Algemene Bijstandswet V V.N.-ambtenaren geloven nauwelijks meer zelfbeschikkingsrecht in A HUIS VAN KOOS SPEENHOF WORDT GESLOOPT Bijeenkomst WEU gaat niet door Schroder wilde Europese problemen ermee oplossen Aandelen Vereenigd Bezit van 1894* risico spreiding, deskundig "beheer, rendement Behandeling mag niet worden uitgesteld commentaar „Dag der Dorps huizen" in Utrecht Djakarta's indoctrinatie op NIEUW-GUINEA VERZET VAN FRANKRIJK Chinese minister in LONDEN Wijdingen 1 ZATERDAG 23 MAART 1963 PAGINA 7 Zeepost U bent goed uit in DUITSLAND! HOLLANDIA, maart. 11e ambtenaren, zowel Neder landers als Indonesiërs, die zo successievelijk in dienst van de UNTEA zijn getreden, heb ben een „ambtseed" moeten teke nen waarin zij verklaren dat zij bij de uitoefening van hun functie alleen het belang van de Verenig de Naties voor ogen zullen hou den, en dat zij geen opdrachten zullen aannemen van enige rege ring of enig orgaan buiten de Verenigde Naties. Het was een eed, die de Nederlandse ambtena ren zonder veel moeite konden af leggen, want zij waren per 1 okto ber toch door Nederland ontsla gen. Voor de Indonesiërs liggen de zaken echter anders: zij zijn door hun regering uitgeleend aan de UNTEA, en verkeren zo in de moeilijke positie dat zij er reke ning mee moeten houden dat zij per 1 mei terugkeren in dienst van hun oude werkgever: Indone sië. Onder deze omstandigheden, en gezien de druk waaronder deze mensen toch reeds staan (zij moe ten bijv. een deel van hun salaris afdragen aan de Indonesische vertegenwoordiging in Hollandia. en krijgen daarvandaan allerlei voorschriften) is het begrijpelijk dat zij hun nieuwe ambtseed niet erg trouw zijn. In de praktijk wer ken deze mensen voortdurend voor Indonesië en niet voor de UNTEA. En de UNTEA kan wei nig anders doen dan daarin berus ten en op zijn hoogst de excessen wat afremmen. Üt BtSTt BEKLEEÖINGSTÜF IVÖÖR SsOOMKETELS.BUIZEN ENZ KÖLEB8ESP4RINS 25 .SB PCT DEN HAAG/PARIJS, 23 maart (ANP, Reuter) Het plan van de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, Schroder, om een bijeenkomst van de West- Europese Unie (WEU) te organi seren, teneinde op die manier te proberen de crisis EEG-Engeland alsnog tot een oplossing te bren gen, gaat niet door. Een woord voerder van het Nederlandse ministerie van buitenlandse za ken deelde gisteravond, in ant woord op een vraag van het ANP, mee dat minister Schroder heeft besloten van zijn pian af te zien. Radio Televisie Band recorders Advertentie) IAdvertentie De laatste dagen gingen er in Den Haag geruchten, dat een behan deling van de Algemene Bij- standswet vóór de afloop van de nuidige zittingsperiode van de Kamer °P 10 april a.s. wei eens in gevaar ?°u kunnen komen. Inmiddels schijnt aet, dat deze dreiging iets is vermin derd en dat de openbare behandeling yan dit belangrijke wetsontwerp alsnog °P 2 april zal aanvangen. We hopen dit van harte, want uitstel ™t na die datum betekent zonder twij nt vertraging van het in werking tre den van deze wet met minstens een jaar, dit op zjjn beurt wil zeggen, dat de daarvoor in aanmerking komenden een Jaar lang de toepassing van een stuk Sociaal recht wordt onthouden. We zou den het een zeer kwalijke zaak vinden, 'hdien dit zou gebeuren. Bij een poging om achter de redenen yan deze dreigende vertraging te ko men, zijn we een drietal argumenten tegengekomen. Vooreerst meenden sommige Kamerleden, die wij daarnaar vroegen,, dat de maatschappelijke or ganen, die zich in het bijzonder voor deze v/et interesseren, niet voldoende 'Dd zouden hebben gehad, om in hun Vaktijdschriften te reageren op de memorie van' Antwoord welke op 6 februari j.l. is verschenen. Op de twee de plaats zou de minister onvoldoende aandacht geschonken hebben aan de Mensen van vele Kamerleden, terzake yan de hoogte van de uitkering en in verband hiermee met de normering er- Jjan. En op de derde plaats werd art een struikelblok. Arl. 87 bepaalt, dat de burgerlijke instellingen van weldadig heid, tot de opheffing waarvan gemeen tebesturen zijn bevoegd, tegelijk met de inwerkingtreding van deze wet wor den opgeheven. Om met dit laatste te beginnen, menen wij. dat deze zaak zo £oed als opgelost is. Het is wei opmer kelijk, dat vele burgerlijke instellingen van weldadigheid pas tot de schrik- ng van hun dreigen- gekomen, na het ver van Ant- tyekkende ontdckkin de ondergang zijn ge Schijnen van de Memorie tvoord. Om nu even éen haak te slaan naar het eerste aangevoerde argument: Minister Klompé heeft het ontwerp Algemene Bijstandswet bijzonder zorg- vuldig voorbereid. Slechts zelden zullen Zoveel instanties yan deskundigen aan de voorbereiding van een wet hebben Meegewerkt, als juist in dit geval. WU hebben ons laten vertellen, dat het Voorontwerp van wet in studie is ge geven b;j meer dan 90 organen en orga nisaties, die zich direct of indirect interesseren voor maatschappelijk Werk. Ons dunkt, gezien ook het feit, dat er voor dit overleg enkele jaren Waren uitgetrokken, dat er behoorlijk gelegenheid is geweest, Om van afwij kende meningen te noen blifkéh. Dat desondanks voorbijgezien werd aan de feitelijke betekenis van de opheffing Van ahe burgerlijke instellingen van Weldadigheid, is vergeeflijk Deze zaak zou er bij een openbare behandeling ?eker zijn uitgekomen, maar nog beter !s, dat een oplossing wordt gevonden 'n voorafgaand overlag. oor velen spreken we misschien hier wat in raadselen, vandaar even een korte toelichting. Er zijn in ons land tal van instellin gen van weldadigheid, welker oorsprong .bi de geschiedenis' eenvoudig verloren 's gegaan. Vele honderden jaren gele den heeft een of ander vermogend man büv. ziin grondbezit bij zijn overlijden dmgezet in een stichting ten bate van Se armen in zijn eigen stad, ot streek. ue namen van deze stióhtingen getui gen vaak van een oorspronkelijk katho liek karakter. Fondsen, die namen dragen als Sint Geertrui, Sint Anna er>z. vinden we over het hele land ver spreid en zelfs opvallend veel in ty pisch niet katholieke streken en steden. Pe fondsen of stichtingen zijn vaak bijzonder kapitaalkrachtig. We kennen ®r een, die rond 1500 hectaren cultuur grond bezit, waarop 57 boerderijen Maan. Het vermogen van een andere f'ichting in het zuiden, met meerdere bezittingen o.a. in België, wordt op rond J.7-000.000,geschat. Deze vermogens Min van particuliere oorsprong en wor den als regel door particulieren beheerd, het dan vaak met een inspraak door bf namens het gemeentebestuur. Vele yan deze stichtingen hebben dat ver bogen gebruikt voor de bouw van wees buizen, ziekenhuizen, bejaardencentra, ®°ms zelfs van wetenschappelijke labo ratoria. Het gaat natuurlijk niet aan, Met één wettelijke bepaling al deze Particuliere fundaties tot gemeentelijk ^'gendom te verklaren. Dat op dit stuk P.e wet is of zal worden gecorrigeerd, "gt voor de hand. Hebben we hiermee argument één en Mie als mogelijke vertragingsfaktor uit geschakeld, dan rest nog het menings verschil met de minister over de hoog de van de bijstand en de zogenaamde individualisering van de bijstand. Wij aanvaarden uiteraard een verschil van bzicht tussen hetgeen de minister wenst bh wat de Tweede Kamer wil Wij vin den het niet juist, alle belangrijke meningsverschillen binnenskamers tot ®h oplossing te brengen. Het publiek, kiezers, hebben er recht op, dat jeze zaken in het publiek worden be sroken. Wij willen wel zeggen, dat we met het antwoord van de minister op het stuk van de hoogte van de uitkering met tevreden zijn. ,ye twijfelen niet aan de goede bedoe- 'hgen van minister Klompé. Zij wil owel in de wetstermen, als in de wets- li'aktijk alle herinneringen aan de Ar menwet 1912 doen verdwijnen. We ,.temmen daar van harte mee in, maar vrezen, dat door ai te veel bijstands- ementen te laten tessorteren onder Voi z°genaamde individuele benadering, Zuii herinneringen aan de Armenwet uilen blijven voortleven. De minister Öat -n fiaar Memorie van Antwoord, örl 2i) bij de normering van het be- jAaS, dat tenminste nodig is voor de zj"9«akelijke kosten van het bestaan, Van w" beperken tol een normering VpJ? kosten van voeding, kleding en farming. Alles wat daarnaast komt, en? buisvesting, culturele behoeften, z- enz. moet van persoon tot persoon 'onderlijk worden vastgesteld, ben -j hebben we bij deze individuele nadering weinig angst, wanneer deze hen l?- hitvoering is bit gemeentebestu- ben' sinds jaar en dag getoond heb- kiïn' 0°k de arm en wei op een wijze te -\unnen fechts en te willen uitvoeren die respect verdient en voor wie &eh ^an worden, dat ze bijna geen t>aa te meer hebben aan deze wet. die naast zijn er evenwel nog velen, Saj. Mentaal geheel vastgegroeid zitten de oude ideeën van de armenwet. En juist voor dezen is het nodig, dat zoveel elementen als maar mogelijk is en die betrekking hebben op het be staan, in de normering worden opgeno men. Elke toevoeging vermindert na melijk de kans op een onjuiste inter pretatie en zal ook de stroom van be zwaar- en beroepschriften doen ver minderen. Het gaat tenslotte om een nieuw ge creëerd recht. Dan dienen ook de grootst mogelijke waarborgen te wor den geschapen, dat dat rech' tot gelding komt. Wij vertrouwen er gaarne op, dat deze punten bij de openbare behan deling van de Algemene Bijstandswet goed uit de verf zullen komen. Eerst dan zal de wet volledig beantwoorden aan de zonder twijfel voortreffelijke be doelingen van minister Klompé. URK, 23 maart Bij K.B. is tot burgemeester van Urk benoemd de heer K. Bossenbroek te Vroomshoop. De heer Bossenbroek is directeur van de ,,Prof Lindeboom stichting" voor maatschappelijk werk op gereformeer de grondslag in de provincie Overijs sel. Zijn benoeming gaat in 16 april. lAdverten ie) EEN HALVE EEUW VERFIJNDE TAFELSFEER CERO ZILVIUM CERO ZilDURO ZJLMETA periode dan moet U op Uw hoede zijn. r. Ga Als U zich rillerigvoelt in deze griep- periode dan Uw hoede zijn. Neem direc'. et.fflüKNK grieppoeder en U voelt zich sp®dig veel beter. Ga er mee door tot L^ich weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig vo in deze griep- helemaal fli helpen k in te ne er mee do fit voel snel en zi ^iep- periode dan moet U op Uw hoede zijn. DEN BOSCH, 23 maart (KNP) Mgrs. J. W. M. Bluyssen. hulpbisschop van Den Bosch, heeft vandaag de H. Priesterwijding toegediend in de kapel van 't studiehuis St. Jozef der Priesters van het H. Hart te Hees-Njjmegen aan de fraters: S. Pletsers. J. Haasen, H. Baart, B. v.d. Vegt, M. van Oojj, B. Niekus, H. Thjjssen, H. Eysvogel. W. Blok, J. de Krom, C. van den Berg, Th. Peters, G. van Tillo en P. van Langen van de congregatie der Pries ters van het H. Hart van Jesus. Mgr. W. M. Bekkers, zal zondag de H. Priesterwijding toedienen in de ka pel van het moederhuis der zusters Franciscanenssen te Oirschot aan de fraters: J. Corbey, B. Gehrmann, J. Wennrich, J. Michels, Th. Geris, J. Ja cobs, P. Verlaan, A. Naus, M. Vernaer- de, H. Janssen, A. Sevenheck, L. Muit- jens, P. Stevens, L. Amand, J. Ranke, G. Goltstein. H. Keune en J. Packbier van de sociëteit der paters Montforta- nen. Vandaag heeft mgr. Constans Kra mer OFM, bisschop van Luan in China, in de Minderbroederskerk te Alverna de H. Subdiakenwijding toegediend aan de fraters: M. van Meurs. R. Leunissen, O. van Minderhout, A. de Wit, H. Hei- meriks, M. Roels, R. Aalbers, W. Sie- rat, T. van Steekelenburg. I. Groene- wegen, J. Stolwijk, B. Donkers, B. Dis ter, V. Vrancken, C. Vissers, en O. van den Boom van de orde der Minderbroe ders. Zondag zal hij de H. Priesterwijding toedienen aan de fraters: P. Greijer, F. Ruijs, L. Hendriks, M. Taverne, F. Franken, G. Kooien, A. Dehing, M. Brenninkmeijer, M. Salemink, A. Ruig- rok, A. Lohman en R. Huibers, allen van de orde der Minderbroeders. 's-GRAVENHAGE, 21 maart. Met de volgende schepen kan zeepost- wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Ver. Staten: Westerdam (28/3). Argen tinië: Alpherat (26/3). Australië: Tor- stein (24/3); Trafalgar (27/3). Brazilië: Graveland (24/3); Bow Plate (26/3'. Brits-Oost-Arika: La Bourdonnais (27/3) Canada: Prins Willem IV (24/3); Rijn dam (38/3). Chili: Drogenes (27/3); Tra-, vestéin (30/3). Indonesië: Essen (30/3). Ned. Antillen: Triton (27/3). Nieuw-Zee- Iand: Tirranna (26/3); Athenic (28/3'. Suriname: Kreon (27/3). West-Nw.-Gui- nea: Essen (30/3). Rep. Z.-Afrika en Z. W.-Afrika: Windsor Castle (24/3); Oran jefontein (27/3). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. UTRECHT, 23 maart. Het feit, dat onlangs in Haule (Friesland) met steun van het ministerie van Maat schappelijk Werk het 150ste gemeen schapshuis tot stand kwam, bracht en kele besturen op het idee een ,,Dag der Dorpshuizen" té houden. Daarom waren er gisteren in de stadsschouw burg functionarissen uit verschillende delen van ons land bijeen gekomen. In de namiddag kwam ook minister mej. dr. M. Klompé haar belangstel-' ling tonen. De bewindsvrouwe bracht voor het gemeenschapshuis een ver rassing mee: een bon om een verga dertafel te kopen. Minister Klompé wees in een korte rede op het contact, dat door middel van een dorpshuis tussen vele organi satiekernen in een lokale gemeenschap gelegd wordt. De burgemeester van Opsterland, de heer W. Harmsma, ver télde aan de hand van ervaringen in eigen gemeente, hoe door het maat schappelijk opbouwwerk, waarin een dorpshuis zo'n belangrijke plaats ver vult, de bevolking door de moderne economisch-technische ontwikkeling dikwijls weerhouden zich weer gaat interesseren voor 't openbare leven, Er groeit een goed samenspel tussen or ganisaties en de overheid. Drs. A. Verdijk, directeur van het Provinciaal Opbouworgaan in Noord- Brabant, we_nste het dorpshuis meer bewust en doelgericht te zien als een van de eerste insteekpunten voor maat- schappelijl opbouwwerk. Behoudens voortreffelijke uitzonderingen had z.i. het ontstaan van dorpshuizen nog te weinig geleid tot het op gang komen van een stuk „community ogranisation" Tussen 1952 en februari 1963 is van rijkswege 5.700.000 voor dorpshuizen geirvesteerd, terwijl de totale na-oor- logse geïnvesteerd op een getal van 185 (35 zijn nog niet gerealiseerd) dorps- en wijkcentra 15.500.000 bedraagt. PARIJS. 22 maart Aan de Ecole Nat. Supérieure des Beaux Arts te Parijs slaagde de heer Jac. Eltink uil Breda als Architecte D.P.L.G. Advertentie Uw vakantie-plezier begint aide eerste dag Duitsland! Achter Aken vindt u al de eerste panorama's! De prachtigste plekjes afgewis seld door de gezelligste stadjes, alles gemak kelijk- bereikbaar. Overal uitstekende en be taalbare gastvrijheid,geen taalmoeilijkheden. Bezoekt u hotels, „Gasthöfe", pensions of campings? Reist u per trein of auto? Naar welke streek gaat uw belangstelling uit? Schrijf ons uw voorkeur of vraag de algemene Duitsland-gids. Inlichtingen bij uw reis- I bureau, automobielclub en het UITS RE1S-IN FORMATIEBUREAU Spui 24, Amsterdam-C. Tel.24.12.93 (Van onze correspondent in Hollandia) Die berusting is overigens pas ge komen nadat de nieuwbakken, tijde lijke „internationale ambtenaren" verscheidene malen memoranda had den ontvangen van de secretaris van de UNTEA, de Tsjech Janecek, waar in zij op hun plichten als zodanig ge wezen werden. Daarin wordt dan ge klaagd dat de betrokkenen zich hun verantwoordelijkheid blijkbaar niet voldoende bewust zijn, maar dat zij dienen te beseffen dat zij bijvoorbeeld niet kunnen deelnemen aan demon straties of politieke activiteiten, dat zij geen orders van andere regeringen of organen mogen aannemen (alweer!) en dat zij zich verre dienen te hou den van elke publiciteit, of dat nu het afgeven van verklaringen aan de pers betreft, of het zelf verzorgen van le zingen, het deelnemen aan radio- en televisieprogramma's of het schrij ven van artikelen en boeken. Grappig is overigens dat de heer Janecek de betrokkenen in dit geval beschouwt als „internationale ambtenaren", ter wijl in hun aanstelling staat dat de V.N.-regeling voor internationale amb tenaren op hen niet van toepassing is. In de speciale voorrechten van de „echte" V.N.-ambtenaren, zoals goed kope rantsoenen en speciale verzor ging met huisvesting, vervoer e.d„ de len zij dan ook niet mee. Nu hebben we dan dus echter lang zamerhand het stadium bereikt dat men geneigd is te denken: 1 mei vindt toch de overdracht plaats en wat daarna ge beurt is onze zaak niet meer; mis schien is het maar het beste als de Papoea's nu al voorbereid worden op wat er dan komt. En dus doet de UNTEA maar een oogje toe als Indo nesische UNTEA-ambtenaren nu reeds beginnen met het geven van indoctri natie-cursussen aan Papoea-personeel in hun omgeving, dat dan onderricht krijgt in de typisch Indonesische wetenschap pen „Pantjasila" en „Mampol-Usdek". Ook op de Indonesische universiteit in Hollandia-Binnen zjjn dat belangrijke vakken en op de lagere en middelbare scholen beginnen de nieuw gearriveer de Indonesische leraren er ai evenzeer mee. Een Papoea-leerling die op de vraag „Wat is de hoofdstad van ons land?" antwoordt „Hollandia" heeft het daarbij uiteraard bij het verkeerde en degene die zegt „Djakarta" bjj het rechte eind... Zo worden de Papoea's snel tot goede Indonesiërs gemaakt. De mensen ontgaat dit doorgaans niet, maar zij zien toch ook geen re den ertegen in actie te komen. Offi cieel moeten de Verenigde Naties na tuurlijk het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's, zoals dat is gegarandeerd in het Indonesisch-Nederlandse akkoord, verdedigen; in de praktijk blijken de betrokken VN-ambtenaren er echter zelf nog nauwelijks aan te geloven. Dat is waarschijnlijk ook de reden ge weest dat men maar zo weinig heeft gedaan 'aan de voorlichting, die volgens het akkoord door de UNTEA aan de be volking van Nieuw-Guinea gegeven moest worden. In een privé-gesprek drukte een hoge UNTEA-functionaris het als volgt uit: „Het zal hier wel net zo gaan als in Kashmir. Daar loopt ook nog steeds een vertegenwoordiger van de V.N. rond, die het plebisciet moet verzorgen. Maar er gebeurt niets. Nehroe en Soekarno trekken in dat opzicht natuurlijk weer één lijn." Bij een dergelijk .epticisme ten aanzien van de mogelijkheid dat de Verenigde Naties hun taak in Nieuw- Guinea zullen kunnen vervullen is het begrijpelijk, dat men Indonesië in Nieuw- Guinea maar wat zijn gang laat gaan. Hoe eerder dc Papoea's voor Indonesië gewonnen zijn, hoe sneller het pro bleem is opgelost en daarbij hoeft men zich dan des te minder gewetensbezwa ren te maken dat een andere oplossing voor de toekomst van de Papoea's on mogelijk is geworden. „Let's phase out." is het motto waar onder de UNTEA op het ogenblik op Nieuw-Guinea werkt. „Phase out" is hier een modeterm geworden, sinds in VN-rapporten en -verklaringen over dit gebied herhaaldelijk over „phasing in" en „phasing out" is gesproken. Zo wor den dus op het ogenblik de Nederland se ambtenaren van de UNTEA niet ont slagen, maar ook voor hen geldt dat zij „phased out" worden. En de Indo nesiërs zijn steeds meer „phasing in". Reeds is men op alle overheidskantoren op Nieuw-Guinea bezig de Nederlandse opschriften door Indonesische te vervan gen. En zo worden ook postpapier en stempels vervangen. Vooi ts is ook een lijst opgemaakt van nieuwe Indonesische straatnamen die in plaats van de hui dige Nederlandse zullen komen. Dat de Indonesiërs die deze opgesteld hebben veel aandacht besteedden aan het her denken van de „helden" die een belang rijke rol speelden bij de „bevrijding" van West-Irian behoeft geen betoog. En de „indoctrinatie" van de Papoea's is dus ook reeds begonnen. In de kranten van Djakarta is overigens Brunei een belangrijker plaats gaan innemen dan Nieuw-Guinea. Trouwens veel Indone siërs op Nieuw Guinea maten er ook reeds over dat in Noord-Borneo wel eens hun volgende taak zou kunnen lig gen. Niet alleen Nederland heeft zijn belangstelling voor Nieuw-Guinea ver loren, maar ook Indonesië welhaast reeds. i| - I li SPEENH0FF 8C°. KRlMPENVnLEK Nog enkele weken en dan is het met een beroemd huis in Krim pen aan de Lek gedaan. Het huis, waar de bekende dichter- zanger Koos Speenhof zijn jeugd doorbracht, staat op de nominatie om onder slopershanden te vallen. Niet dat het bouwvallig is. Integen deel. Het is nog hecht en sterk. Maar ten gevolge van de dijkverhogingen in het kader van de Delta-wet moet ook de dijk in Krimpen aan de Lek verbreed en verhoogd worden met het bovenstaande gevolg. De tegen woordige eigenaar, de heer J. Boo- gaerdt, bouwt wel op dezelfde grond een nieuwe woning, verder in de tuin gelegen, maar hoe mooi dit huis ook wordt, een stukje romantiek gaal toch verdwijnen. Zo omstreeks 1870 kwamen de Speenhof's, vader, moeder, dochter en zoon, naar Krimpen aan de Lek, waar zij een ketelbeklederu vestigden die velen een goed stuk brood ver schafte. Het was ook in deze tijd dat de jonge Koos Speenhof door Krim pen doolde. Opoe Staat, bijna 94 jaar. weet er alles nog van, want ze heefi nog met .hem school gegaan. Lachend vertelt ze ons, daf op een goeie dag Koos met een pracht van een strik Mevr. Staat uit Krimpen in zijn haar op school kwam. Als alle „meiden" een strik dragen, kan ik niet achterblijven, zei hij. Dat er veel om gelachen is, geen mens die eraan twijfelt. „Ja", zegt opoe Staat, „wat Koos in zijn hoofd had, dat moest en zou gebeuren". De vader van Koos, die ook veel werk in het buitenland uitvoerde, moest veel zakenrelaties in zijn huis ontvangen. Koos, altijd belust op een grap, onderschepte pens zo'n bezoek met de mededeling dat zijn vader doof was en de klant maar wat hard moest praten. Hetzelfde verhaal, maar dan andersom, vertelde hij bliksemsnel aan zijn vader op kan toor, zodat bü de besprekingen de ruiten daverden. De familie Speenhof was goed in geburgerd bij de Krimpense bevol king en in de slachttijd stelde de familie er een eer in van de perso neelsleden een maaltje van de slacht te krijgen. Als tegenprestatie bracht de familie Speenhof, en dan hoofd zakelijk Koos, omstreeks oud en nieuw manden met oliebollen rond. Deze en andere verhalen weet ook de familie Ponsen in Krimpen met smaak te vertellen. Hoe Speenhof midden in de nacht een paraplu van zijn vader pakte, deze opsierde met brandende kaarsen en zo al zingende door de stille straten van het dorp trok... Als Koos geld in zijn zak had, was dit snel verdwenen, want feesten was zijn lust en zijn leven. Toen hij zeventien jaar was, ging hü naar de marine. De onrust had hem echter te pakken, hij ging zwerven, tot hij in België op de kermis een meisje ontmoette dat zijn hart in vuur en vlam zette. Secarientje werd zijn vrouw en daarmee werd het begin van zijn loopbaan gelegd, die hem onsterfelijk zou maken. Hij kwam in de kringen van de kunstenaars met een kleine k. Maakte kennis met Nap de la Mar, leed honger met hem en armoede, maar hij hield vol. Zijn eerste voorstelling werd een succes, want Koos dorst het aan in zijn lied- j de dingen bij de naam te noemen. Snel rees zijn ster en hij werd gevierd als geen ander. Doch sterren kunnen vallen en zijn bekendheid taande. Vrienden zorgden ervoor, dat hij een reis door Indië kon maken en toen was voorgoed zijn naam gemaakt. Velen uit de Krimpenenvaard togen steeds weer naar Rotterdam als Onder aan de toren van de oude Krim- pense kerk staat nu nop de looninp waar Speenhof zijn jeugd heeft doorgebracht. „hun" Koos Speenhof optrad. Hij waardeerde dat en stelde voor een avond te verzorgen voor het plaatse lijk Nut. Honorarium wilde hij niet hebben, wél reis- en verblijfkosten... Nu, deze laatste waren er dan ook naar, want het Nut had nog nooit zo'n dure avond gehad. Maar ook niet vaak zo'n mooie en gezellige. Later bezocht Speenhof met zijn Parijse vriend Kees van Dongen Krimpen aan de Lek per „automo biel" en de mensen raakten' niet uitgepraat over „die /aardenwagen zonder paard". Koos Speenhof bleef bekend tot in de oorlogsjaren 1940-1945. Met zijn vrouw behoorde hij tot de vele slacht offers van een bombardement. Zijn na gelaten werken en liedjes zijn van een soort die nu, zo veel jaren later, met hun ruwe en harde waarheid nog kan ontroeren. Koos Speenhof op 17-jarige leeftijd Volgens het plan van Schroder zou den de ministers van buitenlandse za ken van de zeven WEU-landen aan het eind van deze maand in Bonn bijeen komen om de Europese problematiek met elkaar te bespreken. „Sonderin gen'' bü de betrokken zeven regeringen hebben echter aangetoond, aldus de woordvoerder in Den Haag, dat er niet voldoende overeenstemming bestaat om een vruchtbare vergadering moge lijk te maken. Het is duidelijk aat het wederom Frankrijk is, dat een spaak in het Europese wiel heeft gestoken. Waar nemers in Parjjs lieten er gisteren ge -n twijfel aan bestaan, dat de Franse regering in dit stadium in geen geval wenst, dat de kwestie van Engelands toetreding tot de EEG en de problematiek rond Euro pa's nucleaire bewapening ter sprake worden gebracht op een ministers bij :enkomst van de Westeuropese Unie. Aangezien Schroder de bijeen komst in Bonn ju^st wilde organi seren om deze beide problemen af zonderlijk en in hun innerlijke sa menhang, te bespreken, is het duide lijk dat de realisatie van zijn plan als gevolg van de Franse houding volkomen zinloos is geworden. In Franse ambtelijke kringen werd gisteren gezegd, nog vóórdat bekend werd dat Schroder zijn voorstel had ingetrokken, „dat als er enkele leden van de WEU zijn die menen dat het geen zin heeft bijeen te komen, tenzij men kan redetwisten, de Fransen op hut beurt menen dat het beter zou zijn weg te blijven". Volgens de Fransen hoort de proble matiek rond Engeland en de EEG en rond Europa's atoombewapening niet op een bijeenkomst van de Westeuro pese Unie thuis. De Fransen zijn echter geheel bereid de bijéénkomst bij te wonen als „onderwerpen, die voor de WEU normaal zijn", behandeld zullen worden. De woordvoerder in Den Haag zei gisteravond nog, toen hem werd ge vraagd of Frankrijk zich tegen deel- LONDEN, 22 maart (UPI) Gisttv ren is de vice-minister van buiten landse handel van communistisch Chi na, Loe, in Londen aangekomen. Hij is de eerste Chinese communist met de rang van minister die Engeland be zoekt. Op de dag van aankomst bracht hit een „hoffelijkheidsbezoek" aan de Britse minister van handel, Frank Er- roll. Vele economische dekundigen gelo ven, dat het bezoek van Loe ten doel heeft tot uitbreiding van de handel tus sen China en Engeland en later mis schien ook met andere westelijke lan den te komen ,als compensatie voor de moeilijkheden van China met Rus land. Sinds het ontstaan van het ge schil tussen China en Rusland heeft Rusland zijn economische hulp aan Chi na ingrijpend besnoeid en heeft het dui zenden technische adviseurs terugge trokken. Loe kwam naar Engeland in gezel schap van een aantal deskundigen. Naar verluidt hebben de Chinezen be langstelling voor Engelse vliegtuigen, chemicaliën, kunstvezels, vrachtauto's en tractors. (Advertentie) 8pecl«llst«n In geluidstechniek I Klassiek Modern Crolo Markt 8, Haarlam, tal. Jt3S8 Amsterdam - Rotterdam - Hilversum Kampen Goes name had verzet als over de toekomst va.. Europa zou worden gesproken, dat „Nederland en een aantal andere lan den" er inderdaad op hadden aange drongen, dat dit belangrijke onderwerp zou worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7