Voorwaarden: Geen blijvende vestiging en geen agitatie Borst HET TV-INTERVIEW MET BIDAULT Kritische reactie van KRO op regeringscommuniqué „Staatssecretarissen ontkenden pressie" Kar d. Min dszenty heeft VS-legatie NIET verlaten Oostenrijkse geruchten weinig geloofwaardig Khroesjtsjev naar de Paus Concessies aan De Gaulle 7 STURKA DENIM SPIJKERBROEKEN Schous kinderland woensdag en donderdag gesloten Bureau smedestraat 5 Adenauer zendt brief ongeopend retour Vijf dames door auto aangereden Het weer- Arrestatiebevelen ontvoering van ARGOVD NCRV: „Regeren bij ministeriële besluiten'^ Journalisten zijn verontrust en verontwaardigd Het weer in Europa DINSDAG 12 MAART 1963 86sfe JAARGANG No. 31381 MüNCHEN, 12 maart. De ranse oud-premier en chef van de jar: verzetsraad der OAS, de 63- 'ige Georges Bidault, heeft van de Beierse staatsregering in Mün chen toestemming gekre'gen om blijven. Bidault zou zondag morgen mondeling zou om gevraagd hebben aan de asiel Mierse autoriteiten. jongens en meisjes 8 jaarf 9.65 't is betaalbaar bij Anegang 19 - Haarlem Tel. 21413 Een van hen overleden tiroesjtsjev valt weer abstracte kunst aan MORRIS 'êcforeijouêiu/f 4^rteljörisstr haarlem tel ]3A39 e dames- en herenjasjes borgen opklaringen Roken en longkanker Bewerking van de tabak voornaamste oorzaak wordt heel anders..... SCHOUS Franse journalisten op STAKING voorbereid ROME, 12 maart. Uit Oostenrijkse bron heette het giste ren in Rome dat kardinaal Minds- zenty zich niet meer te Boedapest zou bevinden in het Amerikaanse legatiegebouw, dat hem sinds de opstand van 1956 asiel verleende, maar dat hij met goedkeuring van de Hongaarse regering op een niet verder aangeduid adres zou ver blijven, waarschijnlijk een kloos ter of een huis in het bezit van de Kerk in Hongarije. „De zaak Bidault-KRO" Telegram Federatie aan prof. De Quay HAARLEM ®Jefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 gOonnementen 20800 Postgiro 14348C Bi-. an,°°' Beverwijk Zeestraat 50 telet 4790 antoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 fectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. °'dredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voo1 advertentiën eventueel zonder opgave var redenen Ie weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc. t 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Beieren wil aan BIDAULT politiek asiel verlenen ^an onze correspondent te Bonn) politiek bat was zjin tweede verzoek. Het rste was vrijdag gericht aan bonds- janselier Adenauer persoonlijk in Rhön- maar de kanselier heeft Bidaults on de hand geschreven brief onge- aan de afzender geretourneerd. Ziii Was K»on onbeleefdheid van de uoe van Adenauer, maar een gevolg J?e omstandigheid dat over verblijf buitenlanders de landelijke regerin gen ëer bondsrepubliek moeten beslis- n Het was voidoende geweest, wan- sufT Bidault zich tot de landraad van t arnberg (het district in Opper-Beie- n," waar het dorp Steinbach aan de 0n?.rthsee is gelegen, waar Bidault zich Pmeld) had gewend. Het verblijf van Bidault in West.- rbitsland is aan de gebruikelijke voorwaarden en bepalingen verbon- Hij moet zich van iedere poli- "6*e activiteit onthouden en dat zal (Advertentie) baby- en kinderkleding (Van onze correspondent) 12 maart De 34-jarige H]L.erdinge is vannacht in het ziekenhuis «en r overleden aan de gevolgen van 5Va verkeersongeval, dat haar gister- thep ,haar woonplaats was overko- Zij liep met twee andere dames &an ndelen' toen een bestelwaf?en haar henreed. De beide andere dames lie- a ernstige verwondingen op aan de r.5161!. De chauffeur van de bestelwa- Pen "«rn Sep had vierhonderd meter voor de van het ongeval al twee andere Wegfietsende dames aangereden. Hoe- «tj°°k deze vrouwen verschillende ern- «ha? .^verwondingen opliepen, reed de cha,,jieur door. De politie heeft de 'uffeur een bloedproef afgenomen. h^OSKOU, 11 maart. Khroesjtsjev *«de een zaterdag gepubliceerde hu de abstracte kunst aangevallen li tegenstander verklaard van het »hci.„aam naast elkaar bestaan van «q "j'st'sche en burgerlijke ideologle- llll gebied van de kunst. ""itiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitmiiiiiiiiiiiiiinii (Advertentie) ^JmRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 ^erwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) hla^uf'jhelijk zwaar bewolkt met «h v enige regen of motregen r|n "ler en daar mist, later opkla- krj^r'1' Zwakke tot matige wind Xv«st *nd van noordwest naar zuid- hoirer zuid. In het algemeen re middagtemperaturen. fc WOENSDAG: n: 7 01-18.39. Maan: 22.00-8.33. uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiimii) MÜNCHEN, 12 maart (AFP, DPA) De rechtbank in de Beierse hoofd stad heeft de arrestatie bevolen van vijf personen die ervan worden be schuldigd aan de ontvoering van de Franse ex-kolonel Argoud te hebben meegewerkt, zo heeft het Beierse mi nisterie van justitie meegedeeld. De namen van de vijf verdachten werden niet meegedeeldmaar do politie meent dat deze toch vals zijn. De justitie in München heeft aan de Parijse justitie verzocht hulp te ver lenen bij de opsporing van de vijf ver dachten en gevraagd Argoud over de identiteit van zijn ontvoerders te on dervragen. Men wilde niet zeggen van welke nationaliteit de vijf verdachten zijn. hem nog niet meevallen, want de hele wereldpers zit oen interviews en ver klaringen achter hem aan. Het zal hem moeite kosten om zich in dit opzicht niet strafbaar te maken. Verder moet Bidault zich om de zo veel tijd bij de vreemdelingenpolitie melden om zijn verblijfsvergunning te laten verlengen. Of die wordt ver lengd, hangt in eerste instantie van zijn (politieke) gedrag af. En tenslot te heeft Bidault de belofte moeten af leggen dat hij niet van plan is zich blijvend in West-Duitsland te vestigen. De regering van de deelstaat in Mün chen heeft hem laten weten dat hij een schriftelijk verzoek om asiel moet indienen en dat daarover dan gunstig zal worden beslist. (UPI) Bidault maakte tijdens de urenlange verhoren die h(j gisteren in Steinebach onderging, de indruk, dat hij wel zal willen voldoen aan de voor waarde zich van politieke activiteit te onthouden. Hij zag er moe, oud en ze nuwachtig uit, het tegenbeeld van een man die president De Gaulle ten val zou willen brengen, zoals hij zich on langs nog voor de Britse televisie pro beerde te presenteren. Het is mogelijk dat de recente ontvoering uit München van zijn medestander in de OAS, Antoi- ne Argoud, hem overstuur heeft ge maakt en dat hjj daarom dadelijk om politiebescherming vroeg, toen hij zon dagmorgen in zijn Beierse schuilplaats ontdekt werd. Toen een journalist hem gistermorgen een vraag stelde over Jean-Marie Bastien Thiry, de OAS-er die toen geëxecuteerd werd in Parijs, antwoordde Bidault kribbig: „Ja ik weet ervan". Later op de avond deelde de Beierse minister Junker mee, dat de medewer kers van Bidault nu beweren, dat de oud-premier nooit gezegd heeft, dat hij politiek asiel in Beieren zou vragen, hoewel de politiemannen die hem on dervroegen volhouden dat hij het wel gevraagd heeft. De minister herhaalde, dat Bidault een schriftelijk verzoek zal moeten indienen, alvorens hem asiel wordt verleend. Volgens journalisten die een gedeel te van het verhoor van Bidault af luisterden heeft de oud-premier onder SALISBURY. 12 maart. Tijdens een congres van de internationale ta- bakshandeJ heeft dr. Jan Beffinger, hoofd van een wetenschappelijk ta baksinstituut in Kenya, als zijn mening te kennen gegeven, dat de wijze van bewerking van tabak eerder dan de tabak zelf de voornaamste oorzaak is van longkanker. Volgens dr. Beffinger hebben de landen van het oostelijk blok, waar de tabak nu nog op prak tisch dezelfde manier wordt bewerkt als aan het begin van deze eeuw, in dit opzicht met geen bijzonder pro bleem te kampen. In de westelijke lan den echter toont de rook van volgens moderne methoden bereide tabak be paalde scherpe eigenschappen en on geveer vijfentwintig jaar na de invoe ring van het nieuwe procédé viel onder de rokers een opmerkelijke stijging van het aantal lijders aan longkanker waar te nemen. Uit zeer recente cijfers uit de Sov jet-Unie blijkt, dat van alle daar voor komende soorten kanker-gevallen slechts zes procent betrekking had op longkanker, tegen b.v. 36 procent in Engeland. Deze telefoto werd gemaakt in villa „Sonnenwinkel" in Steinbach, het toe vluchtsoord van Georges Bidault die wij hier (rechts) in gesprek zien met Oscar Stammler, de vroegere chef-re dacteur van „Revue". Op de voorgrond, zittend de Duitse journalist Heinz Graf Nouhuys, wiens familie van Nederlandse afkomst is, maar reeds enkele generaties in Duitsland is gevestigd. meer gezegd, dat hjj twee keer in West-Duitsland heeft verbleven en dat hjj een aantal mensen ontmoet heeft op Prinz Regentenstrasse 145 in Mün chen, waar de OAS een hoofdkwartier zou hebben gevestigd. Verder zei hij dat hü slechts indirekt had gehoord van plannen om een bomaanslag te plegen op het Franse consulaat in Hamburg. Bidault is een jaar geleden uit Parijs verdwenen en sindsdien op de vlucht geweest in Italië, Oostenrijk, Engeland en West-Duitsland. In de OAS-kring te München stond hij bekend als „de pro fessor". De twee journalisten bij wie hij thuis gevonden werd, zeiden dat hij steeds bezig was met het schrijven van zijn memoires, zittend in een stoel die eens toebehoorde aan Hitiers tweede man Hermann Göring. KRUININGEN, 12 maart. Het stoffelijk overschot van een van de nog acht vermisten van de opvaren den van de tanker „Miraflores", die veertien dagen geleden op de Wester- schelde uitbrandde, is geborgen. Het is dat van de dertigjarige koksmaat Antonio Vitanza. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 12 maart In de NCRV-radiokrant „Vandaag" heeft jour naalhoofdredacteur Gerard Hoek gister avond aandacht besteed aan de verwik kelingen rond het niet uitzenden van het interview met Bidault. Deze NCRV- woordvoerder zei met enig commentaar van zijn kant te hebben willen wachten tot het verschijnen van het regeringscom muniqué. Dit communiqué evenwel heeft de NCRV eens te meer overtuigd van de zwakte van het regeringsstand punt in deze kwestie. De heer Hoek is van mening dat zoals de KRO he* interview had wil len brengen, niets ten nadele van de Franse president zou kunnen geschie den. De betrokken autoriteiten hadden zich daarvan ruimschoots kunnen overtuigen, aldus de heer Hoek. „Zij bogen echter tevoren reeds als lakei en voor de generaal, nadat de Ne derlandse regering eerder ai haar gram had geuit over de mislukking van de toetreding van Engeland tot de E.E.G. door diens toedoen". „Het is mogelijk", aldus de heer Hoek, „dat het een beetje moeilijk zou zijn geweest de Franse president duide lijk te maken dal het in Nederland niet gehruikelijk is, dal in radio en te levisie alleen de slem van de regering wordt gehoord zoals in Frankrijk, maar daarvoor leven wij dan ook in een vrij land. Die vrijheid vereist grote zelfbe perking van degenen die een zendmach tiging hebben verkregen, uit het volk zelf voortgekomen organen". Tot slot merkte de heer Hoek op, dat het is te hopen da> hel parlement nu eindelijk eens een eina maak' aan het regeren bij ministeriële besluiten, „zo als wij dat op het gebied van de radio en de televisie nu reeds zestien jaar moeten ondergaan". (Advertentie) Héél andersAl het leuks aan kinderkleding komt voor het kijken voor het keuren, voor het kiezenDaarom is er een hele verbouwing aan de gangDaarom zijn Schous kinderland en Schous huishoudafdeling om u met ingang van vrijdag te ontvangen zoals u het graag hebt: veel kijken, veel te keuren, veel te kiezen uit de duidelijk geprijsde collecties. Schous Kinderlandeen snuffelvrlj land! Oude Groenmarkt 16-14, achter de oude Sint Bavo, Telefoon (02500) 1 12 66, Haarlem. PARIJS, 12 maart (Rtr) Ver tegenwoordigers van de vier in Frank rijk bestaande journalistenorganisaties hebben na een gemeenschappelijke vergadering besloten een stakingsco mité in het leven te roepen, met het oog op de mogelijkheid van mislukken der onderhandelingen met de dagblad directies over hogere salarissen, lan gere vakanties en andere pensioen- voorwaarden. Bovendien eisen zij er kenning, dat journalistiek een „inspan nend beroep" is. Het instellen van het stakingscomité is het gevolg van de reacties, die het verloop der onder handelingen onder de journalisten in de hoofdstad en in de provincies heeft opgewekt. (Van onze radio- en t.v-redactie) HILVERSUM, 12 maart De KRO heeft gisteravond in een communiqué gereageerd op de door de rijksvoorlich tingsdienst verstrekte mededelingen met betrekking tot de gang van zaken rond het televisie-interview met Bidault. De ze kritische aantekeningen zeggen on der meer: ma*. min leersi Station Weei temp temp atgej «rigterer 14 UUi Den Heidei zw. bew. 6 2 12 Ypenburg regen 9 3 15 Vlissingen regen 8 3 13 fieide regen 9 5 9 De Bilt regen 8 4 10 Twen to regen 10 6 12 Üinnho^en regen 10 5 9 i.imbun regen 12 3 2 Helsinki sneeuw —7 —8 1 uucKboün sneeuw —0 2 3 Jslo sneeuw —1 2 0.1 Kopennagt regen 2 0 3 Londen regen 11 4 8 Amsterdam regen 9 3 10 Brussel regen 11 5 6 Guxembuxg regenbul 9 4 6 Parijs regen 14 6 1 Nice onweer 14 10 5 (Van onze Romeinse correspondent). Volgens deze en andere Oostenrijkse bronnen zou de kardinaal in een con troverse geraakt zqn met zijn be schermheer, de Amerikaanse gezant, en de controverse zou zo hoog gelopen zijn dat de kardinaal de Hongaarse autoriteiten verlof zou hebben ge vraagd om al of niet tijdelijk op een bepaald adres buiten het Amerikaanse gezantschapsgebouw te verblijven. Hiermee zou de overkomst van de Oostenrijkse kardinaal König een heel andere kleur krijgenin het onder havige geval zou hij immers in pause lijke opdracht de Hongaarse primaat uit een vrijwel onmogelijke impasse komen helpen. Gisteren berichtten wij in ons com mentaar dat Hongarije allesbehalve gelukkig is met het geval-Mindszen- ty, zowel om morele als om prak- tisch-politieke redenen en dat de re gering bereid zou zijn om bij de on derhandelingen veren te laten, mits de zaak uit de wereld geholpen wordt.. Merkwaardig is. dat het jong ste bericht niet uit communistische bron stamt, maai slechts met graag te op de eerste pagina's van de communistische partijpers werd overgenomen. Intussen weet het Vaticaan niets mede te delen, men zwijgt daar. Het Hongaarse gezantschap in Rome zei, dat het bevoegd noch in staat is om enige informatie of enig commentaar te leveren. De Amerikaanse legatie in Boedapest heeft gereageerd en catego risch ontkend dat kardinaal Mindszenty haar gebouwen verlaten heeft. Als men afziet van de mogelijkheid, dat de kerkvorst zou zijn gaan lijden aan een bekend psychopathologisch ge- vangenschapsverschijnsel, dat bijv. voor krijgsgevangenkampen de naam „prikkeldraadkoorts" draagt, dan bot sen de gegevens van dit bericht te veel met hetgeen van de verbeten en on verzettelijke strijder Mindszenty be kend is um aan de juistheid te geloven. Goed geïnformeerde zegslieden in Ro me hadden dan ook heden de neiging om vooralsnog het gehele verhaal naar het rijk der fabels te verwijzen. De vraag die de gemoederen in Rome bezighoudt, heeft een juist tegen overgestelde inhoud: zal kardinaal Mindszenty het voorste) dat kardinaal König hem komt overbrengen willen en kunnen aanvaarden? De Hongaarse primaat ziet zichzelf als de „persoon lijke hoeder van de kroon van St.Ste- phanus", zoals we) eens gezegd is, de man op wiens schouders de last gelegd is om het teken te zijn van het geloof en van de christelijke tra ditie. de protagonist bij het overreiken van de fakkel aan de volgende genera tie in zijn land. Ook wanneer hij van zijn vrijheid is beroofd, blijft zijn zwij gende tegenwoordigheid een levende en sprekende getuigenis. Men meent, dat de regerende Paus om redenen van algemeen kerkelijk beleid kardinaal Mindszenty thans een functie in het centrale kerkelijke be stuur te Rome zou willen geven, maar Joannes XXIII wil beslist geen druk op hem uitoefenen. Zo komt het. dat de berichten over de kardinaal op bijna onwaarschijnlijke manier botsen. „Het is juist, dat de staatssecretaris sen Scholten en Van Houten bij de be spreking van donderdagnamiddag waarbij tevens de adjunct-directeur van de KRO, de heer J. Castelijns, hoofd van de televisiedienst van de KRO, aanwezig was aan mr. Van Doorn hebben medegedeeld, dat zij het bijzon der ongewenst achtten, dat het televi sie-interview met de heer Bidault op 9 maart zou worden uitgezonden. Mr. Van Doorn heeft zijnerzijds de staats secretarissen aangeboden de uitzending tevoren te bekijken omdat zijns inziens de uitzending zoals zij zou worden gegeven de betrekkingen met Frank rijk niet zou schaden Het is echter onjuist, dat de staats secretarissen bij dit gesprek zoals het regeringscommuniqué suggereert uitdrukkelijk in het midden zouden heb ben gelaten, of de regering op basis van het TV-besluit maatregelen zou ne men. Het is evenzeer onjuist, dat de staatssecretarissen, zoals het rege ringscommuniqué mededeelt, er op zouden hebben gewezen, dat een uit drukkelijk verbod van de uitzending, gezien het feit dat het TV-besluit geen preventief toezicht kent, niet moge lijk was. Zowel telefonisch bij de uit nodiging tot een gesprek, als bij de bespreking zelf heeft staatssecretaris Scholten medegedeeld dat hij en zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken, generlei pressie wilden uitoefenen en dat er geen sprake van kon zijn, een regeringsveto uit te lokken. De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken heeft van zijn dienovereenkom stige gedachtengang nog eens doen blij ken door de wijze, waarop hij zijn be schouwing inleidde. Deze staatssecreta ris zei immers, dat hij de stoute schoe nen had aangetrokken mr. Van Doorn beseheidenlijk enkele aspecten onder de ogen te brengen, welke van belang kon den ziin voor diens beslissing. Dat de staatssecretarissen bij de be spreking van donderdagmiddag aller minst dachten aan een regeringsingrij- pen, moge behalve uit het bovenstaan de blijken uit het feit, dat in de loop van de discussie ais een vooj de staats secretarissen acceptabele gedachte, werd gesproken ovei de vraag of de KRO de voorgenomen uitzending een ruime week kon opschorten Mr. Van Doom heeft tijdens het onderhoud medegedeeld, zich ook over deze oplossing te zullen beraden. Daarbij heeft hij echter reeds direct te kennen gegeven, dat nem een zo danig uitstel vanwege het verlies aan actualiteit, uitermate bezwaarlijk voor- kwam. Bij zo n uitstej zou de KRO immers eerst weet op 21 maart tele visiezendtijd hebben Het is de KRO niet duidelijk, hoe de staatssecretarissen de uitzending-Bi- dauit na uitstel van ruim een week niet en op 9 maar4 wel in strijd met artikel 4 lid 1, van hel TV-besluit (vei ligheid van de staat, openbare orde) zouden hebben kunnen achten. Het is juist dat mr. Van Doorn zich bereid heeft verklaard de zienswijze van mi.iister Luns, waarvan hij nog op de hoogte zou worden gesteld, mede in zijn overwegingen te betrekken. Minister Luns heeft in de loop van donderdag avond mr. Van Doorn opgebeld en hem telefonisch van deze zienswijze in ken nis gesteld. Voorts merkt de KRO op, „dat het blijkens het regeringscommuniqué van regeringswege gemaakte onderscheid tussen preventief en repressief optre- den wel bijzonder subtiel kan worden genoemd, indien zoals in het onderha vige geval geschiedt de uitzendende in stantie tevoren een telegram ontvangt met een zo dreigende inhoud, terwijl te vens te verstaan werd gegeven dat de aan de regering inhoudelijk onbe- ,ende uitzending door regeringslngrij- pen en wel door uitschakeling van de zender, onmiddellijk na aanvang der uitzending zou worden gestaakt. Tenslotte stelt de KRO nog dat de regering in haar communiqué opnieuw er aan voorbijgaat dat de KRO voorne mens was het interview uit te zenden, voorafgegaan door een zeer kritisch KRO-commentaar, terwijl tevens zou de worden uitgezonden de beide even zeer kritische Engelse commentaren, die respectievelijk voor en na het interview in de betreffende uitzending waren op genomen. AMSTERDAM, 12 maart. Het be stuur van de Federatie van Neder landse Journalisten heeft gisteren het volgende telegram aan de minister president gezonden „Het bestuur van de Federatie van Nederlandse Journalisten, 11 maart bijeen, heeft het regeringsdreige ment tegen de KRO inzake de voor genomen uitzending van het BBC-in- terview met Bidault besproken. Het federatiebestuur acht dit dreigement een inbreuk op de vrijheid van voor lichting en meent dat de norm van Art. 4 Televisiebesluit ten deze is gehanteerd op een ongeoorloofde ma nier, omdat geen verband is te leg gen tussen enerzijds veiligheid van de staat en openbare orde, al dan niet in onderling verband, en ander zijds het vertonen van een in Enge land uitgezonden T.V.-gesprek met Bidault, dat daar een parlementair debat en overige openbare discussie heeft uitgelokt. Onderdrukking van de uitzending van deze documentaire gegevens, die in het communiqué van de RVD van 11 dezer onjuist zijn gekwalifi ceerd, verdraagt zich niet met de vrijheid van voorlichting, in art. 10 Europese Conventie voor de rechten van de mens. Het federatiebestuur is verontrust door en verontwaardigd over de toe passing van Art. 4 T.V.-besluit op een situatie waarvoor deze bepaling ken nelijk niet is geschreven en spreekt de verwachting uit dat bedoelde ge vaarlijke ingreep ten aanzien van de KRO nooit als precedent zal worden beschouwd". Het telegram is ondertekend door de voorzitter van de F.N.J., mr. A. Stem- Dels. VATIKAANSTAD, 11 maart. (KNP) De Paus is, naar wij uit gewoonlijk goed ingelichte kringen vernemen, be reid de Russische minister-president Ni- kita Khroesjtsjev in audiëntie te ont vangen Tijdens de particuliere audiëntie die de Paus op 7 maart aan de schoon zoon van Khroesjtsjev, Alexei Adzjoe- Is er een wijziging op handen van het beleid van de Nederlandse rege ring ten aanzien van de Europese politiek van De Gaulle? Deze vraag wordt ingegeven door een aantal opmerkelijke recente gebeurtenissen. Daar is dan eerst het ingrijpen van de regering tegen het voorgenomen televisie-interview met Bidault. Waar om was men nu plotseling zo bevreesd De Gaulle onaangenaam te zijn? Wellicht boudt bet optreden van de regering in deze kwestie verband met het komende bezoek van de Franse president aan Soestdijk. Misschien bad De Gaulle al aanwijzingen dat de Nederlandse regering zijn E.E.G.- beleid minder afwijzend zou gaan benaderen voor bij tot zijn bezoek aan Soestdijk besloot. Anders zou hij gezien zijn trots waarschijnlijk niet naar Nederland hebben willen komen. Hij pleegt zijn buitenlandse reizen zoveel mogelijk te beperken, en waarom zou bij juist dit moment kiezen voor een tegenbezoek uit louter beleefdheid aan onze koningin? Het is ook frappant, dat de fractie voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, dr. De Kort. het vorige week. - rijdag nodig vond op te merken, dat minister Luns zich thans (I) volkomen bewust is, dat een strikt realisme geboden is in de Europese politiek. „Wij zouden de positie van De Gaulle alleen maar versterken door Frankrijk met een frontvorming te isoleren", zo merkte bij op. En zaterdag zei het K.V.P.-kamerlid mr. P. A. Blaisse, dat minister Luns de laatste tijd te kort schiet in bet vol doende duidelijk maken van zijn plannen. Tenslotte is er bet T.V.- interview met minister Luns van vorige week, waarin de minister plot seling meer ontvankelijk bleek dan te voren voor de visie van de voorzitter van de E.E.G. -commissie, prof. Hal- stein, op de kwestie van de associatie van de Frans-sprekende Afrikaanse landen. Na de persconlerentie van De Gaulle van 14 januari en vooral na de mislukking van de Brusselse con ferentie over Engelands toetreden tot de E.E.G. (29 januari) beeft minister Luns krachtig stelling genomen tegen De Gaulle, waaT ons inziens alle reden voor was. Wat zou hem nu bewogen kunnen hebben van die lijn af te wijken? Is hij door bepaalde K.V.P.-kringen onder druk gezet: bestond er een verschil van mening in bet kabinet en hebben de voor standers van concessies aan De Gaulle een overwinning behaald, of moeten we aan buitenlandse pressie denken, bijvoorbeeld van de zijde van Duitsland? Wellicht is minister Luns ook teleurgesteld geweest over Spaak, die aanvankelijk zijn sterkste bond genoot was, maar die in de Afrikaanse associatiekwestie niet met zijn Ned ;r- landse ambtgenoot mee wilde gaan. Men kan betwijfelen of de taktiek van minister Luns in zijn bestrijding van De Gaulle's Europa-politiek altijd geheel verstandig was, maar dat die politiek bestreden werd was juist, want Engelands spoedige aan sluiting bij de E.E.G. is een duidelijk Nederlands belang. Nederland ziet die toetreding van Engeland als een stap naar een Atlantische oriëntatie van Europa, maar De Gaulle denkt beslist niet Atlantisch, maar Frans nationalistisch, al noemt bij die hou ding Europees. Het zou betreurens waardig zijn als de Nederlandse regering tenslotte tegenover De Gaulle door de knieën ging, zoals in de ondergeschikte kwestie van het inter view met Bidault al gebeurd is. bej verleend heeft, zou de H. Vader zich daartoe bereid verklaard hébben. Tijdens bedoelde audiëntie van 7 mrt. heeft de Paus een in het Russisch ge stelde brief voor Khroesjtsjev meegege ven. waarin hij zijn dank uitspreekt voor de gelukwensen die de Russische pre mier hem heeft doen toekomen naar aanleiding van het verlenen van de Balzanvredesprijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1