T evreden Boude wijn H. herinnert zich weinig van moord Raadsels rond gegraven gat in een Baarnse tuin „Ik zag hem slechts een maal lachen T Andere executieprocedure voor Landbouwschap? Regering en Kamer achten T.V.-reclame wenselijk Meerderheid van Kamer wil jOPEN BESTEL" Prof. Rümke: „Hij simuleert of geeft voor te simuleren" Wh MORGEN BEGINT OVERLEG Senaat steunt PBO-beginsel Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever grote Mr. Scholten concludeert: Mansholt naar Kennedy „Bezinning op Europa' Jonge pianiste vergaart roem Gouverneur Debrot Verleende eerste hulp Reactie Hongaarse filmpjes GEEN SAMSON Slordig Congres voor studenten van seminaria Mariette van Wijk WOENSDAG 21 MAART 1963 PAGINA 5 f) Vaag Simulant? Onbegrijpe NCRV! AVRO voordeligs tube. „Emigreren' (Vervolg van pagina 1) Geen wantrouwen Open bestel Reeds in het begin van de Ka mervergadering van dinsdag middag verdween de dreiging van een kabir.ets- of ministers crisis. Het debat van vorige week oyer het eigen recht van de rege- ^bg een concessie te verlenen bleek Eigenlijk overbodig te zijn geweest, j^e regering, sprekende bij monde *an staatssecretaris Scholten, had «>en dat eigen recht zo eenzijdige badruk gegeven, dat het de schijn bad alsof zij ook tegen de gebleken jhening van de meerderheid van de tya.mer in van plan was van dat b'gen recht gebruik te maken. Het •eek een bijzonder halsstarrig stand- Punt: waarom had zij dan de me- bing van de Kamer gevraagd? Er Zl)n vele kabinetsvergaderingen no- d'g geweest om het kabinet tot de ^erklaring te brengen, dat het wel öegelijk rekening zou houden met de Sebleken mening van de Kamer. De begering beriep zich ook nog op het bijkomstige argument van de tijd lood. Zij zou echter, ondanks die bjdnood, die haar een verlening van oen concessie onmogelijk zou ma- *en, toch doorgaan met de voorbe eldende maatregelen daartoe, ten- bj) de Kamer de motie-Van Someren- Downer zou verwerpen. Daarmee ^erd de Kamer met de paplepel in gegeven, op welke wijze zij haar zin kon krijgen. De motie-Aarden had Been nut meer en werd ingetrokken. De heer Oud probeerde nog tot een motie van wantrouwen tegen de begering uit te dagen, maar na de Verklaring, dooi de staatssecretaris bamens het kabinet afgelegd, had biemand daar meer behoefte aan. heer Vondeling trachtte nog de Verwerping van de motie Va-n Some- ben-Downer te vertalen als het aan nemen van een motie van wantrou wen, maar dr. De Kort legde hem buchter uit, dat er bij verwerping Van die motie niets anders aan de band was dan dat de Kamer de re- Bering antwoord gaf op een door baar gestelde vraag. Er zat bepaald Been crisis meer in. De heer De Kort somde een aantal Winstpunten voor de staatssecreta rissen op: de voorkeur van de Ka- bïer voor een open bestel en een bjeerderheid voor reclame in de tele visie (hetgeen iets anders is dan cpmmerciële televisie). Hij had er bij kunnen zeggen, dat de Kamer zich Verheugt over de uitbreiding van de keuzemogelijkheid, die geboden zal Worden door het totstandkomen van een tweede net. -Staatssecretaris Scholten viel dr. J?e Kort bij: verwerping van de mo- he-Van Someren-Downer zou voor bet kabinet niet dezelfde gevolgen nebben als een motie van wantrou wen. Minister-president De Quay ueelde mede dat geen der ministers z'jn portefeuille ter beschikking zou bellen. De weg was nu vrij. De motie-Kleijwegt, die wel sym- Pathie had ondervonden, maar op moment nog niet opportuun werd Beacht, werd op verzoek van de in diener niet in stemming gebracht. De motie-Van Someren-Downer werd Verworpen met 96 tegen 41 stem- hien. Onder de 41 voorstemmers wa- ben vijftien leden van de K.V.P. Een overwinning van het gezond verstand, ook aan de zijde van de regering. Jarenlang hebben wij in commentaren het denk beeld van commerciële televisie, dat is van een programmaverzorging op kapitalistische basis, afgewezen. Wij Zljn derhalve tevreden. Ook de om roepverenigingen kunnen over de bibslag van het Kamerdebat tevre den zijn. Doch slechts voorlopig. W'ant zij moeten hebben begrepen dat de steun, die zij van de Kamer meerderheid hebben ondervonden, bieer voortkwam uit sympathie voor be algemene grondslagen van het bestaande omroepbestel, dan uit be wondering voor de concrete gestalte Wan het gevoerde programmabeleid, b-r was een wijd verbreid onbehagen °ver bepaalde monopolistische ver schijnselen, er was ook onbehagen ?Ver de kwaliteit der programma's, wu de kruitdamp gaat optrekken, is wellicht gelegenheid voor de prin- F'Piële voorstanders van ons levens beschouwelijk gelede omroepbestel baarover wat vrijmoediger hun kri oelt te laten horen. e politieke gevolgen, die de af- |l gelopen week gevreesd werden, zijn uitgebleven. Er is geen staatssecretaris afgetreden, en Been minister heengegaan. Met na- £be het aanblijven van minister r°xopeus, de toekomstige fractie voorzitter van de VVD in de Tweede ^amer, is van betekenis. Zijn aftre den zou hebben betekend, dat de VVD yan de commerciële televisie een hoofdpunt in de verkiezingsstrijd zou Baan maken. De sensatiepers zal dit Overigens toch ten bate van de VVD 7*1 blijven doen, maar het tafella den tussen de VVD en de Kamer meerderheid is niet helemaal door- Besneden. Zelfs voor de VVD is com merciële televisie blijkbaar, als het m op aan komt, geen halszaak. Zou minister Toxopeus zijn afgetreden, ?an zou de VVD niet meer in een ka mnet hebben kunnen deelnemen zon der afdoende toezeggingen op het p>nt van de commerciële televisie, »®tgeen er wel eens op zou kunnen h*»erkomen dat de VVD zich als re geringspartner zou hebben uitgescha- Nu is dat net niet gebeurd. Dat echter de VVD zich gisteren kandi daat heeft gesteld voor deelname aan kabinet „dat geacht kan wor den de steun te genieten van de meerderheid van de Kamer" kan [hen nu ook weer niet zeggen. Een Pandicap heeft zij zich op zijn minst feit heeft begaan, daarom crimineel hoeft te zijn. nog niet (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 27 maart. Dank zij de messcherpe vraagstelling en de eminente leiding van de president van de rechtbank mr. J. Gijsman heeft men gisteren op de tweede dag van de behandeling van de Baarnse moord zaak een scherper inzicht gekregen in de figuur van de tweede verdachte: de twintigjarige student in de sociolo gie Frans Boudewijn H. Bleek en half slaapwandelend was hij door twee par ketwachten min of meer naar binnen geduwd, waarna hij toestemming vroeg om tijdens het verhoor te zit ten. Al spoedig bleek met welk een ge sloten, uiterst vage en verwarde figuur de rechtbank te doen zou krijgen. Op vallend was het verschil met zijn me de-verdachte Henny W. die maandag vlot en zeer openhartig vertellend (zij het op een kille, gevoelsarme manier) verslag van de afschrikwekkende ge beurtenissen had uitgebracht. Het is voor de rechtbank gisteren bepaald geen gemakkelijke dag geworden. Bovendien deed zich voor het eerst tijdens deze marathonzitting een vrij pijnlijk incident voor. Een fotograaf die tussen de tekenaars schuin voor de verdachte en zijn verdediger zat, boog zich even naar voren en maak te een opname van Boudewijn op het moment dat deze dromerig voor zich uitstaarde. De officier van jus titie, mr. G. H. C. van Dijken deed een ieder opschrikken door zijn uit roep: „Meneer de president, er wordt gefotografeerd De fotograaf was gedwongen zijn toestel in te le veren en vervolgens de zaal te ver laten. Ook achter het raam bewo gen zich schimmen. Maar toen de parketwachten daar controleerden was er niemand (meer) te zien. Het is vooral de dag geweest van de president mr. Gijsman. Op een rond uit weergaloze manier slaagde hij er enkele malen in de uiterst zwijgzame, zich steeds achter zijn vriend en me de-verdachte Henny W. verschuilende Boudewijn tot spreken, tot zichzelf te- enspreken, te dwingen. Alles wat ewijn zei was belastend voor Hen- Oi gensp: Boude ny als W p punten waarin Henny hem be: zorgd. Willemstad (Curasao), 27 blaart Gouverneur mr. N. Debrot de Nederlandse Antillen heeft gis pen op Aruba eerste hulp verleend een 65-jarige man, die na een *ehtpartjj °P straat was blijven lig- jfen. De gouverneur, die ter gelegen- 5id van de opening van een onderwijs- stelling op Aruba verbleef, passeerde 6 plaats waar het slachtoffer op z&at lag. De gouverneur, die in ge- 'schap was van zijn vrouw en de ^arnemend gezaghebber De Cuba, dg te direct u't zijn auto en verleende .man eerste hulp (gouverneur De- Is namelijk ook medicus). als de gangmaker, de dader had aan gewezen, liet het geheugen van Bou dewijn het plotseling afweten. Was dat eens niet het geval dan werd prompt de naam van Henny genoemd. President: Bent u op het idee geko men Theo Mastwijk uit de weg te rui men?" Boudewijn: „Nee, dat is Henny W. geweest". President: „Heeft u niet met het hakmes op het hoofd van Theo Mast wijk geslagen?" Boudewijn: „1 daan" „Dat heeft Henny ge- President: „Henny W. vertelt dat hij is weggelopen, nadat hij een teken van jou had gekregen om het wur gend koordje om de nek van Theo Mastwijk te gooien. Is dat juist?" Boudewijn: „Henny W. is niet weg gelopen; ik ben weggelopen. Even la ter hoorde ik achter mij: pats, pats, pats. Ik kon het niet aanzien hoe Hen ny de jongen neersloeg". President: „Toch bent u teruggeko men. Waarom?" Boudewijn: „Dat heb ik Intuïtief Be daar". De antwoorden kunnen de presi dent niet overtuigen. Enkele malen roept hij uit: „Iemand staat hier te liegen, jij of Henny". „Henny" ant woordt Boudewijn onmiddellijk! „Waarom zeg je niet ronduit dat jul lie samen Theo Mastwijk hebben ge dood". Maar Boudewijn schudt zijn hoofd. Hij ontkent zelfs dat hij het stoffelijk overschot samen met Hen ny naar de put heeft gesleept. „Dat heeft Henny W. gedaan", klinkt het voor de zoveelste maal. Opmerkelijk Is dat Boudewijn steeds op punten die van weinig belang zijn in de zaak, pasklare en uitvoerige ant woorden geeft. Op de werkelijk be langrijke feiten blijft zijn commentaar, zijn beschrijving achterwege. Of er klinken aarzelende woorden als: „Nee, dat heb ik niet gedaan", „ik kan het mij niet meer herinneren, het staat wij maar vaag voor de geest". Nieuw in de ontwikkeling van deze zaak is de verklaring van Boudewijn dat het driemanschap een jaar na de moord de put heeft uitgegraven om het lichaam van Theo Mastwijk te verwijderen. „Na een tijdje zijn wij ermee opgehouden. We konden nauwe lijks nog iets van het lichaam ontdek ken. We hebben het gat daarna maar weer dichtgegooid". In de middagzitting worden, even als gisteren, de commissaris van de rijkspolitie te Amsterdam, de heer IJ. Taconis en de beide Baarnse recher cheurs G. Smit en H. Pit gehoord. Mr. Joh. K. Mathuizen, verdediger van Boudewijn, vraagt commissaris Taco nis te herhalen dat verdachte tijdens het onderzoek een zeer labiele indruk op hem heeft gemaakt. klaarde rechercheur Smit dat Ewout H. tijdens een verhoor ernstig schrok toen hij van het graven in de Ferd. Huycklaan hoorde. „Wij hebben in die tuin gegraven, maar niets gevonden. Het is goed mogelijk dat wij op een andere plek moeten zijn. Maar die bos- tuin is zo groot dat wij er maanden zouden moeten graven". Een nieuwe getuige geeft acte de présence: de Amsterdamse recher cheur D. Koops die tijdens de recon structie van de moord achtereenvol gens voor Boudewijn en voor Henny heeft „gespeeld". Hij heeft een pop ter langte van een meter achtenzestig in de put gegooid. De pop had de leng te en het gewicht van Theo Mastwijk. De rol van Henny W. vertolkend had hij verklaard dat deze zonder veeJ moeite dit werkje had kunnen klaren. Bij deze verklaring blijft hij. Prof. dr. H. C. Rümke, de bekende zenuwarts uit Utrecht, verschijnt ver volgens voor de rechters. Hij heeft Boudewijn evenals Henny W. lange tijd geobserveerd in zijn kliniek. „De gesprekken met Boudewijn waren moeilijk, erg moeilijk", zegt hij. Door de vele gesprekken met psychologen, psychiaters en reclasseringsambtena- ren was Boudewijn extra op zijn hoe de". „Heeft u de Indruk dat hij simuleer de?" vraagt de president. „Het Is niet uitgesloten", zegt de hoogleraar. „Het is ook mogelijk dat hij zich in een toestand brengt die aan simulatie doet denken". Over de verhouding Boude- wün-Henny W. zegt prof. Rümke: „Het is niet te zeggen wie de leiding heeft gehad. Eerst dachten wij dat Henny W. de sterkste was in alle opzichten. Maar na langere observatie hebben wij geconcludeerd dat Henny W. „min der sterk" en Boudewijn „minder zwak" was. Boudewijn is een jongen die zich eigenlijk voortdurend bedreigd voelt. Als men over de zaak spreekt wordt dat gevoel erger. Slechts een enkele maal hebben wij Boudewijn zien lachen. Het was alsof toen de zon eindelijk voor hem doorbrak. Op dat moment was hij een aardige, zelfs charmante jongen." Prof. Rümke is' van mening dat Boudewijn grote, neurotische storingen kent. Hij meent dat verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar is. In zijn rapport dringt prof. Rümke bij de rechtbank aan op een onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de re gering. Op een vraag van de officier of hij het gevaarlijk zou vinden als Boude wijn in de maatschappij zou terugke ren antwoordt de getui ge-deskundige dat iemand die eenmaal een crimineel Prof. Rümke verbaast zich verder over het feit dat Boudewijn hoe wel het goed mogelijk is dat hij be paalde dingen werkelijk vergeten is zich niets meer herinnert van de gruwelijke generale repetitie van de wurgingsscene in de huiskamer. Ook vindt hij het onbegrijpelijk dat twee maanden na de moord Boudewijn en Henny W. weer aan het stelen zijn gegaan. Het is een van die mysteries in deze zaak die wellicht nooit '.uilen worden opgelost. Als Boudewijn na afloop van de verklaringen van prof. Rümke weer de rechtszaal wordt binnengeleid, geeft de president een korte samenvatting van hetgeen prof. Rümke heeft ver klaard. „De professor meent dat niemand eigenlijk als de leider van de groep kan worden gezien", herhaalt de pre sident. Op dat moment draait Boude wijn met een ruk het hoofd naar de hoogleraar en kijkt hem een ogenblik slechts onderzoekend aan. „Wilt u iets vragen aan de getuige-deskundige? Ik dacht een bepaalde reactie op uw ge zicht te lezen", zegt mr. Gijsman. Langzaam staat Boudewijn op. De parketwachters schieten toe. Maar Boudewijn zegt alleen maar: „Ik had misschien wel iets willen vragen als ik bij de bespreking was geweest. Nu heeft het geen zin". „Maar ik geef u toch een samenvatting", repliceert de president. „Nee, dank u. Ik heb geen vraag", antwoordt Boudewijn ver moeid. Hij gaat weer zitten en staart in het niet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 maart Voor een gezelschap uit voornamelijk diplomatie ke kringen heeft de Hongaarse ambas sade gisteravond in het Metropole-thea- ter een aantal Hongaarse films ver toond. Het was een gevarieerd pro gramma bestaande uit een documentai re, een romantisch filmpje over het die renleven, een korte speelfilm en een aantal tekenfilms. Het beste kwam uit de bus een zeer geestig reclamefilmpje voor een potlood en een stuk gum. Ge slaagd was ook de tekenfilm met een dankbaar en gemakkelijk onderwerp: de op hol geslagen robot. De documen taire gaf een beeld van de wederopbouw van Hongarije na de tweede wereld oorlog: een conventioneel en propagan distisch stuk werk. Wèl zag men dat de heer Khroesjtsjev luide werd toege juicht maar over de opstand werd hield men zich nadrukkelijk van pok maar het geringste applausje. Alles bij een was het een onduidelijke vertoning waarbij alleen de tekenfilms het idee gaven tenminste niet helemaal voor niets te zijn gekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 27 maart Minister Beerman (Justitie)staatssecretaris Schmelzer (PBO) en de voorzitter van het Landbouwschap, de heer Biewenga, zullen donderdag de mogelijkheden be spreken om relletjes te voorkomen, wanneer in de toekomst beslag zou moeten worden gelegd op bezittingen van boeren, die weigeren de heffingen van het landbouwschap te betalen. Men wil zoeken naar een eenvoudiger pro cedure zoals b.v. ook de belasting dienst heeft zonder dat aan de rechts bescherming van de betrokkenen wordt getornd, zo deelde taatssecretaris Schmelzer gisteren in de Eerste Ka mer mee. De staatssecretaris gaf een uitvoeri- uiteraard niet gerept. Terecht ont- ge uiteenzetting (zoals destijds ook in ons blad is gegeven) van de voorge schiedenis, die tot de moeilijkheden in Hollandsche Veld heeft geleid. Hij zei dat het Landbouwschap een „roman van geduld" heeft geschreven, maar uit eindelijk wel moest ingrijpen toen de (Advertentie) Even later, als rechercheur Smit verklaart dat hij tijdens het onder zoek een tip heeft gekregen dat het driemanschap ook in een tuin aan de Ferdinand Huycklaan heeft ge graven, wenst Boudewijn plotseling het woord. „Wie heeft die tip gege ven?" vraagt hij aan de wat ver wonderde rechercheur, die vragend naar de president kijkt. Mr. Gijs man knikt goedkeurend. „Van de le raar Hannema uit Baarn". Overigens blijft het graven van het drietal in de Ferd. Huycklaan een vreemde gebeurtenis. Gisteren al ver-en In het verdere verloop van het tele visiedebat in de Tweede Kamer zei dr. Bruins Slot (AR) dat het belangrijkste resultaat van de verklaring van de re gering is, dat het kabinet geen concessie meer zal verlenen. Hij bleef wel iets dubbelzinnigs zien in de argumentatie van de staatssecretaris, dat de regering rekening wil houden met de gevoelens van de Kamer, terwijl zij anderzijds op haar „eigen recht" blijft staan als het om een beslissing gaat. Mevr. Van Someren-Downer (WD) zei te zien aankomen, dat de liberalen met de beslissing over het verlenen van een concessie tweemaal „genomen" zul len worden. Er moet eerst een nieuwe wettelijke regeling komen, waarop dus gewacht zal moeten worden. Het zal er dan op neer gaan komen, dat dan toch de omroepverenigingen uitzenden. Wanneer die er eenmaal mee bezig zijn, wordt het natuurlijk een zogenaamd „verkregen recht". Verwerping van haar motie ziet zij als een duidelijk blijk van wantrouwen in de regering. Prof. Oud (WD) nodigde de Ka mer zelfs uit om ter wille van zui ver staatsrechtelijke verhoudingen een echte motie van wantrouwen in te die nen, omdat de meerderheid immers vierkant tegenover het regeringsbe leid staat. Volgens hem moet de Ka mer consequent handelen. Op inter rupties uit de socialistische hoek: „Dat durven ze niet", reageerde prof. Out. met de opmerking: „Ik begrijp niet, dat de PvdA het niet doet. Die heeft immers al sinds 1939 geen ver trouwen meer in de regering". Prof. Vondeling (PvdA) bestreed de opvatting van prof. Oud en zei, dat de re. 'ing alleen maar heeft willen vra- fer hoe de Kamer over haar beleid enku Bovendien is een verwerping van de motie-Van Someren juist wat prof. Oud wil: een afkeuring van het rege ringsbeleid. Hij vond eenter wel, dat de regering veel te slordig is opgetreden i stelcte de de met veel zorg voorbereide behandeling van de aardgasnota daar tegenover. Minister De Pous bestreed de mening en zei dat beide zaken niet vergelijkbaar zijn. Bjj de aardgasnota ging het om enorme bedragen, die het parlement moest voteren, hier gaat het om een zaak waarbij tijdnood een grote rol heeft gespeeld. Mr. Scholten zei, dat de Kamer best mondeling overleg had kunnen krijgen, wanneer zij daar maar om gevraagd had. Dr. De Kort (KVP) merkte op in het toegeven van de regering twee oor zaken te zien: het is een gevolg van het „gemeen overleg" tussen regering en Staten-Generaal en de feitelijke om standigheden hebben de regering boven dien daartoe gedrongen. Met deze ar gumentatie, aldus de katholieke frac tievoorzitter, kan de Kamer tevreden zijn. Zij wordt niet onder druk gezet door dreigen met aftreden. Er is geen kabinetscrisis in het vooruitzicht, het geen ook overdreven zon zijn. Ook de liberalen overdrijven volgens he wanneer zij het verwerpen van de motie-Van Someren gelijk stellen met het aanvaarden van een motie van wantrouwen. Wanneer wantrou wen moet worden uitgedrukt, dan moet de tekst van een motie dat zeer nadrukkelijk weergeven. Zo'n motL zou hier echter geen meerder heid krijgen, aldus dr. De Kort. Men bedenke ook, dat het hier niet gaat om een essentieel punt van regerings beleid. Uit geen troonrede of regerings verklaring valt dat af te leiden. Dr. Veerman (AR) constateerde, dat de regering nu duidelijk heeft laten we ten, dat zij het overleg met de Kamer wil honoreren. Tenslotte zei dr. Tilanus (CH), dat het hem duidelijk was geworden, dat de behoefte bestaat aan een wettelijke regeling en voorts dat het werken met regeringsnota's vaak tot moeilijkheden leidt. Wat het „eigen recht" van de regering betreft om beslissingen te ne men, herinnerde hij eraan dat ook minis ter Marchant zich in 1934 daarop had beroepen bij de behandeling van zijn nieu we spelling. De heer Tilanus had toen een interpellatie aangevraagd en een motie ingediend, die de regering naast zich neer legde. De spelling ging gewoon door. Hjj vond, dat de regering toen ook het recht had een afwijkende beslissing te nemen. Mr. Scholten heeft bij de dupliek de conclusie getrokken, dat een meerder heid in de Kamer in ieder geval een „open bestel" wil en dat daarmede ni bedoeld wordt een bestel dat zo veel voorwaarden voor een nieuwe con cessionaris inhoudt, dat het niet echt „open" zou zijn. Voorts stelde hij vast, dat de rege ring en de Kamer beide reclamebood schappen op zichzelf mogelijk en wense lijk achten. Hij wees erop, dat de re gering alle werkelijkheidszin zou mis sen wanneer zij nu toph nog tegen de zin van de Kamer zou onderhandelen. Hij was het met dr. De Kort eens: De regering kan het verwerpen van de liberale motie niet gelijk stellen met een motie van wantrouwen. Prof. De Quay heeft tenslotte in antwoord op de vraag van dr. Vonde ling, öf het kabinet wel homogeen is geweest in zijn beslissingen, medege deeld, dat er inderdaad ernstig ge twijfeld was over het antwoord op de vraag, of de consequenties moesten worden getrokken uit een duidelijke uitspraak van de Kamer over een zo belangrijk beleidspunt. Men is ech ter tot de conclusie gekomen dat de portefeuilles niet ter beschikking moes ten worden gesteld. De periode waar in ons land een demissionair kabinet zou hebben, zou in dat geval met an derhalve maand verlengd zijn. Dit nu achtte men in verband met nationale en internationale omstandigheden niet verantwoord. Uit de reacties zowel onder de leden van regering en Kamer als de aanwezigen die direct bij de om- roep- en tv-zaken betrokken zijn, bleek na afloop van het debat duidelijk, dat er algemene tevredenheid heerst over deze oplossing van het kabinet. „Er is nu een reële mogelijkheid gescbapen. om het moeilijke vraagstuk van de re clame In de tv op de juiste manier te gaan behandelen", zo zei ons mr. Schüt- tenhelm, voorzitter van de NTS. heffingen, die krachtens de wet wa ren opgelegd, al sinds 1956 bij enkele boeren oninbaar bleken... De senaat behandelde gisteren de be groting van Algemene Zaken, waaronder ook de bezitsvorming en de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie ressorteren. De staatssecretaris constateerde 1) dat sprekers van alle pau*tijen het beginsel van de PBO ondersteunen, 2) dat nie mand een „paniekerige" behoefte bleek de hebben aan tovermiddelen, waardoor een spectaculaire vooruitgang in de toch wel teleurstellende ontwikkeling van de PBO zou kunnen worden ge boekt, en 3) dat er geen wezenlijk ver schil van opvatting tussen Kamer en regering bestaat over het karakter van het regeringsbeleid t.a.v. de PBO. dat stimulerend en steunend moet zijn maar niet mag forceren. De begroting werd z.h.s. aangenomen. BRUSSEL, 27 maart (UPI) De vi- ce-voorzitter van de Europese commis sie dr. L. Mansholt zal volgende maand in Washington met president Kennedy confereren over transatlantische land bouwvraagstukken, aldus is in de Bel gische hoofdstad vernomen. Dr. Mansholt gaat op 3 april naar de Verenigde Staten, om er een land- bouwcongres aan de Cornell Universi teit bij te wonen. Daarna zal hij in Washington een ontmoeting hebben met Kennedy en met de Amerikaan se minister van landbouw, Orville L. Freeman. •)1 BREDA, 27 maart (KNP) Van 18 tot 21 april wordt in het grootsemina rie Hoeven een congres georganiseerd voor studenten van seminaria in on» land en in België en voor leden van de Unie van Katholieke Studentenver enigingen en de K.S.S.F., een onderaf deling hiervan. Voorts zijn hiervoor uit genodigd Vlaamse studenten van de uni versiteiten te Leuven en Gent. Het thema van dit congres is „Be zinning op Europa". De organisatie is in handen van de sociale vereniging Sint Paulus van het .grootseminarie Hoeven, die een en ander heeft opge zet bij gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de vereniging. Het is de bedoeling dat het congres zich zeker ook zal bezinnen op de taken buiten het geloofsleven. Dat blijkt overigens wel uit de onderwerpen die de diverse inleiders zullen behandelen. Het pro gramma is grotendeels opgezet in nauwe samenwerking met prof. dr. J. Kerk- hofs van het Jezuïetencollege te Leuven, die zelf een inleiding zal houden over „Europa als werkelijkheid in de Euro pese zielzorg". Voorts worden lezingen gehouden door prof. dr. W. Asselbergs over „Euro pa, mislukt experiment in christen heid?" drs. A. van Heusden van de Europese school te Luxemburg over „Europa als werkelijkheid in opvoeding en onderwijs"; drs. W. J. van Slobbe, adjunct kabinetchef van dr. Mansholt van de E.E.G., die de betekenis der Europese gemeenschappen zal behan delen en tenslotte Th. Kerstiens, Euro pa-secretaris Uniapac, die de blijven de taak van christelijk Europa ten aan zien van de ontwikkelingslanden zal be handelen. (advertentie) De OLVEH sluit uw zorgen uit. mSMÊMM. Mariette van Wijk uit Noordwijk staat met bei de benen op de grond. Nuchter bekijkt ze haar eclatante successen, die zij reeds op internationale pianoconcour sen boekte. Natuurlijk realiseert zij zich niet zonder blijdschap, dat na haar jarenlange piano studie, waarvoor zij zich alles ontzegd heeft, resultaten niet zijn uitgebleven en dat er in haar pianospel letterlijk en fi guurlijk muziek schijnt te zitten. Maar ze is verstandig genoeg zich steeds voor te houden, dat een carrière op het concertpo dium slechts voor een enkeling is weggelegd. Dat er in de strijd om de top meer verliezers dan winnaars zijn. Mariette, die pas 19 jaar geworden is, is kortgele den teruggekeerd uit Barcelona, waar zij een derde plaats en een diploma d'honneur veroverde op een internationaal pianocon cours, waaraan negentig pianisten uit 28 landen deelnamen. De dag van de uitslag is een van haar gelukkigste geweest. En vooral het feit, dat de gevierde Spaanse pianiste Maria Canal, naar wie het concours is genoemd, na de einduitslag liet doorschemeren, dat haar vertolking de meest artistieke was, betekende een ongekend compliment voor haar. „Ik vond het bijna te mooi om waar te zijn," vertelt de blonde Noordwijkse. Mariette werkt hard. Soms wel eens „te", vinden haar ouders. Alles wat haar muzikale ontwikkeling kan afremmen, schakelt zij uit. Geen vriendinnen dus, geen paardrijden of tennissen, wat zij graag doet, geen fuifjes of andere uitjes. Enkele jaren geleden is zij op advies van de wereldberoemde Franse pianist Robert Casadesus naar Parijs gegaan, waar zij nu studeert onder leiding van de Parijse muziekpedagoog Perlemutter. „De assistente van Perlemutter, Susanne Roche, zweept je op tot zo'n hoog werktempo, dat je geen tijd overhoudt om aan andere dingen te denken, dingen, die misschien veel pleizieriger zijn. Soms wordt het me wel eens te erg. Dan vind ik het allemaal stom vervelend en zet ik op m'n kamer een jazzplaat op. Dat geeft dan een opkikkering. Daarna begin ik weer vol goede moed aan Beethoven of Schubert. Ik voel, dat ik het aan mezelf verplicht ben, dat ik doorga en dat ik er uit haal, wat er in zit." Op zevenjarige leeftijd begon Mariette te spelen. Na een paar maanden al werd haar spel opgemerkt door een violist van het Londense Symfonie Orkest, die in het hotel van haar vader in Noordwijk logeerde. Spoedig daarna kreeg zij toen lessen van Daay Ouwens, leerling van Casadesus. De laatste stond zo versteld van het talent van het meisje, dat hij haar bij elk bezoek aan Nederland enkele lessen gaf en haar na een door haar gegeven recital uit pure geestdrift omhelsde. Cassadesus was het ook, die absoluut verbood dat Mariette op tienjarige leeftijd een concert zou geven met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Op haar vijftiende en zestiende jaar betrad Mariette voor het eerst als soliste het concertpodium. Zij concerteerde onder meer het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Haarlem en het West-Nederlands Symfonie Orkest. Mariette vindt het heerlijk thuis te zijn, in de comfortabel ingerichte bungalow van haar ouders langs de zee. Maar de toetsen van haar vleugel raakt zij niet aan. Zij wil het harde, urenlange studeren van het laatste jaar even vergeten. Haar studeerkamer in Parijs en de volle concertzalen zijn ver weg. Ze wandelt langs het strand en doet boodschappen. Thuis staat radio Veronica aan. Ze gelooft ook, dat een tijdje niet-spelen haar techniek en artistieke ontwikkeling ten goede komt. De eerste week van april ver trekt zij weer naar Parijs Ze heeft al verschillende uitnodigingen voor het geven van concerten en recitals. „Straks moet ik er weer bovenop zitten en ploeteren. Zeven, acht uur per dag. Het is zelf-behoud. Er zijn méér jonge pianisten en allen willen ze je voorbij streven."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5