Khroesjtsjev niet zonder uitnodiging naar PAUS communisme onmogelijk ZES gegadigden reclame-tv bereid tot samenwerking KORTE FELLE BRAND IN FABRIEK VAN BOLDOOT Honderdjarige begroet Belgische vorstin HOOG KARWEI OP HANGBRUG IN NEW YORK Frankrijk: Thans kondigt de PTT staking aan de FAO Meer dan de helft van mensdom is ondervoed Schoonzoon Adzjoebej verklaait: Boer eet weer na akkoo Met domeinen Dramatisch appèl van Couve luncht niet met Lord Home Kans op regen Kamerdebat over reclame-tv iedere dag op scherm Vuurhaard gaat schuil achter enorme rookontwikkelingen 's Zaterdags nog nauweliiks post geen woorden maar daden! 55Coëxistentie godsdienst Student redt veel met snelle tip Boliviaans toestel vermist in Chili PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK n.v. CHRISTIAANSE ZATERDAG 16 MAART 1963 86ste JAARGANG No. 31385 Wenen, 16 maart (K.N.P.) - >>Het communisme zal nooit een Geologische coëxistentie met de godsdienst aanvaarden", verklaar- e de hoofdredacteur van de Isz- Vestia, Alexej Adzoebej, gisteren een persconferentie in Wenen, "ij zei verder, dat de Paus een staatshoofd is wiens vredespo gingen in de Sovjet-Unie bijzon- ei gewaardeerd worden. Zij im kers worden daar beschouwd als een ondersteuning van de Russi- Sche pogingen tot vreedzame co- existentie te komen. Suède dames- en herenjasjes AMSTERDAM, 16 maart. Zes direct of indirect betrokken groepen bij een concessie-aan vraag ter verkrijging van zendtijd voor het tweede televisienet in ons land, zijn bereid na afloop van het Kamerdebat over de reclame in de televisie volgende week, in overleg te treden over een samen werking. Daarbij zullen deside rata door de regering gesteld als als richtsnoer worden aanvaard. Het nader overleg met eventueel door de regering verder te noe men gegadigden is hierbij inbe grepen. Kortsluiting -x e arbeiders aan de nieuwe hangbrug in New York, die Brooklyn en Staten Island ver- binden zal, mogen geen last hebben van hoogte- of ruimtevrees. Dat blijkt wel uit dit plaatje van de koelbloedige fotograaf, die er voor naar het topje van de dragertoren klom. Overigens zijn de dragers zo breed, dat op élk twee auto's naast elkaar kunnen rijden. Men hoopt de brug eind vólgend jaar open te kunnen stéllen. PARIJS, 16 maart (U.P.I.) - De Franse postbeambten zullen volgende week drie afzonderlijke stakingen van 24 uur houden. Deze maatregel werd gisteren door de vakverbonden, waarbij ruim 150.000 postbeambten zijn aangesloten, plotseling aangekon digd. N.V CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN I EAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM e efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 bonnementen 20800 Postgiro 143480 o:;. anto°r Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 antoor en Red lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 lrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr W A M van dei Kallen. °fdredactie Drs H. v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie öehoudi zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc., f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avondt tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. TlEL, 16 maart. Tussen de do meinen en de Heerewardense landbou wer W. van Hotten is een voorlopig ftkoord totstand gekomen. De land- ®Uwer was maandag in hongersta- n>? gegaan. Hij voelde zich door de 'ferheid tekort gedaan, omdat h|j Jeen schadevergoeding ontving voor et belangrijk verminderen in waarde ^'an verschillende hectaren grasland, 'e hij voor zijn bedrijf nodig had. In april 1961 werden in opdracht van 'Jkswaterstaat plotseling de hooggele gen uiterwaarden aan de zuidelijke ever van de Waal afgegraven, waar- 8n°ir rivier t>ij hoog tij het water neiier zou kunnen afvoeren. Rijkswa- verstaat stelde de schade vast, maar jegens de gedupeerde boer veel te J*ag. Daar hij geen nieuw weiland kon or, ten was genoodzaakt koeien jP een zeer ongunstig moment te ver ben, hetgeen hem geld kostte. Bo- ehdien kwam er zand op de grasmat. i>~e domeinen hebben de heer Van 5°ften «en. thans een voorschot aangebo- Advertentie) an onze weerkundige medewerker) djP® BILT, 16 maart Een depressie, bhrfVan de van Biscaye naar Schot el1 trekt, blijft met een krachtige t?r. nwind vrij zachte lucht aanvoe lt^ Vandaag passeert er een regen- °Pki zondaB gevolgd door enkele In ia.ringen en een plaatselijke bui. g^jJ-'hhburg werd gistermiddag 15 gr *n en' maar in geheel Scandinavië 'h Oost-Europa duurt het winter- met matige tot strenge vorst nog Zondag: 6-52-18.46 maan: 01.16-10.09 Maandag: 6-50-18.48 maan: 02.18-10.46 *Op; *Op. Adzjoebej de schoonzoon van de Russische premier Khroesjtsjev herhaalde daarop zijn vroegere ver klaringen dat zijn onderhoud met de Paus een privé-karakter gehad heeft. Voorts verklaarde de Sovjet-journa list, dat hij weliswaar atheïst is, en daarom in geen enkel opzicht tegen over de Paus gebonden, hij er deson danks niets voor voelde zijn belofte aan de Paus te breken, namelijk door het onderhoud niet als vertrouwelijk te behandelen. Op een vraag of Ad zjoebej een bijzondere boodschap van de Paus aan Khroesjtsjev moest over brengen, gaf hij een ontkennend ant woord. Ten aanzien van een mogelijk be zoek van de Russische premier aan de Paus zei Adzjoebej: „Khroesjtsjev komt gewoonlijk niet in een land als hij er niet voor wordt uitgenodigd". In het slot van zijn onderhoud ont kende Adzjoebej met wie dan ook over kardinaal Mindszenty te hebben gespro ken. Hij voegde eraan toe: „Overigens bevindt Mindszenty zich in het Ame rikaans gezantschap in Boedapest: had htj zijn toevlucht gezocht bij de Rus sische ambassade, dan zou hij daar al lang niet meer zijn". (Rtr) Adzjoebej zei ook nog, dat als de Sovjet-Unie diplomatieke betrek kingen met West-Duitsland heeft „waarom zou zij deze dan ook niet met de Heilige Stoel hebben? Tenslotte is het Vaticaan een staat en aan het hoofd daarvan staat een man die in vreed zaam naast elkaar bestaan gelooft. We hebben hem in dit opzicht dikwijls ge steund", aldus Adzjoebej. Adzjoebej verklaarde voorts tijdens zijn persconferentie te geloven dat een aantal Europese landen spoedig zal overgaan tot erkenning van Oost-Duits- land. Hij zei dat er geen verandering kan worden gebracht in het feit van de grenzen en het bestaan van Oost-Duits- iand zonder wapengeweld. Maar vol gens hem zal geen verantwoordelijke staatsman het in zijn hoofd halen, een oorlog te ontketenen. Adzjoebej veroorzaakte op zijn pers conferentie grote hilariteit onder de on geveer 150 aanwezige verslaggevers toen hij tijdens een langdurige discussie over de vrije meningsuiting in de Sov jet-Unie opmerkte: „Ons volk is het best ingelichte ter wereld". Toen de rust enigszins was weergekeerd zei hij: „Hoe kunt u dan verklaren dat de op lage van mijn eigen krant, Izvestia. in de afgelopen twee jaar is verdriedub beld?" AUBENAS, 16 maart, (UPI) In een grot in Zuid-Frankrijk is een pri mitieve muurschildering gevonden van 20.000 a 25.000 jaar oud. Het betreft hier een rode okertekening en waar schijnlijk is een os met lange hoorns afgebeeld. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM. 16 maart In een aantal extra NTS-uitzendingen zal de komende dagen aandacht worden be steed aan de debatten, welke met be trekking tot de behandeling van de Nota-reclametelevisie van dinsdag 19 mrt. af in de Tweede Kamer worden ge voerd. De eerste uitzending, die op tele- recording zal worden vastgelegd, is dinsdagavond 19 maart van 20.20-20.35 uur. Het VPRO-programma van deze avond zal een kwartier later beginnen. Na het tweede NTS-journaal zal op nieuw een resumé van de debatten in de Tweede Kamer worden gegeven. Woensdag 20 maart zullen eveneens aansluitend op het eerste journaal beel den uit Den Haag op het scherm wor den gebracht. De tijd is ook ditmaal van 20.20-20.35 uur. De VARA zal het mu zikale optreden van The Athenians la ten vervallen. Indien de kamerdebatten tot en met woensdagavond duren, zal ook van dit gedeelte een verslag vol gen, opnieuw na het tweede journaal. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 16 maart De enor me hoofdstedelijke brandenserie blijft zich uitbreiden. Vanmorgen in alle vroegte ontstond er brand in de grote inpakafdeiing van de Boldootfabriek aan de Haarlemmerweg. Een student ontdekte hier even na half vijf een he vige rookontwikkeling en waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die direct met drie motorspuiten in de aanval ging. Al gauw moest bovendien een wa gen met gasmaskers uitrukken, omdat de rook op de brandende afdeling, waar zich behalve natuurlijk de nodige em ballage allerlei parfums en poeders be vonden, eenvoudig verschrikkelijk was. Men vertelde ons dat de brandweer lieden de vuurhaard niet eens konden zien door al die rook. Z|j moesten ge woon het oor te luisteren leggen om op deze wijze te ontdekken waar het vlammengeknetter vandaan kwam. Ove rigens was de student nog net op tijd gekomen met zijn waarschuwing. Nu slaagde men er in het vuur bijtijds te *v m Art)i" £,abl0'a van Belgié bezocht het Madeleine Hospitaal, een bejaarenlehuis, Oe honderdjarige Desiré Sandras viel de eer te beurt de vorstin te begroeten(Telejoto). omsingelen en „af te maken". Tegen negen uur verlieten de wagens het ter rein van de brand. Het vuur was ge blust maar in de belangrijke afdeling van de fabriek heerst een geweldige chaos. Met deze brand is voor Boldoot een opmerkelijk record verloren gegaan. Volgend jaar mei bestaat de fabriek namelijk 175 jaar en was de kans groot dat dit jubileum brandvrij zou worden gehaald. Nu is er voor tonnen schade aangericht. Vermoedelijk is de oorzaak daarvan te wijten aan kortsluiting. Zo bleek althans uit de eerste snelle conclusie van de recherche. Het brand- piket zal dit nog nader onderzoeken. Dit is namens de zes groeperingen die gisteren in Amsterdam bijeen war ren voor beraad, medegedeeld. Het zijn: n.v. Otem (Onafhankelijke Tele visie Exploitatie Maatschappij), i.o„ een groep tijdschrift-uitgevers, de nv CTMN i.o. (Commerciële Televisie maatschappij Nederland), de stichting Televisie Nederland (TVN), de n.v. Maatschappij voor Televisie Reclame (TER) en het pas opgerichte TV-syn- dicaat voor het Nederlands film- en bioscoopbedrijf. Aanleiding tot de bespreking was de door de beide staatssecretarissen ge wenste bereidheid tot samenwerking. „Mocht die bereidheid zo groot zijn dat de diverse gegadigden kunnen op gaan in één orgaan, dan zal deze om standigheid ook naar die mate een po sitieve factor vormen bij de uiteinde lijke beslissing aan wie de zendmach tiging ware te verlenen", aldus de staatssecretarissen in hun nota van aanleiding van het eindverslag van de Kamer over de reclametelevisie. De vergadering van de hierboven genoemde gegadigden leidde o.m. tot de volgende uitspraak: Alle aanwezigen, van mening zijn de, dat een bundeling gewenst is van organisaties, die beogen te komen tot oprichting van een onafhankelij ke programmamaatschappij, als be doeld in de nota Reclametelevisie, verklaren, dat zij bereid zijn na af loop van het Kamerdebat in overlég te treden om de praktische uitwer king van een dergelijke bundeling te bespreken, teneinde deze tot stand te brengen". SANTIAGO, 16 maart (A.F.P.) In het noorden van Chili wordt een vlieg tuig van de Boliviaanse luchtvaartmaat schappij „Lloyd Aereo Boliviano" ver mist. Er zijn 36 passagiers en 5 bemannings leden aan boord. Het toestel een DC 6 -- was op weg van Arica in het uiterste noorden van Chili naar de Boliviaanse hoofdstad La Paz. Volgens United Press International moet een van de inzittenden een Neder lander zijn. •4** •X' -v," De staking werd uitgeschreven door de twee belangrijke vakbonden: de algemene communistische arbeidscon- federatie (CGT) en de katholieke vak bond G.G.T. Doel van de staking is een nieuwe loonschaal, kortere werk uren en meer personeel. De socialis tische vakbond (FO) verklaarde de maatregel niet te zullen steunen. De stakingen zullen drie afzonder lijke categorieën van het postwezen treffen: Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaal Telefoon 52301 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 16 maart In het raam der campagne tegen de honger, die op initiatiei van de Wereld Voedsel- en Landbouw Organisatie der Verenigde Naties (FAO) gevoerd wordt, heeft de directeur-generaal der FAO, dr. B. R. Sen een aantal belangrijke personen op een bijeenkomst te Rome uitge nodigd. Ruim dertig politici, literato ren en geleerden onder wie elf Nobel prijsdragers hebben aan de uitnodiging gevolg kunnen geven. Z|j richtten een appèl tot de gehele mensheid, een oorlogsverklaring aan de honger. „Meer dan de helft van het mens dom is ondervoed of slecht gevoed, maai in 1962 werd 150 miljard dollar aan bewapening uitgegeven. W' stellen vast dat in de twintigste eeuw op de drie kinderen er twee geboren worden die geen enkele hoop kunnen hebben op een normaal leven." Het appèl, dat 45 getikte regels lang is, werd door alle invi- té's des avonds plechtig ondertekend gedurende een ontvangst, die de Ita liaanse hun aanbood. Ondei deze uitgenodigden bevonden zich de Franse oud-premier Mendes- France, abbé Pierre en pater Pire OP, de voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties, Sir Mohammed Zafrullah Khan, de litera toren Laxness, Quadimodo en Aldous Huxley, dr. S. L. Mansholt, Lord Boyd Orr of Brechin, Graaf Atlee de Floren tijnse burgemeester La Pira, de Itali aanse minister Rumor, en de gouver neur van de staat Ohio, De Salie. De Paus heeft vóór de zitting de deel nemers in audiëntie ontvangen en hun z|jn boodschap meegegeven. W|j gaven dez bereids gisteren weer. „Het is, zo vervolgt het manifest, een onver draaglijke gedachte, dat het grootste in deze wereld bestaande reservoir van kennis en van welvaart nauwelijks aangesproken wordt om het lot van zovelen te verbeteren". Van de ver schillende dingen, die de mens nodig heeft, komt voedsel op de eerste plaats. W|j zijn genoeg geschoold en op de hoogte om de honger het hoofd te kunnen bieden en daarom is dit probleem een typische uitdaging aan onze tijd. „Samenwerking onder alle econo misch er goed voor staande staten, of z|j communistisch dan wel kapitalis tisch z|jn, in de strijd tegen honger en armoede, de gemeenschappelijke (Advertentie) Lange Herens'r. 36 Telefoon T4371 38 Haarlem HAVANNA, 16 maart (UPI) - Het Russische schip „Admiraal Nakhinov" is gisteren met een onbekend aantal (men spreekt van duizend) Russen aan boord uit Havanna vertrokken. Het vaartuig heeft blijkbaar koers ge zet naar Rusland. vijand van het mensdom, zal voldoende onderling vertrouwen kweken, dat ook op het stuk van een andere fundamen tele vrijheid vooruitgang komt, de vrij dom van de vrees voor oorlog." „Wij verlangen met alle nadruk te verklaren, dat vrijdom van honger 's mensen eerste en fundamentele recht is. Wij willen de aandacht vesti gen op de kollosale verspilling van mii-delen bij het opstapelen van steeds meerdere en nieuwe vormen van be wapening. W|j z|jn er zeker van, dat internationale actie voor het opheffen van de honger de spanning zal ver minderen en de onderlinge menselijke betrekkingen ten goede zal komen, omdat zulk een actie het beste uit de mens naar voren haalt inplaats van het slechtste." De FAO had een ontwerf-manifest gemaakt, maar de vergadering wilde er veel in veranderd hebben. Na een uitgebreide gedachtenwisseling kreeg een redactiecommissie opdracht het appè. in zijn definitieve vorm op te stel en. Lid van deze commissie waren Mendes-France, prof. Sabin, Sir Za frullah Khan, Aldous Huxley, dr. Mansholt, prof. Powell, Sir Mark Oli- phant en dr. Sen. Behalve de Paus hadden tien staatshoofden of zeer voor aanstaande personen de vergadering een boodschap gezonden. Onder hen waren koningin Juliana, prins Philip van Edinburgh, de secretaris-generaal der VN, Oe Thant, de presidenten van West-Duitsland, van Indië en van de Philippijnen. Deze bijeenkomst, waar van het manifest en alle verklaringen en resultaten in boekvorm zullen uit komen, vormde de plechtige opening van de studieweek van 17-23 maart eerstkomende over de honger in de wereld. Deze week op zijn beurt is de inleiding tot het wereldvoedselcongres, dat van 4-18 juni te Washington ge houden zal worden. i Op donderdag, 21 maart legt het personeel dat belast is met distribu tie en verzending van de post het werk neer. Op vrijdag, 22 maart is het de beurt aan het personeel van de tele foon en telegraaf afdeling. Op 23 maart legt dan als laatste het personeel van de financiële af deling het werk neer. Elders in het land is men ook in staking gegaan. In de Franse haven Le Havre weigerden havenarbeiders een schip te lossen. De Franse maat schappij van het schip besloot toen het vrachtschip „La moyne d'Iberville" naar Antwerpen te dirigeren, waar het zou kunnen worden gelost, doch het scheepspersoneel ging prompt in sta king. In Sète, bij Marseille, weigerden de kraandrijvers een Frans schip te lossen. Zij kondigden aan een staking van 24 uur te zullen houden. Het Franse spoorwegverkeer is gisteren als gevolg van een staking van ruim 300.000 man spoorwegpersoneel nage noeg tot stilstand gekomen. Duizenden forensen waren gedwongen zich op de een of andere manier naar hun werk te begeven. Franse reizigers op door reis, zitten veelal op de stations gela ten te wachten tot zich de gelegenheid zal voordoen de reis "oort te zetten. (Reuter) De kardinalen en aarts bisschoppen van Frankrijk hebben het katholieke deel der bevolking opge wekt hulp en bijstand te verlenen aan de stakende mijnwerkers. Reeds van het begin van de staking af, heeft de Kerk de stakers gesteund, doch tot dusver droeg deze steun een locaal karakter. In een verklaring voor de pers, die gisteren werd gepubliceerd, wek ken thans de kardinalen en aartsbis schoppen van geheel Frankrijk „de gelovigen op zich niet afzijdig te houden van het streven tot het ver lenen van broederlijke onderlinge hulp, waartoe het Evangelie zelf hen oproept". In hun verklaring spreken de gees telijken de wens uit dat oprechte be sprekingen een snelle en rechtvaardi ge oplossing zullen brengen, die een onpartijdige organisatie van het be roep verzekert en aan de eisen van algemeen belang voldoet. LONDEN, 16 maart. (Reuter) De Franse minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, heeft een uit nodiging van zijn Britse ambtgenoot afgeslagen om woensdag te komen lun chen in de Britse ambassade te Pa rijs. Dit is van gezaghebbende zijde in Londen vernomen. Lord Home heeft ook invitaties ge richt aan enige andere collega's en Eermanente afgevaardigden die de ijeenkomst van de NAVO-raad in Parijs zullen bijwonen. Als Couve de Murville de uitnodiging zou hebben aangenomen, zou het de eerste ont moeting tussen hem en Lord Home zijn sinds de mislukking van het Brusselse overleg over de toelating van Engeland tot de E.E.G. Volgens gezaghebbende kringen had de Franse minister voor woensdag al een lunch-afspraak gemaakt. DEN HAAG, 16 maart. De op za terdag ter post bezorgde corresponden tie bedraagt nog maar tien tot vijftien procent van het aantal poststukken dat vóór de invoering van de vijf daagse werkweek op zaterdag op de post werd gedaan. Dit staat in de me morie van antwoord van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de begroting 1963 voor het staatsbedrijf der PTT. Wat het dienstbetoon op zaterdag betreft, wordt opgemerkt, dat in alie plaatsen een of meer kantoren zijn opengesteld voor zegelverkoop en het afwikkelen van spoedzaken, dat voorts buslichting en verzending van de ter- postbezorgde correspondentie worden verzorgd en dat overal in den lande een briefpostbestelling wordt uitge voerd. Rekening gehouden met de inmid dels bekend geworden maatregelen op het gebied van salarissen en se cundaire arbeidsvoorwaarden zal het nadelige saldo op de exploitatie rekening van de postdienst over 1963 naar verwachting ten minste 46 mil joen gulden belopen. Naar aanleiding van de vraag van sommige leden of van automatisering bij de postcheque- en girodienst te verwachten valt, dat het voor 1963 ge raamde nadelige exploitatiesaldo op den duur weer in een voordelig saldo zal kunnen omslaan, heeft de minister positief geantwoord. Advertentie FYFFES

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1