Brand-Van Gentprijs voor prof. drs. H. Renckens SJ. Slecht begin van gesprek in Londen over Rhodesië vet haar? TRAITALO 3S o Jury: Doorgedrongen tot het wezenlijke van de bijbelboeken Junta Nederlandse vakcentrales helpen Bali Ministers van Noord-Rhodesië breken onderhandelingen af Gele Rijders met kolbakzak en giberne Boeroendi wil vliegen Tuinhek van Elvis EEUWIG ZONDE OF EEUWIG BEWEEGBAAR BANKBOEKJES Zuid-Korea Zermatts horeca sluit deuren Na vijftig dagen toch nog redding Alphonse Daudet blijft de auteur Lissabon DE GODSDIENST VAN ISRAËL tri De tyfusepidemie Griep? Chefarine „4 doet wonderen! Erfgenamen in het ongelijk gesteld f 1 ZWARTE REGERING OVERZEE? - ONZIN mm fer4~~~ DINSDAG 26 MAART 1963 PAGINA 7 Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro rente Folder op aanvraag verkrijgbaar :v&wv GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT buitenlandse Hij werd in april De vier middelen verenigd in Che farine „4", ieder afzonderlijk ai beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. ft wassen mst Sébo shampoo if "M', v '-v- 6 (Advertentie) V. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 BANKIERS - ANNO 1839 -VERMEER Co. 4' Amsterdam, Herengracht 199-201, Telefoon (020) 248486, Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 's-Hertogenhosch, H.Steenweg 27-31, tel. 22321,giro 1117570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 55 55 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 26 msart „Me* „De Godsdienst van Israël" heeft profes sor Renckens op hcog-wetenschappe- lijk niveau een oorspronkelijke bij drage geleverd aan de verdieping van bet inzicht in het geschreven woord van God, verdieping door vele katholieken steeds meer als nood zakelijk gevoeld. De ont-binding van een plaats- en tijdgebonden woord Zuid-Korea wordt nu al bijna twee laar door een junta bestuurd. De leider van dit militaire regime, gene raal Park, had in 1961 beloofd, dat liij in mei 1963 presidentsverkiezingen Zou uitschrijven. Het land zou dan Weer een burgerlijk bestuur krijgen. Maar deze maand heeft hij zijn be lofte plotseling ingetrokken, en hij Wil nu het militaire bestuur met vier Jaar verlengen. In april wil hij over dit plan in een volksstemming laten beslissen. Maar intussen zijn er vo rige week in de Zuid-Koreaanse hoofdstad, Seoel, demonstraties ge houden tegen Park die ervan beschul digd werd het herstel van de demo cratie m Zuid-Korea te willen ver hinderen. Sinds de tweede wereldoorlog hebben de Zuid-Koreanen overigens nauwelijks enige ervaring kunnen °pdoen met een werkelijk democra tische staatsvorm. President Syngman Rhee heerste als een ware dictator. 1960 ten val ge- KRONIEK bracht en in juli NJ van dat jaar wer den er verkiezingen Behouden. Een maand later kwam *r een regering tot stand onder leiding ^Jan John M. Chang. Deze premier deed oprechte pogingen de zeggen schap van het volk over het staats bestuur te vergroten en de politieke vrijheden te verruimen. Hij probeerde *>oIc de corruptie in het ambtenaren corps te bestrijden. Maar zijn moge- hjkheden waren beperkt en de econo mische toestand bleef slecht. Op 13 met 1961 werd het Zuid-Koreaanse democratische bewind van Chang door een militaire staatsgreep ver dreven. nadat het slechts acht maan den had bestaan. Aanvankelijk stond de junta onder leiding van generaal J-hang Do Young, maar in juni 1961 •JWam de macht aan generaal Park. ?ie zich tot nog toe heeft weten te bandhaven. Amerika, dat in de Koreaanse °orIog (1930—1933) grote offers bracht j°or het behoud van Zuid-Korea voor de vrije wereld, levert nog altijd aan zienlijke militaire en economische sieun aan dit land. In de V.S. heeft jden drie jaar geleden de val van de astige Syngman Rhee met vreugde egroet. en de Amerikanen hadden Srote verwachtingen van het demo- Sjatisch bewind van John M. Chang. e verdrijving van deze regering door e?ri junta gaf Washington reden tot ?r°te bezorgdheid, tot generaal Park 'ï1 november 1961 Kennedy beloofde. at hij binnen twee jaar verkiezingen j°u laten houden. Maar nu wil Park Us plotseling tot 1967 aanblijven, en v°rige week kreeg hij dan ook bezoek de Amerikaanse ambassadeur in ^eoeI, Jje hgjf, vertelde dat de V.S. .arbolgen waren over zijn woord- muk. Tot nog toe heeft Kennedy h niet persoonlijk over de affaire 'jSesproken. maar het is niet waar- cnijnlijk dat hij generaal Park zijn ®ang zal laten gaan. Amerika zal ^getwijfeld sterke druk uitoefenen <Je Zuid-Koreaanse heerser, om *"m alsnog over te halen verkiezingen Staan. met het resultaat dat het oude woord in z\jn volle kracht en betekenis voor het heden klinkt, is niet de geringste verdienste van het exegetisch werk van professor Renckens." Dit testimonium is van de jury voor de Brand-Van Gentprijs van de Fede ratie van katholieke ondernemersvak bonden voor lectuurvoorziening ,,St. Jan". Een driejaarlijkse prijs, oor spronkelijk bedoeld als de bekroning van een belletristiscb werk, doch de jury oordeelde; dat de afgelopen zes jaar, aan welke termijn zjj gebonden was, niet een zuiver-belletristisch werk van genoegzaam formaat verschenen is om voor een bekroning in aanmer king te komen. Een reglementswijzi ging van het Brand-van Gent Fonds vorig jaar maakt het trouwens moge lijk een niet-katholieke auteur of uit gever te onderscheiden voor een uit gave, welke het oecumenisch werk be vordert. De prijs werd dan toegekend aan prof. drs. H. Renckens S.J., hoogleraar aan het theologicum van de Jezuïeten te Maastricht, voor zijn gehele exegeti sche werk, maar in het bijzonder voor zijn vorig jaar verschenen boek „De Godsdienst van Israël". De heer Paul Brand Sr, een van de naamgevers van de prijs, overhandig de in een bijeenkomst gistermiddag, waar kardinaal Alfrink zich had laten vertegenwoordigen door mgr. W. van Albach, de gebruikelfke enveloppe, na dat prof. dr. F. C. Pauwels O.P. het jury-rapport had voorgelezen. Daarin wordt gewezen op de oor spronkelijkheid van pater Renckens als oud-testamentieus, wal reeds bleek bij pubiikatie van zijn eerste boek „Is raels visie op het verleden". Niet alleen werd hier Genesis geïnterpre teerd ais een strikt tiïdgebonden docu ment, maar de auteur drong zo diep binnen in de geloofsvisie van Israël, dat de directe betrokkenheid van de huidige gelovige lezer bij het bijbel woord zichtbaar werd. Ook in zijn theologie van het oude testament, met „De Godsdienst van Israël" gegeven, peilde prof. Ren ckens aldus de jury zo diep, drong hij zo door tot het wezenlijke van de bijbelboeken, dat ze, ontdaan van hun dunne laag van eenmalige actualiteit, hur\ betekenis voor het leven van de gelovige lezer toonden. Achter Israels heilsgeschiedenis blijkt de heilsgeschiedenis van de huidige gelovige aanwezig; het handelen van God met een geprivilegieerd Israël blijkt een handelen met de gelovige lezer te zjjn. Door het op overtuigende wijze zichtbaar maken van deze twee as pecten heeft Renckens zowel kennis als belevingsmogelijkheid en be- levingsnoodzaak van het oude testa ment, nog altijd stiefkind van de katholieke bijbellezing, verhelderd en bevorderd, ook onder de leken, en dat juist door zijn haast moeiteloze wijze van schrijven, waarin het nood zakelijke wetenschappelijke werk on zichtbaar is geworoen. De voorzitter van de Federatie, de heer H. de Wit, sprak als zijn over tuiging uit, dat dit boek niet alleen in gang zal vinden bij de wetenschappe lijke lezer, maar bij elke gelovige, die zich voorwerp van Gods handelen weet. Prof. Renckens zei bijzonder getrof fen te zijn door het goede begrip van zijn werk, omdat hij heel zi)n leven heeft geïnvesteerd in zijn exegetisch werk. Vooral Kees Fens „de beste recensie" had de kern van het boek geraakt. Als voordeel van het Oude Testament noemde prof. Renckens, dat het een beetje globaal is, maar ondogmatisch en impliciet blijft. „In onze jeugd kregen we een uitgebreid pakket van geloofswaarheden en werd de katechismus expliciet gemaakt, waardoor we een beperkte weergave kregen van de rijkdom, die er onder zit. Als we terugkeren naar het Oude Testament vallen we terug op een wel wat vage, maar diepere en rijkere gave. Het Oude Testament heeft me geleerd het element van tijdsgebondene te ontdekken. Wanneer mijn boeken iets te zeggen hebben, is het, omdat ik geluisterd heb naar het vorige ge slacht. Er is een bijbelse uitdrukking: „ik ben niet beter dan mijn vader." AMSTERDAM, 26 maart Het N.V.V. en de K.A.B. hebben besloten geld over te maken aan het Neder- landsche Roode Kruis ten behoeve van de inzameling voor de slachtoffers van de ramp op Bali. De bijdrage van het N.V.V. is 10.000 gulden, die van de K.A.B. 8.000 gulden. Het C.N.V. heeft nog geen beslissing genomen over een gift voor de ramp slachtoffers. ZERMATT, 26 maart. (UPI) De tyfusepidemie Ie Zermatt in Zwitser land heeft zich meegedeeld aan een zestal plaatsen in de omgeving, waar door het aantal besmette personen is gestegen tot om en nabij de tweehon derd. Terwijl de strijd tegen de epidemie steeds krachtiger wordt aangepakt, be ginnen verwijten over en weer los te komen. De Zwitserse pers nam van daag het verwijt over dat de genees kundige en gezondheidsdienst van het kanton Wallis zondagavond heeft ge richt tot de gezondheidsautoriteiten van Zermatt, die, volgens de dienst niet voldoende maatregelen hebben ge nomen om de verspreiding van de ziekte tegen te houden. De directies van de hotels en eet huizen van Zermatt hebben besloten hun deuren te sluiten, om het de auto riteiten gemakkelijker te maken de tyfusepidemie te bestrijden. LONDEN. Het Britse ministerie van gezondheid heeft meegedeeld dat in Engeland opnieuw vier gevallen van tyfus zijn geconstateerd, waardoor het aantal besmette personen in Engeland en Wales is gestegen tot 43. De ziekte is in Engeland binnengebracht door uit Zèrmatt in Zwitserland terugkeren de toeristen. NEW YORK. De gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst van New York, heeft meegedeeld dat een Newyorkse dame lijdt aan tyfus, overgebracht uit Zwitserland. Aan boord van het vliegtuig dat ver leden week uit Zwitserland in New York arriveerde, bevonden zich 84 Newyorkers. Van deze 84 werden er 74 opgespoord. Slechts 23 waren in Zermatt geweest. Advene" tie) (Van onze correspondent) LONDEN, 26 maart Gisteren be gonnen in Londen besprekingen over de staatkundige toekomst van de Cen- traai-Afrikaanse Federatie van de bei en Rhodesië's en Nyasaland. Zoals bekend, heeft Nyasaland reeds bin nenlands zelfbestuur onder dr. H. Ban- da. Eveneens heeft do Britse regering reeds erkend, dat Nyasaland het recht zal bezitten om uit de Federatie te treden. De huidige besprekingen in Londen zjjn bedoeld als een poging van de heer Butler waarnemend premier, eerste secretaris van staat en minister voor Centraal-Afrika, om van de rest van de Federatie van Noord- en Zuid- Rhodesië te redden wat er te redden, valt. Gisteren begon hjj zijn besprekingen met de leiders van de beide Noord- rhodesische nationalistische partijen, minister K. Kaoenda, leider van de Verenigde Nationale Onafhankelijk heidspartij, en minister H. Nkoemboe- la, leider van het Afrikaanse Natio naal Congres. Deze twee partijen heb ben een coalitie gevormd, die de meer- Advertentie) II Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek te maken I BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handigs stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 WATSON LAKE, 25 maart (Rtr.) Een man en een vrouw, die vliftig da gen in de bevroren woestenij van noor delijk Brits-Columbla hebben doorge bracht, zijn gisteren gered. Belden wa ren gewond. Zij kwamen In de woeste nij terecht door het neerstorten van hun vliegtuigje. Van de piloot en zijn 21-jarige pas sagier was niets meer gehoord sinds zij op 4 februari met een éénmotorig vliegtuig waren opgestegen Zondag zag de piloot van een overvliegend toestel de twee mensfen bh het wrak van hun vliegtuigje. Zij hadden de let ters S.O.S. in de sneeuw geschreven en een vuurtje gemaakt. Op de aanwijzin gen van deze vliegenier vertrokken doodstraf. Eén neger wera verooraeeia drie reddingstoestellen om de onfortuin- tot 25 jaar gevangenisstraf en 17 ande- lijke reizigers op te halen. ren tot 20 jaar gevangenisstraf. (Rtr) PARIJS, 26 maart Volgens de wet blijft Alphonse Daudet de enige auteur van de werken, die tot nu toe onder zijn naam zijn verschenen. Tot deze uitspraak is een Farjjse rechtbank ge komen nadat erfgenamen van de schrij ver, die Daudets vrouw Julia als mede auteur van de werken erkend wilden zien, een uitspraak hierover hadden uit- gel< kt. Financieel gezien ging het hier om een belangrijke zaak voor deze erfge namen. Als Julia Daudet ook als au teur erkend zou zijn, hadden de erfge namen tot het jaar 2.000 auteursrech ten kunnen innen, want Julia is pas in 1940 overleden terwijl haar man in 1897 stierf. Het Werk van Daudet is dus vrij van auteursrechten. De erfgenamen hadden gesteld dat di verse manuscripten van Alphonse verbe teringen bevatten,die door zijn vrouw zijn aangebracht en door hem zijn goed gekeurd. De rechtbank meende, dat Julia, die nooit het mede-auteurschap heeft op geëist, nooit met de actie van de erf genamen akkoord zou zijn gegaan. De roem van haar man ging haar boven alles. Zij bleef liever in de schaduw van zijn persoon. Voor de uitgevers van Daudets wer ken zijn de gevolgen van de uit spraak nog niet direct te overzien. Welis waar hoeven zij geen auteursrechten te betalen. Daartegenover staat echter dat zij niet meer hot alleenrecht van pu biikatie hebben. Daudets werken, waar onder het zeer bekende „Lettres de mon moulin", vormden voor hen nog altijd een belangrijke bron van inkom sten. li- derheid heeft in het wetgevend chaam voor Noord-Rhodesië. Tijdens de besprekingen legden de beide Afrikaanse leiders aanstonds hun kaarten op tafel. Zp eisten hetzelfde recht als Nyasaland, het recht zich af te scheiden van de Centraal-Afri- kaanse Federatie. Minister Butler wei gerde in dit stadium van de bespre kingen dit recht te erkennen. Hierop besloten de ministers Kaoenda en Nkoemboela, alsmede twee andere mi nisters en vier staatssecretarissen, be horend tot de regering van Noord-Rho desië, de besprekingen af te breken. De delegatie blijft evenwel in Londen om af te wachten wat er nu zal ge beuren. De vorige week had minister Butler een bespreking met de heer Nkomo, leider van de Afrikaanse nationalisten in Zuid-Rhodesië. Deze besprekingen waren niet van officiële aard, aange zien de door de heer Nkomo geleide partij is verboden door de blanke re gering van Zuid-Rhodesië. De heer Nkomo heeft zich nu naar New York begeven en derhalve is de inheemse zwarte bevolking van Zuid-Rhodesië, bpna drie miljoen in aantal, dat wil zeggen meer dan het tienvoudige van de blanke bevolking, niet vertegen woordigd in de vitale besprekingen over de toekomst van de Centraal- Afrikaanse Federatie. De heer Butler heeft reeds bespre kingen gevoerd met de heer Fields, de blanke premier van Zuid-Rhodesië. En gisteren arriveerde in Londen de fede rale premier van Centraal-Afrika, Sir Roy Welensky, die zich met hand en tand zal verzetten tegen het beëindigen van wat er van de tien jaar oude Federatie is overgebleven. Minister Butler zal al zyn tact en politieke vaardigheid nodig hebber om te voor-1 komen dat de huidige besprekingen uitlopen op een volledig fiasco, met alle ernstige gevaren, hieraar verbon den. (Advertentie) «t sm XjR Af» m i>V iy R. Panama. Roberto Arias, de echt genoot van de Engelse ballerina dame Margot Fonteyn, is maandag op borg tocht vrijgelaten uit de gevangenis van Balboa in Panama, waar hij werd vastgehouden in verband met beschul diging van dranksmokkel. (Rtr) Zuid-Afrika. Het Zuidafrikaanse Hooggerechtshof heeft twee negers wegens sabotage veroordeeld tot de doodstraf. Eén neger werd veroordeeld Een produkt van l'Oréel de Perl» LISSABON, 26 maart. (UPI) Por tugese regeringskringen hebben be richten als zou premier Salazar voor nemens zijn de Portugèse overzeese gebieden „zwarte regeringen" te ge ven, als „volslagen onzin" en „eviden te rebellenpropaganda" afgedaan. Een belicht van deze aard was ver spreid door een Angolese opstandelin- fenleider in Leopoldstad. Portugal, al- us genoemde kringen, zou hiertoe nimmer overgaan, omdat men er het principe van benoemingen naar de kleur van ietmands huid door zou gaan huldigen. spaar postspaarbank Gele Rijders (nieuw en oud uniform) op het Gele Rijdersplein in Arnhem voor het A.K.U.-monument (brons vav Tajiri). Wat de „Gele Ryders" (het on langs heropgerichte korps rijdende artillerie) „om het ljjf" zullen hebben als ze op treden bij officiële gelegenheden, is uitvoerig uit de doeken gedaan in een dezer dagen verschenen landmacht order. Die landmachtorder geeft namelpk een beschrüving van de ceremoniële en de geklede tenue. De nieuwe tenuen wijken weinig af van die welke de Gele Rpders door de eeuwen heen gedragen hebben. Er is echter een concessie gedaan aan de moderne tijdde Gele Rpders zullen geen rübroek meer dragen ze hebben immers ook geen paar den meer maar een lange pantalon. Aan de tijd van het paard herinneren nog slechts de „sporen van zilver kleurig metaal", die de „bottines van zwart box-calf ledêr" zullen sie ren. Aan oude tijden herinneren ook de benamingen van onderdelen van de uniformen zoals kolbakzak, vang snoer, dolman, halssnoer, pelsknoop, giberne en dragon. Die kolbakzak is een overblpfsel uit de zeventiende eeuw. De militairen stelden het toen kennelijk op prys om hun slaapmuts by de hand te hebben. Die werd nameiyk aan de hoge berenmuts be vestigd en de huidige „kolbakzak" is er het in de loop van de eeuwen steeds fraaier geworden restant van. Met het vangsnoer van vier kant gouddraad is en was de kolbak aan het uniformjasje (de dolman) bevestigd om verlies te voorkomen. Met het halssnoer wordt niets anders bedoeld dan de rang onderscheidingstekens. Het zijn gou den en zilveren kwasten die laten zien hoe hoog de dragei er van op de militaire ladder is gestegen. De pelsknoop diende vroeger ter bevesti- fing van de „pels" (overkleding) aan e dolman. Een giberne is een patroontas; de dragon een versiersel van de sabel. Van een lid van het Arnhemse actiecomité, dat de „Gele Rüders" de traditionele uniformen weer wil bezorgen, vernamen we dat er reeds vele reacties van oud-rijders zijn ont vangen. Het comité heeft goede hoop binnen niet al te lange tijd één battery (ongeveer honderd man) ann de traditionele uniformen te kunnen helpen. Verder is het de bedoeling de gehele afdeling veldartillerie die de traditie van de Gele Rijders voortzet, uit te rusten met de zogenaamde bandelier (een riem waaraan de pa troontassen worden bevestigd). De koning van Boeroendi, Mwam- butsa IV heeft voor de oprich ting van een nationale lucht- vaartmaatschappy de keuze la ten vallen op twee in Nederland woon achtige Amerikanen, de 38-jarige voor malige piloot W. H Kennedy uit Sa ratoga, en de 40-jarige R. L. Far- quhar uit Berkeley, die zes maanden geleden in Nederland de N.V. Aviad Europa oprichtten en zich als lucht vaartadviseurs vestigden op Schiphol. Deze week is ir Usumbura, de hoofdstad van het kleine in Centraal- Afrika gelegen koninkryk, dat in de zomer van het vorig jaar onafhankelijk werd, het contract getekend door de minister van Transport. Aviad N.V. krqgt tot taak Boeroendi deze zomer aan een door de koning zo zeer ge wenste nationale luchtvaartmaatschap- pö te helpen en tevens een eenvoudi ge rijksluchtvaartdienst te organise ren, die voor het luchtverkeer nu eenmaal onontbeeriyk is. De koning van Boeroendi bracht eind van het vorig jaar een niet of ficieel bezoek aan ons land, waarbij hy zonder dat daaraan veel rucht baarheid werd gegeven op Schiphol onder leiding van de heer Kennedy van Aviad een aantal super-constella- tions van de KLM bezichtigde. Bp dit bezoek werd reeds de basis gelegd voor bet thans afgesloten contract. Zeer vele gemeentebesturen en Instellingen over de gehele wereld hebben verrassend gul gereageerd op het verzoek van het Nijmeegse gemeentebestuur en kele dia's of filmstroken .te zenden voor de opbouw van een centrale diatheek in Nijmegen. Uitgebreide series plaatjes over steden, landen en kunstschatten met bybehorende toelichting zpn binnen gekomen uit zelfs Japan en Nubië. Ook de Amerikaanse stad Memphis heeft zich niet onbetuigd gelaten. Met trots zond de V.V.V. van deze stad een dia, welke het opzichtige tuinhek van de villa van zanger El- vis Presley laat zien. Het is de moei te waard dit hek eens van nabij te komen bekijken, zegt de V.V.V. van Memphis. Jaarlijks schijnen reeds duizenden Amerikaanse toeristen dit te doen. 8 33 i t v-v i ,'?V 'i nder het toeziend oog van notaris M. R. Koops uit Naarden deponeert inge nieur C. Doyer hier het aardige sommetje van honderdduizend gulden in de safe van de Amsterdamsche Bank in Bussum. Het is .„de ton, die Bron niet won", het kapitaal dat aanvankelijk bestemd was voor de destijds nogal spraakmakende aardstraalkastjesmaker, maar nu in eerste aanleg kan worden verdiend door de man, die onlangs voor de televisie mocht vertellen over zijn perpetuum mobile. Wanneer deze andersdenkendeer in slaagt vóór zondag avond 24 uur te bewijzen, dat met zijn vinding theoretisch en praktisch inderdaad het langbegeerde eeuwig beweegbare is bereikt, is de ton voor hem. Daarna kan de aardstraalkastjesman er weer aanspraken op laten gelden, want zijn termijn bestrijkt niet minder dan een eeuw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7