Smallenbroek (A.R.) over de TV-impasse Huidige omroepstelsel biedt de beste waarborg voor de geestelijke vrijheid Reclame in T.V. niet in handen van zakenlieden I Limburgs enthousiasme rond bezoek van prinses Irene Spontaniteit verdringt tijdschema en protocol m r Voor veilig verkeer en honderdduizend huizen D A.R. voelt zich verwant met de socialisten T Overgrootmoeder van PAT BOONE honderd jaar P.v.d.A.-voorzitter Duitsers in Egypte Splinterpartijen voelen niets voor bundeling Rijtuig uit rails Si n A. Hamers Opnieuw incident rondom Fabius Vier doden tijdens weekeind-verkeer KLM BLIJFT op Curasao VJ zijn bet werken 4 11 11 MAANDAG 25 MAART 1963 PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) Vier mogelijkheden Mgr. W. v. d. Hengel f „Ze willen allemaal in de Kamer zitten Eredoctoraat voor kardinaal Bea Prins Bernhard bezoekt H iswa-tentoonstelling - t KOOP LIEVER ZE ZIJN HERMAN HOFHUIZEN In Haagse raad Kandidaten Liberale Staatspartij Dr. Berghuis op deputatenvergadering Mevr. Jagan geweigerd Suriname beantwoordt protesttelegram V eiligheidsmaatre gelen niet mogelijk Dr. ir. Den Hollander Vit Den Haag zijn ook tijdens het Weekend geen officiële mededelingen Over het beraad binnen het ka binet gedaan. Wel hebben verschil lende sprekers op politieke bijeen komsten in het land het hete T.V.- hangijzer gehanteerd om hun kiezers Voor te lichten. Mevrouw Van Some- ten deed dit op een bijeenkomst van de VVD in Eindhoven, waar zij zei ïich bezorgd te maken over het aan dien van het parlement. Zij vindt dat de Mjze waarop deze strijd wordt gestre den het gevaar inhoudt, dat de parle mentaire democratie niet juist func tioneert. De liberalen achten dit van dog meer belang dan de kwestie of er monopolie of vrijheid in het televi- 'lebestel moet zijn. 2ij had leugens ontdekt in het parle mentair debat. De grootste leugen zou *chter zijn, te beweren dat de VVD de regering steunt omdat er verkie- 'dgen op komst zijn Haar partij wil d'rts anders dan de liberale begin- SJuen tet het eind toe verdedigen. Mr. van Riel voegde daar nog aan toe, nat het thans gaat om ai of niet toela- Na de Palestij nse oorlog van v?crtien jaar geleden brak er in oktober 1956 opnieuw een ernstig Bewapend conflict uit tussen Israël Egypte. D ie laatste strijd, tijdens *je Suez-krisrs. werd spoedig beëin digd, maar de twee landen zijn nog 'leeds met elkaar in staat van oorlog, Nasser zint op wraak vooi de ver tederingen die de Egyptische strijd krachten moesten ondergaan bij bun botsingen met de Israëliërs. De Egyptische president ontkent !}el bestaansrecht van Israël, de Joodse staat die in 1948 in Palestina BesticHt werd. Hij zou Israël van de kaart willen vagen, maar bij ziet op ogenblik geen kans de oorlog met *'in aartsv:janden te hervatten. In- bissen bouwt bij aan de versterking van zijn militair apparaat, en voor dat doel beeft Hij \Vestduitse raket deskundigen aangetrokken. Maar Ijtaël heeft geheime agenten naar de bondsrepubliek gezonden om bet vertrek van nieuwe experts naar Egyp- &UITENLANDSE te te beletten en om de experts die KRONIEK reeds in Egypte onmogelijk te ma- *eh door pressie uit te oefenen op 2jtn familieleden in West-Duitsland. wordt de Palestijnse oorlog op "et ogenblik in zekere zin voortgezet °P bet grondgebied van de Bonds republiek, waar Egyptische ronselaars *P Israëlische agenten tegenover elkaar 'laan. Noor de Westduitse regering is dit *eu buitengewoon pijnlijke situatie, epidat Adenauer de laatste jaren iP'st alles in het werk beeft gesteld ?rïl de DuitsIsraëlische verstand- °uding te verbeteren. Anderzijds j^'I men in Bonn ook geen moeilijk- 'l'den met Egypte en de andere ^abische landen. Nu heeft de Israëlische minister Buitenlandse Zaken, mevrouw Nolda Meir, in een rede voor de jknesseth (bet parlement) geëist, dat °nn maatregelen neemt om te voor- omen dat Duitsers voor de Egyp- "che wapenindustrie gaan werken. j|Nchttien jaar na de val van bet Hitier-regime, dat verantwoordelijk VVfts voor de vernietiging van miljoe nen Joden zo verklaarde zij, „zien nu opnieuw boe Duitsers mee werken aan plannen voor de liquida* j e van de staat Israël, waar de over zenden van Hitiers slachting zich jerzameld hebben Die opmerking 'n Bonn hard aangekomen, maar Nal moet de Westduitse regering °en? De grondwet van de Bonds- ^Publiek staat een beperking van de jeWegingSvrjjheid van haar onder- j^anen niet toe. Westduitse burgers Unnen niet met machtsmiddelen Verhoud en worden van een reis naar Egypte. Anderzijds kan men in Bonn geen activiteiten van geheime buitenlandse "Senten tolereren, ook al zijn die "ctiviteiten niet tegen de Westduitse aat zelf gericht. Israël zou dus zijn rgrondse acties op Westduits °ndgebied moeten staken, terwijl 'n ®onn '"tussen zou moeten heren het werken van Duitsers J^or Cairo, met eerbiediging van de ondwettelijke rechten, tegen te ten van pressure groups in de poli tiek. Op een socialistische bijeenkomst zei de heer Suurhoff, dat hij het zou be treuren als deze zaak de inzet van de verkiezingen zou worden, maar hij ver wacht wel, dat de V.V.D. de commer ciële televisie als verkiezingsleuze zal gaan gebruiken. De socialisten zijn van oordeel dat de reclame in de televisie niet in handen van het zakenleven thuis hoort. Het gaa! hen om cultuur en volksontwikkeling. De PvdA wil niet onder druk staan van de omroeporga nisaties en zal ook niet beweren, dat alles daar even ideaal is. Zij wil een open televisiebestel, waaraan ook an dere organisaties kunnen deelnemen, wanneer zij maar aan objectieve maat staven voldoen. Voorts staat op het socialistisch program' meer samen werking tussen de omroepverenigin gen, zoals ook in de Kamer is bepleit. Er zou een orgaan moeten komen waarin culturele en maatschappelijke organisaties met de NT.S. samen in eigen zendtijd eigen programma's gaan verzorgen. Ten slotte heeft ook het A.R. kamer lid Smallenbroek op een bijeenkomst ter opening van de verkiezingsstrijd van zijn partij over de televisie ge sproken. Hij zei vier mogelijkheden te zien: de regering volgt de meerder heid in de Kamer en zegt een wets ontwerp toe; zij zet haar eigen wil door; bepaalde ministers gaan aftre den; of de Kamer gaat onder het juk door. Hij acht de tweede en vierde HILVERSUM, 25 maart - Mgr. W. van den Hengel, die jarenlang een voor aanstaande plaats heeft bekleed in het katholiek kweekschoolonderwijs, is zon dag te Amersfoort in het St. Jorishuis in de leeftijd van 81 jaar overleden. Hij werd in 1928 benoemd to+ officier in de orde van Oranje-Nassau en in 1938 tot geheim kamerheer van de Paus. De overledene werd in Hamersveld geboren en was na zijn priesterwijding achtereenvolgens kapelaan te Groenlo en Groningen (St. Martinus). In 1909 werd hij de eerste rector van de St. Ludgeruskweekschool in Hilversum en ook de eerste algemeen inspecteur. In 1927 volgde zijn benoeming als rector van het St. Gregoriushuis in Utrecht en werd hij geestelijk leider van de fra ters van Onze Lieve Vrouw van het H. Hart. Hij werd bouwheer en rector van de St. Jozefkweekschool in Zeist in 1932 en was o.m. geestelijk adviseur van de vereniging voor katholiek MULO. Se dert 26 augustus 1949 was mgr. Van den Hengel met emeritaat. Enkele weken geleden brak hij een dijbeen. Zijn toestand verslechterde ge stadig en reeds enige tijd werd voor zijn leven gevreesd. mogelijkheid onaanvaardbaar, omdat dit een aanslag zou zijn op de parle mentaire democratie Het huidige omroepstelsel biedt vol gens de heer Smallenbroek de .beste waarborg voor geestelijke vrijheid. Wat de regering in haar nota als wensen uit, brengt dat stelsel in ge vaar en vermengt culturele belangen met kapitaalbelangen. Wanneer de staatssecretaris van O., K. en W. mr. Scholten zegt, dat de tegenstanders van de tv-plannen der regering bezeten wor den door angst voor het nieuwe, dan zjjn dat bekende klanken uit de tijd van de Nederlandse Volksbeweging en het eerste kabinet der z.g. vernieuwing, aldus het AR; kamerlid. Hij zei, ter wijl de minister van Financiën achter de bestuurstafel van zijn partij san zijn zijde zat dat hp groot respect heeft voor wat het kabinet De Quay had gepresteerd, met name on sociaal economisch gebied, maar dat hij dit televisiebeleid betreurt. Het kabinet had het zich kunner. besparen. Men wist dat de strijd voor het omroep bestel door een meerderheid in de Ka mer niet zou worden geschuwd. Voor de heer Smallenbroek was het wederom duidelijk geworden, dat een kabinet niet in zee moet gaan zonder een aantal globale afspraken te ma ken. AMSTERDAM25 maart „We zijn met al die splinterpartijtjes bezie bij voorbaat elkaar de hals af te snijden. We hebben allemaal een winkel ge huurd door onze namen bij de kiesraad te laten registreren en nu hopen we maar dat er klanten komen", verzucht te zaterdag de lijstaanvoerder van een kersverse p litieke partij tijdens een hier gehouden bijeenkomst van een aan tal splinterpartijen. Deze waren hij el kaar geroepen door de Amstelveense KLM-empIoyé G. A. A. Evers, die in e_en lobbygroep de zeventien splinterpar tijen wilde verenigen. Dit beraad liep op niets uit, omdat de aanwezige poli- tic,i-in-den-dop niets voelden voor de be ginselen van de heer Evers. „Het is daarvoor te kort dag", werd gekjaagd. Een andere splinterpoliticus was het daarmee eens. „Laten we maar eens kijken hoe het 15 mei afloopt en daarna met elkaar om de tafel gaan zitten oon te kijken hoe stom we zijn geweest", stelde hij voor. Afgesproken werd dat de splintergroeperingen nog intern overleg zuilen plegen of het nog zin heeft het gezamenlijk beraad voort te zetten. „Er komt toch niets van te recht. Ze willen allemaal in de Tweede Kamer zitten; ze denken alleen aan hun eigen belangetjes", klaagde een aankomend politicus toen hij het kleine rokerige zaaltje verliet, waar tenslotte een Babylonische spraakverwarring heerste. Een ding stond vast; voor de volksreferendum-gedachte van de heer Evers voelde men weinig. Het aanbod van de heer Evers de kandidaten van de zeventien splinterpartijen op zijn lijst (Volksreferendum en Initiatief) on-1 der te brengen, waardoor volgens hem de kans op een zetel veel groter wordt, werd van de hand gewezen. MEVR. J. M. BOONE NIJMEGEN, 25 maart Honderd jaar werd zaterdag in het Nijmeegse bejaardentehuis Levensavond mevrouw Johanna Maria Boone-Crum. Honderd jaar is een indrukwekkende leeftijd, maar tegenwoordig nauwelijks opmerke lijk. Buitengewoner in dit geval is het feit, dat mevrouw Boone de overgroot moeder is van Pat Boone. De mooie jongen had er echter geen weet van, hij liet althans niets van zich horen. Verwonderlijk is dat niet: mevrouw Boone heeft nog nooit contact gehad met haar achterkleinkinderen in Ame rika de taalbarrière stond dit in de weg. Enkele van mevrouw Boone's tien kinderen zijn al jong naar Amerika ge gaan. Hun kinderen hebben nog enig contact gehad met hun grootmoeder, de rest niet meer. Mevrouw Boone zou trouwens dagwerk gehad hebben als zij met haar complete nageslacht contact had willen onderhouden: zij heeft tien kinderen 21 kleinkinderen, 45 achter kleinkinderen en elf achterachterklein- kinderen. UTRECHT, 25 maart Op het em placement in Amersfoort is gisteravond een rijtuig van e entrein met twee assen ontspoord. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De materiële schade was gering. De overige rijtui gen van de trein reden met een half uur vertraging naar Amsterdam. NEWTON, Massachusetts, 25 maart (UPI) De 81-jarige Augustin kardi naal Bea, hoofd van het Vaticaanse secretariaat voor de hereniging, zal dinsdag een eredoctoraat in het bur gerlijk en kanoniek recht ontvangen van de universiteit van Boston. De plechtigheid zal in het gebouw van de universiteit worden gehouden in aanwezigheid van Richard kardinaal Cushing en andere prominente geeste lijken. HEERLEN, 25 maart De komst van prinses Irene zaterdagmiddag naar de Limburgse Mijnstreek had niets van een officieel bezoek. Een streng proto col bleek namelijk onverenigbaar met de hartelijke en ongedwongen wijze, waarop de Limburgse gastheren, met aan het hoofd de commissar; van de koningin, dr. F. Houben, hun konink Ijjke gast tegemoet traden. Op haar tocht vanaf de Katholiek Sociale Academie in Sittard; naar he'. protestantse buurthuis „Prinses Irene", het bejaardencentrum „Huize Louise' te Brunssum tot en met de havenwe, ken var, de Staatsmijnen in Stein, wei de charmante prinses waarlijk bede ven onder bloemen en cadeaus. Met bloemen, zang en poëzie spe ciaal voor deze gelegenheid gedicht door pater M. G. Molenaar m.s.c. - heetten de academieleerlingen de prin ses bij haar aankomst in Sittard welkom Dit welkom vergde meer tijd dan voor zien was en toen reeds moest het pro tocol wijken voor de spontaniteit. De academie-docent Pieke Dassen u- Maastricht, directeur van de Poesjenel lenkelder, kreeg de gelegenheid het amu sante en bovendien toepasselijke pop penspel over koning Pepernoot, die eer prinses zoekt, te vertonen. De prinses bezocht vervolgens de St. Brigida-huishoudschool in Brunssum. waar een kinderkoor en de harmonie „Kunst en Vriendschap" present waren Na de lunch bracht de prinses een bezoek aan het naar haar genoemde pro testantse buurthuis, waar dominee D. J Monshouwer, praeses van de kerke- raa van de Hervormde Gemeente, een inleiding hield over het protestantisme in Limburg en de harmonie tussen he' katholieke en het niet-katholieke volks deel. Tevens bezichtigde de prinses d< bij het buurthuis gelegen Bethelkerk en daarna 't katholieke bejaardencen trum „Huize Louise". Bejaarden juich ten er samen met 3500 schoolkind ren. Een nadere kennismaking met 0 mijnindustrie volgde. De tijd ontbra] voor een grondige bezichtiging var staatsmijn Hendrik. Dank zp de vin dingrijkheid van de Staatsmijnen kor prinses Irene per speciale excursietreir. een salonrijtuig uit 19°4 een ril langs de verschillende mijnbedrijven n-'ken. Een ware ovatie wachtte de prinses aan het einde van de trein reis in Stein, waar honderden belang stellenden haar een „tot weerziens" toe zongen. AMSTERDAM, 25 maart Prins Bernhard heeft zaterdagmorgen een kort bezoek gebracht aan de exposi tie Hiswa-Goed Kamp in de R.A.I. In verband met zijn Afrikaanse jachtreizen was de prins bijzonder geïnteresseerd in de verschillende typen tenten, waar over hij zich uitvoerig liet inlichten. De prins bezichtigde vervolgens enkele zeiljachten en caravans. Juist voordat de Hiswa-Goed Kamp zijn poorten voor het grote publiek opende, verliet de prins de tentoonstelling. 3 - *i Prinses Irene bezocht in Limburg onder meer de Sittardse r.-k. Sociale Academie. Reeds hier kwam het tijdschema duchtig in de knoei. De prinses toonde veel belangstelling voor het werk van de nijvere leerlingen en woonde daarna het poppenspel: „Koning Pepernoot zoekt een prinses" bij. f Advertentie) DE KLEINE PARTIJ e heer A. Hamers, eigenaar van een groothandel in verlichtingsartike len aan de Lauriersgracht in Amsterdam, voert een partij aan die de drastische naam draagt van „100.000 Woningen en Veilig Verkeer" Zij houdt reeds een zetel in de hoofdstedelijke gemeenteraad bezet bij di laatste, desbetreffende, verkiezingen behaalde zij 13.500 stemmen en ijvert o.m. voor het dempen van grachten. Van alle grachten? Geenszins wél van alle overbodige grachten. De Lijnbaansgracht dus. En de Lauriers gracht natuurlijk. „Dan kan ik tenminste mijn auto parkeren" zegt de hee Hamers. Over beginselen gesproken. „Wij aanvaarden de beginselen van de V.V.D. Het zijn keurige beginse len. Daar valt niet dat op aan te merken en bovendien kun je er alle kantei mee uit. Maar wij hebben ook een urgentie-programma. Dat luidt zo: 1. Ve; lig Verkeer en dus versnelde Wegenbouw; 2. honderdduizend woningen; I vereenvoudiging van het belastingbiljet; 4. invoering van commerciële rad' en televisie; 5. invoering van een onbeperkte toto. Daarnaast hebben wen: tuurlijk het gewone: vrede, vrijheid, tégen de atoombom. Maar we blij vei flexibel. Waarom precies 100.000 woningen? Ja, luister eens, je kunt natuur lijk niet in de keuken kijken, maar wij zeggen gewoon tegen de minister je moet 100.000 woningen maken en verder geen geklets. Bovendien is he- een mooi getal. Ik geef ze, de kiezers, 100.000 woningen. Dat moeten ze ge loven. Maar het geloof kan ik ze niet geven. Wij richten ons tot de onbewuste stemmers, wij willen de democratie eei hart geven. Als iedereen bewust en met overgave P.v.d.A. zou stemmer schei ik er mee uit. Democratie is mijn ideaal, dat wil zeggen dat iedereei echt zin heeft om mee te doen. Of het nou om 100.000 woningen gaat of on wat anders. Iedere reden is een goeie, als je maar bewust gestemd wordt Op het ogenblik zijn eigenlijk alleen de communisten bewuste kiezers.» Neen, wij houden géén vergaderingen of bijeenkomsten en ook gaan wij niet de straat op. Daar geloof ik niet in, en daar begin ik dus niet aan. De grote partijen vechten voor de zeteltjes, ik pak ze op een andere manier. Als ik het ook zo zou doen, zou ik ze nooit krijgen. Mijn kiezers zijn trouwens a-politiek. Met de gemeenteraadsverkiezingen hebben wij in Amsterdam 2.8 pet. gehaald. Ik verwacht nu meer. Amster dam is ons grote bolwerk. Er zijn op het ogenblik 30 procent „floatings'. Er zitten wel tien zeteltjes los. Als we het goed doen krijgen we daar wel een paar van. Kijk, wij leven bij de gratie van de blunders van ande ren. De V.A.R.A. de P.v.d.A. dus heeft pas geblunderd met die 85 gulden schoon, de V.V.D. met Stijkel en wie weet wat de K.V.P. nog gaat doen. Ja, we doen in alle achttien kieskringen met een lijst mee: 1. A. Hamers; 2. H. v. Veen. Ik ben parasiet en ik heb overal een eigen mening over. Ik ben zes jaar militair en „Spitfire-piloot" geweest. Wat ik over Nieuw-Guinea zou hebben gezegd als ik in de Kamer had gezeten? Dit: „Geef het hele zootje weg." Maar op prealabele voorwaarden natuurlijk: eerst onze centen terug. Trouwens, de Ambonezen moeten ook op eervolle wijze terug. Inderdaad, ik doe dit met mijn partij eigenlijk voor mijn plezier. Maar dingen, die ik voor mijn plezier doe, doe ik altijd het best, dus dit gaat ook heel goed worden. Natuurlijk doe ik het ook voor het plezier van mijn kiezers. Partij-administratie? Kijk, die zit hier in deze portefeuille en de rest zit in mijn hoofd. Ja, die 9000 gulden betaal ik zelf. Verdien ik véél? Ach, ik geef weinig uit. Als we deelnemen in 18 kiesdistricten en dat doén we krijgen we automatisch een t.v.-uitzending. En reken maar, dat we iets anders brengen." Aldus de heer A. Hamers, animator van de partij „100.000 Woningen en Veilig Verkeer." (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 maart Tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeente raad is zaterdag opnieuw een inci dent ontstaan rondom de „Vrije Bur ger" J. Fabius. Toen hjj tijdens de be schouwingen over kunstzaken weer een aanval wilde inzetten tegen de dirigent Szymon Goldberg dreigde burgemees ter Kolfschoten hem het woord te ont nemen. De heer Fabius wachtte dit niet af, maar brak abrupt zijn pas begon nen rede af, pakte zijn tas en verliet ge belgd de vergaderzaal. Tijdens deze begroting heeft de bur gemeester de heer Fabius al vier keer terecht moeten wijzen. Eén keer duid de hij het communistische raadslid Van Praag aan met „die man", waar op de burgemeester verzocht hem „ge acht mede-raadslid" te noemen, een andere keer moest de heer Kolfschm ten de Vrije Burger remmen toen hij over „corruptie" ging praten naar aan leiding van de zaak Van der Putten en donderdag deed hij, zoals gemeld, een felle uitval naar de heren Diamant en Goldberg, waarbij de voorzitter hem moest verzoeken niet persoonlijk te wil len worden. Wethouder Vrolijk verklaarde daarop geen enkele behoefte te hebben met de heer Fabius in discussie te treden. Deze was daarover zo kwaad („Ik kan mij voorstellen dat men in een confor mistisch gezelschap de vragen van een non-conformist niet beantwoordt") dat hij opnieuw de heer Goldberg betichtte van grove onbekwaamheid. AMSTERDAM, 25 maart De Libe rale Staatspartij heeft gisteren in de vergaderzaal van Artis haar oprich tingsvergadering gehouden. Besloten werd in alle achttien kieskringen met een lijst uit te konten. Als kandidaten werden vastgesteld: 1. mr. L. R. J. ridder Van Rappard (burgemeester van Gorinchem)2. prof. dr. J. W. H. Uytenbogaart (Wassenaar); 3. mr. G. A. Lamsvelt (Den Haag)4. K. de Vries (Heiloo); 5. J. Kappers (Amsterdam); 6. A. Lambregts, (Amsterdam); 7. mevr. dra. A. J. Spaans-van der Bijl (Leerdam); 8. H. M. van Fenema (burgemeester van Zandvoort)9. N. Melkman (Amstelveen)10. mevr. dra. J. G. Beijerman-Drost (Dordrecht)11. dr. J. R. Jansma (Hilversum)12. V. B. Feteris (Den Haag)13. mevr. C. C. A. Coert-Zijlker (Rotterdam)14. P. J. G. A. Ego (Rijswijk)15. J. H. J. Kemme (Heiloo); 16. J. P. Weijer (Hui zen N.H.); 17. B. J. J. Hovens (Venlo). UTRECHT, 24 maart Op een zater dag gehouden deputatenvergadering van de AR-partü heeft de voorzitter, dr. W. dan die van eventuele perikelen bij een drie christelijke partijen als zeer wen selijk verdedigd. Hij vond het niet een bij voorbaat uitgemaakte zaak, omdat ieder dat straks voor zichzelf zal moe ten uitmaken, maar hij zag het wel als een zaak van „hogere strategische orde Berghuis, een bij elkaar blijven van de kabinetsformatie". Toch ligt de ene partij de AR wel eens beter dan de andere, aldus dr. Berghuis. Tussen de AR en de socia listen zei hij een sterkere democra tische verwantschap te zien dan met andere partijen. Hij liet erop volgen, dat hieruit geen conclusies moeten worden getrokken m.b.t. tot de ko mende kabinetsformatie. Daarbij zal allereerst het te voeren beleid een rol spelen. Dr. Berghuis vindt, dat de VVD de regering royaal gesteund heeft, maar de politieke ontwikkeling van het libe ralisme heeft de AR wel wat kopschuw gemaakt. Hij memoreerde het terugtre den van minister Korthals, hetgeen bij de AR ongerustheid heeft gewekt over de innerlijke structuur van de WD. Hij maakte dankbaar melding van de verandering in de oppositie van de PvdA, die wel blijkt te hebben Ingezien, dat de positieve resultaten van het ka binet-De Quay niet langer miskend kun nen worden. Reeds bij voorbaat zegde dr. Berghuis de nieuwe minister van Volkshuisvesting zijn steun toe. Hij krijgt een zware taak. Aan de verant woordelijkheid voor de in 1959 ingesla gen weg op het gebied van de woning bouw kan geen van de regeringspart ners zich onttrekken, zo meende hij. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 25 maart In de nacht van zaterdag op zondag is de 59-jarige J. van Soest op de Lauwerecht ter hoog te van de beenzwartfabriek, toen hij met een fiets midden op de weg stond, door een bestelauto gegrepen. Hij werd vier meter meegesleept, waarbij hij twee benen brak en schedelletsel op liep. Hij is overgebracht naar het Aca demisch ziekenhuis, waar hij is overle den. OSS Bij een autobotsing op de Rijksweg 's-Hertogenbosch-Nijmegen is gistermiddag de 64-jarige heer B. Kroon uit Gorinchem om het leven ge komen. Het ongeval gebeurde toen een personenauto links voorsorteerde. De chauffeur van de andere wagen kwam met de schrik vrij. STADSKANAAL Bjj een botsing met een andere bromfietser is een 46-jarige bromfietser zaterdag zo ern stig gewond, dat hij gisteren in het zie kenhuis te Groningen is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. ACHTHOVEN Op de Provinciale weg is zaterdag een tankauto van de weg geraakt en in een sloot beland. De chauffeur, de 43-jarige L. Erkelens uit Zwijndrecht, kwam hierbij om het leven. Vermoedelijk heeft de chauffeur een bocht met te grote snelheid genomen. Zijn wagen kwam daardoor in aanra king met een boom, waarna de chauf feur de macht over het stuur kwijtraak te. De zware, met olie geladen tankwa gen kwam in een brede sloot terecht. Modder drong de cabine binnen en ver stikte de chauffeur. GEORGETOWN, (Brits Guyana) 25 maart (AFP) Het bezwaar dat de Surinaamse regering heeft gemaakt te gen een bezoek van de secretaris-gene raal van de progressieve volkspartij in Brits Guyana, mevrouw Janet Jagan, heeft bij de leiding van deze partij op zien gebaard. Zaterdagochtend ontving de Suri naamse regering een protesttelegram uit Brits Guyana, ondertekend door mr. Brindley Benn, lid van het hoofdbe stuur van de „People Progressive Par ty". Deze partij gaf te kennen, dat ver tegenwoordigers van de oppositie wel werden toegelaten om de komende ver kiezingen in Suriname mee te maken, terwijl de officiële afgevaardigde van de P.P.P. te horen kreeg, niet welkom te zijn. De Surinaamse regering heeft on middellijk gereageerd en teruggeseind, dat er geen sprake is van enige dis criminatie. Het bezoek van mevrouw Jagan kwam hoogst ongelegen, aldus het Surinaamse telegram, omdat zij als vrouw van een minister-president speciale veiligheidsmaatregelen be hoeft, iets waarvoor de Surinaamse po litie op dit moment van de verkiezin gen niet kan zorgen. Intussen heeft de P.P.P. nu als waarnemer bij de verkiezingen naar Suriname een journalist gezonden, de heer Herman Singh. WILLEMSTAD (Curacao) 25 maart De president-commissaris van de K.L.M., dr. ir. F. Q. den Hollander, die een bezoek gebracht heeft aan Cu rasao, is zaterdagmiddag naar Neder land teruggekeerd. Vóór zijn vertrek vertelde de heer Den Hollander, dat hij overleg heeft gepleegd met de re gering van de Nederlandse Antillen en dat daarbij °ok gesproken is over een Antilliaanse luchtvaartmaatschappij. Het overleg hierover zal worden voortgezet. Sprekende over de inkrimping van het bedrijf in de Nederlandse Antillen, merkte de president-commissaris van de K.L.M. op, dat er zich door de wijzigingen in de techniek niet alleen veranderingen voltrekken bij de K.L.M.maar ook bij andere bedrijfs takken. De invoering van nieuwe tech nieken is debet aan de personeelsin krimping op de Antillen. Overal ter wereld geldt op het ogen blik, dat men méér wil doen met min der mensen. De KLM is evenwel vast besloten vaste voet te houden op de Nederlandse Antillen. Wij blijven hier als K.L.M., maar zullen vliegtuigen charteren van de VIASA, zo zei hij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5