Nog geen conclusie over ree lame-TV Scholten en Gijzeis betrekken Duitse reclame-televisie in hun verdediging VOORAL VOOR DE K.V.P. IS SITUATIE MOEILIJK Hiswa-hoogvlieger LUXE GRAPJE VAN F 13.000,- Amphicar99 vaart en rijdt IN ZERMATT REEDS 81 TYFUS-GEVALLEN feen ter ter* Akkoord c.a.o. confectie Maatregel om Britse vorstin voor besmetting te behoeden Erkenning voor kapper Flink Het weer- Lente begint koud Leden van POGO veroordeeld Cuba's kardinaal overleden Mr. E. de Wilde directeur van Stedelijk Museum Den Haag kiest parkeermeter Eén aardbei voor 58 cent *W MORRIS "(jefora ijou Suède en nappa vesten Veel bewolking Het weer in Europa SgST' fe?agen ZUID-AFRIKA Alleen jeugdvakantie verlengd Sjarif en drs. Barkman spoedig in Nederland donderdag 21 maart 1963 DEN HAAG, 21 maart Het Antwoord van de regering op de beschouwingen van de Tweede kamer-leden inzake de reclame televisie heeft nog geenszins tot efh verheldering van de verwarde situatie geleid. Vandaag is het Parlement reeds in de ochtend ^eer bijeengekomen, omdat men hog lange discussies verwacht al- Vorens tot definitieve conclusies te kunnen komen. Vooral voor de k-V.P.-fractie is de situatie moei lik. De groep voorstanders van Reclame-televisie stelt meer prijs f|nbHurge' gangen ïw Öu' op een duidelijke uitspraak voor haar standpunt dan op een com promis met degenen in de fractie die de positie van de omroep organisaties tegen de bedoeling van de regering in wensen te ver sterken. Reclame onmisbaar Geen compensatie Mr. Cals: GEHELE kabinet achter staatssecretarissen (Van onze parlementaire redacteur) HENGELO, 21 maart. De heer Piet Flink uit Hengelo heeft zich contractueel verbonden aan het Weerkundig Instituut Bureau (WIB) ie Den Haag. Dit bureau zal dezer dagen een folder verspreiden, waarin Wordt bekend gemaakt hoe men Van de weeradviezen van kapper Flink kan profiteren. Het W.I.B. wil namelijk een blad uitgeven, waarin de heer Flink een overzicht geeft van het weer in de komende maanden. "Kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) Barteljorisstr: Haarlem' tel. 13439 UIDSESTRAAT J.BIJ KONINGSPAR) AMSTERDAM JEU'. 2235q6; ""iiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiim Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veel bewolking, hier en daar mist cn slechts op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Overwegend matige hoordelljke wind. Aanhoudend koud weer met van- Jacht temperaturen plaatselijk iets beneden het vriespunt. Vrijdag: *on: 6.41—18.55 maan: 5.36—14.50 'Van onze weerkundige medewerker) j t>E BILT, 21 maart Het is van- lente geworden, want om 9.20 u gJUrnorgen kwam de zon weer boven b, evenaar. Hogedrukgebieden boven - Usland en Skandinavië voeren met J-u noordoosten-wind koudere lucht aan, v™arin de temperatuur tot om het t kspunt daalt. In de komende nach- n is wat lichte vorst mogelijk. De hpWslagkansen blijven klein, al kan in "oorden van ons land wat lichte ^eeuw vallen. StaU0n; gjjs teraam fïUssel t>awfmburf b'ce Öor, max. mm aeersi Weer temp temp argei gisteren 24 uur geh. bew. 4 0 0 geh. bew. 7 1 0 geh bew. 9 1 0 geh. bew. 7 0 0 geh bew. 7 0 0 mist 9 1 0 mist 12 0 0 motregen 10 1 0.1 licht bew. —4 16 0 onbew. 2 —16 0 zw. bew. 0 —3 0 geh. bew. 10 2 0 geh. bew. 5 1 0 geh. bew. 11 1 0 geh. bew. 7 3 1 geh. bew. 9 3 6 zw. bew. 12 6 20 half bew. 9 —2 0 geh. bew. 12 5 0 motregen 12 3 0.1 geh bew. 10 2 3 regen 6 3 11 lichte regen 6 2 0.6 lichte regen 16 3 0.1 licht bew. 5 0 zw. bew. 15 5 0 Staatssecretaris mr. Scholten heeft bij zijn verdediging van het re geringsstandpunt in het parlement mededeling gedaan van plannen in Duitsland om zeer binnenkort een nieuwe zender in gebruik te nemen die niet slechts in de oostelijke pro vincies van ons land maar in geheel Nederland zou kunnen worden ont vangen. De V.A.R.A. heeft nog gis teravond in een nieuwsuitzending twee professoren, een Duitser en een Nederlander, voor de T.V. laten ver klaren, dat zij in de juistheid van wat mr. Scholten heeft gezegd niet geloven. Dit zou alleen met revolu tionaire technische vondsten mogelijk PAARL (Kaapprovincie), 21 maart (Reuter) In Paarl zijn gisteren acht tien Bantoes tot twaalf jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens sabotage, een misdaad waarop in Zuid-Afrika ook de doodstraf kan volgen. Zij hadden in november 1962 deelgenomen aan rel letjes in de Kaapprovincie, waarbij twee blanken werden doodgeslagen. Bjj deze moorden waren de beklaagden echter niet betrokken. Volgens de rechter betrof het hier le den van de Pogo-beweging, een gehei me Bantoe-organisatie die de blanken met geweld uit Zuid-Afrika wil verdrij ven. Twee Bantoes werden vrijgesproken. HAVANA, 21 maart (UPI) Kar dinaal Manuel Arteaga y Betancourt van Havana is gisteravond overleden. De kardinaal, een Cubaan van ge boorte, werd 83 jaar. Tijdens de inva sie van een bailingenleger in de Var kensbaai, in 1961, zocht hij zijn toe vlucht in de Argentijnse ambassade. Hij bleef daar, totdat ruim een .jaar geleden de diplomatieke betrekkingen tussen Cuba en Argentinië verbroken werden. Hü werd toen overgebracht naar het ziekenhuis San Juan de Dioz, dat hij niet meer verlaten heeft. Het stoffelijk overschot van de kardi naal zal worden opgebaard in de ka thedraal van Havana. Kardinaal Arteaga werd op 28 de cember 1879 geboren in Camaguey. Zijn vader was commandant van het Cubaanse bevrijdingsleger. Toen hij dertien was, ging hij met een oom, een priester, naar Venezuela, waar hij in 1904 de priesterwijding ontving. In 1912 keerde hij naar Cuba terug waar hij kapelaan werd in Camaguey en tevens gekozen werd tot lid van de gemeenteraad. Drie jaar later werd hij vicaris-generaal van het aartsbisdom Havana, in 1925 kreeg hij de rang van huisprelaat van de Paus. in 1942 werd hij tot bisschop gewijd en in 1946 ont ving hij van Paus Pius XII de kardi naalshoed. zijn, aldus onder meer prof. Borde- wijk, hoogleraar in de transmissie- leer. in Delft. Staatssecretaris drs. Gijzeis heeft evenals mr. Scholten gewaarschuwd voor de binnenkort in ons gehele land doordringende Duitse tv-reclame. Dit zou onze grote bedrijven wel eens kunnen dwingen, aldus de staats secretaris, om via de Duitse tv toch in onze gezinnen met reclame binnen te dringen. Nederland moet zich daar tegen wapenen. Mr. Scholten verwekte vooral in de socialistische hoek gelach met een op merking, dat degenen die de reclame plannen van de regering niet aanvaar den, geen visie hebben op de toekomst, maar alleen door angst voor het ver leden worden gedreven. Mr. Scholten werd in z\jn betoog kennelijk geremd door het rumoer in de Kamer. Er werd slecht geluisterd. Minister Cals ver zocht voorzitter Van Thiel de Kamer tot rust te brengen, maar de zaal bleef rumoerig. De beide staatssecretarissen hebben van minister Cals nog op an dere wijze steun ondervonden. In een korte verklaring zei de minister, dat niet alleen hij als minister van O., K. en W., maar het gehele kabinet achter hun beleid staat. Mr. Scholten sprak zijn waardering uit voor het werk van de omroeporga nisaties en zei, dat de regering hun positie zeker niet wil aantasten. De beslissing over het invoeren van de re- clame-tv ligt volgens hem geheel bij de regering. Op verzoek van de Kamer worden in dit debat alleen de grote be leidslijnen besproken. Hij ontkende dat de regering de sociaal-culturele kant van de tv zou verwaarlozen. Reclame sluit cultuur niet uit, aldus mr. Schol ten. De cijfers, die het NIPO-onderzoek heeft opgeleverd over de mening van het publiek, wilde hij niet in details na gaan. Het ging hem slechts om de al gemene strekking ervan, dat er wel de gelijk belangstelling is onder het Ne derlandse volk voor een tweede net, waarop een onafhankelijke concessio naris reclameprogramma's zal kunnen verzorgen. De staatssecretaris dreigde dat, wanneer deze mogelijkheid door de Kamer wordt verworpen, zij verant woordelijk is voor een noodzakelijke verhoging van het kijkgeld boven het maximumbedrag van veertig gulden, dat thans geldt. Staatssecretaris Gijzeis zette uiteen, dat reclame onmisbaar is in het econo mische leven en dat zij kostenverlagend werkt door het stimuleren van de pro- duktie. Het zou volgens hem niet lo gisch zijn de tv als reclamemiddel uit te schakelen. Wel zal een reclameraad de uitzendingen met waarborgen moe ten omgeven. Hij trok de uitlatingen van de mid denstandsorganisaties, die een toene mende concurrentie van het grootbedrijf vrezen, in twijfel. Er zijn zeker mo- gelijkheden om dit gevaar te vermijden, ie middenstand kan bijvoorbeeld meer collectief optreden en zodoende van de tv als reclamemiddel wel degelijk pro fiteren, aldus drs. Gijzels. Hij verwierp de suggestie van enke le Kamerleden, om de dagbladen voor eventuele verliezen aan advertenties vanwege de reclame-televisie, compen satie te geven. Dergelijke overheids steun acht hij volstrekt onjuist. De pers zal naar nieuwe wegen moeten zoeken om zich aan te passen. De uitgevers moeten de kans krijgen tot een rede lijke deelname in het nieuwe reclame medium. De dagbladen kunnen ook pro fiteren van de nieuwe situatie, omdat de effectiviteit van de tv-reclame zou eisen, dat er meer in de bladen gead verteerd wordt. De staatssecretaris zei een zuiver commerciële opzet van het nieuwe systeem als de beste te zien. Het zal zichzelf geheel moeten bedruipen en een particulier karakter moeten dragen. De omroepen moeten er buiten blijven, om vermenging van reclamegelden en kijk gelden (lees: belastinggelden) te voor komen. Een voordeel voor de kijker is, dat hij voor dit tweede programma niet hoeft te betalen. De rivaliteit tussen beide programma's zal tot gevolg heb ben, dat betere prestaties worden ge leverd, dat het talent wordt geactiveerd en het niveau verhoogd, aldus drs. Gij zels. (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG, 21 maart Werkge vers en werknemers in de confectie- industrie zijn tot overeenstemming ge komen over een nieuw ontwerp-c.a.o. inpiaats van de voorstellen, die onlangs door het college van rijksbemiddelaars werden afgewezen. In het nieuwe ont werp zijn de loonvoorstellen ongewij zigd gebleven: zes cent per uur (inclu sief de compensatie voor de verhoog de a.o.w.-premie). De netto loonsver hoging komt neer op ca. 2.7 pet. De extra dag vakantie voor alle werknemers is echter uit het ont werp verdwenen. Inpiaats daarvan wordt voorgesteld de jeugdvakantie te verlengen met één dag in 1963 en met twee dagen in 1964. Een voor stel van de werknemers om aan de volwassen werknemers met vijf dienstjaren één dag vakantie extra toe te wijzer en aan werknemers met tien dienstjaren twee dagen extra, is niet aanvaard. Dit voorstel zou na melijk moeilijkheden geven als t.z.t. de vakantie voor alle werknemers zal worden verlengd. Het lijkt niet uitgesloten, dat de cen trale werkgevers in de Stichting van de Arbeid tegen deze voorsteilen geen bezwaar zullen maken, zodat het Col lege van Rijksbemiddelaars er niet aan te pas zal behoeven te komen. Zoals bekend hebben de centrale werkgevers organisaties zich verzet tegen een al gemene vakantieverlenging in een be drijfstak. Verwacht wordt, dat ook de ontwerp-c.a.o. voor de grafici hierop zal struikelen. De voorstellen daarvoor zijn inmiddels aan de Stichting van den Arbeid voorgelegd en zullen volgende week in behandeling worden genomen. DEN HAAG, 20 maart Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken heeft vanmorgen desge vraagd meegedeeld, dal drs. C. L. Bark man, de Nederlandse zaakgelastigde in Peking, die in verband met zijn be noeming tot zaakgelastigde in Djakar ta naar Nederland is teruggeroepen, omstreeks 8 april in Nederland wordt verwacht. De Indonesische zaakgelastigde Moh. Sjarif vertrekt maandag uit Djakarta met een toestel van de „Garoeda", zo meldt U.P.I. De route die hij neemt en de tijd waarop hij in Nederland zal aankomen zijn nog niet bekend. Sjarif zal worden vergezeld door twee functionarissen van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Een vervoermiddel, dat de kwalitei ten van een auto en een boot com bineert is de „Amphicar", hier ge fotografeerd tijdens 'n unieke proef rit-proefvaart. De „Ampl'.car" is uitge rust met een vier cylinder 1147 cc Triumph Herald motor, die achterin is geplaatst. Wordt er gereden, dan drijft deze motor de wielen aan: wordt er ge varen, dan wordt de kracht overge bracht op twee onbreekbare plastic schroeven. De vaarsnelheid bedraagt 15 kilometer per uur, de rijsnelheid circa 100 km per uur. Een moeilijkheid is nog de „tewater lating". Slechts hier en daar zijn de heilinkjes te vinden, die nodig zijn om in het water te kunnen rijden. Omge keerd gaat het iets gemakkelijker: aan de voorkant van de wagen-boot bevindt zich een haak, zodat ge U aan le wal kunt laten trekken, mits er tenminste een tractor voorhanden 'S. Natuurlijk is de waterdichtheid een eerste vereiste voor deze wagen. In de romp zitten een paar noodzakelijke gaten voor het door laten van wielassen schroefassen en stuurstang, die met veel zorg zijn afge sloten. De portieren moeten met twee verschillende handles worden gesloten, hetgeen niet zo verwonderlijk is, want een kleine slordigheid in de vorm van het openlaten van het portier zou wel licht een schipbreuk kunnen betekenen. De bagage kan men voorin kwijt, in het „vooronder". De „Amphicar" is in Duitsland ont wikkeld. In ons land kost de wagen circa 13.000 gulden. Wie dat geld ervoor neertelt, behoeft niet langer op een droogje te blijven rijden.. iimiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Hiernaast een unieke opname van de nieuwe vaarauto, die tussen de motor boten op de tentoonstelling Hiswa-Goed Kamp beslist geen gek jiguur zou slaan. Hieronder: vol gas en varen maarl... (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 21 maart Na een besloten zitting, die vier en een half uur duurde, heeft de gemeenteraad vannacht rond het middernachtelijk uur met meerderheid van stemmen het vocrstel van B. en W. goedgekeurd om als opvolgers van Jhr. W. .J. H. B. Sandberg tot directeuren van de gemeentelijke musea te benoemen dr. S. H. Levie en mr. E. L. L. de Wilde. Dr. Levie, tot nu wetenschappelijk hoofdambtenaar voor kunstgeschiede nis aan het Kunsthistorisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Utrecht, zal speciaal belast worden met het be heer van het Amsterdams historisch museum, terwijl mr. De Wilde, direc teur van het Van Abbe-museum in Eindhoven, de zorg zal krijgen voor het Stedelijk museum Dr. Levie werd met 42 tegen 2 stem men gekozen, mr. De Wilde met 31 tegen 13. Zij. die het met de voor gestelde benoeming niet eens waren, brachten allen hun stem uit op de voormalige adjunct-directeur van het Stedelijk museum, dr. H. L. C. Jaf- fé Alleen de P.v.d.A.-fractie en de Christelijke groepering steunden het voorst,! van B. en W. eenstemmig. De C.P.N. stemde unaniem tegen, terwijl in de overige fracties verdeeldheid heerste over de benoeming. Omstreeks half vijf gistermiddag ging de gemeenteraad in comité generaal, hetgeen betekende, d^t de journalisten en de circa vijftien belangstellenden op de publieke tribune, dg raadzaal moes ten verlaten. Na een onderbreking van vjjf tot acht vergaderde de raad op nieuw tot vijf minuten voor twaalf. Toen werd de luidspreker in de pers kamer ingeschakeld, hetgeen bete kende dat de zitting weer openbaar was. De belangstellenden van de publieke tribune brachten de lange uren zittend op een trap door. De burgemeester was zo attent, hun om kwart over elf een kopje koffie te laten brengen. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 21 maart Hoog bo ven de droomwereld van de Hiswa- Goeu Kamp stijgt deze vlieger naar de nok van het RAI-gebouw. Vanmorgen is in de glazen reuzenhallen de grote tentoonstelling geopend van vierhon- deid boten, tweehonderd kampeerwa gens en een compleet tentendorp. Tot en met 31 maart worden honderddui zenden belangstellenden verwacht die er een inspiratiebron ter waarde van negen miljoen gulden vinden voor hun vakantiedromen. Het hoeft niet bij za lige mijmeringen te blijven, men kan er ook kopen. Misschien een zeil-mo- torkruiser van 230.000 gulden, misschien een caravan van 18.000 gulden, mis schien een bungalow-tent van 750 gul den. Waarschijnlijk zal men toch de meeste belangstelling hebben voor de artikelen van een meer bescheiden prijs, waarover onze verslaggevers voorlichting geven op pag. 9. De sensationele hoogvlieger van bo venstaande foto (achter een snelle mo torboot, eerst skiën, dan vliegen) mag illustreren welk een vlucht de moder ne vakantiegenoegens de laatste jaren hebben genomen. Ook dit exemplaar staat in het RAI-gebouw, dat de ko mende tien dagen geopend is van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur. Zondag van 10 tot 18 uur. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 21 maart Het staat wel vast dat Den Haag zal kiezen voor de parkeermeter en niet voor de schijf. Dat is gisteren duidelijk gewor den tijdens de begrotingsbehandeling. De burgemeester, evenals de raadsver- keerscommissie. zijn voor de meter o.m. omdat bij de meter de controle eenvoudiger is en omdat de gemeente dan ook verzekerd is van inkomsten. Binnen enkele maanden zal de admi nistratieve voorbereiding zijn voltooid en kan de politieverordening worden aangepast. Ook van een geheel andere kant wordt het parkeerprobleem aangepakt. Het overleg van de grootwinkelbedrij ven om te komen tot de bouw van een parkeergarage bjj de Amsterdamse Veerkade verki dium. verkeert in een laatste sta- ZERMATT, 21 maart (Rtr, DPA) In Zwitserland is, met het oog op de in Zermatt uitgebroken tyfusepidemie, de hulp ingeroepen van de geneeskun dige dienst van het leger. Vandaag richtten gezondheidsofficieren in Zer matt een bacteriologisch laboratorium in. Tien medische deskundigen zullen er ondér meer op toezien, dat alle hotels en woningen, waarin verdachte gevallen of zieken zijn geweest, gron dig worden gedesinfecteerd. Alle gas ten, die het wintersportoord verlaten, ontvangen instructies over wat zü moe ten doen als zij ziek worden. De gezondheidsautoriteiten van Ge- nève hebben de leiding bij de bestrij ding van de epidemie overgenomen. Vier artsen hebben in Zermatt een noodziekenhuis ingericht voor zieken die wachten op overbrenging naar ziekenhuizen in naburige steden. De plaatselijke medische autoriteiten ge loven, dat men de epidemie thans onder controle heeft, hoewel er in verband met de incubatieperiode nog nieuwe gevallen bij kunnen komen. Het juiste aantal zieken is moeilijk te noemen. In het gebied van Zer matt liggen momenteel 81 mensen in ziekenhuizen, terwijl zich ook elders in Zwitserland, en ook in Nederland, Bel gië, Engeland en West-Duitsland tyfus- verschijnselen hebben geopenbaard, steeds bij mensen die in Zermatt met vakantie waren geweest. In Engeland bedraagt het aantal tyfuspatiënten al 28. Het Britse ministerie van volksge zondheid heeft echter met nadruk ver klaard, dat er geen reden is voor grote bezorgdheid. Drie stewardessen van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC kregen gisteren te horen, dat zij niet aan boord mogen komen van het vliegtuig, waarmee de Britse koningin en haar man uit Australië naar Londen terug vliegen. Een van de meisjes is twee weken geleden nog in Zermatt ge weest, terwijl de twee andere in contact zijn geweest met iemand die daar ook heeft vertoefd. Geen van de meisjes is ziek maar wij nemen het zekere voor het onzekere, zo deelde een woordvoer der van de BOAC mee. KAPELLE, 21 maart Voor Kap- pelle-Biezelinge zijn hier op de fruit veiling de eerste aardbeien van de nieuwt oogst aangevoerd. Het waren er vijl, die verkocht we-den voor 58 cent per stuk. Ondanks de lange win ter zijn de aardbeien niet later dan het vorig jaar. ^JREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM e'sfoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 abonnementen 20800 Postgiro 143480 jj'jKantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 'ikantoor en Red llmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie w C H. leijdeckers en Mr W A M van de' Kallen, hoofdredactie Drs H. v. RUN en W Severin. E HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen ie weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week t 2.65 oei maano 9C oe^ «w- taai Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1