Publiek begint geduld te verliezen WEER WANORDE BIJ DE FRANSE SPOORWEGEN Gas en elektra beloven onverhoedse stakingen op Z.-AFRIKA Politie alles voorbereid SOMBERE ZEEUWSE GEZICHTEN IN TWEEDE KAMER m Baby - acht maanden - aan verwaarlozing gestorven gedoemd einde Eeuwenoud Zeeuws bedrijf ten dode Regering bevestigt: oestercultuur onafwendbaar Gunstige schaderegeling voor gedupeerde kwekers Martelgang nu snel besluiten" Thans proberen in Uruguay? Portugal verlaten Bonn wil anti-Gaullist niet meer toelaten HET LAATSTE WOORD DER REGERING Het weer- te* Negentienjarige moeder ingesloten Sabena handhaaft helikopterdienst op Rotterdam Drie ongelukken op overwegen Ook jonge honden worden ingeënt DODE DOOR TYFUS IN ENGELAND «W MORRIS"4efore tfouimj! Plaatselijk enkele buien Het weer in Europa ln Frankrijk Kath. literatuurprijs voor een priester Spookachtig klok gebeier in VATICAAN Maximumsnelheden met PASEN en PINKSTEREN DONDERDAG 28 MAART 1963 86ste JAARGANG No. 31396 PARIJS, 28 maart Ten gevolge van de groepsgewijze sta king van het spoorwegpersoneel de derde maal in 2 weken heerste er gisteren bij de Franse spoorwegen weer de nu welhaast vertrouwde wanorde. Op de grote verbindingen werd veelal gereden met aanzienlijke vertragingen en het Parijse voorstadsverkeer liet goeddeels zowel in de voor- als namiddag volkomen verstek gaan Op sommige stations kwam het tot scènes tussen gestrande reizi gers en stakende spoorwegman nen en in het algemeen was dui delijk dat het publiek zijn geduld begint te verliezen. Rijwiejléii-Bromfietsen-Scodters Suéde en nappa vesten PRETORIA, 28 maart (UPI) Volgens de Zuidafrikaanse commissaris-generaal van politie, J. M. Keevy, is de politie voorbe reid op „alle eventualiteiten" die uit de activiteiten van de Afri kaanse illegale organisatie Pogo kunnen voortvloeien. ft: 99- DEN HAAG, 28 maart De twee ministers die zich met de moeilijke kwestie van de oester cultuur in Zeeland bezighouden, mr. V. G. M. Marijnen (Land bouw) en drs. H. A. Korthals (Verkeer en Waterstaat), hebben in de Tweede Kamer aan de oesterkwekers geen enkele hoop meer gegeven hun ondernemin gen nog ter plaatse in de toe komst te kunnen voortzetten: anderzijds hebben zij belangrijke toezeggingen gedaan voor een regeling tot schadevergoeding Omdat deze liquidatie van een eeuwen-oude Nederlandse be drijfstak een zeer bijzondere zaak is, wordt er los van het artikel 8 van de Deltawet, dat nog steeds niet nader is uitgewerkt, een schaderegeling getroffen, waar door de ondernemers, zelfs wan neer zij nog niet direct willen op heffen, al tegemoetkomingen zul len krijgen. Moties ingetrokken LISSABON, 28 maart (Reuter) De Portugese autoriteiten heb ben Georges Bidault, de Franse anti-Gaullistische leider, verzocht, Portugal te verlaten. Dit heeft een woordvoerder van het Portu gese ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50 te'et 4791 Bijkantoor en Red llmuiaen: leeuweriklaan 3G Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. E HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maanc. 1 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze Parijse correspondent) Wanneer de vakbonden weer willen betogen dat hun actie ,,alle begrip" ontmoet, zal dit niet gemakkelijk over tuigend klinken. Het is niet dat men ook de spoorwegmannen niet een sub stantiële verbetering van hun arbeids voorwaarden gunt. maar men acht hun situatie nu eenmaal niet verge lijkbaar met die van de ondergrond- Advertentie) HEINKEL SCOOTERS, ZÜNDAPP KREIDIER BROMFIETSEN Rijksstraatweg 397-399 - Tel. 53097 WEYMOUTH, 28 maart (Rtr) Een 25-jarige tekenaar bij de Engelse ma rine is woensdag aan tyfus gestorven. Dit is het eerste sterfgeval door tyfus in Engeland na het uitbreken van de epidemie in Zermatt. De betrokkene, Frederick Smith, is een maand geleden uit Zermatt terug gekeerd en twee weken geleden in het ziekenhuis opgenomen. Het aantal be kende gevallen van tyfus in Engeland, die alle verband houden met de epi demie in Zermatt, is thans 45. illiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiilllliillllilliliiiiiiiliiimiiiilliliiiillii (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM. TEL, 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Wisselend bewolkt en plaatselijk enkele buien. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Koude nacht met hier en daar mist, overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. VRIJDAG: Zon: 6.42-19.07. Maan: 8.50-0.00. DE BILT, 28 maart Achter een zwak regenfront klaarde het vanmorgen snel op, zodat er redelijk lenteweer is. Een depressie bij IJsland trekt langzaam haar Schotland, waardoor in de komen de dagen nog wel enige regen is te verwachten. Een klein hoge.drukgebied boven Finland veroorzaakt daar nog steeds strenge vorst, plaatselijk meer dan twintig graden. Station. ^en Helder Penburg viissingen £e]ae S? But Jwente «^clhoven rp-Limburg ktockholin Oslo £*-°peniiagen Londen ^sterdam Brussel i^xemburg Berh)n fern Wort Mtlnchen ZtlMch Q«nève *«carno max. cmn aeersi Weei temp temp atgei eiste ren 24 uui geh. bew. 7 3 1 geh. bew. 10 4 2 licht bew. 9 4 1 regen 10 4 1 geh. bew. 10 4 2 regen 11 3 0.1 geh. bew. 11 4 1 regen 11 4 0.2 zw. bew. —0 —10 0 sneeuw 0 —2 1 geh. bew. 0 —2 0 regen 12 1 1 zw. bew. 10 5 2 motregen 10 4 1 zw. bew. 8 1 0 geh. bew. 8 4 2 zw. bew. 15 9 0 licht bew. 9 0 0 zw. bew. 9 2 0 regen 6 2 2 motregen 7 4 8 mist 7 0 12 zw. bew. 11 S 0 werkers in de steenkoolmijnen; en van hun ..actie" ondergaat men bovendien rechtstreeks de hinderlijke gevolgen. Het is waarschijnlijk dat de regering op dit verschil in psychologische ach tergrond zal steunen om zich tegen de eisen van de spoorwegmannen extra- schrap te zetten en zich te houden aan de conclusies van het wijze man nen-comité. Dit heeft, met enige wel willendheid naar het lijkt, een door het spoorwegpersoneel in de salarië ring opgelopen achterstand geschat op ca. 5 pet., tegen 8 pet. voor de mijn werkers. De bonden van spoorwegper soneel stellen echter hun achterstand evenals de mijnwerkers op 11 pet. en zij tonen zich begrijpelijkerwijze zeer verontwaardigd nu het wijze mannen- comité hun zelfs niet toekent wat het toekende aan de mijnwerkers. Nog ongunstiger is in het wijze mannen-verslag het personeel van het Franse gas- en elektriciteitsbe drijf er af gekomen: een achter stand van 3,1 a 3,6 pet. De perso- neelsbonden van gas en elektriciteit hebben dan ook ingaande vandaag een „looneisenweek" afgekondigd, die vooral voelbaar zal zijn door niet van tevoren aangekondigde onver hoedse onderbrekingen in de gas- en stroomlevering, dan hier en dan daar. Maar er is bij beloofd dat men de avonden zaJ ontzien en ook de uren van de gebruikelijke keu kenbedrijvigheid. Aan het stakingsfront bij de steen koolmijnen meent men enige sympto men te hebben geconstateerd die de hoop wettigen, dat er een dezer dagen toch weer beweging in zal komen. Het zijn enerzijds uitlatingen van de zijde der vakbondsmensen dat de regeringsvoor stellen, zoals maandag uiteengezet door de minister van informatie, Pey- refitte, „geheel anders" waren dan de vootstellen waarop zondag de onder handelingen tussen mijnwerkers en mijndirectie waren afgesprongen, en dat zij dus aanleiding zouden moeten geven tot een hervatting van het ge sprek. Dat „geheel anders" is min stens schromelijk overdreven, zeker is evenwel dat zo zachtjes aan niemand meer de weg weet in de uiterst ge compliceerde cijferdoolhofna iedere verhelderingspoging lijkt de duisternis dieper. Maar als de mijnwerkers de door hem maandag gegeven versie verkieslijker vonden had de regering daartegen geen bezwaar, aldus ver klaarde gisteravond na afloop van de ministerraad op het Elysee Peyrefite. In ieder geval hield de regering zich aan de conclusies van de wijze man nen. Om de belangrijkheid van de door de regering gedane en gehandhaafde voorstellen duidelijk te maken achtte Peyrefitte het bovendien nodig enkele concrete bedragen te noemen. Wat het gemiddelde maandloon van de mijnwerkers betrof: dit zou op 1 april 1964 opgeklommen zijn tot 840 nieuwe francs van 750 nieuwe francs die het groot was op 31 december. En daarbij waren dan niet diverse voordelen „in natura" inbegrepen zoals: gratis wo nen (in woningen van de mijnen), gra tis steenkool, gratis dokter en apo theek, pensioen op 50-jarige leeftijd na 30 jaren dienst waarvan 20 onder gronds, en op 55-jarige leeftijd voor het overige mijnpersoneel. En men moest bij dit alles niet uit het oog ver liezen dat het Franse steenkoolmijn- PARIJS, 28 maart (KNP) De kat holieke literatuurprijs van Frankrijk is dit jaar voor het eerst terecht gekomen bij een priester en wel bij Jean Mon- taurier voor zijn roman „Comme tra vers k feu", verschei en bij uitgever Gallimard. Montaurier heeft reeds bekendheid ais romanschrijver gekregen met zijn boek „Randan, mijn mooie land", waarin hij het leven van een pastoor in een klein Frans dorpje beschrijft. De katholieke literatuurprijs van duizend nieuwe francs werd voor de negende maal toe gekend. VATICAANSTAD, 28 maart (UP1) De Vaticaanse gendarmes breken zich het hoofd over de spookachtige manier waarop de klok van de bede vaartskerk, een kapel bij een voor malig kerkhof, telkens gaat beieren. Iedere keer als zij hem horen klepe len, rennen ze er op af, maar het enige wat zij te zien krijgen is een losjes heen en weer slingerend klok- ketouw. Zij houden het klokketouw in de gaten met een verrekijker, maar tot dusver hebben zij nooit een ongerechte klokkeluider in het vi zier gekregen. Het touw van de klok hangt in een binnenplaats, die alleen toegan kelijk is van de kazerne der Vati caanse gendarmerie uit en van de kantoren van het dagblad „Osserva- tore Romano", twee instanties, die men niet zou mogen verdenken van het bevorderen van spookachtige ver schijnselen. Nog onoirbaarder is het echter te veronderstellen, dat doodge wone spoken in deze omgeving even vrije toegang zouden hebben als in Engelse kastelen en daarom blijven de Vaticaanse politiemannen onver droten verre-kijken en naar het klok ketouw rennen, telkens als zij zich op ongezette tijden laat horen. bedrijf dit jaar een exploitatietekort zou hebben van tegen de 1 miljard nieuwe francs (ca. 750 miljoen gld.). Gisteren is ook het denkbeeld aan de orde gesteld om door een ronde ta felconferentie tussen regering, mijndi rectie en vertegenwoordigers van het personeel te trachten het conflict uit de wereld te helpen. Het idee werd door de voorzitter van de christelijke vakbond als eerste geopperd. Peyre fitte antwoordde dat de regering er zeker voor te vinden zou zijn, evenwel nadat het werk was hervat en met een agenda die zich zou beperken tot een studie over de toekomst van de mij nen en de regeling van het mijnwer kersberoep. Voor wat het huidige loon- conflict betreft had de regering haar laatste woord gesproken. „Er zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen getroffen tegen een uitbarsting van geweld of welke andere mogelijk heid ook", zo verklaarde hij tegenover UPI. Om veiligheidsredenen weigerde hij te zeggen waaruit deze voorz.orgs- m 'fregelen best-ian. Volgens Keevy staat Pogo thans bekend onder de nieuwe naam van „Nightclub". De commissaris-generaal van politie weigerde te bevestigen of te ontken nen dat de 42 aanhangers van het Panafrikaanse congres, die verleden week in Pretoria zijn gearresteerd, voor het merendeel leerlingen van middelbare scholen van de leeftijd van 16 tot 20 jaar zijn. Een van hen zou pas 13 jaar oud zijn. In Zeeuws kostuum houdt de heer D. Kodde, lid van de Staatkundig Gerefor meerde Partij, nog een pleitrede voor voortzetting van de oesterproeven, maar het zal niet mogen baten. De regering heeft zich zeer positief uitgesproken. Voor deze Oesterkwekers, die met spanning het debat in de Tweede Kamer volgen, is er geen hoop meer op succesvolle voortzetting van hun bedrijf. De in het uitzicht gestelde gunstige schadeloosstelling is niet in staat de somberheid van hun gezichten te vagen. (Van onze correspondent) TILBURG, 28 maart Dinsdagnacht half twaalf kwam een jonge vrouw op het hoofdbureau van politie berichten, dat z(] haar acht maanden oude zoon tje dood in bed had aangetroffen. De moeder verklaarde, dat z(j niet bij de dokter was geweest. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de con clusie, dat het kind aan verregaande verwaarlozing moet z(jn gestorven. Er was in de woning van het echtpaar in de Korenbloemstraat een afgrijse lijke rommel. De huisarts van dit ouderpaar verklaarde in zijn praktijk nog nooit zulk een toestand te hebben aangetroffen. (Van onze parlementaire redacteur) Op Herhaald aandringen van de Ka mer om alsnog de proeven tot behoud van deze cultuur ten koste van grote bedragen voort te zetten, hebben de ministers een resoluut „neen" laten horen. Z(j waren aanvankelijk in te genstelling tot enkele Kamerleden niet te overtuigen, dat er na de jaren lange pogingen in die richting, nog ver der moet worden gegaan. „W(j willen leze lijdensweg, zoals de Kamer het '.elf heeft geno nul, niet langer voort •etten. Het zou ook tegenovpr de oes- I terkwekers niet verantwoord zijn nog zo merkte mi nis illusies te wekken", ter Korthals op. Minister Marijnen beriep zich op on derzoekingen van hydro-biologen, die hem hebben verzekerd dat nu definitief is gebleken, dat er voor deze aloude na tionale cultuur als gevolg van het Del ta-plan, geen levensvatbaarheid meer bestaat. Wel deelde minister Marijnen mee, dat in het laboratorium in We- meldinge nog geenszins zal worden ge stopt met de wetenschappelijke proeven die betrekking hebben op de schelpdie ren-cultuur in net algemeen. Of daaruit misschien voor de oestercultuur nog re sultaten voortvloeien, liet de minister in het midden. Maar die zullen zeker niet meer tot voortzetting van dit be drijf in het Deltagebied kunnen leiden. De verdediging van dit besluit door de beide bewindslieden was sterk en overtuigend. Zij gaven toe, dat de re gering er lang over heeft nagedacht, maar dat men thans absoluut over tuigd is, dat de cultuur economisch, noch technisch meer enige kansen heeft in dit gebied met zijn ingewik kelde waterstaatkundige problemen. De Kamer had zich vastgeklampt aan de destijds door de regering zeil ge financierde dure proeven met het bas sin in het Veersche Gat. De Zeeuw Kod de, lid van de S.G.P., heeft met de socialistische fractievoorzitter in de Zeeuwse Provinciale Staten de heer Westerhout, het uiterste geprobeerd om de regering op dat proefbassin en op de vele miljoenen die erin gestoken zijn, vast te nagelen Minister Korthals had een heel nuchtere verklaring voor zijn katagorische weigering: dat wij daar tot in 1962 mee bezig zijn geble ven. bewijst alleen maar, dat de rege ring werkelijk het uiterste heeft gedaan om zekerheid te krijgen omtrent de mogelijkheden. Nog op de begroting voor 1962 kwam een bedrag van twee miljoen gulden voor dit doel voor. Overtuigd door de regering besloot de heer J. van Dongen (KVP) zijn in januari van dit jaar ingediende motie, in te trekken. Daarin vroeg hij onver wijld te beginnen met de bouw van een proefbassin. De motie was ondertekend dooi leden van de K.V.P de P.v d.A. A.R., C.H. en S.G.P. nagenoeg de gehele Ka mer dus. Zowel de heer Van Dongen als de socialist Westerhout dienden nieuwe moties in. De eerste vroeg om een uitgewerkt wetsontwerp, waarin de bedoelingen van de regering met de schadevergoeding zouden worder. uit eengezet. zowel voor de direct als de indirect gedupeerden. Minister Marij nen voorkwam de wensen van het ka tholieke Kamerlid met de verzekering, dat er nog vóór de derde dinsdag in september een wettelijke regeling bij de Kamer zal zijn ingediend. Voor de niet direct in eigen onderneming ge dupeerden zullen vanzelfsprekend ook bijzondere voorzieningen worden getrof fen. Maar men kan hen niet allen over één kam scheren, aldus de minister Hij zei letterlijk: „Bij iedere structuur verandering in een gebied waar van re geringswege inbreuk op de bestaande gemeenschap wordt gemaakt is dit al tijd zo geweest." Op deze duidelijke toezeggingen kon de heer Van Dongen zijn tweede motie intrekken. De heer Westerhout bleef ais recht geaard lid van de oppositie er op staan dat zijn motie in stemming wordt ge bracht, al ontried minister Korthals haar ten sterkste. Er zal wel geen meerderheid voor te vinden zijn. De motie bevat een laatste poging om aan nieuwe gegevens te komen van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek. Ook wordt nader overleg met het pro vinciaal bestuur van Zeeland gevraagd, terwijl hangende dit alles de beslissing over stopzetten van de proef in het Veersche Gat zou worden opgeschort. „We moeten de martelgang niet nog eens met enige maanden verlengen. Er moet eens eer> eind aan deze slepende zaak komen," was de reactie van drs. Kort hals. De minister beriep zich op de grote deskundigheid van de „mannen van de Rijkswaterstaat" en merkte daar bij wat schamper op: „In tijden van nood heeft men in hen een heilig ver trouwen. Wanneer er echter moet wor den ingegrepen en eigen belang eraan te pas komt dan zegt men: .een staat in de staat"." De schaderegeling komt hierop neer: 1. Vergoeding van alle productiemid delen, bü wijze van uitzondering ook van de vorstschade. 2. Netto inkomen wordt voor tien jaar vergoed. Dit wordt geschat naar de uit komsten van vjjf jaren, extra moeilijke zoals de afgelopen winter niet mede- gerekend. 3. Fiscaal nadeel wegens opheffing wordt vergood. 4. Voorschotten van 80 pet. van ver mogens en bedrijfsschade. 5. Kwekers zijn vrij 'n het kiezen van het moment van opheffing. Wil men blijven kweken, dan kan men later uit keringen krijgen op basis van de huidi ge situatie van het bedrijf. Op de vliering vond de politie nog een in lompen gehuld kind van ander half jaar. In het ouderlijk bed lag het door verwaarlozing gestorven jonge tje, geheel naakt met aan één zijde een open huid. Een tweelingzusje van dit kindje, dat in vuile luiers gewikkeld was, waar de roestvlekken van de spelden zelfs in zaten, dreigde al even zeer slachtoffer te worden van de nonchalance van dit gezin waarvan de moeder 19 jaar is en de vader 21 jaar. De enige zorg werd besteed aan 25 kuikens die in de keuken zijn gehuis vest. De vadei heeft een behoorlijke func tie in een industrieel bedrijf, doch hij maakt een apathische indruk. Toen hij 's morgens naar zijn werk ging heeft hij nog naar het kind gekeken doch hij wist niet dat het dood was. De beide in leven zijnde kinderen zijn nog in de nacht van dinsdag op woensdag aan de goede zorgen van de zusters van Huize De Bocht toevertrouwd. Hun moeder is op het vermoeden van dood door schuld door de politie inge sloten, de man blijft (nog?) op vrije voeten. DEN HAAG, 28 maart. De minis ter van Verkeer en Waterstaat heeft voor gedeelten van de Zuiderzeestraat weg en van een aantal rijkswegen tij dens de paas- en pinksterweekeinden maximumsnelheden vastgesteld. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 27 maart In tegenstel ling met hetgeen enkele maanden ge leden door de Belgische luchtvaart maatschappij zelf werd aangekondigd, handhaaft de Sabena althans twee heli kopter-lijnen: enerzijds Brussel-Rotter dam, via Luik, Maastricht en Eindho ven; anderzijds Brussei-Duisburg, via Luik, Maastricht en Keulen. Op de jongste jaarvergadering van de maatschappij verklaarde de voor zitter van de raad van beheer, Gil bert Périer, met grote nadruk dat beide lijnen onverminderd in dienst blijven, zulks op verzoek van de mi nister van verkeer. De lijn Brussel- Parijs daarentegen, die op 1 november 1962 werd afgeschaft, zal niet opnieuw worden geopend. Sprekend over de huidige toestand van het Belgische helikopter-net zei voorzitter Périer dat nog steeds niet kan worden gedacht aan een mogelijke uitbreiding ervan. Als redenen daar voor noemde hij het budgettaire tekort, waarmee de Sabena heeft af te reke nen, evenals het feit dat de technische vooruitgang, welke de luchtvaart in het algemeen de laatste jaren zo zeer heeft geholpen, tot dusver merkwaardiger wijze weinig of geen invloed heeft ge had op de constructie van „civiele" helikopters. UTRECHT, 28 maart Op de spoor wegovergang in de rijksstraatweg in Hardegarijp is gistermorgen een met tegels geladen vrachtauto door beide spoorbomen heen gereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De trein Groningen - Leeuwarden stop- te_ voor de rijksweg en liep daardoor vijf minuten vertraging op. De trein Enschede - Amsterdam kwam gistermorgen om half tien op een niet beveiligde overweg bij Hol ten in botsing met een paard en wa gen. Het paard werd gedood, de wa gen werd licht beschadigd. De voer man, de heer H. J. Oosterveld uit Neerdorp, liep lichte verwondingen op. De locomotief werd naar RÜssen gebracht. Daar moesten de reizigers wachten op de volgende trein. Ook volgende treinen liepen vertraging op. Op een niet beveiligde overweg tus sen Geleen en Spaubroek reed een per sonenauto gistermiddag tegen een juist passerende trein op. De auto brandde geheel uit, de bestuurder werd gewond. DEN HAAG. 28 maart Nu de mas sale inentingen van honden tegen honds dolheid zjjn beëindigd, zal volgende maand (10 april en 24 april) met de vaccinatie van jonge honden worden be gonnen, zo deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee. Vele dieren, die wegens hun leeftijd niet voor inenting in aanmerking zijn gekomen, zijn thans wel aan vaccinatie toe. Zij mogen nog tot de leeftijd van zes maanden on-ingeënt op straat ko men. Om de bereikte graad van onvatbaar heid tegen deze gevaarlijke ziekte in ons land op peil te houden, heeft de minister van Landbouw besloten de in enting van honden tot de leeftijd van zes maanden belangrijk te subsidiëren, indien de inentingen op het spreekuur van de dierenartsen geschieden TÜDAÜLÏGncwt De Portugese woordvoerder zei nog, dat tijdens het verhoor van Bidault is gebleken, dat deze met valse papieren Portugal is binnengekomen. Bidault mag een vliegtuig nemen naar een land van eigen keuze, maar als dit on mogelijk is zal hij het volgende vlieg tuig moeten nemen naar het land waar hij vandaan is gekomen (West-Duits- land), aldus de Portugese woordvoerder. BONN (UPI) Bidault mag waar schijnlijk West-Duitsland niet meer binnenkomen en zal als „een onge wenste vreemdeling" worden be schouwd, aldus is gisteren door de Beierse minister van binnenlandse za ken, Heinrich Junker, bekendgemaakt. Junker voert in Bonn besprekingen ver de affaires Argoud en Bidault De Beierse minister betwijfelde echter of Portugal de anti-Gaullistische lei der naar West-Duitsland zou terugstu ren. RIO DE JANEIRO. De Brazili aanse regering zal geen asiel verle nen aan Bidault, als hij daarom zou vragen. Als Bidault met een vlieg tuig in Brazilië zou aankomen, dan zou hij aan boord moeten blijven tot dat de reis zou worden vervolgd, al dus werd in regeringskringen mee gedeeld. MONTEVIDEO. Bidault heeft niet formeel om politiek asiel in Uruguay gevraagd, aldus is meegedeeld door de minister van buitenlandse zaken, Ale jandro Zorrilla de San Martin. Deze laatste zei dat wanneer Bidault een formeel verzoek zou indienen, dit door de regering van Uruguay behandeld zou worden op de manier die in dit opzicht als gebruikelijk geldt. (Er was destijds in Beieren sprake van, dat Bidault een toevlucht zou zoeken in Paraguay, gelegen boven Uruguay). LISSABON. Bidault, alias Mauri ce Auberger, en zijn secretaris die achter de naam Paul Offrey schuil gaat. zijn gisteravond om ongeveer ze ven uur door de politie vrijgelaten. Zij waren de gehele dag door de Por tugese veiligheidspolitie op het bureau vastgehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1