POPEIJUS vaart in zelfde schuitje als Feijenoord Ct- HHHHHMHPSRRl m RITMEESTER blijf jo blijf fit... fiets! toonbeeld van goede sportman —maakt een grandioze rentree Meest in het verguisde Nederlands international van de na-oorlogse periode J Petrosian verrast Botivinnik met vernuftige vondst J Scherz sterk begonnen in Europese driebandenstrijd teMÉMÉfeiB Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Eindresultaat toch remise? BANK Oranje op weg naar Thunn in Zwitserland Gelijk spel voor waterpoloteam Als in Triëst ALSTUBLIEFT... VOOR 1.40 KUNT U 10 x GENIETEN VAN ZO'N HEERLIJKE RITMEESTER PIKEUR PIKEUR Uitslagen Jo de Roo de beste wielrenner 1962 De Graafschap houdt de dames vrij Geen record? Twee keer terug DONDERDAG 28 MAART 1963 PAGINA BRUSSEL, 28 maart Alle biljartzalen in België lijken op elkaar. Rood fluweel is de favo riete stoffering en er wordt zo royaal mee gewerkt, dat de grote vijand van het ivoor, de tocht, geen schijn van kans krijgt. Mede daardoor hebben de artiesten van de driebandenstoot gisteren voor een majestueuze ouverture ge zorgd van de vijf dagen durende Europese titelstrijd. De Oosten rijker Johann Scherz, de Belg Raymond Ceulemans en... onze landgenoot Herman Popeijus re kenden af met de stelling, dat een „inspeelperiode" noodzakelijk is. Alle drie voelden zij zich in de knusse, rokerige, soms te rumoe rige arena van het Brusselse Cla ir-.dgegebouw volkomen thuis en gebruikten minder dan zestig beurten voor hun zestig carambo les. Moyennes dus van boven de één, die de verwachting recht vaardigen, dat dit een ongelooflijk sterk toernooi wordt. Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar an Klaassens terug. Toen de coach van de KNVB, Elek Schwartz, zondagmiddag in de bestuurskamer van het Ajax- stadion het Nederlands elftal voor ae wedstrijd tegen Zwitserland bekend maakte, zal het nieuws van Klaassens rentree velen even hebben ontroerd. Zo verging het althans mij, die in de tien jaar dat de Venlose sigarenwinkelier en de semi-prof bij Feijenoord zich be weegt in de toplaag van het Ne derlandse voetbal van nabij heeft mogen volgen. Want, als er één speler is in de vaderlandse voet balwereld die het verdient een voorbeeld te worden gesteld aan de sport beoefenende jeugd is het Jan Klaassens; door J. H. DONNER Bijzonder verheugend wes de wijze, Waarop Popejjus, die als oud-Rotter dammer met het gezegde ,,geen woor den maar daden" heel gced weet om te springen, zijn visitekaartje gat. Tegenover hem stond Avelino Rico, de internationaal onervaren assistent-ar chitect uit Spanie, cm stevig gebouwde jongeman, die qua spelopvatting een leerlin„ zou kunnen zijn van zijn land genoot Domingo. Voor de stoere Po peijus was Rico een .gesloten boek". Houvast gaf alleen het algemeen ge middelde van de Spanjaard, 0.658, rlat Weinig indruk maakte. Popeijus beging dan ook niet de fout vroeg te gaan veruïdigen. Haarzuiver sneden zijn eerste effectrijke vier- en vijfbanders door de te simpele afweerlinie, waar naar Rico onthutst greep. Met de regelmaat van een uurwerk beende onze landgenoot naar een prachtig partijgemiddelde van 1.153. De kans, dat Popeijus voor het eerst in zijn veelbewogen carrière als dric- bandenmatador de Europese Htel gaat behalen^ is door deze Indrukwekkende zege natuurlijk nog lang geen waar schijnlijkheid geworde 1. Men kan zijn positie in deze uiterst zware strijd wel enigszins vergelijken niet die van Feiionoo-d in de competitie voor de Europa Cup; om nog even verder te gaan: met die va', Feijenoord in de komende wedstrijden tegen Benfica. Late' wij het er op houden, dat Po peijus een verrassend openingsdoelpunt op zijn naam heeft gebracht. Welke obstakels moet de Neder landse kampioen nog overwinnen om in de buurt van het droomsucces te komen? Hij zal dan o.a. moeten af rekenen met een Scherz-in-topvorm, voor wie soms geen problemen meer schijnen te bestaan. Hoe fel gecon centreerd de Oostenrijkse crack nu al is op de herovering van zijn het vorige jaar aan Ceulemans verspeel de titel, bewijst de zege in 46 beurten op de tot sparring partner" gedegradeerde Portugees Viera. Dit verschrikkelijke geweld wekte herin neringen op aan de grandioze ma nier, waarop Scherz ln 1961 het Flurone.so gevecht in Triëst beheer ste. Zijn koele, onpersoonlijke blik ken monsterden de moeilijkste con structies alsof het om rappelletjes met één decimeter treklengte ging. Eenmaal in de roes van zijn glan zende speelkunst ..rolde" hij series van negen, elf en zeven uit de keutop met de zekerheid van een in de bil jartwetenschappen onderwezen ro bot. Hier opèreerde de Scherz, voor Advertentie) BEKENDE DOOSJE wie de Belgische „keien" Ceulemans en Steylaerts een diep ontzag koeste ren en die Ceulemans al heeft leren kennen in Triëst. De Europese kampioen van dit <?gep- blik, Ceulemans, kon na de exhibitie van de Oostenrijker maar één ding doen, bover. de één gemiddeld blijven. De man uit Grobbendonk, die onlangs in Den Helder alle kadristen in het 71/2 achter zich heeft gelaten, slaagde, maar het kostte veel moe'te. Hij had aan Sören Sögaard, de pure amateur uli Kopenhagen, een ambitieuze tegen stander, wiens carambolage een ver fijnde conceptie verried. Pas in de slotfase kon Ceulemans de teugels strakker aanhalen en zich bij het voor ste peloton scharen (60-53). En Steylaerts, de tweede Belgische troef? 'Voor hem had de biljartmuze een pijnlijke ..behandeling" in petto. De ondanks zijn leeftijd (29) al gezette Antwerpenaar schudde bedroefd het hoofd bij al zijn po-gingen tot een pro- duktleve opbouw te komen. Het ivoor reikte hem geen enkele maal de hand, wanneer hij een voltreffer had ge pletst. En wat Steylaerts ook probeer de, zijn score verdween in het niet bij die der andere grote kanshebbers. Gelukkig voor hem buitte de Duitser Rudolph de kansen niet uit en zo kon de Belg zich nog redelijk staande hou den. Laten al die gerenommeerde titel- jagers overigens bedacht zijn op de wind, die uit de Franse hoek kan gaan waaien. Het is zeker niet denkbeeldig, dat dit door de bescheiden Albert Las- sère ontketend briesje, overwinningen in 75 en 6.' beurten, in een storm over gaat, wanneer niemand daarop bedacht is. Lassère is het prototype van de doorgewinterde driebandenspecialist met in zijn arsenaal zeer spectaculaire „oplossingen" en een uitgebalanceerde defensie. Het enige, waarmee hij tot nog toe moeite had, was de snelle finish, die na een doordachte demon stratie in het middenspel mag worden '•erwacht. GROEP A Rico 32 52 5 0.615 Popeijus 60 52 6 1.153 Sögaard 52 75 6 0.603 Lassère 60 75 6 0 8C0 Ceulemans 60 58 7 1.034 Sögaard 53 58 7 0.913 Rico 41 68 5 0.602 Lassère 60 98 9 0.882 In deze'groep is de stand gespeeld, 4 punten, algemeen 0.838; 2. Popeijus 1, 2. 1.153 1, 2, 1.034; S, 0, 0.608. 4. Sögaard 2, 0, 1. Lassère 2 gemiddelde 3. Ceulemans 0.789; 5. Rico GROEP B Blanc 60 95 7 0.691 Vieira 57 95 4 0.609 Rudolph 52 74 9 0.702 Steylaerts 60 74 5 0.810 Scherz 60 46 11 1.304 Vieira 37 46 6 Ó.804 Rudolph 37 66 4 0.560 Blanc 60 66 5 0.909 Hier is de stand; 1. Blanc 2, 4, 0.745: '2. Scherz 1, 2, 1.304; 3. Steylaerts 1. 2, 0.810; 4. Vieira 2, 0. 0.806; 5. Rudolph 2 0, 0.635. _BEN DE GRAAF (Advertentie) JAN KLAASSENS Voor het eerst na anderhalf jaar was Jan Klaassens gisteravond weer te- Na twee partijen beneden de maat te hebben gespeeld, heeft Petro sian in de derde party van de .Schaaktweekamp om de wereld titel legen Botwinnik zijn grote kunnen getoond. Met wit spelend koos hjj in een overbekende opening een geheel nieuw systeem. Veel kracht scheen er niet van uit te gaan en Botwinnik meende door over te gaan op het eind spel een gemakkelijke remise te kunnen behalen. En Botwinnik was niet de énige die zo dacht. Slechts weinig spe lers ter wereld zouden gezien hebben, dat tn dit eindspel wit toch nog een miniem voordeeltje had. Dat werd na een tiental zetten duidelijk. Botwinnik werd ln een passieve stelling gedron gen. Hij had twee zwakke pionnen en Petrosian maar één. Daarop kwam eigen lijk alles neer. Maar Petrosian wist zo té manoeuvreren, dat zijn tegenstander concessies moest doen. Botwinnik koos een actieve verdediging, waarbij hij weliswaar een pion verloor, maar tegen- kansen behield. De partij is afgebroken. Petrosian heeft een pion meer. 1. d2-d4 2. Pgl-f3 3. g2-g3 4. Lfl-g2 5. c2-c4 6. 0-0 7. Pbl-c3 8. Pc3xe4 Pg8-f6 e7-e6 b7-b6 Lc8-b7 Lf8-e7 0-0 Pf6-e4 Dit is bij mijn weten nog nooit ge speeld. De variant 8. Dc2, Pc3:; 9. Dc3: f5; 10. d5 geldt als het beste voor wit. 8Lb7xe4 9. Pf3-el Le4xg2 10. Pelxg2 d7-d5 Men zou verwachten, dat zwart nu weinig moeite meer heeft. Maar Petro sian weet toch nog iets te vinden. 11. Ddl-a4 c7-c5 12. Lcl-e3 Dd8-d7 Een zet die niet te laken is. Toch is het niet voldoende voor gelijk spel, zo als de witspeler aantoont. 13. Da4xd7 14. c4xd5 15. Pg2-f4 16. d4xc5 17. Tal-cl 18. Lé3-d2 19. Pf4-d3 20. e2-e3 21. Ld2xe3 Pb8xd7 e6xd5 Pd7-f6 b6xc5 d5-d4 a7-a5 Pf6-d7 d4xe3 Wit heeft zijn ideaalstelling bereikt. De zeer kalme wijze waarop Petrosian zijn voordeeltje uitbuit doet denken aan een Smyslov of een Flohr in hun beste tijd. Of gewoon: een Petrosian in zijn beste tijd! 21 22. Tfl-dl 23. Kgl-g2 24. Tdl-d2 25. Pd3-f4 26. Kg2-f3 27. Pf4-d3 28. Le3-f4 29. Lf4-e3 Tf8-b8 a5-a4 h7-h6 Tb8-b5 Pd7-f6 Ta8-b8 Pf6-d7 Tb8-b7 f7-f6 Dit is inderdaad een verzwakking, die zich later wreekt. Volkomen passief blijven zint Botwinnik blijkbaar niet. 30. h2-h4 h6-h5 Begrijpelijkerwijs laat hij h5 niet toe. 31. Tcl-c4 Pd7-b6 Exact beschouwd komt dit op pion- verlies te staan. Maar Botwinnik wil in ieder geval actief spelen. Door met een toren de a-pion te dekken had hij de druk langs de b-lijn verminderd. Liever geeft hij een pion. Deze beslissing ge tuigt van grote klasse. 32. Tc4-c2 c5-c4 Terug gaan met het paard ging niet goed meer: 32Pd7; 33. Pf4, Pe5t; 34. Ke2, g6; 35. Pd5, Pg4; 36. Lf4 en wit verovert alle velden. 33. Le3xb6 c4xd3 34. Tc2-c8f Kg8-f7 35. Lb6-d4 g7-g5 36. Tc8-c4 Tb5-b4 37. Tc4xb4 Tb7xb4 38. Ld4-c3 Tb4-c4 39. h4xg5 f6xg5 Le7-i6 40. Td2xd3 41. a2-a3 Afgebroken. Er stelling ontstaan Een een interessqpte kluifje voor de secondanten. Ik zal er niet zo lang op analyseren als zij. Het lijkt mij. dat Botwinnik remise zal weten te bereiken. PARIJS, 28 maart. De prijs voor de beste wielerprestatie in het .iaar 1962 is toegewezen aan Jo de Roo, voor zijn overwinningen in Bordeaux- Parijs, Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. Voor de eerste maal sedert de in stelling van deze Franse trofee waren alle leden van de jury het met elkaar eens. Jo de Roo kreeg alle dertien stemmen. DOETINCHEM, 28 maart. Na overleg met het gemeentebestuur heeft de semi-profclub De Graafschap beslo ten de eerste twee voetbalwedstrijden op eigen terrein geen entreeprijzen te heffen voor vrouwelijke toeschouwers. De bedoeling van deze maatregel, die reeds eerder door een aantal buiten landse clubs is genomen, is dat door het gratis toelaten van de dames ook de heren meer animo zullen krijgen om de thuiswedstrijden van De Graaf schap bij te wonen. midden van hen die het oranje shirt van Nederlands voetbalélite dragen. In november 1961, in de trieste landen- wedstrijd tegen Hongarije die het ein de betekende van Oranje's dromen over het eindtoemooi om het wereld kampioenschap, was Jan Klaassens een van hen over wie een wreed von nis werd geveld. Weg met hen die al jaren tot de vaste kern van de ploeg behoren, werd ef gezegd. Laat ons overstappen op de jeugd en bouwen aan de formatie, die wellicht in 1966 wel mag meestrijden in het attractief- ste toernooi, dat de internationale voet balwereld kent. Wie echter kon de pijn bevroeden, die knaagde in het hart van de Jan Klaassens die, amper hersteld van zijn eerste ernstige blessure in zijn voetballoopbaan, vond dat hij geen eerlijke kans had gehad? Hij herinnert zich die fatale wedstrijd nog als de dag van gisteren en wat hem vooral is bijgebleven: „ik speelde toen nog met. een knieband om' Pijn had Jan Klaassens om allerlei redenen. Hij had tegen Hongarije zijn drieënvijftigste interland ge speeld. Zonder de geringste aarze ling noemt hij dat getal, zoals hij ook onmiddellijk weet te vertellen, dat hü op 6 maart 1953 tegen Dene marken, in de wedstrijd ten bate van het Nationaal Rampenfonds, voor de eerste keer het oranje voetbalshirt mocht dragen. En dat getal drieën vijftig was en is voor Jan Klaassens belangrijk. Het betekende, dat hij hard op weg was Puck van Heel te bedreigen als de man, die de meeste wedstrpden in het Nederlands elftal heeft gespeeld. Die kans te verspelen door domme pech was moeilijk te verteren. Pijn had Jan Klaassens ook, omdat hij zonder meer aan de kant was gezet en onderwijl over zijn hoofd stromen van kritiek waren losgebarsten. Hij herinnerde zich fel ler dan ooit, de kritiek die hij al zoveel jaar had moeten incasseren en die juist bezig was te verstommen. Jan Klaassens is van de na-oorlogse internationals zonder twijfel de meest becritiseerde en meest verguisde spe ler geweest. Jaren lang heeft hij na een wedstrijd van het Nederlands elftal in vrijwel alle kranten kunnen lezen: Jan Klaassens heeft zoals ge woonlijk weer enorm hard gewerkt. Hij was de grote zwoeger, die nooit het hoofd liet zakken. Maar voetballen kan hij eigenlijk niet. Zijn techniek en zijn plaatsen van de bal waren zwak. En wat deed Jan Klaassens? Hij zegt nu: „Ik heb me er niets van aangetrok ken en ben blijven spelen zo goed als Ik kon". Niets van aangetrokken? In negatieve zin inderdaad niet. Jan Klaassens voelde zich niet het misken de talent, dat hooghartig en mokkend neerzag op de kritiek. Want, als je hem er op wijst, dat hij nu met eeu benijdenswaardige rusf zijn dubbele functie van halfspeler met een grote bekwaamheid vervult het onderbre- KLAASSENS ken vervolgens aanval om de vijandelijke met enkele voortreffelijke bewegingen de tegenaanval in te lei den vertelt hij: „Iedereen zei, die Klaassens plaatst geen bal goed. Daar om ben ik speciaal daar op gaan trai nen; in alle stilte. En daar komt dan bij, dat ik nu veel rustiger speel. Een kwestie van routine. Nu weet ik precies wat ik wil als ik de bal heb. Vroeger gaf ik bijna gedachteloos gevolg aan een opwelling." In alle ctilte; ook dat is typerend voor Jan Klaassens. Nooit zal hij zich op de voorgrond plaatsen. In elk ge zelschap beweegt hü zich als een rus tige, onopvallende figuur. In het veld ziet men hem nooit verwijten maken aan ploeggenoten. Wel blijkt hij altijd weer de energie te kunnen opbrengen om overal waar assistentie nodig is op te duiken en te helpen. En dat alles gebeurt niet in de ophefmakende stijl van: zie je, ik doe het weer, maar kalm, bijna onopvallend, omdat het en zo ervaart hij het ook zo van zelfsprekend is. Ligt het niet voor de hand, dat men zich van zo'n speler geen vleugje onsportiviteit kan her inneren? Geen tegenstander kan zich heugen ooit door Jan Klaassens onbe hoorlijk te zijn aangevallen. De wilskracht, die van Jan Klaas sens heeft gemaakt de beste half speler in het Nederlandse voetbal (Advertentie) sPaar veilid spaar modern: spaar Waarom de beslissing nog uitstellen? Stort per giro f 250,- op de girorekening van het dichtstbijzijnde N.H.M.-kantoor, onder vermelding "eerste storting op spaarrekening". U hebt dan voortaan profijt van; 3j rente een soepele opvragingsregeling volledige bankservice blJ deNHM NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ elftal van dit ogenblik, is de laatste jaren wel heel duidelijk naar voren ge komen. Een ernstige knieblessure leek in 1961 een eind aan zijn voetbal carrière te hebben gemaakt. Hij kwam echter na intensief oefenen terug. Weliswaar te vroeg terug in het Nederlands elftal met het hier boven reeds genoemde kwalijke ge volg, maar niet voor zijn club Feije noord, zoals bijvoorbeeld bleek in de Europese bekerwedstrijden tegen Tottenham Hotspur. Kort daarna belandde hij als gevolg van een auto ongeluk (na de training bij Fehe- noord op weg naar huis, in Venlo) ernstig gewond in het ziekenhuis. Feijenoord nam reeds maatregelen en kocht de jonge, talentvolle half speler Libregts. Maar Thijs Libregts speelde met Feijenoord geen Europa Cup - wedstrijden als opvolger of plaatsvervanger van Klaassens, maar voor de geblesseerd geraakte Kreijermaat. Jan Klaassens was in de zomer van het vorig jaar nau welijks genezen verklaard of h;i oe fende zó intensief, dat hij niet alleen bij het begin van de competitie 1962- 1963 weer bij Feijenoord present was, doch zelfs beter speelde dan ooit tevoren. Zó goed, dat Feijenoord in Klaassens de beste speler in de Europese bekerwedstrijden tegen Reims had en dat Elek Schwartz hem de vierenvijftigste uitverkiezing voor het Nederlands elftal niet kón weigeren. Wordt het record van Puck van Heel dan toch bedreigd? RUUD VAN DEN HENDE. (Van een verslaggever) ZEIST, 28 maart Vanmorgen om vier minuten over acht zijn de spelers van het Nederlands elftal en hun coach Elek Schwartz met de Rheingold Express vanuit Utrecht naar Zwitserland vertrokken. In liet vriende lijke vakantieoord Thunn zullen zij daar de komende dagen in alle rust kunnen acclimatiseren en zich voorbereiden op de interlandwedstrijd tegen de Zwit sers, zondag in Bern. Gisteravond, toen de mist en de invallende duisternis het veld van het KNVB-sportcentrum steeds steviger in hun greep kregen, hield de bondscoach zijn laatste wapen schouw op eigen bodem. Een voorzichtige, maar tevreden Elek Schwartz sprak na afloop van de training over de wedstrijd van zondag vol vertrouwen. „De jongens zijn fel, zelfs geladen. Ik merkte het aan het enthousiasme en de ijver waarmee iedereen de oefeningen aanpakte." Op felheid en vechtlust lag trouwens het accent van deze laatste training. Niets mocht de geselecteerden te veel zijn. „De training is een wedstrijd", schalde Schwartz over het veld, en al zag hij sommigen slechts als schimmen in de mist, nij werd. wist dat eraan getrokken Als vanouds was er het oefenpar tijtje van de aanval tegen de ver dediging. Juist toen bleek hoe Schwartz aan de mentale instelling van zijn selectiegroep werkte. „Doe wat Kerkum en Kraay zo goed kun nen. Speel zoals z;j deden tegen Reims en Ajax. Wees erbij wanneer Pieters Graafland uit positie is ge speeld. Het is geen geluk dat je dan de bal van de doellijn kan weg halen. Dat is een kwestie van vol komen concentratie, van de tegen stander constant in de gaten houden, van mentale instelling. Speel zoals Kerkum en Kraay!", en dat zei hij tegen Ajacieden als Pronk en Ouder- land! De voorhoede kreeg er een zware dobber aan. In die voorhoede staat Bennaars.die na enkele jaren zijn rentree zal maken in het Oranjeteam, naast Moulijn, die Schwartz heeft moeten beloven zich, ook als het hem in het begin niet mee zit, voor de volle honderd procent te blijven inzetten. („Ik had Prins willen nemen, maar die verspeelde met zijn waarschuwing de plaats.") In die voor hoede bleef de rechtervleugel Henk Groot en Swart, die gisteravond kreeg te horen: „Sjakie, je bent geen robot, je mag zondag spelen zoals je zelf denkt dat het goed is. Je bent tenslotte een klassevoetballer, maar... als er een schot slechts half wordt gestopt en de bal terugstuit in het veld, dan loop je niet met de rug naar het doel weg, maar val je de man aan die met jouw bal een tegenaanval wil opbou wen." MOSKOU, 28 maart. Het Neder landse waterpoloteam, dat momenteel een toernee door Rusland maakt, heeft woensdag in Yerevan, de hoofdstad van Armenië, het eerste succes be haald. Tegen het officiële team van Armenië behaalden onze landgenoten een gelijk spel: 7-7. Mensonides en Jiskoot zullen zater dag en zondag deelnemen aan inter nationale zwemwedstrijden in Zagreb (Joegoslavië).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11