om als laatste te proberen zijn land de overwinning in het eindklassement van de vierlandenturnwedstrijd te bezor gen. Cerar moet 9.45 punten behalen om zijn team nog naast Duitsland te bren gen dat op dat ogenblik met 166.05 pun ten de leiding in het klassement heeft. Reuzenzwaaien en zijdelingse zweef- draaien vormen de apotheose op het werk dat hij deze zaterdagmiddag reeds had laten zien. Een laatste draai en een geschroefde afsprong die echter tot ieders teleurstelling niet geheel lukt. De tienden van punten die hierdoor ver loren gaan, doen de laatste hoop van de Joegoslaven in rook vervliegen. Het Westduitse team mag de medaille in ont vangst nemen die beschikbaar is gesteld door H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Cerar is als eerste ge ëindigd in het persoonlijk klassement. Het Joegoslavische team eindigt op de tweede plaats met een totaal van 165.95 punten. De ruim 2500 toeschouwers in de ver warmde R.A.I. maakten kennis met een nieuwe Nederlands-Luxemburgse com binatie. De Belgische kampioen André Vandaele en zijn Nederlandse collega Willy Jaegers waren beiden door bles sures verhinderd. De ploeg verloor hier mee haar oorspronkelijke glans, maar tevens de kans om redelijk partij te ge ven aan de andere ploegen. De jonge Luxemburger Adi Stefa- (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 25 lebr. Terwijl in de Amsterdamse Apoliohal alle aan dacht was geconcentreerd op de heren duels op het hoofdveid en de jacht van de dames van Blue Stars naar de hon derd punten, had op een ander veld vrijwel onopgemerkt een sensatie plaats, die van grote invloed kan zijn op de ontwikkeling in de ere-divisie dames. Het leidende AMVJ, dat enige maanden terug zowaar Blue Stars klop te, werd door een bepaald geen potten brekend Land'ust met 38-33 verslagen. Blue Stars had dus een goede avond, temeer na de zege van het herenteam op Holland Daggers (87-72), waarmee de Stars grotere afstand namen van de degradatie zone. Wolves en Landlust wonnen uiteraard weer; hun bericht geving wordt eentonig. De Landlustdames pakten meteen met een voorsprong van 12-2 uit tegen AMVJ. Al miste AMVJ Els van der Heyden en Bep Dijkstra, het zag er aanvankelijk niet zo somber uit, want ook een matig spelend Landlust moest (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 25 febr. - In de hoofd klasse volleybal zijn dit weekend weinig schokkende dingen gebeurd. AMVJ en Reva bezorgden Cito ieder twee verlies- punten, waardoor dit team hoe langer hoe meer naar de onderste plaats wordt gedrongen. SUES, dat helemaal onder •an de ranglijst vertoeft, heeft het SOS weliswaar lastig gemaakt, maar tot winst kon men niet komen. Reeds in de eerste set moest SOS kennis maken met een vechtlustig SUES, dat hard van stapel liep en de Utrechtse defensie direct verraste met een 7-0 voorsprong. SOS vluchtte in een time out en wist hierna terug te komen tot 8-8. SUES had voor deze set al het kruit verschoten en scoorde geen enkele maal meer, 8-15. Hetzelfde beeld vertoonde aanvanke lijk de tweede set, want toen SUES op 7-3 kwam probeerde SOS wederom via een time out de set te redden, maai ditmaal pakte het anders uit. SUES toonde zich nu volkomen gelijk waardig en bracht de balans weer tn evenwicht, 15-7. Dat SOS echter de betere ploeg was bewijst ten eerste de uiteindelijke overwinning, maar de derde Set werd het beste bewijs van het werkelijke krachtsverschil: 5-15. Nog éénmaal kregen de gastheren het genoegen de balans in evenwicht te brengen, maar SOS dacht er niet over het in de vijfde beslissende set kalm aan te doen, want via 4-2 werd iedere SUES illusie snel verstoord en SOS won met 4-15. Door het volkomen afbiokken van Piet Swieter heeft Kweekschool het tegen Oranje Nassau tot een 3-1 overwinning kunnen brengen. Aanvallend vooral is de Groninger de grote man in de Oranje Nassau-ploeg, maar na deze uitschake ling bleef er van de thuisclub weinig meer over. Met 15-3 en 15-1 werden de eerste twee sets snel beslist en pas in de derde set was van enig herstel sprake. Sport Centrum, dat de laatste weken een duidelijk herstel vertoont, heeft het tegen Libanon uiteraard niet kunnen bolwerken. De Rotterdammers vormen daarvoor een veel te homogene ploeg met een goed geoliede aanval. Daarbij kwam nog dat bij Sport Centrum zowel Rump als Van Koten ontbraken. Dlnko van der Stoep en Brakkee zorgden er echter voor dat het geen 0-3 nederlaag werd, want de derde set brachten zij met 15-3 tot winst, terwijl Libanon de drie sets met 9-15, 17-19 en 11-15 won. Zowel AMVJ als Reva bezorgden Cito een nederlaag. Bij AMVJ ging dit uiter aard veel gemakkelijker dan bij hun zwakkere broeders, maar belangrijker is dat Cito vier kostbare punten verloor Vooral tegen Reva hadden de mannen uit Zeist zeker tot winst kunnen komen, maar hiervoor was Rudi van Wijnen het grote struikelblok. Zeer goed spelend loodste deze speler zijn ploeg na 1 uur naar een 3-2 overwinning via de set standen 11-15, 15-11, 5-15. 15-8 en 15-8. De stand In de ere-divisie luidt nu als volgt: 1. AMVJ 15-30; 2. DES 13-22' 3. Libanon 13-22; 4 SOS 13-18; 5. Sport Centrum 14-12; 6. Kweekschool 11-10; 7. Oranje Nassau 12-10; 8 Valboval 12-10; 9. Odulphus 12-10; 10. Reva 16-10; 11. Va- luas 10-6; 12. Cito 13-4; 13. SUES 12-2. het zonder Rina Kikkert, Toos Ves- seur en Tonia van Piggelen stellen. De gehandicapte ploegen hielden het op een 24-20 ruststand. Daarna behield Landlust voordurend zijn voorsprong en wou via 30-24 met 38-33, voornamelijk dank zij Hella Dunk. Tegelijkertijd be haalde titelhouder Blue Stars voor de vierde maal een overwinning met meer dan honderd punten: nu werd Agon (zander Hilda Draak) het slachtoffer met 108-32, met Els de Groot (30 pun- t ii in topvorm. Het meest interessante duel van dit weekeinde was Herly Wolves. In het begin zag het er weliswaar anders uit: Wolves sprong meteen naar 0-8. Herly herstelde echter het evenwicht. Met blocks werd de strikte man-te- gen-man van Wolves afgetast en via 10-14 kwam Herly op 25-25. Er volg de toen een duidelijk Herly-over- wicht, met een onzeker opererend Wolves, dat grote problemen scheen te hebben met de elastieke verdedi ging van Herly. De Herlianen namen met 31-25 de leiding, maar een serie individuele flit sen van Ton Boot keerde het getij en Wolves kon nog de tweede helft starten met een 34-37 voorsprong. Toch kwam Herly weer terug. Het leidde nog met 53-51. Frans de Haan bracht Wolves het initiatief terag, Wolves drukte door naa. 54-59 en ondanks vertwijfelde po gingen van Herly-coach Jan Burgert bleef Wolves doorgaan naar 60-73. Wol ves won, verdiend, met 78-90. Topsco rer Herly: Telling 2-16, Tuinstra, 4-11; Wolves: Boot 12-14, Franke 10-10, Smit 4-12, De Haan 5-9. Van veel minder gehalte was het treffen tussen Agon en Landlust. De landskampioenen startten bepaald slor dig en recruut Ger Kok kon geen vin verroeren in de Agon-verdediging. Maar het moest deze keer ook niet van de Nederlandse topscorer Kok ko men, maar van Jan Driehuis, die Agons voorsprong van 17-12 vrijwel in zijn eentje teniet deed en Agon de genade klap toebracht. Landlust ging door hem, Sterker en Bruin naar een 17-27 voorsprong en kon gaan rusten met 19-31. Het pleit was beslecht. Blue Stars bevocht een belangrijke zege op Holland Daggers. Het moest vooral van de geroutineerde as Alber- da-Hagers-Kaatee komen. Coach Drie huis gaf opdracht breaks te spelen te gen de wat trage Amerikanen, hetgeen nogal eens wild spel tengevolge had, maar Blue Stars kreeg de leiding in handen, die even (bij 27-28) in gevaar kwam. Bij hef rustsignaal bezaten de Stars toch nog een comfortabele 43-33 voorsprong. Coach Driehuis startte de tweede helft zonder Kaatee en liet zijn team wisselende verdedigingsvormen toe passen, waarvan alleen Finnell zich niets aan trok: hij bleef raak schieten. Bij 59-44 kwam Katee terug en bij G4-4» moest een briljante Henk Hagers (met vier fouten) even op de bank. Me. nog vijf minuten spelen kwamen de Amerikanen, soms virtuoos en vaak ongepolijst dicht bij Blue Stars: 68-62. Ze gingen over het hele veld pressen, maar vanaf 76-70 beheerste Blue Stars het spel, met Hagers als matchwinner, toen hij Kaatee schitterend lanceerde en de Daggers het genadeschot gaf. De standen zijn: HEREN: Landlust 16-32, Wolves 14-26, Monark 18-20, Agon 13-16, DED 14-16, Herly 13-14, Fla mingo's 14-12, Arrows 14-12, Blue Stars 14-10, Argus 13-8, Holland Daggers 15-4, Punch 16-2. DAMES: AMVJ 16-30, Blue Stars 15-28, HOC 17-24, Westerkwartier 18-20, Agon 15-18, DED 16-18, Landlust 16-14, Herly 14-12, Antilopen 15-10, White Stars 14-8, FAC 17-4, DTV 13- (-6). LONDEN, 25 febr. Voor de Engelse League is ook zaterdag slechts een be scheiden programma afgewerkt. Er wer den zes wedstrijden in de eerste, zes voor de tweede, acht voor de derde en vier voor de vierde divisie gespeeld. De uitslagen luiden: Eerste divisie: ArsenalTottenham 2-3, EvertonWolverhampton 0-0, Ful- hamNottingham 3-1, LeicesterIpswich 3-0, Leyton-Manchester 1-1, Manchester United-Blackpool 1-1. BRAKPAN, 25 febr. De Nederland se zwemsters zijn zaterdagavond voor het eerst in actie geweest in de Zuid afrikaanse toernee van bijna een maand. Klenie Bimolt verbeterde direct al het Zuidafrikaanse record op de 110 yards schoolslag. Ada Kok zorgde voor een nieuw record op de 110 yards vlinder slag. Kiende Bimolt zegevierde in 1 min. 22.3 sec. Tweede werd Kowarsky (Trans vaal). Ada Kok legde bijna zonder te genstand de 110 yards vlinderslag af in 1 min. 14,5 sec. Mej. Roxburgh werd tweede. Erica Terpstra nam de 110 yards vrije slag voor haar rekening met een tijd van 1 min. 7,8 sec. Met 5 min. 6,8 sec was het Nederlandse kwartet bovendien te sterk voor de Zuidafri kaanse meisjes op de 4 x 100 m. wis selslag. ROTTERDAM, 25 febr. Joska Mak van zaal Bela won gistermiddag de Ne derlandse titel floret eerste klasse bij de heren door in de finale-poule onge slagen te blijven. Marion Crawfurd van Zaal Van der Berg uit Amsterdam werd eerste bij de dames. Zij kwam tot zes winstpartijen. Met Mak en Marion Crawfurd promoveren Ve'rheijen. Fran sen, Ter Keurs, Lies Welling-Vermolen, Ans van de Bos en Nettie Vermolen naar de hoofdklasse. Het Turkse militaire voetbalelftal heeft zaterdag in de eerste weedstrijd voor groep 3 van het toernooi oir het internationale militaire voetbalkampi oenschap met 42 gewonnen van Lu xemburg. netti trok zich echter op aan het peil van de tegenstanders. Zijn ringoefe- ning werd gehonoreerd met 9.50 pun ten, hetgeen hem een tweede plaats achter Cerar opleverde. Bij het springen ging de hoogste score naar de West-Duitser Kurt Michel, die met een in Nederland vrijwel nooit uit gevoerde handstand-overslag met halve draai 9.60 van de juryleden kreeg toe bedeeld. Jammer was het dat de bodem voor de vrije oefening iets te hard was. Ondanks een pijnlijke uitdrukking op het gezicht kwam Cerar tot een prach tige 9.60 puntenscore. Het was toen reeds duidelijk dat de strijd voor het landenklassement zich voornamelijk tussen Joegoslavië en Duitsland zou toespitsen. Dat het paard- springen wel tot de zwakste onderdelen van de Nederlanders behoort bleek wel de waarderingen van de internationale jury voor onze vertegenwoordigers. Blits en Van der Sande eindigden met 7.70 en 8.35 punten in de onderste regionen. Ook hier was het weer Cerar die met zijn hoge scharen en snelle wisselingen de eerste plaats bezette. De Joegoslaaf bleek nog meer in zijn mars te hebben. Een fantastische ringoefening leverde hem 9.60 punten op. Stefanetti deed echter niet veel voor zijn grote voorganger on der, 9.50 punten. De 9.60 punten die Cerar verdiende met zijn brugoefening waren, hoe hoog ook, niet voldoende om de Duitsers van de eerste plaats te verdringen. Het con stante turnen van de drie Duitsers bracht hun totaal hoger dan dat van de Joegoslaven die hier en daar wel eens een mislukking hadden. Van der Sande en Blits waren voorlaatste en laatste in het klassement. UTRECHT, 25 febr. Nog deze week zullen de besturen van de honkbal- en de cricketbond een bespreking hebben met de secretaris-penningmeester van de KNVB, de heer Lo Brunt, over de pro blemen die de stagnatie van de voetbal competitie met zich meebrengt voor deze zomersporten. Dit deelde zaterdag voor zitter W. H. E. Posthuma van de Kon. Nederl. Honkbalbond mee in zijn in leiding op d- jaarvergadering van deze bond. „Niet de voetbalsport komt in ver drukking maar de zomersporten zullen de tol betalen voor de lange winter", zo zei hij. Hij werd bijgevallen door enkele afgevaardigden, die vol lof waren over het besluit van de Koninklijke Neder landse Hockeybond om de competitie te staken. DEN HAAG, 25 febr. De nog in Australië trainende Nederlandse zwem ster Adrie Lasterie heeft de Koninklij ke Nederlandse Zwembond verzocht na de Australische :ampioenschappen, waaraan zij deelneemt naar Nederland te mogen terugkeren. Oorspronkelijk zou zij zich op 28 februari bij de ploeg voegen, die een trip noor Zuid-Afrika maakt. De KNZB heeft het verzoek van Adrie Lasterie, die verklaarde vermoeid te zijn, ingewilligd. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 25 febr. De twee daagse strijd om het nationale zaal handbalkampioenschap bij de heren is zondagmiddag in de sporthal-zuid, al hier, geëindigd in een anti-climax. Doordat Operatie '55 zaterdagavond met 11-10 ESCA de baas bleef, maar de dag daarop de Arnhemmers een overwinning van 10-9 moest toestaan, eindigden beide teams precies gelijk, als gevolg waarvan een reglementsbe paling werd toegepast, die voorschrijft dat bij „onbeslist" ongeacht de doel- cijfers bovendien het lot de doorslag geeft. Temidden van rumoer wierp bondsvoorzitter Rijkenberg een geld stuk in de lucht dat het Haagse team als de gelukkige aanwees. Een onbe vredigende gang van zaken, die op de komende jaarvergadering van het NHV zeker ter discussie dient te worden gebracht. Bfj de dames legde het Roermondse Swift beslag op de titel, met tweemaai een zege (7-6 en 5-2) over Niloc. De nieuwe hoofdklassers werden de dames van Verburch (B) en De Blinkert (A), terwijl bij de heren Dynamo (B) en Swift (A) als gepro moveerden tevoorschijn kwamen. Zaterdag heeft Niloc niets onbe proefd gelaten, om te trachten zijn kampioenschap te prolongeren. Het als favoriet gestarte Swift maakte een moeilijk begin door, want via 0-1 en 1-1 moesten de Limburgse dames het hoofdstedelijke team een voorsprong van 1-4 toestaan. Niloc bezat in die periode zeker het beste van het spel. Maar van lieverlee raakte Swift toch op toeren en toen de stand eenmaal op 2-4 was gebracht, lukte het de score in zijn voordeel om te buigen (5-4). Vlak vóór rust maakte Niloc er door Carry Piller 5-5 va,, en na de hervatting slaagde Wil Gillissen er in, haar ploeg opnieuw een voorsprong te geven: 6-5. Aangezien er verdedigend aanmerkelijk sterker werd gespeeld dan aanvallend leverde de tweede helft niet méér op dan twee doelpunten van Lenie Opveld, die daarmee Swift een zonnig perspectief op het behalen van de titel bezorgde: 7-6. De internatio naal scoorde in totaal viermaal. Zoals deze uitslag reeds aangeeft, was er van verschil betrekkelijk weinig sprake, waaruit de conclusie mocht worden getrokken dat de tweede krachtmeting, zondagmiddag, opnieuw een spannend verloop zou krijgen. Daaraan heeft het dan ook niet ont broken, al was het na enige tijd wél duidelijk dat Swift, zuiver qua spelop vatting, de meeste kans op het kam pioenschap maakte. De technisch uit stekende Lenie Opveld zorgde voor de Limburgse openingstreffer en nadat Els van der Heijden de stand op gelijke voet had gebracht, was het wéér Lenie Opveld die haar ploeg het nodige zelfvertrouwen schonk. Met deze score (1-2) ging de rust in, mede doordat Niloc té weinig doortastendheid aan de dag legde, om de doelverdedigster Ti- nie Maassen ernstig in moeilijkheden te brengen. Kort na het begin van de tweede helft miste Lenie Opveld een strafworp, gevolgd door een doelpunt van Wil Gillissen, wat 2-2 betekende. Dus toch een kans voor Niloc? Geen sprake van, besliste Annie Kusters, die met drie bijzonder fraaie doelpunten, waarvan het laatste uit een beheerste break-out, de Carnavalssfeer onder de Limburgse supporters verhoogde met vreugde over het behaalde landskam pioenschap (2-5) ESCA en Operatie '55 hebben er in de twee krachtmetingen tegen elkaar blijk van gegeven dat zij, ondanks tactische verschillen, evenwaardig zijn. DORDRECHT, 25 febr. De „Mer- wede-schalen", zaterdagavond in het Sportfondsenbad te Dordrecht voor de zeventiende maal betwist, zijn opnieuw gewonnen door de dames van de Rob ben en de heren van 't Y. Er vie len tijdens de spannende wedstrijden -enkele verrassingen te noteren. De voornaamste was de nederlaag van Jan Jiskoot in eigen bad op de 100 m. vlinderslag. De Robbenzwemmer Pab- bruwe zegevierde in 1 min 2,6 sec. Jis koot werd in de teler tellende tijd van 1 min. 4,5 sec tweede. De 100 meter vrije slag heren was een nek-aan-nek-race tussen Sitters van 't Y, Kraay van AZ en Van Baaien var. Zwemlust. Sitters werd met 58,5 sec. eerste. Kraay en Van Balen, bei den 58,7 werden respectievelijk tweede en derde. Spannend was ook de 100 meter rugslag dames waarin het Naar- den-zwemstertje Hebei Ineke Tigelaar (Robben) de zege afsnoepte in 1.14.6. Andere eerste plaatsen waren voor Rita Kroon (100 meter schoolslag), Ma rian Heemskerk (100 meter vlinderslag) Ineke Tigelaar, (100 meter vrije slag dames) Van Oest (100 meter schoolslag) en Jiskoot (100 meter rugslag). UTRECHT, 25 febr. De Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond is zaterdag zeer dicht bij een bestuurscrisis geweest, die alleen door de vrijwel unanieme steun van de vorig jaar zelfstandig ge worden rayons werd voorkomen. Op de jaarvergadering kwam namelijk vrij scherp de reeds lange tijd sluimerende verdeeldheid tot uiting, die tussen de hoogst-geklasseerde verenigingen bestaat over de competitiestructuur in het bijzonder over de dubbele wedstrijden tussen dezelfde teams op één weekeinde. Reglementair waren de doubles tot dusverre afhankelijk van eenstemmig heid onder de betrokken verenigingen, hetgeen in de praktijk neerkwam op moeizame onderhandelingen tussen de hoofdklassers. Dit jaar werd geen over eenstemming bereikt en daarom kwamen O.V.V.O. en Sparta met het voorstel de beslissing over het aantal wedstrijden per klasse in handen te leggen van het bondsbestuur. Daardoor zou het niet meer mogelijk zijn dat cén vereniging de opzet uitbreiding van het aantal wed strijden zou tegenhouden. Ondanxs een uitvoerige verdediging door inter national Han Urbanus werd het voorstel, dat grote sympathie had van het bonds bestuur, met 61 tegen 51 stemmen ver worpen. De tegenstand kwam vooral van de Haarlemse, de Haagse en Zuidelijke clubs. Het daarna in stemming gebrachte pre-advies van het bondsbestuur, waar in hetzelfde verlangen was beperkt tot een proefperiode van drie jaar, onder ging bijna hetzelfde lot, hetgeen tot consequentie zou hebben gehad dat enkele bestuursleden zouden aftreden. Ook nu was er een dudelijke meerder heid bij de clubs tegen het voorstel, maar dank zij 29 stemmen toch met 62 rayons werd het tenslotte toch met 62 stemmen voor en 51 tegen aanvaard. Het bondsbestuur zal nu binnenkort een oeslissing nemen over de doubles Aan het begin van de vergadering deelde voorzitter W. H. E. Posthuma mede dat bondscoach Bill Arce in augustus zal worden opgevolgd door de 49-jarige Archie Allen van het Spring field College (Massachusetts). Allen is thans onder meer coach van 't amateur honkbalteam dat Amerika op de Pan- amerikaanse Spelen in Brazilië zal ver tegenwoordigen. Zowel zaterdag als zondag kreeg ge?" van beide kans, een ruime voorspr" te veroveren. Vooral in de eerste w strijd zagen de toeschouwers een scw verloop dat lange tijd niet meer een marge van hoogstens twee aa gaf, met als afsluiting in de eer» helft een stand van 6-7 in het voord van de Hagenaars. Nadien stelden Arnhemmers vergeefse pogingen in '„jj werk, een voorsprong te veroveren, verloren tenslotte met 10-11. CopP hagen en Rinus Botterman schreven meeste voltreffers op hun naam. - Evenals bij de dames-finale kon", ook hier de aanwezigen zich reren op een spannende return, maal werd aan deze verwachting voldaan, aangezien de eerste speel"® kennelijk inspireêrd op de gedachte, de partij zo weinig mogelijk scorings®"- sen te bieden. Wat dit betreft va" sen ie oieaen. war au oeiren prS de vooruitzichten voor de Arnhemmc^ specialisten in hard schieten van verre afstand iets gunstiger, hetge in het doelpuntenverloop tot ui tar" king kwam. Via 1-0, 3-1 en 3-3 gr® A ESCA het heft stevig in handen, v resulteerde in een gunstige ruststa ,0 van 6-3. Toen de kampioenen van hoofdklasse A na 7-3 en 7-4 in de tw® de helft een voorsprong van 8-4 had" bereikt leek niets het veroveren v de titel meer in de weg te staan, l»a de tactisch goed geschoolde V^js naars lieten zich niet van de vc brengen, haalden op tot 8-8 en ber®g ten via 9-9 een uiterst benauwde van 10-9, die loting tot gevolg had m bovenvermeld resultaat. De Haan H. Botterman scoorden voor Operas elk driemaal. (Van onze sportcorrespondent) LEEUWARDEN, 24 febr. Het pec!£ duiveltje was oorzaak van een zen" slopende spanning bij de selectieve strijden in De Harmonie voor de EPr perse damestumkampioenschappen - Parijs. Niet minder dan vier turn. ïe. vielen van de evenwichtsbalk. Uiteind lijk bleken Thea Belmer uit Amst® dam en Jannie Vierstra uit Erane?-p de besten en zij zullen ons land ook op 20 en 21 april in Parijs ver» genwoordigen. Thea Belmer en Jannie Vierstra men een kleine voorsprong bij a paardspringen. Het volgende numm de evenwichtsbalk, bracht praktisch f beslissing van de wedstrijd. Nadat Th. Belmer een voorzichtige oefening af gedraaid, was Fransje van Deurss® uit Leiden de eerste die van het to stel viel. Na haar volgden nog GrieUj van Essen en Nel van Zetten. Hro" was de verbazing toen daarna de N® derlandse kampioene, Ria Rietveld, last had van een stijve nek, halverveë de oefening afstapte en opgaf. De uitslag was: 1. Thea Belmer, Kif-'' 35.20; 2. Jannie Vierstra, Quick HuizUJJf 35; 3. Nel van Bekkum, De Halter, Al" maar. 34.75. AMSTERDAM, 25 febr. De AiaCS Ben Muller zal waarschijnlijk niet schikbaar zijn voor de wedstrijd derlandBelgië, die zondag a.s. ih Sji Feijenoord-stadion wordt gespeeld, heeft angina en de kans is klein hij tijdig zal zijn hersteld. De bona coach Blek Schwartz zal het elftal z,# ker niet voor dinsdagmiddag, als .j, spelers in het KNVB-sportcentrum-.g, Zeist bijeen zijn, bekend maken. -;1 2. sohien wacht hij zelfs tot donder"®», avond, wanneer de spelers voor driedaags trainingskamp naar Zeist men. (Van - n verslaggever) UTRECHT, 25 febr. Nederland zo bericht het officieel orgaan var}-,Ai KNZB, de „Zwemkroniek", automat!®^ geplaatst bij de zestien landenteams- -. aan het waterpolotoemooi van de Ou pische Spelen te Tokio mogen deei men. PERTH, 25 febr. Satako Tahf{$ het jeugdige Japanse zwemstertje, f je niet van ophouden. Zaterdag verbet®^ zij in Perth tijdens de wedstrijdeh 0p- de Australische kampioenschapPen „(d> nieuw het wereldrecord op de 110 y rugslag. Zij won de finale in 1 mm- jd' sec., dat is 0,2 sec. beneden het vvejl8af record dat sedert een week op staat. AUCKLAND, 25 febr. De ^npëe%t* cricketer Barrington was op dag van de test match tegen fi jh Zeeland de grote man. Hij scoor^et 4 uur en 16 minuten 126 runs. il» sluiten had Engeland een score o0i»-- voor vijf en dat was voor het gf ^0m1' deel zijn werk. De Nieuwzeeland»® Iers begonnen bijzonder goed doo gj. wickets te nemen bij een stand va" Barrington en Cowirey w-ickf' echter standvastig het vierde -rin»' tot een score van 166, waarbij f> s\oe*^ ton 15 maal een vier en een ,z:fcririclr en daarmee zijn 3000e run in te» gar!7 volmaakte. Peter Parfitt (33) ,crcMge Knight (39) vervolmaakten het herstel. DBN HAAG, 25 febr. Pe Ue'db^fi Zweedse tumtrainster Dons v,an 'i-t die van 1954 tot 1959 lid J.0 Zweedse nationale team. zal z"ï,erfl -c- 17 april op het CIOS in gehele Nederlandse dames a^Lga ploeg en in het bijzonder _fgeva gg mer en Jannie Vierstra. die da11-, digd worden naar de Fui-oPff^r "jat kampioenschappen in Parijs, ".„tea den nemen. Het is niet uitgff pjjd zij dan in september nog ewig® ons land komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8