DE MACHTIGE GASBEL IN HET NOORDEN Vier AFSLUITERS houden het Groningse AARDGAS VOLLEDIG in toom REUKLOOS GAS ZAL TOCH HEUS EEN GEURTJE MOETEN KRIJGEN Een machtige troef voor Groningens ontwikke Televisie zal Groningse gas- bel bedienen Shell met camera 1500 meter diep in T exas-boorput Waar worden Euratom-mensen gehuisvest? Olie-robot Moderne bewaking ZATERDAG 23 MAART 1963 PAGINA 11 "'if bij Coevorden zit gas in de grond. Een stalen kooi moet de re^nnhetP ^huchf KolLm^wo^t11^ bodemschat beschermen. landbouwer Roelof Lantinga! Als pach- Een klein stukje afgescheiden weiland met wat simpele bouwsels er op, dat is alles wat aan de opper vlakte zichtbaar is van de enorme gas bel die zich diep daaronder uitstrekt. Ons land mag zich verheugen in een nieuwe, geweldig grote bron van energie: het aard gas. Onder de Groningse bodem zit een „gasbel" van honderden miljarden kubieke me ters, die spoedig zal worden aangeboord en zo een aandeel zal hebben in de wélvaarts- verruiming van Nederland. De foto toont het testen van zo'n gasput, waarbij het ontsnap pende gas in brand wordt gestoken. Vooral bij avond is dit een spectaculair schouwspel. be aardgasbron in Slochteren, icachtend op verdere exploitatie. Op de achtergrond de kooi mei. kerstboom", de afsluitkraan op de gasput. De „lo comotief' is een fornuis ter verwarming van het gas 'V t Toen de doorploeg zijn werk begon, had Lantinga (38) nog geen gas. Nu wel, maar dat komt niet van onder zijn (nieuwe) huis; het gas wordt sinds november van het vorig jaar aange voerd uit het gasveld Schoonebeek, via de distribuerende gemeente Hooge- zand-Sappemeer. De aansluitploegen moeten het gevoel hebben gehad, alsof zvi uilen naar Athene droegen; zij lever den gas aan een gemeente, die met haar ..eigen" voorraad driehonderddui zend jaar zooruit zou kunnen... l>e provincie Groningen, tal van gemeenten en captains of industry rekenen er op, dat het immense re servoir aan aardgas behalve voor huishoudelijke doeleinden ook zal worden aangewend ter verhoging van de regionale economie. Wat zijn in de regionale economie. Zo denkt men er over bij Delfzijl een ammoniak- fabriek op te richten. die zij niet nalaten uit te spelen, en met succes. Uit jaarverslagen blijkt, dat trouwens ook zonder dit winstpunt het bedrijfsleven in dit gewest stevig wortel schiet. In 1961 bijvoorbeeld ves tigden zich in Groningen bijna 25 nieu we ondernemingen, waaronder enkele van buitenlandse herkomst, en een kleine dertig bedrijven breidden zich uit Positieve factoren daarbij zijn de lage grondkosten, waarop soms nog een reductie van 50 procent wordt toe gestaan, het aanbod van arbeidskrach ten, de nabijheid van een haven en van een middelgrote stad. Buitenland se gegadigden letten voorts nog op de arbeidsrust. In het nadeel werkt de afstand tot het westen en midden van ons land, vaak ondervonden als een psychologische barrière. De weersom standigheden tijdens een reis naar Gro- Vier afsluiters, namelijk twee in Slochteren, één in Ten Boer en één in Delfzijl, als wilde dieren gekluisterd in stalen kooien, weerstaan de druk van 300 atmo- *eer, waarmee het Groningse aard- «ks, eindelijk bevrijd van zijn boeien, ~|ch een weg naar buiten zoekt. Een Paar simpele constructies, nauwelijks gtstekend tegen het vlakke noorde- Jfyke land, vormen de enige visuele rknduiding voor de onbevattelijk Pote bodemschat die zich daar, r^nderden meters onder het aard- JPpervlak, moet uitstrekken tot tel- ?®ns weer verlegde grenzen. 60 mil- j^fd kubieke meter aardgas, 150 JJJÜjard, 350 miljard, 450 miljard, 600 Sjdjard, ja zelfs duizend miljard? 'oorlopig is 450 miljard nog de offi cie taxatie, maar dit cijfer geeft rjteraard het minimum aan. Latere Paringen kunnen alleen maar een grotere omvang aantonen. tjTOnneer gewaagd wordt van de Gro- ve e i.gosbel", zullen ingewijden h geërgerd het voorhoofd fronsen om die ondeskundige term, want in feite is er in het geheel geen sprake van een ,,bel". Aardgas zit, evenals olie, opgesloten in de uiterst fijne poriën van gesteente, poriën, die met het blote oog nauwelijks zijn te onder scheiden, maar in totaal toch ongeveer drie procent ruimte vrijhouden voor het verzamelde gas. Het gashoudende gesteente bevindt zich ongeveer drie kilometer onder het Groningse aard oppervlak en wordt gedateerd in het geologische tijdperk onder-Perm, zo'n 250 miljoen jaar geleden. Dat zich in deze formatie gas bevond, was al eerder bekend; de Nederlandse Aard olie Maatschappij, waarin Shell en Esso ieder voor de helft participeren, boorde al in 1948 bij Coevorden gas aan in het Perm, en later nog in Tub- bergen en Denekamp. Er moesten evenwel nog 34 exploratieboringen vol gen, voordat men in 1960 stiet op het veelbelovende gasveld onder Slochte ren. Het bleek, dat dit gashoudende gesteente ouder was dan de velden in Drente en Overijssel. Welke kosten intussen gemaakt wa- fmgfQggSr; MISS»*» ren voordat de noordelijke bodemschat ontdekt werd, wordt duidelijk als men weet, dat met iedere boring die ongeveer volgens hetzelfde procédé ver loopt als een boring naar olie een bedrag van twee tot vier miljoen gul den is gemoeid. En voor een algehele exploitatie van het Groningse gasveld zal een veelvoud van dit kapitaal nodig zijn; men spreekt al van 600 miljoen gulden. Wanneer, ondanks de zorgvul dige voorbereidingen, een boring niet bekroond wordt met een gasvondst in exploitabele hoeveelheden, moet het in de exploratie geïnvesteerde kapitaal als verloren worden beschouwd. Van dat risico is de N.A.M. zich terdege bewust. Het blijft dus min of meer een kwestie van geluk hebben, al wordi natuurlijk niet maar in het wilde weg de boorbeitel naar beneden geschroefd Het gasveld onder de provincie Gro ningen bevat voornamelijk methaan een lichte verzadigde koolwaterstoi enig ethaan, en soms wat kooldioxydi en/of stikstof. Het gas is, wat een voordeel betekent boven cokesovengas niet giftig en bovendien reukloos. Deze laatste eigenschap lijkt prettig, maar bergt toch gevaren in zich. Zo zou een huisvrouw argeloos de gaskraan van haar fornuis open kunnen houden zon der dat zij het aan de stank kan merken; intussen zou het gas zoveel zuurstof verdringen, dat ze het toch benauwd zou kunnen krijgen. Daarom zal aan het gas in elk geval een geurtje worden toegevoegd van niet al te wel riekende aard, want er moet een min of meer alarmerend effect van uit gaan. Dat het Groningse aardgas een hoge calorische waarde heeft, nl. 7800 kg- calorieën, het dubbele warmtegevende vermogen van normaal stadsgas, heeft consequenties voor de aan te sluiten huishoudelijke apparaten, met name voor de branders. In theorie zou men op het Groningse gas een ketel water in de helft van de met stadsgas be nodigde tijd aan de kook kunnen bren gen, maar de praktijk laat dit niet toe. Bij de verbranding gaat het name lijk om de juiste verhouding tussen gas en lucht. Het Groningse aardgas nu vereist een grotere luchttoevoer en dat is de reden, waarom de branders moeten worden aangepast. ter van de grond, waarop de N.A.M. in 1960 een boortoren bouwde, waarvan de beitel zo'n succesvolle penetratie volbracht, is hij tot dusver van de hele onderneming 600,- per hectare wijzer geworden, zijnde de vergoeding die hem voor het gebruik van de grond is uitbetaald. De rest, een bedrag van 900,- per ha kwam terecht in de zak van de eigenaar. Dt boorploeg is al lang weer elders aan het werk, nu in Schildmeer, en wat gebleven is, bestaat uit een omheind terreintje met daarop een afsluitkraan op de bron en enkele gebouwtjes. Boer Lantinga plukt er verder geen vruchten van, en evenmin de eigenaar van de grond, want volgens de Mijnwet is het aan de Staat om te beslissen, of, en aan wie een concessie voor het winnen van een delfstof wordt verleend. En uiter aard is de N.A.M. de enige serieuze kandidaat voor deze eeuwigdurende concessie van heel Groningen. De ver gunning is toepasselijk op alle bitumi- na, dus ook op eventuele aardolie. De maatschappij zal elke Groningse grond eigenaar een uitkering moeten doen van 12,50 per hectare. Van twee kanten zijn daartoe trou wens plannen gelanceerd: van de Staatsmijnen en van de Verenigde Kunstmest Fabrieken Mekog-Albatros n.v., in welke laatste onderneming de B.P.M., de Hoogovens en de Kon. Ned Zoutindustrie financieel geïnteresseerd zijn. De Groningse gasbel heeft aan de Billitonmaatschappij en de Hoogovens het initiatief ontlokt om bij Delf zijl een aluminiumfabriek te stich ten met een capaciteit van 60.000 ton per jaar. Zou dit plan doorgang vinden, dan zou zich een aanzienlijke afnemer van het aardgas aanmelden met een jaarlijks verbruik van honderden mil joenen kubieke meters. Instituten als de Noordelijke Econo- misch-Technologische Organisatie en de Commissie Industrievestiging Gro ningen is door het aardgasfortuin een onverwachte troef in handen gevallen, ningen kunnen hierbij een rol spelen, evenals de kwaliteit van de bereden weg. Voorts blijkt het gebied ten wes ten van de stad Groningen aan de goede kant te liggen, terwijl de afstand naar oostelijke plaatsen psychologisch dikwijls een veelvoud betekent van het werkelijke aantal kilometers. Een merkwaardige conclusie, die de Com missie Industrievestiging na een onder zoek heeft moeten trekken. Nog zijn de kranen op de vier Groningse gasputten verzegeld. Maar het noorden is van verwachtingen vervuld. Men denkt aan het Franse plaatsje Lacq, waar het (veel klei nere) gasveld aanleiding werd tot een machtige industriële ontwikkeling. Is T 'derlands noordoosthoek eenzelfde toekomst beschoren? Driehonderd at mosferen kracht wachten op het ogenblik om Groningen op te stuwen in de vaart der volkeren HANS STEVENS edrijfstelevisie vindt ook in Neder land steeds meer toepassing. De Ned. Aardolie Maatschappij zal de tot ontwikkeling te brengen nieu- we gasvelden In Groningen bedienen i en bewaken door middel van televisie, zodat slechts een minimum aan man kracht voor dit doel vereist zal zijn. De Shell inspecteert bouwwerken, die zich gedeeltelijk onder water bevinden, zo als steigers, funderingen en damwan- den met een t.v.-camera. die zich in een waterdichte kast bevindt. In sa menwerking met Philips heeft deze maatschappij geëxperimenteerd met een bedrjjfstelevisie-installatie op een van de grote tankschepen, nl. de „VI- Irea". De camera was bjj wjjze van proef opgesteld op een uitbouw van I het kraaiennest in de voormast en de i kapitein op de brug kon op het beeld- scherm beter zien wat er voor het schip gebeurde. Dit bericht het blad „Olie" van de Shell. In Amerika verricht deze maatschap- pij nu ook met behulp van t.v. waarne- i rningen in drie boorputten in Texas, j Een bijzonder lichtgevoelige automa- I tische camera, die ook voor onderzee werkzaamheden wordt benut, werd in een speciale doorzichtige huls ge- bouwd en in een boorgat neergelaten. De huls bevat een neonverlichting en een op motorkracht ronddraaiende spie gel met ingebouwd kompas, zodat de ge hele omtrek van het boorgat in het .gezichtsveld" komt van de camera, die tot 1500 meter diepte kan worden jebruikt. De boorgaten móeten nu nog ;evuld zijn met transparante vloei stoffen of gas, maar naar het zich laat ■anzien zal de techniek van deze inte ressante vorm van bedrijfstelevisie spoedig zo verbeterd zijn. dat minder I beperkingen nodig zullen zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiliiiu De toekomstige vestiging van ee.. Euratomkern in Petten zal ge volgen hebben voor de uitbrei dingsplannen van enkele ge meenten in de naaste omtrek, maar waar de naar schatting 350 buitenland se gezinnen die zich in de loop van vijf jaar in ons land zullen vestigen, tenslgtte terecht komen, is nog onzeker. Intussen is van Brusselse zijde op het gemeentebestuur van Bergen aan drang uitgeoefend grond beschikbaar te stellen voor de Europese school. Bergen heeft hieraan inderdaad mee gewerkt, zjj het een weinig contre coeur, want deze gemeente is, in te genstelling tot bijvoorbeeld Zvjpe, met gesteld op uitbreiding, aangezien zij haar bezit aan natuurschoon onaange tast wenst te bewaren. Niettemin is in de nabijheid van de school tevens een niet onaanzienlijk partieel uitbrei dingsplan opgesteld, dat de bouw be oogt van vele tientallen villa's, bunga lows en woningen in het betere genre. Voor Zijpe is de gang van zaken tot nu toe tamelijk teleurstellend. Deze ge meente, behalve Petten nog omvat tend de woonkemtjes Burgerbrug, Burgervlotbrug, Sint Maartensbrug, St. Maartensvlotbrug, Schagerbrug, Houtesluis en 't Zand, had er vast op gerekend, dat haar ter compensatie van het verlies aan recreatiegebied in de duinen door de vestiging van het Reactor Centrum Nederland, de winst van buitenlandse inwoners zou toeval len. De gemeente Schoorl heeft voor Groet een uitbreidingsplan ontworpen voor de bouw van 60 tot 70 woningen, waarvoor de vergunningen al zijn toe gezegd. Het zullen woningwetwoningen zijn, waarachter nog een strook ligt voor huizen in de vrije sector. Alk maar tenslotte heeft geen speciale plannen in portefeuille ter aanpassing aan het internationale atoomcentrum. De „Mobot", een robot die op ruim 300 meter diepte op de zeebodem werkzaamheden aan een olieput kan verrichten, is in de Verenig de Staten ontwikkeld door de Shell. De „Mobot" kan zwemmen, zien, ho ren schroeven aandraaien, afsluiters bedienen, pijpen en slangen vastgrijpen, staalborstels en ander gereedschap han teren. Hij duikt door middel van twee ver stelbare propellers en wordt elektro-hy- draulisch geleid vanaf een centrale post op het booreiland. Een gyroskoop zorgt voor het evenwicht. De robot kan „zien" tot op een afstand van tien me ter dank zij een onafhankelijke verlich ting en een televisie-camera, die alles wal er zich in zijn gezichtsveld bevindt, projecteert op een monitor in de con trolepost. Peilapparatuur (Sonar) wordt gebruikt om de putmond of andere me talen voorwerpen op grotere afstand te lokaliseren. Een microfoon stelt de ro bot in staat te luisteren naar de werk zaamheden die hij uitvoert. Shell Oil Co. zal nieuwe apparatuur ter beschikking van de industrie stel len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11