Parijs en kompels onverzoenlijk „Zwaar weerte verwachten ook van spoorwegen, gas- en elektriciteitsbedrijven Stemming in de mijnstreken verbitterd T yfusepidemie in Zermatt: al twee doden HELLING VAN AGOENG LIJKT OP MAANLANDSCHAP Bw Bali: reeds 1500 doden door vulkaan-eruptie Verbergt verbrande auto een ander misdrijf? BASIS VAN KABINET IN GEVAAR Attentie Actie NYLON ANORAKS 29.75 Typografen willen werk hervatten Twee slachtoffers van kolendamp H: Het weer- MYSTERIE IN OVERYEEN Duitse Mercedes langs Zeeweg in Overveen brandende aangetroffen Zaakgelastigde naar Moskou teruggekeerd NEW YORK: DE PAUS BEZOCHT OSTIA Buien maandag 25 maart 1963 86ste JAARGANG No. 31393 ^eau smedestraat 5 haarlem JT 1 PARIJS, 25 maart Alle hoop ^as gisteravond vervlogen dat de Franse mijnwerkersstaking al thans haar vierde week niet zou Volmaken. Maar naar het zich thans laat aanzien, zal zij zelfs begin april nog niet beëindigd *ijn. In het bezit van het rapport Van het comité der wijze mannen, dat tot taak had gehad een ver gelijkende studie te maken van de lonen bij de genationaliseerde be drijven en in de particuliere sec tor, had de regering zaterdag de gehele dag beraadslaagd, ten dele onder voorzitterschap van presi dent De Gaulle En in de loop van de avond werd bekendgemaakt dat de regering de conclusies daartoe het comité-Massé was gekomen tot de hare heeft ge blaakt. Bijna tweeduizend vrouwen van mijnwerkers hébben in Lens in noord-Frankrijk een demonstratie gehouden om de actie van hun mannen te steunen. geheel dubbel voor heren t Aan de voet van de noordelijke helling van de vulkaan Agoeng staan immillllI Balinezen vei'loren en machteloos rond te kijken. De omgeving doet nog slechts denken aan een maanlandschap. *W MORRIS beforei/oi/óutf! FALCON TWEEDJASSEN T (Zie vervolg op pagina S) "Glefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telet. 4790 ^{kantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Sectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W A. M. van der Kallen, hoofdredactie Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m. nooqte. De administratie Dehoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maanc f 7.90 oei kwartaal Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800 FRANSE STAKING NOG LANG NIET VOORBIJ (Van onze Parijse correspondent) Voor wat betreft de mijnwerkers zqn beze conclusies dat zij sinds september *958 een achterstand hadden opgelopen Van ea 8 pet: voor iedere in 1959 ver diende 100 francs ontving de gemiddel de mijnwerker er thans 128'/. tegen 138 ais gemiddelde in de particuliere sec- Jot. Onmiddellijk waren naar de vak bondsleiders van de mijnwerkers, die daar0p zaten te wachten oproepen uit begaan om op zondag, gisteren der halve, besprekingen te komen voeren Voor een akkoord met de te Parjjs Jetelende directie van de Franse steen koolmijnen, die daartoe harerzijds van de regering instructies had gekregen. half elf 's morgens begonnen, en Onderbroken door enkele pauzes, wer den de besprekingen gisteravond om feven uur afgebroken op een misluk- r!ng. Een nieuwe afspraak werd er "tef gemaakt. Hoewel de vertegenwoordigers van de mijnwerkers de juistheid betwist ten van het door de wijze mannen berekende achterstandspercentage, hikt een akkoord toch in hoofdzaak te zijn afgeketst omdat de mijnwer kers per 1 april de toeslag ineens eisten van de door de wijze mannen berekende 8 pet, terwijl de regering deze slechts in étappes wenste te geven: 4,25 pet 1 april, 0,75 pet 1 ok tober en de esterende 3 pet vóór 1 april volgend iaar Hierbjj aangetekend dat het rap port van het comité-Masse er zich niet ?Ver uitlaat het was niet zijn op dacht of het inlopen van de achter end ineens en onmiddellijk dan wel J} meer keren behoorde te geschieden, n een later stadium van de zondag Ve ?erde onderhandelingen zouden de Upjtegenwoordigers van de mijnwer ken n<;8 wel bereid gebleken zijn over ®h uitvoering in étappes te spreken, kerm ^an op voorwaarde dat tegeljj- de-$d ook de andere miinwerkers- ssiderata zouden worden aangesne den. te weten toekenning van een vier- Week betaalde vakantie en een ver mindering van het aantal wekelijkse arbeidsuren (voor hetzelfde loon uiter aard). Door de mqndirecties tijdens een opschorting van het onderhandelings- gesprek bq de regering ingewonnen informatie leverde echter op dat de regering vasthoudt aan haar étappe program en dat over de andere deside rata eerst gepraat zou kunnen worden nadat het werk in de mijnen zou zijn hervat. Daarop kwam er de breuk. In de loop van de avond werd door de bij de CGT (communistisch) aange sloten mijnwerkersvakbond een com muniqué uitgegeven dat „met kracht protest aantekent tegen de onverzoen lijkheid van de regering" en waarin tot voortzetting van de staking wordt opge roepen tot inwilliging van de eisen is verkregen, terwijl de christelijke vak bond alle mijnwerkers opriep hun sta kingsactie nog te versterken totdat zij overeenkomstig de conclusies van het comité-Massé de herwaardering van hun beroep zullen hebben verkregen en de naleving van de regels van een elementa re rechtvaardigheid. In onge veer gelijke zin liet ook de socialistische bond van zich horen Vanuit de mijnstreken wordt gemeld dat daar de stemming thans uitermate verbitterd is. De stakers, gesteund door hun vrouwen, verklaarden dat hun gedelegeerden er goed aan hebben gedaan, de regeringsvoorstellen af te wijzen. Het is niet de moeite waard om na drie weken staking thans ge noegen te nemen met „onverschillig wat" en zich door de regering te laten bedotten. Daar de wijze mannen voor wat het personeel van de twee overige genatio naliseerde bedrijven betreft, spoor wegen en gas en elektriciteit, tot een aanmerkelijk geringere in de salari. ering opgelopen achterstand hebben geconcludeerd, zo er daar al werke lijk achterstand is is ook van die kant „zwaar weer" te verwachten. SCHIPHOL, 25 maart Met zqn echtgenote is dr. J. Vixseboxse, die sinds het terug -oepen van de Neder landse ambassadeur mr. H. A. Helb als tijdelijk zaakgelastigde de leiding heeft van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging* in Moskou, zater dagochtend naar Moskou teruggekeerd. Hij heeft in Italië en in ons land een vakantie van vier weken doorge bracht. Hoewel in januari door de regerin gen officieel werd meegedeeld, dat beide landen weer ambassadeurs wil den gaan uitwisselen, is het nog steeds niet zo ver. „Er is ook nog geen Ne derlandse ambassadeur benoemd", antwoordde dr. Vixseboxse op Schiphol op een vraag. ,Wij hopen dat het spoe dig zal geschieden, maar het is niet uitsluitend van onze regering afhan kelijk". Naar men zich zal herinneren riepen de Sovjet Unie en Nederland ander half jaar geleden hun ambassadeurs terug na een incident op Schiphol. Advertentie Deze week voor jongens: 1)1)75 10 jaar KI. st. p. m. ZERMATT, 25 maart (AFP) De ongerustheid in de Zwitserse winter sportplaats Zermatt is dit weekeinde in hoge mate toegenomen, daar de tyfusepidemie ondanks de strenge voorzorgsmaatregelen ernstige vormen begint aan te nemen. Zaterdagmorgen overleed in een ziekenhuis te Brigue, bij Zermatt, de 62-jarige mevrouw Bertha Perren, en in de nacht van zaterdag op zondag te Sion het 22- jarige meisje Mariyse Dubach. Tot dusver was men afgegaan op de ge ruststellende verklaringen van de ge zondheidsautoriteiten, volgens welke men de epidemie nu wel onder controle had gekregen, maar de stemming in het stadje is nu radicaal omgeslagen en de angst staat op ieders gezicht te lezen. NEW VORK, 25 maart (Rtr) De New Yorkse typografen hebben gisteren met 2.562 tegen 1.763 stemmen besloten het werk te hervatten. Hun staking duurde toen al 107 dagen. Acht dag bladen konden niet verschijnen. Men verwacht, dat de kranten mor gen weer kunnen verschijnen. De typo grafen krijgen volgens hun nieuwe contract een loonsverhoging van ..onge veer 18 dollar per week, te bereiken in twee jaar tijds. De vakvereniging van de stypeurs onderhandelt nog over een verkorting van de arbeidsweek voor haar leden van 36'/! tot 35 uur. Bij de staking waren 20.000 typografen en andere arbeiders betrokken. Volgens een schatting van de kran tendirecties heeft de staking aan de kranten 100 miljoen dollar gekost aan gederfde inkomsten, aan de stakers 47 miljoen, aan de overheid 11 miljoen wegens gederfde belasting, aan de krantenverkopers 11 miljoen, aan de restaurants 16 miljoen, aan de winkel stand 6,5 miljoen, aan de hotels 2 mil joen en aan de Canadese papierindus trie 28,7 miljoen dollar. GIETEN, 25 maart Zaterdagavond is mevrouw Van Gogh door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Zij lag ziek op bed in de huiskamer. De huisarts wilde de zieke vrouw zater dagavond een bezoek brengen. Toen op zijn bellen niet werd opengedaan heeft hij tegen het raam van de huis kamer getikt. Hij zag, dat de heer Van Gogh daar niet op reageerde. Met behulp van buren heeft de huisarts daarop de voordeur geforceerd. Mevrouw Van Gogh was reeds over leden. Met behulp van zuurstof heeft men de bedwelmde man weer bij be wustzijn kunnen brengen. GELEEN Gistermorgen is de 52- jarige alleen wonende weduwe Wauben door haar buren dood in een stoel in haar woonkamer aangetroffen. Zij is ver moedelijk reeds zaterdagavond door ko lendampvergiftiging om het leven ge komen. De vrouw was gewoon elke morgen om negen uur bij haar bovenburen kof fie te drinken. Toen zij gistermorgen niet verscheen, zijn de buren op onder zoek uitgegaan. wËmmm DEN PASAR, 25 maart (Rtr) De gouverneur van Bali heeft zaterdag officieel bekendgemaakt, dat er door de vulkaan-uitbarsting op het eiland thans 1500 doden zijn te betreuren. De hete lava van de vulkaan Agoeng bedreigt vijf dessa's en het leven van ongeveer 1200 mensen. De uitbarsting, die vorige week zondag begon, heeft ten minste 5000 mensen letsel toegebracht en tientallen hectaren sawahs verwoest. Zq heeft voor Indonesië de grootste tra gedie veroorzaakt sedert de historische uitbarsting van de Krakatau in 1883. DEN HAAG Het Nederlandsche OSTXA, 25 maart (UPI) De Paus heeft gisteren een bezoek gebracht aan Ostia, de 28 km van Rome gelegen badplaats, waar de bevolking was uit gelopen en op milde wijze door de Pan- werd onderhouden over haar ge drag. De Paus begaf zich in Ostia naar de kerk van Santa Maria, Regina Pacis, waarin achthonderd gelovigen een plaats gezocht hadden. Het publiek was wat luidruchtig, en aanmaningen van de zijde van de politie om het „Lt o de Paus" wat te matigen, haal den niets uit. Tenslotte stak de Paus zelf zijn vinger omhoog, en zei „Juich niet, applaudiseer niet, roep niet in de kerk ook niet voor een Paus". Overigens zei hij hun enthousiasme te willen opvatten als „een uiting van jeugd en geloof". Eerder op de zondag had de Paus vanuit het vinster van zijn studeer kamer in het apostolisch paleis tien- duizenu veteranen van de Bersaglieri Italië's befaamde bergsoldaten toegesproken en zijn zegen gegeven. Hij herinnerde hen aan zijn eigen sol datentijd, 62 jaar geleden. De artsen hadden toen gezegd, „dit is een man voo de Bersaglieri". aldus de Paus. Maar. zo voegde hij hieraan toe, „ik werd een goede, maar kleine infante rist". lloode Kruis zal een grote zending goederen naar haar zusterorganisatie in Indonesië sturen voor hulp aan de slachtoffers vein de vulkaanuitbarsting op Bali. Tevens is het gironummer 777 opengesteld voor bijdragen aan de hulpverlening. (UPI) Men veronderstelt dat de meeste inwoners van het Balinese dorp Soebagan donderdag om het leven kwa men, toen een stroom lava uit de hei lige berg het gebied bereikte. De red dingsploegen hadden gisteravond vele ten noorden en ten oosten van de vul kaan gelegen dorpen nog niet bereikt. Regeringsfunctionarissen vrezen dat honderden andere Balinezen die tijdens de uitbarstingen zeewaarts vluchtten, zijn verdronken. Militairen die de zee ten noorden van het eiland afzoeken hebben een aantal lichamen gevonden. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderiyke bewolking en plaatse- ïyk enkele buien. Matige tot krach tige, tydelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest. Minder kou de nacht. DINSDAG: Zon: 6.32-19.02. Maan: 7.27-20.26. max. min eerst. Station Weei temp temt JlgeL gisteren :4 uur Oen Heide. regen 5 2 O.S Ypenburg geh. bew. 8 2 0 VTissmgen geh. bew. 6 2 0 fielde zw. bew. 7 2 0 De Bilt zw. bew. 6 1 0 Twente zw. bew. 7 0 0 eindhoven zw. bew. 7 0 0 £d-Limbui zw. bew. 5 0 0 Stockholm sneeu w 2 —2 2 Kopeniiag: regen 6 1 0 Londen regen geh. bew. 12 4 0.6 Ajnsterdan 8 2 0 Brussel zw. bew. 7 1 0 Luxem h licht bew. 4 _4 0 Parijs half bew. 7 —0 0 Nice onbew. 14 5 0 Advertentie BARTEL JORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEipSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)), -AMSTERDAM TEL: 223596 (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN, 25 maart „Kyk eens, het gras brandt!", riep de pas sagier, die gistermorgen om vqf uur per taxi over de Zeeweg reed, in de richting Bloemendaal. Chauffeur P. J. Oosterman kon zqn ogen niet geloven Het was niei het gras, maar een don- kergrüze Mercedes 190 Diesel, van het bouwjaar 1960, die in brand stond. Er naast lag een jerry-can met een res tant benzine. De nummerplaten waren Kabinet zal Kamer in TV- kwestie tegemoet komen (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 25 maart Het kabi net is vanmiddag weer byeengekomen om de moeilqkhedei. te bespreken waarvoor de regering thans staat van wege de weerstand van het parlement tegen de plannen om de reclame in de televisie commereieel op te zetten. Vrydagnacht kon het eerste beraad daarover niet worden afgesloten. De ministers zqn uit elkaar gegaan, nadat zq op dat late uur nog geen oplossing hadden gevonden. Het zal nodig zqn, nu definitief de taktiek vast te stellen tegen over een Kamer, waarin moties zqn ingediend, die een duidelijke afkeuring van hei regeringsbeleid inhouden. Het is niet uitgesloten, da. de regering morgen onmiddellqk na heropening van de debatten die de vorige week in een felle en rumoerige middagverga dering geschorst moesten worden, een verklaring zal afleggen, die ertoe kan leiden dat de motie-Aarden wordt inge trokken. tn deze motie is gevraagd om een wetsontwerp waarin de voorwaarden worden geregeld voor de verlening van een concessie vooi de exploitatie van het tweede .elevisienet dat op 1 janua ri in de ether komt. Dat gaal al lijn recht in tegen de opvattingen van de regering, dat het verlenen van conces sies een zaak is, die zq zelf naar eigen inzicht kan regelen Ook wordt in deze motie nog om een nieuwe televi sienota gevraagd. De indieners, die een flinke meerderheid vormen, willen de voorwaarden kennen waaronder in het algemeen reclameboodschappen kunnen worden megelsten Zou de regering aan de Kamer voor stellen, de plannen to: het verlenen van een concessie tot na de verkiezingen in de ijskast te zetten, dan zou de motie kunnen worden Ingetrokken. De socialisten, die mede hun handteke ning onder de motie van de K.V.P.-er Aarden hebben geze: kunnen dan nog hun eigen motie indienen, waarin ook om een wetsontwerp wordt gevraagd, maar daar staat geen andere fractie achtei dan alleen die van de P.v.dA. Het is niet aan te nemen dat de Ka mer deze motie zal aanvaarden, wan neer de motie-Aarden eenmaal is inge trokken. Er is echter nog eer liberale motie- Van Someren, die verworpen zal worden, maar juist dan gevaar zou kunnen inhouden De motie wil onge veer wat de regering tot dusver wil de. Er wordt op de kortste termijn overleg met aspirant-concessionaris sen gevraagd. Wanneer het kabinet in meerderheid besluit, de Kamer haar zin te geven en een wetsont werp te gaar, voorbereiden zodat de hele zaak voorlopig wordt opge schort, kan de liberale motie geen kwaad meer. De regering hoeft zich dan van het liberale standpunt niet veel meer asm te trekken. Zou de regering echter besluiten by het standpunt vsm staatssecretaris Schol ten te persisteren, dan zou verwerping van de liberale motie ook een afkeu ring van het beleid betekenen. Politieke kringen verwachten echter, dat de regering morgen de Kamer wel tegemoet zal komen. Dan rest nog de vraag, hoe de liberale ministers in het Kabinet zich zullen gedragen. Komen zq tegen de rest van het kabinet in opstand, dan kan zulks ernstige com plicaties opleveren. Het kabinet kan onmogelqk zqn basis laten afbrokkelen door de verdwijning van de drie mi nisters die de liberals party vertegen woordigen. zorgvuldig verwqderd en er leidde een lont van de brandende wagen naar het aansluitende duingebied. Voor chauffeur Oosterman uit Be verwijk was dit alles meer dam vol doende, om spoorslags naar het poli tiebureau in Overveen te rijden. Toen hy met de politie op de Zeeweg terug keerde was de Mercedes al vrijwel uit gebrand. Een door de politie In de om liggende duinen ingesteld onderzoek leverde geen enkel resultaat op. De Mercedes stond met de neus in de richting van Overveen, maar op het voetpad langs de noordelijke rijbaan van de Zeeweg. Dat zou kun nen betekenen dat de wagen uit Zandvoort was gekomen en dwars door de middenberm was gereden, de noordelijke rijbaan had overgesto ken en tenslotte op het voetpad te recht was gekomen. De politie acht het allerminst uitgesloten dat de brandende wagen een ander misdrijf moet maskeren. De moeilijkheid ia echter dat men geen enkel aankno pingspunt heeft om de eigenaar te identificeren. Een kwartier tevoren was chauffeur Oosterman langs deze plaats naar Zandvoort gereden. Hij had toen niets gezien. Men vermoedt met een Duitse wa gen te doen te hebben: in de auto werden een Duitse krant en een half- verbrand adresboek van Keulen aan getroffen. De Bloemendaalse politie heeft Interpol ingeschakeld en alle grensposten waarschuwd. Bq de Mercedesfabrieken in Stuttgart heeft men nagevraagd of men daar kan na gaan aan wie ooit deze Mercedes ver. kocht is. Merkwaardigerwijs stond de waeng aam de voorzqde ipgekrikt, ter- wyi het rechtervoorwiel er. het reserve wiel verwqderd waren. Spanje Binnenkort zijn „belangrij- politieke beslissingen" aangaande de toekomst van Spanje te verwachten, al dus is afgelopen donderdag verklaard in een hoofdartikel van het te Madrid verschijnende Falangistische dagblad „Arriba". In het blad werd de aandacht der lezers gevestigd op „alle toekom stige gebeurtenissen betreffende het vak bondswezen". (UPI)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1