Nederland mag zich niet afsluiten van het Westen fflM Wereldtitel ijshockey Bisschoppelijke Vasten actie: voor de nood van de opgroeiende jeugd Canadezen beducht voor de Tsjechen (Z Kartelbeleid moet bedrijven zo min mogelijk belemmeren Seagram's VO. Slagroom Gil Velden zondag nog niet in „conditie" ZESDAAGSE in Slagroom ALS LID VAN E.E.G. Reorganisatie jaarbeurs is voltooid Uit de pers Prijsbeschikking bouwbedrijf 1960 was rechtsgeldig Zweden verdedigt zijn troon op eigen bodem Dundee's schutter zean kan maar moeilijk lachen Dooi brengt auto te voorschijn Fransen zeggen neen tegen KNVB Duidelijke zege van zwemploeg zes steden pagina Amsterdamse Hof zegt: VRIJDAG 8 MAART 1963 Zonder bodem CANADA'S FINEST Seaaraws ■V.O.H CANADIAN WHISKY Ad No. M62-4 Examens Beleg modem - beleg in STOCKHOLM, 8 maart. De stadsomroeper van Stockholm is gisteravond de eer te beurt ge vallen het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey te openen in de met 10.000 toe schouwers gevulde Johanneshov- hal. De sterkste ijshockeylanden zullen de komende tien dagen on getwijfeld bijzonder felle gevech ten leveren, waarbij de titelhou der, Zweden, de gevaarlijkste aanvallen kan verwachten uit de hoek van Canada, Tsjechoslowa- kije en Rusland. Vooral Canada, het land, waarin ijshockey de nationale sport is, wil voor vuur werk zorgen en het thuisfront het mooiste geschenk bezorgen, waar op het al een beetje rekent. IN WERELDNOOD ONS VASTENOFFER giro 5850 Dringende kreet Zondagpudding is pudding met GERO 12 nu geheel in contanten Zwak Amerika Interland uitstellen is onaanvaardbaar IN ZUID-AFRIKA Driie nieuwe records iimimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMmiiiiiimiiiiiimiiinii"111"" UNIEK GEBEUREN VOOR NEDERLAND Van 26 april tot 1 eaA Zondagcake is cake met Zondagkoffie is koffie met jJlet publiek roept nog steeds om u" (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 8 maart. „Het mis lukken van de onderhandelingen te Brussel over het toetreden van Enge land tot de E.E.G. heeft nieuw voed sel gegeven aan de gevoelens van on zekerheid, vooral ten aanzien «'an de toekomstige ontwikkelingsmogelijk heden van het internationale handels verkeer. De vraag dringt zich aan ons op of het regionalisme zijn kop op heft en wederom in de afgedragen schoenen van een excessief nationa lisme zal stappen. Meer dan ooit is komen vast te staan, dat economie en politiek niet meer zijn te scheiden." Dit zei drs. J. H. D. van der Kwast, directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs, in zijn rede voor vertegenwoor digers van de binnenlandse en buiten landse pers gistermiddag, naar aan leiding van de maandag door minis- Opneming in deze rubriek is niet noodzakelijk een bewijs vaat in stemming De Nieuwe Rotterdamse Courant schrijft in een „Kritisch commentaar" het volgende: „Veel wijzer heeft de door het be stuur va., de stichting Televisie Neder land gehouden persconferentie ons niet gemaakt. De indruk, dat de stichting haastig in elkaar is getimmerd, vond bevestiging in de mededelingen van de voorzitter, mr. G. E. van Walsum, om trent haar verhouding tot de n.v. T.E.R.: een concept-overeenkomst ter regeling van deze verhouding bestaat nog niet. De hèer Van Walsum legde er de nadruk op, dat de stichting geheel on afhankelijk van de maatschappij tot exploitatie van reclametelevisie is. Wij nemen dit graag aan. Per slot van re kening is dit de essentie van de nieuwe formule. Omtrent de oorsprong van het initiatief is echter niets concreets ont huld. Het vervelende feit blijft, dat tot kort voor het verlijden van de stichtings akten van stichting en n.v. vertegen woordigers van beide organen gezamen lijk zijn opgetreden. Zo is de voorzit ter van het werkcomité van de O.T.E.M. benaderd door een delegatie bestaan de uit de heer R. Zwolsman, de meest besprokene van de oprichters-aandeel houders van de T.E.R. en drs. A. Th. Bogaardt, bestuurslid van de stichting T.V.N. Maar: iets dergelijks zal in de toekomst niet meer gebeuren, heeft mr. Van Walsum namens het stichtingsbe stuur verzekerd. Opmerkelijk is het, dat volgens ar tikel 2 van de statuten van de stich ting, zij zendtijd voor reclame ter be schikking zal kunnen stellen. Noodza kelijk wordt dit dus niet geacht. In ar tikel 3 worden onder de middelen be halve „inkomsten uit het ter beschik king stellen van zendtijd voor reclame boodschappen" genoemd: vrijwillige bij dragen en „alle andere wettige inkom sten". Ook kijkgelden zijn als wettige inkomsten te beschouwen. In de statuten van de n.v. T.E.R. ont breekt elke verwijzing, terecht dunkt ons, naar de stichting. Er wordt slechts gesproken, in artikel 2, van „het deel nemen in of financieren van organisa ties op gelijk of verwant terrein". In dit artikel wordt als doel van de n.v. genoemd „het verrichten van werk zaamheden op het gebied van de tele visiereclame en van reclame, gemaakt door middel van andere publiciteitsme dia". Een royale mogelijkheid tot uit breiding van het werkterrein dus. Vaag blijft in de statuten van de stichting de omschrijving van de taak der directie als „het behulpzaam zijn van het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur bij de leiding der stichting en het uitvoeren van de opdrachten van het hoofdbestuur en het dagelijks be stuur". Men mag aannemen, dat het voeren van een programmabeleid dan als „opdracht aan de directie" kan worden beschouwd. Dit kan immers niet de taak zijn van een .uit achtens waardige leken samengesteld bestuur. Eerlijk heeft de heer Van Walsum ge zegd, dat de stichting voor hem aan trekkelijk is als mogelijkheid, om op bescheiden schaal iets te verwezenlij ken van de gedachte aan een nationale omroep. Dit zal wel weer dankbaar worden aangegrepen en geïnterpreteerd door speurders naar dubbele bodems en andere voorstanders van het huidige omroepbestel als het alleenzaligmaken de. Daarom mag eraan worden herin nerd, dat de socialist Van Walsum al in 1948 voor de radio een uitbreiding van het bestel heeft voorgesteld, met dien verstande dat er naast de program ma's van de omroepverenigingen een nationaal programma zou dienen te ko men. Van een poging tot „afbraak" is hier geen sprake. Wanneer de voorzitter van de stich ting betoogt, dat geen commerciële te levisie in de gangbare zin wordt nage streefd, dan kunnen ook N.T.S. en om roeporganisaties hem dit niet bestrij den. In het memorandum van de N.T.S. wordt commerciële televisie gedefini eerd als „een systeem, waarbij de pro gramma's dienstbaar worden gemaakt aan commerciële doeleinden. De inkom sten komen geheel of nagenoeg geheel uit de reclame, waardoor de wensen van de adverteerder uiteindelijk het programmabeleid bepalen. De reclame boodschappen worden op niet van te voren bekende tijdstippen uitgezonden". Dit alles nu is niet de bedoeling van de T.V.N. Juist omdat de oplossing die de stich ting T.V.N. voorstaat in beginsel alle waarborgen biedt voor een onafhanke lijk, zelfstandig en evenwichtig tweede televisieprogramma, is het zo verdrie- tip dat T V.N. en T.E.R. aanvankelijk als eeneiige tweelinge in het nieuws zijn gekomen." DRS. J. H. D. VAN DER KWAST ter De Pous te openen Voorjaars- beurs. H(j vervolgde met de verklaring be slist voorstander te zijn van een ver dere integratie in E.E.G.-verband, wat echter nooit moet betekenen, dat wij ons afsluiten van de rest van de wes telijke wereld. Een zo vrij mogelijk han delsverkeer ook met de wereld buiten de E.E.G. is voor ons land van de grootste betekenis. Het totale handelsverkeer 'van de EEG vertegenwoordigde in 1961 een waarde van ruim 64 miljard dollar. Hiervan is meer dan 63 pet. op reke ning te stellen van de in- en uitvoer uit en naar de landen buiten de EEG. Het handelsverkeer van de E.E.G.-lan- den afzonderlijk met de wereld buiten de Gemeenschap loopt sterk uiteen. Dit blijkt b.v. heel duidelijk wanneer dit wordt uitgedrukt per hoofd van de be roepsbevolking. Voor de E.E.G. in zijn geheel laat dit zich voor 1961 becijfe ren op 522 dollar. Voor Italië blijkt dit 315 dollar te zijn, voor Frankrijk 470 dollar, voor Duitsland 638 dollar, maar voor Nederland en België-Luxemburg resp. 1169 dollar en ruim 1039 dollar. Voor Nederland en BelgiëLuxemburg ligt het dus gemiddeld 234 pet. ho er dan voor Frankrijk. Wanneer wij ons aarbij bovendien realiseren, dat cir ca 30 pet. van de Franse handel met niet-E.E.G.-landen zich concentreert op de voormalige Franse gebieden in Afri ka, dan wordt dit verschil tussen Frank rijk en Nederland ruim 350 pet. Voorafgaande aan deze opmerkingen had de heer Van der Kwast gewezen op de noodzakelijkheid van verschillen de vormen van gemeenschappelijk be leid, daarbij vooral denkend aan een gelijktrekken van de mededingingsvoor waarden. Er bestaan zo zei hij nog altijd verschillen in sociale lasten, belastingwetgeving, in warenwetten, ken- ringseisen, terwijl steunmaatregelen van overheidszijde zoals b.v. de subsidie politiek voor de scheepsbouwnijverheid in verschillende landen evenmin te bagatelliseren zijn. Ook het kartelwezen kan daarbij een rol spelen. Het toeschrijven van bestaande prijs verschillen aan een in Europa zeer in geburgerd verkoopsysteem de alleen- vertegenwoordigingscontracten is be paald niet verantwoord. De procedure die door de Europese Economische Commissie met betrekking tot de meldingsplicht is gevolgd, heeft niet ten onrechte gevoelens van onbeha gen bij het bedryfsleven doen ontstaan. Wij ontkomen niet aan de indruk dat hier door de betrokken instanties weinig gelukkig is gehandeld. De duidelijkheid van de verschillende bekendmakingen betreffende de toepassing van de kar telbepalingen op alleenvertegenwoordi- gingscontracten laat op vele punten te wensen over. Men mag zich terecht afvragen of deze gehele problematiek, die voor industrie en groothandel toch van zo uitermate grote betekenis is, wel voldoende is doordacht alvorens tot handelen is overgegaan. De heer Van der Kwast wees erop, dat juist door het opnemen in alleenvertegen- woordigingscontracten van een verbod om buiten het contractsgebied te ver kopen en te leveren, het voor de groot handel financieel aantrekkelijk wordt activiteiten ter stimulering van de af zet te ontplooien. Bij de uitvoering van het kartelbe leid moet aldus de heer Van der Kwast uitgangspunt zijn het streven het bedrijfsleven zo min mogelijk in zijn vrijheid van handelen te belemme ren. Kartelbepalingen in het E.E.G.- verdrag achtte hij nodig, maar ten be hoeve van het bedrijfsleven moeten de ze bepalingen voorzichtig gehanteerd worden. De heer Van der Kwast deelde mee, dat de reorganisatie van de Kon. Ned. Jaarbeurs thans voltooid is te achten. Er zal een éénhoofdige lei ding zijn van één algemeen directeur. Zijn positie wordt vooral bepaald door dat hij qualitate qua lid zal zijn van het bestuur, dat uit elf leden zal be staan. Bij het beurzenbeleid en beurzenpro gramma wordt er rekening mee gehou den, dat van de Nederlandse industrië le ondernemingen nog geen 3 pet. een bezetting heeft van meer dan 50 man personeel. Voor vele Nederlandse be drijven is het dus wellicht te kostbaar regelmatig aan grote gespecialiseerde Europese manifestaties elders deel te nemen. Het is ook om deze reden, dat de Kon. Ned. Jaarbeurs in het belang van het Nederlandse bedrijfsleven aan spraak wil maken op een deel van de Europese „beurzenkoek", wat ook een nationaal belang wordt geacht. Het beur zenprogramma zal ook aansluiten op hetgeen in internationaal overleg door het bedrijfsleven tot stand wordt ge bracht op de weg naar een zekere in ternationale ordening. Daarom is na uit voerig overleg met de betrokken deel nemersgroeperingen besloten, in afwij king van de regeling, die de laatste jaren gegolden heeft, de bouw- en transportbeurs te verschuiven naar de oneven jaren. De eerstvolgende beurs voor de bouwnijverheid zal dan ook niet in 1964 worden gehouden, maar in 1965. De eerste uiting van president Ken nedy's agressief „hard sell"-program- ma tot uitbreiding van de export, waar over wij gisteren schreven, zal zijn de expositie van 30 Amerikaanse fabrikan ten in samenwerking met het U.S. Commerce Department, volgende week op de Jaarbeurs. Ter uitvoering van dit exportprogramma is voor dit jaar een bedrag van 1,6 miljoen dollar uit getrokken. Er is voor het tentoonstellen van hun produkten in de Bernhardhal op het Croeselaan-terrein een ruimte van 2000 vierkante meter gereserveerd en kosten noch moeiten zijn gespaard om de uitstalling zo aantrekkelijk mo gelijk te maken. (Advertentie i "*»UN WHttC DISTRIBUTOR'S NAME AND ADDRESS ROTTERDAM, 8 maart Ned. Ec. Hogesch.: kand. econ. w. A. Abbema Rotterdam; doet. econ. w. C. v. Rees Rotterdam, J. Tijmes Rotterdam, C. Leenders Rotterdam, P. Sandee Utrecht. NIJMEGEN, 8 maart Kath. Univ.: kand. biologie: A. Gelissen Hoensbroek, H. Nieste Nijmegen. UTRECHT, 8 maart Rijksuniv.: kand. rechten mej. J. v. d. Berg Arn hem en de heren J. Deerenberg Schoonhoven, F. Hazewindus Utrecht, F. Heckmans Spekholzerheide; doet. farmacie: "V. Lequin Rotterdam; kand. theol. J. Kooman Middelburg, S. Baar- da Hilversum, C. baron van Tuyll van Serooskerken Maarssen; kand. psych. J. Muller Lekkerkerk. AMSTERDAM, 8 maart G.U.: kand. Frans J. v. Berkel Amsterdam; kand. Ned. mevr. K. Blantvoort-Scher- merhorn Voorburg; doet. Ned. mevr. M. Obbema-Smeets Amsterdam. Advertentie) AMSTERDAM, 8 maart Het ge rechtshof heeft uitspraak gedaan in de civiele procedure tussen een aanne mingsbedrijf in Medemblik en de ge meente Den Helder over de vraag of de door minister De Pous in 1960 uit gevaardigde prijzenbeschikking voor het bouwbedrijf al dan niet betrekking heeft op de risico-clausules in reeds overgenomen bouwcontracten. Het hof wees de vordering van het aannemingsbedrijf die inhield dat de gemeente de uit een loonsverhoging voortvloeiende extra kosten van 2300 gulden zou moeten betalen af. Een van de overwegingen daarvoor was, dat de prijzenbeschikking van de mi nister. volgens welke de risico-clausules tfjdelijk ongeldig werden verklaard, rechtsgeldigheid bezat. N.V. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 8 maart Wanneer we ons verdiepen in de nood van de op groeiende jeugd, waarvoor komende week in het kader van de Bisschop pelijke Vastenactie onze aandacht wordt gevraagd, ontmoeten we als een zeer ernstig probleem het analfabetisme. Naar schatting is zells nu nog 45 tot 55 procent van de wereldbevolking bo ven de 14 jaar analfabeet en wel in Afrika 75 procent, in Azië 65 procent, in Latijns-Amerika 40 tot 50 procent en in Europa 5 tot 10 procent. Het tragische is, dat er een duidelijk verband bestaat tussen analfabetisme en honger, doordat de oogstopbreng sten minder zijn in landen, waar de schoolopleiding te wensen overlaat, zo als Fritz Baade in 1956 met cijfers heeft aangetoond. Japan bracht met 5 pro cent analfabetisme per ha meer dan vier ton rijst op, China met 53 procent analfabeten slechts 2,5 ton en Indië met 80 procent analfabeten maar 0.8 tot 1,2 ton. Er is een groot gebrek aan scho len en leerkrachten, waarin door ar moede van de oevolkdng moeilijk is te voorzien. Zuid-Amerika komt 195.000 scholen en 462.000 leerkrachten te kort, zodat 16.500.000 kinderen van.- onderwijs verstoken blijven. De bevolking draagt er zelf graag toe bij, dat de kinderen onderricht krij gen. Zo heeft in de Afrikaanse dubbel- staat Ruanda-Burundi de bevolking in 1957 zelf het initiatiel genomen het groeiend aantal leerlingen in twee groe pen in te delen, waaraan per dag tel kens drie uur les wordt gegeven, zo dat de staf onderwijzers niet vergroot behoefde te worden. De katholieke volksscholen worden nu door 405.000 leer lingen bezocht tegen 218.000 in 1957. Een ander vraagstuk, dat de jeugd betreft, is de uitzending van Afrikaan se en Aziatische studenten naar Euro pese universiteiten, waar ze behoorlijk opgevangen moeten worden voor een juiste mentale en intellectuele vorming. Er studeren minstens honderdduizend van deze studenten in het westen, van wie drieduizend in Nederland voor het overgrote deel uit Suriname en de An tillen tot welke groep tweeduizend katholieken behoren. Men bedenke wat het communisme doet om deze jonge mensen tot zich te trekken. Door hen in christelijke geest te beïnvloeden helpen wij van Europa uit mee de jonge zelfstandig geworden volken, waaruit deze studenten voort komen en die in hun land terugge keerd daar ongetwijfeld een leidende positie zullen innemen, in positieve zin op te voeden. In Mosocho, behorend tot het bis dom Kisii in de staat Kenya (Oost (Advertentie) Maar het zal de Canadese ploeg, oor spronkelijk de club „Trail Smoke Eaters", niet meevallen in dit gezelschap naar de top door te stoten. Hoe moeilijk het bijvoorbeeld is omdat de Tsjechen op de knieën te krijgen, is de laatste weken bij oefenwedstrijden gebleken. Canada verloor twee maal en zijn leiders be sloten ijlings versterkingen te laten aanrukken, die verbaasd om zoveel drukte in Stockholm uit het vliegtuig stapten. Bij hen waren de befaamde Jackie McLeod, de ster van de „Sas katoon Quakers", Wayne Brown, de koningsschutter van „Winnipeg" Ma roons en niet te vergeten Floyd Crawford van de „Trail Smoke Ea ters" zelf, die aanvankelijk maar rustig was thuis gebleven. Zij moeten de aan val versterken en nemen de zaak hoogst serieus. Dat moet dan ook wel, want de Zwe den, die in hun sterkste formatie de prolongatie van de titel zullen trach ten te bewerkstelligen, en nog meer de Tsjechen, die als kanshebbers nummer één staan genoteerd, zullen zich geen moment laten imponeren. De Tsjechen Verenigde Staten. In Greenwood in de Amerikaanse staat Mississippi zijn vier negers beschoten toen zij zich wilden laten registreren als kiezers. Alle kogels waren mis, maar drie van de vier negers werden geraakt door rondvliegend glaswerk. (Reuter) ten name van Bisschoppelijke Vastenactie Utrecht Ook zij heeft recht op onderwijs. Afrika) hebben de fraters van Til burg een middelbare school gesticht, welke in de toekomst een grote rol kan spelen bij de vorming van een katho lieke intelligentsia en zelfs tot een uni versiteit zou kunnen uitgroeien. Het ontbreekt aan het nodige meu bilair, terwjjl dure voorzieningen ge troffen moeten worden om over water en licht te beschikken. De door de re gering toegezegde subsidie is uitgeble ven. Er wordt daarom een beroep om steun gedaan op de Nederlandse ka tholieken. Uit de Gonja-missie in Tanganyika (Oost-Afrika) klinkt een dringende kreet van pater Jules Veenboer. „Ik moet, moét scholen bouwen. De men sen schreeuwen erom. Zij dwingen ons. Wq kunnen het niet. Onmogelijk. Wy zg'n verschrikkelijk arm. Ik weet niet hoe ik het moet uitdrukken. Mqn hele kapitaal bestaat uit onge veer negentig gulden op de bank. Ik kan het niet. En als wij het niet doen, kunnen wy de zaak sluiten en is dit gebied voor de Kerk verloren". Een andere vraag om in de op brengst van de Bisschoppelijke Vasten actie te mogen delen komt van het In ternationaal Bureau voor katholiek on derwas in Afrika. „Als wq er niet in slagen ons onderwqs op degelyke wjjze en in naam van het gehele episcopaat te laten vertegenwoordigen bij de in ternationale autoriteiten en de supra nationale instellingen, is het praktisch zeker dat het katholiek onderwijs zal uitgeschakeld worden uit de verdere ontwikkeling van Afrika." Bisschop José Bezerra Soutinho van het diocees Estancia in Brazilië heeft slechts tien priesters tot zijn beschik king voor een bevolking van 250.000 zielen en vraagt steun voor zijn acht tien seminaristen, die in andere dio cesen hun studies maken. Er is geld nodig voor de opleiding van priesters op de Filippijnen, voor een sociaal instituut aldaar, er dienen scholen opgericht in nieuwe dorpen rondom een grote stuwdam in de ri vier de Indus in Pakistan en tenslotte schrijft mgr. Stuyvenberg, apostolisch vicaris van de Zuid-Salomonseilanden, over zijn moeilijkheden met het on derhoud en de uitbreiding van zijn scholen, waaraan de regering steeds hogere eisen stelt. (Advertentie) LONDEN, 8 mrt. Alain Gilzean, de rechtbinnen, die woensdagavond voor Dundee twee doelpunten maakte in de wedstrijd voor de Europa-voetbalbeker tegen Anderlecht, arriveerde gisteren op Londen Airport met op zijn gezicht een zuinige glimlach. „Kun jij dan nooit eens lachen?", vroegen de opge togen supporters aan de Schotse „goal getter„Neem mij niet kwalijk," mom pelde Gilzean, „maar er zitten zes hechtingen in mijn been, van de wed strijd overgehouden. Misschien dat ik de komende woensdag in de return niet eens in actie kan komen." ZALTBOMMEL, 8 maart Gister morgen is in een sloot langs de rijks weg tussen Zaltbommel en Hedel een sportauto ontdekt, die daar waarschijn lijk al vanaf de nacht van 29 op 30 december in gelegen heeft. Toen werd de wagen namelqk in Tilburg gestolen en sindsdien is er geen spoor meer van te vinden geweest. De dief is waarschgn- lyk tqdens de sneeuwstorm, die in de nacht van 29 op 30 december woedde, in de buurt van het wegrestaurant „de Lucht" van de weg geraakt en heeft daarna de wagen verlaten. De auto, die al die tijd onder een dikke laag sneeuw verborgen is geweest werd gistermor gen opgemerkt door een employé van rqkswaterstaat, die een zwarte linnen kap boven de smeltende sneeuw uit zag komen. De wagen is slechts licht be schadigd. ZEIST, 8 maart. Aan aandeelhouders der n.v. Gerofabriek zal worden voor gesteld het dividend over 1962 te bepa len op 12 procent in contanten (v.j. 10 procent naar keuze in aandelen of con tanten en 2 procent in contanten). kunnen terugzien op een prachtige voorbereiding, waarin zjj alle grote jjs- hockey-landen versloegen. Wat de Russen zullen doen, is nog vrjj onduideiyk. Zq hullen zich in een Üzig stilzwijgen, maar presenteren wel een nieuwe, jeugdige ster, Joero Pa- rabosjkin, die over de kwaliteiten schqnt te beschikken om zqn grote voorgan gers Bobrov en Alexandrov te evenaren. Men veronderstelt, dat hij in Stockholm voor grootse daden zal zorgen. Verder is men nieuwsgierig naar de presta ties van de beide „Duitslanden". West en Oost zijn in de hoogste groep ver tegenwoordigd. niet meer als in het oog lopende vijanden, waarvan een vlaggenoorlog het gevolg zou kunnen zqn, maar gewoon als concurrenten. West-Duitsland zal zeker niet meer weigeren te spelen tegen de Oosterbu ren, zoals in 1961 het geval was, wèl zal het het volle pond geven om in elk geval boven zijn landgenoten te eindi gen. Al was het maar om naar de ko mende Olympische Spelen in Tokio als „het" Duitsland te worden afgevaar digd. Minder strijdvaardig tonen zich de Amerikanen. Zij hebben reden om be zorgd te zjjn. Hun ploeg is in verge lijking met vorige jaren opvallend zwak en men vraagt zich zelfs af of zij in staat zullen zijn om tegen een „zwak ke broeder" als Finland het hoofd bo ven water te houden. Van de „Grote vier" in deze titel strijd hebben er gisteravond drie hun eerste punten binnengehaald zonder dat het veel moeite kostte. Zweden had nog het meeste last van de tegenstand der Oostduitsers en won pas in de der de speeltijd met 5-1. Rusland gaf de Finnen geen kans (6-1) en de Tsjechen liepen de Westduitsers onder de voet: 10-1. Vanavond is de beurt aan Canada om tegen Amerika voor een spektakel te zorgen. In de b-groep won Zwit serland met 8-0 van Engeland en bleef Roemenië met moeite overeind tegen de Polen: 4-3. In de laagste groep (C), waarin Nederland vandaag zjjn eerste wedstrijd speelt tegen Bulgarije, kreeg België een afstraffing van de Hongaren met 25-1, terwijl ook Oostenrijk op schot was tegen Denemarken; 13-2. PARIJS, 8 maart De Franse voet balbond heeft donderdagavond in Pa rijs bekend gemaakt, dat hij het voor stel van de KNVB om de interland Nederland Frankrijk, die 17 april In Rotterdam moet worden gespeeld, een week uit te stellen niet kan aanvaar den. Het Franse elftal zou dan in een ter- myn van nauwelgks vier dagen twee interland-wedstryden moeten spelen. Voor zondag 28 april is namelijk de wedstrijd Frankrqk Brazilië al vast gelegd. JOHANNESBURG, 8 maart De Nederlandse dameszwemploeg, die een toemee door Zuid-Afrika maakt, heeft donderdag in Johannesburg in de eer ste wedstrijd tegen het vertegenwoor digende Zuidafrikaanse team een dui delijke overwinning behaald. De Neder landse meisjes wonnen vijf van de zes nummers waarbij zij op drie daarvan nieuwe Zuidafrikaanse records vestig den. Erica Terpstra zegevierde op de 110- yards vrqe slag in 1 min. 5,6 sec. terwql Klenie Bimolt en Ada Kok de twee andere recordverbeteringen voor hun rekening namen. Klenie Bimolt won de 220 yards schoolslag in 2 min 53,4 sec en Ada Kok was met 1.11.7 de snelste op de 110 yards vlinderslag. De vierde individuele zege kwam op naam van Ria van Velsen, die de 110 yards rugslag aflegde in 1.13,5. Ria van Velsen, Klenie Bimolt, Ada Kok en Erica Terpstra zegevierden ook op de 4x110 yards wisselslag. Hun tüd was 4.53.5. De Zuidafrikaanse meisjes boek ten hun enige overwinning op de 4x110 yards vrije slag, waarvoor ze 4.32.7 nodig hadden. Het Westduitse zaalhandbalteam heeft donderdagavond in Kiel voor ruim 7000 toeschouwers met 18-12 ge wonnen van de wereldkampioen Roe menië. In een wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese bas ketballbeker heeft het Joegoslavische Olympia donderdag in Ljubljana met 86-83 gewonnen van Spartak uit Bmo. i Advertentie) periode dan moet V op Uw hoede zijB- Als U zich rillerig voelt in deze g»®P* periode dan Uw hoede zi) Neem direct etJwJÊNK grieppoed» en U voelt zieh sp^dig veel beter, er mee door tot tl^ich weer helern®®* fit voelt. MEENK poeders helpe» snel en zijn gemakkelijk in te nemeh. Als U zich rillerig vo.it jn deze grieF' pejKJ&cHHetl jÊÊM N' helemaal help®n periode dan moet U op Uw hoed^jft' er mee doot-t fit voel snel in te ne (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 8 maart Over algemeen blijkt er bij de bestureB de semi-profclubs weinig geestarly0ek bestaan om aanstaande zondag de ^at balcompetitie te hervatten. Niet, (je hun spelers geen trek hebben naaj,0e« bal, maar wel omdat de velden, wel in de meeste gevallen sneeuw nog bijzonder kwetsbaar zijn en. -ep de meningen van verscheidene ders en terreinknechten, onbespeeiu De vorst is pas voor een deel u1 grond, hetgeen betekent, dat bh tg intensieve bespeling de grasmat zw schade zal oplopen. Een grasmat kan een bedrieglijk? 0i druk maken, als er geen sneeuw water meer op te vinden is. Het S®?agr schuilt vlak onder de oppervlakte, w 0j de hal zit. Die houdt de toplaag.l? be en zorgt er voor, dat het veld ,ujc, speling wordt omgeploegd. BegrtJP* zyp dat de clubs hierop bepaald niet gebrand na de toch al zo dure ffJL» maanden. Feqenoord, dat het d'f«icS van de interland nog maar nauwew p achter de rug heeft, is er absoluut .g tegen, dat het zondag tegen Enscn zou moeten spelen, mede in vero met de woensdag te spelen bekerw strUd tegen Reims. Maar ook de®1 up tie van het Olympisch Stadion kijkt j, nig naar de grasmat, waaronder v nog vorst verbergt en hoopt, dat dag het programma weer wordt, a get last. Zo denken de meeste clubs iu westen en die in het zuiden schudde1 j, even nadrukkelük het hoofd. De ^gt, den van Fortuna en MVV zijn in een s zy die het uitgesloten doet lqken, eefl over twee dagen geschikt zpn voor partijtje voetbal. (Van onze sportcorrespondent' DEN HAAG, 8 maart De sticl»^. Eurosport heeft een bijzonder o< evenement voor Nederland in P jfe- Nadat verleden jaar de Ronde van g derland niet zonder moeilijkheden verlopen, heeft organisator Leo Oest besloten om van 26 april. vLeji. mei een „zesdaagse" te organise Eurosport, aldus de heer Van D ziet in dat een stad-tot-stadwed® veel moeiiykheden gaat opleveren e verband met het steeds intensi® verkeer. Ook de kansen om vergun gJi gen te verkrijgen voor het organise-lIV, van dergelijke klassiekers zijn ®,aat' ger. Eurosport is van plan in zes PJ sen van ons land een zesdaagse F® ja. ganiseren, die zal bestaan uit crl W* Het programma zal 's avonds orn zyn vijf beginnen en omstreeks half eïagn' afgelopen. Evenals by de bekende o»,, zesdaagsen zullen er artisten optr1ed'e ge* zal voor 'n muzikale omlijstng worden zorgd. In totaal zullen er slechts 28 ners worden gecontracteerd, ma„ner5 deelname van enkele bekende rp^gi1 staat al vast. Jan Derksen, Rik.nget Steenbergen Severeyns en Pfennu Sg. zullen in ieder geval van de partij jji Op het ogenblik is Eurosport no» onderhandeling met verschillende 0f meentebesturen maar binnenkort gf den de plaatsen bekend gemaakt de zesdaagse wordt verreden. (Advertentie) iiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiip^ Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6