nr at PRINCETON EN OOK r ti IN HARVARD AARZELEN Als DE VRIEND en BEGUNSTIGER der WETENSCHAPPENG Integriteit der universiteiten in is D Wisselwerking De spelende mens D I Kennedy komt op voor de beiaarden Voorstel voor ziekenh H Verzet van Amerikaanse artsenorganisatie I D f\ I W intervertellingen Vreemde opvattingen MERCURIUS EN MARS IN AMERIKA (in) 0 Napels en San Remo Schroom Intimidatie „Geschiedenis" in zakboekjesvorm GEEN PROBLEMEN ROND GARIBALDI EN ELIZABETH I Kwasi-realiteit 1 Gevecht met Congres in tweede ronde DEENSE VERHALEN pagina MAANDAG 11 MAART 196s Kennedy's professoren zijn van mening, dat de Amerikaanse economie een eventuele ont wapening zonder al te veel moei lijkheden zou kunnen doorstaan. Hun argumenten zijn eerder in deze reeks artikelen vermeld. Maar een volgende vraag is, of ook de Amerikaanse universitei ten het kunnen uitzingen, wan neer het Pentagon eenmaal op zwart zaad komt te zitten. Dr. Thomas Henry Carroll, president van de George Washington Uni versity, meent, dat meer dan de helft van de fondsen voor het Massachusetts Institute of Tech nology wordt geleverd door het ministerie van defensie. Ongeveer hetzelfde geldt voor het National Institute of Health. Er zijn ook driestere schattingen. Ik heb wel de bewering vernomen, dat drie kwart van wat alle Amerikaanse universiteiten in totaal op hun be grotingen brengen ten behoeve van de exacte wetenschappen wordt gefinancierd door het Pen tagon. Degenen, die aan deze uni versiteiten afstuderen, vormen samen een belangrijke sector van het militair-industriële complex. resident Kennedy heeft kort geleden opnieuw een plan gelanceerd voor een zieken huisverzekering voor bejaarden. Zijn eerste plan, van twee jaar geleden, werd in juli 1962 door het Congres verworpen. Inmiddels is in november van het vorig jaar een nieuw Congres gekozen, en Kennedy hoopt dat hij ditmaal meer succes zal hebben met zijn wet die de ouden van dagen tege moet komt in hun ziektekosten. Het probleem van de ziekte kosten van de Amerikanen boven de 65 jaar heeft steeds de bijzon dere aandacht gehad van de pre sident. Reeds op 9 februari 1961, enkele weken na zijn inauguratie, zond hij het Congres een speciale boodschap over de volksgezond heid, en in dit stuk werd vooral gesproken over de stijgende nood der bejaarden. „De jaarlijkse ziek tekosten van mensen boven de 65", zo verklaarde hij, „zijn twee maal zo hoog als die van jongere personen, terwijl hun jaarinkomen slechts half maal zo groot is". Hij vertelde ook dat ieder jaar mil joenen bejaarde echtparen een ziekenhuisrekening hebben van meer dan zevenhonderd dollar. „Dit is meer dan een derde van hun gemiddelde jaarlijkse in komen en meer dan hun jaarlijkse uitgaven voor levensmiddelen. Zo krijgen velen niet de medische verzorging die zij nodig hebben, omdat zij de kosten niet kunnen betalen", aldus Kennedy. gewekt dat medici hun positie in de organisatie van de medisdhe zorg meer ais een economisch privilege dan als een aan de professie gebon den verantwoordelijkheid zien", tot zover dr. Greep. TA GON dat het allUd nog wordt onderschat. Hij vindt geen enkele inspanning te zwaar en geen enkel bedrag te hoog, als zij '.rig van DR. JEROME W1ESNER »g, maar dienen voor de versterfcin de Amerikaanse defensie. V.S. Dr. Carroll acht het gevaar, dat deze militaire subsidies van invloed zullen zijn op de resultaten van het wetenschappe lijk onderzoek, niet groot. Hij citeert McGeorge Bundy, de vroegere „dean" van Harvard en tegenwoordig Kenne dy's speciale adviseur inzake de natio nale veiligheid. Die heeft op een verga dering van de Raad van Onderwijsin stellingen te Chicago verklaard, dat de federale bijdragen meestal in de vorm van „research grants" in het algemeen een zeer positieve invloed heb ben gehad op het peil en de omvang van het wetenschappelijk onderzoek aan de universiteiten. Én zelf voegt dr. Carroll daaraan toe, dat een individuele pro fessor het onderzoek, dat hij wil ver richten, misschien zal „aanpassen" om geld van de federale regering los te krijgen, maar dat dat dan toch altijd gebeurt uit de eigen vrije wil van de betrokken hoogleraar. Universiteiten aJs Harvard en Prince ton weigeren „geheime opdrachten" van het Pentagon op hun terrein te laten uitvoeren. Maar de leden van Prince ton's wetenschappelijke staf krijgen wé! toestemming te gaan werken in een naburige en zeer geheime windtunnel. Harvard ligt misschien anderhalve ki lometer verwijderd van het Massachu setts Institute of Technology, dat hier naast ai werd genoemd en waarvan de directeur, dr. James Killian. eens heeft gezegd: „Ik heb het gevoel, dat ik bezig ben aan een permanente koorddans tus sen mijn academische plichten en de opdrachten van de federale regering." In 1950 gaf de regering in Washington 245 miljoen dollar uit aan wetenschap pelijke onderzoekingen. Het afgelopen jaar was dat bedrag gestegen tot 1,3 miljard dollar. Op de begroting voor 1963 staat een post van 2,4 miljard dollar voor ruimte- en ander onderzoek. De wetenschappelijke adviseur van president Kennedy, dr. Jerome K. Wiesner, heeft een Congrescommissie voorgehouden, dat dit meer is dan wat de federale regering in totaal aan onderzoek heeft uitgegeven in de hele periode van de Amerikaanse Bur geroorlog tot het eind van de Tweede Wereldoorlog. Voor 1964 vermeldt de begroting een bedrag van 4,2 miljard dollar. e schroom, waarmee Harvard en Princeton de fondsen van het Pen tagon tegemoet treden, vindt men niet overal in Amerika. Het Stan ford Research Institute bijvoorbeeld aan vaardt gaarne opdrachten van regering en particulieren. In een wat ander vlak ligt de kolossale RAND (Research and Development) Corporation of Dos Angeles, die uitsluitend door de strijd krachten wordt gefinancierd. Een merkwaardig probleem konden tot voor kort de particuliere maatschap pijen vormen, die ails technische advi seurs optraden bij de onderzoekingen, waartoe de regering opdracht gaf. De vraag rees, of zij later ook als inschrij vers mochten optreden, wanneer het on derzoek tot resultaat had. dat de rege ring een ot ander project aanbesteedde. Vorg jaar september is beslist, dat dat niet mocht. De „International Telepho ne and Telegraph Company" moest zich zodoende afzijdig houden van ..Advent", een programma voor de ontwikkeling van communicatiesatellieten. Het is vaak moeilijk uit te maken, welk deel van een bepaald onderzoek uitsluitend militaire waarde heeft en welk deel ook vreedzame doeleinden kan dienen. President Kennedy heeft vorig Jaar september op een persconferentie ge zegd: „Het werk, dat de N.A.S.A. doet aan het Satum-project. het werk dat de luchtmacht doet aan de Titanraketten, het werk dat gedaan wordt aan het Apollo-program, en Gemind en de ande ren, dat is ten dele van belang voor de nationale veiligheid, maar het komt óók ten goede aan vreedzame doeleinden." Er is tussen deze beide sectoren een voortdurende wisselwerking. De NASA (het regeringsbureau voor het vreed- (Van onze Romeinse correspondent) p het jaarlijkse hoog geïndustrialiseerde zangfestival in San Remo wordt eerst Mn strijd hevig gezongen en later om het zingen hevig gestreden. Ook dit jaar waren er veel festi- vallers boos over de uit spraak van de jury. huns inziens een produkt van domheid en onkunde, zo niet van bedrog en cor ruptie. Dit verschijnsel staat in Italië niet geïso leerd en hoog oplaaiende onenigheid over beoorde lingen bij festivals, wed strijden en examens bie den geregeld stof voor boelende beschouwingen en vet bekopte kranten artikelen. Wat San Remo aangaat, de verslagen par ty zit niet stil. De com- Bonist van het winnende edje kreeg een proces aangebonden wegens mu zikaal plagiaat. Toch dreigt dit geval snel op de achtergrond te gera ken, want thans werd in 's levens hoenderhok een knuppel gegooid, die tot de werkelijk grote bleek te horen. Door de Italiaanse Voet balbond, de Federcalcio, zijn zeven spelers van de Napolitaanse (professio nal) -voetbalclub Napoli beschuldigd van doping. Na de wedstrijd tegen Milaan zondag jl. werd bij de spelers van beide elftallen bloed geprikt voor onderzoek naar eventueel gebruik van verboden stimulantia. Zo'n steekproefsgewijze gehou den onderzoek is normaal en wordt door bevoegde medici van de Federatie gedaan. De uitslag was dan, dat in totaal bil ze ven spelers, allen van Napoli, bewijzen van do ping werden aangetroffen e reacties uit Napels zijn stormachtig In wezen doet de be schuldiging van do ping er weinig toe; men had de spelers ook ikono- klasten, theodolieten ot philatelisten kunnen noe men en heel Napels had gedaan, wat het nu doet: „Handen af van Napoli" schreeuwen. Sabotage" riep don Achille Lauro, ere-president van de club, maecenas, politicus en re der. Andere partheno- peïsche stemmen voegden eraan toe: „Onbestaan baar. ongehoord, schande, ploertig" en nog veel meer, Philemon heeft zijn Baucis, Pyramus zijn Thisbe. Leda zelfs haar zwaan niet zo liefgehad, als Napels Napoli. Napoli gaat Napels voor. Napoli is Napels in verheerlijkte vorm, Napoli is het „se cret life" van alle Napo litaanse Walter Mitty's. Laat geen buitenstadse voetballer onder Napels ogen Napoli willen over troeven De volkse veld slagen'in het stadion ho ren er tot de befaamdste in de voetbalwereld en -litteratuur. Maar in ons geval is er dan toch het doping-onderzoek ge weest. Zijn er rapporten vol beschuldigende labo ratorium woorden? „Rook gordijn" zegt Napels, .camouflage, man gebruik je verstand! Napoli was wat achterop gekomen, te veel gelijk spel te vee] verlies gehad in dit sei zoen. maar de wedstrijd tegen Milan was een test. Gewonnen met 10. En dèt gunnen die „Piemon- tezen" ons niet". Napels is véél interes santer dan San Remo. DR. EDWARD TELLER in populair bij een fres en, natuur- la Mensen zoals hij groot deel van het lijk, bjj het Pentagon. Maar hun beto gen blijven niet onweersproken. Dr. Hans A. Bethe van de Comell-universiteit (net als Teller winnaar van de Enrico Fermi-prijs) moedigt de regering aan iedere reële kans op ontwapening, die zich voordoet, aan te grijpen. In vroe gere jaren heeft men in het Conges wei eens gedreigd een onderzoek naar zijn politieke betrouwbaarheid te laten instellen, maar dr. Bethe laat zich niet intimideren. Dr. Jerome Wiesner, de wetenschap pelijk adviseur van de president is óók tegen de onbeperkte bewapeningswed loop. Hij bepleit een wetenschappelijke uitwisseling tussen oost en west. Maar ondanks zfrn hoge post is hij, zoals dat in Washington heet, „a lone wolf". Een gruwelijke consequentie van de koude oorlog is natuurlijk dat in prin cipe iedere vondst, die de wetenschap doet, militaire waarde kan hebben. Dat heeft de onderzoeker al menigmaal voor gewetensconflicten geplaatst; er zijn echter opvallend weinig aanwijzingen, dat de Amerikaanse wetenschap haar integriteit vei'l heeft gehad voor de mil joenen van het Pentagon. H. J. NEUMAN DR. JAMES R. KILLIAN n één pakketje stuurde de Fa. de Haan ons twee werkjes toe, die wjj in onze hoedanigheid van his toricus eigenlijk net zo goed niet hadden kunnen krijgen; dan hadden wij ook niet de moeite behoeven te doen om ze van a tot z te gaan zit ten lezen! De romanheld Garibaldi, wiens „Leven" tezamen met dat van drie andere figuren uit zijn tijd „door het Wereldlot of Lot" werd bepaald om onafwendbaar de eenheid van Italië tot stand te brengen", is het onder werp van het ene boekje. De schrijf ster beperkt zich bij de keuze van haar bronnen praktisch tot de zes delen waarin in 1937 de Mussolinitijd alles is verzameld wat haar grote held heeft gezegd en geschreven. Het zijn met name zijn „Herinneringen" al tijd een van de gevaarlijkste soort do cumenten, omdat zij achteraf geschre ven zijn waarop zij zich verlaat en in het Voorwoord zegt zij dat deze hiaten vertonen, „die men gaarne zou aanvullen". Maar dat heeft zij niet ge daan! Het leven van Garibaldi is met vaart en verve beschreven, ongetwij feld, zodat men na lezing althans iets weet van het wel en wee van deze merkwaardige man, die .alleen maar bezeten zou zijn geweest van de idee: „Italië één hóe dan ook". Met een onvoorstelbaar gemak omzeilt de schrijfster allerlei vragen, waarop men nu eens graag enig antwoord zou willen horen, antwoorden die zelfs de grote Enciclopedia Italiana uit de da gen van de Duce niet geeft. Want ook het omvangrijke artikel over de roodthemd déérin is te zeer in een verheerlijkende toon geschreven... uiter aard. De schrijfster is een Tiroolse; misschien verklaart dit feit haar ongewone bewondering voor haar held en haar voortdurend praten over „Gari baldi's zending: verouderde, aan ver starring ten prooi gevallen vormen te doorbreken, opdat een geheel volk zijn geestesmerk zou vinden"! Zó althans staat het op de omslag... Voor lezers, die niet kritisch willen zijn, is er overi gens een aardig boekje ontstaan; geen diepgang, geen problemen, alleen wat algemeenheden over zijn republikein zijn, maar niets over de merkwaardige aard daarvan. Er had beter een roman geschreven kunnen zijn en dan ook als zodanig aangediend. Ons oordeel over de overigens zeer vlotte bewerking en vertaling van pro fessor Neale's „Leven van Koningin Elizabeth I" kan gelukkig wat t9 ger uitvallen, ofschoon ook hier Sl reserves te maken zijn. Neale 'Slag grootste kenner van de Engelse ge® eej denis van de 16e en 17e eeuw. yamvaji deze zich dus zet tot het schrijven een boek over de „petite histoire ,aJ1 Elizabeth en haar omgeving, welnu, kan men verzekerd zijn van een ,<y -n siek werk. Van dat „klassieke' de bewerking van dhr. Harting n> anders overgebleven dan wat aar?,®jH oppervlakkige verhaaltjes. Dan W» ^jj nog niet twisten over de vraag niet beter een andere en meer vQ?L\e woorde keuze uit het boek van n>eu had kunnen maken. Ook dit boekje, evenals dat over ribaldi, druipt van bewondering v0 de beschreven persoon: kritiek v neemt men niet, problemen komen nl aan de orde, enige reserve (hoe nig ook) t.o.v. deze vreemde, koel-ra tionele en tegelijk hartstochtelijke vrou bljjkt nergens. Bepaalde episodes u haar veelbewogen leven die to ZO» veelbewogen leven voor een juist begrip nodig zijn zonder meer verdwenen. Al moet aan deze opmerking toevoegen dat 1 niet bepaald een bewonderaar ben v vermomd „officieel kwaadspreken Maar dan moet men een boek aandienen als „Het" leven van kon' gin Elizabeth. Want dat was dan in dit onderhavige en ook aard1» geïllustreerde boekje geschetst wordt- Ook hier geldt dus: goed voor zers, die niet kritisch zijn; er is 8e diepgang, er zijn geen zware beschot wingen over zware internationale litieke verwikkelingen, geen blemen; alleen wat aardige ontsPjl* ning. En dan maar niet denken men na lezing weet wie Elizabeth was. DR. B. A. VERMASEREr1- N.a.v.: M. J. KRUECK VON POTUA' ZYN: Garibaldi (Phoenixpocket, Prof. Sir JOHNE. NEALE: Het van Koningin Elizabeth I (Grote Pd nix Pocket, 73). W. De HaanSfandaardboekhan1 Zeist-Antwerpen, 1962. del' DR. MCGEORGE BUNDY zaam ruimteonderzoek) maakt dankbaar gebruik van de verbindtogsfacilit'eiten van de luchtmacht. En deze luchtmacht heeft op haar beurt alweer laten weten, dat zij het Gemini-project straks wel wil gebruiken voor militaire doeleinden, ook al heeft zij zelf reeds de rend-ez- vous-techniek beproefd met een onbe mande satelliet (het z.g. Saint-project) et valt waarschijnlijk moeilijk te loochenen, dat het voortduren van de koude oorlog van invloed is op de algemene structuur van het onderwijs. De Ver. Staten en de Sovjet-Unie zijn een wedloop begonnen, wie de meeste fysici kan afleveren. Mensen a!s dr. Teller en Glen Saaborg zijn nu in Amerika bezig de „high school" zodanig in te richten dat er meer beoefenaren van de exacte weten schappen zullen loskomen. Een universiteit als die van Harvard gaat zich meer en meer toeleggen op de ontwikkeling van het intellect, in- plaats van op de ontwikkeling van de hele mens. Er bestaat een gerede kans, dat John F. Kennedy en Henry Cabot Lodge vandaag niet meer op Harvard zonden zpn gekomen. Toch is er nog geen enkele aanwijzing dat de Amerikaanse wetenschap onder Invloed van zich wijzigende omstandig heden iets van haar objectiviteit of haar analytisch vermogen zon hebben verlo ren. Geheel iets anders is. dat degenen, die zich in het bijzonder aangetrokken voelen tot de problemen van oorlog en vrede, veelal overeenkomstige trekken vertonen. Het zijn oorspronkelijke, door dringende geesten. En als men een lijstje ziet met de namen van mensen, die de kernoorlog dagelijks opvoeren ais een kwasi-reaü- teit (Bowie. King, Kissinger, Knorr, Me- daris, Nitze. Wohlstetter. Wolfers), dan volt het op, dat er nogal wat Ameri- kanen-van-recente-datum bij zijn. Dr. Edward Teller, de 54-jarige hoog leraar aan de Universiteit van Califor- nië, is van huls uit een Hongaar. Bernard A. Sohriever. die mij on weerstaanbaar doet denken aan Sie- be van der Zee, Is in september 1910 geboren in Bremen. Hij is de vierster- generaal, die de leiding heeft van het uiterst belangrijke Air Force Systems Command en hij wordt genoemd als mogelijk opvolger van generaal Cur tis E. Lemay. die binnenkort aftreedt als chef van de luchtmachtetaf. (Ge neraal Schriever verwierf in juni 1942 zijn „Master's Degree" In „Mechani cal Engineering" aan de reeds eer der genoemde universiteit van Stan ford). Dr. Teller is van mening, dat het communistische gevaar permanent Is en Nu bestaat er in sommige staten van de VS voor arme bejaarden een mogelijkheid hun ziektekosten ten dele van de overheid terug te krijgen. Maar de voorwaarden zjjn soms bepaald Pijn lijk voor hen die hun armoede niet bekend willen maken, en de hele rege ling is hoogst omslachtig, terwijl zij nog slechts in een deel van Amerika wordt toegepast. Naar schatting zijn er in de VS op het ogenblik 17,5 miljoen per sonen boven de 65 jaar. Het ziekenfonds dat de regering voor deze groep in het leven wil roepen, omvat o.m. de volgende punten; 1) De federale overheid betaalt de ziekenhuiskosten tot een maximum van 90 dagen, waarbij de patiënt echter zelf de eerste 9 dagen 10 dol lar per dag moet betalen. 2) De kosten van verpleging in een rusthuis worden betaald tot een maximum van 180 dagen. 3) De kosten van verzorging door een wijkverpleegster worden tot 240 be zoeken per jaar vergoed. 4) Poliklinische behandelingen boven de 20 dollar worden ook betaald. De patiënten dragen echter zelf de kosten van de visites van hun huis arts. alsmede alle apothekerskosten. Op de Amerikaanse nationale begro ting zou per jaar een bedrag van on-' geveer 1,9 miljard dollar moeten wor den uitgetrokken voor diit ziekenfonds voor bejaarden, dat de naam „Hospital Insurance" (ziekenhuisverzekering) zou dragen. Maar het vorige plan van Kennedy, dat bekend stond als „Medicare" (een samentrekking van de woorden „medi cal care"), stuitte indertijd op heftig verzet van de machtige American Me dical Association (AMA), de Ameri kaanse zusterorganisatie van de Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst. De AMA heeft een jaar of twaalf geleden een plan van president Truman verworpen voor een soort Nationale Gezondheidsdienst. Men beschouwde sende debat in de senaat vergeleek de lei-der van d-e Republikeinen. Everett Dirksen, het plan van Kennedy met de Nationale Gezondheidsdienst in Enge land, die volgens hem een mislukking was geworden. Hij haalde Lancolns woorden aan, dat regeringen alleen moesten doen wat de mensen niet zelf konden doen, en op Kennedy's betoog, dat de beoogde voorzieningen noodza kelijk waren, antwoordde hij met een uitspraak vande achttiende-eeuwse Brit se staatsman William Pitt: „Noodzaak is het excuus voor iedere aantasting van de menselijke vrijheid". De fractievoorzitter van de Demo craten, senator Mike Mansfield, zei: „De noden van de bejaarden kunnen niet wachten", en hij merkte vervol gens op, dat het Congres grote ver plichtingen had tegenover de ouden van dagen die Amerika tot een land van overvloed hadden gemaakt. Maar toen er op 17 juli 1962 tenslotte gestemd was. bleek „Medicare" ver worpen te zijn met 52 tegen 48 stem men. Tot de senatoren die zich tegen het wetsvoorstel uitspraken behoorden, behalve 31 Republikeinen, 21 partij genoten van Kennedy, vooral zuidelijke Democraten. De New York Times ziekenhuisverzekering schreef een hoofdartikel onder die titel „Doodsklok voor Medicare", maar de Republikeins gezinde New York Herald Tribune sprak van „een welverdiende i» De Democratische fractievoorzitter de Amerikaanse senaat, Mike MansfieV* staat achter Kennedy's plan voor e jr bejaarda*" William Pitt (1759-1806): Noodzaak is het excuus voor iedere aantasting van de menselijke vrijheid", dat project toen als een vorm van „socialized medicine" (gesocialiseerde geneeskunde) en die term is vervol gens ook gebruikt vooir Kennedy's „Med'icare"-wet. De Amerikaanse art senorganisatie wil zo min mogelijk inmenging van de overheid met de gezondheidszorg. De AMA is vooral afkerig van controlemaatregelen door de staat. De voorzitter van de AMA verklaarde, dat Kennedy's „Medicare will stand between the patient and his doctor". Maar een Nederlandse arts in Boston, dr. J. M. Greep, schreef in juli 1962 in „Medisch Contact": „De oppositie van de AMA tegen de regeringsvoorstellen dient gezien te worden als een bezwaar tegen een op te grote schaal overhevelen van de private gezondheidszorg naar de pubHeke. Dat hierdoor spanningen in de artseogemeenschap zelf en in de relatie arts-patiënt kunnen ontstaan zal niemand durven ontkennen". „In die landen echter waar private en publieke gezondheidszorg naast elkaar bestaan, in praktisch alle WesteUropese landen, zijn deze span ningen door onderling respect en door de zelfdiscipline van de medi sche professie tot een minimum be perkt gebleven. In het algemeen heeft in deze landen de medicus zijn positie in de gezondheidszorg en zijn status in de maatschappij vrij onge schonden kunnen behouden. Het is teleurstellend dat de woord voerders van de AMA te geëmotio neerd zijn bjj het verdedigen van hun bezwaren tegen het Kennedy-plan. Bjj velen wordt daardoor de indruk n het 87ste Congres (1961-1963) is een felle strijd gestreden rond Ken nedy's plan. De AMA geroot de steun van bijna alle Republikeinen en van een aantal zuidelijke (conserva- mv) Democraten. Tijdens het beslis- afstraffing van Kennedy's parlementai re taktiek". Het blad beschuldigde de president van een verkiezingsstunt ten koste van de bejaarden. e tweede ronde van de strijd voor het Amerikaanse ziekenfonds voor bejaarden is begonnen op 21 februari jl., toen Kennedy zijn nieuwe project presenteerde bij het 88ste Congres, dat vorige maand is aangetreden. Het oude plan werd op enkele punten gewijzigd, maar in hoofd zaak heeft de president zijn denkbeel den van twee jaar geleden gehand haafd. Het wetsvoorstel zal nu niet vóór het einde van de zomer in stem ming komen, en mogelijk zal eerst in 1964 de beslissing vallen. Het gevecht in het Congres zal ditmaal minstens zo fel z«n all de vorige keer, en het is de Amerikaanse Senaat, Everett nog zeer de vraag of Kennedy straks Dirksen, fel tegenstander van meer succes zal hebben dan in 1962. dy's voorgestelde ziekenfonds voor H. BRONKHORST jaarden. fractievoorzitter Republikeinse n een verzorgde vertaling van H. J. Scheepmaker biedt de uitgeve rij Contact te Amsterdam gelegen heid tot kennismaking met de ro mancière Isak Dinassen, een „fiere Deense barones", die zich aanvanke lijk tot palet en schildersezel getrok ken voelde, maar spoedig tot literair werk overging en o.m. diverse grote verhalenbundels schreef, waarvan de onderhavige in 1942 van de pers kwam. Deze romaintische verhalen behoren tot geen bepaalde literaire stroming. De schrijfster zelf vertegenwoordigt het tegenovergestelde van alles wat de Deense literatuur van haar tijd ken merkt. Haar verteltalent is evenwel opmerkelijk, zolang de ongebreidelde fantasie, welke er aan ten grondslag ligt, haar geen parten speelt. Niet zon der reden heet het op de omslag, dat haar schrijverij soms „vreemd" aan doet. De nuchtere beoordelaar wil zo nu en dan een vraagteken plaatsen. Twee van de elf verhalen met name „De Vis" en „Beter en Rosa" gaan in dit opzicht vrijuit. beide gave composities met.eln va» lieuschildering, die ook opvalt, f'en» een nobele inhoud. Met de al» eveif geschiedenis is de schrijfster01-ds» goed op de hoogte als met de j' 0oK en de klassieke mythologie, "ij jjier vertrouwd met de Bijbel, al. JJrpretf' en daar haar exegetische i» tie aanvechtbaar. Dit laatste „Een troostrijke geschiedenis sari in de schrijfster met ongew00 jstrd* casme haar „kijk op kunst kanS eert. „Gij zult liefhebben „ueel met heel uw hart en met gffCj. versta" „i» u ziel en met geheel uw versi»**8jg gij zult uw publiek liefhebb®" z'ri zelve". Zulk een parafrase is ge jis zachtst gezegd hinderlijk, evenaj- ser>s dere toelichting met allerlei n he t kalia. „Alle menselijke betrekkin» ffrifi ben iets monsterachtigs en wre® tot "V- de betrekking van de kunstena» publiek is een van de monster r> ja iets even verschrikkelijks als.~.iiV welijk". Dit soort kunstbe! reohtvaardigt op zijn minst het wan da

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6