K.V.P. bereid tot iedere samenwerking in kabinet „Mr. Luns is zich bewust, dat realisme geboden is in de Europese politiek HAAR LE VOLENDAM „GEHELMD HOOFD" IN LONDEN P.S.V Partijraad besteedt veel aandacht aan bouw Ei Geulse „ARK VAN NOË moet worden ontruimd MAN VERMOORD IN ARCEN Verkeer is veelomvattend Z V ^üfzeïr AXI 13000 CHAUFFEURSUNIFORMEN vsn flUf 8 Op tafel Dr. De Kort op Partijraad P.S.V. op volle sterkt Geen loslopende leeuwen meer Roofdieren voorlopig naar boerenstallen in Simpelveld Ombudsman Mr. J. Vrij ZATERDAG 9 MAART 1963 PAGINA 5 liturgische weekkalender Zondag 10 maart, 2 uur UTRECHT, 8 maart De K.V.P.-fractie wil ir de komende parlementaire periode met wie dan ook samenwerken, maar zij zal er naar streven, dat het be leid van het kabinet-De Quay krachtig wordt voortgezet. „Wij aanvaarden deze erfenis, die ons naast tekortkomingen ook grote voldoening heeft gegeven", aldus dr. W. de Kort voor de twee honderd leden van de partijraad van de K.V.P. Voornaamste wens a.s. zondag 10 maart, 2 uur - vriendschappelijke wedstrijd TEGEN Deze lieftallige bezoekster van de expositie van moderne beeldende kunst van de London Group 1963 in de Britse hoofdstad schijnt haar hoofd te verliezen in een van de ten toon gestélde werken, „Gehelmd Hoofd" geheten. Op deze tentoonstelling, die thans gehouden wordt in de Federation of Britisch Artists Galleries, is beeldend werk van velerlei aard en opvatting te zien. Ook kinetische kunstwerken, die destijds in het Stedelijk Museum te Amsterdam onder het motto „Bewogen Beweging" opzien baarden, zijn aanwezig. Er is zélfs een instrument, dat géinspireerd lijkt op de befaamde „fiets". Geen isolering met de navolgende opstelling: Bals Svensson v. d. Meer Brusselers Wiersma Fons v. Wissen v. Lier Kerkhofs J. Louwers Hoenen P. v.d Kuil Overwegbeveiliging omver gereden yehgow, Geen aanwijzing voor dader of motief ARCEN, 9 maart In een regenput achter zijn woning aan de Lingerorterweg is gisteravond het stoffelijk overschot aange troffen van de 46-jarige, licht invalide arbeider P. van Knip penberg. De politie vermoedt dat er tijdens de afwezigheid van de echtgenote en beide zoons (14 en 16 jaar) een vechtpartij heeft plaats gehad en dat de heer Van Knippenberg daarbij is gedood. De dader heeft daarna het stof felijk overschot in de regenput geworpen, aldus veronderstelt de politie. rn NADRUK VERBODEN eigen V-.'öaart: 2e zondag v. d. Vasten; w-Paars-?8' Credo; pref. v. d. vasten ^etldaw ■Mis. T® de 2e week v. d. vasteneigen pref. v. d. vasten paars ?sdaff Mis. de 2e week v .d. vasten: eigen vasterT geb- H. Gregorius; pref. v. d. ^oen Paars— Ss de 2e week v. d. vasten: eigen acfaS f m en Rotterdam: 2e geb. H. ^•Paars^1 van Mirakel); pref. v. d. vasten 2e week v. d. vasten: eigen v* d- vasten —paars— S;gprefd? week v. d. vasten: eigen ^s?aJvi? de 2e week v. d. vasten: eigen ^°ïiq V" vasten paars Jjgerf jJ7, ^aart: 3e zondag v. d. Vasten; T' i^oormond: 2e geb. verjaardag asten Xl bisschop); Credo; pref. v. d. ^"Paars v. d. vasten —paars— (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) De fractieleider in de tweede kamer herinnerde aan de feiten, die in 1959 hebben geleid tot het samenstellen van een kabinet zonder socialisten. De P.v.d.A. weigerde toen aan het kabinet- De Quay deel te nemen, „Burgers woorden, dat zonder socialisten geen krachtig sociaal beleid mogelijk zou zijn, zijn voorbijgegaan, maar het kabi net-De Quay niet. Het heeft blijk ge geven van een goed bestuur en een po sitief sociaal beleid van christelijk ge halte". De heer De Kort wilde in zijn over zicht van hetgeen bereikt is in de afge lopen jaren ditmaal niet het zwaarte punt leggen op dat wat juist de grote kracht van het kabinet heeft uitge maakt: de financiële, sociale en eco nomische sector. Hji noemde slechts terloops de grote successen van het voorkomen van een nieuwe overbeste- ding, de gunstige investeringsmogelijk heden voor het bedrijfsleven, de wet ten, die het sparen hebben bevorderd, en de resultaten, die geboekt zijn met de vrijere loonpolitiek, waardoor mede een stijging van de welvaart met 23 procent is bereikt; hjj herinnerde ook aan de kinderbijslagwetten, de zorg voor invaliden en vergeten groepen. Zjjn aandacht ging echter ditmaal vooral uit naar die kanten van het beleid, waarop wel minder spectaculair, maar toch zeer vruchtbaar werk is ge leverd. Kritiek liet hij horen op het woningbouwbeleid. Ook de K.V.P. acht de gewijzigde verhouding tussen de vrije sector en de woningwetbouw ten gunste van de eerste. In drie tijd 39.940 minder woningwetwonin gen en 23.751 meer vrije-sectorwo- ningen) ongelukkig. Dat de behoefte aan woningwetwoningen vooralsnog het nijpendst is, acht hij een onbetwistbaar feit. Zjjn bezwaar tegen de gang van zaken op bouwgebied was echter met name ook, dat er nog steeds geen dui delijk inzicht is in de behoeften. Dat had er al tien jaar eerder moeten zijn, zodat men ook weer niet alle schuld op het huidige kabinet en op minister von Aartsen mag laden. Eerder is vol gens dr. De Kort het gehele volk hierin te kort geschoten. Dat de woningbouwproduktie in haar geheel genomen dalende is, vindt hjj niet te verwonderen, omdat men niet tegelijk een vrije zaterdag kan invoeren waarover geen ver wijten en het produktieverlies daar van niet opva'.gen Hij voorspelde, dat de geboortegolven van 1946-1948 nu pas zullen gaan aan treden, zodat het probleem binnen en kele jaren nog veel scherper zal wor den. Alles moet dan ook gedaan worden om de produktir tijdig op te voeren. De K.V.P. is bereid daarvoor de nodige offers te brengen. Dat zal aan de toekomstige kabinets-formateur als eerste punt van haar verlanglijstje dui delijk norden gemaakt. De oplossing is volgens de K.V.P. niet gelegen in het oprichten van een staalsnoningbouwbc- drijf. Veeleer zal het particulier initia tief moeten worden gestimuleerd. Het grootste respect toonde dr. De Kort voor de vernieuwing van het on derwijs met de grote wetten, namelijk die op het kleuteronderwijs, het weten schappelijk en het voortgezet onder wijs, met daarnaast de verdubbeling in tien jaar tijd van de salarissen van leraren en onderwijzers, een derde T.H. in Overijssel, de kernreactor en andere maatregelen, die cie jaarlijkse begro ting ven O. K. en W. in viei jaar tjjds van 1,3 tot 2,3 miljard gulden hebben doen toenemen. Dit is een stijging met anderhalf procent van het nationaal in komen, „iets dat nog nooit onder een ander kabinet vertoond is". Over het buitenlands beleid zei de fractievoorzitter, dat Nederland de oplossing van het Nieuw-Guinea pro bleem sans rancune heeft aanvaard, zoals bij onze aard past. Mede in het belang van de Papoea is Nederland bereid vriendschap met Indonesië te sluiten. Dr. De Kort vleide zich met de hoop, dat Nederland wellicht een, zjj het zeer bescheiden bijdrage zou kunnen leveren voor de politieke sta biliteit in Zuid-Oost-Azië door Nieuw- Guinea financieel te blijven steunen. Hjj zei daarin een verder gaan te zien op de politieke weg, die met het Nieuw-Guinea-beleid is ingesla gen. Een weg, die morele moed vraagt, omdat hjj wel eens met tra gische, maar daardoor juist soms grote momenten is vervuld Hij bracht openlijk dank aan de frac tie voor het steeds sterke vertrouwen, dat deze in haar leider had gesteld in Advertentie) (geheel compleet) (ere-divisie) Volendam verschijnt met volledig competitie-elftal, o.a. Tol en Schilder de moeilijke periode, waarin, vaak te gen oppositie in eigen kring in, een be leid moest worder. volgehouden, dat niet aan het pragmatisme van de we reldpolitiek wilde offeren, maar dat zich tenslotte, door de feiten en machts verhoudingen gedwongen, gewonnen heeft moeten geven. Dr. De Kort onthulde, da' minister Luns zich thans volkomen bewust is, dat een strikt realisme geboden is in de Europese politiek. „Wij zouden de positie van De Gaulle alleen maar ver sterken door Frankrijk met een front vorming te willen isoleren. Het ene Europa zouden wij vernielen", zo merkte hij op. „Ik ben blij dat mi nister Luns van deze kernachtige waar heid olkomen overtuigd is." Niet reëel noemde dr. De Kort de mening van degenen, die Duitsland denken te kunnen vragen mét andere landen Frankrijk te isoleren. Wat Frankrijk zelf betreft, daar ligt de zaak wel in handen van De Gaulle, maar „ook in dat land zijn alle voorstan ders van het supranationale Europa nog niet naar Engeland gevlucht". Kracht is volgens dr. De Kort te vinden in het zeer duidelijk geformuleerde Ver drag van Rome en in het Atlantisch Verdrag. Ook in het Frans-Duitse vriendschapsverdrag ziet hij veel posi tiefs. Het is immers een waarborg voor de Duits-Franse vriendschap, waardoor de Europese eenheid wordt bevestigd en Duitsland meer aan het Westen word» gebonden Hy hoopt ech ter op een gunstige officiële inter pretatie en uitvoering van sommige teksten in dit laatste verdrag, die hem nog duister voorkomen. Voorts vroeg hij de aandacht voor de economische verhouding tussen de lan den. Het Europa van de Zes wordt eco nomisch voor 27 procent, het Atlantisch bondgenootschap voor 6 procent door Frankrijk beheerst. Wat de Atlantische samenwerking betreft acht dr. De Kort het van het grootste belang, dat er geen twijfel aan bestaat, dat Ameriki by Europa een levensbelang heeft. „Wanneer het Westeuropese potentieel onder Rus sisch commando zou komen, zou het Russische potentieel bijna verdubbeld worden". De betekenis hiervan gaat volgens dr. De Kort ver uit boven een „multilateraal commando over enke le atomaire oppervlakteschepen". De vraag, of belastingverlaging nu voor of na het opvoeren van de hulp voor ontwikkelingsgebieden moet gaan, noemde dr. De Kort onnut. Alleen wan neer men de concrete situatie kent, kan hierop worden geantwoord. Hij sprak voorts zijn vertrouwen uit in het beleid van minister Toxopeus, dat de laaste tijd vooral vruchtbare resultaten heeft afgeworpen, met name voor de positie van het overheidsper soneel. Voor de landbouw vroeg hij om een verdere verbetering van de structuur der bedrijven. Hij herinnerde aan de vele gunstige resultaten van het beleid van minister Marijnen, die regelmatig met bijna onoplosbare problemen heeft geworsteld. Als bewijs van de kracht van diens beleid memoreerde dr. De Kort de marathon-onderhandelingen in Brussel over Nederlands positie in de E.E.G. en het in het leven roepen van een ontwikkelings en saneringsfonds tot steun aan de gemengde bedrijven. Een opsomming van de maatregelen, die voor de middenstand zijn getroffen (regeling van het stamrecht, belas tingvrij inkomen voor de gehuwde vrouw, herziening bakkerijparagraaf, nota over toerisme)bracht hem tot de conclusie, dat ook in deze sector in de afgelopen vier jaar belangrijke resultaten zijn geboekt en dat de staats secretaris voor de middenstand drs. Gij zeis de middenEtandsbelangen niet al leen met het hoofd, maar ook met het hart heeft gediend. Dr. De Kort herdacht tenslotte de overleden Kamerleden, dr. L. Korten- horst, Th. Koersen en J. Peters. Hjj nam voorts afscheic. van zestien leden van de fractie, die na de verkiezingen niet meer terug zullen keren. Einhdoven (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 9 maart. In zijn ope ningswoord bij de aanvang van de partijraad heeft de voorzitter van de K.V.P., mr. P. Aalberse, gezegd, dat het gevoerde beleid van het kabinet- de Quay zo is geweest, dat de K.V.P. veel van haar doelstellingen daarin heeft kunnen bereiken. Naast het so ciaal-economische beleid toonde hij vooral waardering voor onderwijs en maatschappelijk werk. Hij vroeg terzake van het woning bouwbeleid een voorzichtige beoorde ling. Men zal bijvoorbeeld onmogelijk de eis kunnen volhouden, dat alle an dere dan woningbouwwerken worden stilgelegd. De K.V.P. heeft in haar werkprogram geëist, dat zoveel moge lijk werken, die voor de werkgelegen heid nodig zijn, worden afgebouwd. Daarnaast gedoogt de bouw van scho len en sportzalen geen uitstel meer. Mr. Aalberse wees erop, dat ten be hoeve van de woningbouw reeds zo sterk is afgeremd, dat goedkeuringen voor fabrieken e.d.. die onze economi sche ontwikkeling bevorderen, een wachttijd hebben tot drie jaar. De ge volgen doen zich reeds gevoelen. On dernemingen, die zich in ons land wil len vestigen, worden afgeschrikt en vertrekken naar elders. „In Nederland liggen voor miljoenen aan machines opgeslagen, die nog steeds geen dienst kunnen doen". Een andere, eveneens te simplis tische redenering vond mr. Aalberse het uitsluitend zoeken van een oplos sing in de richting van woningwet woningen. Het gaat per saldo alleen die besmet is met een pacifistisch om woningen met toelaatbare huren. Ook streeft de K.V.P. nog naar het bevorderen van eigen woningbezit. Evenals dr. De Kort drong mr. Aal berse met klem aan op het geven van een werkelijk inzicht in de woningbe hoefte, ook in de komende jaren en voor de verschillende categorieën van woningzoekenden. De partijvoorzitter sprak de oprechte wens uit, dat het drama van de woningnood bij de ver kiezingscampagne door geen enkele partij zal worden gebruikt als een ob ject van overbieden. Wat de K.V.P. betreft, zij wil slechts de middelen aangeven om tot verbetering te ko men. De interne positie van de K.V.P. vergelijkend met die van andere par tijen zei mr. Aalberse, dat zijn colle ga's partijvoorzitters hem wel zullen benijden. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of er zijn moeilijkheden bij de V.V.D. De een na de ander voelt zich daar niet meer thuis, omdat hij zijn partij te progressief of te conservatief IJMUIDEN, 9 maart Vannacht om tien over half één is een 22-jarige kelner uit IJmuiden-oost, die vier gla zen bier op had, met een personen auto in volle vaart tegen het voetstuk van de automatische overwegbeveili ging op de Zeeweg gereden. Een deel van de installatie werd eni ge tientallen meters meegesleurd. Met ribfracturen en diverse verwondingen is de man door de ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis gebracht. De auto werd zwaar beschadigd. Het zal wel enige dagen duren, voordat de be veiligingsinstallatie van de overweg is hersteld. (Advirtmtf/ (Van onze Limburgse redacteur) GEULLE, 9 maart. De dieren park-affaire, met amusante maar te gelijkertijd ook dramatische verwikke lingen, welke dit anders zo rustige Zuidlimburgse dorp de laatste maan den danig in opspraak heeft gebracht, behoort weldra tot het verleden. De of ficier van justitie te Maastricht heeft gisteren de houder van de tot roof- (lierenverblijf ingerichte woning in de volksmond spottenderwijs de Ark van Noë genaamd gesommeerd de levende have naar elders over te bren gen. Voor woensdag moeten alle vier voetige bewoners de woning aan het Kerkplein hebben ontruimd. Wanneer dit niet gebeurt, zo vernamen wij uit betrouwbare bron, zullen de dieren op last van hoger hand worden afge maakt. Het bevel tot ontruiming van de Geulse „Ark van Noë" is genomen op grond van het feit, dat het houden van roofdieren krachtens de plaatselijke politieverordening verboden is zonder vergunning van het College van B. en W. Indertijd, toen Geulle nog in de veronderstelling verkeerde, dat het dorp een prachtige attractie rijk zou worden in de vorm van een dieren park, verleenden B. en W. aan de toe komstige exploitant een vergunning voor de duur van één jaar. Deze ter mijn is inmiddels verstreken en gezien de vele moeilijkheden niet meer ver lengd. Het ontruimingsbevel houdt uiter aard ook verband met de recente slui ting van de vis-a-vis het roofdieren- verblijf gelegen school, waarvan de leerlingen in de voorbije weken menig bang avontuur hebben beleefd vanwe ge loslopende leeuwen. Gisteren zijn de eerste roofdieren, o.a. de drie beruchte leeuwen, uit Geulle vertrokken en voor woensdag volgen de overige dieren. Voorlopig worden zij ondergebracht in enkele stallen van een landbouwer te Huls- Simpelveld. Het gemeentebestuur van Simpelveld is allerminst gelukkig met de vesti ging van een roofdierenverblijf in deze gemeente, maar vooralsnog kunnen geen maatregelen worden getroffen, omdat de politieverordening van deze plaats geen roofdierenartikel bevat. Mochten evenwel moeilijkheden ont staan zoals in Geulle, dan zal de ge meenteraad weldra een voorstel berei ken om de verordening te wijzigen. Bo vendien zal de politie nauwlettend er op toezien, dat de dieren degelijk op gesloten worden, zodat avonturen van loslopende leeuwen worden voorko men. Een gelukkige omstandigheid is, dat de stallen buiten de bebouwde kom gelegen zijn. acht. De A.R. partij heeft eveneens met moeilijkheden in eigen kring te kampen, terwijl de P.v.d.A. worstelt met een niet onbelangrijke groepering, streven. Dit is onlangs nog gebleken op het congres van deze partij, waar één op de acht van de uitgebrachte stemmen zich uitsprak voor eenzijdige ontwapening. Het strekt tot grote vol doening, dat ten aanzien van de be langrijkste beleidszaken de K.V.P. een duidelijke eenheid vormt. Advertentie) Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem Eindelijk heeft een studie commissie van de Wiardi Beekman Stichting uiting gegeven aan een reeds lang bij mij sluimerende be hoefte: ik wil een Ombuds man. In Scandinavië heb ben ze er al lang een, maar nou wil ik ook een Ombuds man. Ombudsman, lekke- man. Dat wil zeggen: ik wil eigenlijk een betere bescherming tegen de overheid. Want, inderdaad, hoe gaat het met een sterfelijk mens. Hij stapt 's morgens zijn bed uit en het rauwe leven in en hij denkt: wat heb ik toch? Zou het mijn verkeerde been wezen of heb ik gisteravond soms weer een verjaardag gehad? Maar, werkelijk, na enig nadenken blijkt dan in negen van de tien ge vallen wel dat het weer de overheid is. Hij heeft iets tegen de overheid. Wat het precies is weet hij niet. hij kan het niet exact formuleren, maar hij heeft, hoe dan ook, bescherming nodig. Tegen de overheid. Hoe nu, was de situatie tot op heden? Uiteraard kon hjj ergens met zjjn klachten heen. Daar was heus keus ge noeg. Maar ach, hoe gaat dat? De Kroon wil je niet meteen storen, de minister-president is net in het bui tenland, de plaatselijke burgemeester is juist bezig een huwelijk te sluiten en de pastoor heeft waarachtig wel wat anders aan zjjn hoofd. De Tweede Kamer? Goed, maar 150 man tegelijk is dan ineens weer zoveel. Waar zocht de tegen de overheid bescherming zoekende mens het dus in. Allicht, in de voor de hand liggende, althans op straat slenterende diender. In ieder geval heb ik dat nogal eens gedaan. „Agent, ik zoek bescherming' „Te gen wie, meneer?" „Tegen de over heid". En nu wil ik niet beweren dat ie altijd nul op het rekest krijgt, maar het wil toch al gauw oplopen tot een tientje. Op het laatst berust hij, de snakkende zoeker, dan maar in zijn lot. Hij gaat van de behoefte tot be schermd worden over tot het bescher men van de overheid. Natuurlijk is de Ombudsman in deze droeve situatie de oplossing. Hij is de alles, minister en diender, over koepelende persoon en hij krijgt inza ge in alle ambtelijke stukken, zowel de hogere als de lagere. Hij heeft een band met het parlement en het parle ment met hem. En dat schept dan meteen zo'n band. Als ik dus verder lees dat hij, de Ombudsman, „zou moeten beginnen met klagers te verwijzen naar de nor male rechtsgang, wanneer deze open staat", dan sta ik ook helemaal open en herhaal wat ik reeds in de aan vang zei: ik wil een Ombudsman. Maar als je mij helemaal diep in mijn hart kijkt, wil ik eigenlijk nog liever een vrij en onverveerd uit het Scandinavisch vertaalde controleur-ge neraal. Dag lieve diender. Het huis van het slachtoffer, een ou de arbeiderswoning, is vrij eenzaam ge legen aan de weg, die van Arcen door eon bosrijke streek naar de Duitse grens voert. De heer Van Knippenburg stond bekend als een rustig man, die zich weinig met anderen bemoeide. Omtrent de motieven van de dader tast de politie dan ook in het duister. De officier van justitie te Roer mond, mr. W. Uiterwaal, en enkele po litiedeskundigen hebben op de plaats van het misdrijf een onderzoek inge steld. Bij het onderzoek is ook gebruik gemaakt van een politiehond. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. ijn titel is officieel „di recteur-generaal van het Verkeer by het minis terie van Verkeer en Waterstaat", maar het is een misvatting bij hem te tuillen aankloppen met parkeerpro- bleempjes of moeilijkheden met een tegenligger. Dat het in de toekomst wel eens zal gebeuren is begrijpelijk: „verkeer" is een veelomvattend begrip. Doch met betrekking tot de functie, welke mr. Jacob Vrij sedert enkele dagen bekleedt hij volgde mr. C. J. G. C. Vinkesteijn op als directeur-generaal van het Verkeer slaat dat „verkeer" in hoofdzaak op wegvervoer (personen en goe deren), watervervoer en railver- voer. Hij geeft het toe; de titel is ietwat misleidend. Met de verkeerswetgeving heeft hij niets van doen, wèl met de vervoers- wetgeving. Hij is een serieuze man, die voldoende ervaring heeft om zich niet te wagen aan spectaculaire uitspraken ten aan zien van vervoer en verkeer. Zeker, vooral in de Randstad zal het openbare vervoer sterk bevorderd moeten worden; wie is daar niet van overtuigd? De materie heeft voor hem weinig geheimen: een groot deel van zijn leven had hij te maken met vervoer en verkeer. Zijn opleiding wijst daar niet op: de schoolklas scheen zijn toekomst, na de kweekschool. Maar als de oorlog uitbleekt start hij met een ambtelijke loopbaan. Waarom? Het was iets anders. Hij krijgt een functie bij de Rijksverkeersinspectie (afdeling goederenvervoer) te Maastricht: hij beleefde er veelbewogen jaren. Want hij ontpopte zich niet alleen als een goed ambtenaar, maar ook als een goed vaderlander. Als districtsleider van de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers en als leider van een pilotengroep heeft hij een belangrijk aandeel in het verzet. Praat er nu niet teveel meer over: mr. Vrij heeft deze eigenschap met vele verzetsstrijders gemeen: hij laat liever rusten wat in het verleden ligt. Waarom zouden we het nu allemaal nog eens gaan ophalen? Voor velen is het een verschrikkelijke tijd geweest. „Ja, ik ben gearresteerd door de Gestapo en overgebracht naar een speciale afdeling in Vught. Dat was vlak na de invasie. Met twee vrienden slaagde ik er in, onder het prikkel draad door te kruipen en weg te komen. Zijn verdienstelijk werk werd beloond met Engelse en Amerikaanse onderscheidingen. Na de bevrijding was de heer Vrij nog ongeveer een jaar betrokken bij de afwikkeling van allerlei zaken. Daarna nam hij zijn taak bij de Rijks verkeersinspectie in Maastricht weer op. In juni 1947 treedt hij als adjunct rijksinspecteur van het verkeer in dienst bij de Rijksverkeersinspectie in Arnhem. In Maastricht laat hij vele vrienden na. Hij is gereformeerd, maar hij kon in het katholieke zuiden bést aarden. Als Rijksinspecteur van het Verkeer gaat hij naar Utrecht, de stad, die hem de meesterstitel zal bezorgen. Want intussen is hij, na een verleden als verzetsstrijder en een carrière als ambtenaar, als pas-gehuwd man rechten gaan studeren aan de Universiteit te Utrecht In 1954 legt hij met goed gevolg zijn doctoraal examen af. Het studeren viel niet altijd mee. „Je moest je grote opofferingen getroosten". Of het moeilijk was? „Och, je geheugen is iets slechter dan dat van een jongeman, je bevattingsver mogen iets groter, want je bent méér getraind. Ik was ongeveer dertig jaar toen: je moet er geloof ik niet erg veel ouder aan beginnen Als mr. Jacob Vrij is hij van 1 oktober 1954 tot 1 juli 1956 als Rijksin specteur van het Verkeer toegevoegd aan de directeur-generaal van het Verkeer, dan volgt zijn benoeming tot directeur van het Verkeer en tenslotte tot directeur-generaal van het Verkeer. „Het prettige is," zegt hij, „dat ik nu de blik ook meer op het buitenland gericht kan houden. Internationaal komt het verkeersvraagstuk steeds meer aan de orde. Een complicerende factor is, dat men in de ons omringende landen over de vervoerspolitiek sterk afwijkende opvattingen heeft. En oh ja, nog een woord van hulde voor de wijze, waarop mr. Vinkesteijn alles heeft achtergelaten. Dat verge makkelijkt mijn taak ten zeerste."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5