Een tdak is Waarde EEG voor VS ongewijzigd Kennedy-roundgaat in ieder geval gewoon door Problemen voor leger van China BELGIE begint campagne tegen kinderverlamming Tweede Europa Seminarie zal in Madrid komen Adenauer vindt dat er heel wat domme Europeanen zijn ONDANKS ECHEC VAN BRUSSEL Negerambtenaar P ^oede verhouding Öonn-Djakarta So is hersteld Communisten uit EEG-landen bijeen EFFICIENCY Sabin-vaccin via de mond Nederlandse priesters gaan in vakantie confraters vervangen in de Duitse noodgebieden SERGEANT-raket voor EUROPA „DER ALTE" OP ZIJN PRAATSTOEL roêér aan een ferme parapluis Leger hielp mee winter te doorstaan griep gri AKKERTJES InUtJ cAdUU helpen sneller en beter dan ooit 50 jaar Openlucht museum Italiaanse keuken Vanavond -. Helen Shapiro Zuid-Afrika GESTENIGD Mona Lisa onder- Weg naar Frankrijk Schiet en verdwijn! VRIJDAG 8 MAART 1963 PAGINA 7 Wat vraagt U van Uw huis: ^schutting tegen regen - meer tUet? Of wilt U dat het een jjthuis" is? Vraag dan y de vakman de nieuwste sta- ^^oekenvanR&D-behan^ ^eri kleine bloemlezing uit de B^ote collectie ontvangt U als - een briefkaart (voorzien van et. extra postzegels) stuurt Rath Doodeheefver, afd. Postbus 375, Amsterdam. OMDAT SKODA LANGER MEEGAAT DOOR UITZONDERLIJKE DEGELIJKHEID BRUSSEL, 8 maart (ANP) De voorzitter van de EEG-com- missie, de Westduitser prof. W. Hallstein, heeft gisteren op een persconferentie in Brussel ver klaard, dat door het „onderbre ken" van de onderhandelingen over de Britse toetreding de EEG „voor de Verenigde Staten niet minder interessant is geworden". - 43 pk - 125 km/u M If M - 'f r m I Advertentie) JATH DOODEHEEFVER ntwerpers en fabrikanten van behang. (Advertentie) X „v. ii v '.Vv: i - '•V'„ k-U V- Sprekend over de indrukken, die hij tijdens zijn bezoek van de afgelopen week aan Amerika heeft opgedaan (hij ontmoette o.a. president Kennedy), zei prof. Hallstein. dat de recente ge beurtenissen in de VS „diepe indruk" hebben gemaakt. „Dit niet alleen om dat de Amerikaanse conceptie van een Atlantische gemeenschap gebaseerd is op het Engelse lidmaatschap van de EEG, maar ook uit louter gevoels overwegingen". In d» Verenigde Staten blijft echter de hoop bestaan, dat En geland toch nog tot de EEG zal kun nen toetreden. Met grote belangstel ling wordt dan ook uitgezien naar mo gelijke tussenoplossingen, aldus Hall stein. Naar Amerikaans oordeeJ is het ove rigens in het eigen belang van de Ge meenschap en dat van de vrije wereld, JOHANNESBURG, 8 maart (Rtr.) kaan negerambtenaar bij het Zuidafri- Sistor fhinisterie van voorlichting is floor 'n een plaats in Transvaal eti a een,,menigte rasgenoten gestenigd n ,2ijn verwondingen bezweken. Hjj "'Rd Ult z®n auto Betrokken en Keste- v°lvè n?dat hij drie schoten uit ziin re- hen ;r had gelost waardoor twee perso- a berden gewond. VORK, 8 maart. (Reuter) rij ,,'°na Lisa, het beroemde schilde- PSrii, Leonardo da Vinei, dat het Voor f Louvre-museum had afgestaan ep v. tentoonstellingen in Los Angeles Wra York, heeft donderdag, aan ted Staf1 ^et Amer'kaanse schi£ Uni- ip es de terugtocht naar Frank- 4twa^vaard. Ruim anderhalf miljoen asi^^kanen hebben het meesterwerk (Advertentie) verkrjjgbaar Uitsluitend «AARC I NDÖIA s1 fcoif' 8 maart (DPA) Gisteren ls ??«ië J» wrijving die tussen lndo- .NkeuJ), "est-Duitsland bestond, weer 'Bn Het conflict tussen beide lan- H ^fbg ?">nd, toen de Indonesische re- r TSj'|).januari bij het bezoek van Ni f.hische president Novotny in ,.'!b e5 rr"TnschappeIijk communiqué e„ enning van de beide Duitslan- Hin ueen neutralisering van West- het P'e'Ite. ah ï-if 0ncs'sche ambassadeur, Loek- retarifrn' en de Westduitse staats- ^arirW van het ministerie van bui- wap verz ?aken> Carstens, hebben el- wf^hrziirist Jd,' dat hun regeringen de r-e wiii "hangen op geen enkele si h zH* n aantasten, si aIsseo„°y nrhoud met de Westduitse ho^he nL?uaris verzekerde de Indone- fle °eling sadeur' dat het n00't de VonnatioriaTfn zl'n regering is geweest dit te t? gevoelens van het Duitse wvolk t„ ets,en of levensbelangen van m16 schaden. Cjta, v®tduitse ambassadeur in Dja- gni te hoM. hlirbach, die na een pro- u£*'sd hi .n ingediend naar Bonn was ^gWe» „Vlndt zich thans weer op de g «aar Djakarta. LONDEN, 8 maart (UPI) De vo rige maand is in Peking een langduri ge conferentie gehouden over kwesties van politiek-militaire aard. Het „Volks dagblad" van Peking heeft erover be richt, dat er gesproken werd over een modernisering van de strijdkrachten en over het versterken van de politieke controle op het leger, maar volgens deskundigen in Londen handelde de con ferentie in hoofdzaak over de moeilijk heden waarvoor het gigantische Chine se leger zich gesteld ziet door het weg vallen van de Russische wapenleveran ties. De belangrijkheid van do conferentie wordt geïllustreerd door het feit, dat premier Tsjoe-en-Lai en het hoofd van de politieke leiding van het leger, maar schalk Lo Joeng-Hoean, er persoonlijk aan deelnamen en dat zij 25 dagen duur de. Volgens de beste inlichtingen, waar over het Westen beschikt, is er als ge volg van de ideo'ogische geschillen tus sen Moskou en Peking geleidelijk aan een eind gekomen aan de Russische wapenleveranties. Het staat zo goed als vast, dat Peking van zijn communisti sche broer niet de moderne vliegtuigen kreeg, die bijvoorbeeld Indonesië en In- dië (in kleine hoeveelheden) wél kregen. Het aantal vliegtuigen van de Chine se luchtmacht wordt geschat op drie duizend, waarvan de helft voorzien zou zijn van straalmotoren maar die voor de rest van een verouderd type zou z;jn. De Chinese troepen, die vorige herfst Indië aanvielen, waren goed uitgerust, maar deskundigen wllzen erop, dat bij deze aanval slechts een fractie van de Chinese strijdkrachten betrokken was. Naar schatting heeft Peking de beschik king over een staand leger van tussen de twee-en-een-half en drie-en-een-half miljoen man. Boeroendi. Twee uitgestrekte ge bieden in het oosten van Boeroendi, die al generaties lang braak lagen omdat er boze geesten zouden huizen, worden eindelijk weer bewerkt, dit dank zij een intensieve voorlichtings campagne van het Rode Kruis. Dui zenden negers zullen van de opbrengst van het land profiteren. (Reuter) dat ne EEG zich niet ontwikkelt in de richting van een gesloten eenheid met een pro'ectionistisch karakter. De Amerikaanse regering is, ondanks de mislukking van de onderhandelin gen met Engeland, vastbesloten de on derhandelingen over wederzijdse tarief verlagingen in het raam van de Trade Expansion Act voort te zetten. Deze onderhandelingen zullen beginnen, zal Kennedy-round". Zii vormden het be langrijkste onderwerp van bespreking van prof. Hallstein in de Verenigde Staten. De voorbereidingen zijn in voi le gang. Voordat in 1964 de eigenlijke onderhandelingen zullen beginnen, zal in mei een conferentie op ministerieel niveau worden gehouden. Prof. Hall stein wees op zijn persconferentie op de vele, vooral ook technische, moei lijkheden die nog moeten worden over wonnen. De voorzitter van de Europese com missie ontkende dat hp met president Kennedy heeft gesproken over de mogelijkheid van een associatie van Engeland met de EEG. Hij betoogde, dat associatie „slechts een woord is, waarover in het Verdrag van Rome geen bijzonderheden worden gege ven". „Voordat wjj precies weten wat wjj ermee bedoelen kan er geen oor deel over worden uitgesproken". In antwoord op vragen bevestigde prof. Hallstein, dat het uitstel van de ondertekening van de nieuwe associa tieovereenkomst tussen de EEG en achttien Afrikaanse landen tijdens zijn verblpf 'n de VS ter sprake is geko men. „Van Amerikaanse zijde is men daarover niet erg tevreden, omdat de noodzaak van een vertraging niet wordt ingezien", zo zei hij Prof. Hallstein weigerde een voor spelling te doen over de mogelijkheid van een hervatting van de besprekin gen met Engeland. „Wel kan worden gezegd, dat het zeker langer zal duren dan enkele dagen of weken". onverwoestbare motor - ma ÊÊFto JÊÊ V oersterk knikweerstand 70.000 kg geheel stalen carrosserie- ^LMk van 1 mm dikke „staalplaat, een Veilige KCUZC SsSm Geheel compleet - v.a. f 5250, Octavia Combi v.a. 6475,- Hi ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010 DEALERS: Fa. H. BROUWER, 2e Jan Steensiraat 46, Amsterdam, tel. 726842 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrechtseweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum: KOÜDIJS' Autobedrijf, Cattenhagestraat 45, Naarden, tel. 13486 v. d. GUN's Autobedr. N.V., B. Ruloffstraat 5, Amsterdam, tel. 738022 BRUSSEL, 8 maart (ANP) Com munistische leiders uit de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap zijn drie dagen in Brussel bijeen geweest ter bespreking van de na de mislukking met Engeland ont stane toestand in Europa. Op een persconferentie werd gisteren een communiqué over deze conferentie verstrekt, waarin onder meer wordt ge zegd. dat „werd besloten de contacten te intensiveren ter verscherping van de gemeenschappelijke strijd tegen de poli tiek van de monopolies, die van West- Europa een bolwerk van de koude oor log en van de reactie maken". Voorts wordt gezegd, dat „thans nieuwe mogelijkheden worden geboden voor de actie van de krachten, die tegenover de as Bonn-Parjjs en tegen over de internationale spanning een perspectief van democratie en vrede willen stellen". De conferentie werd voor de Neder landse communistische partij bijge woond door de heer Jager. TEL AVIV, 8 maart (ELIM) Effi- ciency-deskundigen in Israël bestude ren een film van de bezige handen van een 28-jarige pakster in een sinaasappe- lenverzendbedrijf, die kans ziet per dag 350 kratten te vullen met sinaasappe len, die zij eerst in papier heeft ge wikkeld. Tweehonderd kratten wordt reeds als een hoog gemiddelde be schouwd. Men maakte de filmopname omdat de bewegingen van de handen van de vrouw voor het oog te snel waren om te volgen. (Advertentie) (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 8 maart Op 17 maart begint in België een grootscheepse campagne tegen de „kinderverlam ming". Meer dan 13 miljoen fr. zullen worden gespendeerd om de strijd tegen deze genadeloze kwaal met de best mogelijke kansen op succes te kunnen aanbinden. Van die dag af namelijk zullen alle Belgen kosteloos kunnen worden behandeld met een nieuw vac cin. Deze entstof het zg. Sabin-vac- cin wordt, als een stroopje, via de mond ingenomen. Dat deze campagne niet zonder re den wordt aangevat moge wel blij ken uit het feit dat men in België tus sen 1 januari on 9 februari 1963 der tien gevallen van poliomyelitis moest vaststellen, tegen drie in dezelfde periode van het vorige jaar. Hetgeen overigens niet wegneemt dat de jong ste dagen verscheidene stemmen zpn opgegaan in het land o.m. die van de directeur der stedelüke gezond heidsdiensten van Antwerpen om te (Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 8 maart Het alhier gevestigde Instituut voor de Europese Priesterhulp zal nog dit jaar een twee de secretariaat stichten en wel in Ma drid. Naast het geven van voorlichting inzake de grote priesternood in vele gebieden van Europa, zal liet Spaanse secretariaat nog de speciale taak krij gen om de oprichling van een tweede Europa Seminarie voor te bereiden. Dit instituut is vooral bedoeld om priester studenten uit noord-Spanje een van de weinige streker in Europa, waar geen priesternood heerst en de semina ria zelfs vele studenten moeten afwij zen op te vangen en op te leiden voor uitzending naar de noodgebieden. Zodra dit tweede Europa Seminarie, dat zeer waarschijnlijk ook in Madrid ge vestigd zal worden, voltooid is, zal het retds enkele jaren bestaande eerste Europa Seminarie zich vooral gaan be zighouden met de opleiding van pries terstudenten uit de Beneiux-landen, Zwitserland en Ierland. Een en ander is gisteren besloten tij dens de tweede vergadering van het in ternationaal consortium van het Insti tuut voor Europese Priesterhulp, welke in het secretariaatsgebouw aan de Stok straat werd gehouden. De vergadering, onder voorzitterschap van eer> van de voornaamste promotoren van de Euro pese Priesterhulp, mgr. dr. Franz Ja- chym, aartsbisschop-coadjutor van We nen, werd namens het Nederlandse epis copaat bijgewoond door de bisschop van Roermond mgr. P. Moors. Ook kwam een nieuwe actie van het instituut ter sprake, te weten de zoge naamde vakantie-noodhulpactie, waar mee op verzoek van diverse Duitse bis schoppen nog dit jaai word! gestart. Deze actie komt hierop neer, dat Ne derlandse priesters hun hele vakantie of een gedeelte daarvar opofferen om overwerkte priesters in de noodgebie den van Duitsland tijdelijk te vervangen, zodat deze priesters even op verhaal kunnen komen. Nog voorda: de actie gestart is, hebben zich al verschillende Nederlandse priesters aangemeld, om via het Instituu, voor Eropese Pries terhulp voor dit speciale vakantiewerk te worden uitgezonden. Hun aantal is evenwel nog met voldoende om aan de vele aanvragen te kunnen voldoen. Mede met het het oog op deze nieuwe actie maakte mgr. Jachym dankbaa: gewag van de steeds sterke) wordende Europe se samenwerking op het gebied van de zielzorg. Deze samenwerking ligt vol gens spreker een eind voor op die, we,- ke zich op andere terreinen van de Europese eenwording manifesteert- Militairen, goed ingepakt voor een koud karwei. protesteren tegen de omvang en de opportuniteit van de ontworpen cam pagne. Op een recente persconferen tie heeft de minister van volksge zondheid, Custers, deze kritiek onge grond genoemd. „In verscheidene an dere landen werden, met succes, mil joenen mensen aan een dergelijke vaccinatie onderworpen", aldus de 1 bewindsman. De nieuwe entstof werd twee jaar geleden door Amerikaanse geleerden bereid met verzwakt virus: zii biedt het voordeel een grotere, snellere en langdurige immuniteit te verlenen. Het vaccin werd voor het eerst gebruikt in de Congo en later, op ruimere schaal, in de Sovjet-Unie, zonder dat noemens waardige incidenten werden genoteerd. Men schat dat tot dusver 290 miljoen dosissen werden toegediend in Rusland, 35 miljoen in verscheidene Oosteurope- se landen, Engeland, Duitsland en Oostenrijk en ongeveer 14 miljoen in de Verenigde Staten. In Zwitserland wer den twee miljoen personen gevacci neerd. (In Nederland wordt, zoals men weet, sinds enkele jaren het vaccinatie program uitgevoerd met het Salk-vac- cin. De officiële inentingen beperken zich tot kinderen. Sinds vorig jaar ge schiedt de inenting via de „vier-in-een- prik", dus gelijktijdig tegen polio, dyphterie, kinkhoest en tetanus. In België wordt de massale vaccina tie in een eerste fase georganiseerd door de gemeentebesturen. De gezins hoofden zullen ertoe worden uitgeno digd hun familieleden bij de overheid te laten inschrijven. In principe krijgen „minder dan 40-jarigen" voorrang. De entstof wordt bij de gezondheidsinspec teur van het ambtsgebied besteld en aan de gemeenten bezorgd in de vorm van stroop, klaar voor gebruik in fles sen van 100 dosissen. Blijkens de offi ciële voorschriften zal „het speciaal voor de toediening aangesteld perso neel de voorziene hoeveelheid entstof middels een gegradueerde pipet in een plastieken lepel overgieten en aan de te vaccineren persoon overhandigen". En, aldus het merkwaardig gedetail leerde document, ter geruststelling wel licht van de kieskeurigen, „voor elke persoon wordt een afzonderlijke plas tieken lepel voorzien". Nu de oprukkende lente de be slissende slag heeft toege bracht aan de op één na koudste winter in de laatste 250 jaar, heeft men bij de staf van de Neder landse territoriale bevelhebber de ba lans opgemaakt van het militaire aandeel in de strijd tegen de gevol gen van kou en sneeuwval. Die ba lans wüst uit, dat burgemeesters in totaal 37 keer aan garnizoenscom mandanten om militaire bijstand heb ben gevraagd. In de meeste gevallen werd ge vraagd om militairen ter beschikking te stellen voor het sneeuwvrij maken van wegen: 24 keer rukten militairen „gewapend met schop" uit om met succes de strijd tegen de sneeuw aan te binden. In dertien gevallen kon men het met de schop niet redden en werd er zwaarder materiaal, zo als bulldozers, en sneeuwblazers inge schakeld. In de meeste gevallen varieerde de sterkte van de ingezette detachemen ten van dertig tot honderd man. In enkele gevallen werden meer mensen ter beschikking gesteld. Min of meer grootscheeps was de militaire bijstand 16 en 17 lanuari, toen in de binnen stad van Nijmegen respectievelijk 550 en 325 man werden ingezet. Zes maal heeft de staf van de Ne derlandse territoriale bevelhebber waar de militaire bijstand gecoördi neerd werd de Nederlandse Spoor wegen van dienst kunnen zijn door mi litairen ter beschikking te stellen voor het sneeuwvrij maken van sta tionsemplacementen. De militairen werkten in Utrecht, in Eist (twee maal), in Nijmegen, in Oldebroek en op de spoorbrug bij Hedel. Soms gebruikten de militairen „ge weld" om civiele diensten uit de brand te helpen. Zo gingen ze in de gemeen ten Eindhoven, Venlo, Amsterdam en Gorinchem de bevroren bovenlaag van zanddepots te lijf met springstof ten, om ze voor de plaatselijke diens ten van gemeentewerken weer toe gankelijk te maken. Éxplosieven wer den ook gebruikt om ijsschotsen, die de pijlers van de brug naar de bouw put in liet Haringvliet bedreigden, on schadelijk te maken. Verder heeft tien dagen lang een groep militairen het waterleidingbedrijf in Ede steun ver leend bij het ontdooien van waterlei dingen. Die groep gebruikte daarvoor een aggregaat. Het leger heeft ook een belangrijk aandeel gehad in de strijd tegen de Rotterdamse „watermisère". Er wer den tientallen waterwagens ingezet om goed drinkwater naar de Maas stad te brengen. Dat water was voor namelijk bestemd voor dieetpatiënten en voor het weer op gang brengen en in stand houden van installaties voor de voedselvoorziening. Hoe men deze hulpverlening op prijs gesteld heeft, is gebleken uit brieven die de chef van de generale staf ontvangen heeft van het Rotterdamse gemeentebe stuur en van de directie van „Pak- huismeesteren" in Rotterdam. Bij de staf van de bevelhebber heeft men niet voldoening geconsta teerd aat de militaire bijstand bij zonder op prijs werd gesteld. Die waardering kwam tot uiting in de goede „verzorging" die militairen genoten van de instanties die hun hulp inriepen en in „goede gaven" (de koffie was best) van de burge rij. Het leger zal voor de hulp die verleend is alleen de kosten van transport en van gebruikte materia len in rekening brengen. De door het militaire personeel geleverde presta ties worden als oefeningen aange merkt. De vijftigste verjaardag van het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem is voor de huidige directeur, prof. dr. A. J. Ber- net Kempers, aanleiding geworden, de toch wel boeiende historie van dit voor Nederland unieke museum, met inbegrip van de huidige stand van za ken, te boek te stellen. Het is dezer dagen ais eigen uitgave van het mu seum verschenen als een soort echo op het gouden feest en dus ook wel een tikje als mosterd na de maaltijd. Hoewel er nimmer zo veel ook historische stof over het museum is gepubliceerd als juist in het jubi leumjaar 1962 bevat het kloeke boek werk (173 pag.) een schat van voor velen nog onbekende details. De ge- interesseerde tenslotte wordt het museum de laatste tijd jaarlijks door ongeveer 400.000 personen bezocht zal er gaarne kennis van nemen on danks de wat dorre verslaggevers- trant, waarin het boek is geschreven in een duidelijk streven, toch vooral volledig te zijn.' Dit geeft het respec tabele werk nochtans zijn documentai re waarde, waartoe ook de talrijke illustraties bijdragen. De negende internationale Hore- ca-tentoonste'ling, welke giste ren in Valkenburg !s geopend, is meer dar alleen maar een aantrekkelijke beurs voor vakmensen uit de sector van het hotel-café-res taurantbedrijf. Dexe expositie is na melijk vanwege de erbij horende culi naire evenementen een gastronomisch festijn geworden, dat de „Hollandse keuken" niet meer kan missen. Dit neer staat de Bit B., zoals deze horeca-expositie indertijd gedoopt is, in het teken van de Italiaanse keuken. De bekendste restaurateur uit hét culinaire centrum van Italië, Bologna, namelijk „Maestro" Renato Gualandi is met een complete koksbrigade naar Valkenburg gekomen om de bezoekers van de negende BBB, welke tot en met 12 maart op de terreinen van hotel „Schaepkens van St. Fijt'wordt gehouden, te laten kennismaken met de specifieke deeggerechten van Bo logna. Aan een dergelijke kennismaking hebben vooral de Nederlandse koks, aldus de president van de Club voor chefkoks, de heer J. Th. Heering, grote behoefte, omdat het Nederland se menu wat al te veel „zware" schotels telt. „Het is te hopen dat dank zij deze expositie, de „lichtere" schotels ster ker vertegenwoordigd zullen zijn op de Nederlandse menukaarten. Bovendien verlangt menig restaurantbezoeker momenteel gerechten, welke vlug klaar zijn. Met deze wens zal de kok terdege rekening moeten houden, zo besloot spreker, omdat het zeer de vraag is of onze hedendaagse mens nog wel de tijd wil nemen om echt op zijn gemak te „tafelen". Het ge slacht van de culinaire genieters sterft uit! Er is geen ruimte mee' voor langdurige maaltijden". Donderdagavond is het nieuwe teer- ageridool, de Engelse zangeres Helen Shapiro, met een toestel van de KLM uit Londen op Schiphol aangekomen. Op het vlieg veld werd de donkere, zestienjarige Helen verwelkomd door de cabare tier Rudi Carrell in wiens show zij vanavond voor de VARA-televisie zal optreden. Zij zal o.a, de liedjes „Walk ing back to happiness", dat naar de zangeres vertelde op de platenmarkt het best verkochte nummer is, en het Queen for tonight" voor het voetlicht brengen. Met Rudi Carrell was Tony Ronald, een Nederlandse zanger, meegekomen die drie jaar in Spanje heeft opge- een kusje van Rudi treden en die nu vanavond eveneens in de „Rudi Carrell Show" te zien zal zjjn. „Mijn favorieten zijn Frank Sinatra en Ella Fitzgerald en zelf zou ik la ter liever jazz gaan zingen" zei Helen. Op haar veertiende jaar maakte zij haar eerste plaat getiteld „Don't treat me like a child" en sindsdien is zij vee] voor de Engelse televisie op getreden en had zij een rol in de film „It's trad dad Zaterdagavond zal zij tijdens haar verblijf in Neder land een tweede keer optreden, nu voor de radio in het VARA-zaterdag- avondprogramma met Dolf van der Linden en zijn Metropole orkest. WASHINGTON, 8 maart (Rtr.) Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft gisteren meegedeeld, dat de door vloeibare brandstof voor(gedre- ven raketten van hel type „korporaal" in Europa binnen enkele maanden vol ledig zullen worden vervangen door de op vaste brandstof vliegende „Ser- geant"-raketten. De Amerikaanse troe pen in Europa zullen nog deze maand de eerste „Sergeanf'-raketten ontvan gen. De supersonische, vijf ton wegende en tien meter lange „Sergeant"-raket heeft, evenals de ,,Korporaal"-raket, een reikwijdte van 120 kilometer, maai kan binnen enkele minuten zowel mei een kernkop als met een conventionele lading worden afgevuurd. By de „Kor poraal" duurde de voorbereiding voor de lancering zes uur. De „Sergeant" heeft de bijnaam ge kregen van ,,schiet-en-verdwijn-raket", omdat zij zeer snel kan worden afge vuurd door een mobiele lanceerinstal- latie, die daarna snel van het terrein kan worden teruggetrokken om vijan delijk vuur te ontlopen. BONN, 8 maart. (Reuter, UPI) Bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft gisteravond op een receptie, hem aangeboden door de vereniging van buitenlandse journalisten, gezegd, dat Engeland allang in de EEG zou zijn opgenomen, als er niet aan alle kan ten stommiteiten waren begaan. Op een vraag over het mislukken van de besprekingen in Brussel antwoordde hij: „Er zijn ook door anderen stom miteiten begaan, niet alleen door En geland. Als dat niet gebeurd was zou den we deze kwestie allang achter de rug hebben". Toen hem op de man af gevraagd werd of hij doelde op president De Gaulle, zei Adenauer: „Niet per soonlijk worden". Hij zei verder nog, dat „stommiteiten" nog een zwakke uitdrukking was. „Maar het zou on verstandig van mij zijn namen te noemen". De bondskanselier scheen in een stemming te zijn, waarin ernst en scherts elkaar afwigseid.n. Hij merk te op dat het jammer is, dat God wel beperkingen heeft gesteld aan het ver stand van de mens, maar niet aan zijn domheid, en dat hij eens gehoord had, dat de mensen in de hemel kun nen kómen door hun domheid. „De hemel moet dan wel overbevoikd zijn. Als wij kijken naar de gebeurtenissen van de laatste maanden in Europa, dan maken velen een prima kans in de hemel te komen. Er gebeurden veel dingen die vermeden hadden kunnen worden". Op een vraag, wat dan wel de erg ste fout geweest was zei hij: „We zijn allemaal zondaars. Heb er astublieft begrip voor, dat ik gebonden ben aan bepaalde consideraties". Wat de toetreding van socialistische landen tot de gemeenschappelijke markt betreft, zei Adenauer dat de E.E.G. in de eerste plaats een econo misch instrument is. Het zou moeilijk zijn overeenstemming te bereiken tus sen regeringen, die afwijkende econo mische opvattingen hebben. Na de eventuele toetreding van Groot-Brittan- nië en Denemarken kloppen waar schijnlijk nog vijf of zes landen aan. Dat brengt het risico met zich mee, dat de gehele organisatie van de ge meenschappelijke markt moet worden veranderd. Adenauer, van de hak op de tak springend, deelde mee dat nog niet vaststaat, wie de OAS-leider Antoine Argoud onlangs uit Münehen ontvoer de. Als het leden van de Franse ge heime dienst waren, zal over deze zaak contact worden opgenomen met de Franse regering. Als het O.AS-ers w ren zullen zij voor een Duitse recht bank gebracht worden, als zij worden gepakt. Op een vraag, wie hij het liefst als zijn opvolger zou zien, antwoordde Adenauer: ,,U bent me ook een mooie! Als iémand zich daar buiten moet houden, dan ben ik het wel. Waarom zou Ik er bij helpen iemand in de ellende te brengen?" Gevraagd of hij misschien na zijn aftreden als bondskanselier fractie voorzitter van de CDU zou willen wor den, riep Adenauer uit: „Moge God deze kelk aan mij laten voorbijgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7