REIZEND ORKEST IN BEELD Haarlem op zicht Muzikanten N.Ph.O. met bus van Haarlem uit de provincie in I Enquête dankbaar benut als grote vragenbus 183 TAXI 13000 Meeste vraag naar meer uitgaansgelegenheid en beschutte wachthuisjes bij bushaltes mÊmÊÈm mMt SLEUTEL WEG? Laat de mensen leven als mensen" Koetshuis van „Leeuw en Hooft" blijft behouden ZATERDAG 23 MAART 1963 PAGINA - l 1 Tiet alle orkestleden stappen in bij het station. Sommigen worden der-weg „opgepikt", zoals op de foto de violisten K. Ileri en J. ttorvath (met hoed). Als „reisleider" treedt doorgaans de slag werker van het orkest, de heer J. de Gelder op. Ook als hij zelf niet r'ioet spelen, zoals vorige week toen het Noordhollands Philhar monisch Orkest een concert gaf in Wieringerwerf (foto links). h ~e tijd in de bus wordt „gedood met een praatje. Niet ieder orkest- mi is daarom verlegen. Er 'zijn er, die hun tijd zoek brengen met het Oen van een boek, zoals de violist J. Eggelte, die er zijn gemak van heeft genomen. Als de reis wat lang duurt kunnen er heel wat hoofd stukken worden uitgelezen. HAARLEM, 23 maart Haar lem mag dan de zetel zijn van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, toch worden daar niet de meeste concerten door het orkest gegeven. Blijkens het verslag van het vorige seizoen werden niet minder clan 49 van de 92 concer ten „elders" gespeeld. Onder elders dient de „provincie" te worden verstaan, want elke ge meente in Noord-Holland, die het orkest financiële steun verleent dus subsidie geeft mag re kenen op een muzikale tegen prestatie. MÊÈËÊËÊËÊÊÈÊËÊÈ *1^1 Ti Wieringerwerf speelde het orkest voor het eerst in het raadhuis. De bezoekers waren nagenoeg hllen leden van de muziekkring „Wieringermeer en omstreken". Zij waren zowel onder als op de Zanderij gezeten. Lely, die een groot aandeel heeft gehad in de drooglegging van de Wieringermeer stond. Stoer en onwrikbaar. fohter in de bus hebben de kaarters van het orkkest hun vaste plaats. Op de viool, welke op de .hning van twee stoelen is gelegd, wordt hartstocht telijk geklaverjast. Van links naar rechts de violisten iesbersL. de Graaff, J. Lacourt en P. van Heusden, die er zijn hoed bij heeft opgehouden HAARLEM, 23 maart. De Haarlemmer blijkt onder zekere voorwaarden van zijn hart be paald geen moordkuil te maken. Als er voorlopig één ding duide lijk is geworden uit de tentoon stelling „Haarlem op zicht", dan is dat wel de mogelijkheid om schriftelijk, via enquêteformulie ren op het structuurplan te rea geren, in een bestaande behoefte voorziet. De velen die van deze gelegenheid gebruik hebben ge maakt en dat zijn er tot nu toe reeds honderden reageren niet alleen op het Structuurplan zelf, maar ook op vele vermeende mis standen in eigen omgeving. Kort om, men beschouwt de enquête als een soort openbare vragenbus, hetgeen duidelijk in het licht stelt dat men met de overheid praten wil. Twee dingen springen uit het voorlopig resultaat van deze en quête bijzonder duidelijk naar voren: vrijwel algemeen wordt gevraagd naar méér uitgaans gelegenheden in Haarlem en voor wat het openbaar vervoer betreft vraagt men vrijwel algemeen om meer beschuttende bushaltes. Wat vooral opvalt is, dat het niet een bepaalde bevolkingscategorie is, die de enquêteformulieren invult. Men treft er fabrieksarbeiders, kleine ambachtslieden, huismoeders, wer kende vrouwen, artsen, kantoorbe dienden en verpleegsters onder. Mis schien zijn de nieuwe wijken, waar dus vooral „nieuwe" of „niéuwere" Haarlemmers wonen, het best verte genwoordigd. De namen van bekende Haarlemse families of van bijvoor beeld lange tijd gevestigde midden standers komt men slechts sporadisch tegen. Natuurlijk leveren de scholie ren, die de tentoonstelling in groeps verband bezoeken, een belangrijk aan deel. De ouderen vooral bejaarden nemen rustig de tijd voor het in vullen van hun formulier. De jonge ren schrijven hun antwoorden bondi ger op. Opmerkelijk groot is het per centage van hen, die hun enquêtefor mulier opsturenvan degenen dus die het formulier mee naar huis hebben genomen en over hun antwoord wat langer hebben nagedacht. „DE SLEUTELSPECIALIST" Waterstanden Haarlem I \1 -I -I -I N I y V y I I I J I -I -I -I S inuiimmimimuillHmillimilHIHHWWIIWIMHimHIiminHHWWHimtWMHWHMmHIIHIIIIIIHIIimi IIHIHIIIIHIIHIHIHHHHHIHIHWHHHIHIHUHHHHIHIII1IIIHIII tmmam te'- -" C - NO Vandaar dat het orkest vee) op reis is in eigen streek. Kort geleden gingen ongeveer dertig musici van het Noord- ra - S hollands Philharmonisch Orkest per bus naar Wieringerwerf, een dorp in de kop van Noord-Holland, dat deel uitmaakt van de gemeente Wieringermeer. Van deze reis vindt de lezer hiernaast een beeldverslag. Het was de eerste keer, dat het provinciale orkest in het raad huis van deze gemeente speelde. Het is een bijzonder sfeervol evene ment geworden. Marinus Adam, die het concert leidde, had een programma sa mengesteld, dat op maat gesneden bleek voor de ruimte, waarin gespeeld moest worden. Dat was namelijk in de hal van het raadhuis, waarvan de bouw in 1956 gereed kwam en dat duidelijk het stem pel draagt van de welvarendheid van de streek. In de hal staat een beeld van Lely, een gipsen afgietsel van het beeld, dat de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen van deze waterbedwin ger maakte en dat op de Afsluitdijk staat. Verder is in het raadhuis de geschiedenis van de Wieringermeer in grafito op de muren afgebeeld. De voor stellingen zijn van de hand van de Haagse kunstenaar Goeting. Het concert was georganiseerd door de muziekkring „Wieringermeer en om streken". een instituut van louter mu ziekliefhebbers, die elk jaar twee of drie concerten in hun gemeente kunnen beluisteren. Het publiek was zowel on der als op de gaanderij van de raad huishal gezeten. Degenen die boven za ten keken vanaf hun zitplaats op de partituur van de muzikanten en op de vingers van de dirigent, hetgeen een unieke belevenis genoemd mag wor den. Voor de musici is zo'n concert in Wieringerwerf alles bij elkaar een zwaar karwei, waaraan zp overigens heel licht tillen. Spelen in de provincie vindt men fijn, al laat de accommodatie van sommige zalen nog al eens te wen sen over. De dag van het concert was begonnen met een repetitie. Om half zeven werd er afgereden. De reis naar Wieringerwerf duurde ongeveer een uur. Na aankomst bracht iedereen zich zelf met een kop koffie op verhaal. Om acht uur begon het concert, waarop vijf werken ten gehore werden gebracht. Het was dan ook eerst om ongeveer elf uur afgelopen. De laatste noten waren nauwelijks verstild of de bus met het orkest refed al weer naar Haarlem. Dit snelle „op breken" leek iets onvriendelijks te heb ben. Maar die haast was harde nood zaak, omdat sommige orkestleden in Haarlem nog de trein naar huis moes ten halen. De laatste. HAARLEM, 23 maart Het keets huis van „Leeuw en Hooft" aan de Emauslaait blijft behouden. Het bestuur van het Jacobs Godshuis en de archi tect, die op de plaats van de afgebro ken villa van „Leeuw en Hooft" tus sen Zuiderhoutlaan en Emaushtan het nieuwe bejaardentehuis Sitn Jacob boutwt, zullen tenminste al het moge lijke doen om het koetshuis te sauve ren. Eventueel zal het, althans wat de buitengevels betreft, met gebruimaking van de oude stenen worden herbouwd in de huidige vrom, wanneer er tech nische redenen mochten zijn die tot af braak nopen. Zulk een afbraak kan on vermijdelijk zijn in verband met de staat van het gebouw, de noodzaak dat het inwendig geheel wordt herbouwd en het nabije heien, dat het oude huis op zijn grondvesten doet schudden. Het koetshuis, dat de laatste jaren als tuinmanswoning heeft dienst ge daan, dateert uit de 18de eeuw. Het staat niet op de monumentenlijst van de gemeente. Aan de Emauslaan le vert het oude huis met zijn prachtig getinte muren echter een dergelijk wel doend beeld van landelijkheid op, dat velen naar ons uit reacties is ge bleven het zouden betreuren als het zou worden afgebroken. Van de zijde van het bestuur van het Jacobs Gods huis vernemen wij, dat zowel dit be stuur als de architect van de nieuw bouw juist veel oog heeft voor het historisch schoon dat op dat punt aan de Emauslaan sfeerbepalend is. Men is ook van zins de deerlijk gehavende oude tuinmuur te restaureren. Het koetshuis zal, na in ieder ge val inwendig geheel te zijn gewijzigd, dienst doen als zustershuis en in een vaste verbinding met de nieuwbouw ko men. O mdie verbinding te zijner tijd te kunnen tot stand brengen moest al vast één van de gevels van het koets huis (de kopgevel) worden weggebro ken. Zoals wij reeds hebben gemeld, is de openbare behandeling van het struc tuurplan in de gemeenteraad uitgesteld om de raadsleden in de gelegenheid te stellen tevoren kennis te nemen van de resultaten van de enquête. Het is te hopen, dat men daarbij niet alleen naai de kwantiteit zal kijken: de hoeveel heid van een bepaald soort verzoeken. Tal van enquêteformulieren bevatten belangwekkende individuele opmerkin gen en suggesties. Iemand vertelt uit een veeljarige ervaring over de bijzon dere moeilijkheden, waarmee het am bacht tegenwoordig te kampen heeft. Die uiteenzetting geeft te denken wan neer beslist moet worden over de ver plaatsing van kleinere bedrijven uit oude wijken. Een ander doet een hart stochtelijk beroep op de overheid om toch vooral niet te gemakkelijk te gaan brekenherstel van verouderde buur ten kan in bepaalde gevallen veel aan trekkelijker zijn. Zoals gezegd is de roep om meer uit gaansgelegenheden vrijwel algemeen: bij j°"g en oud, hij rijk en arm, bij nieuweling en autochtoon. Natuurlijk verschillen de wensen onderling, maar vrijwel unaniem wordt er gevraagd naar dansgelegenheden in Haarlem. Voor de raadsleden moet dit toch wel een teken aan de wand zijn. Voor wat het gezelligheidsleven betreft voldoet de stad bepaald niet aan de verwachtingen van de eigen bewoners. En men is er niet met de opmerking, dat dit een kwestie is die alleen het particuliere bedrijfsleven aangaat. In de eerste plaats wordt op het enquêteformulier uitdrukkelijk gevraagd naar eventuele verlangens op het gebied van het uit gaansleven, maar in de tweede plaats heeft de overheid mogelijkheden te over om een bepaalde ontwikkeling te sti muleren. En juist op dat laatste punt heeft het in Haarlem nogal eens ge schort. Opmerkelijk groot is ook de vraag naar café's met muziek. Eigenlijk is het te gek, dat een stad van de grootte van Haarlem, op dit punt niets te bie den heeft. Speciaal de dames blijken terug te verlangen naar een gezellige lunchroom, waarbij zelfs enkele malen uitdrukkelijk wordt verwezen naar het voormalige Franken. In Haarlem noord blijkt nogal eens de behoefte gevoeld te worden aan een eigen bioscoop, hoe- Advertentie) LANGE VEERSTRAA1 10 fEL 11493 IJMUIDEN Zaterdag 23 maart Hoog water: 2.10 en 14.28 u. Laag water: 9.58 en 22.30 u. Zondag 24 maart- Hoog water: 2.45 en 15.11 u. Laag water: 10.48 en 23.15 u. Maandag 25 maart. Hoog water: 3 35 en 15.52 u. Laag water: 11.34 en 23.59 U. Velen maken in de Vishal gebruik van de „schrijfhoek" om aansluitend aan het tentoonstellingsbezoek het enquêtefor mulier in te vullen. Opmerkelijk is, dat de inzenders uit alle lagen van de bevolking komen en dat in het algemeen heel serieus van de gelegenheid gebruik is gemaakt om met het gemeentebestuur „mee te denken". lllilllillilillllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiillllllllillliiiiillilit wel anderen weer in het bijzonder om een studiotheater vragen, waar gere geld goede films vertoond worden. De vraag naar cabarets en andere amu- sementsgelegenheden is eveneens vrij wel algemeen. Het is te hopen, dat de enquêtefor mulieren ook ter inzage worden gelegd bij de directie van de NZH, want una niem is de klacht, dat de wachthuisjes bij de bushalten te tochtig zijn en dat er in het algemeen te weinig wacht huisjes zijn. Voorts wordt druk geklaagd over de te geringe frequentie van de busdiensten. Met name in Haarlem-oost en in Schalkwijk is men in ernstige ma te ontevreden. Natuurlijk heeft de bus maatschappij te zorgen voor een lonen de exploitatie, maar het moet mogelijk zijn om verbeteringen aan te brengen volgens de vingerwijzingen van deze enquête. Helaas hebben tevelen tezeer naar het heden gekeken. Daarom wordt er nogal wat geklaagd over een tekort aan speel- gelegenheden voor de jeugd, een tekort aan gymnastiekzalen, aan groen en par keergelegenheid. De Structuurplanten toonstelling geeft juist duidelijk aan en vele inzenders herinneren daar ook met waardering aan dat het ge meentebestuur deze tekorten onderkent en er zelfs bepaalde oplossingen voor voorstelt. Daardoor wordt er in deze enguête nogal eens naar de bekende weg gevraagd. Daar staat tegenover dat verschillende inzenders zeer positief werk hebben geleverd en met andere plannen komen, compleet met tekenin gen toegelicht. Dat geldt vooral het parkeervraagstuk, waarbij ook het zo genaamde plan Holt weer wordt opge haald. Menigeen wil pleinen en grachten ondergraven om er parkeergarages te vestigen. Grapjassen blijken er gelukkig ook onder de inzenders te schuilen. Ten zij de man het serieus meende, dat naar zijn oordeel in zijn omgeving dringend behoefte bestond aan een winkel in feestartikelen en aan een begrafenisonderneming. Of een ander, die pleit voor de vestiging van een centraal verwarmd nudistenkamp. Minder als grapje bedoeld leek ons de opmerking, dat in de binnenstad behoefte bestaat aan een groot pro testants kledingmagazijn. Over de woningbouw blijkt men niet uitgesproken te raken. Algemeen wordt opgemerkt, dat men ervoor moet oppas sen niet zodanig te bouwen dat „we over 25 jaar met nog veel meer krotten zitten dan op het ogenblik". Dringend is ook de vraag om meer aandacht voor geluidsisolatie. Een enkeling wijst erop, dat men niet zoveel glas moet ge bruiken in de nieuwe woningen, omdat dat de mogelijkheid van intimiteit bij kans uitsluit. En een duidelijk voorbeeld van „eigentijds" denken in minder gunstige zin is de veel voorkomende opmerking, dat het Structuurplan versneld moet worden uitgevoerd, aangezien men de voltooiing ervan anders niet meer mee maakt. De voltooiing van het structuur plan zal deze generatie ongetwijfeld niet meer meemaken, want het is juist de bedoeling van het plan, dat het in beweging blijft en voortdurend wordt aangepast aan de telkens opduikende behoefte. Wat alleen wordt vastgelegd, is het complex van richtlijnen waar naar men de stad van de toekomst denkt te laten groeien. En over het tijdstip van uitvoering kan alleen maar gezegd worden, dat men reeds doende is het structuurplan uit te voeren: tel kens worden in saneringsgebieden hui zen aangekocht. Er wordt een centraal rioleringsstelsel aangelegd, dat over enkele jaren zal worden afgesloten met een rioolwater-zuiveringsinstallatie. Er worden sportvelden en groenstroken aangelegd. Er worden scholen en wo ningen gebouwd en overal worden ver keerssituaties verbeterd. Maar juist deze opmerkingen maken duidelijk, dat er op het gebied van de voorlichting in het verleden nogal wat ontbroken heeft. De belangstelling van de lmrgerij blijkt er te zijn. De tentoonstelling over het structuurplan trekt onverwacht veel bezoek en van de enquête wordt een onverwacht druk gebruik gemaakt. Ook dat mag de stadsbestuurders te denken geven. De burgerij is bereid mee te denken, als het om belangrijke onderwerpen gaat, maar dan zal de overheid de burgerij zelf bij haar werk moeten betrekken. tt Onder de enquêteformulieren die zijn binnengekomen naar aan leiding van de tentoonstelling „Haarlem op zicht" in de Vishal, is er één dat tot bezinning stemt en dat wij daarom graag voor een belangrijk gedeelte weergeven: „Laat de mensen van Haarlem in hun stad leven als mensen. Een stad die het gevoel geeft een groot huis, een grote kamer te zijn, waar zij zich thuis kunnen voelen. Geen produktiebedrijf. Is een mens ge lukkiger in een flat dan in een klein eigen huisje? Is een kind vrijer in een flatgebouw dan in een klein straatje? Wie zal dat zeg gen? Ik heb bewondering voor de architecten die scheppen voor la ter. Maar ik heb medelijden als ik weet, dat de mens zelf vaak, door egoïsme en opgedrongen perfectie in één klap alles teniet doet. Ver ander gerust Haarlem, maar pro beer en probeer altijd weer ook Haarlemmers te kweken, die liefde hebben voor hun stad." ■-0^ Een van de meest algemeen voorkomende klachten op de enquêteformulieren naar aanleiding van de tentoonstelling „Haarlem op Zicht" is wel, dat men bij de bushaltes zo onbeschermd staat. Algemeen is de vraag naar halte-huisjes, waar men tegen wind en regen beveiligd is. De zogenaamde „abri's", die aan alle kanten open zijn, ondervinden weinig waardering bij het publiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3