Kabinet tot na middernacht in Vergadering bijeen over TV-kwestie V.V.D. OORZAAK VAN NIEUWE SPANNING? baars Nog geen oplossing van de moeilijkheden Crisissfeer BLIJFT GELDMANIPULATOR IN ARREST 1100 doden door eruptie van vulkaan Burgemeester van Brielle geschorst Bonn trekt visums in van de Russische waarnemers Wegens aanklacht tegen een Westduitse staatssecretaris Gasunie wordt binnenkort omen icht KEUKENHOF VOLGENDE WEEK DONDERDAG OPEN RECHTSTREEKS telefoneren met LONDEN Nu levering aan Sovjet-Unie door Britse firma's? Dinsdag gesprek over BERLIJN Bonn vraagt toch uitlevering agenten Mevr. Janet Jagan nu niet welkom in Suriname Zware verliezen voor de Horeca- wegbedrijven Weer drieling in Tilburg geboren Voorlopig tracé uitgezet Gouden rin^ na 25 jaar terug Het blijft te koud Oliepijpleidingen Amerika-Rusland Bandenmagazijn in Waalwijk uitgebrand Enorme schade OP BALI De strenge winter NAZI-PROCES IN KOBI.F.NZ CH RIST!AAN SE ée&MORRIS êeforeifouêiti/! zaterdag 23 maart 1963 VERHUIZEN DEN HAAG, 23 maart De moeilijkheden waar het kabinet- De Quay thans voor staat, hebben de ministerraad tot na midder nacht bijeen gehouden, Hoewel er een agenda is afgewerkt, waarop veel meer dan alleen het dreigen de conflict met de Tweede Kamer voorkwam, heeft dit laatste Je ministers vele uren beziggehou den. Het kabinet moet er rekening mee houden, dat de Kamer dins dag de motie-Aarden zal aan nemen, hetgeen een duidelijke af keuring zou betekenen van het regeringsbeleid. Ook het verwer pen van de liberale motie-Van Someren zou dezelfde betekenis hebben. Hoe zal de regering daar op reageren? Groothandel Jac. v/d Laan Verkoop van bierglazen DENPASAR (Bali), 23 maart (Rtr) De hoofdcommissaris van politie in Denpasar op Bali heeft meegedeeld dat 1100 per sonen zijn gedood door hete lava en as als gevolg van de uitbarsting van de vulkaan Anoeng Agoeng. De politie vreest bovendien voor het leven van de 560 inwoners van drie dorpen die zijn ingesloten door stromen kokende lava. De Goenoeng Agoeng, de hoogste berg van Bali door zeevaren den de Piek van Bali genoemd heeft een fraaie regelmatige kegel met ec topkrater. De berg is 31Jf2 meter hoog. Hij is door een diepe kloof gescheiden van de Goenoeng Batoer, noordweste lijk gelegen. Het bekende eiland Bali met ruim 1.100.000 zielen en een oppervlakte van 580*0 vier kante kilometer, vormt de voort zetting van de vulkanenreeks die over Sumatra en Java loopt. N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Suède dames- en herenjasjes ®ureau smedesiraat 5 - haarlem - Bonn, 23 maart (li PI) De West- ?1itse regering bestudeert momenteel 5®Pporten, volgens welke Britse fir ma's bereid zjjn stalen buisleidingen leveren aan de Sovjet-Unie. De re efing in Bonn vreest dat haar verbod levering van buisleidingen aan de *°vjet-Unie nu zal leiden tot aanbiedin- |®n tot levering van de zijde van °ritse fabrikanten. De perschef van de Westduitse f®Sering, Karl Gunther von Hase, zei «(steren dat de Westduitse regering C'et over bewijzen beschikt, dat Britse Bjna's, of andere lid-staten van de buisleidingen aan de USSR "dien leveren. West-Duitsland verbood j*® transacties met Moskou op verzoek *an de NAVO en de Amerikaanse re- Bering. pe Britse regering heeft tot nu toe Jdeen maar meegedeeld dat zij haar •J°uding in dit opzicht zélf zal be palen. (Advertentie) Raamvest 29 - Tel. 14810 Uw verhuizing wordt met iorg uitge roerd. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS ^WASHINGTON, 23 maart (Reuter) Pe Amerikaanse minister van buiten- ,andse zaken, Dean Rusk, en de Russi- Jehe ambassadeur in Washington, Ana- ï°ly Dobrynin, zulen dinsdag in Wash ington beginnen met het overleg over Berlyn. Dit wordt het eerste contact ®P hoog niveau tussen beide landen Pver de kwestie-Berlijii na de onvrucht bare besprekingen, die het vorig jaar Jh'er dit onderwerp zijn gevoerd. Het foorstel tot hervatting van het overleg gedaan door de Russen. (Van onze parlementaire redacteur) Men zou zich kunnen indenken, dat bjj het zoeken naar een compromis, waarop het streven ongetwijfeld gericht is, gedacht wordt aan uitstel van het geven van een concessie aan ec gega digde, die daarmee het tweede televisie net met behulp van reclame zou gaan exploiteren. De beslissing hierover zou aan een volgend kabinet kunnen wor den overgelaten. Daartegen zouden echter, naar thans bljjkt, niet zozeer de beide staatssecre tarissen die de Televisienota hebben on dertekend, bezwaren hebben, als wel de liberale ministers en onder hen op de eerste plaats de minister van Binnen landse Zaken, mr. Toxopeus. Het tele- visiebeleid gaat hem wel niet zo zeer als bewindsman dan wel als lijsttrek ker van de WD ter harte. Hij moet er rekening mee houden, dat zijn partij steeds te vuur en te zwaard tegen de omroeporganisaties is opge trokken. Vooral de laatste jaren is de strijd tegen de zogenaamde verzuiling" in het omroepbestel ook in het parle ment geregeld naar voren gekomen, waarbij de liberalen het felst van leer trokken. Wanneer men nu tijd verloren laat gaan door uitstel van het toewij zen van het tweede TV-net aan een con cessionaris, die onafhankelijk van de omroepen zou gaan werken, dan kan dit uitstel de liberale opzet om de plan nen van deze organisaties te torpede ren, volkomen doen mislukken. Lukt het om de plannen der regering op eigen houtje een concessie verlenen door te zetten, dan kan dit voor de libe ralen van groot belang zijn in verband met de komende verkiezingen. Een der gelijk winstpunt kunnen zij maar al te goed gebruiken. Wanneer men de ontwikkeling tegen deze achtergrond beziet, dan is het ook duidelijk dat er nogal wat spanning, ook binnen het kabinet, in de lucht hangt. In Haagse politieke kringen houdt men daarom rekening met de mogelijkheid van het aftreden van een of meer liberale ministers. BONN, 22 maart, (UPI) De West duitse regering heeft Zwitserland om de uitlevering verzocht van Joseph Bengal en Otto Joklik, de twee in Ba sel aangehouden „agenten voor Israël" die gepoogd hgdden een Westduitse ge leerde te ontvoeren. Zij hebben de 25- jarlge juriste Heidi Görcke, dochter van de in Egypte werkende professor Görcke, onder druk gezet met het doel van haar gedaan te krijgen dat zij haar vader naar West-Duitsland zou terug roepen. In de officiële verklaring van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken welke tegelijk met het nieuws van het uitleveringsverzoek gepubli ceerd werd, wordt gezegd dat het niet mogelijk is geweest vast te stellen of het inderdaad juist is dat Duitse ge leerden en deskundigen in Egypte aan „aanvalswapens" werken, zoals door de Israëlische regering is verklaard. De Westduitse regering kan niets on dernemen tegen dergelijke aktiviteiten, die zij „vanzelfsprekend afkeurt". In verband met het uitleveringsver zoek is het in hoge mate opmerkelijk, dat de Westduitse regering enige da gen geleden liet verklaren, dat ze niet de uitlevering zou verzoeken (hoewel een Westduitse rechtbank een arresta tie! ->vel had uitgevaardigd tegen de twee mannen) en dat zo'n verzoek on mogelijk was, al was het maar, omdat een van de beide agenten, Joklik, de Oostenrijkse nationaliteit had. WAALWIJK, 23 maart. Gister avond is hier brand ontstaan in een handenopslagplaats van Louter aan de haven. Het vuur vond gretig voedsel in een voorraad van ongeveer 15.000 buiten en binnenbanden voor auto's. De vlammen laaiden huizenhoog op en zware rookwolken dreven over de ha ven. Verloren gingen de opslaghal, de tekenafdeling en kantoorruimten. Ze ven auto's en enkele kostbare machi nes gingen eveneens verloren. De schade loopt waarschijnlijk in de tonnen. (Advertentie) met de voetbalclubs: Feijenoord, Tott. Hotspur, Real Madrid, Anderlecht, Benfica, Reims, Dundee e.a. Vraagt ze uw Sigarenwinkelier President Soekarno heeft de vulkaan uitbarsting tot een nationale ramp ver klaard. In een bekendmaking van het presidentiële paleis werd gezegd, dat secretaris-generaal Oe Thanl van de VN in een telegram hulp heeff aange boden voor de slachtoffers van de ramp. Vanuit een vliegtuig van de politie, dat gisteren laag boven de vulkaan heeft gevlogen, zjjn nieuwe uitbar stingen waargenomen De lava, die eerst van de zuidelijke, westelijke en oostelijke hellingen omlaag kwam, stroomt nu ook langs de noordelijke helling van de Agoeng naar beneden. Dit gebied aan de oostkust van het eiland is onbegaanbaar, aldus de hoofd commissaris van politie, Oenwarsito. Vier politieboten zullen naar dit ge bied worden gezonden om reddings ploegen aan land te zetten op de noord oostkust. De redders zullen trachten de geïsoleerde dorpen te bereiken om de bevolking in de boten te evacueren. Commissaris Oenwarsito zei ook nog, dat er „ontelbare" gewonden zijn. PARAMARIBO, 22 maart Mevr. Janet Jagan-Rosenberg, vrouw van de premier van Brits Guyana, die van plan was van nabij,het nieuwe systeem dat bij de verkiezingen in Suriname zal worden gevolgd, waar te nemen, heeft van de Surinaamse regering ver nomen dat haar bezoek nu zeer onge legen zou komen. Mevr. Jagan zou per vliegtuig komen. Zij stond op het punt aan boord van het KLM-toestel te stappen toen zij het bericht kreeg. DEN HAAG, 23 maart Een globaal onderzoek van de bond Horecaf over de gevolgen-van de barre winter voor hotels, restaurants en cafe's maakt dui delijk, dat hier en daar gevoelige ver liezen zijn geleden. De bedrijven langs de grote verkeersaders hebben de groot ste verliezen geleden. Hun omzet liep gemiddeld met zeventig procent terug. Andere buitenverblijven lagen twintig proeent beneden normaal. De bedrijven in de hoofdstad zijn er nog vrij goed afgekomen, waarschijnlijk ten gevolge van in de koude maanden gehouden evenementen en tentoonstellin gen. De omzetten in de Rotterdamse be drijven echter lagen dertig tot veertig procent beneden het normale peil. De Utrechtse bedrijven hebben een terug loop in de omzetten met ongeveer tien procent te lijden gehad. 8iB DEN HAAG, 23 maart Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland hebben de burgemeester van Brielle, de heer D. M. van Zwieten, voor de tijd van één maand geschorst uit zijn functie. Dit besluit werd genomen in verband met een onderzoek, dat door de rijksrecher che is ingesteld. Tot de over enkele dagen te verwachten benoeming van een plaatsvervanger wordt de functie waargenomen door wethouder mevr. L. M. van den Boogerd-Neecken. TILBURG, 23 maart In het St. Elisabeth-ziekenhuis werd donderdag middag een drieling geboren: een meis je en twee jongens, kinderen van het echtpaar A. J. de Laat-Bijveld uit Uden- hout. Het meisje, Jolanda geheten, woog 4 pond terwijl de beide jongens, Tony en Frank, beide 1700 gram wogen. De moe der heeft reeds eerder het leven ge schonken aan twee tweelingen: de eer ste bleef echter niet in leven terwijl van de tweede een meisje bleef leven. De drie kinderen blijven voorlopig in de isolette van het St. Elisabeth-ziekenhuis. Behalve enige kus'-troken en een gro tere vlakte in het zuiden is het land overal bergachtig of althans aan de bergvoeten door diepe ravijnen door ploegd. Het hoofdgebergte dat van Straat Bali tussen Java en Bali) tot Straat Lom bok reikt, is in drieën verdeeld: het bergland in het westen (Djernbrana), het centrale bergland met twee hoofd verheffingen en het oostelijk bergland, bestaande uit Goenoeng Batoer, de Goe noeng Agoeng en de Goenoeng Seraja. Het eiland Bali wordt door de Goe noeng Agoeng beheerst. Zo grote rol speelt de berg in het godsdienstig leven van de bevolking, dat in de tempels de zetels voor de godheid van deze Goe noeng Agoeng altijd op de berg gericht zijn. Op de helling van de berg bevindt zich de indrukwekkende pura Besakih, een fraai tempelcomplex. Een en ander maakt begrijpelijk hoe diep een uitbarsting van juist deze berg in het leven van de Baliërs ingrijpt. President Soekarno, van moederszijde aan de Baliërs geparenteerd, heeft, zoals gemeld, de uitbarsting tot nationale ramp verklaard. BONN, 23 maart (DPA, Rtr, ANP) Het Westduitse ministerie van buiten, landse zaken heeft de verblijfsvergun- ninge- van twee Russische waarne mers bij een proces in Koblenz verval- le.. verklaard. Het proces wordt ge voerd tegen twaalf oud-nazi's, die er van beschuldigd worden in de oorlog meer dan 30.000 mensen in de Sovjet- Unie om het leven te hebben gebracht. De betrokken Russen zijn de straf- rechtgeleerde professor Alexejev en een attaché. In opdracht van het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken hebben zij aan de onenhare aan klager in Koblenz belastende docu menten tegen de beschuldigden over handigd. Naar professor Alexejev gisteren meedeelde, hadden de beide Russi sche waarnemers van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken een verblijfsvergunning gekregen, die tot 6 juni geldig was. Enkele dagen geleden vroeg het ministerie de pas sen van de Russen op en, ondanks het verzoek van de Russische am- bi.ssade in Bonn om de visums tot at.n het eind van het proces te ver lengen, werden de visums ongeldig DEN HAAG, 23 maart. Het is te verwachten, dat de Gasunie binnen kort zal worden opgericht. Een voor lopig tracé voor het nieuw aan te leg gen gastransportnet is uitgestippeld. Dit blijkt uit het antwoord, dat de minister van Economische Zaken, drs J. W. de Pous, mede namens de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, geeft op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Nederhorst (arb). In nagenoeg het gehele land zal aardgas voor openbare voorziening be schikbaar kunnen worden gesteld als de plannen zijn verwezenlijkt. Het nieuwe transportnet loopt volgens het voorlopige plan van Slochteren via Groningen naar Leeuwarden, en voorts van Slochteren over Assen en Meppe) naar Zwolle, waar een aftakking naar Twente (Almelo, Hengelo en Ensche de) is geprojecteerd, voordat het tra cé zich splitst in twee leidingen voor zuid en overig oost-Nederland, en voor midden en west-Nederland. Het ene tracé gaat van Zwolle via Arn hem, Nijmegen, Den Bosch, Boxtel, Tilburg, Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom naar Goes. Een aftakking bij Nijmegen volgt een tracé naar Lim burg (Horn, Roermond, Panheel). De andere leiding vanaf Zwolle zal via Amersfoort, Utrecht, Rotterdam, Dor drecht naar Sliedrecht lopen, met af takkingen: naar Den Haag, en Leiden, van Utrecht naar Gorinchem en van Amersfoort naar Amsterdam-Zaandam Krommenie, West Graftdijk, Alkmaar en Den Helder. Deze leiding door Noord- Holland krijgt twee aftakkingen: één naar Purmerend en één naar Hoorn en Hoog-Karspel. Voorts komt een nieuw stuk gastransportnet te liggen van Haarlem naar Velsen. De minister zegt voorts, dat de taak van de gemeenten bij de distributie van aardgas, ter zake van de openba re gasvoorziening, sterk zal worden uitgebreid. De eventuele concentratie doet hieraan niets af, omdat de ge meenten er rechtstreeks bij betrokken zullen zijn. Er is volgens drs. De Pous geen aanleiding een algemene regeling te treffen ter schadeloosstelling van een verlies aan inkomsten. verklaard. Volgens Alexejev heeft het ministerie als reden hiervoor opge geven, dat de verdere aanwezigheid van de Russen, naar de mening van de Duitse justitie, niet meer nodig is. Professor Alexejev meent even wel, dat deze reden vals is, omdat voor 27 maart een bespreking was vastgesteld over het overleggen van nog méér documenten tegen de be schuldigden in het proces. Aan vier Russische getuigen is destijds een visum zonder meer geweigerd. De twee Russische waarnemers heb ber, het gerechtshof in Koblenz ook documenten doen toekomen over de activiteit ir de oorlog van de huidige Westduitse staatssecretaris voor econo mische samenwerking, professor F. K. Vialon. Volgens deze stukken was Via- lon in 1942 leider van de financiële afdeling van het bureau van de „Rijks commissaris voor de oostelijke gebie den". Volgens Alexejev ligt hier de ware reden voor de plotselinge uitwij zing. Wat het proces zelf betreft, zei Alexejev de indruk te hebben, dat men grondig te werk gaat. (UPI) Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat de beide Russische w .amemers het land moeten verlaten, omdat zij „vergeten" hebben hun ver blijfsvergunningen te laten verlengen. De bewering van de Russen dat zij een vergunning hadden om tot 6 juni in West-Duitsland te blijven, werd in de verklaring van de regering ont kend. (Advertentie) Lange Herens t 36 Telefoon 14371 3F Haarlem RIJSSEN, 23 maart Een gouden ring, die een kwart eeuiv geleden in Enter werd verloren is dezer dagen bij het schoonmaken van een put tussen de modder weer voor de dag gekomen. De ring, die eigendom was van wijlen de heer H. Spaai, destijds hoofd van de politie te Enter, werd gevonden door Wim Nijenhuis (15). De jongen wist de inscriptie in de ring te ontcijferen waardoor de echtgenote van de overle den politieman, die in Goor woont, de ring zal worden aangeboden. Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDDE STRAAT (Bij KONINGSPLEIN) AMSTERD AM TEL. ,223596 DE BILT, 23 maart. Een storings front trekt in zuidelijke richting, met veel bewolking en een enkel buitje, over ons land naar het zuiden. Hierdoor viel het met de nachtvorst nogal mee. Mor gen bereikt ons weer drogere lucht met opklaringen, maar de temperatuur, die overdag drie tot vijf graden bedraagt, blijft te laag. De neerslagkansen blijven enkele dagen klein en de mogelijkheid van nachtvorst wordt weer iets groter. ZONDAG: Zon: 6.36-18.58; maan: 6.37-17.34. MAANDAG: zon: 6.34-19.00; maan: 7.02-19.00. beloon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abi «nnementen 20800 k< ')<antoor Beverwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 'Jkantoor en Red Hmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ^'«ctie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W A. M. van der Kallen. °°fdredactie Drs H. v. RUN en W Severin. Postgiro 143480 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERÏENTIETARiEF 28 cents oer millimeter- hoogte Omroepers 16 cents oer m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weiqeren ABONNEMENISPRÜS 61 cents oer week, f 2.65 pet maanc t 7.90 oer kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel 20800 ook reeds mogelijk uit Den Haag rechtstreeks te telefoneren met Lu xemburg. De automatisering verloopt in twee fasen: de uitbreiding van het aantal telefoonnetten in ons land, waarvan gebruik kan worden gemaakt om auto matisch naar het buitenland te bellen en de uitbreiding van het aantal ge bieden in het buitenland, dat automa tisch per telefoon is te bereiken. De rechtstreekse telefoonverbindin gen met Londen vallen onder de laat ste fase, voor deze uitbreidingen denkt men bij de PTT ook aan meer gebie den van West-Duitsland en aan gedeel ten in Noord-Frankrijk. Uc tieuKennof in Lisse, welke volgende week donderdag door premier De Quay zal worden geopend, ziet er nog wintert en kaal uit. Een lange rij stoelen wacht al op de bezoekers, maar bloemen zijn er op de koude grond nog niet te zien. /n West-Duitsland is een eind gekomen aan de activiteiten van de Hamburgse geldmanipulator Erich Wirrwa, die veel van zich heeft doen spreken doordat hij voor belachelijk lage prijzen aan zijn klanten auto's, televisietoestellen en ■h,. andere prettige zaken verkocht. De justitie kreeg al gauw het vermoeden dat ifXrrwa werkte volgens het beruchte „sneeuwbalsysteem"dat inhoudt dat de .,ers'e honderd klanten worden geholpen met het geld van de eerste duizend, een Jj'-'eem uiteraard dat op de duur zo vastloopt als een huis. Zaterdag vluchtte {lirrWa plotseling naar Oost-Berlijn, op die manier het ondubbelzinnige bewijs loerend dat de zaak niet helemaal goed zat. De Oostduitsers grepen hem en Vferden hem over aan de Westduitse justitie. Hier verlaat Wirrwa, kennelijk jjQeschokt en zeer opgewekt, het politiebureau in West-Berlijn, begeleid door hg ent op weg naar de gevangenis. Hij wordt verdacht van verduistering, meermalen gepleegd. DEN HAAG, 23 maart. D auto matisering van het telefoonverkeer tussen Nederland en andere landen brengt met zich, dat naar het zich op dit moment laat aanzien in het voorjaar van 1964 rechtstreekse tele foonverbindingen i stand kunnen wor den gebracht tussen een groot deel van Londen en de grote steden van Nederland. Het internationale telefoonverkeer uit Nederland wordt steeds verder ge automatiseerd. Momenteel is dit reeds een feit voor grote steden in ons land met delen van West-Duitsland, en ge heel België voorzover het telefoonnet daar is geautomatiseerd. Voorts is het

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1