Strijd in parlement over televisie-reclame „DRAAI DE KNOP OM!" Meerderheid in Tweede Kamer biedt felle tegenstand Regering zal met goede argumenten moeten komen ACHTER DE REGERINGSTAFEL Y.S. veroordelen „aanval" op Cuba Ballingengroep Alpha 66 was gisteren weer actief PRINS IN TRUI „Ongewassen kinderen I Klacht van Haagse wethouder I niet bevestigdy wél op zaterdag" j meCT VeTZUim ONTWIKKELING NAAR DE 5-DAAGSE SCHOOLWEEK IN DE ZOMERMAANDEN? Met vakantie! y Ja Getorpedeerd Het weer- Vrouw door gas gedood ger „Rotterdam" uit Antillen huiswaarts (zie vervolg pag. 5) Vrij koud Het weer in Europa Woensdag 20 maart 1963 86ste JAARGANG No. 31388 DEN HAAG, 20 maart Er bestaat niet veel kans voor de regering, dat zij nog voor 15 mei, wanneer het kabinet demissionair wordt, haar televisieplannen kan doorvoeren. De zaak zou heel anders moeten worden opgezet, wil de Tweede Kamer daaraan haar goedkeuring hechten. Ook vc$>r het compromisvoorstel, om op het komende tweede net tien uur zendtijd voor de bestaande omroepen te reserveren en een onafhankelijke, concurrerende groep, die reclame zal gaan be oefenen, twintig uren in handen te spelen, zal het parlement wel niet te vinden zijn. Het heeft zich althans de eerste dag van het tv- debat dwars tegen deze plannen opgesteld. Op een minderheid na, die wat de K.V.P.-fractie betreft onder leiding staat van mr. Blaisse en ongeveer vijftien leden zou be dragen, en die ook een kleine aanhang bij de C.H. en bij de F.v.d.A. heeft en tenslotte de gehele VVD omvat, is de Kamer duidelijk in de contramine. Gevaarlijke omweg Samenwerking Bij het begin van het debat over de commerciële televisie was het nog vrij onrustig in de Tweede Kamer. Terwijl mr. Baeten op het spreekgestoelte) met zijn rede begon, was een aantal Kamerleden nog in een druk gesprek gewikkeld. Van links naar rechts de heren Bruins Slot (A.R.), Bommer (P.v.d.A.), Van Doorn (K.V.P.), voor zitter van de KRO, en Roosjen (A.R.) WASHINGTON, 20 maart. (Reuter, UPI) Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren een verkla ring uitgegeven, waarin „wilde aanvallen" op Cuba worden ver oordeeld als „onverantwoordelijk en ineffectief". De verklaring volgde nadat radio Moskou had bekendgemaakt, dat „piraten en misdadigers" naar de Cubaanse kust waren gevaren en de kust gebieden onder vuur hadden ge nomen. Inmiddels is duidelijk ge worden dat het hier een actie betrof van de Cubaanse ballingen- groep „Alpha 66", die al eerder Tl e. Diouw van het colbert van de jj. 'Ds was kis getornd voor het Vsverbandzoals de foto duidelijk laat zien. Steekproefje Middenweg van zich heeft doen spreken toen leden ervan Cubaanse schepen be schoten alsmede een aan de kust legen hotel in Havana. mUKKIó ya[Qreifpu vuiji FALCON REGENJASSEN e winter is vergangen, eindelijk en ten leste, en we begroeten een nieuwe lente met een altijd weer nieuw geluid. Als een vat vol beloften is vandaag bij ons dagblad een speciale bijlage gevoegd voor al mze lezers, die, daartoe aange moedigd door het eerste kievits ei, alle sombere gedachten aan het achter ons liggende Sibe rische seizoen uit het hoofd willen zetten teneinde, daaren tegen, de zinnen open te kun nen stellen voor het lokkende perspectief van de zomer vakantie. Want, al moeten de eerste bollen nog in bloei schie ten, de te verwachten grote drukte maakt het noodzakelijk reeds nu vakantieplannen op te stellen en uit te werken. Bij deze plezierige bezigheid moge genoemd bijvoegsel, samengesteld door onze redac teuren Vic Langenhoff en Hans Stevens, enigermate behulp- Deel van hei paleis van Diocle- tianus en van de kathedraal in de Joegoslavische stad Split. zaam zijn. Men vindt er enkele van de vele toeristische moge lijkheden in aangeduid, zowel in het eigen land als (ver) daarbuiten. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM e|efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 o^onnementen 20800 Postgiro 143480 l^antooi Beverwijk Zeestraat 50: telet 4790 l<antoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Qi Telefoon 5790 rectie- W C. H. Leijdeckers en Mr W A M van der Kallen. ofdredactie. Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maano f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. NAAR IMPASSE in TV-DEBAT? HEE31SKERK, 20 maart Een 27- jarige vrouw uit Heemskerk is maan. dagavond door gasverstikking om het leven gekomen. Zq wag in haar woning met twee kinderen. De kinderen kon den op het nippertje worden gered. DEN HAAG, 20 maart Zijns on danks heeft de socialistische afge vaardigde Kranenburg reclame in de "levisie gemaakt. In zijn betoog tegen reclame in de *elevisie gaf hij voorbeelden van pro gramma-onderbreking door adver tenties voor bv. door hem met name Senoemde merken van chocolade en lamesonderkleding. Minister Cals viel hem in de rede "tet de waarschuwing: „Hé hé, u preekt voor de televisie De TS vvas namelijk bezig het debat u*t te zenden. ..Draai de knop dan om" werd van "Je socialistische banken naar de re geringstafel geroepen. DEN HAAG, 20 maart. Hr. ms. 'a8er Rotterdam zal op 1 mei in Willem- Jkd (Curasao) de thuisreis naar Neder- öd aanvaarden. Het schip wordt op 17 e' In Den Helder verwacht. Het fregat Dubois, dat de Rotter- m als stationsschip gaat aflossen, Vertrekt 0p 22 apri' uit Nieuwediep. schip zal op 9 mei in Willemstad Arriveren. (Van onze parlementaire redacteur) nister mr. J. M. L. Th. Cals en de 't(Latssecretarissen mr. Y. Scholten en TsF. J. W. Gijzeis achter de rege ringstafel. Het is niet uitgesloten dat er een motie wordt aangenomen, waarin de eis wordt gesteld, dat deze tv-rege- ling niet afzonderlijk in het parle ment wordt behandeld, maar dat zij aan de orde moet komen bij de wet op het omroepbestel, die al sinds 1953 op stapel staat. In dat geval is men al heel na aan een schorsing van de beraadslagingen toe. Degene die het duidelijkst in deze richting suggesties heeft gedaan was dr. Bruins Slot, fractieleider van de A.B. Zijn ideeën over het ontoelaatbare, dat de rege ring een zo belangrijke zaak buiten de Omroepwet arbitrair regelt, leven ook bij andere fracties. Mr. Baeten (K.V.P.) en de socialist mr. Kranen burg hebben de televisie-plannen op dezelfdé juridische grond verworpen. Men zou zich ook een motie kunnen denken, waarin de commerciële tv wordt verworpen, maar de mogelijk heid van een zekere reclame in de televisie niet wordt afgewezen. Deze zou dan echter aan de omroepvere nigingen in handen moeten worden Pegeven. Deze gedachte leeft bij de vdA, de KVP en de CH. Ook hier voor zou vermoedelijk wel een meer derheid te vinden zijn. De heer Kik kert (CH) heeft in die zin verlangens te kennen gegeven. De heer Baeten, die het debat open de, zei in de nota van de regering pijn lijk te missen de bezinning op de so ciaal-culturele functie van de tv. Van dit foutieve punt uitgaande was de zaak ook met concessies achteraf niet meer te redden, zo constateerde hij. De al lereerste vraag had niet moeten zijn „hoe maken wij de tv dienstbaar aan de economie, zonder schade voor de cul tuur". Men had de cultuur voorop moe ten stellen en de uitgebreide zendmoge lijkheden op dat doel moeten richten. Zijn onoverkomelijk bezwaar was, dat het hoofddoel van iedere commerciële tv is om winst te maken, ook al gaat zij schuil achter een culturele stichting. Commerciële tv wil nu eenmaal voor alles reclame maken. Hij vond wel dat reclameboodschappen een bescheiden plaats kunnen krijgen in een in zijn geest opgezet tv-beleid. Maar men zet de zaak volkomen op zijn kop door deskundige reclamemensen met de be langrijkste taak van de tv te belasten. Nog erger wordt het wanneer men een dergelijke niet voor dat doel geschikte minderheid een volstrekt overheersende positie in de ether gaat geven ten na dele van de wel gekwalificeerde groe pen, die in hun gezonde ontwikkeling worden geremd. De katholieke woordvoerder vond het bijzonder te betreuren, dat de denkbeel den op het gebied van de televisie-re clame in deze ontwikkeling geheel door elkaar zijn gehaald. Een objectief oor deel wordt zodoende zeer moeilijk. Wie de bestaande omroepen naar het leven staat en eigenlijk één nationale omroep wil, maakt een gevaarlijke omweg. Men hanteert dan een breekijzer om de zui len omver te werpen. Mr. Baeten verwierp ook de stelling, dat de kijkers belang zouden hebben bij de concurrentie tussen de uitzenden de instanties, doordat er een prikkel zou ontstaan voor betere programma's. Nog afgezien van de ervaringen, in En geland opgedaan, zou precies hetzelfde effect kunnen worden bereikt indien twee niet-commerciële omroepen tege lijk in de ether zouden zijn. Hij vroeg voorts de aandacht voor de desastreuze werking, die van de reclame in de tv kan uitgaan voor de dagblad pers. Hij bestreed op juridische gron den, dat de regering het recht zou heb ben op grond van de bestaande omroep- regeling zendtijd aan een exploitant van commerciële tv te geven. Dit kan alleen aan een omroeporganisatie wor den toegestaan. Ook het motief van de regering, dat het Verdrag van Rome tot een dergelijke concessie zou moe ten leiden, bestreed hij. Hij noemde dit een juridische kunstgreep. „Het verdrag staat zoiets hoogstens toe, maar schrijft het zeker niet voor. Zou een land als Zweden, dat de commerciële televisie welbewust buiten de deur houdt, dan in strijd met dit verdrag handelen?", al dus besloot mr. Baeten zjjn betoog. De socialist Klejjwegt kwam tot de conclusie, dat Nederland een geheel eigen omroepbestel heeft, gebaseerd op de vrije bijval van luisteraars. Noch de staat, noch de economische machten domineren daarin. Dit alleen al moet dit bestel voor onmatige ver guizing behoeden. Hij zei dat de sa menwerking in de tv tussen de om roeporganisaties reeds verder is voort geschreden dan velen vermoeden. Op deze weg moet verder worden voort gegaan. UTRECHT, 20 maart. Z.K.H. jjjiHs Bernhard verscheen gistermid- 1*8 in een blauwe trui aan de officiële b'h'h die de Nederlandse Kamer van j "ophandel in het Verenigd Koninkrijk L. Utrecht heeft gehouden. De hoog vloten trui stak wat vreemd af te- 5?® bijvoorbeeld het streepjes-diplo- K*wn pak van de ambassadeur van Jj^Keland in ons land, sir Andrew No- j.porzaak hiervan is de moeilijkheid V de prins ondervindt bij het vast- y?°pen van zijn boord en het bindgn ê*n zijn stropdas. Zoals bekend heeft ff Prins tijdens zijn wintersportvakan- Jf, een van zijn middenhandsbeentjes ^broken. De dokter heeft zijn hand '-Pols in een gipsverband gewikkeld, prins heeft tijdens het bezoek president De Gaulle met veel din zÜn conventionele bovenkle- v bg aangekregen, maar heeft zich orgenomen zich verder voorlopig in b trui te hullen. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 20 maart „Is dat nu niet wat overdreven?" aldus de reactie in verschillende plaatsen op een uit spraak van de Haagse wethouder van Onderwijs over de kwestie „wei-vijf daagse werkweek geen-schoolvrije za terdag." De wethouder, mr. M. Vrolijk, zei deze week, dat men sinds de invoe ring van de vijfdaagse werkweek steeds meer leerlingen op zaterdag te laat, slecht aangekleed en half gewas sen op school ziet komen. Ook wordt er minder goed ontbeten. Dit alles als gevolg van het feit, dat sommige ouders, die zelf vrij hebben, er weinig voor voelen tijdig op te staan om hun kinderen „weg te helpen" naar school. Mr. Vrolijk sprak van „sommige, niet alle ouders, zijn uitspraken wa ren niet gebaseerd op een onderzoek, dat speciaal ten aanzien van dit punt is ingesteld. De opmerkingen berust ten op waarnemingen bij het gewone werk van de gemeentelijke onderwijs inspectie; ze betroffen bepaalde wij ken van Den Haag (wijken, die so ciaal niet zo slecht genoteerd staan). De Haagse wethouder zei echter, dat men „in toenemende mate" met de vermelde verschijnselen te maken krijgt. Als dit inderdaad het geval zou zijn, vormt dit een nieuw aspect van het vraagstuk „zes- of vijfdaagse school week". In de commissie, die het vorig jaar een rapport heeft uitgebracht over dit vraagstuk (de volledige tekst van het rapport zal binnen enkele weken, misschien nog deze maand verschij nen) is het bedoelde punt niet ter spra ke gekomen. ,,Zou de commissie niet een ander rapport hebben uitgebracht, als ze nu had moeten adviseren; we ieven zo snel...", zo merkte mr. Vrolijk op. Een steekproefje bij een paar wille keurig gekozen scholen in Den Haag leverde ons evenwel nauwelijks enige bevestiging op van klachten over slech te uiterlijke verzorging en slecht ont bijten op de zaterdagen. Wel spreekt men over meer te laat komen en over een zekere toename van het schoolver zuim. Bij een vluchtige verkenning In enkele andere gemeenten kwamen opmerkin gen in dezelfde geest voor de dag. In Amsterdam. Rotterdam, Utrecht, Haar lem, Alkmaar en Vlissingen verklaar den de autoriteiten van openbaar en/of bijzonder onderwijs desgevraagd, dat ar over de uiterlijke verzorging en voe ding van de schoolkinderen op zaterdag niets bijzonders te melden valt. Hier en daar wordt betwijfeld of het nu wel zo duidelijk te constateren zou zijn, wanneer leerlingen op die ene morgen van de week minder goed verzorgd worden. Dan zou de toestand van de kinderen toch wel erg slecht moeten zijn; in de genoemde gemeenten heeft men in ieder geval hiervan niets ge constateerd. Wel ze: de Utrechtse wet houder, de heer H. v.d. Vlist: „Het lijkt me niet onmogelijk, dat we na de uitspraak in Den Haag hierover in Utrecht nu ook klachten zullen krijgen". Een woordvoerder van de Katholieke Schoolraad in Amsterdam sprak het vermoeden uk, dat men met net signa leren van mogelijk wel eens voorko mende gevallen van minder goede ver zorging stemming wil maken voor de vijfdaagse schoolweek. In de meeste plaatsen is men inmid dels wel van mening, dat de vijtdaagse werkweek inderdaad leidt tot meer te laat komen en meer schoolverzuim op de zaterdagen. De gemeentelijke inspec tie te Haarlem kon mededelen dat toen men speciaal aandacht heeft geschon ken aan het te laat komen, dit wel ge holpen heeft. In Alkmaar hebben de gemeentelijke autoriteiten de indruk, dat de idee van een vijfdaagse school week nog niet zo sterk bij de ouders leeft. Het bestuur van de katholieke scholen in Alkmaar, dat niet erg ge neigd is tot invoering van de school vrije zaterdag, houdt er echter reke ning mee, dat deze kwestie wel eens sterker zou kunnen gaan spelen wan neer we een mooie zomer krijgen. In Utrecht, dat het vorig jaar te ma ken had met vrij veel schoolverzuim op de zaterdagen in de zomermaanden, gaat men dit jaar van hall mei tot half september de vijfdaagse school week invoeren. Het volgend jaar gaat men waarschijnlijk verder. Een woord voerder van de Rotterdamse vereniging voor katholiek onderwijs deelde mee, dat de scholen de vorige zomer vier vrije zaterdagen hadden en dat het plan bestaat er deze zomer zeven of acht van te maken. Een dergelijke middenweg wordt ook in de andere plaatsen bewandeld. Het bezwaar van de roosterproblemen. die hier aan vast zouden zitten, wordt niet onoverkomelijk geacht. Op een katho lieke lagere school in Den Haag volgt men het systeem: vrije zaterdagen in de zomer en des winters een kwartier langer school op de zaterdagen. Uit een en ander blijkt op z'n minst, dat men niet meer overal onverkort va thoudt aan de zesdaagse schoolweek. Men zegt dat er nogal wat scholen zijn, die moeilijkheden hebben met leerlin gen, die vrij komen vragen voor acti viteiten (sport e.d.), welke zij beoefe nen tezamen met de jeugd uit de be drijven, die wel vrij is op zaterdag. Die activiteiten vinden thans veelal 's za terdags reeds omstreeks het middaguur plaats. Sommige scholen geven hier voor bepaald geen vrij, doch men vraagt zich af of dit op den duur voi te houden is. Vandaar de neiging dan maar een beperkt aantal vrije zaterda gen te geven met als tegenhanger het geen-concessies-doen op de niet-school- vrije zaterdagen. Ook van de kant van de onderwijzers begint men, nu een zeer groot gedeel te van de bevolking op zaterdag niet werkt, de zaak wat anders te bekijken. „Moeten wij met onze pedagogische verantwoordelijkheid een sociaal ana chronisme worden?" aldus een opmer king van de gemeentelijk inspecteur l.o. te Haarlem. Hetgeen hiervoor gemeld werd geldt alles in het bijzonder voor het lager onderwijs, in sommige gevallen ook voor ulo-scholen. Bij het v.h.m.o. meent een overgrote meerderheid van de le raren nog altijd, dat men van een vijf daagse schoolweek in feite niet wijzer wordt. Ook vele leerlingen in het v.h. m.o. schijnen zich voor deze opvatting ontvankelijk te tonen. Zoals bekend is het al dan niet invoeren van vrije za terdagen overgelaten aan het „bevoegd gezag"' van de scholen (de school- en gemeentebesturen) De woordvoerder van het State De partment, Lincoln White, zei in de ver klaring van gisteravond, dat „derge lijke aanvallen de greep van het com munistische regime op Cuba niet al leen niet verzwakken, maar zelfs kun nen versterken". De Amerikaanse re gering stelt een onderzoek in om na te gaan of de leden van „Alpha 66" hebben geopereerd vanaf Amerikaans grondgebied. 3AN JOSÉ (Rtr) Op de conferen tie van presidenten van de VS en zes Middenamerikaanse staten in Costa Rica heeft president Kennedy zich gis teren uitgesproken tegen een voorstel om een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken van het Westelijk halfrond te houden ter bespreking van nieuwe economische en politieke maat regelen tegen Cuba. Volgens welingelichte kringen wil Kennedy een oproep tot een dergelij ke bijeenkomst niet van de huidige conferentie doen uitgaan, omdat dit zou lijken op een dictaat van een min derheid van kleine landen jegens de grotere Latijnsamerikaanse staten. President Ydigoras van Guatemala vroeg president Kénnedy de aanspraak van Guatemala op Brits-Honduras te steunen, maar Kennedy ging hier niet op in toen hij later het woord nam. De plannen van de staatssecretaris mr. Y. Schok en voor de invoering van reclame-televisie, aanvankelijk mede ontworpen door thans minister dr. Veldkamp en later met medewer king van diens opvolger als staatsse cretaris drs. F. Gijzeis enigszins bij gevijld overeenkomstig in de Kamer geuite wensen en kritiek, zijn door een grote Kamermeerderheid getorpe deerd. Gezien de grote en hardnekkige tegenstand van de Omroepvereni gingen en de NTS en de steun, waar op deze uit de verschillende Kamer fracties mochten rekenen, en de ver- deeldheid en het gedrang van de com mercieel beluste kandidaat-concessio narissen was dit met grote waarschijn lijkheid te verwachten. Dat hij, noch minister Cals, noch de hele regering, die met hun verantwoordelijkheid Scholtens plannen hebben gedekt, dit heeft kunnen noch willen in zien, pleit niet voor hun politieke fee ling. Het mag misschien van moed of beter overmoed getuigen, eer politiek niet haalbare kaart als troef uit te spelen, het getuigt ook van een be denkelijke kortzichtigheid of hals starrigheid, die zich in de kaarten van de tegenspelers vergist. De advertentie-campagne van de Radio-Televisie-Nederland moet een psychologisch totaal averechtse uit werking hebben gehad ten aanzien van haar commerciële bedoelingen. De verborgen dreiging in deze adver tenties aan het adres van de Kamer leden, dat kijkers ook kiezerj zijn, aan de vooravond van de verkiezingen vormde een poging tot pressie, welke menig zelfstandig denkend Kamerlid uit politiek zelfrespect zich niet kon laten welgevallen. Zij leverde boven dien een weinig aantrekkelijk voor uitzicht op de reclame-mentalitert van de groep, die door deze campagne zeggenschap over reclame-televisie hoopte te winnen. ■iiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiii (Advertentie) BAR'^ÜGRlSSfft.;~HAARLE8: TEL 13439 tei&StSTRAM (BIJ* KQNINGSPLËINN'AMSTERDAM TEJ 223p9(' Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrjj koud weer met geruime tijd mist of bewolking, maar ook enkele verspreid voorkomende opklaringen. Op de meeste plaatsen droog weer en overwegend matige noordooste lijke wind. DONDERDAG: Zon: 6.43-18.53. Maan: 4.57-13.35. max. mm aeeral. Station Weei temp tamp afgei. gisteren 24 uur Den Heldei mist 6 2 0 Ypenburg geh. bew. 7 2 0.1 Vlissingen geh. bew. 8 4 0 .Lelde motregen 11 2 1 De Bilt geh. bew. 10 2 0 Twente mist 12 0 0 Lindhoven geh. bew. 10 5 0 Zd-Lunburg zw. bew. 11 3 0 Stockholm licht bew. —3 —11 0 Oslo zw. bew. —8 0 Kopenhager. zw. bew. 1 «—2 0 Londen motregen 11 6 1 Amsterdam zw. bew. 9 4 0 Brussel zw. bew. 12 5 0.1 Luxembui t zw. bew. 9 2 0 Parijs regen 11 6 3 Nice regen 14 9 0.1 Berlijn zw. bew. 9 1 0 Frankfort zw. bew. 11 0 0.2 München zw. bew. 9 —0 0.2 Zürtch zw. bew. 11 2 0 Üenève zw. bew. 12 4 0.1 Locarno geh. bew. 16 6 0 Wenen mist 4 1 6 v:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1