De Gaulle: In de kerken collecteren... Spoorwegen in Frankrijk staken - abrupt - 24 uur Hoegenaamd geen respijt afkondiging-uitvoering INFLATIE onafwendbaar? Prinses Soraya Wordt filmster GESLAAGDE NOODLANDING OP DEENSE LUCHTHAVEN BIDAULT wil in Duitsland blij ven Dank aan zijn kameraden die in hem geloven Churchill jr. nam het niet wtmw 0 Rrrt.. ^ZZaagsmm Evangelische Kerk: Iedere Duitser schuldig aan de nazi-wreedheden Binnenkort afstoting van K LM-hedrij ven New Y ork? „Directeur Larive behoefde geen staking te bezweren" Rotterdams perpetuum mobilenaar Soekarno MARIUS VAN BEEK naar Egypte CITR0ËN Geert Hoogeveen afgerand V Het weer- feS? „Bevredigende oplossing" op komst „als De Quay het niet wil hebben fjgif LE CANOTIER luidt de lente in CULTIVE PARELS 6 0 0 Russisch wrak voor Duitse kust kan worden opgeruimd vrijdag 15 maart 1963 86ste JAARGANG No. 31384 PARIJS, 15 maart. Gister middag is Frankrijk onaange naam verrast geworden met een °°i' de vier vakbonden van spoor wegpersoneel gedane mededeling 0at zij consigne hadden gegeven k?or een algemene spoorwegsta- mng van 24 uur ingaande vier vanochtend. Zoals men weet, ^Bdden ploegsgewijze arbeids- ^hderbrekingen van twee uur mpsdag reeds ernstige stoornis in aet treinverkeer opgeleverd. MORRIS "êefbreijou duif! CAMELJASSEN I^ALCON IJshockeyende VOPO's vragen asiel in Zweden Later meer bewolking &Ben loü6v« 2 CV Ami ID Hoofdagent Showroom Zijlweg 26 Telefoon 17296 - 58041 39.75-59.75 STUURMAN COHEN service BARKER'S BEHANG 56 56 „DE BRILIiENSFECIALXST" 30—45% KORTING Een Boeing-vliegtuig van de Panam, dat een vlucht maakte van New York naar Stockholm, heeft gister middag met 51 mensen aan boord een noodlanding moeten maken op een met schuim be spoten baan van het Kopen haag se vliegveld Kastrup. Na de start in Oslo, waar een tus senlanding gemaakt wordt, was namelijk gebleken, dat twee banden van het landingsgestel het hadden begeven. De boven ste foto toont de nogal specta culaire landing, die zeer goed afliep, ook omclat gezagvoerder Spellman, (hiernaast gélukkig lachend) de meeste benzine uit zijn tank had laten wegvloeien in zee. (Télefoto's) De KLM heeft trouwens nooit, zo kregen wij te verstaan, grote vrees gekoesterd dat de in januari geuite stakingsdreigementen van de vakbond zouden worden uitgevoerd. Waaruit nu de „bevredigende oplossing" voor deze zaak zal bestaan kon de vertegen woordiger van de KLM-persdienst niet meedelen. deze tocht gewjjd. UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM elsfoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 bonnementen 20800 Postgiro 143480 Rjj. antoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 antoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 r®ctie- w. C. H. Leijdeckers en Mr, W A. M. van der Kallen, '^redactie Drs H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, t 2.65 jet maanc t 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze Parijse correspondent) v thans gehouden 24-uren-staking liü aet publiek des te rauwer op het ÏJ" omdat zij, geheel tegen de tot dus- Jffe in acht genomen regels in, tussen 'kondiging en tenuitvoerlegging hoe- 5?taamd geen respijt heeft gelaten. Men hieruit wellicht afleiden dat eon- 'Usie uit de mijnwerkersstaking vol- Eens fle spoorwegvakbondsleiders in de Jblden der regering het tegenwapen o»w "Vordering" nu gebroken is en dus ..""ruikbaar. Als reden voor de 24-uren- v'kking hebben de vakbonden opgege- dat de regering gisteren de recht- v 'sekse besprekingen over de looneisen het spoorwegpersoneel tussen spoor- h'Kdirectie en vertegenwoordigers van personeel heeft doen afbreken, aan- e.l,en ook dit loonvraagstuk thans in jvJste instantie ressorteert onder het fjP'hité van wijze mannen dat belast is **kdi6611 a'®pmene vergelijkende loon- De regering acht dit een logische gang van zaken, maar de vakbon den van personeel protesteren dat dit ®en eenzijdige temetdoening is van ®en hun 5 maart door de minister van vervoer gedane toezegging. Het spoorwegpersoneel heeft haast en het Verwacht geen voordeel van in alge meen verband behandelde eigen eisen. En zo is dus een der eerste feitelijke 'esultaten van de ter verzoening be- jAtoME, 15 maart (UPI) Ex-keize- Vg Soraya, de voormalige gemalin C1 de Sjah van Perzië, heeft een con- filr? getekend om als actrice in de tin t van de Italiaanse regisseur Dino Uaurentiis op te treden. Van de prin- s Waren in het geheim filmtests ge- in een studio in Rome, die bij- ader geslaagd" werden genoemd. Se U in üome verschijnend blad „Pea- ee Sera" weet te melden dat Soraya Sa, rol krijgt toebedeeld in de kolos- Zafilm ,,De Bübel". welke een ge- lt??®nlijke produktie zal worden van de lin, anse regisseurs Visconti en Fel- 1 en hun Franse cpllega Bresson. "'Ilii 111 'Hl ill l ui Hl inill in i n i in li—11 li i iimTin in I 111 in I li I li (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 ,25^STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223590 doelde regeringsbeslissingen van woens dag een sociale kramp meer. Het neemt niet weg, dat elders, met name hier en daar in vakbondskringen der mijnwerkers deze jongste regerings initiatieven, vooral de instelling van het comité der wijze mannen, als enigszins hoopgevend worden aangemerkt. Maar, zo zegt men ervan, de door dit comité te volgen werkwijze is noodzakelijker wijze omslachtig en tijdrovend en de mijn werkers zullen pas bereid zijn de sta king te beëindigen wanneer zjj concrete resultaten in zicht hebben. Het wijze- mannen-comité drie persoonlijkheden plus de commissaris-generaal van Het Plan, de heer Massé, als voorzitter is echter zijn werkzaamheden reeds be gonnen en het zal vandaag besprekin gen voeren met de vertegenwoordigers van de vier belangrijkste mijnwerkers vakbonden. Het zijn misschien geen al te voort varende optimisten die de mogelijkheid zien van beëindiging van de mijnwer kersstaking medio volgende week, wan neer de mijnwerkers de serieuze indruk hebben gekregen, dat dank zij het wijze- mannen-comité er spijkers met koppen geslagen gaan worden. Dit optimisme hangt samen met hetgeen nog verluid de over de woensdag in de minister- STOCKHOLM, 15 maart. Twee spelers van de Oostberlijnse ijshockey- ploeg F.C. Dynamo, die tijdens een toernee door Finland plotseling waren verdwenen, hebben de Fins-Zweedse grens bij Torneaa (Lapland) over schreden en politiek asiel verzocht in Zweden. Het zijn de 23-jarige Peter Maus en de 21-jarige Michael Mauer. Beiden waren lid van de Oostberlijn se volkspolitie. raad gevoerde besprekingen. De rege ring zou er namelijk reeds in hebben berust, of zo goed als, dat aan een alge mene vrij forse opwaartse beweging van de lonen in de gehele openbare sector niet te ontkomen valt en dat daar van het land de rekening gepresenteerd zal moeten worden in de vorm van evenredige stijging van tarieven en pry- zen, hetgeen dan alles bij elkaar inflatie zal moeten heten. Generaal De Gaulle wordt toegeschre ven dat de ontstane situatie hem zou hebben geïnspireerd tot de volgende boutade: „Wel, wij zullen in de kerken collectes doen houden voor het collec tief" (d.w.z. voor de eventuele nood zakelijke aanvullende begrotingsuitga ven). De generaal zou hiermee tegen over zijn ministers tevens te kennen heb ben willen geven dat hij het partijkiezen van diverse bisschoppen en van groe pen priesters ten gunste van de staken de mijnwerkers heel weinig heeft kun nen appreciëren. MÜNCHEN, 15 maart (UPI) De leider van de Franse „Nationale Ver- zetsraad", Georges Bidault, heeft be sloten dat hij in West-Duitsland zal blij ven, zo heeft de minister van binnen landse zaken van de deelstaat Beieren vanmorgen meegedeeld. Bidault heeft LONDEN, 15 maart (Rtr) Ran dolph Churchill, de 51-jarige zoon van Sir Winston Churchill, heeft bekendge maakt dat in een Londens blad een advertentie zal worden gepubliceerd van het satirische tijdschrift „Private Eye". Het blad zal daarin de bewerin gen herroepen die het in zijn nummer van 8 februari heeft afgedrukt over Randolph en zijn vader. In dezelfde advertentie zal een brief voorkomen, die Randolph Churchill aan „Private Eye" heeft geschreven. Hij zegt daar in: „De bewering dat ik van plan zou zijn een biografie van mijn vader te schrijven van tendentieuze aard en neerkomend op geschiedvervalsing is ongegrond". „De veronderstelling dat ik zoge naamd onprettige gebeurtenissen in het leven van mijn vader zou willen weg laten, is afschuwelijk. Ik zal beslist een waarheidsgetrouwer beeld geven dan u gedaan heeft". „De mededeling dat ik het boek niet zelf zal schrijven, is vals en betekent laster". „Uw bewering dat mijn vader ver antwoordelijk zou zijn voor het neer schieten van mijnwerkers in Wales is niet alleen een leugen, maar het om gekeerde van de waarheid". „Uw veronderstelling dat mijn vader ongevoelig zou zijn geweest voor het verlies van Britse en Canadese mensen levens in twee wereldoorlogen, en voor al dat hij de verliezen in Dieppe licht zou hebben opgenomen, is de gemeen ste laster die ik ooit heb gezien". CAIRO, 15 maart (MEN) In een verklaring van de Syrische regering is bekendgemaakt, dat in Egypte, Irak en Syrië een volksstemming zal wor den gehouden over de Arabische een heid. (Advertentie) Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 15 maart Opklarin- T;n. later toenemende bewolking jV,v°lgd door enige regen. Matige, krachtige wind tussen zuidwest Va Dezelfde temperaturen als "hdaag of iets hogere. 7 ZATERDAG: 6.55-18.44. Maan: 0.11-9.39. Stabon ktb?i?0rt Wj"'no max. OUD aeersj weer temp temp UtgOJ gisteren 24 UUJ geh. bew. 7 4 8 regen 13 7 4 zw. bew. 10 4 1 geh. bew. 5 2 5 geh. bew. 11 5 3 geh. bew. 6 3 0.3 licht bew. 13 5 2 zw. bew. 13 4 1 pnbew. 5 -17 3 onbew. —4 —18 0 zw. bew. 2 —14 0 half bew. —6 0 regen 15 8 1 geh. bew. 11 5 3 regen 14 6 2 zw. bew. 10 4 1 zw. bew. 15 6 0 zw. bew. 16 7 0 zw. bew. 2 —6 0 zw. bew. 3 4 mist 9 —1 0 geh. bew. 12 —2 0 geh. bew. 9 1 0 geh. bew. 16 1 0 half bew. 9 —5 0 zw. bew. 9 —3 0 zw. bew. 9 —2 0 onbew. 14 7 0 zw. bew. 17 2 0 f 3970. f 4790.' f 98O0. (Advertentie) Hoge bol, smalle rand, pittig recht op het hoofd gedragen en wat een keusl Nieuwe materialen als grove piqué (unl en bedrukt) en linnen brodé en exoten- stro en shantung en zuiver zijden Im- primé. Ook In fantasierijk contrast met kleurige banden of met zomerse bloe men gesierd. n Grote Houtstraat 26 Haarlem-Tel. (02500) 11912 Advertentie) Juweliers - HOUTPLEIN 15 - Horlogers (Advertentie) Machinaal uw rollen afgerand. Plaktafel met borstel als koffer voor het meenemen. 600 dessins uit 5 landen in voorraad. Goede raad; alleen vakmensen helpen u. Kom bladeren in de 100 reu- zenstalen van de Behangbar. Rollen op zicht mee! Of vraag de heel grote stalenboeken thuis! Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon (02500) 55432 (Advertentie) VOOR IEDEREEN Jansstraat 56 - Telef. 10180 t/o Gerechtsgebouw Let u vooral op het juiste nummer 56 Filiaal Zonnehof 2 A, Amersfoort, tel, 16913 zijn besluit kenbaar gemaakt in een brief aan Junker. In deze brief ver zocht hij tevens op de hoogte te wor den gesteld van de voorwaarden, waar aan hij zich heeft te houden om gebruik te kunnen maken van het politiek asiel, dat hem reeds bi) voorbaat was aange boden. Minister Junker vertelde vanmor gen op een persconferentie, dat Bi dault nog niet duidelijk heeft ge maakt of hij definitief in de Bonds republiek wil blijven. Het kan ook zijn dat de Franse ex-premier en ex- minister van buitenlandse zaken, thans terroristenleider, alleen maar belangstelling heeft voor een verblijfs vergunning van drie maanden. In bei de gevallen zal van Bidault worden verlangd dat hij zich onthoudt van al le politieke activiteiten. Bidault zelf heeft vanmorgen een ver klaring voor de pers uitgegeven, waar in hij bevestigt dat hij aan de regering van Beieren om een verblijfsvergun ning heeft verzocht. „Mij staat nu niets anders te doen dan haar besluit af te wachten", aldus Bidault. De ex-premier bracht dank aan al len die in Europese landen „hun huizen hebben opengesteld voor een buiten de wet gestelde". „Ik wil al mijn ka meraden bedanken, die in mij geloven. Ik groet het Europa van de toekomst. Ik dank mijn Duitse vrienden, die risi co's voor mij hebben gelopen en zelfs hun geld en hun beroep voor mij in de waagschaal hebben gesteld." Met deze laatste opmerking had Bi dault kennelijk het oog op Oscar Stamm- ler, een journalist in München, die is ontslagen vanwege de relaties, die hij bleek te onderhouden met Bidault en de OAS. Japan. De vakbond van havenar beiders heeft meegedeeld dat vrijdag ongeveer 50.000 dokwerkers het werk 24 uur zullen neerleggen, om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverho ging. Er zullen mogelijk 40 Japanse havens door de staking worden getrof fen. (Rtr) Frankrijk. Prinses Maria Pia van Savoye, die gehuwd is met prins Alexan der van Joegoslavië, heeft in een kraamkliniek te Boulogne, nabij Pa rijs, het leven geschonken aan haar tweede tweeling, een jongen en een meisje, dié vermoedelijk Umberto en Helena zullen worden genoemd. (AFP) BETHEL, West-Duitsland, 13 maart (UPI) De synode van de Duitse Evangelische Kerk (EKD) heeft ver klaard dat de huidige processen te gen nazi-misdadigers een bijdrage vor men tot „de interne genezing van ons volk". In een verklaring aan het einde van de bijeenkomst van de synode in Be thel wordt gezegd dat iedere Duitser de schuld draagt van de nazi-wreed heden. Deze „bittere lessen" zouden op oe scholen in discussie moeten worden gebracht, volgens de EKD. „Het is niet juist ons te verbergen achter het onrecht dat andere landen ons gedurende en na de oorlog hebben aangedaan. De massale moord op de Joden en andere volkeren, verbonden aan de naam van Duitsland, zal op de ze wijze nooit worden uitgewist", meent de Kerk. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 15 maart De KLM verwacht binnenkort een „voor beide partijen bevredigende oplossing" rond haar keukenbedrijf In New York. Zij is nog in onderhandeling over uit besteding van het bedrijf, onder meer niet de Amerikaanse bond van trans portarbeiders. Met betrekking tot de 75 werknemers an het bedrijf geldt de „status quo", ook al zijn hun ar beidscontracten 1 maart afgelopen: zij werken normaal door, in afwachting van definitieve maatregelen. Aldus het commentaar dat wij van de zijde der KLM ontvingen op vra gen naar aanleiding van een publikatie in het jongste nummer van het blad van de TWU, de Amerikaanse trans portarbeidersbond. Daarin staat onder meer, dat de heer E. H. Larive, KLM- directeur en waarnemend algemeen bedrijfsleider, twee weken geleden in New York een tegen de KLM ge richte staking, die het gehele transat lantische verkeer van de maatschappij zou hebben moeten lamleggen, heeft voorkomen. De TWU zou hebben toegestemd in hervatting van de besprekingen over de verlenging van de arbeidscontrac ten voor de vier KLM-afdelingen, waaronder het keukenbedrijf, nadat de heer Larive het plan tot afstoting van de keuken had laten varen. De heer Larive, aldus de KLM-woord- voerder. is inderdaad in verband met enige zaken naar New York ge weest, maar niet om een dreigende staking te bezweren. „Al voor zijn vertrek werden er in een prettige sfeer besprekingen gevoerd, onder meer over het keukenbedrijf". „Zelfs de burgers die geen deel ge had hebben aan de misdaden of er zelfs niets van afwisten dragen schuld omdat zij de ontreddering van alle morele standaarden en wettelijke nor men aan zich hebben laten voorbij gaan". aldus de Duitse Evangelische Kerk. BONN, (DPA) De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Her mann Höeherl, zal officieel laten vast stellen, of en hoeveel voormalige le den van de nazi-veiligheidsdienst (S. D.) in overhe'dsdienst werkzaam zijn. De minister deed deze toezegging in het vragenuurtje van het Westduitse parlement, waarin de kwestie-Save- cke door de liberaal Oswald Kohut nog eens ter sprake werd gebracht. Höeherl verzekerde, dat hij ieder ge val afzonderlijk zou laten nagaan, om een herhaling van een dergelijke kwestie als die met Savecke te voor komen. De Westduitse regering onderzoekt momenteel of de beschuldigingen tegen de commissaris van de bondsrecher- che Theo Savecke gegrond zijn. Hij zou j in de oorlog in' Tunis en Italië aan ac ties tegen Joden hebben deelgenomen. ROTTERDAM, 15 maart De 46-ja- rige constructeur Nico van Jole is van plan het „perpetuum mobile" dat h(j meent te hebben uitgevonden, te schenken aan president Soekarno indien althans de Nederlandse we tenschappelijke wereld blijft weige ren zijn werk te erkennen. Hij is tot dat besluit gekomen uit teleurstelling over de televisie-uitzending „Anders denkenden" van dinsdag, die volgens hem een verdraaid beeld gaf van hem en van zijn constructie. De werktekening en de brief voor het Indonesische staatshoofd liggen al klaar. Daarbij is een verzoek inge sloten de verhandeling voor te leg gen aan een Indonesische studiecom missie. Vóór de brief echter de deur uit gaat wil de constructeur nog één maal proberen erkenning voor zijn vinding te krijgen bij de Leidse uni versiteit. Veel hoop heeft hij daar overigens niet op: „Al vijf jaar lang heb ik tevergeefs getracht belang stelling te kweken voor mijn pro ject", zo zei hij gistermiddag in zijn „atelier" aan de Rotterdamse SchÜ- peroortstraat. De constructeur kwam met de Indone siërs in contact door een artikel over een door hem uitgevonden automa tisch verkeersbord in de Belgische „Gazet van Antwerpen". De Indone siërs, die wel wat in zijn „perpetuum mobile" schenen te zien, stelden hem voor de verhandeling en de mi crofilms van de werktekeningen naar President Soekarno op te sturen, (oewel Nico van Jole veel voor het plan voelt ziet hij de mogelijkheid van een politiek stuntje niet over het hoofd. „Ik ben een nationalist" zegt hij. Om dat te onderstrepen zet de Rotterdammer omstandig uiteen wat hij al niet heeft geprobeerd om Ne derland „de primeur van dit perpe tuum mobile" te gunnen. „Onmiddellijk na mijn contact met de Indonesiërs schreef ik een brief aan prof. De Quay waarin ik hem over mijn plannen vertelde. Daarbij vroeg Ik de minister-president het ministe rie van O.K. en W. nog eens op mijn vinding te wijzen. Een paar dagen later kreeg ik een brief terug door prof. De Quay persoonlijk on dertekend waarin stond dat mijn „verzoek om erkenning van beteke nis van verhandeling door de we tenschap" was ontvangen. Dat vond ik geweldig hoopgevend. Maar drie weken later kreeg ik van O.K. en W. een briefje waarin stond dat er geen aanleiding was de verhandeling ter kennis van een of meer instellingen van wetenschappelijk onderwijs te brengen." Nico van Jole Is door dat alles diep teleurgesteld. „Wanneer men in Lei den ook zo zal reageren blijft er mij maar één mogelijkheid: Indonesië. Maar denk er om, ik ben een na tionalist...". BREMEN, 15 maart (DPA) De Sovjet-Unie heeft afstand gedaan van haar eigendomsrechten op het vracht schip „Kholmogory", dat op 22 maart 1959 voor de Duitse kust in dichte mist in aanvaring was gekomen met een Duitse vrachtboot en in de golven was verdwenen. Di' heeft het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken donder dag aan de Senaat (stadsregering) van Bremen laten weten. Het wrak van het Russische schip ligt buiten de Westduitse wateren voor de mondingen van de Wezer en de Elbe. Op 18 april 1959 stootte de Britse vrachtvaarder „Harborough" op het wrak en zonk eveneens. Op 15 februari van dit jaar kwam de gevaarlijke ligging van de wrakken nog eens duidelijk aan het licht toen het ongeveer 15.000 ton metende Ne derlandse passagiersschip „Maas dam" ermee in aanvaring kwam en zware schade onder de waterlijn op liep. andaag verschijnt de eerste van een serie reportages van onze mede werker Marius van Beek, die langs minder gebruikelijke wegen een tocht onderneemt naar Zuid-Egypte en de Soe dan. Hij reist op eigen gelegenheid, in gezelschap van prof. V. P. Esser, hoog leraar aan de Rijksacademie te Amster dam, en de heer Abbenhuis, kenner van auto's en motoren, ervaren zeiler, uit voerder van beeldhouwwerken bovendien. Zij hebben een oude landingsboot omge bouwd tot een vaartuig „Nefertete" gedoopt dat hen, met voldoende mond voorraad, twee motoren en brandstof daarvoor over de Nijl naar de tweede katarakt zal moeten brengen. Daar zullen zy kijken en speuren naar wat er van de oude cultuur over is en ook kennis ma- en met de mensen, die er nu leven. Hun „Nefertete" hebben zij zelf arvoerd, op een carrier achter hun auto. De winter pas enkele agen achter de rug heerste nog volop over Europa, herschiep de wegen naar het Zuiden tot barre ijswoestijnen. De meest onverwachte moeilijkheden deden zich daarbij voor. De eerste reportage is aan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1