U 14 16 ff* 18 19 Laatste lustrumviering KA B-standsorganisatie Haarlem en Rotterdam Vrije Boer'buigt voor Landbouwschap Verbannen boeren blijven veestapel verzorgen Protestcomité van Limburgse „Vrije Boeren' HET RAADSEL EGll s> J Alfredo i,i i DE FLUIT MET ZES SMURFEN Moord in de Moskee DAGPUZZLE Betaling gestopt Het Dorp": reeds meer dan 200 gegadigden Haagse hekken en hagen verdwijnen pp pagina DR. VELDKAMP: „IK BERIJD GEEN STOKPAARDJES Overleden „KVP-fractie vecht door voor minder belastingprogressie Wijdingen „Twijfel over recht Landbouwschap" Recreatie-gebied in stad moet uitgebreid DRIEKWART EEUW IN KLOOSTER MAANDAG 11 MAART 1963 |donderdag| maart zaterdag maart maandag maart dinsdag maart Onderscheidingen Ziekenfondswet Benoemingen in het biscfom Rotterdam RIC DE NOORMAN 28. Leif lacht schaapachtig, als hij Erics verbouwereerde gezicht ziet. „Ja, ik kan het ook niet helpen, niemand weet hiervan, ook Egil zelf niet eens. Het zou de jongen misschien een schok geven, als hij het te weten kwam, begrijp je en daarom..." „Jaja, natuurlijk," knikt Eric, „leg het me maar eens helemaal uit." „Egils moeder... eh... kocht ik... eh...," hapert Leif met een rood hoofd, „op de slavenmarkt. Ik had medelijden met haar, omdat ze een kleine baby had, Egil, en er was een boer, die de vrouw kopen wilde, maar het kind niet, dus toen heb ik het maar gedaan. Ze woonde met haar man ergens aan de kust in het land van de Heer van Radwold, toen plunderende piraten haar en anderen roofden. Zij was een goede vrouw en na verloop van tijd trouwde ik met haar. Ook ik wist niet, dat Egil haar zoon niet was, tot ze het mij in haar stervensuur vertelde, enkele jaren geleden. Natuur* lijk heb ik dat voor Egil verborgen gehouden, maar ik ben blij, dat i* er nu over spreken kan, want de manier, waarop Egil bij haar kwanb is nogal eigenaardig. Hij moet van zeer rijke afkomst geweest ztf11' vertelde ze, want niet alleen waren zijn kleertjes van kostbare stoL in de mand, waarin de zuigeling voor haar deur was gelegd, lag ook een buidel met tweehonderd goudstukken. Toen ik die jongen daar binnen zo hoorde brullen, dat hij de koning was, ging mij ineens een licht op," vervolgt Leif peinzend. „Tja, ik weet het niet, maar... als Egil nu eens de helft van een tweeling zou zijn..." „Dan zou de jonge11' die hier is, dus werkelijk zijn wat hij zegt," vult Eric geschrokken aan. „Een koning!" \({f /S HIJ' Mmmblm immbiTi Schilder tot zoon: Wie heeft je geleerd zulke rommel te tekenenf door MARTIN MONS de?; 4 sn<* Examens .^ev- JMaüaür (Advertentie) blelu Geopend van 9-18 uur Zondag gesloten Toegang f 3.-1 s (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 maart De viering van bet 75-jarig jubileum van de KAB In de bisdommen Haarlem en Rotter dam is, hoe feestelijk op zichzelf ook niet geheel ontkomen aan dn druk van de naderende structuurwijziging in de KAB. De plannen van het verbondsbe- stuur brengen mee, dat de diocesane standsorganisaties hun taak voor al gericht op de godsdienstige en cul turele vorming van de leden zul len overdragen aan de vakbeweging. De vei bondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, zei daarover zaterdagmid dag; in Scheveningen: ,,De maatschap pelijke ontwikkeling maakt handha ving van de traditionele scheiding en werkverdeling tussen stands- en vak organisatie steeds moeilijker. De vak beweging groeit steeds verder in de maatschappij en straalt uit buiten de fabrieksmuren. Voor de standsorgani saties betekent de structuurverande ring een soms moeilijke om schakeling. De oude bezieling moet echter levend worden gehouden in nieuwe vormen." De heer Middelhuis kwam op tegen de stelling in het kaderblad van de dio cesane bond, dat hef verbondsbestuur zich niet voldoende zou bezighouden met de speciale problemen van de ar beiders en hun organisatie in de grote steden, met name in de Rotterdamse agglomeratie. De arbeiders zouden daar verloren rondlopen in de vermateriali- seerde wereld van de grote stad. ,,Ik noem dit grievend", zei de verbonds voorzitter. „Het verbondsbestuur heeft alle aandacht voor deze problematiek en heeft er zelfs een speciaal fonds voor ingesteld. In Rotterdam heeft men echter van de geboden mogelijkheden te weinig gebruik gemaakt". De viering van het jubileum werd geopend met een pontificale H. Mis, opgedragen door de bisschop van Rot terdam. mgr. M. A. Jansen. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst deelde mi nister Veldkamp 's middags mee, dat de voorzitter van de diocesane KAB, de heer J. Kortink is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje-Nassau. Twee bestuursleden de heren W. S. van Bergen Henegouwen en L. J. Jaarsvelt zijn onderscheiden met het ridder schap in de pauselijke Orde van St. Sylvester. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 11 maart Minister Veldkamp heeft zaterdag in Schevenin gen reeds zijn antwoord gegeven op de kritiek uit ziekenfondskringen op zijn ontwerp-ziekenfondswet. Die kritiek richt zich vooral tegen de voorgestelde grotere vrilheld bij de bepaling van het werkgebied van de fondsen en tegen de nieuwe samenstelling van de zieken fondsraad, waaruit volgens 't voorstel de vertegenwoordigers en medewerkers van de ziekenfondsen zullen verdwijnen. Over de werkgebieden zei de minister, dat hem wordt verweten „een bepaald katholiek stokpaardje te berijden". „Ik heb echter het meerderheidsadvies van de ziekenfondsraad gevolgd en mij nauw aangesloten bij het voorontwerp van de vroegere socialistische bewindslieden Joekes en Muntendam", aldus de mi nister. „In datzelfde voorontwerp en ook in het advies van een commissie uit de SER wordt verder weliswaar voorgesteld, de ziekenfondsraad vrijwel in zijn huidige samenstelling te hand haven, maar óók een aantal van de essentiële taken van deze raad over te dragen aan de Sociale Verzekerings raad". (In deze Raad zijn de mede werkers en de fondsen niet vertegen woordigd). De minister zei dat niet mag worden vergeten, dat het in de ziekenfondsraad gaat om het beheer van en toezicht op de besteding van be dragen, die door het bedrijfsleven wor den opgebracht en die in 1961 neerkwa men op een bedrag van 540 miljoen gulden. (De premieopbrengst van alle sociale verzekeringen in dat jaar was 3,6 miljard gulden). „Daarom leek het mij juist de Ziekenfondsraad samen te stellen naar analogie van de SER en de Sociale Verzekeringsraad, te weten uit vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers en van het algemeen be lang-, In bijzondere commissies krijgen de fondsen en de medewerkers alle ge legenheid hun standpunt kenbaar te maken." AMSTERDAM, 11 maart In Alk maar is vannacht op 78-jarige leeftijd overleden de heer Gerben de Jong, oprichter en tot zijn pensionering in 1949 directeur van het later „koninklijk" geworden onderwijsfonds voor de bin nenvaart. Op veie gebieden van de scheepvaart heeft de heer De Jong een leidende functie bekleed. Hij was offi cier in de orde van Oranje-Nassau. In het Kurhaus te Scheveningen werd zaterdag het 75-jarig bestaan gevierd van de Katholieke Arbeiders Beweging in de diocesen Rotterdam en Haarlem. Minister Veldkamp speldt de voorzitter, de heer Korting de versierselen, be horende bij Ridder in de orde van Oranje-Nassau op. 7? (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 11 maart Dr. A. M. Lucas heeft de partijraad van de KVP zaterdag de verzekering gegeven dat de Tweede Kamer fractie blijft vechten voor vermindering van progressie bij de belastingen voor de middengroepen. Niet alleen moet de lijn van de pro gressie minder steil worden, de grens voor belastingvrij inkomen moet ook omhoog. „Wanneer de komen de minister van Financiën echter sterk het oog op de conjunctuur blijft rich ten, zal het een moeilijk gevecht wor den", aldus dr. Lucas. ROTTERDAM, 11 maart Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot pastoor te Bleis- wjjk O. L. Vrouw Visitatie, J. F. Franse tot pastoor te Maassluis H. H. Petrus en Paulus, L. P. M. de Vester tot rector »e Leiden St. Liduinahuis. M. van der Ploeg, die kapelaan was te Scheveningen H. Antonius abt. GRONINGEN, 11 maart Zondag 24 maart zal mgr. P. A. Nierman in de parochiekerk van Wijtgaard de fraters A. Versteegh, D. Wekking en C. van Balen van de Orde der Karmelieten priester wijden. HOLLANDSCHE VELD, 11 maart. Daniël van der Sleen een van de drie boeren die de afgelopen week uit zijn boerderU is gezet heeft besloten- alsnog de heffingen te betalen. Het Landbouwschap verklaarde zich daarna bereid de boerderij weer aan hem të verkopen. In alle stilte is hjj zaterdag met z(jn gezin teruggekeerd. Daniël van der Sleen had aanvanke lijk uitstel van executie gekregen, om dat twee van zijn negen kinderen ziek waren. Tot donderdagmorgen. Toen ver liet ook hij na hevige scènes met de burgemeester en de deurwaarder zijn bedrijf. Van de zijde van het gemeen tebestuur vooral burgemeester drs. J. A. Bakker heeft zich het lot van de op straat gezette mensen aangetrok ken had Daniël van der Sleen een kleir. huis toegewezen gekregen. Toen burgemeester Bakker hem donderdag trachtte uil te leggen dat hij beter kon toegeven wees hij hem woedend de deur. Zaterdagmorgen is Daniël van der Sleen echter uit eigen beweging naar het Hoogeveense Raadhuis gegaan en heeft hij een onderhoud gehad met de burgemeester. Men kwam tot een ak koord. De heer Van der Sleen zal de kosten, aan de ontruiming verbonden, voor zi1n rekening nemen. De stemming in Hollandsche Veld is er niet beter op geworden, al hebben de dorpsbewoners alle begrip voor de moeilijkheden van boer Van der Sleen. Na alles wat er gebeurd is zon zij evenwel vastbesloten tegen het Land bouwschap te blijven vechten, vele dor pelingen overigens meer uit medelij den en wrok dan uit principiële over wegingen. De dorpsgemeenschap heeff nu al de twee overgebleven boerderij en „besmet" verklaard. Eventuele pach ters zullen worden geboycot en zullen niet in de gemeenschap worden opge nomen. De van hun boerderijen gezette landbouwers doen intussen of er niets is gebeurd. Zij bewerken normaal nog het land officieel eigendom van het Landbouwschap en verzorgen de kippen en de ganzen die bi) de ontruiming In de hokken zijn achter gebleven. Bij dit alles hebben zij zorgen ge- HEERLEN, 11 maart Naar aan leiding van de recente acties van het Landbouwschap in Hoogeveen hebben vier Limburgse boeren een protestco mité opgericht. De boeren, afkomstig uit Heerlen, Benzenrade, Simpelveld en Ubachsberg zullen, te beginnen met dit Jaar, geen heffing meer betalen aan het Landbouwschap. Dit is hiervan schriftelijk in kennis gesteld. De vier boeren willen onder meer een herha ling van de gebeurtenissen als in Hoo geveen voorkomen. „Het Landbouw schap heeft de wet achter zich, maar of het ook het recht aan zijn zijde heeft, wordt door ons betwijfeld", al dus een woordvoerder van het protest comité. „Wanneer een landbouwer Weigert heffing van het Landbouwschap te be talen, pleegt h(j onwettig verzet tegen het Landbouwschap, dat in dat geval om wille van de orde de heffing zal innen op de manier zoals het wetboek van burgerlijke rechtsvordering toe staat", aldus luidt het commentaar van het Landbouwschap op het besluit van de vier Limburgers. noeg. Boer Hartman heeft tenminste verklaard, dat hij van het Landbouw schap nor geen cent heeft ontvangen van de verkoopopbrengst van de boer derij. „Het moest allemaal nog worden geregeld en men heeft me erbij ge zegd, dat het nog wel even duren kar." zei hij verontwaardigd. Omdat hij weigert naar Sociale Zaken te gaan rekent hij nu op financiële steun van de organisatie van de „vrije boeren". 'i w ARNHEM, 11 maart Met ingang van medio april is benoemd tot maat schappelijk werkster voor „Het Dorp" mejuffrouw M. Snoek uit Naarden. Mo menteel Zijn bij de stichting Het Dorp reeds meer dan tweehonderd aanvra gen om huisvesting binnengekomen. Mejuffrouw M. Snoek zal de patiënten bezoeken en adviseren over de selec tie. Een commissie van revalidatie- deskundigen zal hierna beslissen wie voor huisvesting in aanmerking zullen komen. W/S l/A/t/MQCA/P/0ffEK//ETH/BLG£*/PPt?' IVEGGEGPPU, OPT XSCpu*/o/ZPL HC? ■ZH/£EG 2/tG»£. /KSTOVO OP U/PCUT B</P£ PP/MPCBPOG- O/S i. O/LAKl/GT VAST A/OG te SAJO&KSAi DErJK /K' DEN HAAG, 11 maart De gemeen telijke plantsoenendienst heeft besloten dat de haagse parken en plantsoenen meer recreatiegebied zullen worden. Dit houdt in dat parken en plantsoe nen waarin men tot dusver niet bui ten de paden mocht gaan, BOXTEL, 11 maart. Morgen is het 75 jaar geleden dat zuster Ignatie (mej. J. C. Aussums) haar intrede deed in de Congregatie van de Zusters van het Gezelschap van J. M. J. te s-Hertogenbosch. Zuster Ignatie heeft vanaf 1899 tot nog maar enkele jaren geleden ge werkt aan de opvoeding van de jeugd. In verband met haar hoge leeftijd (91 jaar) zal dit zeldzaam kloosterjubile um alleen in intieme kring worden ge vierd. 37 „Ik begrijp niet over welke bewijzen je het hebt, Leo." „Hassan, Welmoet." „Mijnentwege Hassan. Maar er bestaan tegen Luuk geen bewijzen. Die kunnen er onmogelijk be staan. Omdat h|j tante Heieen niet heeft vermoord, begrijp je." „Ik wou toch zo graag, dat Je niet over tante Chadidja sprak als tante Heieen, Welmoet. Daar doe je mij zo'n pijn mee." Zijn droefgeestige hon deogen keken haar weer smekend aan. „Je sprak over bewijzen? Och, Welmoet, die zijn er te over. Dat gereedschapskistje..." „Dat heb ik gehaald." „Ja, maar voor Luuk." „Niet voor Luuk. Luuk was toen al weg." Hij hief snel het hoofd op. „Luuk was toen al weg? O, Welmoet, als je dat bewijzen kunt, dan zijn we gered. Je kunt dat toch bewijzen, niet?" „Hoe zou ik dat nu kunnen? We waren im mers samen? Ik ben met hem meegegaan naar de voordeur. Maar er was niemand anders. Meen je dat de politie mij niet zal, willen geloven, als ik dat zeg?1' Ze keek hem met angstige ogen aan en her haalde heftig: „Luuk was weg, hoor je, weg." „Och, mijn kleine Welmoet dan toch," zei hij meewarig. „Wat ben je toch een lief trouw schep seltje. Je zou alles willen doen om die arme Luuk te helpen. Maar het geeft niet, kleine Welmoet, het Is geheel hopeloos. Ook al hou je door dik en dun vol, dat Luuk is weggegaan voor jij dat kistje haalde, er is niemand, die je geloven zal. Daarom wil ik je zo graag weg hebben, voor ze om hem komen. Ik wil niet, dat jij last krijgt, kindje. Ik ken je edelmoedig hartje toch. En als ze je niet geloven, en hoe zouden zij dat kun nen, dan raak jij ook nog in de gevangenis en dat zou ik niet kunnen hebben. Bovendien is dat kistje niet het enige. Het schijnt, dat Luuk meer afweet van dat vergift." „Nu praat je onzin. Hoe kon Luuk daar nu iets van weten. Ik heb zelfs niet geweten, dat die spij ker vergiftig was. Ik... ik moet het nu wel zeg gen, ik had zo gehoopt... Het was toch niet of ik haar had willen vermoorden. Je moet me geloven, Leo, je moet! Ik heb haar alleen maar pijn willen doen, haar een nare avond bezorgen, omdat ze die arme Luuk zo had behandeld. Neen, zeg nu maar niets, ik weet wel, dat je het altijd eens was met tante Heieen." „Chadidja, Welmoet," herinnerde hij haar zacht moedig. „Och, hou toch op met die comedie. Die malle maskerade met Arabische namen. Tante Heieen, hoor je? Tante Heieen! Tante Heieen! En ik heb haar vermoord, niet Luuk. Maar ik heb het niet gewild." Ze veegde driftig met de hand langs haar ogen. „Ik... Het spijt me... Niet dat ze dood is, maar dat ze door mijn toedoen is gestorven. En dat ik die arme Luuk nu ook nog allerlei misère bezorg. Misschien is het maar beter, dat het nu is uit gekomen. Ik ben al die tijd toch zo ellendig ge weest. Ik zal natuurlijk dalijk naar de politie gaan. Denk je, dat... dat ik levenslang krijg, Leo?" Ze begon gierend te huilen. Leo Verweert staarde haar een ogenblik stom verbaasd aan. Maar dan ging hij naar haar toe en sloeg de arm om haar schokkende schoudertjes. „Och, mijn hartje, mijn stakkerdje! Heeft ze dan al die tijd gedacht, dat zij tante Chadidja's dood op haar geweten had! Die spijker was helemaal niet vergiftig, toen jij hem in tante's schoen sloeg, hartje. Die kwam immers uit een pakje, dat nog nooit open was geweest? Neen, er is later vergift opgesmeerd. Een heel zwaar vergift, waarvan jij zelfs nooit hebt gehoord." „Maar niet door Luuk," reageerde ze weer hef tig. „Niet door Luuk! Luuk was al weg, toen ik dat kistje haalde en die spijker in tantes schoen sloeg. Hij heeft het niet kunnen doen." „Ik weet het nu werkelijk niet meer, Welmoet. De politie meent van wel, zie je. Luuk weet erg veel van vergiften. En daarom..." „Weet Luuk het, dat ze... Dat de politie..." Het spreken kostte haar moeite. Ze had een ge voel alsof haar lippen stijf bevroren waren. Leo Verweert schudde zijn goedige kop. „Neen. Ik heb er eerst over gepiekerd of ik hem zou waarschuwen. Maar waarvoor zou dat dienen. Het kan de din gen alleen maar erger maken. Ieder beschaafd land levert mensen uit, die verdacht worden van moord. En met al die hulpmiddelen tegenwoordig hebben ze je dadelijk. Als Luuk proberen zou te vluchten, hadden ze hem zo. Hij zou niet de minste kans heb ben." „Neen, hij zou niet de minste kans hebben," stem de ze toonloos toe. „Je weet nu, waarom lk zo graag zou willen, dat je toch meegaat met die clubreis. Je wilt het toch wel doen, Welmoet? Ik krüg al zo veel te dragen, Luuk! Mijn kleine broertje Luuk! Moeder was altijd al zo bezorgd over hem. In het kamp waren er din gen... Och wat geeft het allemaal. Maar ik zou niet kunnen hebben, Welmoet, dat jij nu ook nog.... Dat ze jou ook... Omdat je dat kistje gehaald hebt... En omdat je gelogen hebt om Luuk te helpen. Want dat zou je gaan doen met je goede edelmoedige hartje... Beloof me dat je weg gaat, Welmoet. Toe, beloof het me. Ik weet toch al niet, hoe ik het zal kunnen verdragen. Luuk, o, Luuk!" „Hoor, daar gaat de gong voor de lunch. Maak je maar niet ongerust Leo, Hassan bedoel ik, ik zal natuurlijk wel gaan, als jij dat zo graag wilt." „O, Welmoet, kleintje, ik kan je niet zeggen, hoe dankbaar ik je ben," zei hij verlicht. „Maar, Le... Hassan, als de politie mij ondervroeg zou ik toch niets anders zeggen dan de waarheid." „De politie zal jou niet ondervragen, kind. Luuk zal vast en zeker zwijgen over dat kistje. Hij zou jou voor geen geld in moeilijkheden willen brengen. Luuk is niet slecht, Welmoet. Hij is alleen maar..., alleen maar..." (Wordt vervolgd). KRUIS WOORDRA AD SEL 1. spoedig - Horizontaal 6. handel - 8. niet even - 9. ei»1 (afk) - 10. uitgestrekte wnterv! 11. Engels telwoord - 12. Frans woord - 14. inhoudsmaat toren bij een moskee - 18. - 19. bijbelse figuur. 4 ver0 line*", laKt» Vertikaal: 1. hond - 2. walm van een wet (afk). - 4. plaats ^v.).» - 5. vroegere belastingpenning 1* 6. moderne jongeling - 7. 18 ,«niUr oede - 16. uitholling in een 17. 'irtragingstoestel. OPLOSSING 8 MAARt 1. wens - 2. eton - 3. node - 5. kans - 6. atol - 7. noga - 9. part - 10. amor - 11. rome - 1" erts - 14. reie - 15. tini slaK trel 12- 16- ,eiP NIJMEGEN, 11 maart D°,ólerlC f>. de heer F. H. H. Jacobs A tt*eLw kand. geneeskunde 2e ged.: a meWaö). H. K. Yap (Nijmegen); arts: .^eg W. E. M. J. itichels-Mares ^tepl LEIDEN 11 maart Doet. de heer H. van Gogh, Was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4