Japan geeft SMARTEGELD voor onwettig afgenomen hospitaalschip Zuid-Af rika rustig daiik zij sterkte leger en politie55 Knoop uvj oor VAN NELLE'S Schemata priesterleven en -onderwijs in coördinatie commissie van CONCILIE Slechts één miljoen voor Op ten Noort Geen feitelijke vergoeding voor gezonken K.P.M.-er? Lening voor Brazilië Tokio erkent schuld, maar wil slechts klein deel van claim betalen Staking Lacq ten einde Koning Saoed ernstig ziek Les in beeldende kunst in Oud Beets Kleinplastiek-scholing Canadese werk studenten Babyvoeding voor jeugdige slachtoffers op Bali Verwoerd over Bantoe-ondergronds theebuiltjes. m Pokken in Pakistan „Afternoon" 1 J- WOENSDAG 27 MAART 1963 PAGINA 7 ♦iffl buitenlandse kroniek Hisko Mikpunt voor bommen TJ et fraaie witte schip van de r~i van de Koninklijke Paket- *- vaart Maatschappij, de „Op ten Noort", ten tijde dat het met het zusterschip plancius" de sneldienst Soerabaja-Sèmarang- Batavia-Muntok-Singapore-Bela- wan-Deli onderhield. Bij het uit breken van de Pacificoorlog werd het omgebouwd tot hospitaalschip. Japan erkende het officieel als hospitaalschip maar de Japanse strijdkrachten bombardeerden het en eigenden het zich later onwettig toe. Vergeefse protesten 55 KAAPSTAD, 27 maart (Rtr.) Naar aanleiding van de opmer king van de oppositie dat de rege ring de onderdrukking van de ondergrondse organisatie Poqo verkeerd heeft aangepakt, heeft premier Verwoerd dinsdag in het parlement gezegd dat er vrede en rust in het land heersen, dank zij de aanwezigheid van krachtige militaire en politie-eenheden. W (Van een onzer verslaggevers) }®EN HAAG, 27 maart Japan zal vaderland voor het in de oorlog onwettig 1? beslag genomen KPM-schip „Op ten °°rt" een op dat tijdstip door Tokio j Terwijl in Washington steeds lui- er de bezwaren opklinken tegen ^°ortzetting in de huidige omvang de Amerikaanse hulp aan het b'tenland (men denke aan het rap- P°rt-Clay en aan de uitspraak van machtige lid van het Huis van ^'gevaardigden Otto E. Passman, hij slechts de helft wil toestaan het bedrag, dat president Kenne- y voor zijn nulpverleningsprogram ®5nvraagt), hebben de Verenigde "taten aan Brazilië een lening ver trekt van 398.5 miljoen dollar. Daar *'jn uitvoerige besprekingen aan ^°orafgegaan. De Braziliaanse minis- van financiën, dr. Francisco San 'ago Dantas, heeft er al op 11 maart Weer dan een uur over gesproken president Kennedy en in de dertig fruiten, die maandag j.I. aan dé ^"dertekening voorafgingen, hebben e heide staatslieden het onderwerp ^ederom aangesneden. Zelfs toen hij Costarica de conferentie van pre- s'denten uit Midden-Amerika bij- ^bonde, heeft Kennedy zich over het Moop van de onderhandelingen a'en inlichten. De Amerikaanse regering is zich volledig bewust van de zeer gewich tige positie, die Brazilië in La- tijns-Amerika in neemt. Zij beseft, dat de communis tische leiders tn ou en Peking er een lief ding V°or over zouden hebben, als zij vaste V°pt hadden in Brazilië inplaats van Cuba. Er zijn juist de laatste j agen weer tekenen van een opge- e®fde belangstelling van de commu- ?*'ften voor Latijns-Amerika. Maar 'bder dan ooit is de Amerikaanse j^gering op het ogenblik bereid haar °stbare dollars in een bodemloze jjt te werpen. Vandaar, dat zij aan e thans gesloten lening de voor aarde heeft verbonden, dat Brazilië ^r<eu» optreedt tegen de inflatie en het in het algemeen maatregelen "^bmt om de nationale economie te ahiliseren örazilië heeft met die voorwaarden J'gestemd. Het zal bijna tweederden ar> het geleende bedrag gebruiken jbt het voor dit jaar op 500 miljoen j.°Uar geschatte tekort op de beta- ^"tfsbalans te verlagen. De rest wordt p'teed aan economische ontwikke- .'"gsplannen. Brazilië zal voorts trach- 11 financiële faciliteiten te verwer ft in West-Europa en Japan. En deze gecombineerde wijze willen resident Goulart en zijn ministers inflatie te lijf gaan, die vorig jaar j^ft geleid tot een stijging van de ^bsten van levensonderhoud met meer b0 procent. Dat is natuurlijk een "'blijk streven. Maar het zal niet tvoudig zijn. Brazilië heeft wel eens ^rjJer bepaalde verplichtingen op z'cl het j ^aPan financiële faciliteiten kreeg °°r een totale waarde van twee mil- ait dollar. Ook toen nam Brazilië jP zich de inflatie tegen te gaan en e.eConomie te stabiliseren. Maar de 'tieke crisis, die begon met het A^erwachte aftreden van president VPadros en die duurde tot begin j-h. toen president Goulart e bevoegdheden van zijn ambt her- stteB' heeft het land opnieuw in een 'a'e en economische chaos gestort. Wat in het verleden is gebeurd. Lan, z'ch in de toekomst gemakkelijk *rhalen. >'ch genomen, zoals in mei 1961. toen j van Amerika, West-Europa en officieel erkend hospitaalschip een miljoen gulden „smartegeld" betalen. Tenzij het Nipponse parlement in laatste instantie de dezer dagen bereikte over eenstemming afwjjst. Maar dit ligt, ge zien de omstandigheden die tot het ak koord hebben geleid, niet voor de hand. Toch is het ministerie van Buitenland se Zaken voorzichtig met enigerlei toe lichtende mededeling over vastgelegde feiten. De informaties komen dan ook grotendeels uit Tokio. Bijvoorbeeld, dat men dertien jaar over deze zaak heeft gepraat en dat de Japanse onderhande laars kans hebben gezien, de tenslotte toegezegde schadevergoeding te gieten in de vorm van „smartegeld", waarvan het totaal nog geen kwart zou bedragen van hetgeen als schadevergoeding kon worden geclaimd. Volgens een niet tegengesproken AFP-bericht uit Tokio zou Nederland zelfs zeven miljoen gul den gevraagd hebben. Hoe het zij: één miljoen is toegezegd voor het hospitaal schip waarvoor de Nederlandse rege ring, zijn we juist ingelicht, ruim het vijfvoudige calculeerde bij de vaststel ling der fondsen voor de reconstructie van de koopvaardij-vloot. Wat is er indertijd precies gebeurd met de 6000 brt. metende „Op ten Noort"? In december 1941 is zij uit de snel- dienst Soerabaja-Semarang-Batavia, MuntokSingaporeBelawanDeli ge nomen. Zij had met het zusterschip „Plancius" vele jaren deze belangrijke passagiersdienst onderhouden. De fraaie „kapal poetih" (witte schip) was, al hoewel niet gloednieuw, een der favo riete archipel-schepen van de KPM. Met haar accommodatie voor bijna honderdtachtig passagiers in eerste en tweede klas bleek de „Op ten Noort" het aangewezen schip voor maritieme ziekenverzorging, toen eenmaal de Pa- cific-oorlog was uitgebroken. Twee maanden later was het schip omgebouwd tot een doelmatig hospitaal schip, voorzien van alle kentekenen, voorgeschreven door de Geneefse con ventie. Maar, hoewel Tokio officieel had la ten weten dat Japan de „Op ten Noort" ais hospitaalschip erkende, vielen Ja panse bommenwerpers het aan. Twee maai achtereen. Een „near miss" ont- redderde de elektrische uitrusting en een enorme rookontwikkeling moet bij de aanvallers de indruk hebben ge wekt dat het schip getroffen was. Toen de „Op ten Noort" zigzaggende door het Westervaarwater op volle kracht haar weg naar Soerabaja vervolgde, keerden de bommenwerpers terug en voerden een nieuwe aanval op het hospitaalschip uit. Daarbij werden veer tien personen gewond, van wie drie een dokter, een verpleegster en een analiste het leven verloren. Dit alles gebeurde op 21 februari 1942, een week vóór de slag in de Java- zee. Het scheen alsof het hospitaalschip met demonische opzettelijkheid moest worden uitgeschakeld. Ook in die week, terwijl aan de „Op ten Noort" provi sorisch herstelwerkzaamheden werden verricht en de medische personele en materiële voorziening werden gecomple teerd, bleef het Bode Kruis-schip doel van verschillende aanvallen uit de lucht. Het schip bleef voor verdere treffers gespaard en zo kon het 28 februari in de vroege ochtend uitvaren om te trachten de getroffen „De Ruyter" en „Java" op te sporen en hulp te ver lenen. Ook moest worden uitgekeken naar de drenkelingen op de plaats waar de „Kortenaer" was gezonken. Uit het uitvoerige rapport van kapi tein G. Tuizinga over hetgeen die dag en de daaropvolgende dagen gebeurde, is een passage opgenomen in het boek dat de Koninklijke Paketvaart Maat schappij deed verschijnen over de ac tiviteiten van haar schepen in oorlogs tijd. Maar échter de daarin sober ver melde feiten doemen de beelden van de verschrikkelijke gebeurtenissen op, als men met de thans reeds lang gepensioneerde maar nog vitale ge zagvoerder over de belevenissen op en met de „Op ten Noort" praat. Met een medische staf van 45 per sonen en 116 opvarenden koerste het hospitaalschip de 28ste februari 1942 naar de aangegeven posities. De span ning aan boord steeg toen tegen twee uur die middag de Japanse vloot in zicht kwam. Men wist immers uit er- iiiiiiiHiiiiimimiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii varing dat de Japanners het Rode Kruis niet respecteerden. Er kon van alles ge beuren. Doorvaren was het consigne. Toen de „Op ten Noort" midden in een grote concentratie Japanse oorlogs- en transportschepen voer, kreeg kapitein Tuizinga het sein om te stoppen. Ja panse mariniers kwamen aan boord en doorzochten het hospitaalschip, de radio werd onbruikbaar gemaakt en onver- richterzake moest de „Op ten Noort" achter het eiland Bawean ten anker gaan. Daar moest zij bijna een etmaal blijven. De Japanse marine zou de drenkelingen van de ondergegane Ne derlandse oorlogsbodems verzorgen, zo heette het. De volgende dag. toen kapi tein Tuizinga het anker had doen lich ten en in oostelijke richting was weg gevaren, verscheen een Japans water vliegtuig boven het schip met de order naar Bawean terug te keren. Vandaar werd het twee dagen later naar Band- jermasin gedirigeerd, aan de zuidkust van Borneo. De daar bijeengebrachte overlevenden van de geallieerde vloot kwamen op de „Op ten Noort", eerst achthonderd, later nog meer. Een ge wapende eenheid Japanners bleef wan trouwig toezicht houden, aan boord. Vanzelfsprekend heeft kapitein Tuizinga tegen de elkaar opvolgende orders die in strijd waren met de Conventie van Genève, geprotesteerd. Dat mocht niet baten. Anderzijds moest de gelegenheid om medische hulp te bieden, worden aangegrepen. Enkele dagen later de negende maart arriveerde de „Op ten Noort" in de haven van Makassar. Daar zou zij, provisorisch gerepareerd, als drijvend hospitaal voor de krijgs gevangenenkampen van Makassar en omgeving tot 23 november 1942 blijven liggen. Op die dag werd de onwettige toe- eigening door Japan bevestigd. Onder Japanse vlag moest het schip zee kie zen met bestemming Yokohama. Een groot deel van de bemanning, meren deels Indonesische leden, had het schip moeten verlaten. Na aankomst in Yokohama op 5 decembet moest ka pitein Tuizinga mét de bemanning en de medische staf de „Op ten Noort" verlaten. „Als gasten van de Japanse regering zij het geen ere-gasten", zoals de ironische mededeling luidde, „mag u enige tijd in Myoshi verblijven". De „Op ten Noort" zou worden gerepa reerd, nu grondiger. Maar tegelijkertijd omgedoopt tot „Tenno Maru" om naar later is ge bleken, o.a. als transportschip te wor den gebruikt. In de tweede helft van 1944, toen de geallieerde verkenners in de lucht en onder water reeds diep in het vijandelijke gebied opereerden, werd de voormalige „Op ten Noort" voor het laatst gezien. Het was H.M. onderzeeboot „Zwaardvis" die het schip in de Javazee signaleerde, op 7 oktober 1944. De „gasten" in Myoshi vernamen medio augustus 1945 dat de oorlog in de Pacific met de Japanse capitulatie was afgelopen. Zij hadden het wel én wee doorgemaakt van geïnterneerden en konden huiswaarts keren. Met nieu we moed, maar zonder de „Op ten Noort" Onder zijn nieuwe naam kon het schip niet aan de geallieerden worden teruggegeven. En het verdween, niet door een oorlogshandeling, maar door een daad van de Japanse marine na de capitulatie! Toen de feiten na enig speurwerk waren vastgesteld kon Ne derland zijn claim nog sterker baseren. Het praten over schadevergoeding, d.w.z. het loven en bieden begon. De onderhandelaars mochten daarbij even wel niet uit het oog verliezen, dat er in geallieerd verband zaken van „groter belang" aan de orde waren. Enfin, na dertien jaar onderhandelen, krijgt Nederland een miljoen gulden. „Smartegeld". Wat de werkelijke waar de was van de „Op ten Noort" in het begin van 1942? Deze vraag heet nu inopportuun. In kringen van oud-offi cieren van de K.P.M. schudt men het hoofd. „Ach. onze nieuwe vriendschap met Japan is ook wat waard. En de oude „Op ten Noort" dateert tenslotte van 1927". O (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 27 maart. Althans één belangrijke secondaire staking, die van het personeel van het grote aard- gaswinningsbedrijf van Lacq (Zduid- west Frankrijk) is beëindigd. Gisteren hebben de directie en de vier perso- neelsvakbonden een akkoord bereikt waarbij o.m. het personeel een loons verhoging krijgt van 5.65 pet., een week betaalde vakantie meer en voor al de toezegging dat alle nog door het personeel van de Franse steenkoolmij nen te verkrijgen voordelen ook op. hen van toepassing zullen zijn. Het bete kent in feite de inwilliging van de door het personeel van Lacq gestelde eis dat het mijmverkersstatuut ook voor hen zou gelden. Vandaag worden na negentien da gen onderbreking de werkzaamheden derhalve weer normaal hervat. Het zal echter om technische redenen nog on geveer een week duren aleer de gas levering door Lacq weer haar gebrui kelijke omvang heeft bereikt. Voor Parijs zal de beëindiging van de sta king te Lacq wellicht toch meebren gen dat het ook bij voortduren van de mijnstaking aan een ingrijpende gasrantsoenering zal kunnen ontko men. In Zuidwest Frankrijk had de staking van „Lacq" voor tal van in dustriële ondernemingen reeds tot ge volg gehad dat zij hun activiteiten aanzienlijk moesten beperken, dat er personeel was ontslagen of nog maar hal ve tijd werkte. DACCA, (Pakistan) 27 maart (TJPI) Een pokkenepidemie in de Oost-Pa- kistaanse stad Dacca, heeft aan een groot aantal mensen het leven gekost. Plaatselijke kranten schatten dat het er al meer dan duizend zijn. Officiële schattingen ontbreken. De ziekenhuizen nemen geen nieuwe patiënten meer op. omdat ze geen bedden meer vrii heb ben. In een straat van Dacca stierven in de afgelopen dagen honderd mensen aan de ziekte. „Aan de andere kant zal niemand ontkennen dat er een crisis in Zuid- Afrika bestaat. De gehele wereld be leeft een crisis. Men ziet dit in de V.N., aan de ontwikkeling in Afrika en aan de dreigementen van agitato ren jegens Zuid-Afrika. Deze agitato ren kunnen niets uitrichten, maar de ze tijd is vol onrust. De regering zaj de nodige maatregelen blijven nemen tot behoud van vrede en rust", aldus Verwoerd. De premier is het eens met het tussentijdse rapport van de rechter Snyman over de onlusten van vorig jaar in Paarl. Hij zegt daarin dat de activiteit van Poqo „verontrus tende afmetingen" aanneemt en be veelt bijzondere wettelijke maatre gelen aan om de toestand het hoofd te bieden. „Als het nodig wordt het communis me te bestrijden en de daden die uit communistische agitatie voortkomen, zal ik niet aarzelen de veiligheid van de staat n zijn burgers te stellen bo ven de formaliteiten van de gebruike lijke rechtsbedeling", zei premier Ver woerd. Tevoren had de leider van de oppo sitie, Sir De Villiers Graaff, verklaard dat Poqo moest worden uitgeroeid en dat voor het eerst georganiseerde moord als politiek wapen werd ge bruikt. NICE, 27 maart (UPI) Koning Ibn Saoed van Saoedi Arabië is ernstig ziek, nadat zich in de laatste 24 uur een inzinking heeft voorgedaan, aldus is uit kringen rond de in Nice verblij vende vorst vernomen. Hq verkeert niet in onmiddellijk levensgevaar. Naar het Negresco hotel in Nice waarin de koning verblijfhoudt, is een zuurstoftent met zuurstofcylinders ge bracht. Volgens genoemde kringen lijdt koning Saoed aan bloedingen, aan sto ringen van het spijsverteringsorganis me, aan een zwak hart, aan de lever, aan het bloed, en aan astma, welke laatste kwaal hem dwingt tot rechtop zitten. De koning, die fabelachtig rijk is, wordt bijgestaan door twaalf artsen. Hij is bezocht door zijn zoon en erfgenaam, de 38-jarige prins Fahred, die uit Sa- oedi-Arabië is overgekomen. Ook prins Abdoel Aziz-al-Saoed, broer van de ko ning, is uit Cannes overgekomen: (Advertentie) Met één Van Nelle's thee builtje (groot formaat) ze u vlug en gemakkelijk een flinke pot heerlijke, krachtige thee. Om de hele familie van te laten genietenl Want de geur en fijne smaak van de beroemde Van Nelle's „Afternoon" melange zijn in het builtje extra yeconcentreeru bewaard. Doos van 20 stuks 98 ct TB 14 Het Friese dorpje Oud Beets, in de buurt van het bosrijke Beet- sterzwaag. zal over enkele maanden in liet bezit zijn van een heel bijzondere attractie, een soort „Doe het zeif-expositie". „Maar alle lentoonstellingssfecr zal volledig worden gemeden", verzeker de ons uitdrukkelijk de initiatiefne mer, de heer J. v.d. Meij, beeldend kunstenaar uit Beetsterzwaag. „Ik was hier nog maar pas komen wonen en ik zag dat het hulpkerkje van de Nederlands hervormde ge meente daar ongebruikt stond te ver vallen. Ik vond dat wel een beetje zonde van de ruimte, en ben naar dc kerkeraad gegaan om te vragen of ik het niet kon huren", vertelde de heer v.d. Meij. Dat bleek inderdaad te kunnen. De heer v.d. Meij wilde er iets mee gaan doen waarmee hij het publiek kon trekken. „Geen ten toonstellingsruimte waar iedere dag hoogstens drie en dan nog veelal dezelfde mpnsen op bezoek ko men", vond hij. De heer v.d. Meij wilde iets verzinnen waardoor de mensen veel nauwer met de kunst in contact kunnen komen dan bij ge wone tenttonstellingen doorgaans hot geval is. Het moest iets zijn waarbij de mensen zelf het grote belang van lijn, kleur vlak en compositie zouden kunnen ondergaan". Zo doordenkend construeerde de ini tiatiefnemer enkele apparaten waar mee de bezoekers zichzelf bezig kun nen houden. „Men kan de mensen wel tekengerei of zoiets in de handen ge ven, maar dat lukl toch niet. De volwassene vindt dat gek, of denkt dat hij het toch niet kan" Dus pakte de heer v.d. Meij het op een andere manier aan. Zo ontwierp hij onder meer een „.deurencabine" In «leze cabine zijn enkele knoppen aangebracht. Wanneer een argeloze bezoeker hierop drukt komt hij plot seling in een lel rood licht te staan. Verandert men de kleur van het licht, dan realiseert men zich plot seling „met een schok" dat iedere kleur andere gevoelens teweeg brengt, en zo moet men wel tot het besel komen dat de kleur iu iedere iimiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin. Onder de titel „Tien jaar klein- plastiekscholing" zal op initia tief van de directeur van Ma- durodam de heer G. G. Junge- rius. van 26 april tot 10 juni in Madurodam een openluchttentoonstel ling worden gehouden van kleine beelden van leerlingen en oudleerlin gen van de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam. Onder leiding van prof. J. Gregoire zullen leerlingen van de rijksacademie deze tentoonstelling inrichten, waaraan 35 leerlingen en oudleerlingen van prof. dr. Semeyn Esser met 75 werken zullen deelnemen. Het affiche en de catalogus voor de tentoonstelling wor den ontworpen door beeldhouwer E Claus, een der oudleerlingen, die ook aan deze expositie zal deelnemen. Het bestuur van Madurodam heeft een kleinplastiekprijs ad 750 be schikbaar gesteld, waarvoor een jury van beeldhouwers een keuze zal ma ken, terwijl een jury uit de jeugd- gemeejiteraad van Madurodam een prijs van 250 zal uitreiken. les kunnen geven In „beeldende kunst". Op het ogenblik is er In het kerkje van Oud Beets r.og weinig te zien. De banken zullen worden verkocht, en sommige gedeelten van het ge bouw moeten eers<- nog worden her steld. Voorlopig is het alleen nog maar de bedoeling van de heer v.d. Meij dat de mensen het „leuk" zul len vinden en dat ze zullen komen kijken. Het in Leiden gevestigde Neder landse Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen (NBBS) is druk in de weer om voor honderden Canadese studen ten in de komende zomer tijdelijk onderdak te zoeken. Evenals vorig jaar zullen de studenten in groepen telkens voor de duur van zes weken per vliegtuig naar Nederland komen en hier werkend kost en inwoning verdienen. Er zijn reeds meer dan zeshonderd aanvragen, doch die zul len alleen kunnen worden ingewil ligd wanneer het NBBS erin slaagt voor allen onderdak te vinden. De KLM zorgt ervoor, dat de stu denten hier een tijdelijke werkkring krijgen. Daartoe heeft zij reeds con tact met 150 Nederlandse bedrijven, die belangstelling hebben voor tijde lijke ongeschoolde werkkrachten ter aanvulling van hun als gevolg van de zomervakantie sterk uitgedunde personeelsgelederen. De Canadese studenten ambiëren dit seizoenwerk in hoofdzaak omdat zij dank zjj de gereduceerde tarieven voor groeps reizen in chartervliegtuigen tegen ge ringe kosten de oude wereld kunnen bekijken. Het NBBS organiseert ge durende de zes weken voor iedere Kunst schilder J. u. Meij bij het ver vallen kerkje in Oud Beets. vorm van kunst een belangrijke fac tor moet zijn. Zo zal deze in 1889 gebouwde kerk vol komen met allerhande materiaal, waarmee de bezoekers zichzelf een tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiimimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii groep een vijfdaagse „Holland Tour". De eerste groep wordt maandag 20 mei op Schiphol verwacht. Gisteren is een KLM-vliegtuig met tien ton babyvoeding voor de jeugdige ~lachtoffers van de vulkaaneruptie op Bali naar Bangkok vertrokken, waar de pakken worden overgeladen voor verzending naar Indonesië. Het toestel wordt op Schiphol ingeladen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 27 maart De coördinatie commissie van het tweede Vaticaanse Concilie is thans te Rome in vergade ring bijeen. Men herinnert zich, dat de Paus deze hoofdzakelijk uit kardina len bestaande Concilie-commissie heeft opgericht om een eenheid te brengen in het voorbereidende werk voor de komende tweede zittingsperiode van het tweede Vaticanum. Deze groep heeft „bevelsbevoegdheid" gekregen en kan bindende aanwijzingen geven aan de Concilie-commissies, die door de Paus in december ook met een verdere voor bereidende taak belast werden. Aanwezig zijn de kardinalen Lié- nart. Spellman, Urbani, Confalonieri, Döpfner en Suenens, voorts de secre taris-generaal van het Concilie, de aartsbisschop mgr. Felici, en de bis schoppen Gonzalez, Villot, Krol en Kempf, conciliaire ondersecretarissen. Mgr. Na baa is om gezondheidsrede nen afwezig. De coördinatiecommissie heeft om te beginnen de voorstellen, de schemata, bestudeerd van de Con ciliecommissie voor de seminaries en universiteiten over de vorming van de kandidaten voor het priesterschap en over de katholieke scholen. De voorzitter en de secretaris dier com missie woonden de vergaderingen bij: kardinaal Pizzardo en pater A. May- Voorts ging de coördinatiecommissie het ontwerp-decreet „over de geestelij ken" na. Dit decreet behandelt de ver volmaking van het priesterleven, de stu die en de pastorale kennis en het juiste beheer en gebruik der goederen. Het ontwerp eindigt met de onderlijning van de noodzaak om een betere verde ling en spreiding der priesters in de Kerk tot stand te brengen. De coördina tiecommissie heeft haar bewondering en haar dank uitgesproken voor het om vangrijke werk, dat de Conciliecommis sies vanaf nieuwjaar tot heden verricht hebben. De vei-gaderingen, die in het appartement van de kardinaal-staatsse cretaris ten Vaticane gehouden worden, gaan verder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7