Chinees-Pakistaans grensverdrag overschaduwt de kwestie-Kasjmir Mjs/ Tsioe En-lai aanvaardt de Colombo-voorstellen niet I De week in Westminster H SS* 'S&ékon BEHOUDEN WAT ZORGVULDIG IS OPGEBOUWD H. J. Pansters 15 jaar directeur van Huize Don Bosco-Rotterdam M moor WtSUTOS NAZORG VAN HET GROOTSTE BELANG RESA-HILVERSUM bSi I Lagerhuisleden hebben het niet gemakkelijk SM.n„rLÏ"™nvw «SSSuS i Macmillan kan met lang meer wachten de J China speelt Pakistan uit tegen Indië. De Chinezen hebben een grensverdrag gesloten met de Pakistanen, maar zij hebben kennelijk geen behoef te aan een redelijke oplossing van hun grensgeschillen met de In diërs. Peking tracht de bestaande spanningen tussen Pakistan en Indië te vergroten, om te voor komen dat de beide niet-commu- histische landen op het voor- Indische schiereiland één front Zullen vormen tegen de Chinese Expansiedrang. Door met Paki stan een grensverdrag te sluiten heeft China de oplossing van het I^akistaans-Indische geschil over Kasjmir voorlopig onmogelijk ge blaakt. ZATERDAG 16 MAART 1963 vW' Regering in Peking speelt Pakistan tegen Indië uit 'en familie in Ladakh, het gebied dat zowel door Indië alg China, wordt op- Oeëist. Verleden jaar werd in Ladakh fel tussen Chinezen en Indiërs gevoch ten, nu is de rust er (tijdelijk?) teruggekeerd. Aldus dwingt China Nehroe tot hand having aan de Pakistaanse grens van Indische troepen, die anders vrijge maakt hadden kunnen worden voor het front tegen de Chinezen. China brengt met deze verdeel-en-heers-poli- tiek ook Amerika en Engeland in ver legenheid, die vrezen dat hun wa penleveringen aan Indië niet alleen voor de strijd tegen de Chinezen zul len worden gebruikt, maar misschien ook voor een nieuw Indisch gewapend conflict met Pakistan. Tenslotte hoopt China, dat Pakistan het lidmaatschap zal opzeggen van twee westerse bondgenootschappen: de Zuid-Oost Aziatische Verdragsor ganisatie en de Centrale Verdragsor ganisatie. In Peking constateert men met voldoening, dat onder de Paki stanen het anti-Amerikanisme de laat ste maanden fel is opgelaaid. Voor aansluiting van Indië bij een wes- *ers militair bondgenootschap behoeven F6 Chinezen voorlopig niet bang te zijn, p^ant Nehroe vertoont geen enkele rtei- gmg zijn buitenlandse politiek van niet- «abondenheid, of „non-alignment" op te faven, al aanvaardt hij dankbaar wa- Panhulp van westerse mogendheden. De spanningen, die nu in dit Zuid- Aziatische gebied zijn ontstaan, wer den veroorzaakt door het grote of fensief van China tegen Indië in ok- S* leider van de Indische delegatie in minister Sardar Swaran Singh. tober en november van het vorig jaar. Door dit offensief en door vroegere veroveringen legden de Chinezen be slag op aanzienlijke delen van het Indische grondgebied. Vooral in het noord-westen (Ladakh) en in het noord-oosten (NEFA) moest Indië veel terrein prijsgeven aan de agres sors. Op 21 november 1962 besloot China plotseling tot een staakt-het-vuren, en het begon zijn troepen terug te trek ken. Peking was echter niet bereid tot een volledige teruggave van al het ver overde gebied. Over de definitieve af bakening van de grenzen konden de Chi nezen en de Indiërs het niet eens wor den. f n december werd een bemiddelings poging gedaan door zes Afrikaans- Aziatische landen: Ceylon, de Ver enigde Arabische Republiek, Ghana, Cambodja, Indonesië en Birma. Verte genwoordigers van deze niet-gebonden staten kwamen in Colombo bijeen, on der voorzitterschap van de premier van Ceylon, mevrouw Bandaranaike. Uit deze conferentie ontstonden de zoge naamde Colombo-voorstellen, die aan Nehroe en Tsjoe En-lai gepresenteerd werden. De Colombo-groep wilde een basis scheppen voor formele Chinees- Indische onderhandelingen. Volgens de jongste interpretatie van de Colombo-voorstellen zouden Indi sche troepen het gebied in het noord oosten mogen bezetten, dat door Chi na sinds eind november 1962 werd ontruimd. Dit zou betekenen, dat de Indische soldaten konden optrekken tot de McMahon-lijn. Het door China ontruimde gebied in het noord-westen zou gedemilitariseerd worden, maar Indië zou civiel administratief perso neel naar deze streek mogen sturen. Nehroe heeft zich met deze voorstel len van de Colombo-groep akkoord verklaard. Als China deze voorlopige regeling had aanvaard, zou Nehroe met Tsjoe En-lai onderhandelingen zijn begonnen over een definitief grensverdrag. Maar China heeft het Colombo-plan verworpen. Het Chinese „Volksdagblad" schreef onlangs dat een volledig accepteren van het Colombo-plan aanvaarding zou be tekenen van arbitrage door de zes Afri kaans-Aziatische staten, en de Chinezen willen van geen internationale bemid deling weten. Indië vreest nu een her vatting van het Chinese offensief, waar bij Peking de Indiërs wellicht van pro vocatie zal trachten te beschuldigen om een excuus te hebben voor de her opening van de vijandelijkheden. Om te voorkomen, dat Pakistan zich ooit aan de zijde van Indië zou scharen in het conflict China, en vooral om Indische troepen te binden aan de Pakistaanse grens, sloten de Chinezen op 2 maart j.l. een grens verdrag met de Pakistanen. In dit pact werden door beide partijen concessies gedaan. Volgens de „Times" zag Paki stan af van oude aanspraken op gebieden die het nooit onder bestuur had ge bracht. (Totale oppervlakte ongeveer 5000 km2). China zou daarentegen zijn grenstroepen en bestuursambtenaren te rugtrekken van een gebied van 1900 km2 ten gunste van Pakistan. Het gaat hier om delen van Kasjmir, en dat is dan ook de reden dat Indië zo verbolgen is. Nehroe stelt zich immers op het standpunt dat heel Kasjmir bij Indië hoort, dat Pakistan ten onrechte een deel van Kasjmir bezet, en dat de Pakistanen de afbakening van de gren zen van Kasjmir niet zelf met China mogen regelen, aangezien alleen de In diërs dit zouden kunnen doen. et Indisch-Pakistaanse geschil over Kasjmir is een overblijfsel van de moeilijkheden rond de verdeling van het vroegere Brits- Indië in 1947. Bij de „Partition" van het Britse gebied werden twee onafhanke lijke staten geschapen: Indië en Pakis tan. Nu behoorde Kasjmir in 1947 tot die autonome vorstendommen in Brits- Indië waarvan de heersers konden kie zen bij welke staat zij zich wilden aansluiten. Kasjmir was voor 80 pet. Mohammedaans, maar het werd be stuurd door een Hindoe, de Maharaja Hari Singh. Na enig aarzelen besloot deze vorst tot onderwerping aan het ge zag van New Delhi. Pakistan wenste dit besluit echter niet te eerbiedigen, omdat het in strijd zou zijn met het verlangen van de overgrote meerderheid van de bewoners van Kasjmir. De Pa kistanen trachtten Kasjmir op de In diërs te veroveren. De strijd duurde tot 1949. Vanaf dat moment is Kasjmir voor tweederde in handen van Indië, terwijl de rest onder Pakistaans be stuur staat. Pakistan zou in Kasjmir een volks stemming willen laten houden over de definitieve status van het hele ge bied. De Indiërs hebben dit voorstel echter afgewezen. Indiseh-Kasjmir (Advertentie) G«slaagd.... dank zij (Nederlands Talencentrum) - Tel. 45432 Vraagt on« prospectus Talent Ned„ Frani, Duits, Engels L.O. en M.O.A.-OnderwiJxeriakte-WlskundeL.O. en M.O.A. - MULO A-B„ H.B.S. en Gymn. Praktijkexamens: Boekh.( Ned., Franti Duits, Engels en Hoofdeorrespondent. De leider van de Pakistaanse delegatie, minister Z. A. Bhutto. is op het ogenblik volledig in de In dische Unie geïntegreerd. p 29 november 1962 werd bekend gemaakt dat president Moham med Ayoeb Khan van Pakistan en premier Nehroe van Indië be reid waren tot onderhandelingen over Kasjmir. Dit was een gevolg van de Chinese oorlog tegen Indië. Nehroe wil de liefst geen twee vijanden tegelijk heb ben. Als de kwestie-Kasjmir opgelost kon worden, zou Indië misschien een non-agressie pact kunnen sluiten met Pakistan. De Pakistanen hadden op hun beurt ook belang big garanties te gen een aanval van Indië. Zij maakten zich ongerust over de Amerikaanse en Britse militaire steun aan de Indiërs, en zü vreesden een verstoring van het militaire machtsevenwicht op het voor- indische schiereiland. De V.S. en Engeland werden door Pakistan beschuldigd van verraad aan hun militaire bondgenoot, en pre sident Ayoeb eiste van Washington en Londen, dat zjj Indië onder druk zouden zetten opdat het concessies zou doen in de kwestie Kasjmir. In november 1962 reisden de Amerikaan se onderminister van Buitenlandse zaken, Averell Harriman, en de Britse minister voor Gemenebestzaken, Dun can Sandys, naar New Delhi en Ra walpindi om de basis te leggen voor Indisch-Pakistaanse onderhandelin gen over Kasjmir. Hun missie had inderdaad tot gevolg, dat het gesprek werd geopend. Sinds eind vorig jaar zijn er nu vier conferenties over Kasjmir gehou den. In die conferenties werd In dië vertegenwoordigd door de mi nister voor Spoorwegzaken, Sardar Swaran Singh, en Pakistan door de mi nister van Buitenlandse Zaken, Zulfi- qar Ali Bhutto. Tot voor kort bestond er nog enige hoop op een oplossing van de kwestie-Kasjmir. Maar het jong ste gesprek van de ministers, dat op 12 maart in Calcutta begon, werd over schaduwd door het Ohinees-Pakistaan- se grensverdrag, dat tien dagen tevoren was gesloten. De onderhandelingen zjjn nu in een volslagen impasse geraakt. Pakistan heeft zjjn kans op Indische concessies in de kwestie-Kasjmir ver gooid door zijn pact met China, en Ken nedy en Macmillan zijn boos op Ayoeb, omdat de Pakistaanse president Tsjoe En-lai in de kaart speelt. H. BRONKHORST ItMIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII V onder zijn duim door zijn controle een heel mooie theorie, maar het is 1 Hard werken Voor een armoedig bestaan erg moeilijk geworden er nog langer in te geloven. Als de regering de ra- 7 Li den', voorlegt aan het Lagerhuis en er f Advertentie) nauwelijks een handjevol leden aanwe zig is, kan men zich slechts afvragen wat er van de theoretische macht van het parlement is overgebleven. Op 3 april komt de nieuwe begroting, waar onder het defensiebudget van meer dan 18 miljard gulden. Op de begroting volgen de eindeloze debatten over de Finance Bill, de jaarlijkse wet die de begroting van kracht maakt. Tijdens deze saaie serie debatten houden de diverse Lagerhuisleden hun jaarlijkse orationes pro domo, al naar de belan gengroepen welke zij vertegenwoordi gen, en aan het eind wordt de wet ge passeerd. Geen wonder dat men te genwoordig spreekt over gebrek aan dynamisme in het parlement. En in dien men meent dat de Britse pers het tegendeel uitwijst, heeft men het mis. De boulevardbladen schroeven het nieuws op. Als er een onbelangrijk meningsverschil is in het parlement of het kabinet, heet dit onmiddellijk in dikke koppen „Een Hevige Ruzie". Britse Lagerhuisleden moeten zich vaak afvragen, als zij dit soort bladen lezen, of zij in het Huis in slaap wa ren gevallen toen de sensationele ruzie plaats vond. iMMiiiiiiiiiiiiwiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiniiiuHiiiimiiiiimMiiimiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiHiiiiii aar de Lagerhuisleden weten maar al te goed dat er ergens iets hapert en dat er iets ver anderd zal moeten worden. De regering deelt deze mening en men is nu bezig te zoeken naar de wijze waar op men de toestand kan verbeteren. Een van de kwesties waarop men het antwoord zal moeten vinden is, hoe een man, die niet beschikt over eigen middelen en die geen beroep heeft dat h\j naast zijn parlementaire werkzaam heden kan uitvoeren, geacht wordt te kunnen bestaan. Een Lagerhuislid ont vangt een jaarlijkse toelage van 17.500, waarvan 7.500 bestemd z\jn voor zijn beroepsonkosten. (Er zijn La gerhuisleden aan wie de belastingauto riteiten een aftrek voor werkelijk ge maakte onkosten van 16.000 per jaar toestaan) Een Brits Lagerhuislid kan zich niet blijvend vestigen in de hoofdstad, ten zij hij lid is voor een Londens kies district. De meeste Lagerhuisleden wo nen buiten en soms ver van Londen in hun eigen kiesdistricten. Tijdens de zittingen begeven zich de meeste naar Londen en overnachten vier of vijf nachten per week in Londense hotels. Tegelijkertijd moeten zij een huis, waarschijnlijk een vrouw en wellicht kinderen onderhouden in hun plaats van inwoning. Het staat vast dat on der de niet-bemiddelde Lagerhuisleden velen leven aan de rand van de ar moede. En niet alleen dat. Vele Lager huisleden zijn overwerkt. De zittingen van de vier eerste dagen van de week beginnen om half drie in de middag. Op maandag sluit de zitting om tien uur 's vonds. Maar op dinsdag, woensdag en donderdag eindigen de zittingen later, soms zelfs na midder nacht. Bovendien komen op deze drie dagen de permanente en de speciale parlementaire commissies bijeen in de morgen voor hun beraadslagende werkzaamheden. het feit dat een Lagerhuislid wordt gekozen door de kiezers van zgn district en niet van een partijlijst, betekent dat er een persoonlijke band bestaat tussen het La gerhui slid en het door hem vertegen woordigde district. Elke kiezer heeft het recht, ongeacht zijn eigen politieke overtuigingen, het zittend Lagerhuislid voor zijn district te raadplegen of hem te verzoeken om tussenbeide te ko men bij leden van de regering of de departementen. Dit betekent een zee van correspondentie. En vele Lager huisleden kunnen zich niet de weelde veroorloven er een secretaresse op na te houden. De persoonlijke band met het kiesdistrict betekent eveneens dat een Lagerhuislid altijd gereed moet staan om delegaties te ontvangen uit zijn kiesdistrict of padvinders of vee- foklkersverenigingen uit zijn district rond te leiden door de parlementsge bouwen. En als de algemene verkiezin gen komen, moeten de parlementaire kandidaten drie weken lang rondgaan langs de huizen van hun kiesdistric ten, moeten zij spreken op straathoe ken, rondtoeren met luidsprekersauto's en 's avonds in muffe schoollokalen politieke redevoeringen houden voor verveelde partijleden. (De persoonlijke band met het kiesdistrict betekent na tuurlijk ook dat de eerste man op wie plaatselijke liefdadigheden een beroep doen het plaatselijk parlementslid is). Voor onbemiddelde leden is het een verschrikkelijk hard bestaan. Het enig argument dat terecht hiertegen aange voerd kan worden is, dat niemand hen heeft gedwongen een zetel te zoeken. Maar ook hier is er een tegenargu ment. Er zijn ongetwijfeld gevallen van bejaarde Lagerhuisleden, die zich niet kunnen veroorloven zich terug te trekken uit de politiek, omdat wat zij overhouden van hun parlementair sa laris hun enige bron van inkomen is, wellicht vermeerderd met hun ouder domspensioen. aomillan zal zeker niet lang meer kunnen wachten met het verhogen van de parlementaire belangen. Ongelukkigerwijze moet het parlement zelf de omvang van deze toelagen bepalen, hetgeen po litiek gevaarlijk is. Gemeentereinigers zijn ongetwijfeld verdienstelijke (en schaarse) personen, maar het moet voor menig Lagerhuislid een zure ge dachte zijn, dat in sommige gevallen de man, die het vuil komt ophalen aan zijn huis, er dikwijls financieel aanzien lijk beter aan toe is dan hijzelf. DAAN VAN DER VAT vervaardigd door de w leveren 's Lands Kroniek „Overste" H. J. Pansters We zijn nu zo ver, dat wij de jongens in onze huizen het zelfde kunnen geven als hun leeftijdgenootjes krijgen, die een normaal „thuis" hebben. Nu wordt het tijd ook eens aan de na zorg van deze jongens te gaan den ken. We hebben er nog wel geen geld voor en mensen nog veel minder, maar we zijn toch wel tot de ontdek king gekomen, dat de huidige situatie onbevredigend is .Als wij ophouden met ons werk op het moment, dat de subsidie van de Raad voor de Kinder bescherming of Sociale Zaken op houdt, dan kunnen we misschien be ter helemaal stoppen. Wat zien we namelijk gebeuren? Als de jongens, die eenmaal aan ons toevertrouwd zijn geweest uit dienst komen zü zyn dan inmiddels 21 jaar geworden en vallen dus niet meer onder „Kin derbescherming" stappen zij met lege handen de maatschappij in en hebben grote moeite om zioh mate rieel te handhaven. Zü moeten niet alleen in hun dagelüks levensonder houd voorzien, maar ook een en ander bü elkaar zien te krügen om een ge zin te kunnen stichten. Voor veel jon gens is dit een heel zware opgave. Zü keren na een of meer mislukkin gen terug naar het milieu waar zij juist uit zün genomen. In zeer korte tijd vergeten zq dan hun opvoeding, waar jaren van ons leven in zitten. Het is begrüpelijk, dat nu wij ons wat beter kunnen bewegen, wq ons ook willen inzetten om te behouden wat wü zo zorgvuldig hebben opgebouwd". De man die dit zegt is de directeur van Huize Don Bosco in Hillegers- berg - Rotterdam, de heer H. J. Pans ters. Aanleiding tot de opmerkingen van de heer Pansters is het feit, dat zijn zilveren jubileum als Kruisvaar der van Sint Jan (een gezelschap van mannelijke leken, die zich hebben verbonden hun leven in dienst te stel len van de jeugd of andere sociale werken) voor de deur staat en hjj bo vendien dezer dagen 15 jaar directeur is van Huize Don Bosco. Overste zoals de jongens hem noemen Pansters wil namelijk zijn jubileum aangrijpen om te proberen als eerste fase In het waagstuk van de nazorg contact te krijgen met de vele honderden jonge mensen, die in de loop der jaren korte of langere tijd in Huize Don Bosco hebben ge woond. De heer Pansters en zijn naas te medewerkers (die overigens niet allemaal tot de Kruisvaarders beho ren) hebben trouwens al ontdekt, dat dit helemaal niet gemakkelijk is. Sommigen sturen een kaartje als zij trouwen, een enkieling klopt nog wel eens aan als hij er helemaal niet meer uitkomt, maar het gros laat weinig of niets van zich horen. De adressen, die men heeft uit de tijd, dat zij nog in Huize Don Bosco woon den zijn in veel gevallen niet juist meer „Alleen voor dit werk al zou je iemand helemaal in moeten kunnen mimillurn «IIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIILt zetten, maar ja, waar niets is verliest de keizer zijn recht", aldus overste Pansters. Hoewel de nazorg een probleem is, dat de directeur vaak bezighoudt zijn er natuurlijk meer zaken die zijn aan dacht vragen. Zo is het de stichting Johanms Don Bosco, waaronder naast Huize Don Bosco ook Huize Arcella (voor grotere jongens, die al werken) valt, gelukt een nieuw pand aan de Straatweg in Rotterdam te kopen. Dit huis moet nu volledig ingericht en be zet worden. Overste Pansters wil hier de oudere studerende jongens in on derbrengen, de jongeren, die vooral nog op de lagere school gaan, krij gen dan de volledige beschikking over de drie prachtige woonhuizen in de Statenlaan in Rotterdam. Gaan de De jongens staan graag aan het tafelbiljart. iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiit jongens werken dan verhuizen zij naar De Westersingel, waar „Arcella" staat. In ieder huis heeft men er naar gestreeft de gezinssituatie zo dicht mo gelijk te benaderen. In ieder huis woont een zo klein mogelijke groep (14 jongens is het ideale getal), die in de eerste plaats verantwoording schuldig is aan de leider van het huis (een kruisvaarder van Sint Jan) en een verzorgster. De jongens nemen verder deel aan het normale leven in de parochie, waarin zij wonen. Zij gaan daar naar de scholen, zitten in de verschillende verenigingen en heb ben hun eigen vrienden, die bij hun in huis net zo welkom zijn als zij bij deze vrienden thuis. Naar mate zü ouder worden krijgen zij ook meer persoonlijke vrijheid. Huize Don Bosco wil in de eerste plaats vrije en on afhankelijke mensen afleveren aan de maatschappij. Zondag 24 maart recipieert de heer H. J. Pansters in huize Don Bosco aan de Statenlaan. Hü hoopt er vele oude bekenden te ontmoeten, die met hem het vlak na de oorlog geopende tehuis met niets dan wat houten stoe len en jute gordq'nen hebben zien uit groeien tot een gezellig thuis, waar het prettig toeven is. Laat echter nie mand het plan opvatten op de recep tie de heer Pansters te prijzen over zijn aandeel in de geweldige vooruit gang van de laatste vqftien jaar. Hü is het bij wijze van spreken al weer vergeten, zün oog is op de toekomst gericht. lllllllllllillMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIUIIIIIII,l„l,Hl Een kaartje leggen, al is het dan een kwartetspel, is een geliefkoosde bezig heid van de jongens in Huize Don Bosco.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7