°ost^T Vakbeweging niet identiek met pressiegroep Kritiek onjuist en onbillijk Vakbeweging noodzakelijk Oude (HjjMl Landbank mag in vrije sector 2000 woningen per jaar bouwen Vorbei EEG-landen maakten de Franse politiek mogelijk Mislukking gesprek tussen VS en EEG kan dodelijk zijn ASPRO' In de slof ll pest SPOTSPIEGEL TH11IS. Prof. Kruyt voor Tilburgse Sociologische Kring AMSTERDAMSCHE BANK H Hf Fondsenbesit Chris Jagers -—WEST rUises Beatrix luncht met Kennedy PERSOONLIJKE LENINGEN Centrifuge, koelkast of wasmachine voor één gulden 10 aannemers zonder werk in Veldhoven VAKANTIEREIZEN BOTERSMOKKEL Jaar gevangenis en 3 ton boete voor Nederlander Opnieuw grote activiteit U proeft de moutwijn Memorie van Antwoord Volkshuisvesting DR. MANSHOLT IN DELFT i neem Zusters JMJ vertrekken uit Vierlingsbeek Vaticaanse reactie op rede Mgr. Bekkers VELE PIJLEN OP UW BOOG! Algemeen ZATERDAG 23 MAART 1963 PAGINA 5 Niet hetzelfde worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de 'ft-, w rit tK.no ui (NADRUK VERBODEN) V^SniNGTON, 23 maart CUPI) U Ui l Beatrix zal 18 april, wanneer ï.k «haar bezoek aan Japan naar Ame» W ï?mt, de lunch gebruiken bij presi- /vennedy, zo heeft de Nederlandse <Uer J**de bekendgemaakt. Zij blijft Sh 21 april en woont onder meer **st oncert bij van het Residentieor- (Van onze hogeschoolcorrespondent) TILBURG, 23 maart In het ka der van de lustrumconferentie van de Sociologische Kring sprak vrijdag prof. dr. J. P. Kruyt, hoogleraar in ae sociologie te Utrecht, over „De vakbeweging als pressie - groep." Daarna behandelde de heer A. Van- istendael, secretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakver bond te Brussel, het onderwerp ,,Het terrein van de internationale vakbe weging". Een sociologenborrel en een feestelijk diner besloten de eerste dag van do lustrumviering van de Socio logische Kring. Prof. Kruyt begon zijn betoog met eer. kritische analyse van het woord .pressiegroep". In de literatuur over dit begrip wordt algemeen aangenomen, dat geweld (men denke aan de OAS) en omkoper ij (het lobbyisme in de V.S.) van het begrip „pressie" moeten worden uitgesloten. Pressie is legaal: druk op regering, parlement, open bare mening op een duidelijk zichtba re manier. Wat is nu echter „druk"? zo vroeg prof. Kruyt zich af. Brengt men onder deze noemer alles wat invloed uitoefent, dan krijgt men een zó alge meen begrip dat het zichzelf in zijn bruikbaarheid opheft. Aansluitend bij de Amerikaan Mc Iver wilde hij graag een onderscheid maken tussen pressie- groepen (die gedefinieerd worden naar hun technieken) enerzijds en b e- langen groepen (die beoordeeld wor den naar hun doe leinden) ander zijds. Pressiegroepen nu hanteren mid delen die wèl legaal zijn, maar niet „fair pla Als voorbeeld haalde prof. Kruyt de advertentie van Radio Televisie Ne derland aan. Belangengroepen verdedi gen materiële en ideële belangen. De vakbeweging nu is zeker een be langengroep, aldus prof. Kruyt; maar dan een van de zeer vele. Overigens zijn deze belangengroepen niet weg te denken, aldus de Utrechtse hoogleraar: zij zijn zelfs noodzakelijk voor onze maatschappij. Zou men ze uitroeien, dan zou men meteen de democratie om zeep brengen. Prof. Kruyt verzette zich tegen de veel gemaakte fout, pressiegroepen en belangengroepen als identiek te zien; z' kunnen elkaar wel gedeeltelijk over lappen, maar zijn per definitie niet hetzelfde. Wel komen alle belangengroe pen in de verleiding pressie, als boven gedefinieerd, uit te oefenen. Do< n ze dat inderdaad, dan zjjn het pressiegroepen; anders niet. Of de vakbeweging dus pressiegroep is, moet men afleiden uit de middelen die z(j hanteert. Staking, he' oudste middel van de vakbeweging, is zeker een vorm van (economische) pressie. Maar dat is uitsluiting, boycot of kapitaalvlucht óók. In Nederland nu wordt het stakingswapen zeer gematigd gehanteerd, omdat er ook zonder sta king veel te bereiken is en de arbeiders- ng leiders de tweezijdige snijding van het stakingszwaard drommels goed besef fen. Hun verantwoordelijkheidsbesef is zeer groot, aldus prof. Kruyt. Vele belangengroepen, en ook de vakbeweging, hebben zitting in aller lei organen als bijv. SER, Stichting van den Arbeid, publiekrechtelyke li chamen etc. Deze zijn natuurlijk ook een middel om pressie uit te oefenen. Prof. Kruyt pleitte in dit verband voor sterke politieke partijen met een duidelijk program, dat de diverse be langen integreert zonder dat een of enkele gaan overheersen. De kritiek die de laatste jaren op de vakbeweging wordt uitgeoefend, noem de prof. Kruyt onjuist en rnbillijk; de vakbeweging zal ook in de toekomst hard nodig zijn, omdat de strijd der belangengroepen dóórgaat; anderzijds is de vakbeweging een groep die onge twijfeld macht heeft en deze uitoefent, maar dit op een verantwoordelijke en (Advertentie) zeer gematigde wijze doet, zo besloot prof. Kruyt. De heer Vanistendael, besprak het internationale terrein van de vakbewe ging. Als de huidige drievoudige taak van de internationale vakvereniging noemde hij: 1. coördinatie en uitwisseling van ideeën en ervaringen tussen de natio nale vakorganisaties. De regionalise rende tendens is daarbij zeer sterk, waardoor er ó.m. interne internationale „pressuregroups" (bijv. van Afro-azia- tische landen binm de internationale vakbeweging ontstaan; 2 vertegenwoordiging op internstio naai vlak. Middels beïnvloeding van de internationale publieke opinie heeft de internationale vakbeweging in dit op zicht een wapen achter de hand, waar mee al verbluffende resultaten zijn ge boekt. De heer Vanistendael gaf hier een paar zeer illustratieve voorbeelden van. Zo is het sociale orobleem „Span je" vooral door de internationale vak beweging actueel gemaakt; 3. opbouw van de arbeid in de ont wikkelingslanden. De internationale vakbeweging besteedt thans negentig pet. van haar budget en twee derde van haar mankracht aan de ontwikke lingslanden. Dit is nodig, omdat in deze landen een vakbeweging alleen tot stand kan komen door krachtige internationa le hulp. De christelijk geïnspireerde vakbeweging heeft op alle drie terrei nen. maar vooral op het laatste een hiizondere verantwoordelijkheid, doordat zjj het gevaar, dat een technisch, eco nomisch, sociaal en politiek systeem dat los staat van geestelijke waarden, dez naar materiële vooruitgang honge rende mensen gaat beheersen, moet te gengaan. In de ontwikkelingslanden (en ook daarbuiten) moeten wij onze taak vervullen op een fundamenteel christe lijke maar niet confessionele grond slag, als een positief christelijk getui genis in een pluralistische wereld. ALMELO, 23 maart Wegens over treding van de wet op het cadeaustelsel heeft de economische politierechter gis termorgen een koopman veroordeeld tot 260 boete, subsidiair 52 dagen hech tenis. De man bood per advertentie televi sietoestellen aan, de kopers konden dan voor 1 een centrifuge, koelkast of wasmachine kopen. Dit bracht de man in conflict met de economische contro le. Verdacht? verklaarde in korte tijd 220 televisietoestellen tegen de nor male prijs aan de man te hebben ge bracht en daarbij dus een wasmachine, koelkast of centrifuge cadeau te heb ben gegeven. Hij verklaarde op leder toestel wei twee wasmachines te kunnen geven en dan nog winst te maken. Geen der door de koopman verhandelde arti kelen was via de normale importeur ingevoerd. Duitse grossiers waren de leveranciers. DEN HAAG, 23 maart. De minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid mr. J. van Aartsën heeft in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Pe(jl (C.H.U.) over de situatie op de bouwmarkt te Veld hoven meegedeeld dat er volgens in lichtingen van het arbeidsbureau al daar van de zestien aannemers tien op korte termijn of reeds nu geen nieuwe bouwprojecten onderhanden hebben. Het betreft hier kleine aannemers met meewerkende zoons. Zij hebben In totaal 25 werknemers in dienst. De minister ziet echter geen aanleiding tot bijzondere maatregelen. De bouw markt te Veldhoven maakt deel uit van die van Eindhoven, zodat van een afzonderlijke of zelfstandige situatie te Vellhoven niet kan worden gesproken. De hoeveelheid werk, die in het gehele gebied van Eindhoven onderhanden is. is ruimschoots voldoende om de gehe le bouwcapaciteit ter plaatse te benut ten. Advertentie) per autocar of per tiein door geheel Europa; uitstekende maaltijdveizorging, geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programmal963.Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam tel. 112535 Boekingskantoren: Amiterdam Reisbur Groeneveld, de Clercqstraat 128,Tel.80667 Reisbur Groeneveld, van Wouitrjit J07,Tel.72770fl HASSELT, 23 maart. De recht bank heeft hier gisteren een Nederlan der uit Eersel veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en een boete van ruim driehonderdduizend gulden. De man, die verleden jaar door de Belgische douane werd aangehouden, bekende in totaal twintigduizend kilo boter naar België te hebben gesmokkeld. De laatste dagen heerst aan het smokkelfront weer een grote aktiviteit De Nederlandse douaniers konden de zer dagen na een wilde achtervolging een inwoner van een zuid-Limburgs grensdorpje aanhouden, die met zijn smokkelauto bij Gulpen van de weg vloog. De man raakte slechts licht ge wond. Hij werd ingesloten. De zwaar beschadigde auto werd in beslag geno men, evinals de lading van 2000 kilo boter. De Belgische douane maakte nabij Lommei 500 kilo boter buit, toen zij een smokkelaar achtervolgde, wiens auto tegen een brug over de Zuid-Wil lemsvaart tot stilstand kwam. De ach tervolgde man wist evenwel te ontko men De Belgische douane heeft bekend gemaakt, dat in 1962 rond honderdzes tig smokkelauto's met in totaal 128000 kilo boter in beslag zijn genomen en 84 personen zijn aangehouden. De meeste smokkelaars wisten te ontko men. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 maart Hoewel aan de N.V. Landbank voor de ongesubsidi eerde woningbouw in 1963 of later geen enkele rijksgoedkeuring ls verleend, heeft deze N.V. wèl de toezegging ge kregen voor 1963, 1964 en 1965 te kun nen rekenen op rijksgoedkeuringen voor de bouw van maximaal 2000 woningen per jaar. Aan de toezegging is onder meer de voorwaarde verbonden, dat de woningen zonder enige financiële steun van de overheid moeten worden ge bouwd. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op de begroting van Volks huisvesting en Bouwnijverheid aan de Eerste Kamer. De bewindsman is van mening, dat het geen zin heeft een bouwprogram ma voor vele jaren op te stellen om dat de regering zich qiet kan binden en de belanghebbenden geen rechten aan een op lange termijn afgestemd pro- gramma kunnen ontlenen. Eveneens acht minister Van Aartsen het onmogelijk een piannig op lange termijn te ma ken voor de verdeling van de woningen. Er kan moeilijk worden voorzien welke mogelijkheden tot verschuiving tussen de verschillende sectoren van de wo- ningbouw zich op enigszins lange ter- mijn zullen voordoen. Een planning op lange termijn zou verder betekenen, dat het aan de provincies toe te wijzen aan tal woningen voor die periode zou wor den vastgelegd, terwijl in het aantal ové de gemeenten te verdelen woningen na- fenoeg geen wijziging zou kunnen wor- en gebracht. Ten aanzien van de bouwproduktie wijst de minister er op, dat de wo ningbouw voorrang heeft boven de bouw ten behoeve van de industrie. Dat voor de woningbouw de voor naamste plaats In het bouwprogram ma is ingeruimd impliceert, dat aan de overige sectoren zware beperkin gen moeten worden opgelegd. Het laatste vooral omdat het totaal aan tal aanvragen voor nieuwe werken de mogelijkheden, die het bouwpro gramma biedt, aanzienlijk overtreft. Met grote zorg ziet ministe. Van Aart sen aan ook de voorraad aanvragen van maand tot maand toenemen. Over het inlopen van de in de afge lopen winter in de woningbouw opgelo pen stagnatie door in de zomer langer te werken merkt de bewindsman op, dat reeds overleg heeft plaats gevonden tussen werkgevers en werknerfiers en de betrokken overheidsinstanties. -Daar bij is gebleken, dat de collectieve ar beidsovereenkomst e..i de wettelijke be palingen overwerk op normale werkda gen en op zaterdag mogelijk maken. Om dat een vaste gedragsregel niet te ge ven is zal per object in overleg tussen werkgevers en werknemers nagegaan worden hoe een eventuele achterstand kan worden ingelopen. De afgelopen strenge winter, zo blijkt uit de memorie, heeft de risicofondsen zeer veel geld gekost. In hel seizoen 1961-1962 werd door het Risicofonds Bouwnijverheid en het Risicofonds Schildersbedrijf ongeveer 77 miljoen gulden aan de oij hun aangesloten aan nemers uitgekeerd. Voor de afgelopen winter (tot begin maart) wordt het to taal bedrag gescha- op ongeveer 200 miljoen gulden. Het juiste bedrag kan nog niet worden gegeven, omdat nog niet alle aannemers hun declaraties hebben ingediend. Advertentie) Maak uw reis naar Amerika met een van de voortreffelijke schepen van de Holland-Amerika Lijn. Afvaarten: Vertrek Rotterdam: te New York: S.S.ROTTERDAM 7 mei 16.00 uur 14 mei s.s. NIEUW AMSTERDAM 14 mei 16.00 uur 22 mei s.s. STATENDAM 21 mei 16.00 uur 29 mei ROTTERDAM BOEKT UW In het restaurant zaten aan het belendende tafeltje vier personen: twee dames, en twee heren. Zij dronken „Schnaps". Het waren dan ook Duitsers. En zij werden bediend door een in het vak vergrijsde, ietwat schlemielige ober. Maar hij deed zijn best om zijn gasten aange naam te stemmen en natuurlijk ook om de rekening een tikkeltje op te drijven. Hij vertelde zelfs een mop in de landstaal van zijn gasten. Men was nauwelijks geamuseerd en bestel de koel het eten. Gebakken tong. De ober droeg het voedsel gewillig aan en mengde glimlachend, zij het onder streng toezicht van zijn baas sla en komkommers. „Gefallt es Ihnen so?" Het „gefiel" wel, maar het hield niet over. „Ich habe eine Flasche Liebfrau- milch kalt gestellt" zei de gerokte man animerend. En hij méénde het. Toen zij uitgeschaterd waren zei die ene: „Aber der Krieg is doch schon langst vorbei". Zijn kameraad voelde het gênante van de situatie enigszins aan en maak te een bezwerend gebaar. Sssst." De ober ging de geweigerde fles weer opbergen en het etentje ging verder. Ik volgde het gemompel met spitse oren en ik hoorde nog steeds die ene verstoord zeggen: „Ach du, du bist so sensibel." Toen het voedsel op was kwam de kellner weer. „Kaffee vielleicht?" vroeg hij nog steeds glimlachend. Nein, kéin Kaffee", zei de woord voerder. „Die Rechnung: die rrréke- nieng!" Toen de ober langs mijn tafeltje liep hoorde ik hem mompelen: „Dat heb-ie nog In Rotterdam ge leerd." (Van onze soc.-econ. redactie) DELFT, 23 nlaart „De houding van president De Gaulle, die een eigen conceptie over Europa heeft, is mede mogelijk gemaakt doordat de andere landen wél de Franse opvattingen heb ben afgewezen maar géén eigen visie daartegenover hebber, gesteld. Wat men over de Franse president ook mag zeg gen, men kan niet ontkennen, dat hfj de anderen :n het onzekere heeft gela ten over ztfn bedoelingen. In de crisis (géén breuk) van thans staat voorop, dat de zes landen van de EEG ver enigd moeten blijven dat de bestaande Europese wetgeving nauwgezet moet worden uitgevoerd er, dat men niet moet trachten noodbruggen te slaan over de kloof, die ons van Engeland scheidt". Dit waren enkele van de con clusies, waartoe de vice-voorzitter van de Europese Commissie, dr. S. Mans- holt, gisteren in Delft is gekomen. Dr. Mansholt sprak er de academische feestrede uit ter gelegenheid van de 115e Dies Natalis van het Delftse stu dentencorps. Dr. Mansholt zei ook, dat b|j de on derhandelingen met de V.S. in het ka der van de Trade Expansion Act voor op moet staan, dat beide pSrtijen be reid zijn om niet alleen de besprekin gen te beginner zcals Frankrijk óók heeft verklaard t.a.v. de onderhande lingen met Engeland maar tevens om die besprekingen tot een goed ein de te brengen. Een mislukking van de ze onderhandelingen zou aan beide zij den van de Atlantische Oceaan een schok geven, die dodelijk zou kunnen zijn voor de verhouding tussen de V.S. en Europa. Tenslotte pleitte dr. Mansholt voor een versterking van de parlementaire controle in de Gemeenschap en tevens voor een versterking van de gemeen schapsorganen. Hij noemde het een gro te fout, dat de politieke integratie ach ter is gebleven bij het tempo, waarin de handelsbelemmeringen zijn afgebro- 1 juli op het programma staat, door zou gaan zouden wij in dit opzicht in feite reeds het einde van de tweede etap pe, zoals die in het Verdrag van Ro me is voorzien, bereikt hebben Wij zit ten dan echter nog enkele jaren met een onvoldoende geïntegreerd beleid en met de bepaling, dat de Europese Mi nisterraad slechts met unanimiteit be slissingen kan nemen. Over het Frans-Duitse verdrag ver klaarde dr. Mansholt: ernstig m dit verdrag is, dat het de beide landen verplicht tot consultatie over alle be langrijke problemen, die in de EEG aan de orde komen. Juridisch is dit niet in strijd met het verdrag maar politiek wel. Het verplichte voorover leg tussen de twee grootste landen in de Gemeenschap betekent een ont- nuns/ VIERLINGSBEEK, 23 maart In het KN ^.'-bericht van dinsdag 11. over het opheffen van onder meer het Vier- lingsbeekse klooster van de zusters van de congregatie van Jesus, Maria en Jozef uit Den Bosch stond dat de algemèen overste nog twee jaar gele den had toegezegd, dat dit klooster nooit zou worden opgeheven. De kloos teroverste verzoekt ons mee te delen dut in 1961, bij bet 75-jarig bestaan van het Vierlingsbeekse huis, een lid van het hoofdbestuur tijdens een rede Slechts de burgemeester heeft beloofd, dat het bestuur alles in het werk zou stellen om de opheffing zo lang moge lijk tegen te gaan. kenning van de gelijkwaardigheid van de partners. De vice-voorzitter van de Europese Commissie deed geen moeite om zijn schoppen tegen de politiek van presi dent De Gaulle onder tafel te houden. Hij zei o.a. dat „president De Gaulle er in is geslaagd het onderling vertrou wen in de Gemeenschap te schenden" en dat „de democratie in één land, Frankrijk, niet bestaat of althans niet werkt". VATICAANSTAD, 22 maart (UPI) Een hoge woordvoerder uit Vaticaan stad heeft vrijdag gezegd, dat de Kerk sinds geruime tijd toestaat dat geboorte regeling wordt toegepast door periodieke onthouding of de „Ogino-Knaus-metho- de". De Kerk blijft echter een felle tegen stander van „kunstmatige" voorbe hoedmiddelen of van tijdelijke of per manente sterilisatie. Volgens de woordvoerder zou mgr. Bekkers gedoeld hebben op periodieke onthouding of de methode van Ogino- Knaus, toen hij zijn visie gaf op de geboorteregeling in een tv.-uitzending van de K.R.O. Een volledige beoordeling van de rede van de Nederlandse bisschop zou, vol gens de woordvoerder, slechts mogelijk zijn als men de volledige tekst van de tv.-uitzending kon bestuderen. Volgens hem was het echter duidelijk, dat mgr. Bekkers er de nadruk op wilde leggen, dat „ieder paar verantwoordelijk is voor zijn gedragingen met eerbied voor de zedenleer". (Advertentie) Partlcipatiebewijzen A.F. beperken uw beleggingsrisico en vergroten de groeikansen van uw vermogen door ruime spreiding van de collectieve aandelenportefeuille over meer dan 200 geselecteerde ondernemingen. Vraag inlichtingen en brochure bij commissionairs en bankiers Bijna tachtig jaar is de heer Chris Jdgers, die zondag zevenennegentig wordt, in dienst van dr. H. Nanning's Pharmaceutische Chemische Fa briek N.V. aan de Korte Poten te Den Haag. Hij werkt nu on der directie van de kleinzonen H. A. en H C. Nanning van „de ouwe" zoals hij zijn eerste baas, dr. H. Nanning, noemt, die Chris Jdgers 10 mei 1884 in dienst nam. Hij is ook de enige in het bedrijf die kan vertellen, hoe het er in de vorige eeuw aan toe ging. Toen deden twintig meis jes het werk, dat hij nu samen met een ook al niet meer jonge dame af kan: het vullen van flesjes Kina-druppels, een spe cialiteit van de firma. De heer Jdgers drukt bovendien de eti ketjes voor de flesjes. Hij kan ook vertellen over de eerste pogingen van dr. Nanning Kina-drank in produktie te ne men. Hij schiet in de lach, als hij eraan denkt. „Eerst probeer den we het spul in stenen pot ten te koken. Maar die barstten. Toen overgegaan werd op ijzeren ketels, moest er overgewerkt worden. Voor een flesje bier en een paar sigaren deed ik mee." Die „oude" Nanning heeft er achtenzeventig iaar geleden op aange- gedrongen, dat Chris Jdgers in het bedrijf bleef. Want de jonge Chris wilde toen liever het leger in. Hij was weliswaar afgekeurd „voor een te groot hart ik hijgde, als ik hardt liep'na een jaar te hebben gediend bij het instructiebataljon te Kampen. Maar Chris dacht, dat hij bij het militair hospitaal in Den Haag wel een rustig baantje kon krijgen. „Ik had het gemakkelijk tot adjudant gebracht. Maar de ouwe wilde me niet loslaten. Hij hield, te veel van vissen en zo is het in de slof gebleven." „Ja, de ouwe was een reuze liefhebber van vissen." Het lijkt de voor naamste reden te zijn geweest, dat Chris moest blijven. Want die hield ook van vissen. Een dag tevoren ging hij aas uitzetten in Zevenhuizen en bracht de nacht door in het hooi. De volgende dag kwam dr. Nanning met de borrel. De gezelligheid van vroeger jaren is een kenmerk gebleven van Dr. Nanning's Pharmaceutische Chemische Fabriek. De honkvastheid van de werknemers is er het teken van. Want behalve de heer Jdgers is er nop Arie van der Berg, die al van 1907 af in dienst is. Maar ook de werklust van de heer Jagers zal er toe hebben bijgedragen, dat dr Nanning hem wilde houden. De huidige directeuren zijn al even tevreden over de man, die men weet het nooit zeker wellicht de oudste werknemer in Nederland is „Hij werkt met verstand en overleg," zegt de kleinzoon van dr. H„ de heer H. A. Nanning „Wij zijn zuinip op hem." Daarom heeft de heer Jdgers maar een tweedaagse werkweek. Alleen in de ochtenduren is hij te vinden tussen de tafel met flesjes en de hand drukpers. En dan nog niet eens op woensdagmorgen. Want toen de heer Jagers nog hele dagen werkte, had hij de woensdagmiddag vrij. Die vrije middag wilde hij niet missen, en daarom is het een vrije morgen geworden- Bovendien wordt de heer Jdgers met een bestelwagen van de fabriek gehaald en gebracht. „Ik kan niet meer zulke enden 'open." Maar hij is nog wel zo goed ter been dat hij s middags boodschappen kan doen voor zijn vrouw. Die is wel „een boel jonger" (in de zeventig, verklapt hij), maar niet meer zo fit als hij. De heer Jdgers begint alleen wat last te krijgen met zijn ogen. Maar zo lang hij nog redelijk kan zien, blijft hij nog werken. Hij heeft er zin in, en, vertelt hij. „de dokter zegt, dat het beter is, als ik blijf werken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5