Mr. Toxopeus set er vaart achter Welvaartvast ambtelijk pensioen nog vóór zomer in Kamer afgehandeld? Voorstel - met afschaffing AOW-aftrek - ingediend MILITAIRE PARADE OP HET IJS GRIEKSE GAST IN DE KAMER III Weerstanden tegen werk op zaterdag Eindhovens Dagblad komt terug op hoofdartikel Calmeyer wenste rectificatie ook van zinsnede „roomse Studenten konten oud Zwammerdam te hulp Aan stadsrechten uit jaar 1000 mag niet getornd Khroesjtsjevs schoonzoon naar de Paus? PREMIELAST KOMT AAN OVERHEID Bouwvakkers teleurgesteld Verwij dering van wrakken Duitse kust geëist Gemeente-protest tegen opheffing Eis levenslang in moordzaak Joke Groenend aal Griekse arbeiders naar ons land Vorst blijft ZON ook CHRISTIAANSE PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK NX zaterdag 2 maart 1963 86sfe JAARGANG No. 31373 fc'n HAAG, 2 maart Minis- j Toxopeus verwacht stellig, vat de Tweede Kamer nog voor de li^ gen zÜn nieuwe ambte- Jke pensioenregeling zal behan- eien, die thans bij de Kamer is Sediend. Hij rekent er zelfs op, rat de wet nog voor het zomer- aces de Eerste Kamer zal verla- h. De wijzigingen zijn voor de Verheidsdienaren zo belangrijk o er is jarenlang met zoveel aan- ]p ang om gevraagd, dat het par- ^ent de gevraagde voortvarend- Plci nauwelijks zal kunnen wei- ^ren, aldus de bewindsman op Persconferentie. Dat het optimisme van de mi- jster niet ongemotiveerd is, c Dkt uit het feit, dat de vaste .^ttimissie van ambtenarenzaken verband met de schriftelijke °orbereiding reeds een vergade- s;n? op 20 maart heeft vastge- |eld. Zij verzoekt organisaties, Je wensen te worden gehoord, tjC" nog voor 7 maart tot de grif- 6 van de Kamer te wenden. Ï^D' Nederlands militair in flat te Hannover dood gevonden N.V CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN mmM Overeenstemming cao voor metaalbeambten iWMORRIS 'êeforei/ouêuij! Suède dames- en herenjasjes Amenkaneli voorspellen: deze maand terug naar normale temperaturen ®UrEAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ®lefoon.- Redactie 21544, Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 JKantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 Kantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ectie: w. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. °°'dredactie: Dra H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maano 1 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5 30 en 7 uur, tel 21544. onze parlementaire redacteur) reP,e voornaamste resultaten van Ja- Ovp rekenen en overleggen om de de,rtleidspensioenen aan de eisen van - tüd te laten voldoen, zijn de vol- ae: Vaartyast". eidspe Dit is m-er dan het "Waardevast", dat slechts be- ïsu nt> (jat in de pensioenen rekening ren gorden gehouden met de verande- koopkracht van het geld. Wel- "vast houdt in, dat de pensioenen 'taan 'n bepaalde verhouding zullen heft*1 t°t de lonen voor het overheids- ïtj-'bheel. Algemene maatregelen in- bezoldiging van het overheids- W^eel zullen in de pensioenen doorgetrokken. Om een eind te maken aan de jAprnis, dat er vanwege de samen- &i?P van A.O.W. en overheidspen- n gekort werd, terwijl men wel tj? volle premie moest betalen, is «ns besloten deze beide pensioenen in één pensioen samen te voegen. De regering vindt, dat de ambtenaar na deze samenvoeging niet meer de premie voor de A.O.W. hoeft te be talen. Het rijk neemt de premielast over. 3. De samenvoeging brengt mee, dat de ambtenaar na veertig dienstjaren zeventig procent van zijn laatste sala ris aan pensioen ontvangt plus twintig procent van zijn A.O.W. 4. Voor de groep van lager bezoldig den wordt een verbetering van de pen sioenberekening ingevoerd. Voor pen sioengrondslagen tot 7500 wordt over een bedrag van 3750 twee procent per dienstjaar vergoed, voor de rest 1% procent per dienstjaar. Dit komt erop neer, dat de zeventig procent van het laatst genoten salaris voor hen die 5000 of minder verdienen tot 77,5 pro cent wordt opgetrokken en tot 75 pro cent van een laatst genoten salaris dat niet hoger was dan 7500,-. Pensioenen van vóór 1957 worden verhoogd met een toeslag van onge veer 32 procent. Dit percentage wordt geringer naarmate men later is ge pensioneerd. 6. Het welvaartvast maken van de pensioenen zal anderhalf procent meer premie kosten. De gunstige compensatieregeling brengt echter (Van onze correspondent) ARNHEM, 2 maart. Vermoord of verongelukt dat is het dilemma waar voor de marechaussee zich ziet gesteld ten opzichte van de negentienjarige dienstplichtig militair J. C. M. M. Jans sen uit Arnhem,. Hij was gelegerd op de vliegbasis Twente, waar hij zich dinsdagmorgen had moeten melden. Maandagavond was hij uit zijn ouder lijk huis aan de Klarendalseweg te Arn hem vertrokken in burgerkleding. Toen hij niet terug kwam meende men aan vankelijk de verklaring te moeten zoe ken in het carnaval. Later bleek dat hij naar Hannover was gegaan, waar zijn meisje woonde. Sedert een half jaar kwam hij bij haar ouders thuis, totdat de vader van het meisje de omgang beëindigd wenste te zien. De militair werd donderdag dood aangetroffen in een flat in aanbouw te Hannover. Zojuist vernemen wij dat het ongeval een tragische achtergrond heeft. Het meisje is door een ongeluk om het leven gekomen. De jongeman wilde haar be grafenis bijwonen, maar kreeg daartoe geen verlof van zijn militaire overheid. Hij is toen eigener beweging naar Han nover gegaan. r^e«0frörti», X 1 van een bevroren anders op een meer 0)fer hoemzoa^s de Zwitsers in hun Duits het verschijnsel V1?°9eliiken-'- ®"edt gelegenheid tot tal van activiteiten, die a then, fyn' Konden we onlangs melden, dat er een processie over het ijs rich v kunnen we een opname van een militaire parade op het Meer van ew naar men zegt de eerste, die er ooit gehouden is. De militairen »r naar het schijnt speciale ijs pakken voor moeten aantrekken. mee, dat ook deze anderhalf procent niet door de ambtenaren in actieve dienst hoeven te worden betaald. Beneden de loongrens van 9000 blijft er zelfs een salarisverhoging van één procent over. De kosten van dit ene procent bedragen 22 miljoen gulden voor het rijk, inclusief de pensioengerechtigde militairen zelfs 30 miljoen gulden. In totaal zal het welvaartvast maken van de pensioenen, inclusief de spoorweg ambtenaren, de militairen en de Indo nesische pensioenen, het rijk voor de eerste maal 120 miljoen kosten. Minis ter Toxopeus zei, dat de berekening van het Centraal Planbureau de re gering tenslotte nog is meegevallen. Het blijft echter altijd een prognose. Bjj een dalende conjunctuur zou ook een vermindering van pensioenuit kering het gevolg van deze welvaart vastheid kunnen zijn. Het ministerie van Binnenlandse Za ken zal een brochure samenstellen, waarin de ingewikkelde pensioen materie zodanig wordt samengevat, dat iedereen erin kan vinden, wat hij nodig heeft. Het thans ingediende wetsontwerp staat nog geheel los van de algemene herziening van de pensioenwet, waar aan reeds vele jaren gewerkt wordt, wordt. Advertentie) Lange Herens'r. 36 38 Haarlem Telefoon 14371 BROEK IN WATERLAND, 2 maart Tussen Monnikendam en Zuiderwoude is een hoofdbuis van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord-Hol land gebarsten. Het gevolg is, dat de dorpen Uitdam en Zuiderwoude geen drinkwater nebben, hetgeen de veehou- dende bevolking veel ongemak bezorgt. Het water wordt nu in melkbussen aan gevoerd. Beambten van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf zoeken naarstig naar de breuk. (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 BloemendaaJ Telefoon 52301 Tijdens zijn bezoek aan de Tweede Kamer, vrijdagochtend, liet de Griekse premier Caramanlis zich door Kamervoorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel demonstreren, hoe de zetel van de Kamervoorzitter mechanisch naar voren of naar achteren kan schuiven. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG, 2 maart De bouw vakarbeiders zjjn ernstig teleurgesteld door de beslissing van de regering, geen vrijstelling te geven van belasting en sociale verzekeringspremies voor overwerkuren, die worden gemaakt om de achterstand in de bouw in te halen. De kans, dat in de komende lente en zomer op zaterdagen wordt gewerkt lijkt op dit ogenblik bijzonder gering. Het zijn echter vooral psychologische weerstanden, die hierbij een rol spelen. De bedragen, die worden ingehouden aan belasting en sociale premies zjjn op zichzelf beslist niet onoverkomelijk. Voor overwerk op zaterdagen wordt volgens de cao voor de Bouwnijverheid een toeslag gegeven van vijftig procent. Ook met aftrek van sociale lasten en loonbelasting (dit laatste volgens het zgn. „bijzonder tarief", dat voor een gehuwde werknemer met twee kinderen slechts vier procent bedraagt) blijft er een uurloon over, dat nog aanmerkelijk hoger ligt dan het loon, dat de bouw vakarbeider voor zjjn normale werkuren ontvangt. Die hogere verdiensten lijken niette- BREMEN, 2 maart (DPA) De mi nisters-presidenten van de Westduitse landen Nedersaksen, Hamburg, Bremen en Sleeswijk-Holstein eisen de onmid dellijke verwijdering van wrakken die voor de Duitse Noordzeekust liggen. In een brief aan de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, drin gen zij er op aan, langs diplomatieke weg de toestemming van de eigenaars van de wrakken voor de opruiming er van te verkrijgen. Aanleiding tot deze stap is de bot sing van de Maasdam op 15 februari met wrakken in de Wezermonding, waarop woensdag de aanvaring van de Liberiaanse tanker Chrystnthy met de zelfde wrakken volgde. Door dergelijke ongelukken, aldus het schrijven, wordt de roep van de Westduitse zeehavens en de wegen die erheen leiden geschaad. DEN KLAAG, 2 maart Gisteren is overeenstemming bereikt over een nieu we C.A.O. voor de beambten in de me taalindustrie. De salarisschalen in de nieuwe C.A.O. worden met 3Vi procent (inclusief de premiecompensatie AOW) verhoogd, met een minimumschaalver hoging van veertien gulden per maand voor beambten van 23 jaar en ouder. Ook is overeenstemming bereikt over een verklaring, waarin is vastgesteld, dat binnen het kader van de loonpo litiek in 1964 aan de uitbreiding van de vakantie met één dag voorrang zal worden verleend. (Van een verslaggever) EINDHOVEN, 2 maart Het Eind hovens Dagblad heeft vandaag in een hoofdartikel willen voldoen aan het ver zoek van staatssecretaris M. R. H. Cal meyer om een rectificatie van het arti kel van 14 februari in dit blad. De staatssecretaris had gisteravond tele grafisch laten weten, dat hjj niet ak koord ging met de vijjze, waarop zijn verzoek om herroeping van de zijns inziens ongegronde bewering, dat hü de publikaties van het Eindhovens Dag blad over de ontslagkwestie van vier hoofdofficieren „een roomse rotstreek" zou hebben genoemd, in een hoofdarti kel van gisteren Is behandeld. In het hoofdartikel van gisteren heeft de hoofdredactie van het blad namelijk weliswaar in zekere zin aan zijn ver langen voldaan, maar zij heeft naar het oordeel van de bewindsman deze in hetzelfde hoofdartikel een nieuwe bele diging van de röoms katholieke bevol kingsgroep aangewreven. Reeds eer de., aldus blijkt uit het desbetreffende hoofdartikel van het Eindhovens Dag blad, zou de staatssecretaris de publi katies als een „roomse rel" hebben bestempeld. In zjjn telegram zegt de heer Cal- (Van een verslaggever) ZWAMMERDAM, 2 maart In de zware strijd om het voortbestaan van de zelfstandigheid heeft Zwammerdam plotseling steun gekregen van een groepje Amsterdamse studenten, dat zich gistermiddag per autoped naar het door annexatie bedreigde gebied heeft gespoed om hulp te brengen. Morele hulp, maar ook tastbare hulp, want het studentendispuut „Olympos" van de Vrije Universiteit en de z.g. „stunt-commissie" hebben een docu ment ontdekt, dat het plan tot ophef- fin van de nu drieduizend zielen tel lende gemeente tot een „belachelijk opzetje" zou maken van de Tweede Kame (die al haar fiat heeft uitge sproken) en de Eerste Kamer, die dit onderwerp nog moet behandelen. Nie mand minder dan de bisschop van Utrecht schreef in het jaar 1000 per soonlijk met de ganzeveer, dat aan de vesting Swadenburg (later Zwam merdam) stadsrechten voor eeuwige tijdsduur werden verleend en eeuwig is tenslotte eeuwig. Daar kan geen ont wikkelingsplan Zuid-Holland tegenop, zelfs niet in 1963. De kómst van de in originele ge waden gestoken kerkvorst per heli kopter, het rondbazuinen van het nieuws door herauten, het maakt alle maal deel uit van de hulpverlening door de studenten, die gistermiddag om half vier in het stadje arriveerden en er tot vanavond zullen blijven. Hun aankomst was voor Zwam merdam een stukje geschiedenis op zichzelf; twaalf in jacquet gestoken figuren met bemodderde lakschoe nen kwamen op autopeds de bocht om, hard brullend: „Zwammerdam moet zelfstandig blijven". Het der tiende lid van de autopedploeg was een jongedame, die al even hard mee- riep. Omstreeks tien uur 's ochtends waren zij op het Leidseplein in Am sterdam vertrokken. Vlijtig door- steppend hadden zij het achtender tig kilometer lange traject in fors tempo afgelegd. Een unieke rit, zonder twijfel. De meeste deelnemers hadden, zo vertel den z\j, „sedert jaren" niet meer ge stept; zij vonden het tenminste- even inspannend als schaatsen. Hoewel de autopeds uiteraard niet voor de lange afstand zijn gebouwd, kwam er maar één lekke band voor en hielden de „voitures" zich voortreffelijk. Maar iedereen was toch blij, toen voor het stadhuis van Zwammerdam geparkeerd kon worden en de step- studenten door burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn op de thee werden gevraagd. Hij prees dit spectaculaire optreden en zei te hopen dat het zal leiden tot het voortbestaan van Zwam merdam, het dorp dat hen gastvrij zou ontvangen. Hij gaf zelf het voor beeld; wie na de thee iets sterkers wilde hebben, kon dat krijgen. Het stadium van zingen was toen spoedig bereikt en „het lied" werd tevoor schijn gehaald. Het werd geschreven in 1917, toen er óók narigheid dreigde door grenswijzigingen, en begint aldus; „Wij willen Damme houden, ons oude Zwammerdam. Het kon niemand ooit berouwen, dat hij hier wonen kwam..." „a, op alle mogelijke manieren wordt getracht het probleem van Zwammer dam onder de aandacht te brengen. Wie dc gemeente binnenrijdt, kan de kv-estie onmogelijk over het hoofd zien. Met koeien van letters staat het op levensgrote borden: „Zwammerdam wil zelfstandig blijven". Het speciaal opgerichte actie-comité is doorlopend in touw; men is er ook erg mee inge nomen, dat de step-studenten op eigen initiatief te hulp zjjn gekomen. Twaalf mannen en een meisje, de eerste lich ting. Vandaag kwamen er nog meer... Later, tijdens een heel vertrouwelijk gesprekje, bleek, dat de jongedame, die op half-hoge hakjes het gehele traject had mee-gestept, eigenlijk geen studente is en slechts bij toeval in dit gezelschap verzeild raakte. Het Is het meisje Marijke Griep, achttien jaar en k. .ngezond, in tegenspr~ak tot haar achternaam. Haar vader heeft de step- jes beschikbaar gesteld. Ze had tóch vrij, en wel, toen heeft zij zich maar bij het peloton gevoegd. „De jongens waren fantastisch, ze hebben me door lopend aangemoedigd", vertelt ze nog een beetje hees, want ook zij heeft aanhoudend geroepen: Zwammerdam moet zelfstandig blijven. Het feit, dat zij niet bij de Universiteit staat inge schreven, vormde voor niemand een bezwaar. Een dorpeling zei het zo: „géén gezwam, het is voor Zwammer dam". ROME, 2 maart (KNP) De schoon zoon van Khroesjtsjev, Alexej Adzjoe- bej, heeft met zijn vrouw vrijdagmid dag een bezoek gebracht aan de Sint Pieter, die zij in vijftien minuten „de den", Het is hun bedoeling, in de komende dagen nog eens terug te ko men ten einde het rustig over te doen. Op een persconferentie verklaarde Adzjoebej, dit hoofdredacteur is van het Russische regeringsblad „Izvestia", naar aanleiding van vragen van jour nalisten of hij ook een bezoek zou brengen aan de Paus, dal hij „als goed journalist zijn plannen niet bekend wilde maken, zolang hij niet wist of zij gerealiseerd konden worden". In brede kringen in Rome maar ook in Vaticaanse kringen ziet men met be langstelling naar de ontwikkeling wel ke de verhouding tussen het Vaticaan en de Sovjet-Unie za' nemen. De aanwezigheid van Russisch-ortho- doxe waarnemers op het Concilie, de gunstige reactie in de Sovjet-pers op toespraken van de Paus en op het ver loop van het Concilie, hebben de ver onderstelling voedsel gegeven dat de Sovjet-regering aanstuurt op verbete ring in de betrekkingen tussen het Kremlin en het Vaticaan. meyer het volgende: Naar aanleiding van uw hoofdartikel van heden 1 maart 1963 verklaar ik categorisch, dat noch de woorden „roomse rot streek" noch de woorden „roomse rel" of een of andere uitdrukking van deze strekking door mjj in het door u bedoelde of enig ander ver band zjjn gebezigd. Ik verzoek u de rectiificatie in uw blad op te nemen". De hoofdredactie van het Eindho vens Dagblad schrijft vandaag: „Wij voldoen bij deze aan zijn ver zoek en nemen er acte van, dat de staatssecretaris dus ook het subsidiair door ons aangevoerde ontkent. Omdat ons anders ter ore gekomen was, heeft in ons blad van 14 februari onze parle mentaire redacteur zijn samenvatting van het verloop der zaak (het pleit- verbod) tot die datum besloten met een alinea, waarin hij uitdrukkelijk stelde dat het ons er niet om te doen was een „rel" te maken maar dat de rechtszeker heid de drijfveer van onze beschouwing is geweest. Dat is zij nog. Wij schrijven dit, nu Het Parool van vrijdag de zaak tracht te minimalise ren tot een opzetje, dat als volgt om schreven werd: „Het werd in brede kring in Den Haag allang niet meer als louter toeval beschouwd, dat deze straf katholieke zuidelijke pers (bedoeld werd ons blad met de bladen van de Limburgia Pers - Red.) een grote zaak trachtte op te bouwen rondom de posi tie van de rooms-katholieke overste Schuurmans en dat twee KVP-Kamer- leden over de kwestie vragen stelden. In die campagne had men het duidelijk gemunt op het hoofd van de chef van de generale staf, luitenant-generaal Van den Wall Bake." Wij horen hier voor het eerst, dat mr. Schuurmans katholiek is. Dat interesseert ons even min als de godsdienstige overtuiging van de vier hoofdofficieren, die tegen hun ontslag in beroep waren gegaan bij het ambtenarengerecht en daarbij de luitenant-kolonel Schuurmans als hun raadsman lieten optreden. Wij hebben dat trouwens dezer dagen nog geschre ven in „Ons commentaar 3-1". Deze poging om het belang van de goede rechtsbedeling terug te brengen tot weinig beter dan een trachten de chef-staf weg te werken getuigt van weinig onderscheidingsvermogen. Dat andere landelijke bladen het belang van een en ander minder telden dan wij en er slechts zeer bescheiden aandacht aan wijdden, zegt hoegenaamd niets over de waarde van de zaak in kwestie. Het is al te naïef te veronderstellen, dat wij een chef van de generale staf om één duidelijke blunder uit zijn positie ge stoten zouden willen zien. Een correc tie op zijn optreden is, zoals men zich wellicht herinnert, in feite al toegege ven zij het met een wat wonderlijke constructie van de toedracht van het gebeuren om het pleitverbod." Aldus het hoofdartikel in het Eind hovens Dagblad van heden. (Van onze correspondent) ARNHEM, 2 maart De procureur- generaal bjj het gerechtshof heeft giste ren tegen een 26-jarige glas-in-Iood- zetter levenslange gevangenisstraf ge- eist wegens aanranding en moord op de Groenendaal Joke uit zestienjarige Venlo. De man, ontvlucht uit een inrichting te Heiloo, zou zich als fotograaf heb ben voorgedaan om bet meisje mee te lokken en haar na de aanranding op een Venlose vuilnisbelt hebben gewurgd. Hjj is door de Roermondse rechtbank en het gerechtshof te Den Bosch tot twintig jaar veroordeeld. Het arrest werd door de Hoge Raad vernietigd, ter wijl de zaak naar het Arnhemse hof werd verwezen. Bjj de behandeling giste ren achter gesloten deuren werden tien getuigen gehoord, vooral om uit te maken waarvan hier sprake is ge weest: moord, doodslag of zware mis handeling. De procureur-generaal acht het eerste bewezen. min onvoldoende om bjj grote meerder heid van de werknemers in de bouw nijverheid de psychologische weerstand om op zaterdag te gaan werken, te overwinnen. De vrije zaterdag wordt algemeen als een belangrijke sociale verworvenheid beschouwd, waarvoor men zelfs een verlenging van de werk tijd op de overige dagen heeft geaccep teerd. Een bezwaar tegen het maken van vele uren overwerk is voorts de angst bjj de werknemers voor een aanslag in de inkomstenbelasting. De fiscus heft geen inkomstenbelasting als het loon per jaar blijft beneden de grens van 8.000 gulden (binnenkort 8.650 gulden Komt men daar in enig jaar bovenuit, dan moet in het volgende jaar een aangiftebiljet voor de inkom stenbelasting worden ingevuld en volgt, veelal nog een jaar later, de aanslag. Dat is voor veel werkne mers, die er niet aan gewend zjjn, vaak een harde dobber. De extra ver diensten uit het overwerk zjjn dan meestal allang verdwenen. In de regeringsvoorstellen voor een herziening van de wetgeving op het terrein van loon- en inkomstenbelasting is daaraan tegemoetgekomen. De grens wordt volgens deze voorstellen verlegd naar I2.0K)0, gulden, zodat er wat meer marge komt voor het verrichten van overwerk zonder dat daar een aan slag Inkomstenbelasting op volgt. Alge meen beschouwt men dit als een be langrijke verbetering, die echter zeker niet zal kunnen ingaan vóór 1 januari 1965. Tenslotte is er nog het psychologisch effect van de gang van zaken rond het Kamerdebat van de vorige week en het voorstel om de overwerkuren in de bouwnijverheid van de verschillende lasten vrij te stellen. Minister Van Aart- sen verklaarde zich, onder druk van de gehele Kamer, bereid om met zjjn ambtgenoten van Financiën en van So ciale Zaken overleg te plegen over die vrijstelling. Het is de vraag of de mi nister daar verstandig aan heeft ge daan. Hjj heeft bjj de bouwvakarbeiders een glimpje hoop gewekt, dat na enke le dagen radicaal werd uitgeblust. DEN HAAG, maart In een ge meenschappelijk communiqué, dat gis teren is uitgegeven, wordt gezegd, dat de minister-president van Griekenland, de heer C. Caramanlis, en diens mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer E. Averoff-Tossizza, op de eerst dag van hun officieel bezoek aan Nederland met hun Nederlandse ambtgenoten, prof. dr. J. E. de Quay en mr. J. M. A. H. Luns, hebben gesproken over politieke en andere onderwerpen, die voor beide landen van belang zijn. Minister Averoff deelde later op een persconferentie mee, dat ondermeer ls gesproken over de mogelijkheid van Nederlandse investeringen in Grieken land. Hij vertelde, dat Philips zijn klei ne fabriek gaat uitbreiden en dat Uni lever en Sphinx Ceramique ook fabrie ken in Griekenland gaan bouwen. Ook is gesproken ove) de mogelijk heid van het zenden van Griekse arbeidskrachten naar Nederland. De Griekse minister verklaarde, dat als er overeenkomst kan worden bereikt over de arbeidsvoorwaarden van de Grieken, misschien wel verscheidene duizenden hier zouden kunnen gaan werken. In antwoord op de vraag of Grie kenland voorstander van een onafhan kelijke Europese kernmacht is, zei de minister, dat men voorlopig alleen nog maar kan vertrouwen op de Amerikaan se kemstrijdmacht om een potentiële tegenstander af te schrikken Grieken land is voor een multilaterale NAVO- strijdmaoht, al betekent dat beslist niet, dat Griekenland er een tegenstander van is, dat landen een nationale kem strijdmacht bezitten. iiiiiiimiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiimiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 22 W6 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 2 maart Wjj kunnen ons overdag in een aangenaam zon netje koesteren, al houdt de winter dan nog steeds stand. In Twente werd gis teren al zes graden gemeten, hetgeen in meer dan twee maanden niet is voor gekomen. In Den Helder en op de Wadden bleef het de hele dag vrie zen. Vanmorgen kwam weer matige tot strenge vorst voor, in het noorden tot -15 graden Celsius. De oostenwind kan morgen iets toenemen, maar ver der zal er tot begin volgende week weinig veranderen. In de nacht en och tend komen plaatselijk dichte mist- velden voor. Zondag: zon 7.24-18.22; maan: 11.31-2.47 Maand.: zon 7.22-18.23; maan: 12.18-3.54 WASHINGTON, 2 maart (Rtr) Het Amerikaanse weerkundig instituut heeft een weersvoorspelling voor maart uit gegeven waarin gezegd wordt dat de vorstperiode in Groot-Brittannië, Scan dinavië en noord-Europa door stijgende temperaturen zal worden onderbroken, in zuid-Europa zal het deze maand ech ter koud blijven. Volgens het instituut zullen de tempe raturen in Engeland tot niet ver be neden de normale waarden voor maart stjjgen. In noord- en west-Europa zullen zij praktisch normaal zjjn, doch in zuid- Frankrv.: en andere Middellandse-Zee- geb.eden bljjft het koud voor de tijd van het jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1