Zonder vakbeweging vacuum tussen Staat en individu Drs. Bogaers: Prijsinflatie niet alleen door looneisen W innaar van Kluyverprijs mm D A I £2^ Samenwerking bij de boek verkopers is geslaagd VAKBEWEGING EN POLITIEK Ankerpunt van de democratie Ir. G. D. Vogels Indonesische aardrijkskundige namen N.-Guinea Baby gestikt bij slapende moeder Na reünieNieuw-Guinea, vaarwel Bloemendagen in Breezand 'EXAMENS: Prijs voor Koudekerk Feest verpleegsters 80 km in 11\ uur Den Haag en Cambodja NILLMIJ GAAT BEGINNEN MET SCHADEVERZEKERING Subsidie voor „De Overval" in Hoogeveen Uitstekende vorming nodig voor advies aan de consument PROF. DE MOOR: Nieuw onderzoek voor zaligverklaring van Nederlandse zuster Na vier eeuwen weer H. Mis in klooster kerk van Ter Apel MAANDAG 25 MAART 1963 PAGINA 7 Ernstig verzuim Bestaansrecht Prijsinflatie Faire loonvorming Samenvatting r. Dit vereist naast de algemene pro paganda de eigen propaganda en een uitstekende vorming als boekverkoper om de consument adviezen te geven, (Van onze hogeschoolcorrespondent) TILBURG, 25 maart Het lustrum- Congres van de Sociologische Kring over >.De hedendaagse functie van de vakbe weging" is zaterdag afgesloten met een inleiding van drs. P.C.W.M. Bogaers. di recteur van het wetenschappelijk advies bureau van de KAB en lid van de Twee de Kamer. Drs. Bogaers behandelde het thema „Vakbeweging en politiek" en fc'ng daarbij expliciet in op de menin gen zoals die onlangs door prof. We- nielsfelder naar voren zijn gebracht. Prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar in de sociologie aan de Tilburgse Hoge- *chool, gaf daarna een samenvatting v'an het gehele congres. Met een zeer geanimeerd slotfeest in de Falstaffkel- der van de Stadsschouwburg beëindigde de Sociologische Kring Tilburg de vie ring van zijn derde lustrum. Drs. Bogaers, die ten aanzien van de gedurende de laatste jaren verkondig de, onderling strijdige meningen over de vakbeweging (Van Esveld en We- hielsfelder enerzijds, pater Hoefnagels cn prof. Leemans anderzijds) zei, dat de ingenomen middenpositie nog zo gek bic. is, verklaarde er behoefte aan te hebben verschillende stellingen van prof. Wemelsfelder uitvoerig te becommenta riëren; óók nog na diens „verklaring" in Economisch Statistische Berichten. Ten aanzien van de werkgelegenheids situatie beroept prof. Wemelsfelder zich op het resultaat van de door de over heid gevoerde politiek van full employ- hi nt, aldus dri. Bogaers. Maar hij ver ruimt en dit is een ernstig verzuim de oorzaken te vermelden die aan het langdurig kunnen realiseren van de- re politiek ten grondslag liggen. Want een van die oorzaken is zonder twij fel de voortdurende activiteit van de Vakbeweging, die er mede voorheeft ge borgd dat full employment één van de al gemeen aanvaarde centrale doelstellin gen van het sociaal-economisch beleid is. Verder is het van belang, alvorens de vakbeweging te elimineren, te be denken dat het juist de vakbeweging is geweest die in de naoorlogse tijd verschillende malen de moed heeft ge had terwiile van de werkgelegenheid op langere termijn de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor bepaald niet popu laire maatregelen als de stringente be heersing van het loonniveau in de eer ste naoorlogse jaren, de consumptiebe perking van 1951 en de bestedingsbeper king van 1957, Ten aanzien van prof. Wemelsfel- ders stelling, dat collectieve loonvor ming leidt tot prijsinflatie en „dief stal op de inkomens van kleine groe pen met kleine vaste inkomens" (z.g. „vergeten groepen"), gaf drs. Bogaers toe dat in de westelijke wereld en ook in Nederland nog geen afdoend antwoord is gevonden op de vraag, hoe het centraal economisch doel van prijsstabilisatie gelijktijdig met ande re centrale doelstellingen als bijv. de werkgelegenheid afdoende te realise ren. Hij gaf ook toe, dat het laatste jaar het prijsaspeet bij de loonvor ming enigszins is onderschat. Het heeft echter met objectiviteit niets meer gemeen het voor te stellen, alsof alle of het merendeel der prijs verhogingen te wijten zou zijn aan over trokken looneisen. In een S.Ë.R.-rapport van 1956 inzake het vraagstuk van de „vergeten groepen" worden ais oorza ken van prijsstijgingen naast de loons verhoging die de pvoduktiviteitsstijgiug in aanzienlijke mate overtreft ge- n md: de nawerking van de wereld oorlog: neiging tot bestedingsinflatie, de z.g. „geïmporteerde inflatie", de deva- lu ties van 1914 en iJi9 en de oneven redige verhoging van <"e ondernemers winst, onder meer onder invloed van kartelvorming. Het hogere prijsniveau in de partnerlandeu van de E.E.G. is daarnaast nog een oorzaak die de laat ste jaren mede naar voren komt. dingen onevenwichtiger zijn geworden. Deinct men werkelijk dat het vraagstuk van een meer gespreide bezitsvorming oplosbaar is zonder de voortdurende in spanning van de vakbeweging? zo vroeg drs. Bo-gaers. Prijsinflatie ontstaat dus werkelijk niet alleen door looneisen, aldus drs. Bogaers; bovendien bedenke men, dat niet op aandringen van de vakbeweging de prijsstabilisatie in het thans van kracht zijnde systeem van loonvorming niet meer die fundamentele plaats in neemt als in het systeem van juli 1959. De vakbeweging streeft werkelijk een „fair wage level" na, aldus drs. Bo gaers; het is voor haar al moeilijk ge noeg deze gedachte bij de leden aan vaard te krijgen; hij betreurde het feit, dat de werkgevers in hun streven om van de stringente prijsbinding af te ko- mc zoveel steun hebben gekregen van hooggeleerde zijde. Door haar zich uit spreken voor afschaffing van het sys teem van verticale prijsbinding, door haar streven via het Consumenten Con- ta Orgaan de kwaliteit van ge- en ver- bruiksgoederen te verbeteren en door haar inspanningen voor een meer doel matige inkomensbesteding kan men de vakbeweging toch echt niet van onver schilligheid voor het prijsniveau verden ken, zo stelde drs. Bogaers. Wat de faire loonvorming op zich be treft, zou het volgens drs. Bogaers een illusie zijn te menen, dat in een tijd waarin do concentratie van de onder nemingen en daarmee hun macht steeds verder om zich heen grijpt, de werk nemers een rechtvaardig aandeel in de ondernemingsresultaten zouden kunnen krijgen zonder de bijstand van hun or ganisaties. De arbeid zou in die con stellatie weer gedevalueerd worden tot een handelsgoed, waarvan de prijs uit sluitend door vraag en aanbod zou wor den bepaald, en waarbij de individuele werknemer door het ontberen van macht en gebrek aan inzicht in de marktsi tuatie afgezien van situaties van over verhitting praktisch steeds het onder spit zou delven. In dit verband wees hij erop, dat in sommige beroepen en bedrijfstakken waar de werknemers slecht georgani seerd zijn en de invloed van de orga nisaties dus gering is, de arbeidsvoor waarden bepaald niet rooskleurig zijn. En verder heeft staatssecretaris Schmel- zer onlangs nog geconstateerd dat in de periode 1951-1960 de vermogensvernou- Advertentie) Een OLVEH verzekering uw levensbelang. YJ- et Sint-Stanislascollege in l—l Delft is trots op zijn le- X X raar scheikunde de 28- jarige ir. G. D. Vogels. Hij heeft als eerste de Kluyver- prijs gewonnen, een onderschei ding welke in. 1961 door de di rectie van de Koninklijke Ne- derlandsche Gist- en Spiritusfa briek N.V. werd ingesteld om de nagedachtenis te eren van prof. dr. ir. A. J. Kluyver. Deze ge leerde is van 1921 tot aan zijn overlijden in 1956 hoogleraar ge weest in de micro-biologie aan de Technische Hogeschool in Delft. De prijs wordt eens in de twee jaar toegekend. De eerste maal dat een commissie uit de Neder landse Vereniging voor Micro biologie deze vereniging heeft het beheer over de Kluyverprijs zich boog over de werkstuk ken van de inzenders jonge microbiologen werd voor een van de drie inzenders, ir. Vogels, een uiterst plezierige aangelegen heid. Zijn werkstuk, een publi- katie over de inwerking van bacteriën op allantoïne, werd bekroond. En op een dag in mei, wanneer de prijs wordt uitge reikt, mag ir. Vogels zich de gelukkige eigenaar noemen van een bedrag van duizend gulden en mag hij met voldoening zien hoe zijn publikatie, in bepaalde vorm gebracht, wordt opgenomen in het zogenaamde „Zilveren Boek". Dit boek is versierd met de beeltenis van prof. Kluyver in de vorm van een zilveren plaquette en werd vervaardigd om aan de prijs een bijzonder karakter te verlenen. De prijswinnende publikaties worden in dit boek opgenomen. Het werkstuk van ir. Vogels zal hem dit najaar hopelijk ook de doc torstitel brengen. Deze achtentwintigjarige scheikundige is bezig met de voltooiing van zijn proefschrift „On the microbial metabolism of allantoin". Promotor van ir. Vogels is prof. T. O. Wikén, lie. phil. De heer Vogels is geboren en getogen in Eindhoven en verhuisde na de middelbare school, in 1953, naar de schone stad Delft. Zijn keuze van studierichting was betrekkelijk willekeurig. Maar van deze keuze heeft hij geen moment spijt gehad. „Het is een zeer boeiende richting," zegt hij, zijn woorden nadrukkelijk kiezend. In vijfeneenhalf jaar ongeveer werkte hij zich door de stof heen die hem van de ingenierstitel scheidde. Na zijn aankomst in Delft was hij verscheidene jaren lid van de katho lieke studentenvereniging „Sanctus Virgilius", maar trad bij de verenigings activiteiten niet op de voorgrond. Een aantal maanden heeft men hem kunnen rekenen tot de gehuwde studenten. Hij trouwde in 1958. Maar hij studeerde in het voorjaar van 1959 af. Hij werd leraar scheikunde aan het Sint Stanislascollege. „Een bijzonder goed college, met een goede sfeer en goede verhoudingen," zo is zijn oordeel. De Kluyverprijs is niet zijn eerste bekroning. In 1958 won hij de Unileverprijs, een prijs die jaarlijks wordt toegekend aan de student met de beste resultaten op het gebied van de scheikunde. Dat vertelde ons zijn vrouw. Hij vergat er over te praten. Dat bevestigde bij ons de indruk van bescheidenheid, die wij van hem kregen in een gesprek, kort nadat bekend Was geworden dat hij de Kluyverprijs had gewonnen. Zijn mededingers naar deze prijs waren jonge microbiologen uit Gent en Wageningen. De stof allantoïne, die bij de studie van de heer Vogels z'on grote rol sjPeelt, is een afscheidingsprodukt van zoogdieren. Er zijn ook planten die deze stof bevatten. Het onderzoek, dat tot de bekroonde publikatie leidde en dat straks ir. Vogels hopelijk ook de promotie zal brengen, is nu tijdelijk afgesloten. Maar het ziet er naar uit, dat hij het daarna zal voortzetten. Ir. Vogels werkt nu verder aan zijn proefschrift. Hij geeft scheikunde les aan het Stanislascollege. En in de weinig vrije tijd die hem daarna overblijft verheugt hij zich met zijn vrouw in het geluk van hun drie kinderen Maïte, Léon en Liesbeth. Komend tot het bestaansrecht van de vakbeweging merkte spreker op, dat de op gebrek aan reëel inzicht berusten de uitspraken van bepaalde hooglera ren de institutionalisering van de vak beweging proberen te ondermijnen. Nu gaat het bij de hele discussie in we zen niet om de vraag, of bijvoorbeeld de loonvorming niet sterker naar het ondernemingsvlak moet worden getrok ken of om de vraag, of de taak van de vakbeweging niet te veelomvattend is geworden. Het kernvraagstuk is de meest wenselijke opbouw van de maat schappij. Wat willen wij? Een situatie waarin een vacuum bestaat tussen Staat en in dividuele werknemer en tussen onder neming en individuele werknemer, en de ordening van het sociaal-economische le ven uitsluitend gemaakt wordt door na tionale en super-nationale gezagsdra gers? Of willen wij deze sociaal-econo mische ordening mede laten maken en daardoor mede laten dragen door de maatschappelijke groeperingen die erbij betrokken zijn? De vakbeweging nu is een van die organen die zich geleide lijk ontwikkeld hehben tussen de Staat en hpt individu; en deze „derde macht" in de sociale rechtsorde Is naar een woord van prof. dr. F. J. H. M. van der Ven „bestemd om de eenheid van het menselijk leven aanschouwelijk te maken". Deze collectieve deelneming aan het sociale rechtsleven brengt een bewustwording van brede bevolkingsla ger tot uitdrukking; een actie tegen de ze groepsvorming is in wezen dan ook een aanval op de verdere emancipatie van de werknemers. Het is bovendien een aanval op een harmonisch samen gaan van alle positieve krachten in Staat en maatschappij; want zonder een duur zame dialoog en hoe zou die moe ten plaats vinden zonder die tot insti tuties geëvolueerde groeperingen? kan deze harmonië niet gecreëerd worden. Een harmonie nu kan niet slaan op een enkel onderdeel, maar dient alle facetten van het maatschappelijk leven te omvatten. Het is dan ook uit dit streven naar harmonie op het gehele terrein van het maatschappelijk leven, dat de hedendaagse brede taak van de vakbeweging voortvloeit, aldus drs. Bo gaers. In zijn samenvatting van het gehele congres zei prof. De Moor dat dit zich heeft toegespitst op een tweetal onder werpen: 1. het verkrijgen van inzicht in de situatie waarin de vakbeweging werkt, zowel nationaal als internatio naal. 2. het verwerven van inzicht in de karakteristieken van de vakbeweging. Prof. Kru.vt heeft een pluralistische maatschappij gesignaleerd waarin vele belangengroepen werkzaam zijn. Mits de macht van de verschillende groeperin gen niet te ver uiteenloopt en er spra ke is van een als fundamenteel aan vaard normenstelsel, is een dergelijke niaatschappijopbouw de beste garantie voor vrijheid en democratie. In deze maatschappij nu is de vakbeweging niet weg te denkeu; het beste! kan niet wer ken als alles aan de ongestructureerde economische individuen wordt overgela ten. Men kan de vakbeweging alléén ais overbodig zien, als men of alle heil van de overheid verwacht ofwel volko men onkundig is van de huidige socia le structuur. Men dient verder de vak beweging niet te veel in historisch per spectief te zien; zp is allang uitgegroeid boven haar oorspronkelijke taak van lou ter bescherming van het groepsbelang. Een vakbeweging met een gezonde struc tuur is een ankerpunt van de democra tie, aldus prof. De Moor. Prof. De Moor noemde het eigenbe lang de voornaamste doelstelling van de vakbeweging; zij moet een tè grote os mose met het politieke en publiekrech telijke vermijden. Uit het betoog van de heer Bogaers is echter wel gebleken, dat men dergelijke opvattingen zeer ge nuanceerd moet zien. Prof. De Moor acht het van het grootste belang, dat de basisstructuur van de vakbeweging, de band met de leden, gezond is. Wel licht heeft de vakbeweging zich in de afgelopen tijd wel wat te veel op het macrovlak bewogen en moet zij nu te rug naar de micro-sfeer van het be- drijfs- en bedrijfstaksniveau; de jonge ren verwachten, blijkens een onderzoek van V. d. Val (Sociologische Gids febru ari 1963) van de vakbeweging immers vooral de behartiging van hun individu ele belangen. DJAKARTA, 25 maart (Rtr) Vol gens het Indonesische ministerie van onderwijs heeft de Indonesische re gering een begin gemaakt met het geven van Indonesische namen aan plaatsen cn bergen in Westelijk Nieuw Guinea. Een woordvoerder van het ministerie noemde als reden hiervoor „het aanmoedigen van onze pas be vrijde broeders in de richting van nationale eenheid en om de koloniale tijd te vergeten". De „Juliana-top" is geworden de „Digoelberg", de Vogelkop heet nu „Doberai-sehiereiland", de „Wilhel- mina-top" wordt „Iniaga-berg", Nw Guinea: Irian en Hollandia: Kola Baroe. De woordvoerder sprak een bericht tegen, dat ook in het Australische ge deelte van Nieuw Guinea Indonesische benamingen zouden zijn gegeven aan plaatsen aldaar. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 maart De bijna twee maanden oude baby van de fa- milij Van der L. is in de nacht van vrijdag op zaterdag onder tragische om standigheden om het leven gekomen. De moeder van het kind had het bij zich in bed genomen nadat het lang durig had gehuild. De moeder viel in slaap. Bij het wakker worden bemerk te zij, dat zij op het kind had gelegen waardoor het was gestikt. HEERLEN, 25 maart Vanmiddag heeft mgr. Constans Kramer OFM, ver dreven bisschop van Luanfu in China, in de kapel van de zusters van Sint Jo seph ft Heerlen, twee nieuwe rechtban ken geïnstalleerd in het bisschoppelijk zailgvcrklaringsproces van zuster Ber- tilla a Campo, zuster en oud-algemeen overste van deze congregatie. Op 20 mei 1962 werd een begin ge maakt met het informatief proces en nu worden twee rechtbanken ingesteld, een om de geschriften van zuster Ber- tilla te verzamelen en een om een on derzoek in te stellen naar de verering. Zuster Bertilla werd 21 juni 1884 ge boren in het Zuidlimburgse dorp Bingel- rade en trad op achttienjarige leeftijd in het klooster. Reeds op 31-jarige leef tijd werd zij gekozen tot algemene over ste. In 1922 vertrok zij naar China, naar de pas opgerichte missie van Luanfu, waar zij in 1929 is overleden na besmet ting met vlektyfus. Op 15 februari heeft mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, het voorschrift uitgevaardigd dat alle geschriften van zuster Bertilla bij hem moeten worden ingeleverd ter fotoko- piëring, opdat zjj kunnen worden onder zocht naar geloofsopvattingen en chris telijke mentaliteit. Lands Kroniek V. v nam deel met de inzending van een verslag over het tot stand komen van het contact tussen beide plaatsen, als mede van allerlei resultaten die het gevolg van dit contact waren, zoals het bezoek over en weer van beide burgemeesters, het contact tussen de bevolking van beide plaatsen door uit wisseling van brieven enzovoort. De Inzending was vergezeld van kranten knipsels en foto's die verband hielden met allerlei onderwerpen van het „sis ter city "-con tact. De stad won daar mee de eerste prijs, die bestaat uit 150 dollar. .drie jaar kamperen tussen de Papoea's. (Advertentie) GRONINGEN, 25 maart Rijksuni versiteit apotheker I. Dijkhuis Winscho- ter arts le ged. H. W. Andriessen, Zeist. AMSTERDAM, 25 maart Vrije Uni versiteit semiarts W. Paul. Amstelveen; dorct. econ. J. van der Velden, Haar lem en A. Slump, Zwolle en kand. econ. H. den Boeder, Soestdijk en D. Hoek stra, Tiel. NIJMEGEN, 25 maart Kath. uni versiteit doet. soc. wetenschap. P. Dekkers, Nijmegen; C. Huisman, Nij megen; en B. Nijs, Maastricht, kand. Engels: E. Janssen, Malden, doet. En gels: mei. E. Jansen, Nijmegen; se- mi-arts: W. van den Elzen, Deurne; H. Knops, Maasniel; J. Vaessen, Nijme gen; arts: mej. J. Lampe (Zr. Mariele- na) en de heer A. Driessen, beiden Nij megen. Gepromoveerd tot doctor in de theo logie op proefschrift getiteld: „De oud- bisschoppelijke cleresie en Rome, con tacten en vredespogingen 1733-1749" de heer P. Harkx, geboren te Eindhoven. De promotor was mgr. prof. dr. R. R. Post. fscheid nemen is een beetje sterven... Gold dit in het alge meen ook voor elke Nederlander die enige tijd had verbleven in het voormalige rijksdeel Nieuw-Gui nea en om een of andere reden ge noodzaakt werd naar het vaderland terug te keren, heel speciaal was deze uitspraak van toepassing op de groep jongeren die van medio 1959 tot de liquidatie van het Nederlandse bewind in oktober 1962 deelnam aan een unieke expeditie in de binnen landen van dit tropische gebied. De onderneming, die uitging van het ministerie van zaken overzee en ge financierd werd uit het ontwikkelings fonds van de EEG, had tot doel een onderzoek in te stellen naar de demo grafische structuur van de verschil lende Papoea-volkeren en de inrich ting van een beperkte burgerlijke stand onder de meest ontwikkelde autochtone bevolkingsgroepen. Een oproep in verschillende bladen bracht honderden mannelijke gega digden voor de functie van „Jungle- Pimpernel" en tientallen vrouwelijke voor administratieve taken in het basiskamp van de expeditie. Na een strenge selectie van de kandidaten, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op fysieke en psychische hardheid in verband met het toekom stige uiterst zware en eenzame werk op afgelegen posten, werden vier meisjes en tien jongens aangewezen om het Europese kader voor het De mografisch Onderzoek te vormen. Zij kregen een opleiding aan het Instituut voor de Tropen te Amsterdam (voor namelijk Maleise taal en volken kunde) en in het kantoor van de lei der der expeditie, de demograaf Joh. Gemmink te Utrecht (waar demogra fische vakken werden gedoceerd). In augustus 1953 volgde de uitzen ding naar Nederlands Nieuw-Guinea. Het begin van een leven zo vol van uitzonderlijk vreemde en gevaarlijke belevenissen, dat elke beschrijving ervan nog niet de schaduw van de werkelijkheid kan benaderen. Het demografisch onderzoek was realiteit voor de Papoea's, onder wie de veld- assistenten leefden en werkten, een legende voor de andere, in de stede lijke centra verblijvende Nederlan ders, die slechts met verbazing en soms met medelijden spraken over het groepje dwazen dat ver verwij derd van alle comfort de Papoea- cultuur trachtte te doorgronden door een tot dan toe vooi onmogelijk ge achte ver-doorgevoerde coëxistentie met de autochtonen op basis van gelijkwaardigheid. Na enkele maan den vormden de leden van de expedi tie een dankbaar onderwerp voor een langdurig gesprek zowel aan de bars in Biak-Kota, Hollandia, Manokwari of welke stad ook, als in de huizen van de Papoea's. Over tenten die door stortregens waren weggespoeld, over schipbreuken aan de stormachtige kusten, over moordaanslagen, barre tochten door het oerwoud en maan denlang eenzaam kamperen. De veldassistenten, die, omdat ieder telkens een eigen werkgebied kreeg toegewezen, elkaar slechts af en toe zagen, trokken van Biak naar Noem- foor (in welke periode de heer Gem mink de leiding overdroeg aan drs. K. Groenewegen), vandaar naar de modderkusten van het Waropen-ge- bied, naar de Nimboran, de bergen van Vogelkop en Wisselmeren, Fak- fak (waar de Indonesische para landingen werden meegemaakt), Ko- kas, Moejoe en Mappi. Zij verzamel den hun gegevens en voelden zich gelukkig in de onmetelijkheid van het ruige doch prachtige land, en in hun vriendschap met da Papoea's. Ook zh konden hun werk niet af maken. Het lag aanvankelijk in de bedoeling met het onderzoek door te gaan tot eind 1963, doch door het verdwijnen van hef Nederlandse be stuur moesten eind september van het vorig jaar de tenten worden ingepakt, de keukenuitrustingen en administra tieve bescheiden worden ingeleverd en Nieuw-Guinea vaarwel gezegd worden. Het ging met bloedend hart. Inmiddels is er een half jaar ver streken. De aanpassing in Nederland leverde niet al te veel moeilijkheden op en de meisjes en jongens lopen weer netjes mee in het gareel van het westerse maatschappelijk leven. Het gedurende drie jaar op elkaar aange wezen zijn heeft echter een onderlinge band gesmeed, die niet licht verbro ken kan worden. Vandaar dat alle voormalige medewerkers bij het De mografisch Onderzoek vrijdagavond in Harrison's Hotel in Den Haag el kaar zullen weerzien tijdens een re- unie. Geen gewone reünie! Het zal geen kwestie zfjn van een min of meer als zodanig aangevoelde sociale verplichting. Het wordt een ontmoe ting waarin een reeds wat vervaagde herinnering over een grandioze le vensepisode opnieuw in reële heelden zal worden opgeroepen. Door middel van een rijstmaaltijd, het vertonen van een keurcolleclie kleurendia's die in Nieuw-Guinea zijn opgenomen, en het onderlinge gesprek. Het einde zal echter noodzakelijk weemoedig zijn, omdat een volgende reünie niet moge lijk geacht moet worden. Het nieuwe leven zal ieder weer beheersen, de herinnering is droom geworden. Vrij dagavond in Den Haag definitief: Nieuw-Guinea, vaarwel... Koudekerk aan de Rijn heeft de eerste prijs gewonnen in een wed strijd, die is uitgeschreven voor ge meenten, die internationale vriend schapsbanden onderhouden in het ka der van het „people to people pro gram". Aan de wedstrijd die door het maandblad de „Reader's Digest" in Amerika in samenwerking met twee organisaties is uitgeschreven, kon in twee categorieën worden deelgeno men. Koudekerk, dat sedert 1960 Artesia in Californië als „sister city" heeft. e Anna Paulowna-polder zal niet achterblijven bij de bloembol- lenpracht die de Bollenstreek ook dit voorjaar zal ten toon spreiden. In het laatste weekeinde van april zal deze „bollenstreek-in-het- klein" met als centrum Breezand bloemendagen organiseren, waarbij honderden mozaïeken te zien zullen zijn. Vele tienduizenden hyacinten zul len er in zijn verwerkt. Over diverse afstanden worden er wandeltochten georganiseerd langs de meest aan trekkelijke routes. "n het plaatsje Dalen in Drente leeft de gemeenschapszin nog sterk: de inwoners bieden de 120 verpleegsters van het Aleida Kra mer-ziekenhuis te Coevorden op 28 maart een ontspanningsavond aan. „Zij een geheel jaar voor ons, wij één avond voor hen" vinden de Dale naren. Zij zullen de verpleegsters 's avonds met veertig auto's komen afhalen. In Dalen wacht de zusters in hotel Cornells een Drentse koffietafel. Daarna volgt een gevarieerd ontspan ningsprogramma, dat geheel wordt verzorgd door de inwoners van de ge meente. De doktoren en bestuursleden van het ziekenhuis met hun vrouwen alsmede de besturen van 25 buurt verenigingen uit de gemeente zullen ook aanwezig zijn op het feest. Moe, maar met een triomf op hun gezicht hebben de in Hen gelo werkende typografen Ka- rel Tiehuis (21), Hans Brand (21) en Hans Bossewinkel (24) als eerste Twentenaren de tachtig „Ken nedy-kilometers" afgelegd Zij liepen de afstand in 17,5 uur, dus 2,5 uur binnen de vastgestelde tijd. De tippe laars waren na de helft van de af stand diverse keren geneigd geweest de strijd te staken. Door elkaar moed in te spreken hebben zij de tocht met succes volbracht. Zjj startten in Oldenzqai en gingen vervolgens, via Hengelo, naar Ensche de, Losser en Oldenzaal. Daarna via De Lutte naar Denekamp, Ootmar- sum en de finish in Oldenzaal. In de stad Battembang, de hoofd stad van de gelijknamige pl'O- vincie, die in Cambodja dicht bij de grens met Siam ligt, heeft een belangrijke nieuwe boulevard de naam „Vithei la Haye" gekregen (Vit- hei betekent straat). Het stadsbestuur van Battembang heeft dat gedaan om de stad te eren, waar het internationaal gerechtshof zetelt, dat op 15 juni 1962 een voor Cambodja gunstige beslissing in een grensgeschil nam. Daarbij is het ge bied waarop de ruïnes van de tempel Preab Vihear staan, toegewezen aan Cambodja. Burgemeester Kolfschoten heeft, nadat hij van het besluit om een bou levard naar Den Haag te noemen had kennis genomen, zijn erkentelijk heid betuigd en zijn ambtsgenoot van Battembang door tussenkomst van de Nederlandse ambassadeur in Bang kok, mr. A. F. Calcoen, het fotoboek ,,'s-Gravenhage" aangeboden. TELEFOONOIO - 135910, 01896 - 3344 DEN HAAG, 23 maart Maandag a.s. start de Nillmij met het schade verzekeringsbedrijf, dat is onderge bracht in een aparte N.V. maar waarbij men voor de buitendienst en voor de administratie gebruik zal maken van de diensten van de moedermaatschap pij, het levensverzekeringsbedrijf. Daar mee heeft de Nillmij een andere weg gekozen dan vele andere levensverzeke ringsmaatschappijen, (lie via fusie, over name of samenwerking met bestaande schade-verzekeringsinstellingen hun werkterrein hebben uitgebreid. „Wij willen graag, dat verzekerden en assurantiebemiddelaars, die voor le vensverzekeringen hun zaken bij de Nill mij doen, daar ook voor andere ver- iiiimiiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiniiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimii zekeringskwesties terecht kunnen", zo werd in Den Haag gezegd. Een van de voordelen van de nieuwe opzet is, dat de kosten van de administratie kunnen worden gedrukt door de electronische apparatuur van de moedermaatschappij te benutten. (Apparatuur overigens, die afkomstig is van een andere dochter van de Nillmij, de N.V. Electrologica, die zich bezig houdt met de ontwikke ling van computers e.d.). Besparingen op de administratiekos ten zjjn volgens de maatschappij vrij wel de enige mogelijkheid om nog wat „marge" te vinden in het weinig flo rissante schadeverzekeringsbedrijf. De premies liggen wel zowat vast en voor de provisies kan men moeilijk onder het „gebruikelijke" peil. De premies en de overige voorwaar den, die worden aangehouden, zullen over het algemeen niet veel afwijken, van de gangbare. Een aantrekkelijke verbetering in de polissen is, dat de be ruchte „kleine lettertjes" beter leesbaar en begrijpelijker zijn geworden. De N.V. schadeverzekeringsmaat schappij Nillmij heeft een gestort kapi taal van 5 miljoen. Alle aandelen zijn in handen van de moedermaatschappij. HOOGEVEEN, 35 maart De raad van Hoogeveen zal zich donderdagavond uitspreken over een voorstel van B. en W. een subsidie te verlenen van 1250 voor de vertoning van de Nederlandse speelfilm „De Overval". Hoogeveen zou daarmee de eerste gemeente in Neder land zijn, die een dergelijke subsidie toekent. Op grond van de desbetreffende be- lastingverordening was het destijds niet mogelijk een verzoek in te willigen tot verlaging der vermakelijkheidsbelasting. In het voorstel staat dat B. en W. deze film vooral voor de jeugd van Hooge veen van .grote waarde acht voor de rechte waardering van de volksvrijhe den waarvoor in de laatste wereldoor log ook door het Nederlandse verzet zo bitter is gevochten. De exploitant van het theater, de n.v. Miedema heeft om deze film zo spoedig in Hoogeveen te brengen een extra kepie moeten laten maken. De film heeft aan vermakelijk heidsbelasting opgebracht 2200. UTRECHT, 25 maart De samen werking tussen de Ned. Boekverko- pe/sbond en de Ned. Kath. Boekver kopersbond, zoals zij nu acht maan den bestaat, heeft na enige moeilijk heden bewezen, dat het daartoe geno men besluit juist is geweest. Zo ver klaarde de heer N. Louwers, voorzit ter van laatst genoemde bond, in de vandaag gehouden algemene ledenver gadering. Hij ging wat nader in op de steeds breder wordende openheid, waardoor de taak van de katholieke boekhandel wel moeilijker wordt. De tijd is voorbij, aldus de heer Lou wers, dat de katholieke hoekzaken uit sluitend het katholieke fonds of alleen maar jeugdlectuur met keurraadstem- pel voorhanden hebben. Wat zou er ge beurd zijn. als Teilhard de Chardin's boek „Het verschijnsel mens" tien jaar geleaen verschenen was? Wij mogen ons gelukkig prijzen in Nederland te wonen en te werken, want helaas zijn er over onze grenzen nog gebieden, waar men meent, dat de „beminde gelovigen" vol koman onmondig zijn en derhalve hun mond maar dienen te houden. Door de nu te voeren koers ziet de heer Lou- werse voor een instelling als IDIL nog meer dan vroeger nuttig werk liggen. Hij stelde wel als eis aan een recen sie, dat deze adviserend en voorlichtend in plaats van beschermend negatief zou zijn. Voorts wenst hij een ruimere versprei ding van de IDIL-gegevens, waarbij z.i. het Katholiek Lectuur Centrum mede werking zou kunnen verlenen. De heer Louwers ging vervolgens na de geëigende taak voor de autonome katholieke boekverkopersbond. Naast de behartiging van de materiële belangen van de vakbroeders en het bevorderen van goede verhoudingen tussen werkge vers en werknemers, waarvoor met an deren samengewerkt wordt, dient men zich bezig te houden met de culturele zijde van het vak, waar problemen lig gen in nauwe relatie tot de levensbe schouwing. die een verantwoorde keuze mogelijk maken. Daarom, aldus de heer Lou wers, ligt binnen de taakstelling ook de vakopleiding en de economische voor lichting, welke samen met anderen dient te worden uitgebouwd tot wat deze tijd vereist. TER APEL, 25 maart Voor het eerst sinds ongeveer 360 jaar is gis teren in de kerk van het „Klooster" al hier weer een H. Mis opgedragen en wel ter gelegenheid van een katholieke jongerendag. Het klooster is al ver scheidene jaren in handen van de stad Groningen, die het op zijn beurt aan de Nederlands Hervormde Kerk in Ter Apel verhuurt. Dank zij de samenwer king tussen de hervormde en de rooms-kathoiieke geestelijkheid ter plaatse konden de honderden jongeren ile H. Mis in de omstreeks dertien honderd gebouwde kloosterkerk bijwo nen. Tot aan de reformatie hebben er monniken geleefd. Nadien heeft het ge bouwencomplex verscheidene diensten verricht. De architectuur bleef na de verbouwing van 1500 onaange tast. Omstreeks 1930 is het gebouw nog eens verfraaid. Thans is een deel van het gebouw ingericht als museum. In de kerk bevindt zich nog steeds het altaar. Dit is zondag na vanaf 1604 niet meer gebruikt te zijn ge weest tijdelijk in ere hersteld. Rusland. Het dagblad van de Russische communistische partij zal voortaan tweemaal per maand uitko men met een speciale bijdrage, waarin „tekortkomingen in de uitvoering van de richtlijnen van regering en partij" aan de kaak zullen worden gesteld. (Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7