Doodvonnissen voor drie van de samenzweerders oeroep is niet mogelijk Wel gratie van president O Balans van EEG-commissie over échec van Brussel Vele vraagstukken waren nog lang niet opgelost gehele OOSTZEE dreigt deze maand dicht te vriezen NA VO-kernmacht: ongeveer 200 polarisraketten Bemanning in een apart internationaal legioen DE MOORDAANSLAG OP DE GAULLE COMPLOT tegen koning Hoessein bijtijds ontdekt Kerstdagen duren voort OP VERZOEK VAN EUROPEES PARLEMENT Ook voor Scandinavië een ongewoon lange en strenge winter Hoge functie voor Harriman Belgische piloot stort neer met straaljager Zweedse premier in ENGELAND Dorpse eeuwfeesten Bejaarde expert Zingende wethouder Rina Lodders lachend naar Australië r De reis van Livingston Merchant T £ckte WITTE KRUIS gm. ün/ük Doeltreffend sneeuwruimen in Stockholm DINSDAG 5 MAART 1963 ^an onze Parjjse correspondent) Darijs, 5 maart Om half v gisteravond, na twee uur en erRg minuten beraad, heeft het anse Militaire Hof van Recht zak uitspraak gedaan in het v °ces tegen de samenzweerders Cmn Le Petit Clamart: de aanslag P President De Gaulle van 26 'gustus 1962. Het Hof verwierp door de beklaagden verdedigde P'ling als zouden zij slechts een .Ptvoering van de president op t oog hebben gehad, en bevond allen schuldig aan een samen- ,wering, die tot doel had het °ofd van de staat van het leven ie beroven. WITTE KRUIS de STOCKHOLM, maart. Ook voor Scandinavische lan den is de huidige winter een v^n de langste en trerjgste sinds mensenheugenis, ttöens de maand februari zijn ehswaar geen temperatuur-re- ^°rds meer geregistreerd, maar ecember en januari brachten Oor Midden- en Zuid-Scandina- e de laagste temperaturen sinds onderd jaar. Doordat de koude- nodes niet zoals gewoonlijk j®rden onderbroken door de Vv°nist van warmere lucht uit het eif.Sten °f zuiden maar achter xaar bleven voortduren vanaf j.e8in december is vooral de situa- lT Y00r de scheepvaart bijzonder 1 iek geworden. s® hoofd. t2S°°Paaken V0°r Zweed" derh'lf® "I al zÜn de havens ten noorT JONGEN VERDRONKEN WASHINGTON, 5 maart (UPI) De details van het Amerikaanse plan van de multilaterale kernmacht zijn thans bekend geworden, zoals de afgezant van president Kennedy, Livingston Merchant, deze tijdens zijn reis langs de NAVO-hoofdste- den aan de betrokken regeringen heeft overgebracht om hun instem ming te verwerven. De multilate rale kernmacht zal met ongeveer 200 polarisraketten worden bewa pend. Ongeveer 25 oppervlaktesche pen zullen met maximaal 8 raketten worden uitgerust. De bemanning zal niet tot een bijvoorbeeld Ameri kaans, Westduits of Italiaans onder deel behoren maar lid worden van een NAVO-legioen met aparte uniformen en vlag. ('e aanwezige beklaagden ver te het Hof er drie fer dood, ".e,wi <le leider van de samen- ,.'"11 en van de aanslag, de kolonei hw .en-Thiry, diens voornaamste de ."'Pilchtige, de luitenant Bougrenet V0Ja Tocnay, en de oud-legionair Pré- ba. V Van de overige in de beklaagden- Ven aanwezigen kreeg Buisines le- geen ,Ke cr'm'nele opsluiting (het- (Ir ui' Zeggen dwangarbeid), Maga- V»j. B®rtes vijftien jaar, de Hongaar l)., l>as tien jaar en Constanfine en b®n?se« we"ic laatste twee niet heb- jT® deelgenomen aan de aanslag zelf, „"Pec tie vel ijk zeven en drie jaar ge- Va"Senisstraf. ^In grote trekken heeft het Hof aldus ®isen van de advocaat-generaal ge- 'Stl, met één belangrijke uitzondering enwel: terwijl de advocaat-generaal ew doodstraf, subsidiair levenslange "hinele opsluiting had geëist tegen tu'sines, van wie blijkens het onder- ek het voor de president meest ge- kariyke schot afkomstig was ge- v'est, en slechts criminele opsluiting °°r de oud-legionair Prévost, veroor- eelde het Hof Prévost ter dood en u'sines tot levenslang. Het Hof meende hiermede meer PVereenkomstig ieders respectievelij- *6 verantwoordelijkheid te vonnis- Prévost namelijk was de man 5'e Buisines voor de deelname aan v.® aanslag had geronseld en, zoals "Uzelf in de loop van het proces had jf®rklaard, indien van hem geen 5choten afkomstig waren geweest, Advertentie «Til PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermee! Be- •cherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vri) en daardoor geen maagklachten. was dit enkel gekomen omdat zijn machinegeweer geketst had. Prévost had dan ook tijdens het proces de elegantie gehad om voor zich een groter verantwoordelijkheidsaandeel in de onderneming op te eisen dan Buisines ten laste kon worden ge legd. Voor Bastien-Thiry en Bougre net de la Tocnay bracht het vonnis eveneens mee hun militaire degra datie en voor Bastien-Thiry zijn royering uit het Legioen van Eer, waarvan hij het ridderkruis droeg. Van de bij verstek berechte, nog voortvluchtige samenzweerders zijn er drie, onder wie Watih, bijge naamd de „hinKepoot", eveneens ter dood veroordeeld. Na de voorlezing door generaal Gardet, de voorzitter van het Militaire Hof, dat buiten hem vier rechters omvatte, te weten nog een generaal, twee kolo nels en een sergeant-majoor, ont stond in de overvolle zaal een kort tufnult, blijkbaar teweeggebracht door verwanten en vrienden van de veroor deelden. Er klonk aan het adres van de rechters geroep van .smeerlappen", „moordenaars", en dergelijke. Ook buiten het Fort van Vincennes kwam het tot een korte manifestatie van sympathie met de veroordeelden, die door enkele tientallen personen op touw was gezet. In twee politiewagens werden de veroordeelden weggebracht. Eén wagen met de terdoodveroordeelden ging naar de gevangenis van Fresnes, waar hun de cellen voor de terdoodveroor deelden wachtten. De wagen met de overige veroordeelden ging naar de Parijse „Santé". Omdat van door het Militaire Hof van Rechtspraak gevelde vonnissen geen enkel beroep mogelijk is, kan het leven van de terdoodveroor deelden nog slechts worden gered in dien de president hun gratie verleent. BEIROET, 5 mrt. (UPI) In de Li banese hoofdstad Beiroet is vernomen, dat de Jordaanse autoriteiten een com-, plot, dat door „pro-Nasser-elementen" was opgezet tegen het leven van de 37-jarige koning van Jordanië, Hoessein, in de kiem hebben gesmoord. Het was de bedoeling dat Hoessein zou worden neergeschoten op zondag 24 februari, tijdens een openbare bid stonde in een moskee in de hoofdstad Amman. Opstandige elementen onder de militairen zouden na de aanslag stra tegische punten in de hoofdstad bezet ten, met name radio Amman, en een nieuw bewind afkondigen, volgens het geijkte recept voor het Midden-Oosten. De autoriteiten waren op moeilijk heden verdacht na de opstand in Irak en ontdekten het complot een etmaal voor het tot uitvoering had moeten ko men. Alle verdachten werden in de nacht van 23 op 24 februari geruisloos opgepakt. Het aantal arrestanten is niet onthuld. Hoessein liet op de bewuste dag vrouw en kind in het paleis achter en ging normaal naar de moskee. De enige aanwijzing dat er iets broeide was dat ledereen, premier Attall inbe grepen, werd gefouilleerd alvorens in de moskee te worden toegelaten. De drie mannen die ter dood zijn veroordeeld. Van links naar rechts: Bougrenet de la Tocnay, Bastien-Thiry en Prévost DEN HAAG, 5 maart (ANP) De onderhandelingen tussen de Europese Economische Gemeenschap en Enge land werden eind januari afgebroken op een ogenblik dat weliswaar vele kwesties van ondergeschikt belang wa ren opgelost, maar dat neemt niet weg dat er ook onopgeloste vraagstukken be stonden waarvan het belang niet kan worden gebagatelliseerd. Tot dit waar- de-oordeel is de E.E.G.-commissie ge komen 11a een „Verslag aan het Euro pese parlement over de stand van de (Van een correspondent) hij?? ijslagen op de Oostzee, de Bot kin Gol£' de S°nt en het Kattegat haii 2o..enorm dik geworden, dat ze von 'e'ifc meer tc bewerken zijn cHg v,.('e 'ientallen zware IJsbrekers, hoso z^n '"gezet. Volgens de prog- in van c,e meteorologische dienst do °ekholm bestaat het gevaar, dat hin S.. 'lo Oostzee in de loop van het dichtraakt, niet alleen door bare6 n maar ook door de ijs- het La.®8, rlie komen aandrijven uit been van de Sont en de andere Zo,, n?.e wateren. Een gevolg daarvan holm clat ool< de haven van Stock- Voor ontoegankelijk zou worden laatst scheepvaart, hetgeen de Voopp, honderd jaar niet meer is liGs gekomen en wat een enorm ver- "hdt H hdookholm onbereikbaar en de Non,.6 im" en exP°rt gedirigeerd via *dr\ ,"rs® havens of per trein naar en *dhter -havens in Zuid-Zweden. Elke Is men er tot nu toe in ge slaagd deze noordelijke havens met behulp van zware jjsbrekers toeganke lijk te houden, maar enkele weken ge leden moesten deze pogingen worden gestaakt. Van enkele ijsbrekerschepen waren de machines vrijwel stukge- draaid. Ook de grote massa's sneeuw, die er tot nu toe zijn gevallen in het midden en zuiden van de Scandinavische lan den en waarvan praktisch nog niets is weggesmolten, veroorzaken veel pro blemen, vooral economisch. De ge meente Stockholm heeft deze winter reeds 14 miljoen kronen dit zijn ongeveer 10 miljoen gulden uitgege ven aan de sneeuwruiming, d.w.z. van af 15 november tot 15 februari. Eer de winter is afgelopen in de loop van april zullen daar nog wel een paar miljoen bij zijn gekomen. Nu moet hierbij worden opgemerkt, dat de sneeuwruiming in dit noordelijke land natuurlijk veel grootser is opge zet dan in b.v. Amsterdam. Zodra er een sneeuwbui in aantocht is, wordt de gehele 'sneeuwruimdienst al gemobili seerd en nog terwijl de vlokken vallen, zijn er al 1500 tot 2000 man aan de gang om de straten schoon te maken en zand te strooien tegen de gladheid. I11 de binnenstad wordt praktisch alle sneeuw weggehaald, terwijl in de bui tenwijken de straten in elk geval bruikbaar worden gemaakt. Naast het eigen materiaal aan auto's, tractoren en sneeuwploegen gebruikt de gemeente Stockholm ook nog het materiaal van wegenbouwondernemingen, die 's win ters toch stilliggen. Zodat by zo'n „sneeuwslag" in totaal ruim achthon derd machines en auto's ter beschik king staan van het leger sneeuwrui mers. Binnen twee, drie dagen is de stad dan ook praktisch bevrijd van alle bezwaren, die de sneeuw met zich meebrengt. Nu wordt er op de Stock- holmse begroting elk jaar 14 miljoen kronen uitgetrokken voor de sneeuwrui ming, maar meestal hoeft dit bedrag slechts gedeeltelijk te worden gebruikt. Dit jaar evenwel komt men er dik op te kort; de 14 miljoen waren op 15 februari al op en de miljoenen, die tot half april zullen moeten worden uitge geven, betekenen dus een onverwacht verlies. onderhandelingen met het Verenigde Koninkrijk", een balans die zij op ver zoek van het parlement heeft opge maakt en die eind maart in Straats burg aan de orde zal komen. De commissie wijst er op, dat bij de onderhandelingen de problemen door elkaar werden behandeld, met het gevaar dat hun relatieve gewield en de onderlinge samenhang uit het oog werden verloren. Voorts merkt zij op, dat bij alle punten waarover men het eens werd, het voorbehoud gold dat de bevestiging ervan af hing van de uiteindelijke algehele overeenkomst. Na een uitvoerig overzicht van de vele problemen, die de Brusselse onder handelingstafel zijn gepasseerd, vangt de commissie haar waarde-oordee] aan met een verwijzing naar het uiterst gecompliceerde karakter van de onder handelingen. Het totaal van de bespro ken problemen, de originele aard van sommige ervan (het Gemenebest, de Britse landbouw, de Europese Vrijhan delsassociatie) alsmede de moeilijkheid om twee zó veelomvattende complexen als het geheel der Britse verplichtin gen en de bepalingen van het E.E.G.- verdrag met elkaar in overeenstemming WASHINGTON, 5 mrt. (Rtr.) Ave- rell Harriman, <le Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken voor kwesties betreffende het Verre Oosten, zal binnenkort worden benoemd in de zeer verantwoordelijke functie van on derminister van buitenlandse zaken voor politieke aangelegenheden, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Harriman, die ambassadeur is ge weest in de Sovjet-Unie en Groot-Brit- tannië, zal George McGhee opvolgen, die een niet nader omschreven, maar „belangrijke" ambassadeurspost gaat vervullen. De 71-jarige Harriman heeft een in drukwekkende staat van dienst. Behal ve de hoge functies die hy onder Roose velt en Truman in het buitenland be kleedde, is hy nog minister van handel feweest en gouverneur van de staat New órk. Wie zyn opvolger wordt als des kundige voor het Verre Oosten zal binnenkort worden meegedeeld, aldus het Witte Huis. HELCHTEREN, 5 maart Gister middag omstreeks kwart voor twee is op het schietterrein by Helchteren in Belgisch Limburg een Nederlandse straaljager neergestort. De Belgische piloot, een officier-leerüng-vheger, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde tijdens schiet oefeningen. Door tot nog toe onbekende oorzaak kon de piloot het vliegtuig na te brengen, deden voor beide partijen uiterst delicate problemen rijzen. De commissie verklaart, dat als ge volg van een overigens normale onder- handelingstaktiek veel punten van min der belang (bijvoorbeeld op het gebied van de douanetarieven) open zijn ge bleven, hoewel oplossingen geenszins uit gesloten waren. Anderzijds moet echter ten aanzien van bijvoorbeeld het grote probleem van de blanke gemenebest- landen (Canada, Australië en Nieuw Zeeland) worden opgemerkt, dat een oplossing voor de graanafzet van die landen nog niet zou hebben betekend, dat bij andere produkten (zuivel) geen nieuwe moeilijkheden zouden zijn gere zen. Ten aanzien van de Britse landbouw verklaart het rapport, dat een zekere mate van overeenstemming was bereikt over de definitieve periode (na 1970), maar het belang dat de Gemeenschap hechtte aan doeltreffende overgangsmaat regelen dient men niet te onderschat ten Daarbij komt nog, dat de zes E.E.G.-partners zelf nog geen overeen stemming hadden kunnen bereiken over de uitleg van de zo belangrijke finan ciële regelingen op landbouwgebied. Al kon op het gebied van de land bouw worden gehoopt op Britse voor stellen die werkelijk rekening hielden met kritiek of ongerustheid van de Zes, zo ontbrak toch een volledig beeld, om dat de gemeenschap voor belangrijke produkten als zuivel, rundvlees, suiker en rijst zelf nog geen beslissing had genomen. Dit brengt de commissie op het grote struikelblok in de onderhandelingen. Het grote probleem is namelijk niet zo zeer geweest, dat de Britse positie moest worden aangepast aan het E.E.G.. verdrag, maar aan een Gemeenschap, die zich in een stadium van volledige ontwikkeling bevindt. De aanvraag om toetreding bracht voor Groot-Brittanmië de verplichting met zich mee om niet alleen het verdrag te aanvaarden, maar ook de belangrijke vorderingen, die dé Zes sinds 1958 met de opbouw van hun Gemeenschap hebben gemaakt. De discussie hierover is soms het zwaarst geweest. Het E.E.G.-verdrög verkeert immers op een aantal gebie den in een stadium van uitwerking en men stond dus voor de moeilijkheid, dat enerzijds rekening moest worden gehouden met de vitale Britse belan gen en anderzijds met een gemeen schapsstelsel, dat grotendeels op ver wachtingen moest worden gebaseerd. LONDEN, 5 mrt. (Btr.) De Zweed se premier, Erlander, is gisteren in ge zelschap van zijn minister van buiten landse zaken, Nilsson, per vliegtuig in Londen aangekomen voor een bezoek van vijf dagen. Erlander zal beraad slagen met zijn Britse ambtgenoot, Mac- mlllan, en andere Britse ministers. De Zweedse eerste minister werd op het vliegveld begroet door de Britse onderminister van buitenlandse zaken, Edward Heath, die de voornaamste Britse onderhandelaar is geweest by het mislukte Brusselse overleg. Aangenomen wordt dat de Europese Vrijhandels-Associatie (EVA), waar van Brittannië en Zweden lid zijn, een van de voornaamste onderwerpen van bespreking by het komende Brits- Zweedse overleg zal zijn. KERKRADE, 5 maart Te Simpel- veld is gistermorgen na een nacht lang dreggen het lichaam gevonden van de negenjarige Pierre Brouwers, die zon dagmiddag vermoedelijk bij het spelen in de IJserbeek was gevallen. Zondag avond werd de jongen, die men aanvan kelijk bij familie waande, vermist. e kalender wijst duidelijk maart aan, maar de kerstdagen duren in Nijmegen onverminderd voort. Onder aan de Stikke Hezel- straat, aan de voet van de Stevenstoren staat zelfs nog een complete kerststal in de sneeuw, met herdertjes, die van geen wijken weten. Nog meer in het oog springend zijn de reusachtige (ge meentelijke) kerstbomen, die nu al van midden december het stadsbeeld van de Keizer Karelstad beheersen De plantsoenendienst ziet geen kans de bomen uit de bevroren grond te halen en overigens hebben de mannen van de dienst de handen vol met sneeuwruimen. Manken van Nimwegen, aan de voet van de boom op de Grote Markt in brons vereeuwigd, heeft pein zend een vinger in de mond gestoken: „Wat een winter, wat een langdurige kerstdagen!" In de provincie Drente maken zich twee dorpen op voor het vieren van eeuwfeesten: Erica in de ge meente Emmen en Gasselternij- veen in de gemeente Gasselte. Beide plaatsen hebben programma's samen gesteld die klinken als een klok. In Gasselternijveen, dat deze zomer drie honderd jaar zal bestaan, is het de eerste week van juli elke dag groot feest. Onder meer zal er een scheep vaarttentoonstelling komen. Het dorp heeft een glorierijk verleden als thuis haven van vele coasters. Er zijn nog plekjes in het dorp aan te wijzen, waaruit de relatie met de zee blijkt. Ook wonen er nog verscheidene oud kapiteins van zeeschepen in Gasselter- nijveen. Erica is het derde dorp in de ge meente Emmen, dat in betrekkelijk karte tijd het eeuwfeest viert. Onge veer tien jaar geleden was het Nieuw- Dordrecht (dat toen met Dordrecht relaties aanknoopte) en een paar jaar geleden Nieuw-Amsterdam/Veenoord (dat een Amsterdamse delegatie on der leiding van de hoofdstedelijke bur gemeester te gast had). Erica zal in de tweede week van juli het feest vieren. Woensdag zal het echtpaar H. Hoonhorst en H. Roenhorst- Kljvekamp de dag herdenken waarop het zestig jaar geleden In de echt werd verbonden. De 83-Jarige jubilaris in Hengelo is een expert in het vellen van bomen en nog tot op de dag van vandaag worden zijn advie zen gevraagd, wanneer bomen die bij het vallen schade kunnen veroorzaken omgehakt moeten worden. De Arnhemse koorzangers en -zangeressen krijgen het een jaar lang week in week uit druk ker dan ooit. Eigenlijk is dat een gevolg van het recente aftreden van wethouder Jan van Buggenum. Hij is in één opzicht de merkwaar digste ex-wethouder van dit land, want bijna dertig jaar lang is hij op de concertpodia in noord, zuid en oost opgetreden als baritonsolist bij oratorium- en concertuitvoeringen. Nu hij zijn portefeuille aan de kant ge schoven heeft, heeft hij zijn oude liefde, de muziek, weer opgezocht. Ook iemand, die zich met 65 jaar nog jong voelt, treedt niet meer als solist op, maar beperkt zich tot re citals en aria's in de badkamer. Jan van Buggenum heelt nochtans aan de badkamer niet genoeg. Hij wil de Muze ook naar buiten blijven dienen, zoal niet vocaal dan toch organisato risch. Dat hij daar nu mee bezig is, houdt verband met bet klimmen van de to ren van Arnhems Grote of Eusebius- kerk. Het bouwwerk is nu tachtig me ter hoog, maar straks zal die toren honderd meter de lucht in steken. Als de haan op de spits gaat en de 49 klokken van het carillon weer net als voor de oorlog over Arnhem darte len, zal in de herbouwde Grote Kerk het oratorium Jeanne d'Arc op de Brandstapel van Arthur Honegger wor den uitgevoerd. Organisatorisch zal dat dan het werk zijn van die voormalige zingen de wethouder. Hij heeft een monster koor van 250 zangers en zangeressen uit alle Arnhemse oratorium- en kerk koren en een jongenskoor van vijftig knapen bij elkaar getrommeld. Een jaar lang gaat deze zingende menig te, buiten de gewone repetites van hun eigen koren, elke week repeteren om straks als de toren over ongeveer een jaar klaar is en de heropbouw van JAN VAN BUGGENUM .aan het bad niet genoeg. Arnhem is voltooid dat feit te vie ren met een machtige muzikale ma nifestatie voor ruim 2500 genodigden en met medewerking van het pulk der Franse en vaderlandse vocale solisten en het sterk versterkt Gelders Or- 1. st onder leiding van maestro Carl Caraguly. irtiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiii Drie schoonheidskoninginnen op de Champs-Elysees in Parijs. Van links naar rechts: Monica Ragby uit Zweden (miss United Nations), Rina Lodders uit Haarlem (miss World) en Monique Lemaire (miss Frankrijk). De dames kunnen lachen, want ze gaan in Australië en Nieuw-Zeeland de nieuwe Franse mode presenteren. Aangezien de strijdmacht in de eer ste plaats is bedoeld om tegemoet te komen aan Europa's behoeften, ver wacht Amerika, dat de Europese leden van de NAVO meer dan de helft van de begin- en onderhoudskosten van de vloot betalen. Iedere deelnemer, onder wie Amerika, zal het récht hebben een verbod tot vuren uit te vaardigen. De eerste formele stap naar de tot standkoming van een NAVO-kernmacht met polarisraketten werd in december van het vorig jaar genomen tijdens de ontmoeting van president Kennedy met de Britse minister-president Macmillan in Nassau. De 2 regeringsleiders stem den in met de oprichting van twee nieu we strategische strijdmachten. In de eerste plaats de NAVO-kernmacht, die zal worden geformeerd uit strategische kernstrijdkrachten, waarvan het com mando door de Amerikanen en Britten zal worden overgedragen aan de opper bevelhebber van de NAVO in Europa. De Britten zullen dan niet langer het bevel voeren over hun bommenwerpers, de Amerikanen niet langer over de pola- risonderzeeboten, die zij ter beschikking van de NAVO hebben gesteld. Tot nu toe ontvingen deze strijdkrachten hun op drachten van Amerikaanse of Britse op perbevelhebbers en zouden zij eventuele aanvallen slechts op hun bevel hebben uitgevoerd. Dankzij het nieuwe akkoord mag de opperbevelhebber van de NAVO in Europa het eerst een beroep doen op hun diensten. De vliegtuigen en on derzeeboten blijven echter het eigen dom van de Britse- en Amerikaanse re gering en zullen worden bemand en be diend door Amerikaanse en Britse offi cieren en manschappen. De Britten en Amerikanen kunnen hun bommenwer pers en onderzeeboten ieder moment te rugtrekken, als zy van mening zijn dat hun nationale belang dit noodzakelijk maakt. In de tweede plaats werd tot instel ling besloten van de multilaterale kern macht ter zee, die zal bestaan uit on geveer 200 polarisraketten, waarmee mi nimaal 25 oppervlakteschepen zullen worden uitgerust. Dit zullen waarschijn lijk verbouwde vrachtschepen zijn, die elk maximaal acht polarisraketten krij gen. De polarisonderzeeboten zullen ieder 16 raketten vervoeren. De opper vlakteschepen vervoeren er echter min der om een zo groot mogelijk gebied te kunnen bestrijken en de kwetsbaarheid te verminderen. De schepen zullen onder internationaal beheer komen, hetzij van de NAVO, hetzij van een consortium van deelnemende NAVO-leden. Een in ternationale bemanning, die zal worden gerekruteerd uit de strijdkrachten van de deelnemende landen, zal de schepen bemannen en de projectielen bedie nen. De bemanning en de leidinggeven de officieren zullen vrijwilligers zijn, hetzelfde uniform dragen en onder één internationale vlag dienen. Zij zullen worden betaald volgens een aparte sa larisschaal, waarschijnlijk de Ameri kaanse, die op het ogenblik de hoogste in de NAVO is. Het geheel zal te allen tijde onder commando staan van de opperbevelhebber van de NAVO in Europa. Een soort van uitvoerende commis sie van de deelnemende landen zal moeten beslissen over het afvuren van projectielen op een vijandelijk doel. De formatie en de rechten van dit lichaam brengen de moeilijkste poli tieke problemen met zich mee. Amerika heeft echter beloofd, dat elk deelnemend land al heeft het zelf geen kernmacht of produceert het geen kernexplosieven hetzelfde recht van veto zal hebben als de VS. In Nassau stemde Amerika toe om polarisraketten te verkopen aan de Brit ten, die op hun beurt onderzeeboten en kernkoppen zullen bouwen. Deze onder zeeboten zullen aanvankelijk onder de zelfde kondities als de bommenwerpers aan de NAVO-kernstrijdmacht worden overgedragen. Naderhand bieden de Britten misschien enkele van deze on derzeeërs aan de multilaterale NAVO- kernmacht ter zee aan om te worden bediend door een internationale beman ning. In dit aanvangsstadium echter ver wachten de Verenigde Staten, dat be- halve zijzelf ook West-Duitsland, Italië, België en misschien Nederland en Ca nada aan de multilaterale NAVO-kern macht ter zee zullen deelnemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7