NEDERLANDS ELFTAL „spoort" naar Zwitserland O NEDERLANDER IN DE PLOEG VAN CAMBRIDGE Spanning na ruim een maand bijna ondraaglijk FEIJENOORD moet een mentaal hersteld REIMS verwachten Voorsprong van 1-0 waardevol, maar geen basis voor te groot optimisme Stevig pak slaag voor ijshockeyers Wraak vanRudiA Itig op Van Looy is zoet Betty Cuthbert „te moe!" GOED VOOR U! Thun het eerste idyllische doel Duitser op kop in Parijs-Nice Ster-atlete van 1956 verbetert wereldrecord Oostenrijk speelt overrompelend Duurste plaats in Tokio 80 gulden £ckte CRICKETERS denken aan bescheiden start op zondag 5 mei Vraagtekens in het dames-hockeyteam Std,riling MOSS gaat heit rustiger aan doen Engels bekervoetbal ADA KOK breekt opnieuw een record DINSDAG 12 MAART 1963 ■w WITTE KRUIS WITTE KRUIS Rotterdam, 12 maart. Ondraaglijk bijna is de spanning Seworden. Ruim een maand ligt e bewogen, bijna magische wed strijd in Parijs achter ons en nu resten nog slechts vierentwintig bUr voor Feijenoord en Reims tegenover elkaar staan. De lnzet is wie weet dat lang- 2amerhand nog niet? een Maats bij de laatste vier in het toernooi om de Europese voetbal beker. Een plaats, die voor de gelukkige respect en roem tot ver buiten de landsgrenzen zal be tekenen; een plaats die uitzicht biedt op het hoogste wat een voet baller momenteel kan bereiken: ue finale van de Europa Cup. En, ^at voor het Nederlandse voetbal ongelooflijke prestatie is en Voor Feijenoord zelf natuurlijk in bet bijzonder, niet het internatio naal reeds jarenlang gerenom meerde Reims gaat de wedstrijd Van morgen in als de favoriet, maar een eenvoudig Nederlands Mubteam, dat weliswaar binnen landsgrenzen reeds jaren een grote faam geniet, maar daar buiten zijn reputatie nog moet °Pbouwen. Geen luxe Twee prognoses .1' U !T Overnacht veilig en rustig in een hotel. Ruwe Engelsen Een Nederlander behoort tot de ploeg van Cambridge, die al weer druk in training is voor de grote race tegen Oxford. Het is de 20- jarige Hendrik Maasland, die in Cambridge studeert. Zijn vader, Paul Maasland, was lid van Ne- reus en deelnemer aan de Olym pische Spelen in 1921f en 1928. Het is een héle eer voor Hendrik Maasland, die men hier ziet als vijfde roeier van rechts, in het befaamde team van Cambridge te kunnen meestrijden tegen Oxford. Hij doet dan ook bij de training niet onder voor zijn Britse vrienden. Onder de mannen van Cambridge een actie-foto van hun rivalen, de acht van Oxford, waarvan de grote skiffeur Stuart Mackenzie zegt, dat zij oneven wichtig is en buitensporig zwaar. 2t«È5: SlPlIi'ï^k1 iSé^È J ï&sSiiï.:. IIIIIIIIIMIIIIIIIIIlIllllllllllllllliriMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIII DEN HAAG, 12 maart Voor het eerst sinds vele jaren zal het Neder landse elftal voor een „verre" uitwed strijd geen gebruik maken van een vliegtuig. De ploeg zal namelijk per Rheingold Express naar Zwitserland vertrekken en per TEE naar het vader land terugkeren. De ploeg komt woensdag 27 maart voor een laatste centrale training in Nederland in het KNVB-sportcentrum te Zeist bijeen. De spelers overnach ten daar en reizen dan donderdagmor gen vroeg af met bestemming Thun, het idyllische plaatsje, dat op 30 kilo meter afstand van Bern aan het Thu- ner meer is gelegen. Zondagmorgen arriveert het elftal pas in de Zwitserse hoofdstad, waar in de middag de ont moeting Zwitserland-Nederland de tweede wedstrijd tussen beide landen voor de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landen teams wordt gespeeld. Maandag morgen wordt de terugreis aanvaard. Jong Oranje, dat zaterdagmiddag 30 maart in Luzem tegen het Zwitser se team van spelers tot 23 jaar uit komt, reist wel peir vliegtuig. Het char tertoestel vertrekt vrijdagmorgen 29 maart van Schiphol en komt maandag in de loop van de middag in Nederland te rug. De KNVB heeft de 97e wedstrijd tus sen Nederland en België, die zondag 18 oktober wordt gespeeld, toegewezen aan het Olympisch Stadion te Amster dam. Het programma van de Oranje-ploeg (Advertentie) PIJNSTILLER Kiespjjn... maar ook andere pla gende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyl-vrij en daar door geen maagklachten. ziet er voor het seizoen 1963-1964 als volgt uit: Woensdag 25 september: Neder- land-Tsjecho-Slowakije. Zondag 13 oktober: Nederland-Bel- gië in Amsterdam. Woensdag 20 november: Schotland- Nederland. Zondag 22 maart: België-Neder- land in Antwerpen. Woensdag 6 mei: Nederland-Zwe den. Indien ons land zich plaatst in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landenteams wordit het programma met twee wed strijden tegen een door loting aan te wijzen land gecompleteerd. Mocht Ne derland door de Zwitsers worden uit geschakeld dan zullen pogingen wor den ondernomen om nog een of twee vriendschappelijke interlands vast te stellen. DEN HAAG, 12 maart Het hoog tepunt van het komende cricketseizoen is ongetwijfeld de wedstrijd, die het Ne derlandse elftal zal spelen tegen het team van de Marylebone cricketclub, de befaamde Engelse club, die zjjn ze tel heeft op Lord s in Londen. De MCC komt naar Nederland ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van de landskampioen HCC. Zaterdag 3 en zondag 4 augustus wordt deze ju bileumwedstrijd in Den Haag gespeeld. Het daarop volgende weekeinde is op het terrein van Rood en Wit te Heem stede de tweedaagse ontmoeting tussen het Nederlands elftal en de MCC vast gesteld. De Engelsen spelen nog twee wed strijden in Nederland Op 6 en 7 augus tus komt het team op het terrein van VRA te Amstelveen uit tegen de Fla mingo's; een KNCB-team ontmoet de MCC voorts op 8 augustus op het ter rein van VDC te Rotterdam. Het Nederlandse elftal zal het komen de seizoen nog eenmaal in actie ko men, Zaterdag 20 en zondag 21 juli zijn de Denen namelijk op het VRA- terrein tegenstanders van de vader landse ploeg. Er is nog met geen mo gelijkheid vast te stellen wanneer een begin kan worden gemaakt met de com petities van de KNCB. Streefdatum voor een bescheiden begin is zondag 5 mei. Aangezien veel cricketclubs gebruik ma ken van voetbalvelden staat wel vast dat de cricketcompetitie aanzienlijk la ter dan gewoonlijk op volle toeren zal gaan draaien. (Van onze sportredacteur) Favoriet. Het is eigenlijk wel een •toot woord voor een elftal, dat met ?®n voorsprong van 1-0, verkregen in fanjs, aan de tweede ontmoeting be- **"t en in zjjn voorgaande Europese wedstrijden juist op eigen terrein zijn ""gunstigste resultaten boekte. Laten spelers van Feijenoord zich dat wèl tealiseren als zij morgen de grasmat *an hun eigen stadion betreden en hun "oor zo'n vijfenzestigduizend dicht opeen gepakte toeschouwers een onge twijfeld jubelende ontvangst zal wor- "®n bereid. Hoe een gedoodverfde fa voriet reddeloos ten onder kan gaan, "obben de Feijenoorders trouwens nog Keen week geleden met eigen ogen "innen vaststellen, toen zü als leer- De bus brengt de Feijenoorders naar het trainingsveld, waarna zij onder lei ding van Fuchs geconcentreerd aan de warming up" werken. Hier van links naar rechts: Kreijermaat, Van der Gijp, Hordijk, met witte overgooier, Romeyn en Bouwmeester. gierige toeschouwers keken naar de wedstrijd van hun „collega's" van Anderlecht en Dundee. Favoriet? Feijenoord zal beslist niet uit het oog mogen verliezen, dat Reims zijn nederlaag met 0-1 in het Pare des Princes nog steeds ziet als een vergissing. De Franse kam- pioensploeg heeft zich ruim een maand geleden verkeken op zijn tegenstander. Dat was Feijenoords grote voordeel van het internationaal onbekend zijn. Feijenoord heeft dat op een schitterende wijze weten uit te buiten, heeft zelfs een overwinning behaald die buiten kijf was, maar zal nu op zijn beurt moeten oppas sen, dat het niet dezelfde fout gaat maken als Reims. Het is dan ook beslist geen overbodige luxe, dat de Feijenoorders sinds zondag zijn „af gezonderd van de wereld" dat zij in de beslotenheid van de Brabantse bossen zich volledig concentreren op hun wedstrijd van morgen en onder wijl niet worden afgeleid door de normale dagelijkse beslommeringen en, wat wellicht een funeste uitwer king zou kunnen hebben, niet meer bloot staan aan de prognoses van Het Legioen, dat onvoorzichtig opti mistisch is geworden na het onge- droomde resultaat in Parijs. Favoriet. Feijenoord was dat een week geleden meer dan nu. Toen zou het te maken hebben gehad met een Reims, dat ais gevolg van enkele te leurstellende resultaten in de competi tie een morele kater had, alle geloof in eigen aanvalskracht ieek te hebben verloren en nog slechts waarde hechtte aan de kwaliteit van zijn verdediging. Er is in een week tijds echter veel gebeurd in Reims. Binnenskamers be raad heeft geleid tot ingrijpende maat regelen, die er voornamelijk op waren gericht de verdediging zo mogelijk nog meer „gewicht" te geven en de aanval geheel te reorganiseren. Reims heeft daarbij bijzonder veel geluk ge had. Het heeft namelijk zondag jl. zijn nieuwe formatie kunnen proberen tegen een eenvoudige amateurclub. Het re sultaat spreekt voor zich. De zich in spelende en naar nieuwe aanvalspatro- nen zoekende voorhoede sloot de ont moeting af met een score van 19-0 en daarmee is ongetwijfeld een goed deel van het geschokte vertrouwen herwon- Favoriet? Wij hebben twee progno ses opgetekend, die de al te grote opti misten wellicht tot nadenken zal stem men: Raymond Kopa, Reims' aanvoer der. heeft laten weten dat er on danks de achterstand van 1-0 voor zjjn ploeg nog niets is verloren. „Wij hebben ons zelf verslagen. Sterker nog: zonder de verdiensten van Feijenoord te willen kleineren, ben ik er van overtuigd dat een groot elftal, zoals bijvoorbeeld Ben- fica, ons die avond in het Pare des Princes met 3 of 4-0 zou heb ben geklopt. Feijenoord heeft te recht een voorsprong, maar... de strijd is nog niet uit." Nils Liedholm, in 1958 de „her sens" van het Zweedse elftal dat in de eindstrijd om het wereldkam pioenschap tegen Brazilië speelde, nu mede verantwoordelijk voor de gang van zaken bij Milaan ook één van de favorieten voor de halve finales in dit Europese beker toernooi en als „spion" in Pa rijs^ heeft bij zijn terugkeer in Italië verteld: „Reims heeft grote tactische fouten gemaakt, maar het heeft, behalve dan deze wed strijd, nog niets verloren. Als Reims zijn verdediging versterkt en meer aandacht gaat besteden aan verrassend aanvalsspel kan het zich in Rotterdam alsnog kwalifi ceren." SAINT HONORé-LES-BAINS, 12 mrt Rudi Altig had zijn lesje geleerd. De Westduitser had in de eerste etappe van de wegwedstrijd Parijs-Nice aan den Hjve ondervonden, dat Rik van Looy momenteel rapper spurt dan hij. Daar om pakte Altig gisteren in de tweede rit de zaken anders aan. Kort vóór het einde had zich een kopgroep gevormd van vijf renners: Poulidor, Melckenbeeck, Sorgeloos, Van Looy en Altig. Vooral de aanwezigheid van Van Looy in de voorste gelederen verontrustte de Duitser, die ome van de zijde van Melckenbeeck gevaar ducht te voor het geval het op een eindsprint zou aankomen. Daarom ging Altig in de aanval. Er ontstond een gat van 50 meter tussen hem en zijn achtervol gers en ondanks een felle reactie van Van Looy werd het verschil steeds gro ter. Altig finishte tenslotte onbedreigd met een voorsprong van 15 seconden, waardoor hij zich tevens met de leiders trui mocht tooien. De Nederlander Bas Maliepaard moest bij de sprint van het peloton, dat 21 seconden na Van Looy arriveerde, slechts de Fransman Eve- raert en de Italiaan Carlesi voor laten DEN HAAG, 12 maart Het Neder landse dames hockey-elftal, dat op '30 maart in Dublin tegen de Ierse Vrij staat uitkomt, is als volgt samenge steld doel: J. Jurrissen (BDHC), achter: Ch. Keers (Kieviten) en L. Nolte-Martens (EMHC), midden: N.N., J. de Vleeschouwer (Forward) en A. Vlsser-'t Hooft (Arn hem), vóór: W. van der Oord (Quick), N.N. E. Hoogeveen (BDHC), T. Lemmens- Nillesen (EMHC) en R. Kuper Cs Her togenbosch). Reserve doelvrouwe: T. Sybesma (Fit), De overige resrves, uit wie de rechtshalf en rechtsbinnen zullen wor den gekozen, zijn: J. Brommers (BDHC). M. Houtkoper (BDHC) en F. Verloop (SCHC). LONDEN, 12 maart Stirling Moss, de Engelse coureur, die door een ern stig ongeluk al tien maanden op non- acflef is, zal nog dit jaar een „droom- car", een geheel eigen ontwerp, uit brengen. Het zal een vierpersoons toer- wagen zijn, die in het najaar in pro- duktie moet komen. „Al zestien jaar lang heb ik over het project nage dacht en lk geloof dat de wagen wer kelijk revolutionair zal worden." gaan, zodat hij als achtste werd ge klasseerd. Overigens gebeurde er in de 93 km lange rit van Decize naar Saint-Hono- ré-les-Bains weinig schokkends. De meeste coureurs hadden de zware eerste etappe nog in de benen. Pas bij de eerste doorkomst in Saint-Honoré, 13 km vóór het einde, veranderde dat. Poulidor, Sorgeloos en Melckenbeeck demarreer den en hadden dit waarschijnlijk rustig mogen doen als Altig de achtervolging niet had ingezet. Toen moest ook Van Looy wel mee naar voren. Het algemeen klassement na de twee- at* t de etappe ziet er als volgt uit: 1. Altig (West-Duitsl.) 8.37.56 2. Van Looy (België) 8.38.11; 3. tot en met 7. Carlesi (It.), Desmet (Belg.), Stahlinsky (Fr.), Anquetil (Fr.) en Janssens (B) allen 8.38.32; 8. ex aequo o.a. Daems (B.), Aerenhouts (B), Groussard (Fr.). An- glade (Fr.), Junkerman (West-Did. en Everaert (Fr.), allen 8.38.45. 22. Zilverberg (Ned) 8.39.56, 28. ex aequo o.a. Geldermans (Ned), 9.00.43, 39 ex aequo o.a. Maliepaard (Ned) 9.03.22. MELBOURNE, 12 maart. Bettv Cuthbert, de Au stralische atlete, die tijdens de Olym pische Spelen van 1956 in Melbourne op 18-jarige leeftijd triomfen vierde en met drie gouden medailles zich bij sterren als Fanny Blankers-Koen en Majorie Jackson voegde ln de dames- atletiek, heeft tij dens wedstrijden in Melbourne het we reldrecord op de 440 yards verbeterd met een tijd van 53.5 sec. Het oude record stond sedert 16 sep tember '59 (Minski op naam van de Russische atlete en Europees kampioene op de 400 meter, Maria Itkina. Betty Cuthbert faalde volkomen tij dens de Olympische Spelen 1960, waar zij niet eens door haar series op de 100 meter heenkwam. De grote heldin van 1956 verdween volkomen in het niet bij de sprankelend lopende Ame rikaanse „gazelle" Wilma Rudolph die schijnbaar zonder moeite driemaal „goud" veroverde. Betty Cuthbert heeft zich in een ti,.isbestek van twee jaar omgescha keld van de sprint naar de langere afstand en boekte nu, 25 jaar oud, haar eerste grote succes. De Austra lische wil het op de Spelen in Tokio nog eenmaal proberen. De strijd in Melbourne bracht het publiek tot groot enthousiasme. Betty had een prachtige eindsprint, die, zo als later bleek, haar ook een nieuw wereldrecord op de 400 meter oplever de. De juryleden, die de tussentijd op namen, lieten de chronometers stil staan op 53.1 sec. Het oude record stond met 53.4 eveneens op naam van Maria Itkina. Bjj de internationale wieler-zesdaag- se in Oost-Berlijn werd maandag een achtervolging gehouden, die een zege opleverde voor de Oostduitse achtervol gingskampioen Rudolf Franz. De Ne derlander Koel eindigde als derde. In het toernooi om het Zuidameri- kaanse voetbalkampioenschap luiden de uitslagen: BoliviëEcuador 4-4, Argen tinië—Columbia 4-2, Brazilië—Peru Piet Kruiver kijkt peinzend wanneer hij aan de wedstrijd van morgen goud. Zal hij de versterkte verdediging van Reims kunnen verrassen? LONDEN, 12 maart Middles- ?|T>ugh heeft zich maandag geplaatst ^°or de vierde ronde van het toernooi hi de Engelse voetbalbeker door de """play" tegen Blackburn met 3-1 te "■hnen. Middlesbrough speelt in de jh®rde ronde thuis tegen Leeds United. e voor de vierde ronde gespeelde hjedstrjjd Manchester United Aston ^'ha eindigde in een zege met 1-0 voor Manchester United, dat in de vol- f®"de ronde thuis uitkomt tegen Chel- Oe beslissing in de „replay" voor X® vierde ronde tussen Nottingham en j?est Bromwich viel eerst in de ver jaging. Na tweemaal drie kwartier jlas de stand 1-1. Nottingham scoorde de verlenging (2-1) en speelt nu in vjjfde ronde thuis tegen de win ter van Middlesbrough Leeds Uni- Advertentie) STOCKHOLM, 12 maart Het Ne derlandse Ushockeyteam heeft maan dagmiddag In de slechts met 160 toe schouwers bezette Johanneshov-hal in Stockholm voor de tweede maal in nau welijks twee dagen een nederlaag moe ten Incasseren. Verloren onze landge noten zondag met 4-1 van Denemarken, nu tegen Oostenrijk was de negatieve score aanmerkelijk hoger: 13-2. De Oostenrijkers met in hun midden o.a. de genaturaliseerde Canadees Del St. John, die enkele jaren geleden nog deel uitmaakte van het Haagse HYS Hokij, hadden weinig moeite om tot een ruime overwinning te komen. Met snel le aanvallen overrompelden zi) de mat te Nederlandse verdediging keer op keer. Na drie minuten keken onze land genoten al tegen een achterstand van 2-0 aan. De Nederlandse aanval trachtte wel het spel te verplaatsen, maar de robuuste doch bijzonder sportief spe lende Oostenrijkse verdediging gaf geen krimp. Aan de andere zijde sneden de Oostenrijkers echter keer op keer door de Nederlandse defensie waarbij doel man van Esch, die overigens een voor treffelijke partij speelde, twee keer de puck uit het net moest halen. Kort vóór het einde van de eerste periode scoorde Hendriks het eerste tegenpunt uit een goede pass van Van Dijk. In de tweede periode speelden de Oos tenrijkers wat meer ontspannen, waar door Nederland nadat het eerst nog twee doelpunten had moeten toestaan, enigszins onder de druk uitkwam. Het Nederlandse offensief werd bekroond met een treffer van Bakker in de tiende minuut. Hierna bleek de Nederlandse aanval echter al zijn kruit te hebben verschoten:. Het Engelse ijshockeyteam, dat in de b-groep uitkomt, schijnt het principe van „fair play" geheel overboord te nebben gezet. Toen de Engelsen tegen de Polen regelrecht naar een debacle werden ge voerd, kwam het tot een regelrechte veldslag. Na afloop sloegen de Britten met bierflesjes in op hun tegenstanders. Voordien was het Britse strafbankje zevenentwintig minuten bezet geweest. De Polen willen deze voorvallen onder aandacht van de internationale jjs- hockeyfederatie brengen, waarvan de Europese president uitgerekend de En gelsman Joh. F. Ahearne is. De uitslagen van gisteren waren: groep A: Canada-Verenigde Staten 10-4, FinlandWest Duitsland 4-4. groep B: ZwitserlandFrankrijk 5-0, Roemenië Joegoslavië 7-4, NoorwegenEngeland 9-2, groep C: Nederland—Oostenrijk 2-13. In groep A leiden Tsjecho-Slowakije, Canada en Zweden met 6 uit 3, terwijl Rusland vierde is met 4 uit 3. In groep b leiden Zwitserland en Roemenië met Gezelligheid kent geen tijd. De spelers van Feijenoord kunnen ondanks de ernst van de voorbereiding nog lachen. Pieters Graafland, links, verzorger Meyer, aan de piano en Bergholtz aan de bas ver maken zich uitstekend in het hotel bij Breda, waar plannen worden gesmeed voor een nieuwe succesvolle operatie tegen Reims. BLOEMFONTEIN, 12 maart De Nederlandse zwemsters, die een toer- nee door Zuid-Afrika maken, zegevier den gisteravond op alle onderdelen waarin z(j aan de start verschenen. Voor de beste prestatie zorgde Ada Kok, die op de 100 yards vlinderslag met een tijd van 1 min. 04,6 sec. het „Allcomers record" verbeterde. Klenie Bimolt won de 220 yards schoolslag in 2 min. 58,- sec, terwijl de Zuidafri- kaanse Ria Beyers 2 min. 59,6 sec. liet afdrukken. Ria van Velsen won de 100 yards rugslag in 1 min. 06,7 sec. en Erica Terpstra de 100 yards in 59,5 sec. TOKIO, 11 maart Het organisatie comité van de Olympische Spelen 1964 in Tokio heeft de oorspronkelij ke datum, waarop de kaartenver- koop zou beginnen, namelijk 1 april, verschoven naar begin juli. In to taal zullen ongeveer 2,6 miljoen bil jetten in de voorverkoop komen en daarbij heeft men de verschillende takken van sport in vier categorieën ingedeeld. In categorie A zijn o.a. atletiek, zwemmen, turnen en judo ingedeeld, sporten die in Japan veel belangstelling genieten. Het hoogst liggen de prijzen voor de openings- en sluitingsceremonie. Dan kost de goedkoopste plaats vijf gulden en de duurste 80 gulden. Voor atletiek, zwemmen, turnen en judo moeten de Japanners 3 tot 20 gulden per dag neertellen. Voor de categorie C varië ren de prijzen van drie tot 10 gulden. 7 uit 4. In de laagste groep is Oos tenrijk eerst met 6 uit 8. Nederland staat een na laatste met één punt uit drie wedstrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9