Botwinnik laveert al in de eerste partij naar voorsprong e 3 Hockeyploeg niet zuinig tegen de Schotten: 0 Reen Valboval in opmars - V. SENSATIE in de BOAT-RACE: Oxford vijf lengten vóór Nederland kraakt Engelsen Weg vrij naar strijd om Europees kampioenschap WIM VAN EST, VANDAAG 40 JAAR, WIL WÉÉR BORDEAUX-PARIJS W; D S3 H Zweerts type van de ideale aanvalsleider Valuas (Jupeert Kweekschool VERRASSING VAN DE EERSTE ORDE Petrosian stelt diep teleur AMYJ vroeg kampioen Van Looy houdt zich afzijdig Europees record voor Ada Kok VOLLEYBAL Ml CAMBRIDGE, de favoriet, mist de boot grandioos BASKETBALL Slechte start van waterpolo-team TAFELTENNIS Dankzij zege van Smash op Nedlloyd Ger'iW evelghem Amerikanen grijpen wereldrecords Nikula voorlopig onttroond JONNY NILSSON WERELDRECORD Tegenslag voor de Deventer ijsbaan Renner DROST bijt bij Breda spits af Drie promoties naar ere-klasse libre Flamingo's kloppen Arrows met 48-57 Nederlaag in Moskou Sportief echtpaar krijgt tweeling MAANDAG 25 MAART 1963 door J. H. DONNER h S?-c4 4 £bl"c3 Pijnlijk voor wimraar Beheyt GLASGOW, 25 maart Op de vraag, hoe het Nederlands hockey-elftal uit de lange, veld- sportloze winter tevoorschijn zou komen, heeft de nationale ploeg zaterdagmiddag in Glasgow een bevredigend antwoord gegeven. Bevredigend, niet om het simpele feit, dat de Schotten op het glad de, zachte veld van de Clydesdale cricket club met 40 werden verslagen, maar in de eerste plaats om de manier, waarop de eerste zege van het jaar tot stand kwam. Gedupeerd mmm.:. t ®®twlnnik wint met zwart spelend de partij van de strijd om de we- i 1 te&en Petrosian! Dat hadden 'aai n yerwacht. De uitdager is de bu 6 Paar Jaar vrijwel ongeslagen ge- »wen 'n een reeks toumooien van het g •■rste kaliber. De drie ontmoetingen ad ^'nnik-Petrosian waren tot nog toe ml® *n remise geëindigd. Een moeizame t Dd met een zeer hoog remisepercen- ïe lag in (]e verwachtingen en nu in- ®hs deze klap. p® Partij was niet zeer rijk gaan inhoud. ®trosian kwam met wit in een pas- K positie, wat dus niet wijst op een be opw'ingsbehandeling. Botwinnik ®8on een langzame laveerstrategie. ^'sschien had hij met een fel offer jj®er kunnen bereiken. petrosian wist staande te houden, maar verspeel- -® bij de 30e zet uit eigen beweging ®h zeer belangrijke pion. Zijn stelling 'Ortte ineen. Petrosian was in deze arüj onherkenbaar. Botwinnik Pg8-f6 e7-e6 Lf8-b4 ^®trosian d2-d4 4) Ddl-c2 Een oud paardje wordt hier van stal °®«aald. Sinds tien jaar speelt men vrjj- W®1 uitsluitend 4) e3. 4) d7-d5 >.Om deze set heeft Capablanca's 4) "c2 zijn populariteit verloren. el C4xd5 e6xd5 5 Lcl-g5 h7-h6 L{ Lg5xf6 Dd8xf6 a2-a3 Lb4xc3+ U) Dc2xc3 0-0 ?wart heeft nu in i.e volgende zetten de jOogelijkheid gambiet te spelen door c7 jh eventueel zelfs b7 te offeren. Hij JJoet dat niet. Botwinnik is geen gok- J?) e2-e3 c7-c6 ll> Pgl-e2 Tf8-e8 Een goed zetje. Het paard moet van 4 afgehouden worden waar het goed staan. Pe2-g3 g7-g6 Het paard komt nu niet meer op soede velden. }3) f2-f3 h6-h5 14) Lfl-e2 Pb8-d7 *5) Kel-f2 Rocheren was minder goed. Veld fl (Van onze tafeltennis-medewerker) HAARLEM, 25 maart Een week ?erder dan verwacht werd is AMVJ andskampioen tafeltennis geworden. De ??rzaak lag bij Smash dat met 6-4 r.otilloyd verraste. Deze ploeg kreeg 5'erdoor zo'n grote achterstand op Bert jmnes en zgn mannen, dat van inhalen «en sprake meer kan zijn. Een fraaie Oeestatie van AMVJ, een teleurstelling •Oor Nedlloyd, dat voor de zoveelste JÜaal met een tweede plaats tevreden ?Oet zien te worden. Onderaan kan fSV nu niets meer gebeuren. De Eind- tovenaren wisten AMVJ 2 op fraaie ^.Üze met 7-3 te verslaan en hebben t'erdoor drie punten meer gekregen San hun laatste tegenstanders én dan rovae, dat met 8-2 overigens een bü- Onder knappe zege op DTTC noteerde. Povac echter heeft nog slechts één yedstrijd tegoed en kan PSV derhalve 5'®t meer inhalen. In theorie kan AMVJ jf dit nog wel, omdat de reserves één fbsal minder speelden. Dit alles houdt :®vens in, dat het er voor DTTC maar ■ombertjes begint uit te zien en dat ?®'fs automatische degradatie nog niet i®lemaal is uitgesloten. Batswingers 'timers speelden verdienstelijk gelijk te- *®n de Treffers en is in de nog komende T&dstrijd tegen de Deventenaren zeker 'kvoriet, althans nu Van Hummel door ®h blessure voorlopig is uitgespeeld. Bjj Povac—DTTC deed v. d. Veer het ®ls vervanger voor Van Hummel niet !,®cht, maar verder dan één punt kwam ||U toch niet. Voorts scoorde Brinkman s?°8 eens tegen Pliester, waardoor het r"2 voor de gastheren werd. Batswingers Raakte het de Treffers danig lastig, hoefnagels en Bouwens wonnen beiden 'Weemaal plus het dubbel en dat was us 5-5. in Eindhoven wachtte PSV ge- Oden op zijn tegenstanders van AMVJ 2 v'1 drukte zijn voornemens om veilig te v°fnen al spoedig in een voorsprong uit. •tacz won drie maal, Mascini en Cou- Sfkns verloren alleen van Goudsmit. vwdlloyd had tegen Smash niet zo erg ï®el kans. Alleen Frans Schoofs immers H°h voor drie punten in het enkelspel ,1 een zege in het dubbel zorgen. Wibo ®bslotte won met 8-4 van UBTV. ^Mvj &V. yd Sbiash ?cyiia v,®. Treffers ^'bo 20-38 20-33 21-28 19-27 21-25 20-20 PSV 21-17 AMVJ 2 20-14 Povac 21-14 DTTC 21-12 Batswingers 21-10 UBTV 20-6 WEVELGHEM, 25 maart. On danks zijn knappe overwinning in de *«7are wegwedstrijd Gent-Wevelghcin l as de jonge Belg Beheyt niet zo ver- >®!'gd als verwacht mocht worden. o'Jn zege was dan ook op een bijzon- t®r onbevredigende wijze tot stand ge- 0,hen. t,Bij de eerste doorkomst in Wevel- «2ern maakte de winnaar deel uit van t®n uit tien renners beste ande kop- .°eP met favorieten als Van Looy, jdhpson, Wouters en de Belgische Jhpioen Van Aerde fo voor de pas hef vorig jaar pro- tw'onal geworden Beheyt de grote tri- tipi- 'lad moeten worden, werd een an- vcUtnax. Om onnaspeurlijke redenen •eo ^an Looy, Wouters en Vannit- Itn n'ets> maar dai ook niets te wil- d°en om de eerste plaats te vero- moet open blijven voor het paard, dat al zoveel zorgen heeft gebaard. 15) h5-h4 16) Pg3-fl Pd7-f8 17) Pfl-d2 Te8-e7 18) Thl-el Lc8-f5 19) h2-h3 Ta8-e8 20) Pd2-fl Pf8-e6 21) Dc3-d2 Pe6-g7 Misschien was hier 21)Pg5 toch sterker geweest. Zelfs was waarschijn lijk het offer 21)Lh3: mogelijk. Botwinnik wil het echter niet scherp doen. Het vervolg wijst uit, dat Petro sian zich staande kan houden. 22) Tal-dl Pg7-h5 23) Tdl-cl Op het witte spel hoeft men geen kri tiek meer te hebben. Na de slappe ope ning is h(j gedwongen tot afwachtend heen en weer spelen. 23) Df6-d6 24) Tcl-c3 Ph5-g3 25) Kf2-gl Pg3-h5 Zo ging het dus niet. Wit heeft een stelling opgebouwd, waarin hij weliswaar niet kan beginnen, maar die defensief sterker is. Alle zwakten zijn goed ge dekt. Zwart moet zeer omslachtig spelen. Een zware strijd is op komst. Maar in een moment van verdwazing vergooit Petro sian zijn kansen. 26) Le2-dl Te7-e6 27) Dd2-f2 Dd6-e7 28) Ldl-b3 g6-g5 29) Lb3-d' Beide spelers begrijpen de positie. Wit moest niets doen. Ook niet e3-e4 wat even mogelijk was. Zwart moet aanstu ren op f7-f5. 29) Lf5-g6 30) g2-g4? Zelfmoord. Inderdaad was 30)f5 met dreiging 31)f4 een gevaar. Maar dit paardemiddel is erger dan de kwaal. 30) h4xg3 e.p. 31) Pflxg3 Ph5-f4 32) Df2-h2 c6-c5! Zwart verovert alle velden. 33) Tc5 is onmogelijk wegens 33)Pd3, op 33) c5: komt 33)d4. 33)Dh2-d2 c5-c4 Zwart neemt de pion op h3 niet eens. Het gaat alles vanzelf. 34) Ldl-a4 b7-b5 35) La4-c2 De pion nemen was ook catastrofaal 35) Lb5:; Tb8 36) La4; Pd3. 35) Pf4xh3t 36) Kgl-fl De7-f6 37) Kfl-g2 Ph3-f4t 38) e3xf4 Teöxel 39) f4xg5 Df6-e6 40) f3-f4 Tel-e2t Wit geeft op. Hij verliest een stuk. DURBAN, 25 maart. De 16-jarige Nederlandse zwemster Ada Kok, heeft tijdens de tournee in Zuid-Afrika het Europees record 100 meter vlinderslag met 0,3 sec. verbeterd. In het 55-yards bad van Durban, ze gevierden onze zwemsters niet op alle onderdelen, en noteerden zij de beste tijden ooit door een buitenlander in Zuid-Afrika gemaakt. Het hoogtepunt was de schitterende race van Ada Kok. De chronometers bleven op 1 min 08.7 sec stilstaan en dat betekende over een afstand van 110 yards een nieuw Europees en Nederlands record op de 100 meter, 0,3 sec beter dan haar snelste prestatie waarbij zij de gouden medaille in Leipzig veroverde. Van het wereldrecord op de 110 yards dat mef 1 min 07.3 sec op naam staat van de Canadese Mary Stewart bleef zij 1,4 sec verwijderd. Ook de Groningse Klenie Bimolt voelde zich tijdens de race op de 220 yards schoolslag in haar element. Het regende pijpestelen echt Hollands weertje dus en met haar tijd van 2 min. 52.4 sec. bleef zij slechts 0,7 sec boven het wereldrecord van de Britse Anita Lonsbrough. Schotland behoort bepaald niet tot de sterkste hockeylanden. De vijf vooraf gaande ontmoetingen tussen beide ploegen eindigde alle in een duidelijke Nederlandse overwinning. Maar de twee gelijke spelen, die de Schotten in het vorige seizoen tegen respectieve lijk Wales (1-1) en het sterke Enge land (0-0) uit het vuur sleepten, wa ren duidelijke aanwijzingen van een groei in spelkwaliteit. Inderdaad, in enkele opzichten bleek het Schotse hockey zelfs sterk vooruit te zijn ge gaan. Vooral defensief speelden de gastheren sterk met opvallend doortas tend en effectief hockey van de backs Scott en Watt en van linkshalf Carr. In samenwerking met de op een fout na voortreffelijk spelende doelman Black en de voortdurend ter assisten tie terugkomende linksbinnen Corville de van begin tot einde zwoegende aanvoerder vormde zij een verde- digingsblok, dat lang de indruk gaf een nagenoeg ondoordringbare granieten muur te zijn. Dat het Nederlands elftal een me thode vond, om deze defensie zodanig uit haar verband te rukken dat vier treffers konden worden geplaatst en vele andere kansen werden geschapen, pleit voor het spel van de Nederlandse aanval. Voor alles bleek, dat de lichame lijke conditie van alle spelers door Gezien vanaf de Hammersmithbrug was het duidelijk, dat Oxford de race tegen Cambridge zou gaan winnen. De man nen van Oxford lagen toen al flink voor en bleven hard aan de riemen trekken. IIIIIIIIIIIIIIIIIMIIllllllltllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII trainer Bronkhorst tijdens de „win terslaap goed op peil is gehouden. En voorts, dat Frank Zweerts na zijn voortreffelijk debuut tegen Franrijk heeft bevestigd het ideale type van de rappe en snel handelen de middenvoor te zijn. De jeugdige stichtenaar was de steeds gevaarlij ke aanvalsspits tussen twee goede vleugels, waarbij de combinatie Krol 't Hooft zo mogelijk nog gevaarlij ker was dan het wat meer individu eel opererende duo Van Vroonhoven Voigt op links. Achter deze aanval, die met wat meer routine als linie en van Zweerts persoonlijk veelvuldiger van doelkan sen zal gaan profiteren dan nu het geval was, speelde vooral Fokker als rechtshalf weer een magnifieke par tij. Spil Fiolet was na rust wat minder stickvast dan gewoonlijk, maar hij had het met de speelwijze der Schotten, die zoveel mogelijk via hun binnenspe- lers opereerden en hun middenvoor Porter vrijwel verwaarloosden, ook veel moeilijker. Het backstel Leemhuis- Van Gooswilligen met Leemhuis als uitblinker van de achterhoede had het niet moeilijk, waaruit volgt dat doel man Veentjer een rustige middag had. In de 23e minuut opende Voigt de score met een goed, effectvol schot na de enige lange hoekslag van voor de rust. In de laatste minuut van de eer ste speelhelft werd het 0-2 uit een schitterende actie van Zweerts, die met de bal naar links zwenkte, de cir kel binnendrong en uit moeilijke posi tie een fraai schot loste. Na een klein kwartier in de tweede helft schoot Voigt uit een strafhoekslag hard in: 0-3 en het werd 0-4 door toedoen van Zweerts. NEW YORK, 25 maart Twee Amerikaanse studenten verbeterden tij den: atletiekwedstrijden in Tempe (Arizona) en Memphis (Tennessee) de wereldrecords op de 220 yards en 200 meter en het polsstokhoogspringen. Henry Carr, de 20-jarige student aan de universiteit van Arizona, die maan dag jl. de atletiekwereld verbaasde met de verbetering van de wereld records op de 220 yards en 200 meter met bocht tot 20.4 sec, en daarmee 0,1 sec sneller was dan sprintgroot heden als Norton, Berruti, Radford en Johnson, kwam zaterdag tot 20.3 sec tijdens wedstrijden in Tempe. Ongeveer op hetzelfde tijdstip zorgde de jonge Amerikaan John Pennel, ervoor dat het wereldrecord polsstokhoogspringen zolang het domein der Yankees uit de handen werd gerukt van de Fin Pennti Nikula. De Finse gymnastiek leraar sprong in 1962 4.94 meter. John Pennel kwam in Memphis tot 4.95 meter. De 23-jarige Pennel liet aan Ni'kula alleen nog het Europees record en de beste indoorprestatie. De Fin sprong bp indoorwedstrüden 5.10 meter, doch prestaties op overdekte banen ge maakt, gelden niet als records. TOOLGA (Oost-Noorwegen, 25 mrt De 20-jarige Zweed Jonny Nilsson. wereldkampioen schaatsen, is nog steeds in topvorm. Zaterdag verbeter de hij in de Noorse stad Tolga het wereldrecord op de 3000 meter, dat met 4 min. 33,0 sec. sedert eind febru ari van dit jaar op naam stond van de Noor Ivar Eriksen, royaal, Nilsson maakte een tijd van 4 min 27,6 sec. DEVENTER, 25 maart. Zondag avond zijn de poorter van de Deventer kunstijsbaan voor het publiek geslo ten. Sinds de opening, op 13 oktober, trok de baan ongeveer 100.000 schaats liefhebbers. Volgens de directeur van de kunstijsbaan, de heer P. L. Berg- strom, heeft de strenge winter het be zoek nadelig beïnvloed. De exploitatie van de baan zal ver moedelijk niet geheel sluitend zijn. Bij de ingebruikneming van de baan, is namelijk verklaard, dat op z'n minst 150 5 175.000 bezoekers noodzakelijk waren om zonder verlies te kunnen draaien. De open Engelse badmintonkampi oenschappen hebben drie titels opgele verd voor de Denen, die zich weer su perieur toonden. (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 25 maart. Zowel Reva als Valbovol hebben zich in het afgelopen volleybalweekeinde enigs zins uit de staartgroep los gemaakt. De Amsterdammers bleven met 3-1 makkelijk de meerdere van Oranje Nassau, terwijl Valboval in de vijfde set SOS de overwinning afsneopte. Va luas kwam ook tot winst, 3-2 tegen Kweekschool. Op het hoogtepunt van de strijd, bij de stand 14-14 verzweeg Valuas echter een getoucheerde bal, waardoor Kweekschool met 16-14 ver loor. Reva liet reeds in de eerste set zien dat het duidelijke winst bedoelingen had. Rudi van Wijnen en De Haas draaiden direct op volle toeren en scoorden hun ploeg in enkele minuten naar 10-3. De laatste punten tot 15-5 leverden toen geen moeilijkheden meer op. Oranje Nassau won de twee de set, maar Reva bleef de betere ploeg en de klappen van Van Wijnen deden in de derde set een 15-12 stand en in de vierde zelfs een 15-9 over winning noteren. SOS heeft ook een onverwachte ne derlaag moeten incasseren. Tegen Valbovol was het de laatste jaren haast een traditie geworden dat een zege van 3-2 naar Utrecht ging, maar ditmaal trok Valboval op het beslis sende moment aan het langste eind. Volkomen gelijkwaardig traden bei de ploegen op en Valboval nam de eerste set met klein verschil, 15-13, in handen. De Utrechters namen in de tweede set duidelijk revanche, 4-15. Ook hierna wist geen van beide teams definitief weg te lopen en het zou nog tot de vijfde set duren voor dat Valboval het geluk mee kreeg. Uitenbogaard mocht de beslissende slag slaan, 15-13. Kweekschool, dat bij Valuas op be zoek ging, moet wel zeer teleurgesteld het veld hebben verlaten. De neder laag van 3-2 kwam hen ditmaal niet toe, temeer daar Valuas in dit sei zoen voor de tweede maal een getou cheerde bal niet toegaf. Na de setstan- BREDA, 25 maart. Nadat reeds geruime tijd op de buitenlandse we gen is gekoerst, is zondag het Neder landse wielerseizoen op de weg geo pend met een wedstrijd over 100 km te Achtmaal, waarvoor 85 amateurren ners aan de start kwamen. Winnaar werd de Rotterdammer Piet Drost, die de snelste was van een groepje van acht man. LONDEN, 25 maart. De voortref felijke acht van Oxford heeft zater dagmiddag de favoriete ploeg van Cambridge in de 109e boa (race op de Theems met groot verschil verslagen. Ruim vijf lengten voor Cambridge gingen de „donkerblauwen" na 4'/i mijl door de finish. Het is de achtenveer tigste overwinning van Oxford in deze klassieke roèiwedstrijd van Putney naar Mortlake. De winnaars hadden voor de 6800 meter 20 min 47.- sec nodig, bijna drie minuten langer dan het wedstrijdrecord dat Cambridge in 1948 op 17 min 50.- sec bracht. Veel heeft Oxford te danken aan het knappe roeien van de slag Dun can Spencer, de Amerikaanse stu dent die drie jaar slagroeier was van de befaamde acht van de Yale universiteit. Knap werkte ook de stuurman, die goed gebruik maakte van elke gelegenheid die de zwakke stroom in de Theems hem bood. De tactiek van Oxford, dat bij de toss de Surrev-oever koos, is volko men geslaagd. "Cambridge mocht op de eerste mijl, met de straffe noordoos tenwind tegen, een voorsprong nemen. Voor Hammersmith Bridge, waar de baan een scherpe bocht naar bakboord maakt, moest Oxford echter weer vrij wel gelijk liggen met de favorieten. Het lukte volledig. Zelfs meer dan dat. Eén lengte slechts bedroeg de voor sprong van Cambridge na de eerste mijl. Oxford lag al voor Hammersmith Bridge boord aan boord en passeerde de brug zelfs als eerste met bijna een halve lengte voorsprong. Met een tempo van 30 ging Oxford door. Bij Barnes Bridge na 6400 meter bedroeg het verschil al zeker vijf lengten. Even probeerde Cambridge nog het tempo op te voeren, het gelukte niet. Briljant roeiend ging Oxford, dat de experts verrast heeft aoor het voor treffelijke waterwerk, door om met grote overmacht te zegevieren. den 16-14, 10-15, 16-14 en 10-15 hadden beide ploegen gelijke kansen in de be slissende set. Onder grote spanning kroop de score omhoog en kwam zelfs nog op 14-14. Kweekschool haalde Stel binnen de lijnen, welke speler een schitterende set binnen de 3 meter lijn liet neerdalen. Maar voordat deze bal de grond raakte werd deze door een Valuas speler van richting veranderd en ging uit. De ingelichte scheidsrech ter kreeg op zijn vraag hierop een ne gatief antwoord, waarop Valuas de ser vice kreeg toegewezen en een 16-14 eindzege boekte. De stand luidt momenteel: AMVJ 18-36, DES 17-30, Libanon 17-30, SOS 17-20, Sport Centrum 17-16, Valuas 14- 14, Valboval 16-14, Reva 20-14, Oranje Nassau 16-12, Kweekschool 15-10, Odul- phus 15-10, Cito 17-6, SUES 15-2. AMSTERDAM, 25 maart. De Ha genaar Roodenburg heeft het kampi oenschap van Nederland eerste klasse libre groot biljart gewonnen. Drie spe lers, Roodenburg, Beekman en Light- hart, promoveerden naar de ereklas se. Zij zullen van 18 tot en 21 april kunnen deelnemen aan het kampioenschap in de ere-klasse, want daarvoor waren slechts vijf gegadig den ingeschreven: titelhouder Jacobs, Scholte, Wijnen, De Ruijter en Mol. (Van onze basketballmedewerker) GENT, 25 maart De op neutraal terrein gespeelde finale van de voorron de van het toernooi om het Europese basketball kampioenschap voor heren tus sen Nederland en Engeland is op bijzon der duidelijke wijze in het voordeel van Nederland beslist. Nederland liep over de onthutste Engelsen heen met 97-35 en mag in oktober deelnemen aan het toer nooi der eliten van Europa. Na de zege van 89-43 op Luxemburg, vier maanden geleden in Diekirch behaald, valt er over het recht van Nederland om naar Polen te gaan niet te twisten. Toch was er voor de wedstrijd enige ongerustheid te bespeuren. Tuinstra ont brak wegens militaire dienst en Frans de Haan was op huwelijksreis. Vlak -oor de wedstrijd bleek Ger Kok rode hond te hebben, zodat er drie sterke krachten op het appel moesten ontbreken. Direct na het begin raasde aanvoerder Jan Driehuis in het knusse Gentse zaal tjes „Bateas" door de Engelse man-tegen- man verdediging heen en hielp zijn ploeg aan een voorsprong van 40. Hij en zijn ploegmakkers hadden het juiste ritme gevonden en Oranje stond na vijf minu ten al op 253. Engeland verdiepte zich aanvallend in tijdrovende breedte-acties, waarop de agressieve Nederlandse ver dediging heel goed kijk bleek te hebben. Via 42-7 draafde Nederland met Drie huis, Sterker, Franke (later Melis), Schappert (later Bruin) en Boot naar een voor internationale wedstrijden unieke ruststand: 51-9 voor Nederland. Na de hervatting, waarin ook Grosmann (wat onbekookt, maar niet ongevaarlijk) en de beheerste scherpschutter Schagen tussen de lijnen verschenen tegen de op zone overgeschakelde Engelsen, bestond er enige tijd evenwicht. Melis kon aan vallend niet veel uitrichten en Nederland zooht tevergeefs naar een opening in de beweeglijke zone. De laatste vijf minu ten gingen in met 7729 voor Nederland en plotseling joeg de Nederlandse ploeg weer verbeten naar de bal. De beoogde 100 punten werden net niet (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 25 maart Door de hereninterland tussen Nederland en Engeland was het competitieprogramma dit weekeinde beperkt tot één wedstrijd in de ere-divisie Flamingo's trad „in Rotterdam aan tegen Arrows en won met 48-57. De dames van Blue Stars scoorden voor de vijfde maal in dit seizoen in de drie cijfers: White Stars werd met 109-12 gekopt. Voor de Haar lemse dames had deze grote nederlaag teen verdere consekwenties, want door e 64-49 nederlaag van FAC tegen Herly moet FAC (Den Helder) met DTV de graderen. Landlust won met 34-31 van Antilopen. gehaald, omdat de Belgische scheidsrech ter door een misverstand met de tijd opnemer te vroeg voor het einde floot. Nederland won dus met 9735, de groot ste overwinning in de basketballhistorit van Nederland. Nederland schoot 51 pet. zuiver, had een groot reboundoverwicht en verloor slechts 12 ballen. Driehuis (164). Boot (146), Sterker (712) en Franke (612) waren de uitblinkers, ter- wijl Schappert (60), Bruin (22), Grosmann (04), Sohager (04) en Me lis (02) voor de andere punten zorg den. Engeland, dat voor de rust slechti twee velddoelpunten scoorde, had in Terry Edwards met 15 punten zijn top scorer. MOSKOU, 25 maart. Een goed spelend Nederlands zevental is de toer- nee door Rusland onfortuinlijk begon nen. Onze landgenoten verloren met 4-2 van het stedelijk zevental van Moskou, na tweemaal gedurende lange tijd een numerieke minderheid te heb ben gehad. Fred van Dorp werd aan het einde van de eerste speeltijd uit het water gezonden, waardoor de Rus sen in de tweede speeltijd de score konden openen met een onhoudbaar schot van Kartashev. Nederland kwam echter terug. In de derde speeltijd, toen de Russen hun grote troef: de 34-jarige Pjotr Mschve- nieradze (vijftien jaar international) hadden ingezet, maakte Hans Aalberts zich los van de bewaking van Kurzh- kov's om vervolgens beheerst de ge lijkmaker te scoren. Het antwoord van de besnorde Mschvenieradze liet niet op zich wachten. De Russische vete raan, nog steeds de beste speler van het Russische team bracht en kele seconden later de stand op 2-1. Het ging er slecht uitzien voor de pu pillen van Van Feggelen, toen Ton Sa- tam aan het einde van de derde speel periode naar de kant werd verwezen en Karatashev de numerieke meerder heid in de laatste speeltijd benutte (3-1). Hans Aalberts echter, scoorde bij een plotselinge uitval tegen (2-3) en het duurde tot de laatste minuut voordat Mschvenieradze de stand tot 4-2 kon opvoeren. Het Nederlandse team komt tegen het officiële Russische team uit. TAMPERE, Finland, 25 maart Olga Nikotova, de (Tsjechische) vrouw van de Amerikaanse wereldkampioen kogel slingeren Harold Connolly, is zondag moeder geworden van een tweeling, een jongen en een meisje. ik kom je vandaag geluk wensen met je veertigste ver jaardag. Jij hebt in actieve dienst een leeftijd bereikt die het zoveelste be wijs is van je klasse en je lange adem. En nog altijd niet afzien, he? Nee, je hebt je trainingsafstancien verdubbeld om straks met een vier de zege in Bordeaux-Parijs je loop haan te besluiten. Werkelijk: je moet dit jaar weer als eerste het Pare des Princes binnenstomen. Als je dan daarna je fiets in de schuur zet, weet heel de wielersport weer wie Wlm van Est geweest is: een groot cou reur, een voorbeeldig sportsman. e meeste mensen hier in ons land hebben je nooit helemaal begrepen. Dat taaltje van 't Heike dat jij pleegt te bezigen voor de radio, is in de rest van het vaderland volkomen onverstaanbaar. Ikzelf kon je misschien het beste vol gen als jij in je rappe Frans bezig was aan Franse journalisten je avon turen te vertellen. Want het vak van de publiciteit was jou aangeboren. Tot op de dag van vandaag herkent heel Frankrijk jou onmiddellijk aan je bruine kop en je onmetelijke schouders. Wij hoeven elkaar niet te vertellen waar je dat vooral aan te danken hebt; natuurlijk, aan de Tour van '51. Met de hele karavaan aan de voet van de Pyreneeën gekomen mocht jij de gele trui aantrekken en de kus van Yvette Homer in ont vangst nemen. Met 9 man had je de ruimte opgezocht. En aangezien er in de wereld op Coppi en Bevila- qua na op dat moment geen betere tijdrijders te vinden waren dan jij, zag het peloton je pas aan de eind streep terug. Gerrit Voorting had een hele lange sprint voor je aan getrokken, en op die manier kon jij met je verwoestend geweld al die haastige jongens aan je hielen lap pen. Je was de eerste Nederlander die de zo begeerde gele trui droeg Daarmee heb jij de triomfen ingeluid die de Nederlandse coureurs sinds dien zo veelvuldig op de buitenlandse wegen hebben behaald. Vanaf die dag is ons land gaan meetellen onder de Franse wielergekken, en dat is toen bij de Pel op de kamer rijkelijk met champagne gevierd. En -toen de volgende dag van Dax de Pyreneeën in. Je reed als een vorst en je wilde die trui niet kwijt. De Aubisque had je nog nooit van je leven gezien, maar je kwam briesend mee in het gelid van de berggeiten. En toen je eraf moest, koos je zonder aarzelen het wiel van de man die de fiets bereed als een stuntvlieger, van Fiorenzo Magni, de daler der dalers. Jullie zullen toen wel met z'n tweeën het meest gelief de tempo van Magni, omstreeks de tachtig km. per uur, hebben bereikt toen die haarspeldbocht kwam. Magni zag hem wel, maar jij niet. Enfin, iedereen weet dat nog: tachtig meter diep. Pellenaars stond langs die afgrond te huilen als een vrouw. Maar jij leefde nog. Je werd met aaneengeregen fietsbanden opge haald en vroeg: „Ik wil mjjn fiets, want ik moet verder." Dat is niet doorgegaan. Een jaar later zagen wq je opnieuw vol plannen in de Tour. En in dat jaar is het fabeltje geboren dat jou altijd doet steigeren van woede: het fabeltje dat jij niet kan sturen. Nou, je hebt er wel reden voor gegeven. Niemand weet hoeveel keer jij wel gevallen bent. Jij was één keer onderuit gegaan toen je weer aan het wiel van Magni zat, en een andere keer toen je op Bar- tali botste. In Parijs kreeg jij de prijs voor de grootste pechvogel uit de Tour. Wel aardig, die twee mille, maar toch wel vernederend voor een man van jouw klasse. Weer een jaar later lachte je iedereen uit die vond dat jij niet kon klimmen. Je won de bergetappe Marseille-Monaco. In die jaren kon jij alles. Als jij een maal weg was, zagen ze je niet terug. Als er getrokken moest wor den, deed jij getrouw het meeste vuile werk. et grote jaar van Nederland is '55 geweest, vooral weer dank zij jou en je rivaal Woutje. Wagtmans had in de tweede etappe de gele trui gedragen. Jij had er ook wel weer eens zin in en je ging in de aanval op het stuk tussen Zürich en de badplaats Thonon. Zo'n dag heeft Nederland nooit meer in de Tour beleefd. Hinsen werd één, jij twee en doordat je zeventien mi nuten had genomen kreeg je het flatteuze geel. En Woutje, die zich niet graag alle vreugde liet afsnoe pen, perste er nog een sprint uit die nem de groene trui bracht. Ik kan niet doorgaan met het op noemen van al jouw zeges. Dan zou ik ook Bordeaux-Parijs erbij moe ten halen, en de andere klassiekers. Overigens was jij na de oorlog de eerste Nederlandse coureur die een klassieker won. Je was niet alleen de meest bekende Nederlandse weg moest verlossen en je bijna omhels de, toen je voor zijn deur verscheen. Geld wilde hij niet hebben. Je vond het niet nodig dat je een verdoving kreeg, want pijn deed jou niets. Ik weet dat nog zo goed omdat het was 1960 twee dagen later jij voor het eerst van je leven over pijn klaagde. Je was met een paar man weggelopen omdat je een Nederland se Tour-traditie wilde voortzetten met een etappe-overwinning in Bor deaux. Je trok er hard aan en ik dacht dat je iedereen zou lossen. Maar ineens sloeg de Man met de Hamer zó hard toe als hij in jouw loopbaan nog nooit had gedaan. In enkele minuten was je bijna een wrak. Ik geloof dat je een der laat ste renners was die op de baan van Bordeaux aankwam, (de foto hierbij verhaalt nog van je lijden) Je zei toen tegen de bezorgde Yvette Hor ner dat je niet gegeten had onderweg en dat daardoor die daverende in zinking was veroorzaakt. Maar het kwam ook doordat je ineens een oude blessure ernstig was gaan voe len. En dat was voor jouw onver woestbare lichaam wel iets heel bij zonders. Vanaf die dag moest de grootheid van IJzeren Willem met wat minder triomfen genoegen ne men. Niettemin heb jij daarna dikwijls zeer goed gereden. nog ook de populairste. De jonge tjes vochten om je Fr kan mij nog de inneren die je handtekening. Ik 'ranse tandarts her van een rotte kies Ik heb begrepen dat Je formidabel zwoegen je financieel gezien aardig op het paard heeft gezet. Na de pelsenfokkerij, de patates frites en de horeca ben je in het houtbedrijf gegaan. Maar het is jou nooit alleen om de centen te doen geweest. Jij weigerde bijvoorbeeld in Bordeaux- Parijs je overwinning aan Louison Bobet te verkopen, hoewel een twee- Bobet te verkopen, hoewel een tweede plaats je uitein delijk veel meer geld in het laatje gebracht zou hebben. Je reuzenkracht, je lange adem en sterke hart, je strijdlust en je „moraal" behoren toe aan een uit stekend sportsman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13