KARA BIJNKOIVENSTUKGESLACEN OP RUGGEN VAN OPROERIGE JONGEREN Bevolking Hollandsche Veld mishandelt agenten bij ontruimen van boerderijen Bewogen oproep van Oe Thant GURKHA'S IN BRITSE RIJNLEGER Schoolvrij wegens loslopende leeuwen Politie: „Wij nemen niets meer" KERNSTOP EERSTE VEREISTE Veiligheidsraad komt bij een Mensheid mag niet overgaan tot collectieve zelfmoord Dit jaar vrouw in de ruimte? SOVJET-UNIE Gevechten met gewapende smokkelaars Brood wordt cent duurder Nieuwe moeilijkheden rond „dierenpark" in Geulle Mil j oenenschade in oestercultuur -Het weer- Overstromingen door dooi Moord Loemoemba Anderlecht-Dundee op de t.v. Sneeuwtoeslagen verdwijnen morgen Totale vernietiging is niet onmogelijk <lW MORRIS éefot'cijouiïifi/! Vrij veel wind Het weer in Europa Woensdag 6 maart 1963 86ste JAARCANC No. 31376 HOOGEVEEN, 6 maart Een Sesloten colonne van bewapende Politiemannen (vijftig rijks- en dertig gemeentepolitiemannen) trok vanmorgen door de modde rige weilanden naar de achterzij de van de boerderij van de „vrije boer" Hartman in Hollandsche ^eld (Gemeente Hoogeveen) om deurwaarder H. Bodde te assiste ren bij de ontruiming van het Pond op last van het landbouw schap. Met de steun van vier be- reden politiemannen werd een 2Waar condon rond de boerderij Selegd om de protesterende „vrije boeren" en vooral de jeugdige be- volking van het gehucht op een Rfstand te houden. 1 4 M li rÉémS 1S§S - MI 7| /r et karabijnen bewapende vl politiemannen hielden 1 '-*■ gisteren de wacht bij de ontruimde boerderij en het op straat gezette huisraad van Ber- tus Nijmeijer in het Drentse dorp Hollandsche Veld, terwijl véle „vrije boerenzich verzameld hadden bij de boerderij van Karei Hartman, die vandaag aan ontruiming toe was. Onder het grote publiek bevonden zich ook talloze jongeren, die later ern stige relletjes uitlokten. FALCON REGENJASSEN ®uREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM e'e'°on: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 g!J£antoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 'Jkantoor en Red, Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 'fectie: W. C. H. Leljdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen. °ofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 21544. Politie gebruikt de blanke sabel tegen „vrije boeren" mistok en traangas, De traanga; »Na de incidenten van gisteravond ®enien wij niets meer, zelfs geen R1eeuwbal. Wij zullen onmiddellijk rea- Reren met charges", aldus de kapitein ijttt de rijkspolitie te Assen, G. J. bijlbrief. En dat gebeurde dan ook *Poedig nadat de bevolking was begon- te joelen en agenten en paarden IJJrf stukken ijs te bekogelen. Met de Pjhnke sabel, gummistokken en karar "linkolven werd de rumoerige massa r de weilanden verspreid. De actie ya-n de politie had goed succes; na de J'appen die gisteravond waren uitge speld, bleek de schrik er goed in te *itten. Onder het wakend oog van de burge meester van Hoogeveen, drs. J. A. Bak- fer, begon men vervolgens met het leeg halen van de boerderij. De inboedel werd angs de openbare weg, die ter plaatse ?en meter breed is, opgestapeld. Nadat P°er Hartman en zijn vier kinderen het is hadden verlaten, weigerde me- yrouw Hartman, die een zenuwaanval aad gekregen, te vertrekken. Een dokter JJ?rd toen geroepen om te beslissen of D mocht worden vervoerd. In Hollandsche Veld is men er van overtuigd, dat de boerderij van Nij- meijer, die gisteren werd ontruimd en het bedrijf van Hartman nooit meer zullen worden bewoond. Wij zullen er wel voor zorgen dat even tuele nieuwe bewoners het er geen dag zullen uithouden. Ook de mensen die het vee van de twee „vrije boe ren" hebben vervoerd behoeven zich hier nooit meer te vertonen. Dit kan men te horen krijgen in café Mol, waar de boeren de recente gebeurtenissen de gehele dag zitten te bespreken. De voorzitter van de „vrije boeren", H. Koekoek, vertoonde zich vanmorgen nog niet op het „slagveld". Vooral de jeugdige bevolking van Hol landsche Veld heeft gisteravond de ont ruiming van het bedrijf van de „vrije boer" Nijmejjer aangegrepen om de ge hele avond de politie, die de wacht hield, aan te vallen. Bij de ongeregeldheden zijn aan beide zijden gewonden gevallen. Een der agenten die bij de ontruimde boerderij met een collega op wacht stond, werd door honderden omsingeld en met een dakpan mishandeld. Toen daarop de karabijn-brigade uitrukte werd een lid hiervan ernstig in het gezicht gewond door een steen, die uit het duister werd geworpen. De getergde politiemannen maakten daarop ruimte met de karabijn- kolf, de gummistok en traangas, waarbij rake klapper zijn gevallen. Enkele kara bijnen werden zelfs op de ruggen van de opgeschoten jongeren stukgeslagen. Dezen hadden ook een staaldraad over de weg gespannen, doch die werd bijtijds opgemerkt. De auto van de gemeente politie van Hoogeveen werd door de op roerige jeugd in een sloot geduwd. Hoe veel gewonden bij de oproerige jongeren zijn gevallen, is niet bekend. Ongeveer vijftig „nozems" hebben van de politie nog een pak slaag ge had bij pogingen de wegafzettingen per fiets of bromfiets te passeren. Vijftien vehikels werden door hun berijders bij hun vlucht achtergelaten. Gisteravond werd in Assen spoedover leg over de toestand belegd tussen de commissaris van de koningin in Dren te, mr. J. Cramer, de burgemeester van Hoogeveen, drs. J. A. Bakker, en de kapitein van de rijkspolitie te Assen, G. J. Feijlbrief. Omstreeks middernacht werd besloten alsnog versterking van de rijkspolitie uit Emmen te laten aan rukken. Ook gistermiddag na de ontruiming van de boerderij van Nijmeijer waren al incidenten voorgevallen, waarbij door de tientallen politiemannen die afkomstig waren uit Hoogeveen, Mep- pel, Assen en Emmen, gebruik werd gemaakt van de karabijnkolf, de gum- „NEW YORK, 6 maart (AFP) De L,®iligheidsraad zal volgende week Sleenkomen om op verzoek van de GJï- „c omstandigheden 2*°emba's dood in behandeling te ne- ?en. In het rapport wordt gezegd, dat resident Tsjombe van Katanga „naar waarschijnlijkheid" betrokken is seweest bij de moord op Loemoemba. NEW YORK, 6 maart (Rtr) De secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, heeft gisteravond in een toe spraak tot de economische vereniging van New York gezegd, dat het overleg in Genève over een kernstopverdrag een „rekenspelletje" is geworden. Hij drong aan op een geven en nemen van belde kanten, opdat spoedig overeen stemming zal worden bereikt over een internationaal verdrag. Oe Thant vroeg, of alle verworvenheden van de mensheid vernietigd moeten worden „omdat zo weinig mensen In staat zijn aan de mensheid als geheel te denken in plaats van aan deze of die groe pering". „Zijn de mensen zo dom, onver draagzaam en zelfs blind voor de Erimaire voorwaarden voor zelfbe- oud, dat het laatste blijk van hun vooruitgang de vernietiging van alle leven op onze kleine planeet zal worden?", aldus de secretaris-gene raal. „Ik kan niet geloven dat dit het einde zal worden. Ik kan me niet voorstellen dat de mensheid zo ka*c?ritse Rijnleger omvat sinds kort ook een eenheid Gurkha's. In de Llanelly- 1)e~erne te Hubbelrath bij Düsseldorf heeft een verbindingsgroep van deze krijgers uit de Himalaya, die nu al 150 jaar onder de Britse Kroon j Tengevolge van deze uitzending is net, zijn intrek genomen. Kapitein Birbahadur Rotvat inspecteert de „Kukris" het door de AVRO te verzorgen televi ontbloot is van gezond verstand, dat zij tot collectieve zelfmoord zal over gaan. Wat in deze gespannen tijden vóór alles vereist wordt is de wil tot het vinden van een compromis. In menselijke zaken heeft geen en kele groep voor de volle honderd pro cent gelijk en een andere in dezelfde mate ongelijk. In de internationale betrekkingen komen zuiver wit en zuiver zwart zelden voor. Gewoonlijk overheersen verschillende schakerin gen grijs." Oe Thant zei, dat het verloop van de besprekingen in Genève niet van die aard is, dat optimisme is gewet tigd. „Het is duidelijk, dat de gehele mensheid gevaar loopt. Als het karak ter van dit gevaar onder ogen wordt gezien, is er hoop dat wij het gezamen lijk kunnen afwenden." Over het in korte tijd zelfstandig worden van vele voormalige koloniën zei Oe Thant, dat het ontbreken van democratische verschijnselen in de struc tuur van vele van die landen „som mige oudere leden van de Verenigde Naties" verontrust. Men moet echter niet de fout maken de omstandigheden in die landen te vergelijken met die in bijvoorbeeld de Verenigde Staten of Groot-Brittannië. De toestand in de nieuwe onafhankelijke staten is vaak heel anders en gecompliceerder. OSLO, (UPI) De Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromyko, heeft gisteravond in Oslo verklaard, dat zijn regering geen reden ziet om de niet te verzadigen honger van Ame rika wat betreft inspecties op de na leving van een kernstopverdrag te be vredigen. Tenzij Amerika de voorstel len aanvaardt, die ten aanzien van deze kwestie zijn gedaan door Moskou, is het met de kansen op een verbod van proeven met kernwapens somber gesteld, aldus de Russische minister. Hoe meer Amerika eet, hoe groter zijn honger schijnt te worden, zei Gro myko in antwoord op de vraag of de Russische regering bereid zou zijn het aantal inspecties, dat zij in Rusland wil toelaten, tot vier te verhogen. HILVERSUM, 6 maart Van 19.30 tot 21.15 zal cfe N.T.S. vanavond uit het Heyselstadion in Brussel een recht streekse reportage uitzenden van de kwartfinale in het toernooi om de Europa-cup tussen Anderlecht en Dun' dee. Het commentaar bij deze uitzen ding wordt verzorgd door Jean Smits. mistok en traangas, De traangasbom- men werden echter even snel terugge gooid. Het incident begon met het hinderen van het verkeer door vooral jeugdige belangstellenden, die daarna de politie bekogelden met sneeuwballen, stenen en later met stukken hout. Daarop besloot de politie enkele charges uit te voeren, waarbij verschillende jongelieden rake klappen opliepen. Omstreeks half zes arriveerde de burgemeester van Hoogeveen, drs. Bakker, in zijn auto ter plaatse om te trachten de bevolking te kal meren. Voordat hij echter zijn auto kon verlaten werd het voertuig van alle kanten bekogeld, waarop burge meester Bakker zich kennelijk boos maakte en vol gas achteruit op de massa inreed. Hierbij gebeurden ech ter geen ongelukken. •t 3 güv: MOSKOU, 6 maart (UPI) Russi sche strijdkrachten hebben onlangs in een ontoegankelijk gebied langs de zuidelijke grens van de Sovjet-Unie „schermutselingen geleverd met ge wapende smokkelaars", aldus meldt het persbureau Tass. Aan de „misdadige activiteiten" van deze gewapende smokkelaars is een einde gemaakt, zo voegt Tass eraan toe, zonder nadere medede lingen te doen. De Sovjet-Unie wordt in het zuiden begrensd door verschillende landen, zoals Turkije, Iran, Afghanistan, Buiten- Mongolië en communistisch China. (Van onze soc.- economische redactie) DEN HAAG, 6 maart De Bakke rijstichting zal binnen enkele dagen bij de minister van Economische Zaken een formeel verzoek indienen om de broodprijs te verhogen met één cent per brood van 800 gram. De bloemprijs heeft het peil be reikt van ca. 1.70 per 100 kg. boven het niveau, op basis waarvan de hui dige broodprijs werd vastgesteld. Een bloemprijsverhoging van 1.70 komt overeen met een boodprijsver- hoging van één cent, zoals ook de mi nister van Economische Zaken heeft erkend. De broodprijsverhoging gaat dus in ieder geval door tenzij de bloem prijs op zeer korte termijn zou dalen. Er is voor de consumenten één lichtpunt: tegenover de thans wel on afwendbaar lukende broodprijsverhoging staat een prijsverlaging voor melk, brood en kolen, omdat met ingang van morgen de sneeuwcent, resp. het sneeuwkwartje, zullen vervallen. De minister van Economische Zaken is tevens van oordeel dat er geen aanlei ding meer is voor de toeslagen, die het wegvervoer in de afgelopen weken in verband met de extra-kosten door het winterweer heeft berekend. (kapmes) van een vat} zijn mensen. sieprogramma enigszins gewijzigd. Vaticaan De Paus zal op 14 maart de deelnemers aan een conferentie van de FAO (voedsel- en landbouworgani satie van de VN) toespreken. Vrijdag middag 15 maart om 12.45 uur zal de KRO de rede heruitz enden. (ANP) GEULLE, 6 maart Herhaaldelijk uitgebroken leeuwen hebben de jeugd van dit Zuidlimburgse dorpje de laat ste maanden enkele extra dagen schoolvrij bezorgd. De school, gelegen tevenover een tot roofdierenverblijf In gerichte woning, werd eind verleden week voor de derde achtereenvolgende keer gesloten maar gisteren weer ge opend. Wanneer in de nabije toekomst evenwel opnieuw viervoetige bewoners uit het roofdierenverblijf ontsnappen, gaat de school vanwege het gevaar dat rondwandelende leeuwen kunnen opleveren voor de vierde keer dicht en dan niet voor één of twee dagen: de school blijft dan beslist zo lang ge sloten totdat de roofdieren voorgoed uit Geulle zijn verdwenen. In nog krassere bewoordingen dan deze heeft het schoolbestuur met aan het hoofd pastoor E. Debie in over leg met de rijksinspecteur voor het lager onderwijs een en ander gisteren laten weten aan de minister van O. K. en W. alsmede aan het provinciaal bestuur van Limburg. „Wij hebben deze stap pen moeten nemen", zei ons pastoor Debie, „omdat requesten aan het ge meentebestuur niets hebben uitgehaald. Nauwelijks hadden wij een angstig avontuur met uitgebroken leeuwen achter de rug of een tweede en een derde volgden." Eén keer is het zelfs gebeurd dat leeuwen aan de wandel gingen net op het moment toen kinderen school- waarts kwamen. In paniek vluchtten zij toen weg". Het verweer van de houder van het roofdierenverblijf: „die leeuwen zijn erg mak", deelt pastoor Debie niet. Roofdieren zijn en blijven onberekenbaar, zo zegt hij, en als voorbeeld daarvan haalt hij het recente geval van een uitgebro ken rhesus-aap aan. Die aap bracht een ongewenst bezoek aan de pasto rie en ging daarbij, toen naderhand jacht op hem werd gemaakt, zoda nig te keer dat de dresseur iedereen waarschuwde om uit de buurt te blij ven. Pastoor Debie en vele inwoners van het anders zo rustige Geulle zijn zeer ontstemd over de gang van zaken met betrekking tot het aldaar sinds kort gevestigde zogenaamde dierenpark. Enkele jaren geleden heette het dat het aan natuurschoon rijke dorpje een toeristische attractie in de vorm van een dierenpark rijk zou worden. Nog voordat de vereiste vergunningen om een bepaald terrein als zodanig in te richten waren ontvangen, kocht de ex ploitant alvast een collectie roofdieren. In afwachting van de vergunningen die om meer dan één reden nooit zijn ver leend, werden de dieren tijdelijk onder gebracht in een voormalige patriciërs woning aan het Kerkplein, recht tegen over kerk en school. Tal van moeilijkheden zijn sindsdien rond dit zogenaamde dierenpark ont staan, met als laatste de kwestie van de rondwandelende leeuwen. „Wat de overige moeilijkheden betreft is het net of geen enkele instantie daaraan een eind kan maken", aldus pastoor De bie, „maar de nieuwe kwestie dient zo spoedig mogelijk te worden opgelost in het belang van de veiligheid van de jeugd." (Van onze correspondent) YERSE1KE, 6 maart De langduri ge vorstperiode heeft voor vele mil joenen guldens schade toegebracht aan de Zeeuwse oestercultuur. Op sommi ge plekken in de Oosterschelde is een sterftepercentage geconstateerd van circa negentig procent. Zelfs In de strenge winter van 1890 op 1891 zijn minder oesters gestorven dan thans. Volgens prof. dr. P. Korringa, direc teur van het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek te TJmuiden, heeft een grote sterfte onder de consumptie- en zaai- oesters tot gevolg, dat er ook de ko mende drie h vier jaar een grote schaarste aan oesters zal zijn. Prof. Korringa acht zelfs de mogelijkheid aanwezig, dat de oesterstand tn de ko mende dagen geheel wordt uitgeroeid, wanneer op deze vorstperiode een stormdepressie zou volgea. MOSKOU, 6 maart (UPI) Het na tionale Hongaarse persbureau (MTI) heeft bekendgemaakt, dat de Russen dit jaar de eerste vrouwelijke astronaut de ruimte in zullen sturen. „Rusland bereidt zich voor op nieuwe, sensatio nele stappen bij 't ruimte-onderzoek dit jaar, zoals het lanceren van de eerste vrouwelijke astronaut", aldus het pers bureau. Volgens „Rode Ster" het orgaan van het Russische leger, zullen Gagarin, Ni- kolajovistj, Titov of Popov, en even tueel alle vier, spoedig nieuwe ruimte reizen in de Vostoks maken. „Zü zullen de experimenten, die reeds zijn begon nen met vier tot nu toe onbekende as tronauten, de nodige „bekendheid moe ten geven". In het artikel van „Rode Ster" wordt gezegd, dat astronauten zullen worden bevorderd tot „kosmonaut eerste klas" als zij drie ruimtevluchten achter de rug hebben. Oost-Duitsland De regering van de D.D.R. is van plan een serie op kunst zijde gedrukte postzegels uit te geven om reclame te maken voor de Oost- duitse chemische industrie. De zegels komen op 12 maart in omloop. (UPI) iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiii (Advertentie) BARtËuOrIsSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 22359A Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met veranderlijke be wolking. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht weer. DONDERDAG: Zon: 7.15-18.29. Maan: 15.20-6.18. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 6 maart Langzaam drin gen de depressies via de Britse eilan den in de richting vein de Noordzee door. Hierdoor neemt de zuidwesten wind toe en voltrekt de dooi zich in versterkte mate. Middagtemperaturen van tien tot dertien graden Celsius doen de plaat selijk nog aanwezige sneeuw snel ver dwijnen. De grondlaag blijft nog bevro ren waardoor in de komende dagen plaatselijke overstromingen zijn te ver wachten. Ook de regenkans zal in de tweede helft van deze week toenemen. max. mm aeersl. Station; Weer temp temp atgei. gisteren 24 uur Den Heldei zwaar bew. 7 3 0 penburg zwaar bew. 9 5 0 Vlissingen zwaar bew. 5 3 0 Eelde geh. bew. 6 3 0 De Bilt geh. bew. 9 5 0 Twente geh. bew. 10 4 0 Eindhoven zwaar bew. 12 4 0 Zd-Limburg zwaar bew. 12 6 0 Stockholm geh. bew. 3 -5 0 üslo mist -5 -5 2 Kopenhager geh. bew. 1 1 0.7 Londen zwaar bew. 10 7 0 Amsterdam geh. bew. 9 5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1