WEINIGEN ZIEN FRANS STAATSHOOFD Perfecte organisatie verzekert veiligheid van president tijdens contra-visite Komst van generaal heeft geen politieke betekenis Lunch in Huis ten Bosch Georges Bidault moet verhuizen Deze week een beslissing over politiek asiel? Vliegramp in PERU eist 41 levens Russen schenden luchtruim V.S. DE KONINGIN EN SJOUKJE Vijf arrestaties in Finsterwolde VLIEGTUIGEN BOVEN ALASKA ttentie ctie Eerste kievitsei gevonden Mr. G. Kropman uit Senaat De Paus maakte c$ MORRIS before if on Snif! Veranderlijk Het weer in Europa (zie vervolg pag. 5) Generaal De Gaulle brengt kapitein in verwarring SPORTIEVE JASSEN Mr. Siegmann opvolger Wellicht ook heengaan van mr. dr. Witteman en pater dr. Beaufort Onder anderen CPN- lid Eerste Kamer en twee CPN-raadsleden Baandag 18 maaki t^gs 86ste JAARGANG No. 31386 Het echtpaar De Gauïle met de koninklijke familie in Huis ten Bosch DEN HAAG, 18 maart. Met ftlle denkbare beschermingsmaat- regelen en de daarmee gepaard FALCON TWEEDJASSEN öè'aR«, zw-bew- gaande geheimzinnigheid is het bliksembezoek omringd geweest dat de president van Frankrijk Charles de Gaulle en zijn echt genote zaterdag aan het konink lijk paar hebben gebracht. Gehei me routes, afleidingsmanoeuvres, kogelvrije auto's, helikopters, een macht aan politiemannen, recher cheurs en marechaussees, grim mige politiehonden en onver wachte controlemaatregelen moes ten er voor zorgen mogelijke plannen van verbitterde O.A.S.- ers om hier een aanslag te plegen op het Franse staatshoofd geen enkele kans van slagen te geven. Officiële woordvoerders hebben uitdrukkelijk verklaard dat het bezoek geen politieke achtergron den heeft. Niettemin hebben pre sident De Gaulle en minister Luns gelegenheid gehad over Europese problemen te spreken. Wellicht dat de naam van een van de hoofdgerechten tijdens de lunch in het Huis ten Bosch symbolisch was voor de sfeer van de bijeen komst: délices de turbotin de „belle-alliance". Minister Luns begroet het Franse staatshoofd. MüNCHEN, 18 maart. De vroegere Franse premier en minister van buitenlandse zaken, thans leider van de „Nationale Verzetsraad", Georges Bidault, heeft van de Beierse minister van binnenlandse zaken, Junker, schriftelijk het verzoek gekregen een ander domicilie in Beieren te kiezen. Bidault verblijft momen teel in de villa van de Duits- Nederlandse journalist Heinz von Nouhuys in Steinebach. Junker heeft Bidault 'n suggesie gedaan, maar het is niet bekend welk oord hij hem als verblijfplaats heeft aangeraden. Bidault zal vandaag nog laten weten, of hij bereid is op de suggestie van de minister in te gaan. WASHINGTON, 18 maart. (AFP, Reuter) De Verenigde Staten hebben zaterdag bij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen wat genoemd wordt „de schen ding van het Amerikaanse lucht ruim boven Alaska door twee itussische verkenningsvliegtui gen". Koningin Juliana heeft zon dagmiddag met de prin sessen Margriet en Ma rijke het ijsgala bijgewoond op de Amsterdamse kunstijsbaan Jaap Eden, waaraan door de wereldkampioene Sjoukje Dijk stra en vele bekende buiten landse rijders en rijdsters werd deelgenomen. Vol bewondering volgde de koningin de verrich tingen op het ijs. Spontaan klapte zij, toen Sjoukje haar kür reed Nadat Sjoukje ge reden had, onderhield de ko ningin zich even met haar. De vorstin wenste de wereldkam pioene geluk met haar titels en informeerde belangstellend of zij nog vaak gespannen was vlak voor een wedstrijd. Op de foto volgen de koningin en Sjoukje juist de wervelende kür van de Franse kampioene Nicole Hassler. Voor het ver slag van de huldiging en de in tocht zie de sportpagina. &JREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM "*lefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 '{kantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 B,Jkantoor en Red lOmuiden: Leeuweriklaan30 Telefoon 5790 beetle- W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 51 cents per week, 2.65 per maanc, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Bliksembezoek van De Gaulle (Van onze Haagse redactie) (Advertentie) BARTEUORISSTR .HAARLEM -TEL.. 13439 'ElOSSSMlAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL':ffï3596' Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele ver spreide opklaringen en hier en daar ®nkele buien. Over het algemeen jets lagere temperaturen. Matige, tijdelijk krachtige wind, aanvanke lijk tussen zuidoost en zuidwest, «ter tussen zuidwest en noordwest. Zon; DINSDAG: 6.48-18.50. Maan: 3.18-11.32. Ï>E BILT, 18 maart. Een sterk ho- «edrukcentrum boven Finland, waarin ?°g steeds matige tot strenge vorst voor komt, is er oorzaak van dat de depres- J6S, via Ierland en Schotland, naar het ^oorden wegtrekken. Deze toestand 'Oft ook morgen aanwezig met kans rP regen, afgewisseld door opklaringen, temperatuur blijft aan de hoge kant. max. tmn nee ral 18 «onWeer temp temp af gei gisteren 24 uur v5? Helder regen 7 4 3 Vwur2 regen 12 8 3 :éeiT?insen zw. bew. 10 5 4 ïr^ue i...... i 4 o.2 11 6 2 9 5 0 zSTJoven iegen 14 7 3 atiir®pwrg regen 14 8 2 licht bew. -8 -21 0 Ojgfchokn zw. bew. 1—4 0 sneeuw 1—2 8 «zel -« -1 1 regen 12 8 5 Bj^rdam motregen 10 7 2 geh. bew 14 8 5 Pj2?burg regen 10 5 4 zw. bew. 13 10 8 k«rliiT, geh- bew. 10 ^anlrL-. motregen 3 2 3 MrJ,KIort raist 13 1 0 geh. bew. 11 0 4 regen 18 3 4 regen «mSove geh-bew" 9 Tientallen Duitse, Franse en Neder landse journalisten konden er zich 's morgens al in een ijzige motregen bij Ypenburg van overtuigen hoe ern stig de veiligheid van het Franse staatshoofd genomen werd. Men kwam niet verder dan het hek en daarachter zag men vele wachtposten, sommigen met honden, op de vliegbasis pa trouilleren. Soms werden op de rijks weg auto's aangehouden en doorzocht. Op het vliegveld werd de komst van do president afgewacht door onder anderen minister Luns, de Koninklijke Luchtmachtkapel en door een handje vol journalisten, geselecteerd uit foto grafen, filmers en vertegenwoordigers van Nederlandse en buitenlandse pers bureaus. Een uur voordat het vlieg tuig met de president landde was er ai een toestel aangekomen met onder meer vier leden van de persoonlijke lijfwacht van generaal De Gaulle, breedgeschouderde mannen, die in Frankrijk „de gorilla's" worden ge noemd. Zij zijn als scherpschutters erop getramd tot op dertig pas iemand feilloos te kunnen raken met de revol ver die ze zo nodig bliksemsnel van onder hun colbert te voorschijn halen. Bij de aankomst van de generaal om streeks twaalf uur hielden zij het kleine gezelschap op de vliegbasis nauwlettend in het oog, maar later zijn zij niet meer gezien. Direct nadat de heer en mevrouw De Gaulle waren begroet en de Marseillaise was ge speeld, namen zjj plaats in de kogel- vrije Rolls Royce van het Hof. Het was op het laatste ogenblik pas bekend gemaakt dat de lunch gebruikt zou wor den op het Huis ten Bosch; de route erheen was afgezet door honderden geüniformeerde politiemannen, mare chaussee had overvalwagens in de zij straten staan en tientallen rechercheurs en leden van de binnenlandse veilig heidsdienst deden opvallend onopval lend. Men was kennelijk op alles voor bereid: zelfs brandweerwagens en am bulances stonden nabij de route opge steld. Het internationale gezelschap jour nalisten bij Ypenburg was inmiddels andermaal voor een onaangename verrassing gesteld. De door een motorescorte begeleide auto waarin naar later bleek het echtpaar Da Gaulle gezeten was maakte gebruik van een weinig gebruikte zij-uitgang en begaf zich in pijlsnelle vaart via de rotonde van de rijksweg 4 A en de Laan van Nieuw Oost Einde naar het Huis ten Bosch. Uit een andere ingang vertrok de stoet met minis ter Luns en om de verwarring nog groter te maken stegen tegelijk twee helikopters van de Luchtmacht op om boven de route die generaal De Gaulle nam te blijven hangen. Rondom het Huis ten Bosch intussen was een cordon getrokken van bereden politie en agenten met honden, die zich geheimzinnig door het nog kale bos bewogen om niemand gelegenheid te geven tot in de nabijheid van het paleis door te dringen. Na inspectie van de ere-wacht werden de president gekleed in jacquet en overjas en zijn echtgenote op het bordes door het koninklijk paar verwelkomd. Als eerste begaf het gezelschap, waarbij zich inmiddels de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hadden gevoegd, zich naar de balzaal van het paleis, om vier Nederlandse fotografen en enkele cameralieden van filmjournaal en televisie gelegenheid te geven op namen te maken. Zij hadden zich te voren aan een nauwgezette controle van hun tassen en apparatuur door de marechaussee moeten onderwerpen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 maart Een kapi tein van de koninklijke landmacht heeft de uitgestoken hand moeten weigeren van generaal De Gaulle. Het ietwat pijnlijke incidentje ge beurde kort na de aankomst van de president bij het paleis Huis ten Bosch. Nadat de Franse president de erewacht van het garderegiment Gre nadiers had geïnspecteerd wilde hij de commandant bedanken. Deze droeg in de rechterhand zijn sabel, waardoor het hem onmogelijk was de uitgestoken hand van de generaal te drukken. Na enige ogenblikken bedacht de kapitein zich en nam de sabel over in zijn linkerhand. Toen echter had de heer De Gaulle zich ai omgedraaid en liep hij door, een enigszins geschrokken kapitein ach terlatend. (Advertentie) voor weer en wind F0AMBACK, dus licht in gewicht en regendicht voor heren49.75 voor jongens QQ75 12 jaar: Kleine stijging per maat DENEKAMP, 18 maart. Gister ochtend om 10 uur vond hier bakker V. Meenhuis een kievitsei in de wei den van de buurtschap „De Mekkel- horst". (Van onze correspondent in Bonn) (TJ.P.I.) De Beierse justitie heeft vanmorgen meegedeeld, dat onbekenden gedreigd hebben Georges Bidault om het leven te brengen. In verband met deze dreigementen heeft de politie de be waking van de Franse oud-premier, die nog steeds bij de journalisten Stammler en van Nouhuys in Steinebach logeert, versterkt. Volgens Stammler waren er verscheidene dreigbrieven binnengeko men. „Daar stond de gebruikelijke on zin in. We trekken ons daar niets van aan", aldus Stammler. (UPI) Bidault heeft vrijwel alle hoop op politiek asiel in Beieren laten varen vertelde gister: i Ingeborg Glupp een Duitse journaliste, die eveneens in de villa van Nouhuys (zij is met hem verloofd) verblijft. Op de vraag waar Bidault heen zal gaan als de autoriteiten hem inderdaad politiek asiel weigeren, antwoordde mej. Glupp; „Dat weten we echt niet. Er schieten niet veel landen meer over". De beslissing of de OAS-leider in Beie ren mag blijven zal wellicht deze week worden genomen. Bidault stelt hoge eisen. Hij wil na melijk politiek asiel met de toezeg ging dat hij zijn politieke aktiviteiten, met het oogmerk president De Gaul le ten val te brengen, mag voortzet ten. Beieren wil hem echter alleen toestaan te blijven als hij belooft LA PAZ, 18 maart (UPI) Van een DC-6 van de Boliviaanse lucht vaartmaatschappij, die sinds vrijdag werd vermist met 41 personen aan boord, is gisteren het wrak gezien te gen de helling van een niet in kaart gebrachte piek in het Andesgebergte, diep in het zuiden van Peru. Er waren geen levenstekenen. Piloten, die over het wrak hebben ge vlogen, meldden dat het vliegtuig volko me,. uit elkaar is geslagen. Het wrak ligt op een grote zwarte plek. Er heeft dus brand gewoed. Het vliegtuig is verongelukt op een hoogte van 14.500 voet. Het had 3.000 A 5000 voet hoger moeten vliegen. Onder de passagiers bevonden zich Cubaanse diplomatieke koeriers, die belangrijke documenten bij zich had den. De Cubaanse ambassadeur in La Paz, Ramon Aja Castro, heeft schik kingen getroffen om de plaats van het ongeluk zo spoedig mogelijk te bereiken, om te vermijden dat de papieren in verkeerde handen zouden zich van elke politieke activiteit te onthouden. Ingeborg Glupp verklaarde dat de OAS-leider „teleurgesteld" was toen hij vernam, dat ook Portugal hem het asielrecht niet zal toekennen. Alleen in Groenland, enkele Zuidamerikaanse staten, en wellicht in de Verenigde Staten, heeft Bidault nog kans niet als „persona non grata" te worden be schouwd, aldus mej. Glupp. Zij zei dat Bidault niet heeft gepro beerd kontakt op te nemen met zijn vrouw, „die bij vrienden verblijft". Zjj sprak het vermoeden uit dat Bidaults vrouw in Rome verblijft. (Van onze parlementaire redacteur) UTRECHT, 18 maart De Hjst van KVP-kandidaten voor de opnieuw te kiezen Eerste Kamer zal niet meer de naam vermelden van de huidige frac tievoorzitter van de KVP in de Senaat mr. G. C. J. D. Kropman. Hoewel de lijst nog niet definitief is samengesteld, is dit wel een be slissing waarop men niet meer zal terugkomen. De definitieve samen stelling wordt spoedig verwacht. De oorzaak vein de onvolledigheid is te vinden in de provincie Limburg, waar men nog geen definitieve keus heeft kunnen maken Mr. Kropman is van 1935 af lid van de Eerste Kamer. Hij is als politicus befaamd door zjjn scherpzinnigheid, zijn bonhommie en een heel apart re denaarstalent. De reden dat hjj nu heen- faat is zijn leeftijd. Hoewel er voor de lerste Kamer door de KVP voor haar kandidaten ook bij de jongste wijziging van de reglementen geen leeftijdsgrens is bepaald, heeft men het toch beter feacht een 76-jarig lid niet opnieuw te enoemen Als nieuw lid van de Eerste Kamer wordt o.a. mr. W. Siegmann t' Amsterdam genoemd. Mr. Siegmann is weten schappelijk hoofdambtenaar van de gemeentelijke universiteit en sinds 1956 lïcl van de provinciale staten van Noordholland. Hij is een uitstekend jurist, die zich behalve in het straf recht vooral in het staatsrecht heeft gespecialiseerd. Mr. Siegmann heelt voor de KVP heel verdienstelijk werk gedaan. Hij is voorzitter van een afdeling in Amster dam en lid van het kringbestuur; op bijeenkomsten van de partij heeft hij regelmatig over actuele zaken gespro ken en getoond een goed redenaar te zijn. Om dezelfde reden waarom mr. Kropman van de kandidatenlijst is af gevoerd. moet ook rekening worden gehouden met het verdwijnen uit de Eerste Kamer van oud-minister mr. dr. P. J. Witteman en ook van pater dr. L. J. C. Beaufort O.F.M. Onzeker heid bestaat er nog over de kandida tuur van mr. dr. L. de Gou. FRANKRIJK De illegale „nationa le verzetsraad" heeft vrijdag in Parijs door middel van pamfletten de vorming van een „Bastieiv-Thiry commando" be kendgemaakt. Dit commando zou de dood van de leider van de aanslag op De Gaulle van augustus moeten wre ken. Zoals bekend is Bastien-Thiry en kele dagen geleden terechtgesteld. (Rtr). (Van onze correspondent) GRONINGEN, 18 maart. Nadat de afgelopen dagen al vier vooraanstaande ingezetenen van het communistische bolwerk Finsterwolde (Fr.) in alle stilte waren gearresteerd, is vanmorgen de aanhouding geschied van een 44-jarige oud-wethouder van het dorp, thans nog voor de C.P.N, lid van de Eerste Kamer en de Friese provinciale staten. Alle vijf wordt valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Het viertal dat vorige week al in arrest werd gesteld is inmiddels voor de rechter-commissaris geleid. Het on derzoek, waarover nauwelijks medede lingen worden verstrekt, wordt geleid door mr. J. Muntendam, officier van justitie te Groningen. Reeds woensdag werden aangehou den de fractievoorzitter van de CPN en een hoofdkommies ter gemeentese cretarie. Vrijdagmiddag volgde de aan houding van een CPN-raadslid en van de werkleider van de gemeentelijke sociale werkvoorziening. Het is wel zeker dat de arrestaties verband met elkaar houden. Als reden wordt van officiële zijde slechts opgegeven „op vermoeden van een strafbaar feit". De Rijksrecherche is belast met het onderzoek in deze geheimzinnige zaak en onthoudt zich van commentaar De waarnemend burgemeester, de heer W. Krikken, burgemeester van Nieuwol- da, kon ons slechts bevestigen dat er vier aanhoudingen waren verricht op last van de officier van Justitie. Over de redenen liet hij zich niet uit. De officier van Justitie mr. T. Munten dam zei ons, dat hij onmogelijk nade re informaties kon geven in dit sta dium van het onderzoek. VATICAANSTAD, 18 maart (UPI) De Paus is vandaag tijdens het bestijgen van de treden die naar zijn troon in de Sala Clementina leiden, gevallen, maar hij werd niet gewond, en door de leden van zijn gevolg weer op de been ge holpen. De Paus verleende audiëntie aan men sen die uit zijn geboorteprovincie Ber gamo in noord-Italië kwamen. Zij wil den dat hij de eerste steen zegende voor een missiehuis dat daar gebouwd gaat worden. Toen de Paus nogal zwaar neerviel, ging uit de groep een verschrikt „oh" op. De geestelijken die de Paus verge zelden, en onder wie zich zijn kamer heer mgr. Mario Nasalli Rocca di Cor- neliano en de sacrista mgr. Petrus Ca- nisius van Lierde, bevonden, hielpen hem op, waarna geapplaudisseerd werd. Volgens functionarissen van het mi nisterie van defensie in Washington drongen de twee Russische toestellen vr(jdag ongeveer vijftig kilometer het Amerikaanse luchtruim binnen. Zij vlo gen met een snelheid van 560 tot 640 kilometer per uur op een hoogte van 4000 a 8500 meter. Het ene toestel vloog 25 minuten binnen het Ameri kaanse luchtruim en het andere 21 mi nuten. Zij waren dit luchtruim boven het zuidwestelijke deel vaijz Alaska, bij de Koeskokwimbaai, ten noorden van de Aleoeten, binnengevlogen. De Amerikaanse functionarissen zei den, dat de twee vliegtuigen met ra dar waren waargenomen. Onmiddellijk opgestegen Amerikaanse onderschep pingsvliegtuigen hebben de twee Rus sische toestellen niet bereikt De Rus sische vliegtuigen kwamen ook niet binnen het bereik van een Amerikaan se batterij met luchtdoelraketten van het type Nike. In de Amerikaanse protestnota, die zaterdag door ambassadeur Foy Koh ier aan de Russische onderminister van buitenlandse zaken, Koeznetsov, werd overhandigd, wordt gesproken van de „eerste duidelijk vastgestelde schending van het Amerikaanse lucht ruim door Russische vliegtuigen. De Amerikaanse regering spreekt de ver wachting uit, dat de Sovjet-regering alle noodzakelijke maatregelen zal treffen om herhaling te voorkomen. De perschef van het Witte Huis, Pierre Salinger, verklaarde dat presi dent Kennedy geen Gfmmentaar op het incident zal geven. Dè president bracht het weekeinde door in Palm Beach. De gouverneur van Alaska, Wil liam Egan, gaf wél commentaar, en vinnig ook. Op een persconferentie beklaagde hij zich er over, dat de westkust van Alaska onvoldoende met jachtvliegtuigen wordt beschermd, i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1