OAS kondigt aanslagen op DE GAULLE aan Westduitse justitie boos over ontvoering Ar goud Kerkelijke ban opgeheven [Falcon tweedjassen ^-£'en Smburg ï£r 's Werelds beste B W Amsterdam aarzelen Nood winkel C A midden op de Dam? Slingerende ketelwagon oorzaak Twee goederentreinen bij Gouda in botsing Geen persoonlijke ongelukken Enorme ravage bij spoorbrug over Gouwe Studenten bezetten Tower van Londen SILK-LOOK COSTUUMS 129,- 169- Nieuwe leider aan de macht in PERU MARS is één grote woestijn Geen verandering K. V. P. -groslijsten Druk en tegendruk van kies- comité's en voorkeurstemmen HENRI DU FOUR DE NIEUWE LEIDER? weer- m StijkelGEEN kandidatuur VVD voor de Kamer ttentie ctie 150.000 LEDEN NAAR STEMBUS JU AN PERON Rustig weer fcSSS" S<»agen Minister Cals met vakantie in Spanje maandag 4 maart 1963 86sfe JAARGANG No. 31374 Bureau smedestraat 5 - haarlem MADRID, 4 maart. (UPI) komende maanden zullen nog verscheidene aanslagen op het leven van president De Gaulle borden gepleegd, zo wordt uit "gezaghebbende OAS-bron" in ®Panje vernomen. „In Parijs staan tientallen mannen met mitrail leurs klaar", aldus een zegsman. Men gaf verder te verstaan, dat tie OAS (de Organisatie van het Geheime Leger) en de Nationale Merzetsraad (CNR) van ex-pre bier Bidault van plan zijn een tiisie aan te gaan. MORRIS "before ifou êmj! SB*»» Triomfantelijk zwaait Sjoukje Dijkstra vanaf de hoogste trede van het schavot. Na een hijzonder fraai gereden kür is zij voor de tweede achtereenvolgende maal wereldkampioene kunst rijden bij de dames geworden. Op de tweede plaats eindigde de Oosten rijkse Regine Heitzer, derde werd de Frangaise Nicole Hassler. Zie ook de sportrubriek. Bij de ontsporing nabij Gouda kwam een der tankwagens boven op een goederenwagon terecht. GOUDA, 4 maart. Twee goe derentreinen zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over twee met elkaar in botsing gekomen op een wel zeer kwetsbaar punt, nl. rijdend over een viaduct in de rijbaan Gouda Waddinxveen, dat direct aansluit op een spoorbrug over de Gouwe. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de ravage welke werd aangericht, was enorm. ®lefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 ^bonnementen 20800 Postgiro 143480 'Jkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 'Jkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 «fsctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc. f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondi tussen 5.30 en 7 uur, tel 21544. Volgens de zegslieden wordt de O.A.S. het ogenblik geleid vanuit Portugal Italië. De leiding zou in handen zijn ex-kolonel Henri Dufour, de oud- j^mmandant van het eerste parachutis- pOfegiment van het Vreemdelingen- 'egioen in Algerije. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 4 maart Uit Madrid be- Rome het bericht, dat de com petente plaatselijke bisschop de excom- Pbmlcatic van Juan Peron, oud-dicta- ï,)r van Argentinië, zou hebben opge geven. peron nep 1955 j„ zij„ COn- Jj.'et met de Kerk, waarbij hij o.a. een Pjsschop uitwees en in massa's kerkge- r"°uvve katholieken gevangen liet ne- 2en> automatisch de kerkelijke ban op. ?et geval werd zo ernstig geoordeeld, ?at de H. Congregatie vaii het Consis- JPfie hem deze excommunicatie schrif- *®Ulk aanzegde op 16 juni 1935. Het Vaticaan bevestigt de juistheid *ah het bericht niet. Intussen wijst men tr°P. dat de bisschop, die het bestuur !}ee£t over het bisdom, waaronder kerk- C®chtelijk Peron thans valt (in casu ijï^drid) de macht heeft om de kerke- Jyke ban op te heffen zonder een di lute beslissing of aparte goedkeuring ran de H. Stoel. Wel zou in dat geval 5®ron zich onderworpen hebben, ter- rui de bisschop hem een penitentie op- «óe, die de buitenwereld verder niet "^kend gemaakt werd. Advertentie) BARTEUOrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 'E|°SESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) .-AI4STERDAM TEL. 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Licht tot half bewolkt en droog eer. In de nacht en ochtend hier daar mist. Zwakke wind. Van nacht lichte, in het noordoosten van j]ef land matige, vorst. Morgenmid dag over het algemeen weer iets °°gere temperaturen dan vandaag. DINSDAG: 2°n: 7.20-18.25. Maan: 13.13-4.52. ^an onze weerkundige medewerker) tl),® Bilt, 4 maart Zon en vorst In i1 zich beide bijzonder hardnekkig. Zon laatste twaalf dagen scheen de Winta' honderd uren, hetgeen in het Von e'zoen deze eeuw nog niet is W^Sekomen. Ook de vorst blijft aan- Vazi8. vooral in de noordelijke helft UnLhet 'and (Eelde -13 tegen Zuid- het Ur§ "2 gr.C.). Gisternacht werd in gj: hoorden nog zestien graden vorst v6iye(an tegen gistermiddag plus 8, een lahrti van 24 gr.C., hetgeen in ons óók al uniek is. Voorlopig duurt vorst ?ituat'e nog voort, waarbij de (W'n de nacht geleidelijk van min- óatekenis wordt. St*U, Ve° on. Beider burg T\Leüt max. min aeersi WeeT temp temp afgei eisrteren IA uuj onbew. 7 —6 0 onbew. 6 —4 0 onbew. 4 —1 0 onbew. 8 —12 0 onbew. 6 —5 0 onbew. 9 —8 0 onbew. 7 —4 0 onbew. 7 —2 0 zw. bew. 6 2 0 zw. bew. -3 —15 0 geh. bew. 0 —4 0 licht bew. 10 —1 0 onbew. 16 —4 0 onbew. 5 —5 0 half bew. 9 —1 0 onbew. 11 4 0 geh. bew. 4 —4 0 onbew. 5 —12 0 onbew. 0 —9 0 onbew. 2 —12 0 onbew. 4 —6 0 onbew. 9 —6 0 zw. bew. 5 —1 0 half bew. 5 —11 0 onbew. 12 —4 0 geh. bew. 11 7 3 half bew. 12 2 0 BONN. (Van onze correspondent in Bonn). De Westduitse Bondsdag zal zich woensdag bezighouden met de ont voering uit München van de O.A.S.-lei- der en vroegere parachutisten-kolonel Antoine Argoud. De socialist Jahn wil van de regering weten, wat het onder zoek door de Münchense politie tot dus verre heeft opgeleverd. De vraag zal worden beantwoord door de minister van justitie, dr. Ewald Bucher. Waarschijnlijk zal de minister niet al te veel kunnen vertellen. De Mün chense politie is namelijk nog niet veel wijzer geworden. De minister heeft zelfs al een verzoek tot de Fran se recherche gericht om de West duitse politie te helpen. Indien het inderdaad waar is, dat Argoud niet door zijn vroegere O.A.S.-kornuiten werd ontvoerd en uitgeleverd, maar door de Franse geheime dienst, zal er van officiële Franse hulp overigens wel niet veel terechtkomen. Er zijn in het verleden al meer gevallen ge weest, waarin de Franse politie op sporingen door de Westduitse justitie regelrecht saboteerde. Daardoor zijn o.a. alle Westduitse pogingen om klaarheid te brengen in de activitei ten van de „Rode Hand" op West duitse bodem op niets uitgelopen. Voor de Westduitse autoriteiten is de affaire-Argoud voorlopig nog een geval van mensenroof. „Die kunnen wij niet dulden", aldus minister 3ucher, „welke persoon of welk land dit ook pleegt." Pas wanneer met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de Franse Süreté de hand in het spel heeft gehad wat in Bonn voor hoogstwaarschijnlijk wordt gehouden zal de zaak politieke ver wikkelingen met zich mee brengen. Velen geloven echter, dat juist om deze reden de regering in Bonn "ich niet al te zeer zal inspannen om de mysterieuze ontvoering op te helderen, teneinde een diplomatieke ruzie met de nieuwe Fran se vriend te kunnen vermijden. Argentinië De afgezette Argentijnse president Arturo Frondizi, die sinds de militaire staatsgreep van 11 maanden geleden zich in hechtenis bevindt, is zondag van het eiland Martin Garcia nai.r een boerderij in het westen van Argentinië overgebracht. (Rtr). (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 4 maart Vrijdag j.l. is het college van B. en W. van Amsterdam niet tot een besluit kunnen komen over de vraag of C. en A. voor de duur van ongeveer zes maanden een noodwinkelgebouw zal mogen bouwen op het Midden Damterrein. De menin gen over dit verzoek zijn verdeeld. De komende vrijdag zal de zaak opnieuw aan de orde komen. Tev ren zal bij een aantal instanties advies worden in gewonnen. Ooi: bjj het Rijk, want aan het Damterrein liggen het galeis, de Nieuwe Kerk en het Nationaal Mo nument. Weliswaar staan zowel de Nieu we Kerk als het Paleis in de steigers voor restauraties die nog minstens enige jaren zullen duren, waardoor ook deze gebouwen niet in gebruik zijn, maar er zijn talrijke gevoelsoverwegingen die bij deze zaak een rol spelen. C. en A. heeft het verzoek ingediend omdat de houw van de „definitieve" noodwinkel boven het water van het Damrak ongeveer een half jaar in be slag zal nemen. Als overbrugging van deze periode is een „voorlopgie" nood- winkel noodzakelijk. Er is, voor de bouw van een tijde lijke optrek op het Midden Damter rein een, weliswaar niet gelukkig pre cedent: het complex van „Damstad" dal-' enkele jaren na de oorlog ver- (Van een onzer verslaggevers) De dubbele treinontsporing werd ver oorzaakt door een slingerende ketel wagon van de goederentrein Rotterdam- Utrecht, welke over het brugdek van de Gouwe „schampte", toen uit de rich ting Utrecht eveneens een goederentrein de brug passeerde. Deze ketelwagon werd in de flank gegrepen door de loc van de „passant". Op de bumpers van deze loc werd de losgerukte ketel wagon meegenomen. De ketelwagon drukte op zijn beurt twee andere wa gons van de brug. De ene wagon kwam op de provinciale weg Gouda-Waddinx- veen terecht, juist voor het viaduct, terwijl de tweede wagon verticaal op DEN HAAG, 4 maart Een verschil van inzicht tussen staatssecretaris Stij kel (Verkeer en Waterstaat) en leiding gevende figuren in de WD heeft er toe geleid dat de staatssecretaris thans niet bereid is zijn kandidatuur voor de Twee de Kamer te handhaven. Het verschil van mening betreft de problematiek van de Europese samenwerking. De algemene vergadering van de V.V.D. heeft 12 januari besloten de staatssecretaris van Verkeer en Water staat voor de komende Tweede-Kamer verkiezingen een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst te geven. De heer Stijkel zou in de Kamerfractie als des kundige voor de Europese samenwer king gaan optreden. In een communiqué verklaart het be stuur van de V.V.D.dat de recente gebeurtenissen rond de toetreding van Engeland tot de E.E.G. problemen heb ben opgeworpen die van te voren niet waren te voorzien. Het hoofdbestuur van de V.V.D. heeft gemeend het besluit van de heer Stij kel onder gegeven omstandigheden te moeten billijken, hoewel betreurd wordt dat de heer Stijkel nu geen deel van de Tweede-Kamerfractie zal gaan uit- - maker LONDEN, 9 maart (U.P.I.). De Tower van Londen, Engelands bes. bewaakte fort, is zaterdag voor het eerst in zijn 885-jarige historie in handen van „ver overaars" gevallen. Die „veroveraars" waren duizend studenten van de I ondense universiteit, die de Union Jack omlaaghaalden en een piratenvlag met schedel cn gekruiste beenderen hesen, waarop stond geschreven: Witte toren te koop 100 pond". De Grenadier Guardsmen en „Beefeaters", die belast zijn met de bewaking van de Tower, waarin zich de kroonjuwelen bevinden, verzetten zich niet tegen de invasie. De hoofdmacht van de studenten werd per vrachtauto aangevoerd, 's Morgens waren reeds studenten in groepjes van twee als onschuldige bezoekers binnengelaten. Een van de organisatoren van de overval zei, dat men het Idee had ontleend aan de geschiedenis van het houten paard van Troje. „We waren het al maanden van plan en daarom verliep alles gesmeerd", zei hij. „Ik denk dat de Grenadier Guards en de Beefeaters sliepen. Zij schenen niet op te merken lat er een hoop studenten op de binnenplaats waren. Ze werden eerst iets gewaar, toen zij het hout, i paard (de vrachtauto) binnen de poorten gelaten hadden en iedereen eruit gesprongen was. Er vielen wat klappen, maar niets ernstigs". Vanaf de tinnen van de Tower riepen de studenten: „Zr zijn zeshonderd studenten binnen deze muren. Zij gaan niet weg voo.dat zij honderd pond hebben gekregen". Maar d studenten hadden buiten de waard, in casu de pijp-smorende goever- neur van de Tower, kolonel Sir Thomas Butler, gerekend. Terwijl politieverster- king aanstormde, zond hij een boodschap aan de belegeraars, waarin hy opmerkte dat zij handelden in strijd met de wet op de staatsgeheimen. De studenten capituleerden na drie kwartier. „Wij wisten dat een aantal van ons ander: zou worden gearresteerd, dus gingen we maar als één man weg" zei er een. De studenten dropen af onder het zingen en fluiten van „Coloi.el Bogey on parade" Een van de wachters merkte op: „Dat van die wet op de staatsgeheimen was een spiering om een kabeljauw te vangen. We hebben niets met die wet te maken". Gouwe werd het stevige ijs van de „gezet". De ketelwagon werd met een stevige dreun op een platte goederenwagon gekwakt. De loc zelf, welke inmiddels ontspoorde, kwam driehonderd meter over de brug in zwaar beschadigde toestand tot stilstand. De bumper van de loc knapte af als een lucifers houtje. De beide machinisten kropen ontzet, doch heelhuids, uit hun locomotieven. Het eerste levende wezen, dat zij ont moetten was de niet minder geschrok ken brugwachter B. J. Bakker, die snel het brugwachtershuisje verliet en naar de telefoon snelde. De machinisten, beiden Rotterdammers, werden per taxi naar hun woonplaats vervoerd. De ma chinist van de trein Rotterdam-Utrecht heeft het beslist niet zo benauwd gehad als zijn collega van de transporttrein Utrecht-Rotterdam. Zijn loc bleef in de rails en kon normaal tot stilstand wor den gebracht. De bestuurder van de loc uit Utrecht, de heer Kuyk. zat echter in een aan de rails ontglipt „stootblok" dat slechts tot vernieling in staat was. Het nachtelijke duister bedekte nog de enorme vernieling, welke was aan gericht. Bij het ochtendgloren bleek pas duidelijk hoe groot de ravage was. Hoe kan een ketelwagon plotse ling ontsporen?, is tot nog toe een vraag gebleven. Geopperde mogeiyk- heden, zoals opdooi of opvriezen, wor den door de spoorwegen met klem van de hand gewezen. Reeds vroeg in de morgen werd een onderzoek inge steld. Het onderstel van de ketel wagon kreeg daarbij de nodige aan dacht. Honderden gemotoriseerde Nederlan ders, die via de radio van het spoor wegongeluk op de hoogte werden ge bracht, kwamen zondag naar Gouda. Meermalen dreigde het verkeer over de provinciale weg en de Parallelweg vol komen vast te lopen. Bovendien moest het verkeer dat de Nieuwe Vaart en de Henegouwerweg wilde volgen worden omgeleid, omdat het zich in dit baan vak bevindende viaduct werd geblok keerd door een goederenwagon. Vroeg in de morgen begon men reeds aan de opruimingswerkzaamheden. Een gigantische kraanwagen uit Utrecht zet te in de loop van de dag de ontspoorde wagons weer op de rails. Het materieel, da' nog intact was gebleven werd af gevoerd naar het spoorwegemplacement te Gouda. De wagon, welke het viaduct blokkeerde, werd in de namiddag door de spoorwegbok (draagvermogen 63.000 kg) op het brugdek getild. Een raming van de totale schade kon ons niet worden gegeven. Een enkel detail spreekt echter boekdelen. De zwaar beschadigde locomotief, een van het type 1301, vraagt een investerings bedrag van één miljoen gulden. De twee zuidelijke sporen werden over een lengte van enkele honderden meters ontzet. Het brugdek werd zwaar gehavend De dwarsliggers werden ver wrongen en hier en daar zelfs totaal vernield. Op de plaats, waar de loc uit Utrecht ontspoorde, is zo'n enorm gat in het brugdek ontstaan, dat er minstens een wagon door had kunnen gaan. Er werd zo snel gewerkt, dat zondagavond reeds twee buitensporen konden wor den vrijgegeven. Het middelste spoor zal de eerste drie weken nog wel niet bereden kunnen worden. Het oprui- mingswerk stond onder leiding van ir A. M. Tordoir van het NS-district Utrecht. Een groot aantal bussen moest worden ingezet om de reizigers op hun bestem mingen te brengen. Advertentie i Deze week in de nieuwe kamgarens, met rijke zijde-effecten rees voor de viering van het Kal- verstraatjubileum. „Damstad" werd echter een debacle, dat met een fail lissement eindigde. Bij de gemeente zijn er zegslieden, die de mening huldigen dat het ver zoek van C. en A. niet louter als een „particulier belang" kan worden aangemerkt. C en A., zegt men, is een zaak die door geheel winkelend Amsterdam wordt bezocht en ook door talrijke toeristen en bewoners van de omgeving. Voor het winkelcentrum Amsterdam is C. en A onmisbaar, vooral in de zomertijd. Er is een andere mogelijkheid. Het Beursplein, dat thans gebruikt wordt als parkeerterrein voor autos. Velen vrezen echter dat afsluiting dit ter rein bij automobilisten een storm van verontwaardiging zou doen opgaan. LIMA, 4 maart (UPI) De strijd krachten van Peru hebben zondag een onbloedige staatsgreep uitgevoerd. Ge neraal Ricardo Perez Godoy werd af gezet als hoofd van de militaire junta, die het land sinds de vorige zomer bestuurde en vervangen door de twee de man in de jurta, generaal Nicolas Lindsey. Zondagmorgen vertrok Perez Godoy uit het presidentiële paleis met onbekende bestemming. Zaterdag kwam aan het licht, dat er een ernstige crisis was uitgebroken in de junta. Genei aai Lindsey hield een redevoering waarin hij Perez Go doy beschuldigde van pogingen om een éénmansbewind *e vestigen. Later op de avond hadden twee andere leden van de junta en enkele hoge officieren een onderhoud met Perez Godoy, waarschijnlijk om op zijn ontslag aan te dringen. De junta-leider gaf op dat moment echter nog niet toe en liet zijn perschef meedelen, dat hp niet was afgetreden en dat hij naai bed ging. Perez Godoy heeft dc steun van het volk, zei de perschef Enkele uren later gaf Lindsey echter een communiqué uit, waaruit bleek dat Perez Godoy was afgezet en twee uur daarna verliet de junta-leider, ver moeid en met roodomrande ogen, zijn paleis, dat reeds omsingeld was door 32 militairen met machinegeweren. Het was niet duidelijk of de junta- leider zich onder arrest bevond. DALLAS, 4 maart (Rtr.) De Ame rikanen hebben met behulp van een telescoop, die aan ooord van een paar ballonnen een hoogte van 24 kilometer bereikte, ontdekt dat Mars, de „rode planeet", één «rote woestijn Is, waarop slechts „een buitengewone vorm van leven" kan voorkomen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 maart Hel resul taat van de groslijststemming van de KVP voor de definitieve samenstel ling van de kandidatenlijst (Ier Tweede- Kamerverkiezingen is, dat het advies van de kiesraad onveranderd blijftEr zijn wel in enkele kringen kiescomités aan het werk geweest, maar zij hebben niet voldoende stemmen bijeengebracht om hun kandidaten een hogere plaats op de lijst te bezorgen. Zo heeft in het westen het comité van mr. G. A. A. M Boot voorzitter van de ARKA, kiescomités in het le ven geroepen voor mr J A Mommer- steeg te Amsterdam en het kamerlid dr. J. M. Aarden te Voorburg. De tegendruk die deze beide laatste co mités hebben ontwikkeld, was oor zaak dat de drie kandidaten hun oude plaatsen blijven innemen. Er zijn op de westelijke ijjst 27.939 stemmen uitgebracht. De lijsttrekker, minister Veldkamp, kreeg ei 18.383, vol gens het advies van de kiesraad. Mr. Mommersteeg kreeg 1.961 voorkeurstem men, dr. Aarden 696 en mr. Boot 1.629. Ziet men naar de puntenwaardering, die voor deze laatste drie kandidaten uit hoofde van hun plaatsen op de lijst gecombineerd met hun voorkeurstem men wordt toegekend, dan blijkt nog duidelpker, dat mr. Boot naar voren zou zijn opgerukt, indien er geen kiescomi tés voor de beide anderen zouden zijn opgericht. Op ie noordoostelijke lijs* zijn 30.856 iteramen uitgebracht, waarvan 23.497 volgens net advies op ministei Klompé. De heer B. Engelbertink kreeg hier 2.458 en de niet-verkiesbare heer P. Gramwinkel 1.357 voorkeurstemmen. In Groningen, Friesland en Drente is apart gestemd. De heer Engels heeft daar zijn verkiesbare plaats behouden. In Brabant zijn 50.960 stemmen uit gebracht. Dr. de Kort, fractievoorzitter in de Tweede Kamer, heeft 33.043 ad- viesstemmen. De heren B. J. van Buel, A. Verdijk en T. B. M. van Eupen kre gen resp. 3.248, 2.012 en 1.968 voor keurstemmen. Ook daar heeft het sys teem gewerkt als in het westen: druk en tegendruk hebben de zaak in even wicht gehouden. In Limburg neeft J. H J Maenen van de 32.928 uitgebrachte stemmen slechts 18.665 adviesstemmen ver worven. Er is daar dus sterk met voorkeurstemmen gewerkt. Zij gingen naar de heren Droesen, Notenboom, Horsmans, Sens en Persoon Van de vierhonderdduizend KVP-leden zijn er een kleine 150.000 in het gehele land naar de stembus getrokken, om de kandidatenliist definitief vast te stellen. SCHIPHOL, 4 maart Met zijn echt genote is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals zaterdagochtend van Schiphol naar Madrid vertrokken. Van daar is hij doorgereisd naai de zuid kust van Spanje in de buur' van Ma laga hrengt hel eehtpaai Ch.= een va kantie van veertien dagen door.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1