Tenten met kleurige dessins en grote „slaap kamers" KAMPEERCOMFORT ALS HOTELLUXE MET VELE GERAFFINEERDE SNUFJES f/ Het familieschip lonkt naar het groeiende leger van wa tersportliefhe b bers A dembenemend comfort Soms met echt bad en fraai zonneterras Slaapzak terlenka draion dons? RIJKE oogst bij 1 SËBiüo OP 'S WERELDS GROOTSTE BOTENSHOW de motoren BOEKJE over kampeerwagens BOEKJE voor hengelaars 21 t/m 31 maart f, li» "f"*?; DONDERDAG 21 MAART 1963 PAGINA 9 internationale watersport-, kampeer- en caravantentoonstelling in de nieuwe Êrzé im ,2 et nieuwe RAl-gébouw, dat vanaf vandaag onderdak biedt aan de internationale watersport-, kampeer- en caravantentoonstelling Hiswa - Goed Kamp' (Advertentie) hiswa goed kamp geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur AMSTERDAM toegangsprijs f 2.- mmspassa Op het gebied van motoren is op de expositie een bijzonder grote verschei- nheid te vinden. De eigenaar van het kleine roeibootje of zeilboot kan er zijn keuze maken uit de 1,5 en 3 pk model len: voor wie prijs stelt op méér ener gie zijn er de imposante scheepsmoto ren, zoals de MAN zescilinder diesel (240 pk). DAF is aanwezig met de DS 575 ML, een nog nieuwe motor, die spe ciaal is ontwikkeld voor lichte boten. Stokvis toont de serie Scott buitenboord motoren en ook de Japanse Tohatsu- ïnotoren (2,5 pk en 6 pk) zijn aanwe zig. Er worden accu's getoond, die spe ciaal zijn ontwikkeld voor het gebruik op jachten, alsmede stuurinrichtingen, waterski's, afstandbediening en tal van .mdere accessoires. Voor de automobilist, die met een caravan op stap wil gaan, heeft KIP in Hoogeveen een handig instructieboek je samengesteld, dat zojuist is ver- sche.ien en waarin op tal van punten voorlichting wordt gegeven. Hoofdstuk jes zijn gewijd aan het rijden met de caravan, het ontkoppelen, het koken in het kamp, verwarming, het chemisch toilet, condens, het scheerprobleem enz. Bijzonder waardevol is de helling- percentagelijst voor personenauto's met caravan. Bij de berekeningen werd gelet op de verschillende factoren, die in de praktijk het vermogenverlies van de motor kunnen beïnvloeden, zoals b.v. het rjjden op een hoogte van 2000 meter boven de zeespiegel. Het verlies wordt gesteld op 25 procent van de theoretisch beschikbare trekkracht. Voor hen, die met een combinatie snel willen rijden over grote afstanden wordt als algemene norm opgegeven dat het gewicht van de caravan bij voorkeur lager moet liggen dan de helft van het gewicht van de trekwagen. Het boekje kost 1,40. Met ,,Een fuik vol tips" geeft de ANWB in een handig boekje een onvol prezen stuk voorlichting aan de henge laar. A. van Onck beantwoordt hierin vragen als: Waar logeer ik? Waar vis ik? Waar haal ik mijn aas vandaan? En mijn roeiboot? En in welk café kan ik met mijn sterke verhalen te recht, al zit ik in Dirkshoorn, of in Drogeham of in Doetinchem of in Hou- them St. Gerlach (voor de forellen). Blijkens dit boekje kan men zowat overal in Nederland vissen. De bijgaan de kaarten wijzen de weg. Hoe het pre cies zit met de bevoegdheden van het Hengelbewijs, of de Snoekacte, hoe lang de diverse soorten vis minimaal dienen te zijn om voor ophalen in aanmerking te komen, het staat allemaal en heel overzichtelijk te lezen in „Een fuik vol tips". keK?°r tien dagen is het nieuwe RAI- ÏÏJPouw weer 's werelds grootste boten- howroom. Ze zijn er teruggekeerd, de y~Perdure giganten, hoog verheven op dR "tukken, de masten tot pal onder j» nok van de enorme Europahal. j6el hun allure is gevat in de uit- JUMfing van een fascinerend lijnenspel rtj men moet brede statietrappen be- ^."Pmen om met een blik naar binnen OnKUwe st°' op te kunnen doen voor Iw ^ikbare nautische wensdromen. v, o, de werkelijkheid ligt meer gelijk- (o'Ors waar het krioelt van vogels in Mis Se Pluimage, van kleine bazige Z6j?.chuitjes, tot ronde vouwbootjes, *ch chtJes met of zonder kajuit, t) Uepen kant en klaar of in losse on- ty/nelen voor de zelfbouwers. Een jhderwereld van plastic, staal, alu- '•kn- en ho"t die „flirt met" en ojJUpoogt tegen" hen die hun sport en 'Spanning op het water zoeken. watersport kent vele mogelijk- En de watersport krijgt nog dons' mogelijkheden. Alleen al om de "eenvoudige reden dat er steeds is vaarwater bijkomt dat geschikt v0orKC>r de wa tersport. Naarmate bij - (jATbeeld het Delta-plan vordert, opent pA v°°r het „droge" Zuiden meer {V'spectief en het benauwend volle ffljwacht en De Kaag hebben al een Zu,,uat gekregen in het Veluwemeer, kriio straks wellicht nog de ruimte ook, wanneer het IJ-meer tot Pscï komt, dat volgens insiders Euro- W0lf. meest unieke watersportdomein ut. Kompleet met schuileilandjes tio ptgebreide jaehthavenaccommoda- 8ev'? verschillende plaatsen. In ieder thee business houdt er rekening We> vandaar wellicht de indrukwek- Mi6 variatie van deze HISWA, die voorgaande exposities overtreft. ®-tuurijjk be grote lokvogels staan gli^PPhieuw, de blikvangers met hun uJii i n<le chroom en de glans van in Jakwerk. Je mag er een kijkje •«^rfmen, maar daarvoor moeten de ^ben uit. krijg je speciale sloffen aan de voeten om geruisloos deze drij vende luxe-paleizen te betreden. Jelle Cammenga uit Wormerveer heeft er de grootste en duurste van de gehele HISWA laten neerzetten. Zestienen- eenhalve meter lengte meet deze zeil- motorkruiser. Op sloffen zijn wij haar doorgelopen. Een zekere mister Guth rie, Engels bankier, heeft dit zee kasteel gekocht voor 230.000 gulden. Maar hij wil het al weer kwijt. „Ik word uitgezonden naar een Engels gouvernement", liet hij Cammenga weten. „Kunt u hem voor mij weer doorverkopen? Ik zal bijdragen in de expositiekosten." Cammenga, Neder lands grote specialist op het gebied van rondvaartboten denkt hem wel kwijt te raken. En mocht het niet lukken, wèl dan heeft mister Guthrie pech gehad, wanit hij heeft dit schip al betaald. Een uitzonderlijk hoge prijs is dit bedrag anders nog niet. Cammen ga bouwt op het ogenblik aan een schip dat maar liefst zes ton moet kosten. En die wil de Engelsman Gos ling graag neertellen. Het grootste zeiljacht is de 11.30 meter, pas ont worpen Eurotopklasse, ,net iets groter dan de Superior uit Breskens, die goed is voor 85 mille. Het zijn bedragen om van te duizelen, althans voor de overgrote meerderheid der watersport enthousiasten. In de praktijk verdwij nen dit soort schepen dan ook net als de meeste motorkruisers direct naar het buitenland, waar wij als bouwers van deze luxueuze reuzen nu eenmaal een goede naam hebben. Hoe liggen nu de kansen voor het niet te dure familieschip, het vaartuig waarmee je op zeil- of motorkracht het vaderlandse binnenwater kunt be varen? In de middenprijsklasse, om en nabij de tien mille is er inderdaad ruime keus. Opvallend zelfs vonden wjj de WIBO II van de Woubrugse jachtwerf G. van Wijk, die net geen negen mille kost. Een juweel van een schip, scherp in de boeg, uitlopend in brede flanken. De ruimte van binnen ie royaal en van alle gemakken voorzien, zoals een keukentje met aanrecht. Iets kleiner, maar zeker een goed familie scheepje is de stalen knikspantvlet van Franse uit Amsterdam. Die vlet inte resseert de heer Franse niet, zoals hij ons verzekerde. „Een boerenschuiten- maker heeft hem voor mij gebouwd. Maar mijn Coventry-motor, dat is 't hem", zei hij. Nu kost die motor bijna vier mille en aangezien motor en schip samen negen-en-een-half mille kosten, komt dit stalen scheepje alleen op de verrassende prijs van ruim vijf mille. En dat is naar ons gevoel ver houdingsgewijs de goedkoopste zeilboot van deze HISWA. Wij maken „de boe- renschuitenbouwer" bij nadere in formaties bleek het de heer Kok uit Amsterdam-Noord te zijn onze kom- plimenten. Voor wie het om een stevig en degelijk zeilschip alléén gaat, biedt deze knikspantvlet van staal vele moge lijkheden. Ook in het kleinere genre alle keus. Van opblaasbare rubbervlotten tot ran ke kano's. Van £abyjolletjes tot kleine zeilbootjes, gebouwd van hout en poly ester en variërend in prijs van honderd gulden tot de mille. Zelfs een pijlsnelle tjszeiler staat op de HISWA te pron ken. De grotere open zeilschepen klim men in prijs van twee tot drie mille op, al naar gelang hun aard en uitvoering. Ze zjjn er in groten getale net als de rebellen van de watersport: de speed boten in verblindende tinten. Voor de snelle jongens met de witte petten, de zonnebrillen en de sjaaltjes om de nek een wereldje apart. De watersportlief hebber, die rustig op zijn plekje blij ven wil, kan terecht bij het zogenaamde „Ruimteschip", een soort drijvend weekend-verblijf met een 30 pk diesel motor. Voor schepen, die op het water willen tanken hebben nu zowel Shell als BP drijvende service-stations, ook ai een bewijs voor de adembenemende groei in de boeiende wereld van de watersport. De kampeerindustrie doet in vernuft de laatste jaren niet onder voor welke moderne industrie ook. Men lijkt de perfectie te naderen. De goed toege ruste kampeerder met al zijn comfort om zich heen beconcurreert de beste hotels, al heeft hij niet zoveel personeel tot zjjn beschikking als bijvoorbeeld de heer Hilton pleegt aan te bieden. Alleen in Nederland zijn er ongeveer een mil joen echte „tentkampeerders" en het is begrijpelijk dat de industrie hiervoor haar best doet. Maar werkelijke „novelty's" komen er niet meer bij. De industrie streeft vooral naar lagere prijzen, sterkere en meer compacte materialen en kleine modieuze snufjes. De ontwikkeling van de laatste jaren is uitgelopen in een triomf voor de bungalow-tent, waarin het hele gezin de ruimte heeft. Als wjj het goed gezien hebben, heeft V. en D. op de tentoonstelling wel de grootste tenten staan. Zo'n huis komt dan op een 750 gulden, maar daar heeft men ook twee slaapkamers voor elk vier personen voor, en dan zou men er desgewenst nog wel acht, negen volwassenen bij kunnen hebben in wat men dan eigenlijk de „woon kamer" moet noemen. Galeries Mo- dernes, die zich nu ook tot de kam peerders heeft gericht, heeft overigens ook een fikse bungalow-tent staan, waarin onder een dubbel dak drie slaapkamers te vinden zjjn. Het is trouwens bij vele tenten mogelijk een extra binnentent, dus een extra slaap kamer op te hangen. Nu bekende zaken als V. en D., de Bijenkorf en Sporthuis Centrum ver schenen zijn met modieuze dessins in het tentdoek, mag men dit snufje wel het opvallende nieuws van deze ten toonstelling noemen. Elk van de ge noemde zaken heeft in de dessinering een eigen karakter weten te handha ven. De Bijenkorf is heel stijlvol en ingetogen met stemming gekleurde stre pen; V. en D. is uitbundig zonnig met schilderachtige motieven; en Sporthuis Centrum mikt op een speciale catego rie liefhebbers met schilderingen die dakpannen of de gezaagde planken van een blokhut moeten voorstellen. Al danig verbreid is het streven om de luifels te vergroten en meer en meer ziet men luifels met zijkanten, die voor een deel van plastic zijn. Vanouds bekende zaken voor kampeer ders, zoals Carl Denig, Neef en Van Gent gaansteeds verder bij de ver betering van hun materialen, zodat de kampeerder orkanen en regenstormen rustig kan weerstaan. Carl Denig weet zich verzekerd van de aandacht van de avontuurlijkste kampeerders. Men ziet op zijn expositieafdeling dan bij voorbeeld ook de tent staan die dienst gedaan heeft bij de Nederlandse Hima- laya-expeditie van vorig jaar. Perry van der Kar waagt een nieu we kans met de geperfectioneerde Igloo-tent. Een jaar of zes geleden is dit model ook op de markt geweest, maar toen was de liefhebberij nog ge ring. De Igloo-tent heeft geen stangen, maar wordt overeind gehouden door vier luchtbuizen die men moet oppom pen; een kwestie van een paar minu ten. Deze eenvoudige tent voor echte trekkers kan drie volwassenen te sla pen hebben. De maximale hoogte is 1.60 meter. Ingepakt is het nog maar een klein, gemakkelijk te hanteren ge valletje van weinig gewicht. De variatie in kampeerbenodigdhe- den is een feest van luxe en raffine ment. Natuurlijk zijn er opvouwbare kooktafels, kampkasten, koelboxen in allerlei handige uitvoeringen. Er is zelfs een koelkast (van Neef) met een Alladin - petroleum - kachel - systeem. De oude kampvuurromantiek herleeft in de (als u het ons vraagtwel wat kitscherige) gedaante van kampgrills. Verlichting in de tent is een specialiteit van de firma Helders, die met een wel bjjzonder lichtsterke, en ook water dichte lamp voor de dag komt. Een aardigheidje om in gedachten te houden is wellicht het opvouwbare kin derameublement, met de opvouwbare kampwieg. Zo is er van alles, en menige liefhebber zal er likkebaardend rondkijken. Als men alles tot in de perfectie zou willen hebben, dan zal men met een heel grote auto op reis moeten gaan. En dat is niet voor iedereen weggelegd. De goede tussen weg biedt wellicht het opklapbare aan- hangertje, dat men ook als keukenkast kan gebruiken op de camping. Het ziet er degelijk uit, terwijl het licht van gewicht is. En toch kan men er zo'n 150 kg in meenemen. Een dorp met 165 caravans re klasse" op Hiswa-Goed Kamp zo rijk is vertegenwoordigd. De oudste caravan die wij konden ontdekken was de Eccles uit 1920 met glas-in-lood raampjes, eikenhouten kastjes en een kolenfomuisje. In totaal verschijnen op Hiswa-Goed Kamp 32 wagens die nog nooit eerder in Nederland zijn getoond. Met de an dere modellen vormen zij een vloot van 165 caravans en woonwagens, com pleet met terrasjes, ligstoelen, luifel- tjes en tuintafeltjes en decoratieve „be woners", die hier echter niet luieren in sportkledij doch keurig in colbert en met de prijskrant in de hand klaar staan om de kijkers van advies te die nen. s Het heet onder kampeerders, en zo luidt pok de voorlichting van o.a. de ANWB, dat er niets boven een donzen slaapzak gaat. Dat klinkt niet zo onge rijmd, want een donzen slaapzak kost gewoonlijk 80 tot 130 gulden, en voor draion en terlenka kan men tussen de 30 en 60 gulden terecht. Deskundigen van befaamde zaken (o.a. de Bijen korf) kunnen echter de bezoekers van de tentoonstelling wel een ander ver haal vertellen, ofschoon ze natuurlijk graag bereid zijn de dure donzen slaapzak te verkopen. Een donzen slaapzak van licht ge wicht heeft dezelfde warmte-capaciteit als een van draion of terlenka. Bij de eerste aanraking doet terlenka zelfs iets aangenamer en warmer aan. Het voor deel van het dure dons ligt voorname lijk in het lichte gewicht, aldus onze zegslieden op de tentoonstelling. Deze stof is dus bij uitstek geschikt voor de wandelende trekker en de bromfiets- kampeerder. De kampeerder met een auto kijkt niet op een paar pondjes meer of minder, en zal graag van het grote prijsverschil profiteren. Men kan ook nadelen van dons opnoemen, die voor de kunststoffen niet gelden. Dons is namelijk moeilijk te wassen, en er zijn stomerijen die er niet aan willen beginnen, in tegenstelling tot terlenka of draionEn ook dringt er bij de donzen slaapzak wel wat kou naar bin nen door de vele naden die er door het noodzakelijk vele stikwerk in zitten. Voor het overige moet men constate ren dat een draion slaapzak weer zwaarder is dan een van terlenka. Maar het soepele draion is gemakke lijk op te rollen en geeft dus een min der omvangrijk pakje lan terlenka. Hoewel het niet zo erg veel zal sche len heeft een slaapzak van terlenka een wat langere levensduur dan dra- Ion. De donzen slaapzak is over het algemeen ook ijzersterk. Wat men ook kiest, het is voor lange mensen zaak goed de inwendige maten op te ne men, want daarin schuilen nog wel ver schillen. Wat de verdere, zeer uitgebreide col lecties van slaapzakken betreft: men vindt ze in de meest modieuze dessins, men vindt grappige slaapzakjes voor kinderen, men kan bij de slaapzakken capuchons krijgen of kussens. Pronkend tussen de huis-tuin-en-keu- ken caravans van normale afmetingen staan in het RAI-gebouw de kleine pa leizen, de luxe-woonwagens met bijna adembenemend comfort. Men kan het moeilijk nog caravans noemen: de En gelsen hebben er een eigen woord voor, dat ook hier al een beetje is ingebur gerd; „living-vans". Heel zigeunarach- tig prefereren wij voorlopig echter nog voonwagens". spectacu ir voorbeeld van zo'n woonwagen is de „Swedish Cottage", een riante bungalow, die in twee helf ten over de weg vervoerd kan worden en die, als de standplaats eenmaal is bereikt, op simpele wijze als eenheid kan worden samengekoppeld. Wie door de vier kamers, hal, eet- keuken, en badkamer dwaalt, ontdekt, dat dit mobiele chaletje is uitgerust met een kolenhaard, een gasfornuis, een bezemkast, ingebouwde kleerkas ten, een ruim bad, een spoeltoilet, en fin, al het comfort, dat men zich thuis ook zou wensen. Het spreekt vanzelf dat dit géén modelletje is om achter een Volkswagen mee de Alpen over te trekken. Wie er een leuk stuk grond voor kan vinden en de beschikking heeft over 17.995, heeft er echter een begerenswaardig buitenverblijf aan. Op de tentoonstelling is wel een do zijn van deze rijdende paleizen met bad, c.v. en zonneterras te vinden: andere specialiteiten zijn o.a. een Zweeds model, geheel dubbelwandig, dat voor de wintersport wordt aanbe volen en een aanhang-wagen met een polyester dak, dat tevens als boot kan dienen. Kip introduceert een nieuwe goedkope wagen 2390) voor drie a vier personen, die ook achter het licht ste auto-type kan worden gehangen en die als kleinste in de KIP-serie Leg horn, Kemphaan, Krielhen, Dwerghoen en Hoentje logisch „Kuiken" is ge doopt. Men kan ook kennismaken met bouw-pakketten voor doe-het-zelvers. Natuurlijk dient een en ander wel dege lijk te worden gecontroleerd, alvorens men ermee op de weg verschijnt. De toepassing van polyester in de ca- ravanbouw houdt, zo blijkt, geen gelij ke tred met de polyesterbouw in de botenwereld en dit komt wellicht, om dat teveel fabrieken in kleine series bouwen, waardoor de kosten van de (dure) mallen een groot bezwaar blij ken. De groei van ons nationale caravan park is moeilijk in cijfers uit te druk ken. Het C.B.S. registreert alleen maar het aantal jaarlijks gefabriceer de, geïmporteerde en geëxporteerde ca ravans. Volgens schattingen bezit ons land circa 20.000 caravans en neemt dit aantal jaarlijks toe met 3000 a 4000 eenheden. In tegenstelling tot b.v. En geland bestaat in Nederland een grote belangstelling voor de goedkopere mo dellen: vandaar ook dat deze „populai- Een van de meest imposante woonwagens van de tentoonstelling; de „Swedisch Cottage", een comfortabele bungalow die in twee delen vervoerd moet worden. Prijs: f 17.995.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9