Reclame in televisie voor volgend kabinet Mr. Sc holten vat verwerping van liberale motie op als blijk van wantrouwen Mr. Cals: „Een Werklozen demonstreren voor Brits Lagerhuis stap vooruit" falcon regenjassen FEIJENOORD LOOT BEKERHOUDER wm, Kremlin aan Washingtons oprechtheid Grote verwarring over het aantal doden op BALI Nieuwe ronde vooroverleg BERLIJN FEIJENOORD ft Verf met voldoening Tyfus-patiënt in Koog aan de Zaan Betoging ontaardt Geen cholera meer op Nieuw-Guinea Het weer- relletj es 11.000 OF ONGEVEER 1500? KLM - directie Géén ontslag op grote schaal KLM 4 mei naar Djakarta Minder koude nacht Het weer in Europa in j Bezoek prinses Beatrix aan V.S. particulier F eijenoord-r-Benfica op televisie Woensdag 27 maart 1963 86sfe JAARGANG No. 31395 DEN HAAG, 27 maart De beslissing in de Tweede Kamer is Sevallen. Deze regering zal niet bog vóór zij op 15 mei demissio nair wordt, een concessie verlenen fian een gegadigde, die reclame °P commerciële basis op het ko- toende tweede televisienet wil toepassen. In een laatste debat, Öat door het bakzeil halen van het kabinet op een merkwaardige ftnti-climax is uitgelopen, heeft de negering gisteren toegegeven, dat net standpunt van een duidelijke meerderheid van de Kamer bij haar zwaarder weegt dan haar eigen inzicht. Nu de liberale motie (zo spoedig mogelijk zendtijd Keven aan een commerciële ge gadigde) zoals te verwachten was het niet heeft gehaald, zal de negering haar pogingen in die nichting staken. De motie werd *het 96 tegen 41 stemmen verwor- Pen. Vóór waren de WD, 7 leden Ook voor KOELKASTEN ^WMPRRIS "(iqforetjou èm/l «ven SST van de CH, 2 van de P.v.d.A. en 15 van de KVP. De rest van de KVP en de P.v.d.A., de gehele AR, communisten en pacifisten vormden samen dus een ruime meerderheid. De KVP-ers die voor commer ciële t.v. hebben gestemd waren: de heren Blaisse, Van Koever den, Weiter, Engelbertink, Schuyt, Droessen, Kolfschoten, Jos Mae- nen, De Wolf, De Graaf, Zwanik- ken, Visch, Van Thiel, Moorman en dr. Lucas. De twee socialisten waren de heren Patijn en Goed hart. De liberale motie was de enige die in stemming is gebracht. De regering had van het resultaat afhankelijk gesteld, of zij in de commerciële richting verder zou werken. Moties ingetrokken Stap vooruit (Vervolg op pagina 5) m&t* Ji werklozen terug naar het parlement £)e Europese Voetbalunie besliste vervolgens dat de om in groepen van twintig tot dertig Lisbon op g mej wordt gespeeld. Elders in dit blad lichten wij u man parlementsleden te ontmoeten en f mef iot{ng verpmd Meld uitvoerig in. De bekerhouder Benfica zal de tegenstander van Feijenoord zijn in de halve finales van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen. Aldus is de uitslag van de loting, gisteravond onder hoogspanning in Amsterdam gehouden. Feijenoords secretaris C. A. Prins en Benfica's penningmeester Fernando Caseiro demon streerden dat vervolgens ook. Korte tijd later waren zij overeen gekomen dat op 10 april in Rotterdam de eerste wedstrijd zal zijn. ..return" in A DJAKARTA, 27 maart (Rtr.) Gisteren en vandaag is grote verwarring ontstaan over het aantal doden, dat de recente serie erupties van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali heeft veroorzaakt. Gisteren deelde de voorzitter van de afdeling West- Java van het Indonesische Rode Kruis mee, dat de ramp aan niet minder dan 11.000 mensen het leven had gekost. Vanmorgen werd dit echter met klem ont kend door de gouverneui van het eiland, Soetedja. Hij zei dat het aantal doden zes dagen geleden 1478 bedroeg, dat dit aantal waarschijnlijk groter is geworden, maar dat er van 11.000 doden in ieder geval geen sprake is. op eigen gelegenheid een beter heen- groot precies de aangerichte schade is MOSKOU, 27 maart (UPI) Het orgaan van de Russische re gering, „Izvestia", heeft gisteren de oprechtheid van de Amerika nen in twijfel getrokken wat hun nieuwe ronde van vooroverleg in zake Berlijn met de Sovjet-Unie betreft. WASHINGTON, 27 maart. (UPI) - Een woordvoerder van de Nederland se ambassade alhier heeft er giste ren tegenover United Press Internatio nal op gewezen, dat het komende be zoek van prinses Beatrix aan Washing ton overwegend particulier van karak ter is, en dat het aantal officiële ver plichtingen tot een „absoluut mini mum" zal beperkt Wijven. Een produkt van de Sikkens Groep, &UREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 °]il<antoor Beverwijk Zeestraat 50 telef 479C BlJkantoot en Red llmuiden Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Erectie W C. H. Leijdeckers en Mr W, A. M. van der Kallen. Hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE C ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maanc., 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Regeringsbesluit leidt tot tevredenheid in Kamer KOOG AAN DE ZAAN, 27 maart De apotheker J. F. G. alhier, die zijn vakantie in de Zwitserse wintersport plaats Zermatt heeft doorgebracht, blijkt daar besmet te zijn met tyfus. Een week na zijn thuiskomst werd hij ziek. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Zaandam. Daar werd tyfus geconsta- teerd. Het is het vijfde geval van ty fus. De vorige gevallen werden ge meld in Botterdam (drie), en Rijs wijk. (Van onze parlementaire redacteur) (Advertentie) MARIJNEN 3toi., ƒ468.- ofI 2.60 p.' w. zondoi vóorlntoéit. SCHÓTERWEG 44 - TEL: 54282 H. SCHAFTSTR) 39 - TElï 11470 RIJKSSTRAATW 529 - TEt 82053 NEW YORK. 27 maart (UPX) De Verenigde Naties hebben gisteren be kendgemaakt dat westelijk Nieuw-Gui- JJea per 23 maart vrij was van cholera, •j'ermee is een einde gekomen aan *en epidemie van zes maanden, die mensenlevens heeft geëist. '■lUlliiiiiiiiiHllllllllllllllllliitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitfiiiiiiii Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 'tlOSESTRAAT (BIJ KONINGS'*CIN! AMS1ERDAM IU 7235,1n Verwachtlng tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) H'isselend bewolkt met hier en daar een bui. Minder koude nacht, maar •borgen iets lagere middagtempera- Juren. Overwegend matige zuidwes telijke wind. DONDERDAG: Zon: 6.27-19.05. Maan: 8.19-23.15. Statio Weer v®a Helder mist yPenburg mist vangen half bew. h iae BUt i>e max mm temp temp gisteren mist mist gr"Limburg mist n ockhoim zwaar bew. v®10 geh. bew. motsneeuw «dam gehbeW' ^nissel fee: emburg {föntóort «enève feparno geilen j^bsbruck **onae mist zwaar bew. mist geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui zwaar bew. regen licht bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. 6 7 7 8 8 7 7 6 -3 2 4 10 8 6 8 IS 13 11 5 10 9 8 9 13 15 15 0 -1 2 -0 2 2 2 3 -11 -2 -1 2 1 1 2 5 7 3 3 5 5 6 2 4 3 2 nee ral algei 34 uur 0 0.2 2 0.2 5 4 3 6 0.1 0 0.4 1 0 6 25 8 0 1 29 8 15 22 0 0 0.1 0 Men is er dus op het allerlaatst toch nog in geslaagd het kabinet bijeen te houden. De liberale minister Toxopeus op h het kabinet bijeen te was niet in de vergaderzaal, maar wel in de ministerskamer van het Kamer gebouw aanwezig. Wanneer staatssecre taris mr. Scholten niet, zoals was af gesproken, het eerst het hoofd had ge bogen, zou de minister ontslag hebben genomen. Mr. Scholten kon in de reac ties van de Kamer geen aanleiding meer zien anders te handelen dan waartoe hi, zich in het kabinet bereid had verklaard. Hij heeft het oordeel van de Kamer geslikt en het kabinet- de Qna> daardoor uit alle moeilijkheden gered. De liberalen kunnen hun kiezers voor houden, dat zij hun motie toch nog heb- be. ingediend en tot het laatst toe heb ben gevochten voor 'n vrije en onafhan kelijke concurrent van de omroeporga nisaties. Dat moet minister Toxopeus tot het compromis hebben bewogen. Het kabinet vlak voor het einde van de par lementaire rit in een crisis storten, vond hij kennelijk overdreven. Ook de over weging, dat hij nog voor het verkiezings reces zijn wetsontwerp inzake de invoe ring van welvaartsvaste overheidspen- sioenen erdoor wil krijgen, heeft zeker meegewogen. Door al deze omstandig heden is de zaak, althans ditmaal, met een sisser afgelopen. De vraag wie nu na de verkiezingen als concessionaris moe' worden aangewezen, zal bij de kabinetsformatie wel weer een rol gaan spelen. Dat er zo snel mogelijk een be slissing moet worden genomen staat vast. Anders wordt het moeilijk op 1 januari 1964 met de uitzendingen over het tweede net te starten. Wederom was het Kamergebouw vol met belangstellenden uit T.V.-kringen, vertegenwoordigers van de NTS, van voorzitter Schüttehhelm tot regisseur Erik de Vries toe, dr. P. Gros van de OTEM, bekende figuren uit de reclame wereld en de omroeporganisaties, toen om één uur de ministers Cals en De Pou-, met de beide staats .ecretarissen mr. Scholten (O, K en W.) en drs. Gij- zeis (Ec. Zaken) onder leiding van pre mier De Quay achter de regeringstafel plaats namen. Mr, Scholten las allereerst zijn ver klaring voor, waarna de meeste sprekers uit het debat van de vorige week in derde termijn konden antwoorden. Drs. Aarden trok na hetgeen de staatsse cretaris had opgemerkt, onmiddellijk zijn motie in, waarin hij om een nieuw wets ontwerp en een nieuwe nota had ge vraagd, teneinde te voortvarend hande len van de regering te voorkomen. Na enige aarzeling zag ook de heer K. Kleij- wegt ervan af zijn motie in stemming te doen brengen. De motie blijft echter wel op de agen da staan en zal t.z.t. wel weer opdui ken. De regering heeft n.l. laten weten, dat zij het noodzakelijk acht, dat de nieuwe omroepwet, waarin het hele ra dio- en tv-bestel kan worden herzien, er nu spoedig door komt. Bü die gelegen heid zal wellicht nog behoefte zijn aan de behandeling van de socialistische wensen om tot meer coördinatie te ko men. De heer Kleijwegt liep er al op voor uit en zette uiteen, dat de PvdA een a' art orgaan wil, dat de hele club van organisaties die uitzendingen verzorgen gar overkoepelen. De organisaties zou den wel in hoge mate zelfstandig moe ten zijn, liet h'j weten. De rest van de Kamer vond het onverstandig over de ze ..aken die in de motie nog wat vaag zijn omschreven en ook nog niet rijp zijn voor behandeling, nu al uitspraken te doen. Mr. Baeten (KVP) ging nog even in op de socialistische wens die even eens in de motie-Kleijwegt is neerge legd dat het radio- en tv-bestei „open" moet zijn. Hij zei, dat men de omroeporganisaties ten onrechte steeds verwijten maakt, dat zü zich daartegen zouden verzetten. Meteen plaatste minister Cals een interruptie, om de heer Baeten erop to wijzen, dat zijn uitspraak de con sequentie meebrengt, dat dan voor iedereen de voorwaarden gelijk zullen zjjn. Toen de katholieke woordvoer der dit bevestigde,' luidde de conclu sie van de minister: „Dat is al een hele stap vooruit. U bedoelt dus ook gelijke voorwaarden bij het ter be schikking stellen van de program ma's". De liberale mevr. Van Some- ren-Downer haakte hierop in. Zij dankte mr. Baeten voor zijn toezeg ging. Toen de katholieke spreker opmerkte, dat hij als voorwaarde had gesteld, dat de programma's alleen j.i een wettelijk geregeld ..open be stel" toegankelijker zullen zijn, merk te mevrouw Van Someren op. dat mr. Baeten aan het terugkrabbelen was. Londense Bobby's pogen met man en macht een grote schare werklozen tegen te houden, die gisteren een rumoerige protestmars hielden door de Britse hoofd stad om uiting te geven aan hun onte vredenheid over het beleid van de regering. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 27 maart Gisteren ar riveerden te Londen ongeveer zeven duizend man uit de Britse streken, waar de werkloosheid het grootst is. Zjj arriveerden in de morgen per vliegtuig, trein of autobus uit Noord- Ierland, Schotland, Noord-oost-Enge- land en de Midlands, en hielden een protestvergadering. Deze vergadering werd gevolgd door een optocht, dwars door Londen naar de parlementsgebou wen, waar het de bedoeling was dat vertegenwoordigers van de werklozen Lagerhuisleden en ministers zouden ontmoeten om te protesteren tegen de werkloosheid in Brittannië, die ruim drie procent van de Britse arbeiders heeft getroffen. Spoedig bleek echter dat ?lch in de omgeving van de parlementsgebouwen onordelijke elementen fascisten, anti-fascisten, communisten, beatniks en anti-kernbombetogers hadden aangesloten bij de werklozen, en het kwam tot een ernstig treffen tussen ongeveer vierhonderd politieagenten en tienmaal zoveel betogers. Het leek er een ogenblik op alsof de betogers erin zouden slagen het Lagerhuis te be stormen, maar na anderhalf uur slaag de de politie erin de menigte te ver- Ai +'.*'4 spreiden. Een tiental van de betogers werd gearresteerd. De betoging droeg een sterk politiek, anti-conservatief karakter. De politie werd bekogeld met stenen. Betogers schreeuwden „Sieg Heil" en „Gesta po". Een aantal van de betogers ging zitten op het wegdek en belemmerde het verkeer. Passerende auto's werden bekogeld. Zoals gewoonlijk keerde zich de woede van de betogers voornamelijk tegen de bereden politie. Later op de dag, toen de orde her steld was, keerden enige honderden hun klachten te uiten. Gouverneur Soetedja ontkende na tuurlijk niet dat zich op Bali een zeer grote ramp heeft voltrokken. Eenvijf de deel van het eiland is door lava, as en modder verwoest. 75.000 mensen zijn dakloos geworden, hebben geen enkele bron van inkomsten meer, doordat al hun bezittingen volledig zijn verwoest, en moeten derhalve zo spoe dig mogelijk worden geholpen. Volgens de tot nu toe binnengeko men berichten hebben 7".000 inwo ners van Bali kans gezien uit de ge varenzone te ontsnappen. 30.000 an deren zijn echter nog niet in veilig heid gebracht. Nog steeds bestaat het gevaar dat zij door de lavastroom worden „achterhaald". Het Indone sische leger en particuliere organisa ties werken met man en macht om zo spoedig mogelijk zoveel mogelijk men sen te evaeuëren. De redders staan echter voor een uiterst moeilijke taak, al was het alleen maar omdat de verbindingen totaal zjjn ont- ontwricht. Len bijzondere moeilijkheid is ook dat honderden, zo niet duizenden, inwoners van de rampgebieden zonder meer wei geren zich te laten evaeuëren, laat staan dat zij ertoe zouden overgaan komen te zoeken. De zeer Balinezen (Hindoe's) beschouwen Goe noeng Agoeng als een zetel der goden. Daarom is het niet goed, zo menen zij voor de erupties van de vulkaan te vluchten. Het is reeds enkele malen voorgekomen dat kleine gemeenschap pen zich, biddend in hun tempels, door de hete as en lava (die temperaturen bereiken van 230 graden) lieten over spoelen zonder ook maar de geringste pogingen in het werk te stellen te vluchten. Deze godsdientige overtuigingen van de Balinezen houdt nauw verband met de opvatting dat de Hindoe-goden, die aanvankelijk op Java zetelden, boos uitweken naar Bali toen Java (bijna vijf eeuwen geleden) verloren ging aan het mohammedanisme. Op Bali creëerden Hindoe-goden een groot aantal hoge ber gen, die moesten dienen als hun woon plaatsen. Goenoeng Agoeng, Bali's hoogste berg, werd hun belangrijkste woonplaats. Spuwt deze berg vuur, dan is dat omdat de goden de mensen wensen te straffen. Voor de mens kan het nooit raadzaam zijn die straf te ontlopen. Gouverneur Soetedja vertelde van morgen, nadat hij de berichten over 11.000 doden had ontkend, dat aan de Zuidoostkust van Bali in het dorp Amed nog drieduizend mensen wonen, die groo. gevaar lopen te worden gedood en die men nog niet heeft kunnen redden. Het dorp is geheel ingesloten door de kokende lava. De kans is groot dat dit dorp hetzelfde lot zal ondergaan als het dorp Srongga, dat slechts op zestien kilometer afstand van de kra ter ligt. Dit dorp is volledig onder de kokende lava bedolven. Slechts 900 van de 1900 inwoners konden worden ge red. De Indonesische autoriteiten ver wachten dat het nog minstens veertien dagen, zo niet veel langer, zal duren voordat men precies zal weten hoeveel levens de ramp heeft geëist en hoe Aan de ene kant, aldus de Izvestia, stemt Amerika toe in een nieuw ge sprek, maar aan de andere kant is het bereid atoomraketten in handen van de revanchisten in Bonn te spelen. De twijfel werd uitgesproken in een artikel onder de kop „Het NAVO-kern- komplot tegen de vrede". De Izvestia schreef dat de NAVO plannen in het schild voert om een multilaterale kern macht te creëren, waardoor succes op de ontwapeningsconferentie in Genève waarschijnlijk wel tot in „een vage toe komst" zou worden verdaagd. De open bare mening in en buiten Europa werd volgens de Izvestia geprovoceerd door de gevaarlijke machinaties van de At lantische strategen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, probeert volgens het State Department uit te vinden, of de Sovjet-Unie haar positie inzake Berlijn zodanig heeft gewijzigd, dat Oost-West besprekingen erover op formele basis zin hebben. Een Ame rikaanse woordvoerder zei kort voor dat gistermiddag minister Rusk en de Russische ambassadeur in Was hington, Dobrynin. aan hun voor overleg begonnen, dat er weliswaar geen aanwijzingen zijn dat de Sovjet- Unie van mening is veranderd, maar dat het wel dit land is geweest dat hervatting van het verkennend over leg had voorgesteld, misschien om dat de Russen met iets nieuws wil den komen. Op de vraag of Amerika met nieuwe gezichtspunten zou komen, antwoordde de woordvoerder, Lincoln White, „de besprekingen zijn een voortzetting van de vroeger gehouden voorbesprekingen, bedoeld om na te gaan of de Russen hun standpunt zodanig hebben gewij zigd, dat volwaardige onderhandelin gen over Berlijn mogelijk worden". White achtte het mogelijk dat tijdens het nu begonnen overleg zou uitkomen of de Russen inderdaad hun standpunt gewijzigd hebben. De Verenigde Staten hebben de Sov jet-Unie te verstaan gegeven, dat er geen sprake kan zijn van volwaardige onderhandelingen over Berlijn, zolang de Russen staan op terugtrekking van de Westerse garnizoenen en het maken van West-Berlijn tot een gedemilitari seerde vrijstad. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 27 maart Het bu reau sportzaken van de N.T.S. voert besprekingen met een aantal instanties over het uitzenden van de voetbalwed strijd FeijenoordBenfica, die 10 april In Rotterdam wordt gespeeld. Of de wed strijd geheel op het televisiescherm komt, hangt af van de toestemming van onder meer de K.N.V.B., de directie van het Feijenoord-stadion, de Europese Voetbal Unie en ook Benfica zelf. (Advertentie) tip» (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 27 maart Uiterlijk 9 mei - de dag van de algemene aan deelhoudersvergadering - zal de KLM haar plannen voor de naaste en verde re toekomst bekendmaken. Die plannen staan nog allesbehalve vast. Wanneer dat wél het geval is, zullen zij nog onderwerp van discussie vormen in het overleg van de directie met de raad van commissarissen en de rege ring (onder meer met betrekking tot haar investeringsbeleid ten aanzien van een eventuele vlootuitbreiding). Vast staat echter al wel, aldus zei ons een vertegenwoordiger van de directie, •dat berichten omtrent het ontslag van 2803 personeelsleden beslist onjuist zijr De tijdelijk president-directeur van de KLM, dr. F. Q. den Hollander, heeft onlangs in een bijeenkomst van de on dernemingsraad onder meer gezegd, dat er vooral ten aanzien van het per soneel een zeer voorzichtig beleid zal worden gevoerd. De KLM-directie, zo zei hij, is zich haar verantwoordelijk heid ten volle bewust. Vrees voor mas sa-ontslag jis ongegrond, alleen al om dat een eventueel personeelsoverschot goeddeels ten gevolge van een natuur lijk verloop en pensionering zal ver dwijnen, zoals dat ook het afgelopen jaar het geval is geweest: toen hebben in totaal ruim 2400 werknemers de KLM „geruisloos" verlaten. Wanneer morgen de gedelegeerd-commissarissen bijeenkomen, is dat voor hun normale periodieke bijeenkomst en niét ter be spreking van ontslagmaatregelen op gro te schaal. Ook gisteren, in een verga dering van KLM-directie en vertegen woordigers van de erkende bonden van vervoerspersoneel, zjjn dergelijke maat regelen niet ter sprake gebracht; het overleg betrof slechts „gewone zaken" als de loonsverhoging met 2,7 procent. Een uiteindelijke beslissing over het personeelsbestand kan eerst worden ge nomen, wanneer definitief vaststaat, wat er met het KLM-lijnennet en de -luchtvloot gaat gebeuren; dat is thans nog niet het geval. DEN HAAG, 27 maart Een woord voerder van de KLM heeft gisteravond bevestigd, dat de KLM haar vluchten op Djakarta op 4 mei zal hervatten. Van Engeland heeft de KLM nu name lijk luchtlandingsrechten te Singapore voor doorgaande vluchten naar Djakar ta verkregen. Er zal om te beginnen eenmaal per week worden gevlogen. Er worden nu nog onderhandelingen gevoerd over het verkrijgen van lan dingsrechten voor meer dan een vlucht per week. In eik geval zal echter eerst moeten worden afgewacht hoe de be zetting van de Hjn is, alvorens kan worden besloten tot meer vluchten per week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1